Bestand voor evacuatie Zuid-Y iet nam? .D.A. blijft doel an KVP-top ftzidóe Somtmt Egypte laat steun Kissinger vallen Spaanse bisschoppen vragen meer vrijheid Echtelijk Vlaardingen drama in jeraren ™reigen met [fardé acties .ANDAG 21 APRIL 1975 I.EIDSE COURANT PAGINA 9 Zuidvietnamese troepen die de stad Ham Tan verlaten voor het oprukkend leger van de Voorlopige Revolutionaire Regering, laden hun wapens in een helicopter. SAIGON, (UPI/AFP) De Voorlopige Revolu tionaire Regering van Zuid-Vietnam heeft vanmorgen een bestand van 24 uur voorgesteld om het vertrek van Amerikaanse militairen en burgers uit het land mogelijk te maken. Overigens wil de VRR de veiligheid van de buitenlanders die in Zuid-Vietnam willen blijven om er hun werk voort te zetten, garande-. ren, op voorwaarde dat zij de wetten van de VRR zullen respecteren. Voor de evacuatie van de Amerikanen en een groot aantal Vietname- zen die na een machts wisseling in het land ge vaar lopen, worden in middels grootscheepse voorbereidingen getrof fen. De Amerikaanse vliegdeksche pen Midway en Nancock en het helikopterschip Okinawa hebben de vliegdekschepen Enterprise en Coral Sea ge volgd op hun vermoedelijke vaart naar de wateren rond Zuid-Vietnam, waar zij naar verwachting aan de groot scheepse evacuatie zullen deel nemen. Het eiland Guam wordt in gereedheid gebracht voor de opvang van minstens 25.000 mensen. In totaal zou den de Amerikanen verplich tingen hebben aan 150.000 tot 200.000 Zuidvietnamezen, die bijzondere risico's lopen. In Zuid-Vietnam heeft het op perbevel de troepen uit Xuan Loc, op 61 kilometer van Sai gon, teruggetrokken na een van de zwaarste gevechten uit de maandenlange oorlog. Er is nu een gat geslagen in de ver dedigingslinie rond Saigon. De troepen hebben zich terugge trokken rond de grote Bien Hoa, op 22 kilometer van de hoofdstad. Ook de provincie hoofdstad Ham Tan, gelegen aan de kust, is vanmorgen ge vallen. Deluchtmachtbasis Bien Hoa ligt inmiddels al zo onder vijandelijk vuur De luchtmachtbasis het grootste deel van de luchtvloot is over gebracht naar het vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon. De voornaamste katholieke en boeddhistische oppositiegroe pen zijn onderhandelingen be gonnen over de vorming van een schaduwkabinet, dat de plaats moet innemen van het bewind van Thieu. In Saigon zijn weer vijf generaals onder huisarrest geplaatst. In Cambodja zijn de voor naamste figuren van het oude bewind in handen gevallen van de Rode Khmers. Onder hen bevinden zich de laatste premier Lon Boret, Lon Non, een broer van president Lon Nol, en verscheidene oud-mi nisters en generaals. Paus Paulus heeft opgeroepen tot clementie voor de Cambodja- nen die zich hebben overgege- Amerikanen, zoals voormalige militairen en arbeidscontractanten met Vietnamese vrouwen en kinderen, staan in de r-ij voor het kantoor van de militaire attaché op de vliegbasis Tan Son Nhoet. voor uitreispapieren om Saigon te kunnen verlaten. rof .reyghton verleden JMEGEN (ANP) Op 74-ja- 1 e leeftijd is zaterdag te Nij- !:gen overleden prof. dr. Jos 'eyghton s.j., oprichter van t weekblad „De Linie", dat in; '63 werd opgevolgd door „De 1 euwe Linie". >t 1950 bleef prof. Creyghton ofdredacteur van het blad, t hij al in 1944 voorbereidde 'et doel „een offensieve ver- hansing op te werpen tegen de aotische vloedgolven die de sreld dreigen op te slurpen." iter Creyghton was ook ondlegger van de „Wereldu- ebeweging", die een wereldre- rjng voorstaat. Uitgangspunt in de beweging is zijn boek titernationale anarchie." Tij- ;ns zijn hoofdredacteurschap lalde „De Linie" een topoplage m veertigduizend exemplaren, laar met name het Indonesi- !he standpunt kostte het blad uizenden abonnees. ROTTERDAM (ANP) In een huis aan de De Ruyterstraat in Vlaardingen heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een echtelijk drama afgespeeld dat het leven heeft gekost aan de 46-jarige taxichauffeur JJ.B. Zijn 36-jarige echtgenote is levensge vaarlijk gewond naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Volgens de politie van Vlaardingen kreeg het echtpaar, dat een dochter van 15 en een zoon van 13 heeft, zondagmorgen omstreeks vier uur in de slaapkamer van het huis hevige ruzie. De man ging naar de garage onder het huis, haalde daar een geweer en schoot in de slaapkamer eerst zijn vrouw en daarna zichzelf door het hoofd. tudiestops >or 8 |chtingen HAAG (ANP) De Aca- ïische Raad zal staatssecre- s Klein van Onderwijs en enschappen voorstellen stu- tenstops voor acht studie- tingen en plaatsingscommis- s voor nogeens zestien oplei- jgen in te stellen. De Acade- eche Raad heeft hiertoe zater- g besloten. 11 acht studierichtingen zijn: jieeskunde, tandheelkunde, lichamelijke woeding, biologie, fysische pgrafie, geschiedenis en r|atsingscommissies worden njesteld voor de richtingen: Frans, Duits, Slavistiek, socio- jie, culturele antropologie en t-westerse sociologie, politi- Bogie, psychologie, pedagogi- ie en andragogische weten- sociale geografie, ilogie en geofysica, en muzie- etenschap. Russische jeugd [ET NIEUW BESTUUR: ONGELUK OP AUTOSTRADA: ELF DODEN ROME (AFP) Bij een massale botsing in mist op een autostra da in de buurt van Napels zijn gisteren elf mensen om het le ven gekomen en 51 gewond. Een met sinaasappelen geladen vrachtauto was door panne ge dwongen langs de kant van de weg moeten gaan staan. Een autobus schampte de vrachtwa gen en kwam dwars over de weg te staan. In de mist botsten ruim twee dozijn personenauto's op de onvoorziene hindernis. [Van onze parlementaire re dactie) )en Haag Het partijbestuur i de KVP heeft de namen bekendgemaakt van de kandi daten voor het nieuwe dage lijks bestuur van deze partij, pit bestuur werd onlangs vol- 1 deel van de KVP-top nadat ir. D. de voorzitter van de partij was afgetreden. f partijvoorzitter is lu definitief voorgedragen de i9-jarige W. J. Vergeer, wet houder van Utrecht en lid van Eerste Kamer. De naam de heer Vergeer werd kort ieleden reeds genoemd. pin een onzer verslaggevers) ^JN HAAG Het Nederlands van Leraren heeft floten harde acties te gaan jren, waarbij stakingen niet i uitgesloten, als de normbe- kking van de ieraren niet t één uur wordt verminderd 28 lesuren per week. Op de Igadering van het NGL zater- t in Den Haag werd ook be ften onverkort vast te houden tot verlichting van van de ouder wordende ister Van Kemenade (Onder- s en Wetenschappen) heeft faalde maatregelen aange- 3eidigd als „vertaling" voor de 1 kren van de arbeidstijdver korting die ambtenaren krijgen. NGL wil dat alle leraren Jen profiteren van de arbeid- .®dverkorting. Volgens het gterie echter zouden hier mee subsidies aan scholen in ge- Ar worden gebracht, en zou in strijd zijn met het recht- ysitiereglement voor onder- Iszaken. de leraren Frans hebben aes aangekondigd. Op een •gadering in Den Haag werd :rtoe besloten, als staatssecre- —'is Veerman van Onderwijs Wetenschappen tenminste in i gesprek met de leraren geen uwe omstandigheden weet te |den die het wetsvoorstel tot" [monisatie van de brugklas- j zinvol maken. De leraren jns maken zich ernstig be- gd over de alsmaar zwakker fdende positie van het vak is in het Nederlandse onder- kandidatuur kan Hoewel de partijraad zich nog moet uitspreken over de kandida tuur van de nieuwe voorzitter en van de andere leden van het dagelijks bestuur mag worden aangenomen dat deze zich in meerderheid met de kandidatuurkan verenigingen. Drie kandaten uit het oude dagelijks bestuur zijn door de KVP-top voorgedragen voor herbenoeming. Het zijn me vrouw mr. J. J. M. S. Leyten uit Tilburg (vicevoorzitter), mr. G. P. Brokx uit Teteringen (penningmeester) en P. van Zeil (gewoon lid), tevens lid van de tweede Kamer. Als nieuwe leden zijn voorge dragen drs. J. Fleers (burge meester van Oostmarsum), H. Haenen (Heerlen), drs. A. Janssen (Boxtel), mevr. M. Na- gel-Cornelissen (Oosterbeek) en drs. G. van der Top (Ut recht.) Het partijbestuur heeft een commissie ingesteld die de ac tiviteiten van de KVP op weg naar een versmelting met de andere CDA-partners moet be geleiden. Van deze commissie maakt o.m. mr. F. Andriessen, voorzitter van de Tweede Ka merfractie, deel uit. Christina Onassis heeft, samen met haar stiefmoeder Jacqueline en nog veertig familieleden, gisteren op het kerkhof van Scorpios een lijkdienst bijgewoond voor de op 15 maart in Parijs overleden en drie dagen later op zijn privé-eiland begraven reder Aristoteles Onassis. Na de kerkdienst kon Christina haar emoties nauwelijks bedwingen. wil ook jeans MOSKOU (UPI) In een onge bruikelijk artikel beeft de Kom- somolskaja Pravda, het officieel orgaan van de communistische jeugd-liga, een beroep gedaan op de regering om te zorgen voor meer modieuze kleding voor de jeugd. In een open brief aan minister Nikolai Tarasov van lichte industrie citeert het blad klachten van jongelui over het gebrek aan jeans, jacks ei modieuze riemen. Het artikel i opmerkelijk omdat tot dusver ii officiële publicaties steeds werd afgegeven op de westerse mode als „decadent en antisocialisti sch". Het is niet ongewoon dat men sen leuke kleren dragen, maar ze zijn niet verkrijgbaar in de winkels. En zelfs als ze er wel zijn moeten we uren in de rij staan voor slecht afgewerkte kleren", schrijft het blad. Vol gens berichten van buitenlandse journalisten bestaat er wel een zwarte markt voor westerse goe deren zoals kleding, maar daar kost een artikel het tienvoudige van zijn Russische tegenhanger. CAIRO (AP) De Egyptische miniser van buitenlandse za ken, Ismail Fachmy, heeft de Sovjet-Unie ervan overtuigd dat Egypte zijn medewerking aan het vredesbeleid van de Amerikaanse minister Kissin ger heeft ingetrokken en bereid is in juni te gaan deelnemen aan de vredesconferentie in Ge- nève. Fachmy zou dit zijn Sov jet-collega Gromiko hebben verzekerd tijdens een bespre king die gisteren in Moskou vier uren heeft geduurd. Egypte weigert terug te keren tot een benadering van stap- voor-stap of een dergelijke aan pak en heeft er geen bezwaar tegen dat het Geneefse vredes overleg voor óf na de Arabische topconferentie wordt gehouden, aldus enkele Egyptische bladen. De Arabische conferentie zal te gen het eind van juni worden gehouden. Het blad El Achram meldde dat Gromiko zijn Egyptische collega ervan had verzekerd dat tijdens het huidge stadium Moskou zijn diplomatieke betrekkingen met Israël niet zal herstellen. Tijdens het onderhoud in Mos kou zou ook zijn gesproken over het regelen van wederzijdse za ken om een nieuwe regeling te vinden voor het voldoen van Egyptische schulden aan de Sovjet-Unie en het leveren door Moskou van moderne wapens. Broodoorlog langs grens met België (Van onze correspondent) BRUSSEL Nadat eerst de Belgische grensbewoners de weg hadden gevonden naar de Nederlandse bakkers, waar het brood vijftig cent goedkoper is en bovendien het juiste gewicht heeft, zijn nu enkele Belgische grootwinkelbedrijven karre- vrachten brood gaan inslaan bij bakkerijen in Nederland. Ze verkopen het brood tegen de in België gangbare prijzen, waar door de winst per brood naar schatting twee kwartjes be draagt, als men er de extra ver voerskosten aftrekt Volgens bo ze Belgische bakker moet de winst zelfs nog groter zijn, om dat de hele broodhandel buiten de Belgische belasting om zou gaan. Belgische bakkers hebben inmiddels tegen deze gang van zaken fel geprotesteerd. Taakvervul ling van TH-Delft in gevaar DELFT (ANP) De taakver vulling van de Technische Ho geschool is in gevaar als het ministerie voortgaat het perso neel te verminderen en de mid delen te beperken. Hierop heeft het college van bestuur ander maal gewezen, ditmaal in een nota die aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen is toegezonden. Ook zal men het aantal toewij zingen niet verder mogen ver minderen. Het college van be stuur van de TH meent, dat het belang van de techniek in het algemeen en van de ingenieur sopleiding en het technisch we tenschappelijk onderzoek voor de oplossing van knellende maatschappelijke vraagstukken wordt onderschat en dat een kortzichtig beleid in deze zeer ernstige gevolgen kan hebben. Aardbeving Bij de aardbe ving die het Zuid-Westen van Japan gisteren heeft getroffen zijn acht mensen gewond. Het aantal verwoeste huizen en ge bouwen bedraagt 70. Twee bruggen zijn ingestort en hier en daar hebben zich aardver schuivingen voorgedaan. De aardbeving wordt beschouwd als de ergste in dit gebied sinds het einde van de tweede werel doorlog. Drees jr. wacht tot 1977 GEEN GROOT NIEUWS VAN de vergaderingen welke zaterdag twee kleinere politieke partijen gepleegd hebben. De P.S.P. heeft zich bereid verklaard om in principe deel uit te maken van „Progressief,, links, maar voelt niets ervoor zich door middel van regeerakkoorden aan de Partij van de Arbeid te binden; de pacifisten hebben al gezien, hoe de praktijk het Den Uyl vaak onmogelijk maakt om dë theorie van zijn Keerpunt-catechismus waar te maken; daarom houden ze liever de handen vrij met als voordeel de kans om als oppositie in 1977 nog wat graantjes mee te pikken. Op 1977 mikt ook Drees jr; zijn eenmaal als Gideonsbende opgezette D.S.-'70 is een klein clubje geworden, maar nu de fractie bestaat als Kamerleden die bereid zijn als Drees te denken en de partij een soortgelijke voorzitter gekregen heeft, hoopt D.S.-'70 de strijd tot 1977 voort te zetten. Als de tegenstellingen in de Partij van de Arbeid komende jaren toenemen en 's lands situatie er niet beter op wordt, is immers niet uitgesloten dat de kiezers weer meer vertrouwen krijgen in een socialistische partij zonder doctrine, zonder dwang van de vakbeweging en zonder neigingen om de samenleving te polarise- DREES JR EN ZIJN NIEUWE partijvoorzitter Staneke hebben intussen wel duidelijk gemaakt, dat zij bij dit streven weer in het vaarwater van hun weggelopen ex-vrienden Berger en De Brauw terecht zullen komen. Want ook het restant van D.S.-'70 mikt op een groep, een beetje links van h£t midden en niet confessioneel, die bereid zijn tot een progressieve maar realistische politiek. Wat de kansen voor D.S.-'70 niet beter erop maakt In zijn hart moet Drees jr wel hopen, dat zijn voormalige medewer kers onderdak zullen vinden bij reeds bestaande partijen of zich helemaal in het partikuliere leven zullen terugtrekken. Want gaan Berger en De Brauw serieus werk maken van een nieuwe politieke concentratie al dan niet in samenwerking met de dakloze erfgenamen van D-'66 dan maakt D.S.-'70 over twee jaar geen schijn van kans. HOE „AD-INTERIM", de bijna geheel vernieuwde Kamerfractie zich gaat opstellen en gedragen, is dan een nevenvraagje, dat niettemin bij de burgerij en andere politieke partijen enige belang stelling verdient. Schooljaar halveren UITVOERIG CIJFERMATERIAAL heeft statistisch bewezen, dat na invoering van de mammoetwet het probleem van het „zittenblij ven" weinig minder knellend is, dan het in de oude situatie was. Ook de „doorstroming" is nog niet op tempo gekomen; tenminste niet in opwaartse richting. En om de mogelijkheid in te voeren om van atheneum naar h.a.v.o. of van h.a.v.o. naar m.a.v.o. over te stappen, zou een grootscheepse ingreep als de „mammoet" niet nodig zijn geweest. Ook invoering van een middenschool zal voor het vraagstuk van ^doubleren" geen uitkomst bieden. Dat zou wel het overstappen doen van klassikaal naar meer individueel onderwijs en het invoeren van de mogelijkheid om bij het voortgezet onderwijs „op niveau per vak" eindexamen af te leggen (bijvoorbeeld 3 vakken op h.a.v.o.- en 3 op m.a.v.o.-niveau of 4 volgens atheneum-eisen en drie van h.a.v.o.-zwaarte). Maar voor de organisatorische en financiële problemen die zo'n systeem stelt, weet Onderwijs in het Nederland van de zeventiger jaren geen oplossing. WAAROVER WEINIG WORDT NAGEDACHT en waarin ook om andere redenen aantrekkelijke mogelijkheden te vinden zouden zijn, is het overstappen van het schooljaarsysteem op een halfjaar lijkse indeling; één periode van half augustus tot kerstmis en één van januari tot half juni. Als de herfstvakantie wat ingekort en het kerstreces wat verlengd wordt, hebben beide semesters vanwe- f ge de vele feestdagen in het eerste halfjaar ongeveer dezelfde lengte. Een leerling die de stof nog onvoldoende beheerst om naar een volgende klas te worden bevorderd, behoeft geen heel jaar, maar slechts een half jaar over te doen; bij het einexamen betekent „zakken" ook kans op revanche na .zes maanden en kan de herexamenregeling afgeschaft of vereenvoudigd worden. Omdat bij het basisonderwijs in grote lijnen een zelfde systeem gevolgd wordt, zou dit zich ook voor half-jaar-klassen lenen, met als extra voordeel dat de overstap van kleuteronderwijs naar basisschool meer volgens leeftijd en schoolrijpheid van het kind geregeld kan worden. Bij het bedrijfsleven is er niet meer sprake van één grote hausse schoolverlaters in de zomer, maar tweemaal per jaar een stroom van kleinere omvang. MOEILIJKER LIGT HET bij het beginnen van eén studie aan universiteit bij het hoger beroepsonderwijs. Wellicht vinden die een mogelijkheid om aan de hand voor voorbereidende taken, scripties r en werkopdrachten te bevorderen, dat de aankomende studenten die al in januari eindexamen doen, eenmaal gearriveerd extra vlot bij hen kunnen studeren. MADRID (UPI) De Spaanse bisschoppenconfe- het recht van de arbeiders zich te verenigen en rentie heeft zaterdag in een uitvoerig herderlijk vrij te handelen in waarlijk representatieve vereni- schrijven opgeroepen tot het verlenen van meer gingen", zo schrijven de bisschoppen, individuele en politeke vrijheid aan de Spaanse Ze dringen aan op, een betere aanpassing van de burgers en een uitbreiding van de vakbondsrech- wetgeving aan, „de steeds verder gaande groei van ten. Aan de brief, die is getiteld „verzoening in het politiekmaatschappelijk bewustzijn van het kerk en maatschappij" is bijna twee jaar gewerkt, land". De bisschoppen menen voorts dat er'een nieuwe „Wij achten het noodzakelijk dat het recht op regeling voor arbeidsgeschillen moet komen, waar vergadering en vereniging en de vrijheid van door de arbeiders hun rechten en rechtmatige meningsuiting worden gewaarborgd en dat een belangen kunnen verdedigen en niet hun toevlucht bredere juridische erkenning wordt gegeven aan behoeven te nemen tot onwettige acties. Circa 60 edele vier voeters werden gis termiddag getrak teerd op een exclu sief diner uit de Hil- ton-keuken. Voor het Hilton-hotel In Amsterdam waren de dieren bijeenge bracht om door zangeres Conny Vink eens extra ver wend te worden. Het zonnetje deed erg zijn best om het eetfeest een extra feestelijk tintje te geven.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9