Zo mogelijk meer geld voor stadsvernieuwing het kan vriezen of dooien Vrijwillig PTT-DIRECTEUR VERANTWOORDELIJK VOOR SPREIDING Spionagezaak nog niet rond vervroegd pensioen studie Engeland biedt veel goedkopere straaljager aan EcidócSoincmt Woensdag 23 april 1975, 65e jaargang no. 20100 PSV PSV-Dynamo Kiev op Ned. I om 19.55 uur. In Studio Sport om 22.15 uur samenvatting Barcelo na Leeds en om 23.00 uur sa menvatting Juventus—FC Twente. Ned. II om 20.35 uur All in the family en om 22.00 uur Zendtijd van het Simplisties Verbond. Lagere middagtemperaturen In het zuiden en zuidoosten vrij zonnig met maximum tempera turen van 19 graden, elders van zee binnendrijvende wolkenvel den en middagtemperaturen van 12 graden aan zee tot 15 graden landinwaarts. Matige noordelijke wind. Droog weer. Morgen zon: 5.2619.52 Sehev. hoogw.: 1.3714.00 Maan: 18.34—4.24 Laagw. 9.3322.00. Kojak-look De Kojak-look begint in vele lan den opgang te maken. Zes leer lingen van een middelbare school hebben zich in deze haar- stijl laten scheren nadat hun ou ders en leraren voortdurend op merkingen maakten over hun lange haar. Amsterdamse koopman door metrobom voor rechter Amsterdam Uit het onderzoek naar mogelijke verbindingen van de 55-jarige Amsterdamse koopman Max Lewin met Oost-Europa zijn nog geen concrete gegevens naar voren gekomen. De Haagse officier van Justitie die belast is met spionagezaken mr. R.A. Schimmel heeft nog geen gerechtelijk vooronderzoek gelast. De Amsterdammer werd in februari aangehouden op verdenking van uitlokking van de mislukte bomaanslag op een metrostation in de Bijlmermeer. Tijdens het hieruit volgende onderzoek kwamen de banden met een Oosteuropees land aan het licht. Volgens zijn raadsman mr. F. C. Staele werkte Lewin wel als agent voor Oost-Duitsland, maar heeft hij nog nooit geheime gegevens het land uitgesmokkeld. Voor zijn aandeel in de bomaanslag op het metrostation zal de koopman vermoedelijk op maandag 9 juni terecht staan voor de Amsterdamse rechtbank. Met de Amsterdanse koopman worden als hoofdverdachten beschouwd de twee mannen die in de nacht van 13 op 14 februari werden betrapt met een koffer met explosie ven en een 30-jarige chemicus uit Utrecht die de ingrediënten van de bom had geleverd. Het gerechtelijk vooronderzoek in de metro affaire is nog niet afgesloten. (Van onze parlementaire redactie) )en Haag/Leiden Wanneer het laar enigszins mogelijk is zal West- [ederland meer geld krijgen voor -iet bouwen van meer woningwet woningen. Minister Gruijters is wat 3 lit betreft wel niet optimistisch, ^kaar hij beloofde de Tweede'Kamer isteravond toch, dat wanneer er eld beschikbaar komt voor deze >n ouw het westen zeker zal meeprofi teren. Staatssecretaris Schaefer liet nadrukkelijk weten alles te zullen doen om de stadsverniewing en de woningverbetering aan te pakken. Hij hoopt ook snel een besluit te kunnen nemen voor de noodzakelij ke woningverbetering in de binnen stad van Leiden. De regering heeft intussen één miljard gulden beschikbaar gesteld als stimulans voor de bouw. Werkgevers en werknemersbonden hadden 2.5 miljard gulden gevraagd, maar minister Boersma van Sociale Zaken stelde gisteravond de Tweede Kamer tijdens de voortgezette debatten over de (bouw)werkge- legenheid één miljard in het vooruitzicht. De bouwbonden zijn daarmee niet tevreden. Minister Boersma liet gisteren tijdens het voortgezette kamerdebat over de werkgele genheid duidelijk weten, dat de extra steun van één miljard gespreid zal worden in de tijd en naar de regio. Een groot deel van het bedrag zal dan ook pas in 1976 worden be steed. De verdeling van de extra steun is als volgt: 500 miljoen voor regionale infrastructuur we gen en aanvullend werk. i gemeen- 150 miljoen voor bouwobjecten ten en provincies. 150 miljoen langlopende projecten. 125 miljoen speciale projecten van het minis terie Vein volkshuisvesting. 100 miljoen voor vervroegde afschrijving op bedrijfsgebouwen buiten de Randstad. Minister Gruijters (volkshuisvesting) erkende ,dat de verwachtingen over de woningbouw te optimistische zijn geweest. Hij verwacht toch dat dit jaar 90 tot 95.000 Minister Boersma ti|dens de debatten inzake de huizen in de woningwet en premiesector kun- bouw- en werkgelegenheidsnota in de Tweede Ka nen worden gebouwd. De schatting voor de mer. Op de voorgrond minister Lubbers van Econo- vrije sector bedraagt 10.000 woningen. mische Zaken. mama^nannmi ■ni Fransen komen praten over zomertijd DEN HAAG (ANP) Een Franse delegatie is vandaag in Nederland komen praten over de mogelijkheid zomertijd in te voeren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse Zaken heeft dit meegedeeld. Het gaat hierbij om ambtelijk overleg met leden van de inter departementale commissie, die zich met de zomertijd bezig houdt. Soeslow Mikhail Soeslov, de belangrijkste ideoloog van het Kremlin, is van mening dat de politieke macht van de Sowjet Unie groter is dan ooit tevoren en dat het westen nu zwakker is dan op wat voor tijdstip sinds de tweede wereldoorlog. Hij wees daarbij op de machtswis selingen in Griekenland en Por tugal en de overwinningen van communistische troepen in In- do-China. i onze parlementaire redac- ia.en Haag Minister Boersma d-m Sociale Zaken wil eerst een Ivies hebben over de moge- pkheden tot vrijwillige ver- oegde pensionering, voordat zijn standpunt hierover be- 6X2 lalt. In de Tweede Kamer zei minister gisteravond, dat hij vrijwillige pensionering van of 64-jarigen niet op korte rmijn verwacht. Jgens hem blijven nog vele rcjagen over zoals het instellen 1 een arbeidsverbod, de uit- iring van de sociale wetten, rting op het pensioen, wan de gepensioneerde weer ana a* wer^en e-d. In ieder geval ig jet het inkomen van deze Gas :nsen redelijk gewaarborgd ist n, voordat de regering tot de- maatregel besluit, aldus de uister, s. Boersma zal eveneens na- an, of de uitkering volgens de 9,51 rkloosheidsvoorzieningen (75 o Jcent van het laatste loon) olie getrokken kan worden tot de Ikering van de werkloosheids- (tachtig procent). ojIENU Kabinet vindt: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Directeur-generaal Leenman van de PTT wordt door het kabinet persoonlijk aan sprakelijk gesteld voor de uitvoering van de spreiding van de centrale PTT-directie (of een deel daarvan). In het overleg tussen de PTT-direc tie en de ambtenarencentrales, gisteren, deelde drs. Ph. Leenman mee, dat hem in een gesprek met premier Den Uyl en enkele betrokken minis ters was gezegd, dat de spreiding „onder zijn directe verantwoordelijkheid" geschiedt. Ook blijft hij verantwoordelijk voor de kwaliteit van het PTT-werk tijdens de splitsing. Mochten split sing en kwaliteit met elkaar in botsing komen, dan dient de heer Leenman dit aan het kabinet te melden, zodat dit hiertegen maatregelen kan treffen. De ambtenarencentrales wijzen een dergelijke pro cedure af. Zij vinden dat er eerst een open studie moet komen, waarbij gelet moet worden op een goed sociaal werkklimaat, een verantwoord finan cieel beleid en de vrijwilligheid van de overplaat sing. Zonder zo'n studie vinden de centrales dat zij de regering niet verantwoord kunnen adviseren over de spreiding. Morgen zal staatssecrataris Polak van Binnenland se Zaken de definitieve regeringsbeslissing over de spreiding bekend maken. De verwachting is, dat de regering afziet van een verplaatsing van de gehele PTT-directie, en dat alleen een aantal zelfstandige eenheden van de directie naar het noorden zullen gaan, met in totaal 3000 van de 6000 betrokken ambtenaren. Met de bonden is hierover nog geen overleg geweest. Morgenochtend zullen vijfduizend PTT-ers een demonstratieve mars door Den Haag houden, om te protesteren tegen de spreidingsplannen. De demonstratie begint om negen uur op de Korte- naerkade. Op het Binnenhof zal een petitie worden overhandigd. Toeristenmenu best te verteren DEN HAAG (ANP! Het toeristenmenu is over het algemeen best te verteren. Tot deze conclusie is het maandblad Koopkracht van het Konsumenten Kontakt gekomen na een speciaal op goedkopere menu's gericht-onderzoek bij eetgelegenheden langs de weg. De „proevers" van het consumentenblad vonden het toeristenmenu, dat enkele jaren geleden door de horeca werd ingevoerd van redelijk tot goede kwaliteit. Ook op punten van bediening, hoeveelheid en verzorging had men niet te klagen. Garantiebewijzen geen garantie DEN HAAG Het maandblad van het Consumenten Kontakt, Koopkracht waarschuwt zowel consumenten als winkeliers voor de aktiviteiten van het NIC, Nederlands Instituut voor Consumentengarantie, dat erkenningen, garan tiebewijzen en raamemblemen aan winkeliers verkoopt, die hiermee het vertrouwen van de consument zouden moeten winnen. Het blad oordeelt dat het hier gaat om een handeltje in papieren zekerheden: "Een zuiver commerciële organisatie, die ten onrechte het woord "consument" in haar vaandel vóert." KOPENHAGEN (UPI) Engeland heeft aan Nederland, België, Noorwegen en Denemarken een straaljager aangeboden ter ver vanging van de Starfighter. Het gevechtsvliegtuig „Jaguar" kost de helft minder dan de Franse Mirage, maar is technisch veel minder. Dit is gisteren door de Deense minister van Defensie Orla Moeller meegedeeld. Moelier zei, dat Nederland en België besloten hadden op eigen houtje te beslissen. De betrokken ministeries van Nederland en België hebben dit inmiddels tegengesproken. De Deense minister noemde het Britse aanbod „zeer interessant". Eerder had Moeller de Amerikaanse F16 de beste keus genoemd. De Engelse Jaguar straaljager. Britse defensiefunctionarissen hebben bevestigd, dat de „Jaguar" is aangeboden. Het toestel wordt vervaardigd door Engeland in samenwerking met Frankrijk. Men wilde niet bevestigen, dat het aanbod is verricht tegen een prijs die ongeveer de helft bedraagt van de kostprijs van de Mirage. Het Nederlandse ministerie van Defensie blijft bij het streven met de overige drie belanghebbenden tot eenzelfde beslissing te komen. De vier landen hebben de „Jaguar" nog niet in hun beschouwingen betrokken, omdat het toestel niet aan de momenteel, gestelde eisen voldoet. Ian Paisley ontsnapt aan bomaanslag BELFAST (UPI) Dominee Ian Paisley, de noordierse mili tante protestantse leider en lid van het Britse parlement, is gis teren op het nippertje ontsnapt aan een bomaanslag op een café in Belfast, waarvan de eigenaar rooms-katholiek is. Op het mo ment dat Paisley zich op slechts 25 meter van het café bevond, ontploften daar twee bommen. Het etablissement kreeg zware schade maar behalve enkele mensen met snijwonden liep niemand letsel op. Neo-fascisten De gevechten in Italië tussen neofascistische en linksgeoriënteerde jongeren gaan voort. Nadat gisteren een algemene staking zonder inci denten was verlopen, viel in de afgelopen nacht een groep neo fascisten een café in Rome aan, dat voornamelijk door commu nisten bezocht wordt. Negen mensen werden door stokslagen verwond U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van èèn nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1