DRUIVEN WAREN ZUUR VOOR ONTDAAN AJAX Feyenoord mag NAC dankbaar zijn Voetbal zonder risico's tegen De Graafschap Wat doet Go Ahead met geld van Marwijk? Coerver: „Motivatie kan van de ene op andere dag terugkeren Shirtreclame blijft uit den boze t>OETINCHEM Als één man veer tje het Vijverberg publiek omhoog, up het veld vielen dodelijk vermoei de spelers van De Graafschap elkaar van uitzinnige vreugde in de armen. i)e Graafschap had opnieuw voor een daverende stunt gezorgd. Was PSV een week eerder goed weggekomen met een gelijkspel van 11, gisteren balanceerde het eens zo onaantastba re Ajax zo herhaaldelijk op de rand De Graafschap had niet alleen Ajax bedwongen, het had zich tegelijkertijd vrijwel verze kerd van een gecontinueerd verblijf in de eredivisie. Hoe anders was de stemming in de andere gelederen. De Amster dammers, die er zich geruime tijd geleden al, zij Jiet niet in het openbaar, bij hadden neer gelegd dat het kampioenschap van Nederland kon worden Vergeten, kwamen overi gens niet door eigen prestaties, maar door missers van de con currentie plotseling toch nog in een kansrijke positie. Gisteren verspeelde de Am sterdamse miljoenenclub ech ter vrijwel zeker de laatste titelkans. En het valt zwaar die weten schap te verwerken, getuige de ivoorden die Ruud Krol, overi gens zonder enige overtuiging, de catacomben van het Vijver bergstadion in Doetinchem in stuurde. "Ik begrijp niet dat het publiek het verdedigende spel van De Graafschap ac cepteert. Het gaat al juichen als de bal het veld wordt uitge trapt Ik stond vanaf de eerste minuut tegenover een rechts buiten (Henk Overgoor) die een pure verdediger is. Ik vraag me af waar we met ons voetballen naar toe gaan als felfs de thuisclub zo defensief speelt". pe vruchten waren erg zuur, flat was volmaakt duidelijk. Dan had Hans Kraay een heel ivat eerlijker en realistischer visie op de voor zijn club zo dramatisch verlopen wed strijd. "De Graafschap heeft heel scherp in de mandekking gespeeld, en het heeft het lan ger volgehouden dan ik had eerwacht. Er kwamen maar tveinig openingen voor ons. Bovendien werd er te weinig gebruik gemaakt van de vleu gels. Daarom ook werd Bro- jcamp vervangen door Rep. Wet hem erbij ging het wel arbiter Vetvoö'rtrdïê tvat beter, maar voldoende voor een doelpunt was het hiet Op een gelijkspel valt veinig af te dingen. Ook al floor de rol van het publiek, kwamen wij moeilijk in ons Spel. Als je dan een klasse- ploeg hebt, kom je er toch wel. n zijn goede tijd maakte Ajax p dit soort wedstrijden een paar minuten voor het einde [och altijd nog het winnende doelpunt". Vermogen Dat vermogen bleek In het |Ajax, dat gisteren De Graaf schap bestreed, niet in vol doende mate aanwezig, ter- ivijl anderzijds de ploeg van Evert Teunissen duidelijk een pgaande lijn te pakken heeft [*Bij ons zijn een paar spelers bezig zich te ontwikkelen tot kerels, die een opdracht kun- pen uitvoeren". Hans Kraay besloot in de slot-, fase om Brokamp te wisselen goor Rep. Die ingreep had we liswaar tot gevolg, dat Ajax (vat meer pressie kon gaan liitoefenen, maar doelpunten bleven uit, ook toen Ruud Deels in de laatste minuut plotseling kon inschieten. De rossige spits deed dat echter ro slap, dat Schreur, in een drachtige samenwerking met fle vlak daarvoor ingevallen Bteinvoort, nog op de doellijn kon redden. van de nederlaag, dat het tenslotte nog heel erg blij mocht zijn dat het één puntje uit het sfeervolle Vijver berg weg kon slepen. De spelers van De Graafschap maalden er niet om, dat zij in feite een punt te weinig hadden gekregen met de 0—0 als uit slag. Het gelijkspel had voor hen de waarde van een overwinning. Van daar die ongekende vreugde-uitbar stingen, die zegeroes. had De Graafschap een aantal mogelijkheden de zwaar te genvallende Ajacieden op achterstand te zetten. Over goor zag direkt na de rust een daverend schot op de knuis ten van Schrijvers uiteenspat ten en Hiddink vuurde onge geneerd hard op doel, maar Schrijvers redde andermaal. De beste kans was echter voor de beweeglijke Gerrie de Jon ge. In de elfde minuut van de tweede helft werd hij schitte rend de diepte ingestuurd door Overgoor en vond op zijn weg naar het doel alleen maar Piet Schrijvers. De Ajax-doel- man repte zich snel ver buiten het strafschopgebied, werd ge passeerd en zag nog maar één zogenaamd professionele op lossing. Schrijvers vloerde de sprintende spits op ongehoor de en ongeoorloofde wijze. Ar biter Vervoort volstond met een gele kaart waar een rode zeker op zijn plaats was ge weest Dat Vervoort het bij geel liet was overigens niet zo verwonderlijk. De beslissing een vedette uit het veld te sturen vereist namelijk moed en die bezit Vervoort niet. Ook Ajax creëerde zich in die periode een aantal kansen, slaagde er zelfs in pressie uit te oefenen, maar maakte het De Graafschap nimmer zo moeilijk dat er paniek ont stond, wat vooral een ver dienste was van Nico van Zoghei, die zeer rustgevend stond te keepen. Schoten van Mulder, Rep en Blankenburg keerde hij uiterst knap. Slechts eenmaal werd Van Zoghei gepasseerd. Dat gebeurde in de 24ste minuut van de eerste helft toen Bro kamp tegen de binnenkant van de paal vuurde, waarna Van Londen opluchting bracht. Dat Ajax die kans kreeg was een presentje van over treding van Dusbaba tegen Mintjes niet bestrafte, waarna Ajax van de verwarring ge bruik maakte en een razend snelle tegenaanval opzette. Re sulterend in de kans voor Bro kamp. Verder was Ajax in die eerste spelperiode nauwelijks gevaarlijk. Alleen bij een slim hakje van Steffenhagen moest Van Zoghei handelend optre den. De Graafschap daarente gen drong een paar keer ge vaarlijk dicht tot Schrijvers door. En dat terwijl Ajax' vleugelverdedigers Suurbier en Krol vrijwel constant de fensief opereerden omdat zij het risico van aanvallende ac ties tegen dit "jagende" De Graafschap niet aandurfden. Het storende werk van de spit sen De Jonge en Veen resul teerde al na twee minuten in mislukt uitverdedigen van de ook verder zwak acterende Blankenburg. Veen strandde echter op de uitlopende Schrij vers en Dusbaba, overigens niet overtuigend, redde in tweede instantie met een des perate trapbeweging in de "re bound" van De Jonge. Zo liet De Graafschap een uitsteken de mogelijkheid Ajax al een snelle k.o. toe te dienen, onge bruikt. Evert Teunissen later: "Wij hebben enkele jongens die nog het vertrouwen missen om in de eerste fase toe te slaan. Wellicht kunnen de recente successen tegen PSV en Ajax ons dat vertrouwen schen ken". WIL VAN DER PLAS De Graafschap: Van Zoghei; Hoen ders, Van Londen, Zaaijer en Schreur; Mintjes, Hiddink en Schoenmaker; Overgoor, (Stein- voort), Veen (Hazelhekke) Jonge. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Blan kenburg, Dusbaba en Krol; Muh- ren, Notten en Steffenhagen; Bro kamp (Rep), Geels en Mulder. begeerd Ajax kreeg zijn hevig begeer de treffer niet, en zou die rouwens ook niet hebben ver- liend. Bijna hadden de volge- ingen van Kraay zelfs heie naal niets aan hun visite in iet Achterhoekse overgehou- len. Want juist voor de sensa- ionele redding van het duo ichreur-Steinvoort had Guus liddink, formidabel op dreef zijn direkte tegenstander tené. Notten verre overtref- ënd, Schrijvers tot een nood- prong genoopt en direkt erna verkte De Jonge de bal zelfs n het doel achter Schrijvers, naar die treffer werd terecht vegens buitenspel afgekeurd. Ook in de periode daarvoor; (Van onze sportredactie DEVENTER Wat gaat Go Ahead Eagles in de officie-Ie transferperiode doen? Dat is de beklemmende vraag die insiders stellen na het definitieve vertrek van Bert van Marwijk naar AZ '67. Verscheidene spelers komen in aanmer king voor contractverlenging en „andere spelers willen niet meer blijven". Gerrie te Winkel, geen onverdienstelijke speler maar nooit een topper bij de club geweest, gaat vrijwel zeker weg. Excelsior, zaterdagavond tegenstander van de Deventer'ploeg (4—0) wil de Rotterdammer een contract aanbieden. En eventueel ruilen voor Wickel. Ook FC Amsterdam heeft belangstelling getoond voor Go Ahead Eagles' vleugelspeler. De Deventer ploeg wil met de Amsterdamse ploeg aan de tafel gaan zitten om over een eventuele ruil te praten. Go Ahead Eagles zou dan graag Meijer en Van der Lem inlijven. De besprekingen die manager Peter Stephan afgelopen week heeft gevoerd met de topscorer uit de eerste divisie, Johan Toonstra, zijn op niets uitgelopen. Stephan daarover: „Toonstra is niet duur, maar er is iets dat mij niet aanstaat. De onderhandelingen zijn weliswaar niet afgebro ken, maar we moeten deze speler nog een tijdje volgen". Misschien is het daarom dat Stephan gistermiddag aanwezig was bij de eerste divisie wedstrijd FC Groningen Heerenveen. De tech nische staf, bestaande uit Henk van Brussel en de Heuwe trainer Beenhakker, is evenals mana ger Stphan gistermiddag op speurtocht geweest. Van Brussel en Beenhakker bekeken De Graaf schap—Ajax en FC Amsterdam—Telstar. ZEIST Het bestuur betaald voetbal van de KNVB (Koninklijke Nederland se Voetbalbond) heeft tijdens een ver gadering in Zeist besloten met ingang van het nieuwe seizoen alle reclame op de officie-le wedstrijdkleding te verbie den. Bij wijze van proef heeft het bestuur voor het lopende seizoen recla me toegestaan met een afmeting van tien bij tien centimeter. Het bestuur vindt echter dat dit tot misstanden heeft geleid en heeft daarom nu al het besluit voor de nieuwe competitie geno men. ROTTERDAM Als een hazewind kleedde Wim van Hanegem zich na afloop van de be droevende wedstrijd te gen NAC(31) aan en spoedde zich naar het tennisveld, waar zijn vrouw Truus het ook beter toeven vond. Van Hanegem had een uit vlucht om zich af te reageren; de- toch altijd nog dertigdui zend toeschouwers in de Kuop niet. Zij hielden morrend de herinnering vast aan een bar slechte wedstrijd, waarvoor het parool: Geld terug best op zijn plaats zou zijn geweest Het heette later, in de cata comben van het stadion niet voor niets schamper dat Feye noord kennelijk alles in het werk stelt om een eventueel kampioenschap te ontlopen. Waar was immers het plezier in het spel, dat op zijn minst verwacht mag worden van een zo hoog geplaatste club? De Kuip miste gisteren het ant woord hierop. Trainer Coerver trouwens ook. „De kracht van het vroegere Feyenoord was het blijven jagen op de tegn- stander. Met een surplus aan kwaliteit moet haast altijd dan eens de situatie ontstaan waar in fouten worden gemaakt DSt ontbreekt". Met andere woorden: de motivatie is afwe zig. Helemaal vreemd is het niet. De verwarrende ontwik kelingen rond trainer Coerver en zijn eventuele opvolger bij Feyenoord heeft het elftal, in ieder geval moreel sterk ver zwakt. Ook al hield Coerver gisteren nog hardnekkig vol HH schoen tegen de bal drukken en hij scoort. Feyenoord staat met iet toch niet somber in te zien iroor de club. „Echt, de spelers lijn heus nog wel te motive ren. De ommekeer kan van de ene op de andere dag kome- i.Als het maar enigszins wil meezitten. Vandaag had het bijvoorbeeld gekund. Schoen maker kreeg in de derde mi nuut al een droomkans. Mist hij deze niet dan komt het elftal misschien in de ban van Het liep gisteren totaal an ders. Het bevreesde NAC, dat de hoop op een gelijkspel koesterde, begon op verzoek van interumtrainer Jansen ui terst voorzichtig. Minimaal zeven man waren regelmatig rond of in het doelgebied van de voortreffelijk spelende' Jan de Jong waar te nemen. Een succesvolle counter moest het werkstuk eventueel afmaken. Hiervoor mag Feyenoord de Bredase ploeg dankbaar zijn. Want door die voorzichtigheid kreeg de met Jansen als aus- putzer en Ramljak als voor stopper begonnen verdediging van Coerver telkens alle tijd de vele gemaakte fouten te herstellen. Dat geluk had bijna voor niets voorgesteld toen Rijsbergen aan de noodrem trok tegen Vreysen. De over treding gebeurde binnen'het strafschopgebied en het pu bliek schreeuwde om een elf meterschot. Scheidsrechter Van der Kroft, invaller voor Arie van Gemert, die bij het arbitreren van West-Duitsland- Spanje amateurs woensdag j.l. geblesseerd raakte, wees deze „claim" af. „Ik stond in het verlengde van de aqtie en onderscheidde geen enkele overtreding. Met mijn grens rechter had ik van te voren afgesproken dat hij zou vlag gen als hij wel iets zag. Hij vlagde niet; een duidelijke zaak dus". Er ontstonden meer kansen voor NAC. Een vrije trap van Van Rooy werd laco niek over de verdedigers van Feyenoord gelobd, waarna Mujkic even slim dacht te zijn. Hij wilde de bal in vrij staande positie ook over Treytel lobben..Zijn actie mis te echter alle zuiverheid. „Lucky Feyenoord" kwam die moeilijke periode te boven door een vernuftige balma noeuvre van Wim van Hane gem. Ausputzer Budisic trap te er helemaal in en Ressel zorgde moeiteloos voor de af werking. Vijf minuten voor de rust was de stand toch nog 1—0 voor Feyenoord. De op luchting was groot in de Kuip. Deze onverdiende voorsprong hield het moreel van de vooral tegen zichzelf knokkende Feyenoord-aanvallers nog enigszins overeind. Hoewel er haast niets lukte was er de voorsprong die het elftal op de been hield. De tweede helft was pas een kwartier oud, toen Coerver met een wisse ling (Schoenmaker voor Joop van Daele) de malaise trachtte te verdringen. Van Daele nam de taak van Jansen als ausput zer over en Jansen zelf bracht op het middenveld meer snel heid in' de aanvallen. Dat was een hele verbetering. Er ging ineens meer gevaar van Feye noord uit. Alleen Kristenseni' die zijn slechtste wedstrijd van het seizoen speelde, kon het iets opgevoerde tempo niet bij benen. Wat het publiek hem zeer kwalijk nam en waarvoor herhaaldelijk hoongelach klonk. Maar toch deed de> Deen een keer iets goeds. Hij gooide het spel verrassend open, bereikte Rijsbergen, die de bal op het hoofd van Kreuz deponeerde. Waarna 2—0 een feit was. De enige spanning was toen ook nog uit de wed strijd verdwenen. En zeker, toen Jansen eerst tegen een been van een tegenstander op schoot maar daarna toch doel trof: 3-0. Het partijtje, dat de naam voetbal niet verdiende, kwam futloos aan het einde. NAC legde zich echter niet zonder meer bij de strijd neer. Opval lend simpel stuurde Mujkic zijn vleugel Brouwers tenslotte de diepte in. Deze ontweek doelman Treytel en de voor Van Rooy ingevallen Bouw meester maakte dat NAC met' één tegentreffer toch nog enigszins voldaan naar Breda terugkeerde. De troost was. schraal, dat is waar, maar het had toch ook aan. NAC zelf gelegen. HANS DE BRUYN Scoreverloop 3—1 (1—0); 39. Ressel 10, 75. Kreuz 20, 83. Jansen 3—0, 88. Bouwmeester 3—1. Scheidsrechter: Van der Kroft, toe schouwers: 32.000. Feyenoord: Treytel, Rijsbergen, Ramljak (Vos), De Jong en Everse; Jansen, Schoenmaker (Van Daele) en Van Hanegem; Ressel, Kreuz en Kristensen. NAC: De Jong, Cruyssen, Budisic, Delmotte en Bron, Dierickx, Vrey sen en Van Rooy; Sits, Mujkic en

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13