'olitierechter slaat ard toe: 3 mnd. cel Geen vergunning voor 3e chartermaatschappij £eldóe@cm/ta/nt Rob Touber stierf tijdens opnamen van Adele-show Werknemer in confectie krijgt/ 1000 Brabant onveiligste verkeersprovincie [EUWMARKTOPROER De rode vlag in Rotterdam LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vooruitzichten voor maandag: wisselvallig weer met middag- temperaturen van omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 7, min. temp.: omstreeks 7 gra den, max. temp.: omstreeks 14 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent De prijzen van de Vereniging van Nederlandse Kunsthistorici (elk 500,-) zijn toegekend aan dr. S. W. A. Drossaers uit Den Haag voor haar boek „inventa rissen van de inboedels in de verblijven van de Oranjes", aan dr. Willemijn Stokvis uit Am sterdam voor „Cobra, geschie denis, voorspel en betekenis van een beweging in de kunst van na de tweede wereldoorlog" en aan dr. J. R. J. de Boer voor de methode, die hij ontwikkelde van de „Infrarood reflectografie van schilderijen." TILBURG(ANP) Brabant Is nog altijd Nederlands onveiligste verkeersprovincie. Het aantal verkeersslachtoffers is er naar verhouding hoger dan in de andere provincies. In de afgelopen vijftien jaar vielen er op de Nederlandse wegen zo'n veertigduizend doden. Van dat aantal verongelukten zevendui zend mensen op de Brabantse wegen (17,5 procent). In diezelfde periode werden 925.000 mensen in het verkeer in ons land gewond, waarvan 133.000 in Brabant Centraal politieteam bestrijding drughandel DEN HAAG In mei van dit jaar wordt de oprichting ver wacht van een centraal politie team voor de bestrijding van de handel in zware drugs. Aldus heeft minister Van Agt van Justitie de Eerste Kamer mee gedeeld. Het overleg over de vorming van het team is nog niet afge rond, maar de plannen zijn in een vergevorderd stadium. Spoedig vindt ook de afronding plaats van een studie over een nadere wettelijke grondslag voor fouillering. Daarmee is de commissie „partiële herziening wetboek van strafvordering" be zig. Het gaat over de bevoegd heid om personen, die van hun vrijheid zijp beroofd, in het be lang van de persoonlijke veilig heid aan fouillering te onder werpen. Weer enkele Zuidmolukkers aangehouden ARNHEM (ANP) In de Gel derse plaats Opheusden zijn weer enkele Zuidmolukkers aangehouden, verdacht van sa menspanning tegen leden van het Koninklijk Huis. Hoofdofficier van justitie, mr. A. W. Holsteijn spreekt van "on geveer vier man". Tot nu toe zaten al veertien Zuidmolukkers gevangen. Het onderzoekteam heeft de in druk dat nu vrijwel alle ver dachten in de zaak in bewaring zijn. Koninklijke erfenis van 25 miljoen Stockholm (DPA) - De to september 1973 gestorven koning van Zweden Gus- taaf Adolf heeft zijn erfge namen na aftrek van alle kosten ruim 39 miljoen kronen rond 25 miljoen guldennagelaten Uit een bijna 18 maanden durend onderzoek naar zijn persoonlijke eigendommen bleek dat de grootste post een aandelenpakket ter waarde van 25 miljoen kro nen was en de kleinste een zilveren sleutelhanger van één kroon (6 dubbeltjes). De dochter en drie zonen van de overledene krijgen, leder zes miljoen kronen' Koning Karei Gustaaf ont vangt 4,5 miljoen en de rest wordt verdeeld onder andere familieleden en vrienden van het buis Ber- nadotte. De koning liet zijn privé- somerpaleis bij Helsinborg geschat op bijna 1 miljoen kronen, na aan de stad Hel- singborg. (Van een onzer verslaggevers) Unsterdam Terwijl buiten enkele tientallen aktie- yoerders demonstreerden, stonden in het zwaarbe waakte en hermetisch afgesloten paleis van justitie n Amsterdam, gisteren 7 mannen en 1 vrouw terecht wegens het gooien met stenen naar de politie tijdens iet Nieuwmarktoproer van 24 maart. De officier van ustitie mr. F. Mayenfeldt hield zijn requisitoir op- rallend rustig. Hij nam slechts twee keer het woord rellenschoppers in de mond. Voor de rest bepaalde lij zich tot de constatering: „Er is geen sprake eweest van spontane verontwaardiging. Men heeft Lmsterdam met voorbedachte rade aan de rand van je chaos gebracht. Er is zinloos opgetreden tegen mensen die een besluit van de gemeenteraad moesten litvoeren. Men heeft er niet aan gedacht dat grote [roepen belang hebben bij de metro en dat enkelin- ;en daarvoor een veer moeten laten". )es te harder kwamen de von- üssen aan van politierechter, G. Nomes. De meeste ver lachten kregen 3 maanden on- roorwaardelijke celstraf. Alleen iet echtpaar Manuel Gomez, ar- ihitect, en Saskia van As, semi- irts, kregen 6 weken omdat ze' enige autochtone Nieuw- narktbewoners waren die te- echtstonden. dr. Nomes volgde in alle geval- eis van de officier zonder lijn vonnissen te motiveren, het- ;een een van de vier raadslie- nr. Van Bennekom bitter leed uitroepen: „U springt wel erg rudimentair met de recht- praak om". )e zitting die bijna 7 uur duur- had vaak een kribbig ver- oop door de herhaalde botsin- tussen de raadslieden die teeds het politieoptreden aan le kaak probeerden te stellen ils zijnde de oorzaak van de [ewelddadigheden, en de poli- ierechter die daar niets voor roeide. „Het openbaar ministe- heeft bijzonder zwaar aan leze zaak getild. Geen insinua- alstublieft. Met klachten de politie bent u bij mij aan het verkeerde adres. Boven dien zijn de klachten in onder zoek. Er staat nog niets vast. Het gaat hier om stenen gooien en niets anders". Overigens werd de zitting door de verdachten allerminst tot een demonstratie gemaakt van hun principiële en solidaire houding tegenover de Nieuwmarktsloop, zoals men verwacht zou kunnen hebben. In plaats van hun pro test te laten schallen, ontkenden ze om het hardst de hun tenlaste gelegde geweldpleging tegen de politie. Sommigen probeerden zelfs de goocheltruc van de per soonsverwisseling. Ze vonden in koor, dat geweld zinloos is. Het was de zitting van de schone handen. Uiteindelijk ging het de officier van justitie zo vervelen dat hij de filosofie-student E. Lauriks knorrig toevoegde: „U voelde zich politiek bij de Nieuwmarktsloop betrokken. Dan moet u die consequenties ook durven aanvaarden. Het geeft me een nare smaak in de mond dat u zich nu terugtrekt". In tegenstelling tot de raadslie den achtte hij de ambtsedige proces-verbalen van de politie- die de verdachten had den aangehouden, een wettig en overtuigend bewijs. Mr. Nomes deed hetzelfde, en legde ook het verzoek van mr. Van Bennekom om door middel van milde straf fen de de-escalatie in Amster dam te bevorderen, ijverig naast zich neer. Noch was hij gevoelig voor het argument van de ver dediging dat de verdachten ge handeld hadden uit psychische overmacht door al het geweld van politiezijde, en dat strenge straffen niet bij zouden dragen tot het genezen vein de wonden in de Nieuwmarkt. Integendeel. Hij gaf de advocaten de raad mee: „Ik heb vandaag vaak ge-- dacht: de heren raadslieden zou den bij rellen eens een tijdje met de politie moeten meelo- Alleen jegens de 18-jarige, werk loze Evert Root was hij lief. Die kreeg vanwege zijn leeftijd 3 maanden voorwaardelijk. Veiligheidscabines tractoren verplicht DEN HAAG Voortaan moet in beginsel op elke trekker een veiligheidscabine-, -frame, of -beugel bevestigd zijn. Dit staat in een herziening van het landbouwveiligheidsbesluit, waaraan het kabinet gisteren goedkeuring heeft ghecht. Het ontwerp beoogt de werkne mers te beschermen tegen de gevolgen van het kantelen of achteroverslaan van een trek ker, alsmede tegen schadelijke of hinderlijke geluiden en tril lingen. Uitzonderingen zijn gemaakt voor zeer lichte trekkers of in geval van werkzaamheden waarbij het aanbrengen onmo gelijk is, tenzij er mee gewerkt wordt in groot gevaar opleve rende situaties. DEN HAAG De confectie-industrie krijgt 1.000 gulden per produktiewerknemer van de overheid. Deze tegemoetkoming dient ter overbrugging, om de eerste nood waarin de bedrijf stak is komen te verkeren te lenigen in afwachting van de effecten van herstructureringsmaatregelen die in voorberei ding zijn. De regering heeft hiertoe besloten. Voorwaarde voor de indivi duele onderneming is, dat zij dit jaar tenminste 90 procent van de werkgelegenheid handhaaft en bereid is medewerking te verlenen aan de herstructirëring. herstructurering, financiële injectie kost de Schatkist ongeveer 26 miljoen. Het personeelsbestand in de confectie-industrie is het afgelo pen jaar met ongeveer 8.000 verminderd tot 32.000 man. De inkrimping gaat nog steeds door. Een Britse soldaat in Belfast moest even de rol van matador vertolken toen een koe, op weg naar het slachthuis, de benen nam en via de afzetting in het stadscentrum de wijde wereld in wilde. Regeringsverbod beslecht (voorlopig) strijd in reiswereld (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Minister Westerterp van Verkeer heeft (tot tweemaal toe) geweigerd een vergunning te verlenen aan de Trans European Airways Nederland om als derde chartermaatschappij in Nederland te gaan optreden. Een meerderheidsbelang van de TEA-Holland is in handen van de Rotter damse reisorganisatie Christoffel. Deze tou roperator wil met de eigen maatschappij na 1976 zijn vakantiegangers gaan vervoeren en beraadt zich nu over verder te nemen stappen. De aanvraag voor een licentie is door de minister en de Rijks-Luchtvaart Dienst afge wezen omdat er met de komst van TEA-Hol land overcapaciteit zou ontstaan. Directeur A. Verlinden van Christoffel meent te kun nen aantonen, dat van een overcapaciteit door de komst van TEA geen sprake is. Hij geeft voorts te verstaan gedwarsboomd te worden door de KLM, die banden met ande re reisbureaus heeft. „We hebben van de KLM afwijzingen gekregen op verzoeken om chartervliegtuigen omdat men onvoldoende capaciteit had. Momenteel werken we tot volle tevredenheid samen met Transavia en Martinair, maar toch was voor onze reisor ganisatie de noodzaak voor het deelnemen in een eigen chartermaatschappij noodzake lijk". Christoffel is bevreesd voor een mogelijke monopoliepositie van LAT A-air liners als de KLM. „Deze luchtvaartmaatschappijen ko pen touroperators op. Daarbij is de prijsont wikkeling van de IATA-maatschappijen zo danig, dat het bestaan van chartermaat schappijen die geen binding hebben met een IATA-vervoerder overbodig kan gaan wor den. Wij willen onafhankelijk blijven," aldus de heer Verlinden. De in oprichting zijnde chartermaatschappij TEA-Holland heeft orders lopen voor een nieuwe Boeing 737 met een capaciteit van 130 stoelen en een Airbus met een capaciteit van 345 stoelen. „Wij hebben vanuit onze reisorganisatie behoefte aan een jaarcapaci teit van 130.000 vliegtuigstoelen en kunnen beide toestellen dus met voldoende rende ment benutten. We zullen niet behoeven te zoeken naar ander vervoersaanbod om de exploitatie van de toestellen lonend te i ken." Nu tot twee keer toe afwijzend is beschikt op het licentie-verzoek beraadt Christoffel zich over te nemen stappen. „We kunnen opnieuw een - gewijzigde - aanvraag indie nen of tegen de afwijzing in beroep gaan bij de Raad van State. Tevens hebben we de mogelijkheden ons nader te bezinnen op samenwerking met één van de Nederlandse bestaande maatschappijen. Samenwerken met de Trans European Airways in België, waarbij we dan zouden vertrekken vanaf het vliegveld in Brussel behoort ook tot de mogelijkheden. Hierdoor kunnen de reis- sommen voor onze vakantiegangers aanzien lijk verlaagd worden. Ook kunnen we zoe ken naar een nauwere samenwerking met buitenlandse charters die vertrekken vanaf Schiphol," aldus de heer Verlinden. Beveiliging Het WD-ge- meenteraadslid Van Horich van Ouder-Amstel wil dat ce beveili ging door burgers van hun ei gen huis op een of andere ma nier gesubsidieerd wordt. "Subsidiëring zal de misdaad preventie een goede dienst be wijzen", aldus Van Horich tij dens de raadsvergadering. Verwarring en verharding Jill Sander, vier de van rechts, een voormalige Duitse actrice is overgestapt naar de modewereld en presenteerde gisteren in Pa rijs een deel van haar collectie. Voor een beoordeling in volle omvang van het meerderheids college in Rotterdam, gevormd door alleen PvdA-wethouders, n langere periode nodig. m Thans kan alleen nog een tus senbalans worden opgemaakt. ■4Voldoende is bekend dat de Pv dA in Rotterdam reeds vóór de verkiezingen had gezegd: wij zullen het alleen doen in het college van B. en W. Minder bekend is dat er na de verkie zing nog, ook schriftelijk, over leg is geweest met de CPN. De fractie-voorzitter van deze par tij heeft dit zelf onthuld in de gemeenteraad. Het CDA twijfelt niet aan de democratische gezindheid van de PvdA-fractie in Rotterdam. Wel blijkt dat èn de keuze voor Jhet meerderheidscollege èn de - opstelling in allerlei zaken stoelt op een uitwerking van het be grip democratie die de onze niet Een eerste ernstig bezwaar, zoals dit zich thans meer en meer openbaart, van de wethou ders in dit college over burge meester Van der Louw straks een enkele opmerking is, dat ich teveel vereenzelvigen met de eigen groepering en de eigen kiezers, die nog geen 50% van het aantal stemmen ople verden. Grote groepen herken nen zich niet in dit dagelijks bestuur van de stad. Zeer recen telijk hebben we dit in Rotter dam ervaren met het besluit van W om op 1 mei de rode vlag op het stadhuis te hijsen. Ook al zou de bevoegdheid er zijn, (bestaat er de mogelijkheid vernietiging wegens strijd met het algemeen belang?) dan nog is dit de uiting van een in ónze ogen bedenkelijke mentali teit. Fractievoorzitter Bohré heeft dit in enige scherpe vra gen gedemonstreerd. De gemeenteraad heeft dit be sluit van B en W van Rotterdam intussen goedgekeurd. Ik zal de gemeenteraadsvergadering op 1 mei a.s. daarom niet bijwonen. Een stadhuis, waarvan de rode vlag wappert is mijn gemeente huis niet meer. Een tweede negatief punt, dat met de verkeerde opvatting over het gekozen zijn samenhangt, is dat verscheidene wethouders zich in het overleg met allerlei groeperingen soms teveel bin den, waardoor het college niet meer vrijstaat tegenover de Raad ("Ik verlies mijn gezicht, als de Raad enz."). Een derde negatief punt dat meer en meer blijkt is de onze kerheid scheppende houding te genover het bedrijfsleven, het geconcentreerde belang van werknemers en werkgevers. Jammer genoeg worden in dit verband sommige zaken te naïef en simplistisch bezien, ten dele door niet al te grote bekendheid met hetgeen achter werkgele genheid schuilt. De ervaringen met het meerder heidscollege zijn tot nu toe posi tief ten aanzien van de informa tiestroom aan de Raad Commissies. Ook de inzet blijve zonder kritiek op dit moment In sommige sectoren is er nog geheel geen beleid, andere zijn onduidelijk, in bepaalde secto ren, bijv. de stadsvernieuwing, wordt een goed beleid gevoerd, in overeenstemming ook met hetgeen het CDA in zijn verkie zingsprogramma heeft vermeld. Een enkel woord over de nieu we burgemeester. Hier past in dit stadium nog meer terughou dendheid. Terstond na de offi ciële benoeming van de heer Van der Louw heeft het CDA in Rotterdam zich loyaal opge steld. In de Raad is de burge meester soms nog aarzelend, maar zeker een objectieve voor zitter. Oudere raadsleden mis sen soms de inspiratie van Tho massen en ook wel diens provo caties. Mijn persoonlijke indruk is, dat André van der Louw nog niet genoeg de banden met vroegere opstelling heeft losj laten Thomassen zei altijd recht: een burgemeester mc de band met de partij van zi afkomst bewaren en onderhc den. Daartegen hebben wij ge enkel bezwaar. Maar het betri ken van de functie van n altijd een benoemde burgei ter in internationale En zeker was de partijpol uitspraak over toekomstige menwerking op nationaal ni veau met betrekking tot de CPN niet verstandig om een groeiend vertrouwen te versterken, door prof. dr. J. H. Christiaanse vice-voorzitter C.D.A.-fractie Rotterdam. ROND HET SPREIDINGSBELEID van het kabinet groeien verhar ding en verwarring. De regering wil niet terugkomen op eenmaal in haar eigen kring genomen besluiten; in de volksvertegenwoordi ging kan geen politieke partij zijn kiezers buiten de Randstad het vogeltje ontnemen, dat als werkgelegenheidsverbetering in de etalage werd gezet, 6ok al kan het misschien eerlang een dooie mus blijken. Intussen geven de eerst-betrokkenen, de ambtenaren die op de nominatie staan naar het noorden te verhuizen, geen krimp; ze zullen zich in hun standpunt nog gesterkt voelen door de sterk-ui- teenlopende visie van mensen die geacht worden wetenschappelijk experts terzake van ruimtelijke ordening en planologie te zijn. ZO'N SYMPOSIUM ALS van de week In het Haagse Congresge bouw gehouden werd, maakt de indruk van een verwarrende bezigheid, waarbij de meest tegenstrijdige conclusies op tafel geworpen worden. In ieder geval staat ook voor de buitenstaander wel vast. dat het kabinet als argument voor de spreiding niet meer kan handhaven de wens om in de Haagse agglomeratie de congestie van mensen en verkeer tegen te gaan, omdat die welzijn, landschap en milieu ernstig bedreigen. Blijft over de werkgelegenheid in de regio. Die zou veel meer gebaat zijn bij het vestigen of uitbreiden van industrieën en andere ondernemingen in het noorden en zuiden van het land. Maar, omdat gedaan te krijgen, zal de overheid eerst het ondernemingsklimaat moeten verbeteren en bij een poging daartoe komt zij doorlopend met zichzelf in de knoop. HET KABINET DEN UYL houdt daarom vast aan wat op papier voor haar de gemakkelijke oplossing is; de oplossing die noch voor Den Haag, noch voor de Randstad noch voor de regio het beste lijkt. denkend in beelden. Hij was ook zeer produktief. Hij was begonnen als journalist en tartte in zijn artikelen tv-regisseurs door te stellen hem te vragen het eens beter te komen doen. Arie Kleywegt van de VPRO ging hierop in en gaf hem die kans. Touber maakte meer dan 175 uitzendingen, waaronder veel shows. Hij kreeg ook grote reputatie met dit werk in Duits land, waar hij veelgevraagd was en veel tv-werk deed. Zijn be kendste programma op onze tv werd de Gerard Reve-show, waarvoor hij langdurig overleg met de schrijver had.' Zo rusteloos kon Rob niet zijn, of je vond hem altijd bereid om over zijn werk te praten, beze ten van zijn arbeid en toch een vriendelijke man, die ook kon luisteren. Het is te betreuren en voor hem persoonlijk sterk ty perend, dat hij tijdens zijn werk werd weggenomen. TON OLIEMULLER Gisteren tijdens de opnamen in de NOS-tv-studio's overleed aan een hartverlamming de 37- jarige tv-regisseur Rob Touber. Hij maakte opnamen voor de show met Adèle Bloemendaal, die in september door de KRO zou worden uitgezonden. Juist deze week spraken wij hem nog over deze show, waar voor hij zelf de ideeën had uit gedacht. Hij vertelde toen, dat een deel van zijn artistieke le venslijn via Adèle Bloemendaal loopt, omdat hij al vele shows met haar heeft gemaakt en om dat zij in hem het meeste ver trouwen heeft. Voor deze show had hij een speciale zetting uit gedacht, die Adèle in verhaal vorm op het scherm zou hebben gebracht. Het heeft niet zo mo gen zijn. Tijdens het realiseren van zijn plannen stierf hij in de studio, in het harnas. Rob Touber was een rusteloze man, altijd bezig met tv, altijd

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7