Toom Italië stortte zich uit over hoofd van coach Bernardini BERT VAN DER HELM DACHT TE VEEL AAN RECORD COR DU BUYi GEORGE KNOBEL VERWIERI ZICH EEUWIGE DANK De roep om „een" Altafini fVan onze verslaggever) ROME De score van 7-1 die Napoli in de laatste competi tiewedstrijd bereikte is in Ita lië een even grote zeldzaam heid als het winnen van de hoofdprijs in de Italiaanse to to. Na de 0-0 tegen Polen en het missen van enige doelrij- pe kansen in dit duel, smeekt Italië om een doelpuntenma ker. Dwars tegen de verjonging van het team van Bernardini in, werd erop gewezen dat er zelfs met geslepen veteranen als Boninsegna of een goaltjes- dief als Altafini betere winst kansen zouden zijn geweest Dat de Zuid-Amerikaan Alta fini, die de laatste tijd voor Juventus nogal eens een doel- puntje „speelt" daartoe de Ita liaanse nationaliteit zou moe ten aannemen, wordt als een bagatel beschouwd. „Dat had bij wijze van spreken zaterdag in de rust kunnen gebeuren", zei een na het gelijk spel ont nuchterde staatsfunctionaris. Ook in dit geval gaat op: het doel heiligt de middelen. En Italië's voornaamste doel was en is om tot doelpunten te komen. De roep om een, of de, Altafini, zal na het falen van Pulici en vooral van Craziani niet verstommen eer dat doel is bereikt, want het laat Italië koud of de doelpunten komen van de voet van een debutant of een veteraan. Als ze maar ROME De toorn van het Italiaans voetbalvolk is over het hoofd van coach Bernardini uitge stort. Voor hen mag de bondscoach op staande voet vertrekken. Hij had een nieuw Italiaans elf tal beloofd en vijf maan den geleden, ondanks de nederlaag van 31 tegen Nederland in Rotterdam, riep hij nog opgewekt dat de goede weg was ingeslagen. Bernardini wilde van zijn ploeg een copie maken van Oranje, dat hem tijdens het toer nooi in West-Duitsland zo had geïmponeerd. Hij had zijn spelers gein- strueerd de Nederlandse speelwijze te imiteren en het leek er in Rotterdam warempel op dat Bernar dini daarin zou slagen. Italië speelde aanvallend voetbal, althans aanval lender dan het sinds mensenheugenis ten toon had gespreid. Maar zaterdag, in het Olym pisch stadion van Rome, kon Bernardini al zijn aspiraties weer opbergen. In een ten he mel schreiend duel tegen Polen, in een doorlopende demonstra tie van onmacht aan beide zij den, was Italië weer vervallen tot het voetbal dat als enige intentie heeft verlies te voorko men, zeker voor eigen publiek, maar niet geschraagd wordt door de gedachte te willen win nen. En aangezien de Polen van het begin af demonstreerden dat een punt in Rome naar hun mening voldoende was, ontspon zich een zouteloos duel, dat doelpuntloos eindigde en waar mee Nederland evenals Fin land in deze groep 5 uitkomend alleen maar gediend kan zijn. Fulvio Bernardini, op zeer rijpe bijna overrijpe leeftijd sinds het echec van West-Duits land geroepen de landsploeg te heffen naar een niveau van Eu ropees gehalte, zal alleen aan blijven omdat geen andere, ze- De Pool Gregor Lato, een der beste schutters tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in München, kwam er in de wedstrijd tegen Italië niet aan te pas tegen veteraan Giacinto Facchetti. greep hij steeds naar nieuwe probeersels tot hij het zelf niet meer wist. Verjonging was zijn parool. Want jonge spelers zijn wellicht af te brengen van het verfoeilijke soort voetbal dat in Italië wordt gespeeld én waar mee men in het moderne voet bal internationaal op een laag pitje staat. Maar ook die nieuwelingen ble ken niet vooruit te branden on der de laaiende zon in het Olympische stadion, dat even als alle muren, gebouwen en monumenten in Rome wordt ontsierd door dat er moddervet te politieke leuzen op zijn ge kalkt. ker geen jonge, trainer zijn hoofd zou willen steken in de strop die door de publieke opi nie strak om de hals van Ber nardini is getrokken. De goede man kon na afloop als enig excuus stamelen, op de uiterst felle aanvallen van de Italiaanse persvertegenwoordigers, dat Bettega geblesseerd was en een dag voor de interland Capello in het ziekbed was gekropen waar door hij de „tandem" van Ju ventus miste. Niettemin heeft hij zich een wankelmoedige coach getoond. Sinds zijn aanstelling als bonds coach versleet hij niet minder dan 30 spelers, maar hij slaagde er niet in zijn ploeg te voorzien van een basis waarop verder bouwen mogelijk is. Van zijn formatie uit Rotterdam afge zien van Capello handhaafde hij via diverse oefenwedstrijden slechts drie spelers: Zoff, Vac- chetti en Chinaglia. Her en der Aan de buitenkant wel te ver staan, want toen zaterdag de poorten van het kwistig met marmer opgetrokken stadion open gingen, stroomden meteen 3000 geüniformeerde staatstoe- zichthouders naar binnen om de steeds ongezeglijker en explosie ver wordende bevolking bij het minste of geringste te kunnen intomen. Geen explosies derhal ve in het stadion, ook niet van de Poolse ploeg die in West- Duitsland de naam had opge bouwd van een wilskrachtig team met explosieve aanvals drift. Maar Polen was gekomen voor een punt. Vandaar dat coach Gorski zich een tevreden mens toonde. Hij gaf zelfs schoorvoetend toe, dat hij met dat ene punt leuk was beloond, gemeten naar de kan sen die Italië had gekregen. Sco ren is echter een nauwelijks ont wikkelde bezigheid in Italië. En daarvan legde vooral Craziani getuigenis af. De door Bernardi ni liefkozend „de man met de gouden voeten" genoemde spe ler van Torino, die met zijn clubgenoot Pulici en de plaatse lijke vedette Chinaglia van La- zio de voorste linie vormde, ont hield Italië in het eerste kwar tier na de rust tenminste een doelpunt. Hij faalde in totaal vrije positie door ongecontro leerd naast te schieten en was even later zo gehaast met zijn schot dat hij na een pass van Antognioni tegen doelman To- maszweski opknalde. Antonioni, Cordova, Rocca en Pulici waren de enigen die blijk gaven bleek jes aan de verwachtingen van Bernardini te willen voldoen. Zij werkten tenminste. Maar Antonioni vermorste in het pril le begin een gouden mogelijk heid toen Tomaszweski miste en hij een leeg doel niet zag maar wel een Pool tegen wie hij op schoot. Onbezonnen Pulici kwam nog tot de meest effectieve daden. Zijn jeugdige onbezonnenheid deed hem een maal in kansrijke positie hoog overschieten voor de rust, en erna redde Tomaszewski en viel Wawrowski toevallig nog eens in de baan van een schot dat de Poolse doelman al ver keerd had beoordeeld. Zijn drang om zich te laten gelden in een interlanddebuut kostte Pulici wel een gele kaart van de kleurloos leidende Fransman Helies die de charge tegen Kasperczak na de rust dan OOk vpryangpn door Cmy- kiewicz niet tolereerde- Die (Van onze verslaggever) ROME Bondscoach George Kno bel, als belangstellende „spion" aan wezig bij het duel tussen twee tegen standers van Nederland in groep vijf van het toernooi om de Europese titel voor nationale teams, was van de bitter slechte wedstrijd weinig wijzer geworden, maar had zich wel de eeu wige dank van de Italianen verwor ven door te verklaren dat hun ploeg met 40 had moeten winnen. De beide ploegen beschouwend zei Knobel: „Als je in aanmerking neemt dat de Polen waren gekomen voor de halve winst hebben ze het goed gedaan. In elk geval hebben ze af en toe getoond zowel te kunnen aanvallen als verdedigen, maar ditmaal bleven ze bewust hangen. De Polen hebben dat punt gepakt en ze staan dus één uit één. Italië heeft in twee wedstrijden drie verliespunten opgelopen en kan gevoeglijk worden afgeschreven in onze groep. Ik neem aan dat de Polen tegen Neder land op dezelfde wijze zullen spelen. Het Ita liaanse voetbal is weer precies zoals het altijd is geweest. De wedstrijd tegen Nederland in Rotterdam is dus eên kortstondige opleving geweest." Knobel nam zijn Italiaanse collega Bernard i ietwat in bescherming met de woorden: „K< nelijk accepteert het publiek in Italië d< speelwijze. In de competitie wordt niet and< gespeeld. Ik heb gehoord dat men in Ita graag zou zien dat met Juventus als kern nationaal team zou worden geformeerd, m£ dat speelt net zulk voetbal. Ga er dan bondscoach maar eens aan staan om een spet, wijze te veranderen die elke week wordt gea cepteerd en waaraan ook de spelers gewei zijn. Bernardini kan wel andere spelers nemü maar kennelijk niet hun manier van spelt veranderen". j Over de Poolse ploeg nog: „Doordat de Polt in een afwachtende houding speelden, stondi. hun spitsen geïsoleerd. Door gebrek aan ma' kracht was de hoekschop ook niet, zoals in n wereldkampioenschap, een sterk wapen van o Polen. Over Italië: „Als Bernardini naar Rotte dam acht andere spelers opstelt, zegt dat to{ wel iets. Voor de defensie maakt dat niet vd uit, want verdedigers zijn er genoeg omdat dl in Italië het sterkste wapen is. Italië was stu ken minder dan in Rotterdam. Wellicht dat hi toen, na de snelle voorsprong, mede daardoii aanvallender heeft gespeeld." Op 13 september wordt in Chorzow de we' strijd Polen-Nederland gespeeld. Op 25 okt* ber staat in Warschau op het programma vf groep vijf Polen-Italië. mini wissel bracht de Polen eveniwin soulaas. Het bleef spelen op het ene punt en trok zich niets aan van het bomvolle stadion dat het slow motion-voetbal op den duur ook ging vervelen. Polen was geen schim meer van de ploeg uit het wereldtoernooi. Ondanks dezelfde spelers, op Musial na, voor wie Waszrowski aantrad. Polen kreeg alle vrij- heid voor de opbouw, maar maakte er geen gebruik van. En zodra het, evenals Polen, zonder tempo en kracht optredende Ita lië, dreigde aan te vallen, lieten de Polen zich terugzakken en namen zij een afwachtende hou ding aan, beseffend dat er te weinig gevaar school in de Ita liaanse stoten, mede omdat de bangelijke Chinaglia zich het lekkerst voelde in teruggetrok ken positie. Van de flitsende Poolse aanval was niets over. De snelle Lato was "geïntimi deerd door de fors toetastende Rocca, Gadocha, heeft het ve- dettedom in Frankrijk, waar hij bij Nantes speelt, geen goed ge daan en Szarmach was er nau welijks bij. De sterren van de in West-Duitsland uitblinkende spelers als Gorgon en Deyna mil waren verbleekt. En dan in groep vijf van het to< nooi om de Europese titel vo« landenteams een duel tot star dat een demonstratie was vsi onmacht op internationaal r) HERMAN VAN BERGEM Stand groep 1. Polen 3 2 1 0 5 5-f 2. Nederland 2 2 0 0 4 6-f 3. Italië 2 0 1111-$ 4. Finland 3 0 0 3 0 2-4 Van Straelen opvolger van Tigerman? (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vooi de opvolger van bonds coach Dusan Tigerman is de NTTB al enige tijd in contact met twee beken den uit de nationale ta feltenniswereld. Peter van Straelen, vroe ger coach van Tempo Team en Jan Duyndam die in het verleden de da mes begeleidde zijn de grootste kandidaten voor de functie die binnenkort vacant wordt. Van Strae len heeft de beste papie ren. Door de NTTB wordt het niet bevestigd, door Peter van Straelen niet ontkend. AMSTERDAM In haastige spoed liep Bert van der Helm weg. Weg van het "centrecourt" van de Jaap Edenhal, waar zo juist de huldiging had plaats gevonden van de Nederlandse tafeltenniskampioenschappen. Bert van der Helm had, sportief als hij is, zijn rol nog wel mee gespeeld. Spontaan was hij op de fiets geklommen, één van de vele prijzen voor de winnaars, en had Nico van Slobbe de nieuwe kampioen achterop ge ien voor een ereronde. Maar terwijl titelhoudster Sonja Heltzel hetzelfde ritueel her haalde met haar naaste concur rente Judy Williams vluchtte Van der Helm stilletjes. Met de bloemen en een beeldje beho rend bij de tweede plaats achte loos naast zich neergelegd, kwam hij moeizaam op verhaal. "Het is wel anders dan ik me had voorgesteld.'Het moet nog een beetje tot me doordringen", stamelde hij. De teleurstelling kon hij niet verbergen. Het hin derde niet. "Ik heb er erg veel aan gedacht, dat een negende titel een record zou zijn. Ik denk wel te veel". Voor Bert van der Helm, op 1970 na, vanaf 1966 onafgebro ken kampioen van Nederland betekende de titelstrijd in Am sterdam een hoogtepunt van z!jn carrière die - wat het gros- sierèn in titels betreft - alleen nog was overtroffen door ne genvoudig kampioen Cor du Buy. Althans, zo had het moeten zijn. Iedereen was ervan over tuigd, dat de 26-jarige "telg" van Deltalloyd zijn tafeltennisloop- baan zou bekronen. "Dat was het juist", verzuchtte Van der Helm later, "iedereen was ervan overtuigd, dat ik zou winnen en men zei het me ook. Dat is niet zo best. Andere jaren ging ik door studie of andere redenen als outsider door." De kampioen kon zich daar nu niet achter verschuilen. Hij was de grote favoriet. Had veel meer getraind De nieuwe kampioenen Nico van Slobbe en Sonja Heltzel (rechts) hadden extra veel reden tot vreugde. dan andere jaren en verkeerde ook in uitstekende vorm. Nico van Slobbe, vorige week nog kansloos door hem verslagen, maakte geen kans, zo was de algemene opinie. Vooral omdat Bert van der Helm ook nog eens op het legendarische record van Cor du Buy loerde. De favoriet kon de mentale druk niet aan. "Normaal kan ik toch goed te gen spanning. Nu moest het en zat ik helemaal vast. Ik was onzekerder dan ooit". Het was te merken. In de toch aantrekkelijke finale maakte Bert van der Helm ook meer fouten dan ooit. "Dat kwam om dat ik zo snel mogelijk, liefst bij de eerste slag, moest afmaken. Anders werd het moeilijk". Zijn tactiek slaagde alleen in de der de set, toen Van der Helm uit kansloze positie (twee verloren games en 7—2 achter) terug kwam. Het was een tijdelijk her stel. De gedoodverfde kampioen maakte zelf de vierde game en de partij uit met twee fouten. Tot onbeschrijflijke vreugde van Nico van Slobbe, die een kreet slaakte en tegelijkertijd een luchtsprong maakte. Van tijd Slobbe, "werkzaam" bij Deltalloyd, de grote concurrent van Tempo Team, had zijn eer ste nationale titel. Die ontbrak nog op de lijst, wel pas aange vuld met de NTTB-beker, om dat mindere goden Nico van Slobbe in het verleden altijd de weg afsneden. Hij speelde bij die gelegenheden dan ook altijd beneden zijn kunnen. Angst "Dat was een soort angstsyn droom, waarmee ik nu wel heb afgerekend." Nico van Slobbe trad frank en vrij aan voor de eindstrijd. "Ik ben rijper ge worden. Waarschijnlijk komt dat vooral door Japan (waar hij in een trainingskamp verbleef, red.) waar ik enorm heb moeten afzien. Ik pluk er nu de vruch ten van". De smaak was zoet. Want Nico van Slobbe was ondanks alles niet met te hoge verwachtingen van start gegaan in de finale. "Bert was beter in vorm dan ik. Maar in de finale weet je nooit, hoe het eraan toegaat. Je hebt het gezien". Nico van Slobbe, mikpunt van belanstelling, ter- Wijl Bert van der Helm zijn teleurstelling in stilte verbeet. Zo gaat dat met topsport. Stilte heerste er ook in het ver trek,- waar Sonja Heltzel zich ophield. Maar zij genoot na. Languit gestrekt op een massa- gebank hoorde zij met zichtbaar genoegen hoe de radio-nieuws dienst haar nieuwste succes aankondigde. Haast onnodig sprak ze: "Ik dolgelukkig". Krampaanval ben Sonja Heltzel had van de nationale titelstrijd - ter gele genheid van het 700-jarig be staan in Amsterdam georgani seerd - niet veel verwacht. "Het hele seizoen heb ik niet zo best gedraaid. Ik heb vaak tegen me zelf staan spelen." Oorzaak: pri- vé-problemen. Sonja Heltzel (21) is iemand die zich moeilijk af reageert. Vooral daarom had triomf op Judy Williams in een partij die door een krampaanval - "dankzij" de betonnen vloer, het enige schoonheidsfoutje in de organisatie - van de kampioe ne en de spelwijze ruim vijf kwartier duurde extra veel in houd. "Het was een triomf op mezelf, omdat ik me zo goed heb be heerst". Sonja Heltzel, die sinds het beëindigen van haar studie nog steeds met ambitieuze plan Bert van der Helm op weg naar de nederlaag. "Ik wai onzekerder dan ooit". nen rondloopt op tafeltennisge bied ("Maar dan moet ik niet zoveel hooi op mijn vork nemen. Dat is altijd mijn fout geweest") doelde op haar tactiek. Niet at tractief, maar wel doelmatig. Het anti-topspinbat van de En gelse Judy Williams, kon alleen maar worden bestreden met traag opgezet aanvalsspel. Het kostte haar wel ontzettend veel inspanning, maar Sonja Heltzel jvas de enige die antwoord had op de verdediging van Judy Wil liams. De Engelse, vanwege haar werk als tolk (Russisch, Frans, Nederlands) twee jaar werkzaam in Nederland, was ei genlijk de enige verrassing, voor zover er tenminste van een ver gassing sprake kan zijn. Zij Naast de snelle uitschakelinjc van Nora Bakker (door Anne*, mieke van Moorst) en de kwalift fieatie van de 18-jarige Jens v; De Veluwe bij de laatste ach zijn "alle" nieuwtjes ten opzich n te van de prestatielijst van vorig"1 jaar wel vermeld. Of het r natuurlijk de mislukte coup varj Bert van der Helm zijn. Zijr^ hartekreet: „Dit was wel iet; voor de recordlijst" werd on middellijk gevolgd door voornemen. „Dan maar volgent jaar". Bert van der Helm is hel vast van plan. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 20