Culinaire opdoffer op nuchtere maag Bloot toeval verstoorde sacrale tea-ceremonie De reis was kort, maar hevig geweest, want vliegen mag dan tegenwoordig goedkoper zijn dan u denkt, vermoeiend blijft het. Toen we dan ook eenmaal in de pluchen omar ming van onze Londense ho telkamer lagen met eigen ra dio, die over twee stations on verwoestbare betonnen sa menzang van Britse makelij uitzond) was onze eerste gang naar de badkamer. Nu beho ren Engelse badkamers tot de beste in hun soort, want de Britten hebben in de loop der eeuwen al zoveel dromen in het water zien vallen, dat ze er royaal een voortreffelijke badcultuur aan over hebben gehouden. In tegenstelling tot de meeste kranen in populaire vakantiegebieden komt er uit de Engelse onmiddellijk gloeiend heet water, dat meni ge toerist met een derdegraads verbranding van vitale li chaamsdelen huiswaarts deed keren. De aanwezige handdoe ken hebben ook in een éénper soons-kamer een formaat, dat niet voor het gein, maar voor het gezin bestemd is. Op die manier voldoet de doorsnee Engelse badkamer aan de hoogste maritieme eisen. Wij namen ons dan ook voor het vege lijf gedurende de ko mende vijf, zes kwartier vor stelijk in de week te leegen. Het was vier uur in de middag en de tijd tot aan het diner was te kort om nog een hoop volle toeristische uitval te Op het moment, dat we met de grote teen de temperatuur van het water peilden, werd er zacht doch doordringend op de deur geklopt. "Rustig laten kloppen" was onze eerste ge dachte, want er viel geen erfe nis in Londen te verdelen en ook Engels sprekende suiker tantes ontbreken in onze fami lie geheel. Na een halve minuut werd er weer geklopt. Zacht, maar dit maal iets doordringender. Het was dus aannemelijk, dat kortgeleden brand was' uitge broken en dat het vuur reeds de derde étage bereikt had. Men wilde ons blijkbaar alleen op daaruit voortvloeiende on gemakken attenderen. Op vochtige voeten sloften we te rug naar de kamer om, zoals dat genoemd wordt, de broek aan te schieten. Deze om schrijving wekt bij ons altijd de indruk, dat de handeling slechts na een legerorder kan worden uitgevoerd. Op weg naar de stoel met onze kleding ging de deur open en omkijkend zagen we een vere deld soort zeeadmiraal binnen treden, die triomfantelijk een zilveren blad vol voedsel voor de buik droeg. "Your tea sir", sprak hij op de toon van een ambtenaar, die een paar in de echt verbindt, "I beg your pardon". Vervol gens zeilde hij de kamer bin nen, daarbij de indruk wek kend, dat hij ons in smoking had aangetroffen. Op straffe benen marcheerde hij vervol gens weer in de richting van de gang, waarbij hij in het voorbijgaan wel een handdoek opraapte, die we eventevoren op de grond hadden laten val- De gehele pantomime had slechts enkele seconden ge duurd, maar had brenger de zes wel op een onthullende manier geconfronteerd met de naakte feiten van het tobberi- ge vasteland in Europa. Hem trof overigens geen enkele schuld, want in Londen weet je immers tevoren, dat voor de thee alles dient te wijken. Het is een dagelijks terugkerend sacraal gebeuren en wie uitge rekend op zo'n moment een bad neemt zit gelijk geheid op de theeblaren. Alsdus zaten we op een aarzelende lentedag in een hotelkamer op de vier de étage achter een zilveren bord met etenswaren, die ruim toereikend waren voor een kroostrijk gezin. Toen we de laatste sandwich met een slok lauwe thee| wegspoelden werd op de gang een gong geluid voor het diner. Het menu in de lift vermeldde voor deze dag groentesoep, een cotelet met piepers en gifgroene bil jartballen en 'n drilpuddinkje toe. Je vraagt je wel af, hoe de meeste Engelsen kans zien om toch zo broodmager te blij- Misschien heeft dat toch iets te maken met het pond, dat alsmaar devalueert. zijn neergedaald. Daarna schuift hij pas achter zijn voorbuurman naar binnen. Tenzij de conducteur zegt, dat de bus vol is. Op zo'n moment zou iedere Nederlander schor terugroepen, dat hij nog dui delijk gaten tussen de passa giers ziet. En vervolgens zou hij zich met doodsverachting aan de treeplank vastklampen. Maar de Engelsman knikt vol begrip en staart de wegrijden de bus na met een mengeling van trots en tederheid. Waar achtig, hij heeft het toch maar weer gelapt om een bus te De opmerkelijke netheid van het Londense straatbeeld wordt veroorzaakt door de on gehoorde wellevendheid van de inwoners, die nooit de aan vechting krijgen om overtolli ge zaken naast zich neer te gooien. Zelfs als ze op stFaat een banaantje pellen, lopen ze liever een uur met de schillen rond, totdat ze een prullenbak gevonden hebben, dan de res tanten in de goot te mikken, persoonlijk dachten wij, dat deze trek van de Britten een puur verzinsel was, totdat we een sigaret opstaken en de lu cifer met een fraaie boog op het wegdek wierpen. Een se conde later werden we beleefd op de schouder getikt door een politieagent, die vroeg: „doet u dat thuis soms ook?" Eigenlijk hadden we toen „ja" moeten zeggen, want thuis gooien we zelfs de overtollige matrassen, penantkasten en fietsen in de gracht. Helaas won de vaderlandse trots het op dat moment van de eerlijk heid en verdedigden we de fabel, dat achter Hollandse dijken nog altijd een proper volkje de hardstenen stoepjes boent. We raapten de lucifer op en stopten hem terug in het doosje. De agent glimlachte en stak een vaderlijke vinger op. „Voortaan niet meer doen hoor", zei hij. „Nee, meneer", zeiden we, maar we dachten: Wat zullen we nou krijgen. Die Engelsen zullen er toch wel aan moeten wennen, dat wij Nederlanders alles op ons eigen houtje doen. Op alles voorbereid stapten we die eerste ochtend van ons verblijf t Londen de eetzaal binnen voor het ,,real English breakfast". Het begon niet onaardig met een diep bord vol knapperige corn-flakes, die echter onmiddellijk door een ober met lauwe melk werden overgoten, waardoor ze prompt als kleffe meelballen tegen het gehemelte bleven plakken. Daarna kwam hij glimlachend binnen met een zilveren schaal, waarop we aanvankelijk slechts twee gebakken eieren met duidelijke pleinvrees ontwaarden. Wit weggetrokken lagen ze in het midden van het immense plateau. Toen hij dit gefrustreerde pluimvee op ons bord had gelegd toverde hij als 'n niet onverdienste lijke goochelaar een tweede schaal tevoorschijn, waaruit hij met een onwaarschijnlijk grote soeplepel witte bonen in tomatensaus over eieren goot. Deze aangrijpende séance was on om acht uur' morgens net even te machtig en kokhalzend maakten we hem dan ook duidelijk, dat we een dergelijke lekkernij niet besteld hadden. ,,Niet besteld?", vroeg hij met opgetrokken wenkbrauw. „Neen", zeiden wij, „een gebakken ei met spek zou het worden" ,,En geen witte bonen met tomatensaus", riep hij ongelovig. „Geen witte bonen", zeiden wij, „geen witte bonen". „Wat eigenaardig", sprak hij op de toon van een onderzoeker, die een plotselinge afwijking bij de miereneter heeft ontdekt. Hij raadpleegde glimlachend zijn bloknoot en riep: „ach, dat is een kleine fout mijnerzijds. Neemt u mij astublieft niet kwalijk. Duidt het mij niet euvel, maar ik heb de bestelling van de tafels twaalf en veertien verwisseld. Een klein ogenblikje alstublieft". Hoofdschuddend verwijderde hij zich om even later terug te keren een nieuwe zilveren schaal, waarop een gestoomde makreel in ravigottesaus lag. is het beter nietwaar", zei hij, „hoe heb ik in hemelsnaam zo n lelijke vergissing kunnen maken. U neemt het mij hopelijk niet kwalijk". een aanspreker baarde hij de dode vis op het bord op en vervolgens wierp hij er de eerste schep saus op. „Eet u smakelijkzei hij, „de ochtendkrant zal ik u zo brengen". Met de vis gewikkeld in het laatste nieuws over Vietnam verlieten na een kwartier de eetzaal. Bij de ingang vroeg de ober: „Heeft het gesmaakt meneer. Alles We knikten en versnelden daarop de pas, want de ravigottesaus kwam al door het weerbericht heen. Het beloofde opnieuw een stralende dag te worden. Wanneer een Engelsman de behoefte voelt om een hapje te eten loopt hij in het restaurant direct door naar de donkerste hoek, waar hij zijn bestelling bijna onverstaanbaar aan het bedienend personeel door geeft, alsof hij zich mateloos schaamt voor zijn begeerte naar een gepocheerd ei. Om dat de andere cliënten hetzelf de doen, hangt er zelfs in een overvolle eetzaal een gedrukte stemming, die de Nederlander kent van gelegenheden, waar een dierbare ontslapene nog boven aarde staat. Het is alsof de Engelse restauranthouders daarmee hun gasten bij voor baat willen waarschuwen voor het voedsel, dat ze straks op hun bord zullen vinden. En inderdaad: wanneer men eenmaal de bestelde spijzen in vizier heeft, is men opeens ge heel verzoend met de landeri ge gaapsfeer, waarin de pap perige aardappeltjes en de kleffe bonen naar binnen wor den gewerkt. Helaas vertoont de Britse horeca de laatste jaren de tendens om voortref felijk voedsel te bereiden, maar als men geluk heeft en enige tijd zoekt vindt men ze ker een lokaal, waar eten be slist geen lolletje is. Wat het fietsen betreft: ook al is men de rijkunst op een ij- zersterke tWeewieler volledig machtig dan moet het noch tans onwaarschijnlijk worden geacht, dat men in de Londen se binnenstad honderd meter vordert. Want in de tussentijd is de berijder al lang van het wegdek geblazen door één van de duizenden taxi's, die als vreemde, voorwereldlijke tor ren door de chaos kruipen. Die taxi's wekken de sterke indruk, dat ze vervaardigd zijn tijdens de Frans-Duitse oorlog, maar in feite zijn de meeste pas vorig jaar door de fabriek afgeleverd. Het voordeel is wel, dat ze een omvang heb ben, die normaal geacht werd in een tijd, waarin het gemak de mensen nog diende. Zelfs Sinterklaas kan met mijter op rechtop instappen en de ach terruit is van decent bruin glas vervaardigd, zodat geen onver laat u in de nek kan kijken. Een typisch Brits vervoermid del is uiteraard ook de dubbel deksbus, die als een te hoog gerezen pannebrood door de straten laveert. Die extra bult is volstrekt nutteloos en be moeilijkt het reizen in niet on aanzienlijke mate, maar voor de Engelsman is het een ideale manier om zich te verplaatsen. In de bus kan hij namelijk ten aanschouwe van iedereen zijn fabuleuze beheersing demon streren. Er loopt namelijk in elke dub beldekker een uiterst smal wenteltrapje naar de eerste verdieping en daarvan dienen zowel de reizigers, die naar buiten willen als zij, die een hogere zitplaats begeren, ge bruik te maken. In die nauwe passage, waar elk ander volk gegarandeerd tot moord- en doodslag zou komen, stijgt de Brit tot de zalige hoogten van ijzeren zelfdiscipline. Ook al staat hij met 300 mensen in de stromende regen bij een halte- paal, dan nog zal hij geduldig wachten, totdat alle reizigers Drie zaken vallen de buiten lander in Londen onmiddel lijk op: de stad is verrassend schoon, en zijn bijna geen fiet sen en terrasjes ontbreken vrijwel geheel. Vooral dat laatste is een smartelijk abuis, want daardoor wordt iedereen gedwongen om zijn versnaperingen binnenshuis in donkere horecaspelonken te nuttigen. Nu kan dat op een snerpende winterdag mis schien een winstpunt beteke nen, maar als je op een warme lentedag voor je koffie ver keerd ook nog een broeiwar me sleuf wordt ingedreven is onze dorst al bij voorbaat af doende gelest. Uiteraard vindt de Engelsman dat slempen binnenskamers juist een geweldige zaak. Zoals hij alles, wat in het Gemene Best gebeurt besl vindt. Een terras wordt door hem krach tig veroordeeld; omdat het naar zijn smaak te frivool, te wulps en te indecent is. Het verlangen naar een glas bier veroordeelt hij niet ook hij kent terdege de dorst, die geen seizoenen kent maar hij moet er niet aan denken dat hij zijn tanden aan de openba re weg in de brakke alcohol zou moeten plaatsen. Alleen bij het idee schift de pils al in zijn mond, want hij is van kindsafaan gewend om bij al zijn handelingen onzichtbaar te blijven. Vandaar ook, dat hij altijd een handzame krant bij zich heeft, die hij voortdurend als een tent zonder scheerlijnen ron dom zijn hoofd opzet. Zodra hij zich als een holendier uit de ondergrondse naar boven werkt, verschuilt hij zich met een achter 't wereldnieuws en de paardenraces. En aldus ingepakt vervolgt hij zijn weg door de stad. Sommigen be schikken ook nog over 'n bol hoed, die ze als een brand weerhelm diep over het hoofd getrokken hebben. „Piccadilly Circus" in hartje Londen met dominerend m het straatbeeld twee bussen met een extra bult, die volstrekt nutteloos is en het reizen in niet onaanzienlijke mate bemoeilijkt, maar voor de Engelsman de ideale manier lijkt te zijn om zich te verplaatsen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19