BILLY BREMNER, DE MET DUBBELE HART GROOTSTE PROBLEEM VOOR JUVENTUS IS RUDI GLOCKNER "Wil de KNVB dat wij ons in tweeën spl lrtirOENSDAG 23 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Johan Cruyff rookt stiekem, drinkt .fielden en wil nooit meer in het Amsterdamse beton- 11 lorp terechtkomen. Billy Bremner, de „vuurvreter" Enfan Leeds United en vanavond een van de belangrij ke ie deelnemers aan de beslissende halve finale Euro- me )acup voor landskampioenen tegen Barcelona is een Regelrechte tegenpool van hem. Zijn sigaretten („één jakje in de twee dagen") liggen voor iedereen zicht- jaar op een lage tafel in het majestueuze hotel Rey ziezon j'Aime, dat tegen een scherpe berghelling in het dajwintig km buiten Barcelona liggende badplaatsje aankleeft. En Bremner schrikt ook niet iranneer hem een bij een Schot horende pint bier Hllliyordt aangereikt. Want de „driftkikker" van de lllllllSuropese voetbalvelden, die al heel wat scheidsrech- Iers tot wanhoop bracht in het verleden, is ook vlak oor deze gewichtige wedstrijd helemaal zichzelf. (ij bezit niets van het brokje ynarrüet dat elke wedstrijd op- ieuw in hem wordt ontstoken. ,ui achteroverleunend in een fauteuille lijkt het een nie- mannetje dat klein van stuk (1.65) en erg veel rosse sproe- telt. Maar wie hem per onge- 2. J»k 33 jaar geeft krijgt meteen 4.60e wind van voren. Z'n venijn Recordpremie BARCELONA Alle re cords voor een premie in de finale van de Europacup voor landskampioenen schijnen door Barcelona te worden gebroken. Het club bestuur heeft aan de voor avond van Barcelona-Leeds de spelers laten weten on geveer 42.000 gulden per speler uit te loven, wanneer de cup straks uit Parijs mee naar huis zal worden genomen. Nivf 3,<J erel". Billy Bremner is nijdig, is gekwetst. Dit voorval pi- !-eert hem. Het is in principe en erg rustige figuur die echter o op z'n teentjes is getrapt ielaar zijn verontwaardiging is Le<i Vroeger praatte hij er nog veel bij. Die tijd is voorbij. Een goe de voetballer moet van een scheidsrechter alles kunnen ver dragen. Heet het in de voetbal wereld. Het publiek heeft er niets mee te maken of een spe ler het eens of oneens is met een beslissing van de leiding. Het spel moet doorgaan. „Dat prin cipe huldig ik nu ook. Die grote re rust op het veld is mijn spel wel ten goede gekomen. Ik be moei me nu veel meer met voet bal zelf'. Ook dit laatste inzicht is inge geven door Don Revie, zijn peetvader, die 16 jaar als trai ner aan de club was verbonden en dit seizoen de scepter zwaait over het Engelse nationale elf tal. „Ik heb aan hem alles te danken. Bij hem werd ik de realist die ik nu ben en die het voetbal bekijkt zo als ik nu doe. Als een soort droomwereld. De mensen kennen je als speler. Niet als mens. Daarom leef ik eigenlijk zonder echte vrienden. Ik heb ze wel maar niet in Leeds. In het Schotse mijnwer kerstadje waaruit ik 17 jaar ge leden vertrok kennen o.a. de bakker en de stratenmaker me zoals ik eigenlijk ben. Zij zijn i om wie ik iets geef'. Het verleden laat Bremner trou wens in meer niet los. „Vroeger, in ons gezin heb ik duidelijk kunnen zien wat er voor komt kijken om een behoorlijke bo terham te verdienen. Die indruk zal me nooit meer loslaten". En gelse journalisten, die Leeds al jaren lang gadeslaan, zien in die opmerking een verklaring voor zijn daverende inzet elke wed strijd weer. Niet voor niets rie pen zij Billy Bremner onlangs uit tot de enige voetballer in de wereld die een dubbel hart moet bezitten. Barcelona-trainer Mi- chels, gisteren nog over de meest gevreesde middenvelder uit Engeland: „Wat die kerel aan kilometers op het voetbal veld heeft afgelegd wordt door tien andere spelers in hun hele carrière niet benaderd". Bremner zelf: „Prachtig deze lof, zeker van Michels. Maar ik beschouw het toch al^ niets aparts. Leeds heeft me uit Schotland weggehaald en heeft me toen de kans gegeven. Ik voel me daarom verplicht m'n inzet als dankbaarheid aan te bieden. Dat de ene misschien iets meer kan geven is een vorm van talent waar een ander niet kwaad op aangekeken moet worden. De club Leeds laat de onvrede bij hem geen wortel schieten. Het betaalt Bremner ,lJy Bremner in actie met een spectaculaire omhaal. Ook in de wedstrijd tegen FC Barcelona zal Leeds United voor n I belangrijk deel op hem steunen. ^en zeer behoorlijk salaris en "wat hij ermee doet beantwoordt volledig aan zijn verwachtingen. „De gedachte om net als Cruyff en Neeskens ook naar Zuid-Eu ropa af te reizen, waar nog gro tere geldkluizen geopend kun nen worden is door hem in al die 17 jaren dan ook zelfs niet een keer overwogen. „Naar het buitenland vertrek ken zou ook geloof ik niet goed voor me zijn. Als ik nu wel eens naar de tv kijk, word ik soms doodziek bij het zien van het Zuideuropese spel. Elk spekta kel ontbreekt. Daar val je bijna bij in slaap. De spelers daar snap ik niet. Voetbal is toch om toeschouwers te trekken? Maar gebeurt dat? Volgens mij niet. Daarom zou ik er ook niet aan kunnen wennen. Ik moet aan het spektakel kunnen bouwen. Dat is mijn grote kracht. En verder, u kunt me geloven of niet, heb ik het bij Leeds uitste kend naar de zin. Als ik straks op mijn 35e jaar niet meer zo in de top kan meekomen, word ik manager van een club. Het liefst geen kleintje, wat andere spelers altijd doen, maar een zo groot mogelijke. Ik vind het domme filosofie om te veron derstellen dat je eerst een paar seizoenen als manager je moet inwerken. Wat kan dat nou voor zin hebben. Je staat als speler toch midden in het topvoetbal en door je langdurige ervaring ken je het klappen van de zweep al. Waarom zou je dan een paar jaar verliezen aan het lagere voetbal?" Toekomst Over de toekomst praat Brem ner vreselijk gemakkelijk. Want het is toch zinlobs om er moei lijk over te doen. Hij moet het toch zelf uitzoekeh. Zijn belan gen liggen momenteel op het voetbalveld en daar maakt hij alles ondergeschikt aan. Zelfs bij zijn gezin („mijn vrouw be grijpt het eerste beginsel van voetbal niet eens") huldigt hij dat standpunt. „Mijn prfvele- ven houdt ik strikt gescheiden van de voetbal. Ik praat thuis haast nooit over voetbal en het liefst denk ik er daar ook niet eens aan". Zelf legt hij die stringente schei ding uit als een van de oorzaken van zijn langdurige carrière. „Ik doe aan mijn conditie niets aparts, maar ik hoed me er wel voor niet altijd met hetzelfde bezig te zijn, wanneer het alt hans niet hoeft. Dat is mijns inziens gezond". Een'van de meest indrukwek kende voorvallen uit de carrière van Billy „de vuurvreter" vond plaats na een SchotlandBrazi lië ontmoeting op het wereld kampioenschap voetbal 1974. De Nederlandse scheidsrechter Van Gemert liet de ontroostbare Schotse supporters met een ge deprimeerde Bremner achter. Het sprookje was uit De elimi natie van Schotland s(ond vast. Uit pure bewondering voor de kleine aanvoerder die geruisloos de kleedkamer opzocht om met zichzelf in het reine te komen, zong het publiek later in koor: „You never walk alone". Brem ner verrukt: „Ja, herinneren jul lie je dat nog. De koude rillin gen lopen haast over mijn rug als ik daar nog aan terugdenk. Zoiets is om nooit meer te ver geten. HANS DE BRUYN Johan Cryyff: "De KNVB zal zich niet rijk maken over mijn rug". BARCELONA Johan Cruyff dreigt in de drukte voor Barcelona-Leeds vergeten te wor den. "De KNVB zou volgens de afspraak over een joint venture per 1 januari 1974 met een schone lei beginnen. Maar wat doet de KNVB ons nu aan. De 7 ton schuld die de bond destijds had wordt doorberekend in de afreke ning van het wereldkampioenschap voetbal. Dat kan mijns inziens niet. Over de rug van Johan Cruyff zal de KNVB nooit rijk worden". Dit onverwachte dreigement was een impulsie ve reactie op de onplooibare houding van de KNVB inzake de problemen over de oefeninter land tegen België en West-Duitsland. In het over en weer ingezette steekspel voelt 'El Salva dor' zich in de rug aangevallen en claimt nog een appeltje met de KNVB te hebben te schil len. „De bond moet nou niet gaan zeuren. De moeilijkheid is zeer begrijpelijk. Barcelona moet een dag na België tegen de Spaanse ploeg Elche aantrèden in de competitie, en de dag na het duel tegen West-Duitsland staat voor ons de uitwedstrijd tegen Zaragossa op de agenda. Wat wil de KNVB nou, dat wij ons in tweeën splitsen?" Gisteravond laat zat Henk Burgwal, secretaris penningmeester van de KNVB en vertrouwens man bij Barcelona, aan de tafel met manager Caraben. De onverwachte troubles werden uit voerig besproken om te zoeken naar een oplos sing. Cruyff was opvallend fel voor zijn doen en gooide weer de knuppel in het hoenderhok. "Waarom dat overleg ineens met Barcelona? Wie moeten er eventueel spelen in de interland. Wij toch? Waarom Neeskens en mij dan ook niet in dat gesprek betrokken? Wie zegt dat als Barcelona straks toegeeft, wij wensen mee te doen." Of anders, in termen van Neeskens gezegd: "Mijn baas is Barcelona. Zijn belangen moet ik in de eerste plaats dienen." Diepere oorzaak van het recente conflict is toch het gebrek aan improvisatievermogen van de KNVB. Na heel veel moeite werden eindelijk data voor de interland vastgesteld. Die Barcelo na wiens programma al maanden bekend is niet liggen. Toch zet de KNVB door. Omdat onder andere het aanbod van de West- duitse voetbalbond een gegarandeerde recette van 2 ton zeer aantrekkelijk is. Maar dan vraag je later wel om moeilijkheden. Barcelona kan deze afspraak met de beste wil van de wereld niet inpassen. De stand in de competitie geeft aan alle kanten te denken. Hoewel het op de vierde plaats van boven staat met drie punten achterstand op nummer twee, bedraagt de voorsprong op nummer voorlaatst in deze competitie ook maar drie punten. In theorie is dus nog van alles mogelijk. Hoewel Barcelona optimistisch genoeg is om niet het ergste te vrezen houdt de club er toch enigszins rekening mee. En daarnaast beijvert Michels zich het vege lijf te redden als het in de wedstrijd tegen Leeds fout mocht gaan. Hij doet dat middels een poging om alsnog een plaats voor de UEFA-cup te bereiken. Michels noemt het beleid van de KNVB op de hem bekende bitse toon niet tactvol. "Een organisatie met een milligram organisatietalent reist eerst naar Spanje om afspraken te ma ken", is zijn reactie. Dat beleid wordt onvoor waardelijk onderschreven door Cruyff en Nees kens zelf. "De ergste consequenties worden desnoods door ons getrokken." De starre zienswijze van de KNVB komt in Barcelona vreemd over. Maar de speculatie dat de KNVB Cruyff en Neeskens perse nodig heeft om aan de contractuele verplichtingen met de Duitse voetbalbond te voldoen, is niet gegrond. Het bondsbureau in Keulen deelde gisteren mee dat van deze voorwaarde nooit sprake was geweest, hoewel de aanwezigheid van het sterke Spaanse duo natuurlijk wel gewaardeerd zal worden. HANS DE BRUYN sicIIIIIIIIUIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIMIIUIIHIIIlllllltIllllllllillllllllllllllMilIlllllilllllIUilIIIIMIIIlllllllllIIIMIIMUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllll TURIJN Niet Kick van der Vall of Jan Jeuring, maar Niels Overweg vormde aan de vooravond van de tweede confrontatie tussen Juventus en FC Twente in de halve finales van het toernooi om de UEFA-cup het grootste vraagteken voor trainer Spitz Kohn. De robuuste voorstopper voelde zich tijdens de reis van het lente-achtige Amsterdam naar het reeds zomerse Turijn zo grieperig, dat z'n optreden in het Stadio Comunale tot een dubieuze aangelegenheid werd. Kohn: „De dokter doet er alles aan om Niels tijdig fit te krijgen, ik hoop ook dat het zal lukken, maar helemaal gerust ben ik er niet op". Een eventuele absentie van Overweg zou voor FC Twente een geduchte handicap betekenen, al staat met Wil lem de Vries een geroutineerde ver vanger ter beschikking. Overweg nl. neemt in de taktische plannen van Spitz Kohn een belangrijke plaats in omdat hij de gevreesde Jose Altafini moet bestrijden. Waarbij Twente's coach ervan uit gaat, dat de oude maestro als centrale spits zal funge- Kohn: „Indien Altafini op rechts ope reert moet Kalle Oranen hem van Overweg overnemen. Kalle kan dat en bovendien heeft het weinig zin de hele zaak door elkaar te gooien om één man aan de ketting te leggen. Door allerlei omzettingen vergroot je im mers uitsluitend de kans op misver standen". En juist dat zijn dingen, die Kohn coute que coute wil voorkomen, want hij weet erg goed, dat de Italianen zeer bedreven zijn in het afstraffen van defensie-fouten. Die wetenschap is er trouwens ook de oorzaak van, dat de Twente-spelers steeds weer op het hart werd gedrukt zich tot het uiterste te concentreren. Kohn: „Daar uit moet je niet afleiden, dat ik er bang voor ben dat ze dat niet zullen doen. Een ploeg, die tegen een op papier veel mindere tegenstander als LJsselmeervogels uiterst geconcen treerd speelt zal dat zeker ook doen als de andere partij een topclub als Juventus is. Maar het kan toch nooit kwaad als er nog eens op wordt geat tendeerd. Bovendien hebben we van middag kunnen zien, dat het veld door de droogte steenhard is. De bal kan daardoor vreemde capriolen maken en alleen al om die reden moet je constant op je qui vive zijn". Opstelling Wanneer iedereen kan spelen en ten aanzien van Jeuring en Van der Vall behoeft daaraan niet meer te worden getwijfeld zal de formatie van Twente er als volgt uitzien: Gross; Van Ierssel, Drost, Overweg, Oranen, Thyssen, Van der Vall, Pahl- platz, Bos, Jeuring en Zuidema. Die opstelling duidt erop, dat de En- schede'ers niet puur defensief zullen spelen. Kohn: „Dat is ook niet de bedoeling. Toen ik Juventus voor de Italiaanse competitie aan het werk heb gezien tegen Napoli is me al opge vallen, dat de tegenstander veel ruim te krijgt. Daar moeten we van profite ren. Natuurlijk zullen we eerst de kat uit de boom moeten kijken, maar het accent zwaar op de verdediging leggen lijkt me niet verstandig. We moeten het Juventus door middel van goed gegroepeerd voetbal al in de buurt van de middenlijn zo lastig mogelijk maken. En ervoor zorgen de nul zo lang mogelijk te handhaven. Als dat lukt wordt de tijd onze bondgenoot". Spitz Kohn heeft z'n spelers ook gewe zen op de noodzaak correct te spelen. Scheidsrechter Rudi Glöckner heeft nu eenmaal de reputatie duw- en trek- werk, zoals Juventus dat veertien da gen geleden in Enschede demonstreer de, te verafschuwen. Dat is ook de reden waarom de Italianen de spellei der uit de DDR vrezen. Cestmir Vyc- palek, tot en met het vorige seizoen hoofdtrainer van Juventus en tegen woordig chef-scout, zei onlangs nog: „Ons grootste probleem is niet Twen te, maar Glöckner". Een wat overdre ven uitspraak natuurlijk, die echter wel aangeeft, dat Glöckner een man is, met wie niet valt te spotten. Een herhaling van de tonelen zoals Twente ze vier jaren geleden in Turijn mee maakte onder de uiterst partijdige lei ding van de Spanjaard Ortiz de Men- dibil behoeft derhalve niet te worden gevreesd. Evenals bij Twente kwam ook bij Juventus gisteren een einde aan de twijfels rond het meespelen van twee moeilijk te vervangen routiniers. Een tweede röntgenonderzoek nam de vrees voor nierstenen bij Fabio Capel- lo weg en ook Roberto Bettegna zal kunnen spelen". Dat is een hele op luchting", erkende trainer Carlo Paro- la, „want als we aanvallend moeten voetballen kunnen we die twee moei lijk missen". Achterstand ventus In de eerste helft al zal probe ren om de In Enschede opgelopen achterstand weg te werken. „Lukt het niet, dan zullen we toch rekening moeten gaan houden met de zondag te spelen competitie-wedstrijd tegen Lazio. Verschillende van m'n spelers zijn al weken vermoeid. Het kampioenschap staat voor ons primair en daarom zou het onverstandig zijn negentig minuten lang alles te geven als blijkt, dat het vergeefse moeite is." Een van de weinige Juventus-spelers, die het karwei van vanavond niet zonder vrees tegemoet ziet is Jose Altafini. Hij erkent, dat Juventus in Enschede een van z'n slechtste wed strijden van dit seizoen speelde, maar voegde er onmiddellijk aan toe: ,Jk geloof, dat Twente ook nog beter kan. Onze enige kans is snel een doelpunt te maken. Tegen Hamburg lukte dat anderhalve maand geleden ook. Zo'n speelwijze houdt echter ook gevaren in. Vorige seizoen hadden we voor Europacup 1 in Dresden met 2—0 van Dynamo gewonnen. Thuis hebben we toen alles op de aanval gegooid. We scoorden inderdaad drie keer. Maar we kregen er ook twee tegen. Ik ben bang, dat het tegen Twente ook zo kan gaan". Ton van Dalen Rudi Glöckner is geen man die protesten duldt. Ook al daarom wordt hij door Juventus gevreesd. )ihiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimillmiliummilmiluiiiiuiun1minimin11111111Illilliniumminui

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11