FC KOLN BLIJ HET KT,F,INE NEDERLAAG AMATEURS OVER EERSTE OLYMPISCHE DREMPEL )ynamo Kiev stelt organisatie an PSV voor grote problemen NEDERLAAG FEYENOORD Borussia Mönchengladbach in finale UEFA-cup PAGINA IJ fNCHENGLADBACH - Het tweede Ive finale-duel voor de UEFA-cup ien de Duitse rivalen Borussia'Mun- igladbach en FC Köln leverde geen irise op van het spektakelstuk, dat de equipes 13 dagen geleden in Keu- opvoerden. Gisteravond, in het met 000 toeschouwers bijna volgepakte Bökelberg-stadion, konden de Borussen hun thuiswedstrijd beginnen met een voorsprong van 3—1, waarmee de strijd in feite al beslist was. De formatie van trainer Hennes Weiseiler hoefde geen uiterste krachtsinspanning te leveren om via nogmaals een zege, nu met 1—0 de eindstrijd te bereiken. lier Keulenaren waren tot een gelijke explosie helemaal 'n staat. Niet zo verwonder- omdat doelman Schuma- en scherpschutter Dieter wegens blessures ontbra- terwijl de middenvelders ie en Simmet verstek moes- laten gaan omdat zij in de. ste botsing met Borussia de tweede keer in dit derde opese bekertoernooi de gele rt te zien hadden gekregen, geen automatisch met een orsing gehonoreerd werd. ook sprak Köln-trainer tuk Cajkovski, die de open- llen plaatsen had laten be- n door Topalovic (doel- 0, Berkemeier en amateur Nicot op het middenveld en Lausche in de aanvalslinie van „mijn restantenelftal". Toch was hij niet ontevreden over de geleverde prestatie. „Dat we verloren hebben is niet zo erg", oreerde hij, „want dit was ge woon te verwachten. Ik ben al leen blij dat het niet 40 of 50 is geworden en dat de score zo beperkt bleef is gewoon een ver dienste van de hele ploeg. Kijk, als we de finale hadden willen bereiken hadden we hier in Münchengladbach minimaal met 30 of 41 moeten winnen en zoiets is een onmogelijke op gave." Met een dergelijk verzwakt team was het dat inderdaad. Toch had FC Köln voor de com petitie (1—1) en voor de beker (2wel degelijk goede resulta ten geboekt in uitwedstrijden iegen Borussia en daarom was het toch wel verwonderlijk dat de volgelingen van Cajkovski, niets, maar dan ook helemaal niets ondernamen dat de moei te waard was. Hoewel zij al in een kansloze positie gemanoeuvreerd waren vermeden zij elke vorm van agressiviteit om tenminste te trachten om de achterstand een wat dragelijker aanzien te ge ven. Daardoor, en door het feit dat Borussia begrijpelijk niet Konopka (1) van FC Köln in duel met Jensen van Borussia. Borussia won en wordt daarmee in de finale van de UEFA-cup de tegenstander van FC Twente of Juventus. tot het uiterste wenste te gaan, ontspon zich een tamelijk tam duel. De thuisclub mocht zon dermeer het initiatief nemen, etaleerde daarbij duidelijk het beste en meest gevarieerde spel, maar drong toch niet te nadruk kelijk aan. Trainer Hennes Weisweiler: „In de eerste helft hebben we niet sterk gespeeld, maar daar kregen we ergens de kans niet voor omdat Köln op 00 mikte. Na de pauze, vooral toen het al snel 1—0 werd, had den we iets meer inspiratie, maar mijn elftal ging terecht niet tot op de bodem van het kunnen. Er wachten ons immers nog 8 zware wedstrijden in de komende zes weken en dan moet je niet ongecontroleerd met je krachten gaan omsprin gen." In de eerste helft veroverde Bo russia een indrukwekkend over wicht dat echter niet meer ople verde dan 9 hoekschoppen (te gen slechts 1 voor Köln), scho ten van Bonhof, Stielike en Heynkes alsmede een buiten- speldoelpunt van Witkamp. Even daarvoor had Glowacz de gele kaart gekregen van. scheidsrechter Gugulovic we-: gens het neerleggen van Heync- kes. Köln kon weinig meer be reiken dan een leuke kopbal van Berkemeier in die eerste periode van 45 minuten. Borus sia, dat Hjensen en Bonhof weer in de ploeg had Makar Wimmer tegen Hertha geblesseerd ge raakt miste (9 minuten voor afloop mocht hij toch nog even opdraven voor Simonsen) begon de tweede helft uitstekend. Al in de derde minuut wilde Danner met een scherpe pass Bonhoff bereiken, De Keulse verdedigers Hein en Cullmann tastten mis en dat verraste doelman Topalo vic duidelijk: 1—0. De thuisclub wilde meteen meer en bena drukte zijn offensieve bedoelin gen met 7 hoekschoppen in het eerste kwartier. De wil om tot het uiterste te gaan ontbrak ech ter en daardoor kon de Keulse defensie vaak nog tijdig ingrij pen, terwijl in laatste instantie Topalovic gereedstond om vak kundig in te grijpen. KYO TEUSENK Een Nederlandse aanval op het doel van Jeannot Moes tijdens de ontmoeting'tegen Luxemburg. SPAKENBURG Het Nederlands amateurelftal is over de eerste Olympi sche drempel. „Zover heeft een ama teurelftal het nog niet gebracht", aldus sektievoorzitter Jo van Marle na afloop van het met 2-1 gewonnen duel tegen Luxemburg. Maar evenals in de eerste ontmoeting, 14 dagen geleden, mocht Nederland uiteindelijk de handen dichtknijpen. Ook na de belangrijke tiende minuut in de tweede helft, toen de zwoegende aanvoerder Kees Kar stens eindelijk de spanning had gebro ken door te scoren. Maar het was ge zichtsbedrog want amper een kwartier later stond Luxemburg weer naast Oranje. Even was er het moment dat de ruim 2000 toeschouwers in het bekende „Vo gelstadion" van Spakenburg er niet meer in geloofden. Maar de Noordierse scheidsrechter Byrne, was in de 35ste minuut onverbiddelijk: strafschop. Wim van der Horst tilde daaruit Nederland over de drempel. Medio juni is bekend wie er behalve Frankrijk concurrent zal zijn voor de Olympische tickets: Dene marken of Roemenië. In elk geval zat het eerste karwei erop voor coach Arie de Vroet. „Nu is het afwachten wat de transferperiode gaat brengen. Ik ben eerst dik tevreden". Dat mocht De Vroet ook zijn, want dit Luxemburg was heel wat sterker en gevaarlijker dan de tegenstander die men twee weken geleden aantrof. „We hadden de afspraak gemaakt niet in de verdediging te gaan, maar de aanval te zoeken. Dat kwam er enerzijds niet altijd van, omdat met name Leon La- haye Jpeduidend minder sterk speelde dan gewoonlijk. Het veelvuldig opko men van de vleugelverdedigers Buvens en Hakkers was bijzonder goed. Geluk kig kon aanvoerder Kees Karstens een hoofdrol spelen in de opbouw". Overigens dat opkomen van de Neder landse defensie leidde wel het moment in dat Luxemburg de achterstand kon wegwerken. „Gelukkig werd er na de gelijkmaker rustiger gespeeld en daar door zag ik toch wel vooruitgang in dit elftal. Hopelijk kunnen we er mee door gaan", aldus Arie de Vroet. Offensief Het Nederlands offensief startte direkt door toedoen van Rinus Brinkman, die een razend schot losliet. De Luxem burgse defensie ontregelde de sneltrein door enige hoekschoppen cadeau te doen en wist door counteren gevaarlijk terug te komen. Gilbert Zender passeerde zelfs doelman Peter van Valk maar z'n kopbal ging ook over de lat. Luxemburg, dat duide lijk meer zelfvertrouwen aan de dag legde dan op eigen bodem, bleef de aandacht opeisen van de door Niek Hokke goed gedirigeerde defensie. Niet temin de allerbeste kans voor rust was toch voor Nederland. Vijf minuten voor rust knalde Lahaye van dichtbij hard in. Doelman Moes liet de bal los, maar verdediger Roemer kon opruimen. Di rekt daarop dwong Rinus Brinkman ,met een hoekschop doelman Moes op nieuw tot een moeilijke redding. Na de rust duurde het Luxemburgse verzet niet al te lang meer. In de 10de minuut plaatste Wim van der Horst op solide wijze de bal uit een vrije trap in de ruimte, waar Kees Karstens de plotselinge kans kon afwerken: 1-0. Nederland gooide de remmen der voor zichtigheid los en Ab van den Broek kreeg een unieke kans in zijn tiende interland. Maar Roger Fandel stelde de beslissing nog even uit Luxemburg vat te moed en sloeg toe. Op de grens van buitenspel („het was duidelijk buiten spel", aldus De Vroet) kon Jean-Louis Marxue de ver opgerukte defensie de hakken laten zien. Peter van der Valk was kansloos: 1-1. Even dreigde de onrust terug te keren in het spel, vooral toen Gilbert Dresch vrijuit kon aanleggen, maar rakelings miste. De Luxemburgse hoop op een neutraal beslissingsduel werd 10 minu ten voor afloop vermoord. De door Lahaye goed aangespeelde Ad van den Broek werd door doelman Moes tot struikelen gebracht en Byrne wees on verbiddelijk naar de stip. Wim van der Horst kwam naar voren om raak te schieten: 2-1. REINDER BOSMA. Nederland: Van der Valk (AFC); Hakkers (Weber Germanicus); Hokke (Spijkenisse); Kok (IJsselmeervogels) en Buvens (Spijkenis se)., Brinkman (CEC); Karstens (Noordwijk) en Van der Horst (ZFC); Van den Broek (RKC); Lahaye (MKC) en Vedder (IJsselmeer vogels). Luxemburg: Moes (Avenir); Fandel (Aris); Hansen (Spora); Roemer (Etzella) en Margue (Progres); Krecke (Aris), Trierweiler (Etzella) en Dresch (Avenir); Goerres (Red Boys); Zen der (Avenir) en Thill (Progres). miniiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiimin NDHOVEN De West-Europese sport- sreld verbaast zich al jaren over de koele intakten met Oost-Europa en de strikt Itelijke benadering van de problemen. Het al jaren een „traditie" dat Oosteuropese ortlanden, die vaak gesteund worden or „vadertje staat" veel kritiek uiten op kapitalistische benadering van de sport het westen toch tegelijkertijd willen deze nden, als ze in West-Europa zijn, ervan te profiteren. Bij wereld- en Europese mpioenschappen schaatsen, wielrennen boksen staan de organisatoren vaak voor ote problemen omdat de Oosteuropese telnemers alles voor niets of vrijwel voor tts willen hebben. algemeen bekend dat Oosteuropese nden, vooral Polen en Rusland zijn daar ecialisten in, vaak tegen de internationale Elementen handelen als het gaat om over- 'ehtingen of andere organisatiepunten. ilkomen onverwachts en vaak onaange- ndigd komen deze panden met grote equi- naar West-Europa. Nederlandse bekerhouder PSV is er dit tekend ook mee geconfronteerd. Ruim 24 R te vroeg en met een ploeg van 24 man rwijl PSV naar Kiev afreisde met 15 spe- fs, kwam Europacuptegenstander Dynamo zondagavond laat in Eindhoven aan. >V weigert dan ook de volledige verblijf- Osten voor de Russische voetbalequipe te talen. 5V-manager Ben van Gelder, vaste bezoe- van UEFA-bijeenkomsten in Zürich en inner van de internationale reglementen j uitstek, heeft zijn clubleiding geadviseerd protest te laten horen bij de UEFA, olgens manager Van Gelder behoeft de itvangende club niet meer dan 60 over- Bchtingen te betalen. Dynamo Kiev wil, ■ist door het vroegtijdige bezoek aan Eind Ben van Gelder overweegt naar aanleiding van het te vroeg ar riveren van Dynamo Kiev een klacht bij de UEFA in te die hoven, PSV dwingen de 96 overnachtingen te betalen. Het is begrijpelijk dat de Russen zo vroeg zijn afgereisd. In Oost-Europese-landen komt een visum volkomen onverwacht los van het ministerie. Bovendien willen zoveel mogelijk officials, reserves en assistent-trai ners deze buitenlandse reizen meemaken, omdat het een unieke gelegenheid is over de landsgrenzen te komen. De Oosteuropeanen kunnen dan ook weinig begrip opbrengen als er tegen geprotesteerd wordt. PSV is in de afgelopen jaren vaak geconfronteerd met dergelijke problemen. De Eindhovense ploeg heeft in de recente Europacup-toernooi steeds tegen Oosteuro pese tegenstanders geloot, Gottwalov (Tsje- choslowakije), Vörwarts Berlin (DDR), Steaua Boekarest (Roemenië) en nu de Rus sische bekerhouder Dynamo Kiev. Ondanks de financiële conflictsituatie tussen beide europacuptegenstanders is de verhou ding tussen PSV en de Russische ploeg vriendschappelijk. De public relations afde ling van Philips, de grote sponsor van PSV, probeert het de Russen toch naar de zin te maken. Dynamo Kiev, dat met grote vertra ging in Nederland aankwam, zal dus van avond een „vriendschappelijke" wedstrijd, ondanks de grote belangen die op het spel staan spelen. Vooral voor de Russen, want de finale, die 14 mei in Bazel zal worden gespeeld, is binnen handbereik. Met de voor sprong van 30 kan het Russische elftal nauwelijks nog iets overkomen. De blessures van Troschlin, Onischenko en Muntjan zul len van weinig invloed zijn op de prestaties van het elftal. Voor deze drie internationals heeft Dynamo Kiev voldoende reserves mee genomen. Dat kan ook niet anders met een ploeg van 24. Bij PSV is het meespelen van Harry Lubse onzeker. De Deen Bengt Schmidt Hansen zal voor 20.000 toeschouwers, het stadion is helemaal uitverkocht, zijn rentree in de Eindhovense club en het Europacupvoetbal maken. Ook aanvoerder Pleun Strik, die langdurig was geblesseerd, komt weer in aktie. WIL VAN DER PLAS Jong geleerd, oud gedaan. Brian Lindall, de vijfjarige mascotte van het Super Sonis voetbal team van de lagere school in PennForest oefent zich alvast voor een van de komende wedstrijden. Drie miljoen voor Muhammed NEW YORK Wereldkampioen zwaargewicht Muhammed Ali heeft van de directie van het Madison Square Garden in New York een aanbieding van drie miljoen gulden ontvan gen, indien hij zijn wereldtitel op het spel wil zetten tegen Joe Frazier. Indien Ali het tielgevecht tegen Ron Lyle, dat op 16 mei a.s. plaatsvindt zal winnen, zou het duel tegen Frazier op 16 september a.s. worden gehouden. Ook de beide andere wedstrijden om de wereldtitel, waarvan Frazier als wereldkampioen, de eerste op punten won, maar de tweede door knock-out in de 12e ronde verloor, werden gehouden in Madison Square Garden. RWDM had in de openingsfase van het duel een licht overwicht maar veel gevaar leverde dit voor Treytel niet op. De Feyenoord- aanvallen waren gevaarlijker, maar de richting was ver te zoeken. De Jong en Kristensen kregen enkele mooie kansen, maar misten. De mooiste gelegenheid om de score te openen kreeg Wim Rijsber- gen, maar op enkele meters voor doelman De Bree schoot hij hoog over. Molenbeek riposteerde via Wellens en slechts met de groots «e moeite slaagde Treytel erin zijn doel te vrijwaren voor een doorboring. Vijf minuten voor de rust ging een kopbal van Koviifc juist naast. Feyenoord was even in paniek en Bjerre i ïankte daarvan gebruik om.na een combinatie met Teugels zijn ploeg de leiding te geven: 1-0. Beide ploegen hadden na rust wijzigingen aangebracht. Reits."» verving Treyel, Til Rijsbergen. Molebeek trok direct het initiatief aan zich en binnen vier minuten bezegelde Koens in feite de ontmoeting toen hij uit een pass van Teugels nummer twee tegen de touwen joeg: 2-0. De 4000 toeschouwers zagen daarna hoe de spelers het verder wel geloofden. Drie minuten voor het eindsignaal bracht Teugels uit een pass van Veenstra de eindstand op 3-0. Feyenoord: Treytel (Reitsma), Schneider, De Jong, Olsen, Vos, Van Daele, Everse en Rijsbergen (Til), Kreuz, Ressel en Kristensen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13