VOGELS REIZEN MET TWENTE NAAR TURIJN Van der Krol kwam er zonder kleerscheuren af in gesprek critici TONY TREINEN HF,F,FT leactie IOC Welwillend op erzoek China Edstrom en Nordqvist somber bij PSV terug Gefluit bij zaalhandbal Wielerveld in Zuid-Limburg ingekort DISCUSSIE MET ZWEMBOND H A fERDAG 19 APRIL 1975 LEIDSE COURANT 1NKFURT - Willi Daume, vice-voorzitter van het IOC (internationaal ipisch comité) heeft gisteren verklaard dat het IOC het verzoek tot reding van China welwillend zal bekijken. Volgens Daume, tevens ■zitter van het Westduits olympisch comité, vindt China's verzoek een n van vooruitgang, omdat de volksrepubliek altijd het standpunt t gehuldigd dat het IOC de eerste stap tot toenadering zou moeten Daume weigerde in te gaan op de eis dat Taiwan ten koste van ia moet worden uitgesloten. i Havelange, voorzitter van de FIFA (internationale voetbalfederatie) op 5 mei een bezoek brengen aan China. Havelange, zal daar tot >i gaan praten over een mogelijk lidmaatschap van de volksrepubliek. Joao Havelange (op de foto in het midden) reist binnenkort naar China om te praten over een mogelijk lidmaatschap van de FIFA. (Van onze sportredactie) HENGELO - Tot de groep supporters, die FC Twente volgende week zullen aanmoe digen bij de tweede ontmoe ting met Juventus, zullen spe lers, trainer, voorzitter, elftal- begeleider en verzorger van de IJsselmeervogels behoren. De j.l, woensdag in de halve finale's van het toernooi om de KNVB-beker door FC Twente uitgeschakelde zaterdagama teurs zijn door de Twentsche Courant/Overijssels Dagblad en een reisbureau uitgenodigd de reis naar Turijn mee te maken. De „Vogels" kregen de invitatie als blijk van waarde ring voor de opmerkelijke prestaties in de nationale be kerstrijd. Toen Jaap Koele- wijn, de voorzitter van de Spa- kenburgse club dit goede nieuws hoorde was hij even helemaal beduusd. Daarna mompelde hij: „Dit is iets ge weldigs, iets unieks. Het is ei genlijk niet onder woorden te brengen. Fantastisch gewoon". En, nadat de eerste emoties een beetje weggeëbd waren, stelde hij: „Ik gun het onze jongens van harte en be schouw deze aanbieding als een blijk van erkentelijkheid aan ons adres. Dat zeg ik niet omdat ik nou toevallig voorzit ter van IJsselmeervogels ben, maar ik vind gewoon dat onze jongens voortreffelijke presta ties hebben geleverd. Ook na die 6—0 teger. FC Twente. De Vogels hebben zich toen toch netjes gedragen, ze zijn niet gaan hakken en schoppen toen ze met 40 achter stonden Het was een kwestie van spe len en laten spelen en zo hoort het ook". Jaap Koelewijn, die in de loop van vandaag alle spelers zal inlichten, wist nog niet of hij zelf ook de reis naar Turijn mee zal kunnen maken. „In de eerste plaats ben ik erg druk met mijn zaken en in de twee de plaats ben ik niet zo'n held in het vliegen, daar heb ik het persoonlijk niet zo op begre- Met of zonder Jaap Koelewijn, er zullen in ieder geval 16 „Vogels" woensdag FC Twen te achterna vliegen naar de Italiaanse stad. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Ralph Edstrom is gewond uit de met tegenzin gespeelde interland Zweden-Schotland tevoorschijn gekomen. Hij liep bij een kopduel een gescheurde lip op waardoor deze op drie plaatsen gehecht moest worden. Somberder nog dan Edstrom kwam zijn Zweedse ploeggenoot Björn Nordqvist gisteren in Eindhoven terug. Hij had - evenals Estrom - slechts een speelheft meegedaan maar hij zei toch te vrezen dat het ongewenste intermezzo zijn concentratie op de wedstrijd tegen FC Twente, vanavond, en Dynamo Kiev, woensdag a.s. niet ten goede zou komen. „Je moet rekenen zo'n reis is, hoe dan ook toch vermoeiend en daarbij kwam ook nog eens al die rompslomp". De Zweedse bond had gedreigd bij weigering een beroep te doen op een clausule in het contract waarin staat dat PSV een boete van 70.000,- per speler en wedstrijd moet betalen. ALICANTE - De Nederlandse zaalhandbalploeg heeft gisteren tijdens het Internatioale toer nooi in Alicante (Spa) en neder laag van 16-23 geledentegen West-Duitsland. Het jeugdige Nederlandse team kwam snel op een voorsprong van 31, maar kreeg direct daarop kort achter elkaar vier strafworpen tegen. In totaal mochten de Westduitsers tien keer aanleg gen voor een strafworp, een ir internationale handbalbe grippen bijzonder hoog aantal. Het Spaanse publiek liet daar- t ook via gefluit duidelijk zijn misnoegen blijken. De West duitsers, die ook aan het ver nieuwen zijn en slechts Joachim Deckam van het vermaarde Gummersbach in de gelederen hadden, bleken beter in het be nutten van kansen. Als Neder land weer eens een opgelegde mogelijkheid had gemist, brak de tegenstander razendsnel uit om de slordigheid af te straffen. Via een ruststand van 137 kwamen zij daardoor op een overwinning van 2316 uit. Voor Nederland doelpuntten Hans Beugel(4), Kees Kooij (4), Paul Schuurkes (2), Harry Weer man (2), Han Busio (2), Wim Hofman en John van Meeteren. Rentree Velema (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN - PSV-turnster Margo Velema, die deel uit maakte van de nationale ploeg in 1972 op de Olympische spe len in München, maar daarna van het wedstrijdenfront ver dween heeft besloten de top sport weer ter hand te nemen. De 19-jarige pupil van trainer Tonny Meijnen heeft zich ook weer beschikbaar gesteld voor de centrale training, die elk weekeinde onder leiding van bondstrainster Eva Bartha op Papendal bij Arnhem plaats vindt. KERKRADE Dick Advocaat en Theo Offermans blijven ook het volgende seizoen bij Roda JC. Gerry de Goede is bijna accoord. Van de zomer zal de club voorts een trainingskamp in Polen opslaan. Na dood St Nicolaas (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNWU heeft het aantal deelnemers in de „Hel" van het Mergelland, de klassieker die vandaag in Zuid- Limburg wordt verreden, terug gebracht op 128 renners. Op de deelnemerslijst stonden 152 renners vermeld. Het is de eerste keer dat de KNWU het aantal deelnemers bij een wedstrijd terug brengt. De maatregelen aangekondigd na het ongeval in de ronde van Zuid-Holland, waarbij deama- teurrenner Kees St. Nicolaas om het leven kwam, zullen doorge voerd worden. Verbetering Diekmansta- dion (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - Binnen afzienba re tijd zal het Diekmanstadion, waarin FC Twente zijn thuis wedstrijden speelt, drastisch worden verbeterd. B. en W. van Enschede zijn al zeer ver gevorderd met de voor bereiding van enkele plannen, die o.m. de volgende aspecten hebben: Uitbreiding van de overkapping, vergroting van het aantal over dekte zitplaatsen ten koste van het aantal onoverdekte staan plaatsen en meer toiletten en buffetten voor het publiek. Los hiervan wordt tevens gestreefd naar een verbetering van de lichtinstallatie van het Diek manstadion, die mogelijk zo sterk wordt, dat de thuiswed strijden van FC Twente door de televisie in kleur kunnen wor den uitgezonden. VENLO FC VW heeft een tweejarig contract met de 26-ja- rige Joegoslavische spits Stefan Kurcinac, afkomstig van de der de divisieclub Dinamo Vinkovci, afgesloten. NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie PSV—FC Twente (19/4) O FC AmsterdamTelstar O Roda JCWageningen FeyenoordN AC O Go Ahead EaglesExcelsior (19/4) 6 FC UtrechtSparta O HaarlemMW AZ'67FC Den Haag O De GraafschapAjax Eerste divisie Volendam—SC Amersfoort FC VW—PEC Zwolle O SC CambuurVeendam NECFC Dordrecht Willem II—FC Den Bosch FC GroningenHeerenveen VitesseHelmond Sport Q Fortuna SCEindhoven FC VlaardingenHeracles De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier. JCRDAM (ANP) Een directe con- tussen zwembondvoorzitter mr. i der Krol en zijn critici prof. dr. ])iepenhorst en drs. Bart Crum was het pikante hoogtepunt van de 27ste (ngscursus kindergeneeskunde in de _prum, wetenschappelijk hoofdmede- de V. U. pleegt de zwemsport is nog enkele takken van sport) -pand te brengen met zaken als kinde- slavendrijverij, uitbuiting en verlies Entiteit. Prof. Diepenhorst is de man, lig jaar de kritische vragen stelde aan Lister met betrekking tot het jeugd- n. Van der Krol heeft bij deze htatie niet veel kleurscheuren opgelo- Jede dank zij het feit dat hij vanuit erwachte hoek steun kreeg, namelijk de-forumlid prof. dr. D. J. de Levita. intleende aan het feit dat hij in. zijn als kinderpsychiater nog nooit met bsporter was geconfronteerd motieven ten voordele van de prestatiesport. Boven dien was hij te rade gegaan bij Ard Schenk, die bij monde van de hoogleraar behartens- waardige dingen zeil. Enqute Verder had Van derKrol de resultaten bij zich van een enquête, die de K. N. Z. B. bij 129 verenigingen instelde. Hieruit blijkt dat van de 4638 jeugdzwemmers, die de K. N. Z.B. rijk is niet meer dan 10,8 procent in het hoogseizoen meer dan 12 uur per week traint en 53,7 procent tussen de één en veertien uur per week in het water ligt. Cijfers, die internationaal gezien eerder wij zen op een tekort dan op een teveel aan trainingsarbeid. Naarmate de discussie vor derde vonden zoals dat meestal gaat van der Krol en Crum elkaar meer en meer, zodat de conclusie van de zwembondvoorzit ter luidde, dat men niet zover van elkaar afstond, als Crum niet zo toe zou geven an zijn neiging randverschijnselen tot norm t*> verheffen. „Houd toch op steeds weer van die idiote dingen te vertellen, daar doe je 'de sport schade mee", hield hij zijn gesprek spartner voor. Crum ziet de excessen (ook van der Krol noemde er enkele) echter als kenmerkend voor een zijns inziens foute structuur, waar bij de sport zich keert tegen de sporters. „Zolang iemand mee kan in het CitiusAl- tius—Fortius circus, blijft de schone schijn gehandhaafd, maar zodra het met de sport- carriére is afgelopen, verliest hij zijn geleen de identiteit". Van der Krol en Crum vonden elkaar in de veroordeling van al te ambitieus ingestelde ouders. Daarbij vonden zij prof. De Levita tegenover zich. „Elk kind met specifieke talenten op één gebied, verdient de grootst mogelijke ondersteuning", aldus deze Am sterdamse hoogleraar. „Het passieve ouder schap verfoei ik meer dan alle de topsport". nbassadeur GOUD IN ZIJN VINGERS uitkomen) besloot de 23-jarige Tony Trienen uit het onder de rook van Hengelo liggende Deurningen zijn amateurstatus op te geven teneinde zijn krachten te meten met de buitenlandse toppers. Voor zo'n stap is meer nodig dan een fikse dosis talent. Waar 't enorm gaat, erom gaat, op eigen benen te staan, heeft Trienen een streep voor op de Nederlandseamateurs. Tony Trienen werd 23 jaar geleden in Djakarta geboren en woonde zijn eerste jaren in Indonesië, Vader Trienen: „In 1958 werden alle Hollanders uit Indonesië gegooid. Wij gingen naar Singapo re. Daar wonen denk ik zo'n duizend Nederlanders. Allemaal zakenmensen. Singapore is een belangrijk verkeersknooppunt. Tony volgde de Nederlandse school. Toen hij aan voortgezet onderwijs toe was, stuurde ik hem naar een kostschool in Nederland. De „International School" in Eerde op de Veluwe. Twee jaar werd op dat instituut in het Nederlands onderwezen, vervolgens in het Engels. Die taal vormde voor Tony geen enkel probleem. In Singapore had hij Engels geleerd. „Op die school waren leerlingen van allerlei nationaliteiten", vult Tony Trienen aan. „Ik moest helemaal alleen in Nederland achterblijven. Dat deed wel even zeer. Toch heb ik veel aan de periode op de kostschool gehad. De jongens daar waren beulen, ze haalden van alles met je uit Zelf deed je dat aan de andere kant natuurlijk ook. Je was gedwongen helemaal op eigen benen te staan. Nu heb ik daar veel plezier van. Het doet mij niets of ik alleen naar Zuid-Afrika ga. Toen ik dertien was reisde ik in mijn eentje van Nederland terug naar Singapore. Vader had;Je éérste keer nog voor gezorgd dat ik vliegtickets kreeg. Later regelde ik ook dat zelf. Ik moest maar zien hoe ik vanuit Eerde op Schiphol kwam en vandaar in het goede vliegtuig naar Singapore." Terug naar de plaats waar zijn ouders woonden, betekende voor de jonge Tony Trienen behalve een weerzien met veel bekenden ook een hernieuwde confrontatie met golfen. „Vanuit Eerde was het voor mij teveel moeite om iedere keer naar een golfbaan te gaan. In Nederland speelde ik bijna niet. In Singapore duurde het niet lang of ik stond weer op de golfbaan." .Het golfterrein was van onze buurman", sluit vader Trienen aan. „Overal waar Engelsen zijn, zijn golfterreinen. Elk van de vier Britse vliegvel den in Singapore heeft zijn eigen baan. Tony had al toen hij zes jaar oud was een golfstick in de handen. Telkens als hij in de vakantie terug kwam naar Singapore was zijn spel iets verbeterd, had hij iets meer lengte in zijn spel. Dat kwam niet doordat hij in Nederland gespeeld had, maar gewoon omdat Tony er talent voor heeft." Tony Trienen moest na zijn schooltijd op de International School in Eerde naar Engeland om zijn studie voor de A-levels af te ronden. Een jaar later, in 1971, vestigde Trienen (met de verlangde diploma's op zak) zich bij zijn ouders die inmiddels waren teruggekeerd naar Nederland. „In Delft begon hij met de studie toegepaste wiskunde", vervolgt Trienen senior. „Al snel stapte Tony over naar de Technische Hogeschool in Ensche de, dat was dichter bij huis. Hij spendeerde veel tijd aan het golfen. Tony behoorde tot het nationale juniorenteam en reisde daardoor vaak. Twee keer speelde hij met een team samengesteld uit spelers van het continent tegen Engeland, een hele eer. De professionals zeiden over zijn spel dat de techniek erg goed was. Tony had goud in de vingers. Dat zeggen die mensen niet gauw van iemand. Na twee jaar op de Technische Hogeschool te hebben gezeten zei Tony dat hij toch wel graag zou willen golfen. Met zijn studie verliep 't niet zo gezond. Ik heb maar toegestemd. Het was toch vechten tegen de bierkaai." Een goede basis om een profcarrière op te bouwen was aanwe zig voor Tony Trienen. De Deurninger was gewend de moeilijk heden die op zijn weg kwamen zelf weg te ruimen en hij had voor een 23-jarige een voortreffelijke staat van dienst. Vier keer veroverde hij het kampioenschap van de Twentse golfclub en ook de drie maal dat hij deelnam aan het nationale jeugdkam pioenschap was hij iedereen de baas. In juli 1974 werd de 1.99 meter lange „Long tall Tony" zelfs de sterkste amateur van Nederland en Trienen kan er op bogen een voortreffelijke lange bal te slaan. Op dat onderdeel evenaart hij zelfs ervaren professionals. Tony Trienen besloot in decem ber van 't afgelopen jaar aan zijn profloopbaan te beginnen in Zuid-Afrika. „Om te overwinteren zijn er verschillende mogelijkheden. Ik werd pas in december prof en kon daardoor slechts de helft van de Zuid-Afrika-Tour meespelen. Dat is een hele keten van wedstrijden. Het is een circusje dat van de ene Vader Trienen over zijn zoon: „Met die zak vol moet hij aan 34 slagen genoegen hebben. naar de andere plaats trekt en waarbij je steeds dezelfde spelers ontmoet. Iedere week speel je een vierdaagse-wedstrijd. Golf is bijzonder populair in Zuid-Afrika. Voordat Tony Trienen de stap naar de profs nam informeerde hij eerst naar de mogelijkheden en problemen van profgolf. Twee van zijn vrienden uit Singapore waren sinds zijn vertrek naar Nederland de professie golf gaan uitoefenen en ook in ons land hebben enkelen ervaring op dit gebied, zoals Andre Pinxton, die een keer de Far East gedaan heeft, heeft, en Bertus van Mook. ,Jn Zuid-Afrika", vertelt Trienen senior over het profdebuut van zijn zoon, „heeft Tony het redelijk gedaan. Zijn lange spel was voortreffelijk, maar op de green, het gemillimeterde stuk gras rond de hole, ging het een stuk minder. Voor golf kun je maximaal veertien sticks gebruiken. Met de club voor de afslag, waar Tony driehonderd meter mee kan slaan, had hij gemiddeld 38 slagen nodig. Dat is goed. Maar met die zak vol, de overige dertien clubs, liet hij ook 38 noteren. Dat is teveel. Tony kan daar makkelijk 34 slaan. Dan haalt hij klasseringen rond de twintigste plaats, nu wordt hij veertigste." Tony Trienen: „Je moet driven voor de show en putten voor de ping ping. Op de baan ging het goed maar bij het putten heb ik het lelijk laten zitten. Putten is een spel in het spel. Beheers je dat goed dan behoor je tot de top. Ik heb mij verkeken op de greens in Zuid-Afrika. Het is ontzettend moeilijk om die te lezen. Toch heb ik wel oefenronden gespeeld. Er zijn verschillende soorten gras en dat kan een bepaalde kant op groeien. Kijk maar op de televisie bij een voetbalwedstrijd. Dan zie je van die strepen, veroorzaakt door het maaien. In de lichte velden groeit het gras van je af. Met golfen moet je dan dus iets zachter slaan, de bal komt iets verder. Tot zover gaat het nog. Maar hoe sla je een bal schuin over zo'n veld? Het putten beslist of je bij de top of subtop behoort." Golf draagt in ons land een ietwat exclusief karakter. Maar golfen is helemaal niet iets voor een kleine groep. Kijk maar naar de Verenigde Staten. Iedere golfer zou het toejuichen als golf ook in Nederland populair werd. Die exclusiviteit hier is veroorzaakt doordat een kleine éroep de hoge lasten moest dragen voor het onderhouden van een dure baan. Het ministerie van CRM zou subsidie moeten géven voor het aanleggen van openbare banen. Dan is het niet nodig lid te worden van een club en hoeft alleen het aantal uren dat gegolfd wordt betaald te worden. In Nederland zijn op dit moment dire publieke banen, in St. Oedenrode, Oostvoorne en Rhoon. Daar moeten er meer van komen. Tony Trienen kan een goede ambassadeur zijn voor zijn sport. Zaols Anton Geesink het judo plotseling vleugels gaf na zijn Olympische triomf in '64 kan de Deurninger door het behalen van goede resultaten de golfsport op positieve wijze in de belangstelling brengen. Trienen beschikt over de mogelijkheden daartoe. Worldmaster Bobby Long zei in Zuid-Afrika tegen de 23-jarige Twentenaar: „Je hoeft niet langer naar wie dan ook te luisteren. Het enige dat je nodig hebt is ervaring en tijd." (Van onze verslaggever) URNINGEN Nederland dient zelden als voor golfers die van een passie hun willen maken. Het zwaartepunt van de ïjcjlfsport ligt sinds jaar en dag in de staten die behoorden tot het omvangrijke Britse im- Dankzij de enorme aantallen speelsters en in landen als de Verenigde Staten, Enge- Australië en Zuid-Afrika telde golf in de jaren hejftig meer beoefenaren dan welke sport dan ook. )S,ndsdien is de sport, die vanuit Schotland grote roveringen maakte, van die eerste plaats verdron- door tafeltennis maar nog steeds is golf een de populairste spelen op deze aardkloot. achtduizend beoefenaren neemt ons land een be- 23ste plaats in en het is dan ook niet verwonderlijk Nederland een ondergeschikte rol vervult als producent van Kort nadat de enige nog in Nederland overgeble- golfprof Jan Dorrestein terwille van zijn gezin een stapje *ug deed (hij verbond zich aan een club in Roosendaal voorlopig nog maar incidenteel in belangrijke wedstrijden i kleine groep mensen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9