„Als wij niets hadden gedaan was het Rapenburg gedempt en de Latijnse school afgebroken" SURREALISME BIJ VAN DER VLIST UITGAAN (unst )p zicht Frits Lambrechts met geëngageerd programma in het Lak-theater 1S(VTERDAG 19 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA Si In en rond .Leiden Zaterdag 19 april LAK-theater, Levendaal Groep Iris brengt totaaltheaterprogramma „Rainbouw" met muziek, toneel en ballet; aanvang 20.15 uur LAK-theater. Levendaal Toneel. Neus en Ko op zoek naar het verz wegen nieuws, gespeeld door Pro loog; aanvang 11.00 en 14.30 uur. Nieuwe Boekhuis, Breestraat 52 Groenboekerijdag. informatie over bloemen en planten; aanvang 11.00 Microtheater. Vestestraat 40 Impical, verhaal met veel muziek, beweging en tekst gespeeld door Imperium; aanvang 20.00 uur. Zondag 20 april Stadsgehoorzaal. Breestraat Neder landse danskampioenschappen, aanvang 10.30 uur. Hartebrugkerk. Haarlemmerstraat Concert door Jan Schmltz met me dewerking van de 's-Gravenhaagse Politlemannenzangvereniging „En- tro-nous"; aanvang 15.00 uur. LAK-theater. Levendaal Kinderthea ter: Het grootste Goed op aard; aanvang 14.30 uur. Groene Kerkje. Oegstgeest Concert en zang door Willibrordcantorlj; aanvang 20.30 uur. Maandag 21 opril Stadsgehoorzaal, Breestraat Con cert door het Residentieorkest on der leiding van Willem van Otterloo; aanvang 20.15 uur. Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 Lezing door D. Kok over de theosofie; aanvang 20.00 uur Dinsdag 22 april De Burcht. Burchsteeg Kledlng- beurs in de grote zaal; aanvang onbekend. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239 6e en laatste weekl „The towering Infer no". 14 jaar. Dagelijks: 14.00 en 20.00 Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. 2e week: „Immorele vertellingen". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE. „Apanachl" Een Winnetou film. zaterdag en woensda- g: 14.30 uur zondag: 14.00 en 16.15 NACHTVOORSTELLING: „Teil them Willy boy is here", met Robert Red- fort. 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39. tel. 24130. „Kee tje Tippel". 18 jaar. Dagelijks: 14.30. 1900 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.45 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „1001 nacht" 18 jaar. dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag s: 14.30, 18.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien", 14 jaar. Dagelijks. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „De klokkenluider van de Notre Da me" 14 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE: „Heksen en bezemstelen", een Walt Disney film. woensdag s. 14.30 uur, NACHTVOOR STELLING: „Pornosex in Bankok" 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 23.30 uur Hulpverlening Telefonisch Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koombrugsteeg 7. tel. 54171, spreekuren maandag van 11.30-14.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. Apotheekdlenst: Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Residentie Strijkkwartet in Kasteel Duivenvoorde Voorschoten In de sfeervol le embiance van het Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten organiseerde K O voor don derdag 24 april a.s. een con cert met het Residentie Strijk kwartet. Als bijzondere attrak- tie laat men aan dit concert een rondleiding door het kas teel voorafgaan. Het Residentie Strijkkwartet, bestaande uit Alexander La- sack, eerste viool; Antonin Rous, tweede viool; Lievin Sta- neise, altviool en Agnes Jas, cello, zal werken van Haydn (1732—1809), Beethoven (1770—1827) en Schumann (1810—1856) ten gehore bren gen. Zeer waarschijnlijk wor den de drie te spelen strijk kwartetten in chronologische volgorde uitgevoerd, waardoor het goed mogelijk zal zijn de ontwikkelingen in dit muziek genre waar te nemen. Haydn was dé schepper ervan. Hij bepaalde vorm en inhoud en voor dit concert heeft men zijn kwartet opus 74 no 3 gekozen. Bij Beethoven komt de subjek- tieve uitdrukkingskracht van de Romantiek sterk naar vo ren, die vooral zijn laatste kwartetten tot een onmisken baar hoogtepunt in dit genre maakt. Van hem wordt het kwartet opus 59 no 3 uitge voerd. Robert Schumann schreef er slechts drie, waarvan voor dit concert het laatste gekozen werd. De vorm neemt hij van de „Klassieken" (Haydn, Mo zart, Beethoven) over, maar hij geeft het strijkkwartet met zijn fraaie melodische lijnen en boeiende harmonische vondsten een hele nieuwe di mensie. De rondleiding begint om ze ven uur, waarna het concert om half negen zal aanvangen. Kees Buurman Van onze correspondent WARMOND De Kulturele Kern Wassenaar heeft in de afgelopen maanden hard ge werkt aan de voorbereiding van de kulturele weken, die van 10 tot 28 mei a.s. gehou den zullen worden. Er is een aantrekkelijk gevarieerd programma tot stand geko men. Er zullen niet minder dan vier exposities worden ge houden. In de kunstzaal Heuff zullen Wassenaarse vrouwelijke kunstenaars ex poseren. In de Openbare Bi bliotheek is er vanaf 28 april werk te zien van leden van „Ars en Studium", een vereniging van amateur- beeldende kunstenaars. Beroeps-beeldende kunste naars zullen exposeren in de bovenruimte van de „Brink- Culturele weken in Wassenaar hof" in de Langstraat en in het raadhuis zal werk te zien zijn van Wassenaarse archi tecten, aangevuld met „Ike- bana"-werkstukken. Verder staan er diverse ande re manifestaties op het pro gramma: een poëzie-avond in het Rijnlands Lyceum, een kamermuziekavond in het NPB-gebouw, een schrijver- smarkt in de Openbare Bi bliotheek en een speciale voorstelling van de film „Les Enfants du Paradis". Op zaterdag 24 mei zal er op het grasveld voor het raad huis een volksdansinstuif worden georganiseerd. Twee voorstellingen van de musical „Achter de Muziek aan" zullen op 24 en 25 mei in de sporthal worden gege ven. Daaraan wordt meege werkt door alle plaatselijke toneelgroepen, de muziekver eniging „Excelsior" en de drumband „Irene". De kulturele weken, worden in de Dorpskerk met een „muzikale happening" op 28 mei afgesloten. Op zaterdag middag 10 mei te 14 uur zal burgemeester Mr. K. Staab in het raadhuis de kulturele we ken 1975 openen. Om half 4 diezelfde middag opent wet houder A.J.M. van der Klaauw in de „Brinkhof" de tentoonstelling van werken van beroeps-beeldende kunst enaars. Diezelfde middag gaat ook de expositiè in de kunstzaal Heuff voor het publiek open. LEIDSCHENDAM Arnold Hoogendorp exposeert vanaf vandaag tot en met 2 mei foto's in de modelflat Star- renburg/Van Houten in Leid- schendam-zuid Veel van het werk van Hoog endorp doet grafisch aan, hij werkt bewust op hoge con trasten en in aanbouw zijnde kantoorgebouwen en wonin gen zijn dan ook door hem gezochte onderwerpen. Hoogendorp, 29 jaar, ge trouwd en Leidschendam- mer, heeft in de Haagse Wei- marstraat 'n fotozaak. Het maken van artistiek verant woorde foto's is dus nogal begrijpelijk. Hij exposeert in binnen- en buitenland en pu bliceert regelmatig in foto tijdschriften. „Het is niet eenvoudig om vanuit alle rommel die je bij Foto-expositie in Leidschendam 'n bouwwerk ziet 'n goeie fo to te maken. Je moet veel ervaring hebben om bij voor baat al het eindresultaat te zien. En toch kom je dan alleen tot goeie resultaten. Veel mensen fotograferen maar raak op zo'n bouwwerk en kijken dan later wat er voor moois bij is. Het kan best zijn dat er dan wat goeds bij is maar dat is dan 'n toevalstreffer. Zo hoor je niet te werken. Als ik iets zie wat uiteindelijk 'n goed resultaat belooft ga ik ver schillende malen, op verschil lende tijdstippen kijken. Regelmatig terugkomen heeft bovendien het voordeel dat de situatie zich ineens wijzigt, door aanvoer van nieuwe ma terialen bijvoorbeeld. De vorm van je idee kan dan ineens veranderen en beter worden. Van de andere kant heb ik ook wel 'ns verschil lende weken gewerkt aan 'n opname waarbij ik bij 'n rioolbuis 'n goed wolkendek wilde hebben. Goed afdrukken is natuurlijk hoogst belangrijk, dat weet iedere behoorlijke fotograaf. De stofuitdrukking op papier overbrengen is soms ontzet tend moeilijk. Ik heb wel 'ns vijf uur gewerkt aan 'n goede afdruk". De expositie van Arnold Hoogenboom is open op don derdag, zaterdag en zondag 'smiddags van 1 tot 4 uur. Frits Lambrechts „Van embryo tot politicus" Van onze kunstredaktie Leiden Frits Lambrechts brengt volgende week vrijdag in het Lak-theater een voorstelling van zijn solo-cabaretprogramma „Van embryo tot politicus". Evenals voor zijn aandeel in het programma „Beter zo, dan andersom", waarmee hij vorig jaar met Elsje de Wijn en Martin Brozius door het land trok, schreef hij alle teksten voor deze voorstelling zelf. In „Van embryo tot politicus" kunt u onderwerpen verwach ten als de Navo, abortus, huwelijk, voetbal en Indone sië. Lambrechts (36) begon negen jaar geleden bij het maatschappij-kritische cabaret van Jaap van der Merwe, als pianist. Later werkte hij ook bij Henk Elsink, Wim Kan en Sieto Hoving. Hij heeft verschil lende L.P.'s uitgebracht, waaronder één met louter werk van Jules de Corte. In het verleden was hij ook een van de vaste medewerkers van het K.R.O.-ra- dioprogramma „Cursief". Behalve aan een groot aantal televisie-produkties, werkte hij onlangs als acteur mee in de film „Zwaarmoedige verhalen voor bij Heeresma. centrale verwarming" op basis van het gelijknamige boek van Heere Heeresmaar. Frits Lambrechts is voor alles echter een geenga- geerd zanger en conferencier, bekend om zijn lid maatschap van de Communistische Partij en door zijn vertolking van het socialistische strijdlied „De Internationale". Ton van Brussel. deri fiks ,EIDEN De Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoor ma en, is al langer bekend als tekenaar van kleine, nta iguratieve en subtiel getekende prentjes. Op de ten- w [tonstelling van zijn werk, die thans in Galerie Van •11 er Vlist is ingericht, toont hij zich van een geheel ndere zijde. Overgegaan op de surrealistische toer, 1 telt hij de kijker voor bepaalde problemen, wanneer «ij de bedoeling van de kunstenaar in diens tekeningen ip« racht te ontdekken. Maar hoe het zij, het werk van Steenvoorden.dat thans bij v.d. Vlist wordt getoond, is werkelijk fraai van conceptie. Mooie composities in overwegend gedekte tinten van overwegend grijsblauw en groen, subtiel van tekening. Op prenten met vismotieven vloeien menselij ke en dierlijke elementen op wonderlijke wijze in elkaar over of worden wederzijds in elkander opgeno men. Zulk een merkwaardige prent is onder meer „Schepping". Vogels tekent hij als „Kooi" voor andere ve )at is overigens niet zo eenvoudig, tenminste wanneer vogels. Heel mooi is de prent „Ontwaken"; een fraai dame uitgaan van een bepaalde vooropgezette bedoeling, gelijnde blanke vrouwentors als onderdeel malie de kunstenaar zou hebben gehad. Het lijkt mij wonderlijke verzameling figuren met bloemen en aan Jo chter dat zulks lang niet altijd het geval is, want heeft de moderne techniek ontleende motieven. \di le maker wel een vooropgezette bedoeling? Zelfs niet üiifanneer de titel in een bepaalde richting schijnt te Föik© CnOSSön lijzen kan men er zeker van zijn, dat het de vermeen- e eigen oplossing identiek is met die van de kunste- Tegelijk met Steenvoorden exposeert de schilder Feike ÏV Cnossen uit het Noordhollandse Andijk een aantal schilderijen met eveneens surrealistische elementen. Het zijn vrij grote concepties van poppen, gecombi neerd met allerhande andere zaken. Al die (ontklede) poppen zijn getooid met kleurige bloemen op het hoofd. De meegeschilderde voorwerpen zijn zeer scheiden; een spaarvarken, een tak Judaspenning, Manneke van Brussel en dergelijke motieven meer. En dat alles in combinaties van fel-sprekende kleuren als paars, oranje-bruin en wit. Ook hier is de intentie van de schilder moeilijk vast te stellen, al geven de Franse titels soms enige aanwijzing. Technisch is het zeer knap en compositorisch soms zeer opmerkelijk. De tentoonstelling blijft tot 15 mei a.s. bij v.d. Vlist. WILLEM PRINS A Secretaris Rudi Ekkart van Oud-Leiden hj Van onze kunstredaktie Leiden Rudi Ekkart is 27 jaar B en geboren Hagenaar. Studeer- de in '72 in Leiden af als.kunst- historicus en werkt sedertdien ^"ls conservator van het Acade- ïisch Historisch Museum. Was daardoor nauw betrokken bij de voorbereidingen voor de ten toonstellingen „Leiden *74" en „400 jaar Leidse Universiteit" in Parijs en Amsterdam. Deze week verscheen zijn boek „Uni versitair werken en leven in Lei en binnenkort komt ook het boekje „Kent u ze nog, die Leidenaars", dat hij met Ingrid Moerman en Ruud Spruit sa- yj menstelde, op de markt. Hij is lid van de vereniging Oud-Lei den, van de radactiecommissie ivan het Leids jaarboekje, van Ue stichting Leidse Hofjes. Zijn l'^aats is de Adviesraad voor de en Jlinnenstad kwam onlangs, na Idjn verkiezing tot secretaris van lOud-Leiden vrij. Zonder zich (duidelijk op politiek terrein te vagen, timmert Ekkart al jaren aan de weg om Leiden leefbaar te houden te beschermen tegen het geweld van de slopersha- Vereniging Oud-Leiden heeft twee belangrijke doelen ogen. Allereerst is dat de interesse en belangstelling voor de stad en de regio opwekken. We doen dat met name door de uitgave van het Leids Jaarboek- naar ook door het organise- van lezingen en excursies. Verder vechten we voor het be houd en het herstel van de stad. Leiden is een prachtige stad, met een toch wel bijzonder ka rakter, die echter gevaar loopt Nog niet zo erg, dat er geen redden meer aan is, maar er moet wel het een en ander ge beuren. Om die reden heb ik in de de Adviesraad gezeten." Geen invloed „Onder Kret (de vorige wethou der van stadsontwikkeling, red.) hadden we inderdaad nauwe lijks invloed. Dat heeft ook erg veel frustraties met zich meege bracht De leden vroegen zich af, waarom ze nog bijeen zou den komen. Veel waardevolle krachten zijn weggelopen en er nu over is, is een ver zwakte raad. Dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk. Ik zelf voelde me er ook niet meer zo op mijn plaats. Ik probeer nu bij Oud-Leiden op een andere manier hetzelfde te bereiken." „Wij kunnen geen enkel machts middel gebruiken, maar wel standpunten innemen. Dat wordt ook van ons verwacht. Ik weet wel dat er destijds toen de Rudi Ekkart: aan de weg tim meren om Lei den leefbaar te houden en te beschermen te gen het geweld van de slopers hamer. beslissingen werden genomen over de nieuwbouw van de uni versiteit aan de Witte Singel, in de gemeenteraad werd gezegd: de vereniging Oud-Leiden heeft er geen bezwaar tegen want ze hebben nog niets van zich laten horen. We hadden natuurlijk wel bezwaar en op zo'n moment is het duidelijk dat je continu allert moet zijn en op de hoogte moet blijven, van wat er in de stad gebeurt, om op tijd in te kunnen springen." Geen Monumentenstand „Je moet er daarentegen wel weer rekening meehouden, dat de stad leefbaar blijft en dat het niet een dooie monumentenstad wordt. Delft vind ik een goed voorbeeld, Den Haag een slecht Dat C&A-plan, daar waren wij fel tegen en ook voor de nieuw bouw van het Hoogheemraad schap hou ik mijn hart vast Kijk, het is niet zo dat we een duidelijke politieke kleur heb ben. Het enige dat je in onze situatie kunt doen, is goede con tacten te onderhouden met men sen, die wel invloed hebben op de besluitvorming. Pauline Bu ring bijvoorbeeld, is bestuurslid van Oud-Leiden en zit ook in de gemeenteraad. We hebben na tuurlijk ook onze contacten met Diogenes en de Leidse Hofjes. Je werkt tenslotte allemaal aan het behoud van de stad." „Wat ik het plezierige van de adviesraad vond, is dat daar allerlei soorten mensen in zaten. Die bredere basis vind je in Oud-Leiden niet Het is een no gal traditionele vereniging, met ongeveer 1100 leden, onder wie weinig jongeren. Persoonlijk ge loof ik dat we zeker tot 2000 kunnen uitgroeien. Het wonder lijke in Leiden is, dat er een erg klein clubje, veelal van acade mici, bestaat, die alles doen. Die mensen kom je overal tegen. Het lijkt er zelfs op, dat dat veelal mensen zijn, niet direkt afkomstig uit Leiden. Ik wil ze ker geen echte Leidenaars tegen de schenen schoppen en'per slot van rekening vegen nieuwe be zems schoon, maar het lijkt erop dat je van buiten Leiden moet komen, om de waarde van de stad te zien." „In het bestuur van Oud-Leiden is er ook geen sprake van breed te-variatie. Bijna allemaal aca demici. Ik zou graag eens wat anderen in de vereniging willen zien. We gaan nu beginnen met wervingsakties in club- en buurthuizen." „Ik geloof ook dat we meer met advertenties moeten gaan wer ken. Het probleem is alleen dat het grootste gedeelte van de fi nanciën wordt opgeëist door het jaarboekje. De contributie is vijftien gulden per jaar en voor jeugd-leden 7,50. Er blijft dan weinig over voor andere aktivi- teiten. We krijgen wel een kleine subsidie, maar dan nog." „Voor mij is het logisch dat ik belangstelling voel voor de stad waarin ik woon. Natuurlijk ook door mijn vak, ik ben uiteinde lijk kunsthistoricus. Ik wil me blijven inspannen voor het be houd van Leiden. In de Advies raad is dat nauwelijks gelukt, alhoewel ik geloof dat de nieu we wethouder Waal, wel meer wil luisteren dan Kret In elk geval ga ik het nu een tijdje proberen bij Oud-Leiden. En als je in de geschiedenis kijkt blijkt dat we toch wel het een en ander bereikt hebben. Als wij destijds niet in aktie waren ge komen, was het Rapenburg in 1902 gedempt en de Latijnse school in 1908 afgebroken, om maar eens twee voorbeelden te Belangestellenden voor een lid maatschap van de vereniging kunnen zich opgeven bij het se cretariaat: Jan van Goyenkade la, tel. 22044, toestel 20 (tijdens kantooruren). Ton van Brussel

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5