rk II/ÉL^ M-jsnSBK^n dienst krijgt begin mei dependances 'ersoneel GSD ordt nu toch ïiitgebreid Alierlei(ds) UITGAAN VOENSDAG 23 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 r j be i iden tüeel Van een onzer verslaggevers IIDEN Als de gemeenteraad akkoord gaat zullen gin mei de noodschool op de hoek van de Bachstraat Ïde Apollolaan en een aantal ruimten in de R.K.pastorie i de Herensingel 3 in gebruik worden genomen als pendances van de Gemeentelijke Sociale Dienst, gemeenteraadscommissies voor interne organisatie en ïeer en sociale zorg en maatschappelijke aangelegenhe- i hebben gisteravond met deze voorstellen van b. en hun instemming betuigd. In elk van de dépendances 0 irden straks de spreekuren gehouden voor het daarbij ?l horende rayon. Bedoeling van die maatregel is dat een ide komt aan de huidige situatie in het gebouw aan de Langebrug waarbij dikwijls teveel cliënten tegelijker tijd in een te kleine ruimte aanwezig zijn. De agressie die dat oproept is immers een van de oorzaken geweest die ertoe hebben geleid dat enkele weken geleden de sociale dienst organisatorisch totaal ineenstortte. B. en w. zijn nog op zoek naar een ruimte in de binnenstad die kan worden ingericht als derde dépendance. Zolang die er nog niet is zal ook nog spreekuur worden gehouden in het gebouw aan de Lange Brug, zij het hier alleen op afspraak. Over enige tijd hoopt men dit onderkomen alleen voor administratieve doeleinden te gebruiken. Voor de beveiliging van de dépendances zal niet, zoals eerder door het college overwogen, de hulp worden ingeroepen van particuliere bewakingsdiensten. Evenmin wordt constante politie-bewaking ingesteld. Op advies van de commissaris van politie overweegt men te volstaan met de aanstelling van vakbekwame portiers. Verwacht wordt namelijk dat spreiding van de cliënten en snellere afwik keling van de aanvragen een voldoende kalmerende in vloed zal hebben. Om moeilijkheden te voorkomen zal voorts een adequate afscheiding worden aangebracht tussen de spreekkamers en de dienstruimten. De totale kosten van deze maatregelen werden gister avond door wethouder Van Dam geschat op 160.000 a 170.000 op jaarbasis. Dat betekent dat voor de herhuis vesting van andere gemeentelijke diensten, waarvan er een aantal op het ogenblik ook krap bemeten zijn geen geld meer kan worden uitgetrokken. B. en w. willen proberen de rijksoverheid ertoe te brengen een financiële tegemoetkoming te doen. Wanneer ook de derde depen dance in de binnenstad is gerealiseerd zal het totale vloeroppervlak van de G.S.D. (momenteel ongeveer 950 m2) zijn verdubbeld. Het aantal spreekkamers is dan van zes op veertien gebracht, wat voor de cliënten betekent dat hun wachttijd aanzienlijk wordt bekort. Overigens wordt de decentralisatie gezien als noodmaatregel en experiment. Op langere termijn, wanneer een nieuw hoofdgebouw voor de GSD is gevonden is het heel goed mogelijk dat men opnieuw tot centralisatie overgaat ja jaar tevergeefs aandringen directie Jl_— u_ "De fouten ran de GSD ■eiden B en W hebben gis teravond een schriftelijke in- Otntarisatie in de openbaar heid gebracht van fouten die GSD placht te maken in de ocedure die gevolgd moet irden bij het verrichten van :betalingen. In het schrijven irdt gerefereerd aan een ge trek met vertegenwoordigers CRM en de Provincie. „In gesprek", aldus het college, onder andere geconsta- ;rd dat: J] RWW-uitkeringen worden ">ortgezet bij b.v. aperte wei- jring van arbeid; E|ld; en masse incidentele uit- •ringen worden verstrekt de hoogte 9.4|>udingen c.q. terugbetalingen farce moet worden ge- Ü'iemd: er weinig onderzoek Jiatsvindt naar eigen I, inkomsten; er regelmatig uitkeringen jressief worden afgedwon- veel te weinig" aandacht iibrdt geschonken aan het ver tijgen van huursubsidies. Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W. hebben nu toch besloten tot een uitbreiding van het aantal personeelsleden van de G. S. D. over te gaan. Wethouder Oosterman heeft dit gisteravond meegedeeld tijdens een gecombineerde vergadering van twee gemeenteraadscommis sies. Hoeveel man extra men ongeveer denkt aan te trekken kon hij nog niet zeggen. De beslissing komt nadat de ex-waarnemend directeur van de scociale dienst de heer Kramer hierop een jaar lang vergeefs heeft aangedrongen. Nog vorige week verklaarden de wethouders Van Dam en Oosterman desgevraagd uitdrukkelijk dat een uitbreiding van het aantal medewerkers niet werd overwogen. „Niet de kwantiteit maar de kwaliteit behoeft verbetering", aldus Van Dam vorige week maandag. De opvoering -van de sterkte waartoe nu is besloten staat los van de personeelsuitbreiding die nodig is als gevolg van de de centralisatie. En vanzelfspre kend ook van het te formeren noodteam van 11 uitzendkrach ten dat de administratieve ach terstanden moet wegwerken. De gemeenteraadscommissies voor interne organisatie en beheer en voor sociale zorg en maatschap pelijke aangelegenheden hebben gisteravond aan het aantrekken van deze tijdelijke krachten hun goedkeuring verleend. De kos ten die dat met zich meebrengt worden geraamd op een ton. Dat bedrag komt voor rekening van de gemeente. Ontoereikend Gisteravond zijn ook de ant woorden verschenen op de schrftelijke vragen die het CDA-raadslid mevrouw Kramp over de problemen bij de G. S. D. heeft gesteld Het raadslid acht de antwoorden ontoerei kend en zal er binnenkort nog op terugkomen. In een van de antwoorden brengt het college een aanzien lijke nuancering aan in de vori ge week door de wethouders Van Dam en Oosterman gedane uitspraak „dat het ministerie van CRM heeft besloten de tot nog toe gemaakte fouten bij de sociale dienst te vergeven" en dat Leiden daarom niet finan cieel verantwoordelijk zal wor den gesteld voor eventuele ten onrechte of op onterechte gronden uitgekeerde bedragen. Nu wordt gesteld: „Wanneer binnen één jaar weer orde op zaken zal zijn gesteld, zal de minister de vraag hoe ten aan zien van de wellicht ten onrech te gedane uitgaven van de dienst zal worden gehandeld, beoordelen in het licht van de door ons genomen en te nemen maatregelen". De wethouders Van Dam en Oosterman vestigden er gister avond nogmaals de aandacht op dat zij de sociale dienst op dracht hebben gegeven in geen geval meer op eigen initiatief af te wijken van de formele regels die bij uitbetalingen in acht worden genomen. Om herhaling van de gemaakte fouten te voor komen acht men het, zoals ge meld, niet nodig veranderingen aan te brengen in de structuur van de contróle op uitbetalin-' gen. en Leiden deden het goed door de ether Kees van Zijtveld in gesprek met Leo Meyer. LEIDEN „Hé, hallo, groeten van Hilver sum 3, VARA". Een boodschap, die gister middag, van „twaalf tot twee", door de ether klonk, vanuit Koord Studio, aan de Oude Rijn te Leiden. VARA-radio was op bezoek met de uitzending „Visite": veel oppeppende muziek en heel veel groeten van Kees, Theo, Mia en Gerda aan vader, moeder, vrienden op het werk en aan nog veel meer. Het was in elk geval heel druk bij Koord, gistermiddag. Als u Hilversum 3 had aanstaan, heeft u die geanimeerde toestand (geproduceerd door het VARA- duo Kees van Maasdam en Louis Ver schuur) kunnen beluisteren. Koord heeft het nationaal best gemaakt. Het waren eigenlijk twee uurtjes voor de werkende man en vrouw én voor Leiden. Leo Meyer, die fractievoorzitter is van de PvdA in de Leidse raad, maakte het goed duidelijk: Leiden zit sociaal op de wip, heeft in den lande een image van hier tot gunder, de Sociale Dienst functioneert niet meer, allemaal kommer en kwel, „maar Koord Studio vervult in deze stad een geweldige functie". Wie zich ondergescho ven voelt kan hier terecht. Koord is er voor wie in de kou staat. Meyer heeft zelf de beste herinneringen aan Koord, aan b.v. de ontvangst op Kerstmis. Ook wat de mens verheft, kin in Leiden. Daarom acht Leo Meyer het vanzelfsprekend als de» Leidse raad aan Koord een subsidie zou verstrekken. Ook dr. Joop Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad Leiden, kwam gisteren niet alleen zijn maatschappelijk oor te luisteren leggen. Hij deed mee aan het opkrikken van het Leidse beeld en vertelde door de microfoon, dat in Leiden ook wordt opge bouwd: binnen wijk- en buurtorganen, met b.v. de cursus Ouders op herhaling. Wat onder ligt moet boven komen. De bood schappers kregen allemaal van de VARA hun muziekje mee na iedereen de beste groeten te hebben gedaan: medewerkers en medewerksters van Koord, het bestuur van de Leidse afdeling van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, het Chili-co- mité, werkende jongeren en ook veel Koord-bezoekers, zoals meneer De Wolf, die iedere avond binnenstapt en er lekker eet."„Het eten is hier prima", aldus meneer De Wolf, „en steeds iets anders". Twee uur lang werden regio en het hele land bestreken met groeten, getuigenissen en toppers van de hit-parade. Van de weeromstuit begon buiten, op de stoep in de warme zon, een gitaarspeler mee te doen met z'n songs. En binnen: de groeten aan de kinderen en weer een verzoekplaat. Wat Nederland heeft kunnen beluisteren is, dat iedereen het erover eens was: je voelt je thuis in Koord Studio, dit Leidse ont moetingscentrum voor wie zich buitenge sloten denkt. Annie Huisman, die nauw betrokken is geweest bij de stichting van Koord, vertelde dat 5 september een Socië teit voor gehandicapten in Koord zal wor den geopend: „Er moeten hier veel meer gehandicapten komen; de drempel moet weg." Ze deed de groeten aan Leythenrode in Leiderdorp, waar Annie ook werkt Ze is een beetje Koord zelf, maar juffrouw Huisman vertelde ons, dat er veel meer medewerkers op Koord zijn, die elkaar 's avonds aflossen: „want zonder die mensen doen we niets..." Een uitgeslapen geluid (Met iets van de VARA-haan erin) kwam van Marie Anne Koning, die niet alleen voorvrouw is van de Leidse PvdA, maar daarenboven mee werkt aan de nachtelijke VARA-radio-uit- zendingen. Ofschoon ze nachten in touw is, was Marie Anne gistermiddag al weer fris van de lever aan het vertellen, dat er op 1 mei feest is voor rood-Leiden. Dit jaar bestaat trouwens de Leidse afdeling van de eertijds SDAP 75 jaar. Die eerste mei is er een rode vlaggenoptocht naar het Antoniusclubhuis, waar premier Joop den Uyl komt spreken; De Stem des Volk zal strijdliederen ten gehore brengen op die eerste dag van mei. Leiden vooruit, en vooruit Leiden. De twee sociaal-democrati sche uurtjes tussen twaalf en twee werden consequent besloten met de Internationale in de moderne muzikale versie. Dat nam allemaal niet weg, dat Wim van Buren - een van de goede geniussen van Koord - erg tevreden was, dat met deze radio-uitzending weer wat bekendheid was gegeven aan een particulier initiatief: „Dit noem ik een gezonde vorm van public relations. Laat die ideeën maar eens naar buiten treden. Ik dacht, dat dit vanmiddag wel aardig is gebeurd. Nederland heeft nu weer eens wat positiefs over Leiden ge hoord. We schieten werkelijk niet op met alleen dat brok negativisme, dat in de landelijke pers vanuit Leiden schijnt te moeten komen..." Verder willen we de tip graag overnemen: Koord Studio is van maandag tot en met vrijdag geopend van 16.00 tot 23.00 uur en zondag van 20.00 tot 23.00 uur. Een instuif, die iets hartelijks over zich heeft. Ton Pieters \eizier 18 jaar, lid van „Sport- |ool Luiten" en getraind door i Polanen, is er in ge- I m bij de open engelse Jokampioenschappen voor Soren in de zwaargewichts- se de derde plaats te beha- Ui Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. uauV it djn\ Hie die als junior uitkwam [dit zware toernooi, waaraan landen deelnamen, won drie ijen achtereen met een le iworp, om tenslotte in de finale van Garnegy te ver- len. WVD afd. —iiden Jongeren Organisatie Vrij en en Democratie, afdeling /erWen, is ernstig verontrust 2zeL dg gevaren die de demo- in Portugal bedreigen, zo Ert zij in een verklaring over myntwikkeling in Portugal. JOVD Leiden is van mening, de NAVO meer druk zal 'altjten uitoefenen om te voor tenen, dat Portugal in militaire tiet; in de communistische in- se-fdssfeer terecht komt en dejrmee een bedreiging gaat ns" nen binnen de NAVO. economische beïnvloeding de EEG kan met deze NA- VO-druk zeer wel gepaard gaan. De JOVD-Leiden spreekt zich echter uit tegen een economi sche hulpverlening zonder voor waarden, zoals door minister Van der Stoel voorgesteld. „Wat dat betreft, is het exportkrediet dat West-Duitsland onlangs ver leende, verstandiger", aldus de JOVD. Bij dit exportkrediet werd als voorwaarde gesteld, dat Portugal zich aan de demo cratische spelregels zou houden. Suriname- week In de Vredeskerk is gisteravond de Suriname-week geopend door gevolmachtigd minister van Suriname, de heer Van Eer. Die opening had plaats op origi nele en symbolische wijze: een Surinaams en een Nederlands kind pootten beiden een tulp in een bak met aarde, die met water werd overgoten door de heer Van Eer. (zie foto). De plannen voor deze Suriname- week vinden hun oorsprong al in augustus van het vorig jaar, tijdens een vormingsweekeinde van kinderdiensten in Noord wijk. De aanwezigen vonden dat ze iets moesten doen voor ande- uiteindelijk wer den dat de Surinamers. werd contact gezocht met de Suri- bevolking. Van de Suri namers kregen de organisatoren erg veel cadeaus dat ontaardde uiteindelijk in een tentoonstel ling, waarop Surinaamse ge bruiksvoorwerpen, opgezette dieren, foto's en dergelijke zijn geëxposeerd. Eerder is er onder n vergelijk gemaakt tus- Hollandse en een Suri- keuken. Dit tentoonstel- is overigens niet het enige het teken van de Surina me-week staat: vandaag werden en Surinaamse en Nederlandse kinderspelen gehouden voor kinderen van 612 jaar. Vanmiddag om 5 uur wordt een Surinaamse markt geopend en vanavond wordt er o.m. een Su rinaams sprookje verteld. Mor gen: informatiétocht voor sch olieren om 10.00 en 14.00 uur. Morgenavond om 8 uur een na tuurfilm over Suriname. Vrij dag een koffieochtend Hervorm de Vrouwendienst om ongeveer 10.00 uur. Zaterdag een soos in het teken van Suriname, waar onder meer Surinaamse muziek 'wordt ge speeld. De soos begint om 20.00 uur en heeft plaats in het ge bouw Staalwijk aan de hoek Herenstraat en Drie Octob eer straat. Zondag om 10.00 uur een gezinsdienst. Alle activiteiten, op de soos na, hebben plaats in de Vredeskerk aan de V aan Vollenhovékade 21. Station „Het blok is over..."persifleerde Wim Sormeveld destijds op sta- tionsomroepberichten. Voor de reiziger beter begrijpelijke in formatie zal voortaan klinken via nieuwe omroepinstallatie op het station centraal en het sta tion Lammenschans. Aldus een mededeling van de afdeling Voorlichting van de NS. Solidariteit In de Stadsgehoorzaal werd gis teren een „solidariteits-avond met de volkeren van Z.O. Azië gehouden. Op het programma stonden onder meer een film over Vietnam en de film van Jane Fonda: „Introduction to the enemy. Volgens de jrganisa- toren, het comité „Vrij Chili" was de zaal helemaal uitver kocht, doch een aantal mensen zijn niet op komen dagen. De eerste film vertoonde angstaan jagende moordpartijen. Volgens de heer Westbroek van het co mité „rijk Chili" waren dit beel den, die in Nederland nog nooit vertoond zijn. De heer Westbroek: „Deze film beelden zijn niet door de cen suur heengekomen". Burgerlijke stand Overleden: R. Slimanl. geb. 2. nov. 1974, zoon; H. J. J. Hegenbarth, geb. 17 jan 1906, man; M. 0. Rijn, geb. 9 nov. 1921. man; H. Pijpeman geb. 11 maart 1933, man; H. G. Hüsken, geb. 17 juni 1934, man; J. J. P. van der Moer. geb. 8 maart 1947, man; W, J. van Leeuwen, geb. 19 sept. In en rond .Leiden )rie Octoberschool. Drie October- traat 27 Discussiemiddag over inderwijs aan buitenlandse kinderen; ianvang 14.00 uur. dlnerva, Breestraat Lezing over olieproblematiek in het Engels door Rabbani; aanvang 20.00 uur. later, Vestestraat 40 Toneel praten" door Imperium; penburg 24 Lezi..a sexbladen door Joop Wilhelmus, van Chick; aanvang 20.00 uur. Donderdag 24 april: "urcht, Burchtsteeg Johan iach met de wereldzending; „„...c.ig 20.00 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest Ju bileumavond met muziek en toneel door Sempre Avanti; aanvang 20.00 Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten Concert: Het Residentie Strijkkwartet. Gespeeld worden werken van Haydn, Beethoven en Schumann; aanvang 20.30 uur. Vrijdag 25 april: Stadsgehoorzaal, Breestraat Voor uitvoering van de Matthaus Passion; aanvang 19.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 Film: „Ludwig, re quiem (ür einen jungfraulichen"Ko- nig"; aanvang 20.00 uur. LAK-theater, Levendaal 150 Caba ret: „Van embryo tot politicus", solo- cabaretprogramma van Frits Lamb- rechts; aanvang 20.15 uur. Microtheater. Vestestraat 40 Impi- cal. verhaal met veel muziek, bewe ging en tekst door Imperium; aanvang 20.00 uur. Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24 Muziek: optreden van The roaring seven jazz band; aanvaog 22.00 uur. Lodewijkkerk. Steenschuur 19 Son- nettenavond met onder meer Gerrlt Komrlj en Han Hoekstra; aanvang 20.00 uur. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239 6e en laatste week! „The towering Infer no", 14 jaar. Dagelijks: 14.00 en 20.00 Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. 2e week: „Immorele vertellingen". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE: „Apanachl" Een Winnetou film. zaterdag en woensda- g: 14.30 uur zondag: 14.00 en 16.15 Udo: Steenstraat 39, tel. 24130. „Kee tje Tippel". 18 jaar. Dagelijks: 14.30. 1900 en 21.15 uur. Zondagss: 14.30. 16.45 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „1001 nacht" 18 Jaar. dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag s: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien". 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „De klokkenluider van de Notre Da me" 14 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE: „Heksen en bezemstelen", een Walt Disney film. woensdag's: 14.30 uur. Hulpverlening Telefonisch Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koombrugsteeg 7. tel. 54171, spreekuren maandag van 11.30-14.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. veiling- en marktr berichten Katwijk 22 april Groenten: Waspeen p. kist: AI 6.10-11.80, A II 2.60-8.10. BI 16.40- 22.50, B II 3,20-14.60. C I 13.00-21.50, C II 14.00-20.00; bloemkolen: 12 I 1.08-1.10. 15 I 42-74; prei: 39-66; radijs: 49; rabarber 50-84; sla: 25-31; uien p. kist 1.80-2.40. Aanvoer waspeen 219.000 Roelofsarendsveen 22/4 20-22, Keefer 15-19, LenL Charmeur 28-30, Rose 15-22. Espei_. 23-24, Nora 20-23. Alice 24-25, overige 17-7 Rozen: Ilona, Sonia, La Minuette, Merce des, Super Star 44-59, Jack Frost, Annabel, Marina, Zorina, Schocking Blue. Motrea, Garnette Esther Ofarim, Belinda, Ever- gold, Yellow Belinda 22-38; Diversen: Gera nium 100-180, Potchrys. 50-60, SL Paulia 75-85. Violen 370-520. Gerbera 28-10. Al- stroemeria 45-90, Lelie 46-49; Per bos: Tul- B;n: Aladin, Apeldoorn Atilla, Bonanza, lenda. Prominence, Kees Nelis, China Pink, Oxford, Lustige Witwe, Quidosnick 90-170; Freesia: Alaska 165-180. Ballerina 145-170, Blue Heaven 190-220. Fantasy 165- 230, Rodea 175-185. Gemengd 165-190. Ca pri 210-235. Golden Melody 185-225. Overi ge 150-220; Diversen: Ixiaa 125-130. Dui zendschoon 140, Anemoon 60-85, Lathyrus 60-105, Iris Ideaal 70-130, Campanula 280. Nanus Nymph 540-580. Colv. Charme 200- 215, Chr. Spider 235-290, Snijgroen 110-160, Narcis 20-54. p. kist' 1.80-2.40. tOltg. Anjers: Le Revc a 16-27, Rood 17-21. Grof Vuil De grofvullwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten In Lelden: Rijnsburgerweg. Terweepark, Boer- haavelaan, Mariënpoelstraat, Kage- straat. Zweilandlaan, v. Swietenstraat Faljerilstr., Houtlaan, A. Duyklaan. van Beuningenlaan van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat J van Oldenbarneveld- straat, Fagelstraat. Ledenberchstraat, Hogerbeetstraat, Warmondweg. Nach tegaallaan, Mezenstraat. Vinkenstraat, Lijsterstraat. Roodborststraat, Merel- straat. Wassenaarseweg. Leeuwerik straat. Stationsweg, Paviljoenshof, Stations plein. Morssingel, Pesthuislaan, Paal- tjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krügerstraat. Pres Steynstraat Tranvaalkade en Hof Joubertstraat, Womarantstraat v.d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rljnzicht- 8traat, de Wettstraat, Reltzstraat de la Reystraat, Pretoriusstraat. Gevonden Op het bureau van politie in Leiden zijn In de maand maart de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: Herenpolshorloge, sleutels, dames portemonnee, herenbril, damesarm band. enveloppe, Inh. geldbedrag, windjack, kettinkje, portefeuille met inh., rokje, damesbrit, schooletui, zak inh. wasgoed, dameshandschoenon. herenhandschoenen, bankbiljet, zak mes, aktentas, rijwieltas, damesjapon, kinderbril, tasje Inh. multomap, nerts bontje. imitatie parelketting, kinder- portamonnee. sportbroekje. motor helm, beursje, halsdoek, fototoestel, herenpantalon, ring. zegelring, boek, wanten kalkbak, rolschaatsen. Terug te bekomen en Inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van govorv den voorwerpen. Nieuwsteeg 8. In gang op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische Inlichtingen worden niet verstrekt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3