Jongensstad en 12 van 21 wezen ichtergelaten Duitsers kopen in Delfzijl belastingvrij GEEN TAALBARRIÈRE VOOR MOEDER DONDERS PATER DONDERS: SNEL TERUG NAAR VIETNAM -TE BROGEL In het Belgische Grote Brogel, leg tussen Eindhoven en Hasselt, spelen zes Ik gebouwde Vietnamese jongetjes voetbal in poene, maar te kleine wei. Hun woordvoerder terug om met pater Johan Donders (42) te handelen over een groter stadion. Men wordt •ns over een aanpalende ruimere fruitwei, die >ok wordt betrokken. Maar als ik wegrijd, ilt het vertegenwoordigende zestal van Saigon straat. Enkele aankomende middenvelders uit, Brogel trappen mee. Twee plaatselijke schoon- s staan dicht bij elkaar in gesteven schorten :heef gehouden hoofdjes toe te kijken. I Donders van de congregatie van Don Bosco lerde het afgelopen weekeinde met negen Viet- bsjes op Schiphol. Zes jongens en drie meisjes, ■tigens hebben de tijd van hun leven als logeetjes >ater Donders moeder, die te Grote Brogel een bewoont, dat de blijde inkomst wel verwerken De meisjes zijn te gast bij een broer van de Pater Johan Donders met vijf van zijn negen beschermelingetjes, vorige week bij aankomst op Schiphol. Nog 12 jongens wachten op hem in zijn Jongensstad in Saigon. weesje. De jongens heten bijvoorbeeld Johannes Ent hoven, Petrus Linde en Josephus Wychmaal. Zo staan ze althans genoteerd op een collectief paspoort, afge geven door de Nederlandse ambassade te Saigon. Johannes Petrus Josephus zijn de voornamen van Pater Donders, die de achternamen verder maar verzon. Van drie van zijn spruiten was hem de geboortedatum bekend, maar naar de andere sloeg hij een slag. Pater Donders - zijn overleden vader was Nederlan der, zijn moeder is Belgische - studeerde onder meer pedagogiek in Leuven. Al met al verbleef hij tien jaren in Vietnam. En hij wil snel weer terug. Zijn retourticket (1600 dollar) is slechts twee maanden geldig en datzelfde geldt voor zijn visum. De weesjes vlogen enkele reis en het daartoe benodigde geld kon de pater via de ambassade in Saigon op bewijs van kredietwaardigheid lenen. Tijdens ons bezoek telt mevrouw Donders op een gegeven ogenblik slechts vijf jongens. Zij spreekt de knapen in het Nederlands toe en onderstreept haar woorden met gebaren. De jongens antwoorden in het Vietnamees en mevrouw kan vervolgens de prompte mededeling doen dat de zesde zich op de eerste verdieping bevindt en braaf naar beneden zal komen. Deze taalbarrière is al net zo dun als die tussen Walen en Vlamingen. De jongens zien er goed uit Zij zijn uitstekend gekleed en gedragen zich ongedwongen en correct, beleefd en vriendelijk. Mevrouw Donders doet hen een voetbal cadeau. Van de pater mogen ze meteen de nogal koude wei in, maar eerst de voetbalbroekjes aan. Met enige nadruk stelt pater Donders dat hij het negental gemiddeld al zo'n anderhalf jaar in Saigon onder zijn hoede had. In een zelfgebouwd huis. Van alle gemakken voorzien. Met eigen tuin voor groenten. Met eigen vee. Met eigen kippen. Met eigen waterput. Eigen autootje. Eigen tractor. Een kapel. Een slaap zaal. Een klaslokaal. Een soort jongensstad, 's Mor gens gingen de jongens, in totaal 21, naar school. In de namiddag werd in de tuin gewerkt, huiswerk gemaakt en voetbal gespeeld. Pater Donders raapte de jongens stuk voor stuk bijna letterlijk van de straat op, het zijn allemaal echte wezen. Zij kregen een officiële uitreisvergunning, die getekend werd door minister dr. Dan. Het huis van pater Donders was officieel erkend door het Zuid-Vietnamese minis terie voor sociaal welzijn. Voor hij weg ging heeft de pater alles, alles wegge schonken. Aan Vietnamese vrienden en bekenden, aan armen uit de buurt. Hij kon negen van zijn 21 jongens meenemen. Hij moest een keuze maken. Meer was mensonmogelijk. Hij laat foto's zien. Ook van de achtergebleven jongens en hij vertelt erbij dat die en die daar dan nog wel familie of ergens toch een contact hebben. Mevrouw Donders biedt een bonbon aan. Een hoek van de ruime kamer is gevuld met dozen. Vol met geschonken kledingstukken. De jon gens mochten zelf kiezen en er ontstonden geen vechtpartijen. In de hal staat een grote ijzeren kist met witte letters eróp. Het lijkt wel of een zeeman met verlof thuis kwam. Een zeeman Gods. Hij zegt de jongens in goede gezinnen te willen onderbrengen. Afzonderlijk opdat zij integreren en snel Nederlands leren. Maar ook weer niet te ver van elkaar, zodat ze elkaar kunnen ontmoeten. "Weet u, de drie meisjes zijn zusjes van een van de kleinste van mijn jongens". Pater Donders: een wakkere, sterke, frisse man van de daad, van vele daden. JAN WINTRAECKEN "BUTTERFAHRTEN" OP DE EEMS Delfzijl Dagelijks komen Duitse passagierscheep jes vanuit Leer en Emden de Eems overvaren naar de haven van Delfzijl met honderden Duitsers, die tijdens de boottocht van vier, vijf uur uitgebreid belastingvrij inkopen doen en na aankomst in Delf zijl per bus naar hun thuishaven teruggaan. Iedere dag doen in ieder geval drie boten de haven van Delfzijl aan. Tijdens het weekend loopt dat aantal dikwijls op tot zes. Op zon- en feestdagen zijn al regelmatig meer dan duizend Duitsers met de han den vol tabak, drank en andere consumptieartikelen van boord gestapt. De Duitse boten varen nu bijna een half jaar tussen Duitsland en Nederland heen en weer. De Nederland se douane controleert steekproefsgewijs of de hoe veelheid toegestane goederen ook overschreden wordt en vangt een enkele keer iemand die de verleiding niet heeft kunnen weerstaan en een slof sigaretten of een fles drank extra heeft aangeschaft. De meeste scheepjes, waarop twee- tot maximaal vierhonderd man meekunnen vertrekken vanuit het havenstadje Leer aan de.Eems. Een kaartje kost drie mark en daarvoor worden de passagiers enkele uren over de Eems rondgevaren, kunnen ze inkopen doen aan boord en worden ze per bus teruggereden. Volgens mr. H. de Boer, hoofd van de inspectie invoerrechten en accijnzen te Winschoten, zijn de belastingvrije inkoop-bootreizen, in Duitsland "But- terfahrten" genaamd, volkomen legaal. Hoewel er in de Eems eigenlijk geen exterritoriaal gebied is, ma ken de Duitse schepen gebruik van het feit dat juridisch na de laatste wereldoorlog nog steeds niet is vastgelegd welk stuk van de Eems bij Nederland en welk stuk bij Duitsland hoort. In 1960 werd echter het Eems-Dollard verdrag tussen Nederland en Duits land gesloten, waarbij de afspraak werd gemaakt, dat Duitse schepen op de Eems geacht worden in Duits gebied te varen en Nederlandse schepen in Neder lands gebied, uitgezonderd natuurlijk de wateren direct bij de havenmond. In Duitsland zijn de bepalin gen op dit gebied bovendien ruimer dan in Neder land, zodat op de rivier de Eems al grote hoeveelhe den goederen belastingvrij verkocht mogen worden. De koper moet er alleen wel om denken dat hij niet meer goederen aan boord neemt, dan de 200 toegesta ne sigaretten, de fles sterke drank en de 90 aan andere goederen. Met die hoeveelheid komt hij zonder •boottocht alswel voor de mogelijkheid om goedkoop een hoeveelheid goederen in te slaan en of dan de EEG-bepalingen voor wat betreft het belastingvrij in- en verkopen ook gelden is nog maar de vraag. Ik heb contact gehad met het ministerie, maar daar weet men eigenlijk ook nog niet precies of het wel dan niet is toegestaan. Tot nader order geldt echter dat er van Nederlandse zijde niets gedaan zal worden. Alleen de proviandering vanuit Nederland is niet toegestaan. Volgens mededelingen van de afdeling voorlichting van het ministerie van Financiën is de kwestie in onderzoek. Over enkele weken is een uitspraak van het ministerie te verwachten over de te nemen maatregelen. Schipper Freese van de Mürwik, een schip van de rederij Förde uit Flensburg, is niet zo toeschietelijk met informatie over zijn dagelijkse oversteek. Hij denkt aanvankelijk te maken te hebben met iemand van de concurrentie, die gegevens over zijn verkoop aan boord wil trachten te verkrijgen. Later wil hij dan nog wel kwijt dat hij door de week met gemid deld honderd Duitsers per dag de overtocht van Leer naar Delfzijl maakt. Hij vertrekt 's ochtends uit Leer en komt kort na het middaguur in Delfzijl aan. Dan hebben de passagiers, die allemaal apart worden opgeroepen naar de scheepswinkel, hun inkopen ge daan en ze verlaten het scheepje dat aan de Handels kade ligt afgemeerd. Op de kade staan twee bussen gereed van Auto Fischer uit Leer, die de groep terugbrengen. De Mürwik blijft in Delfzijl liggen. Door een vertegen woordiger van de Delfzijlse rederij Wagenborg, die als agent fungeert voor de op Delfzijl varende Duitse rederijen worden de goederen aan boord ingeklaard. Een paar uur later steekt de Mürwik weer van wal voor een oversteek naar Emden. Aan boord bevinden zich opnieuw zo'n honderd Duitsers die per bus vanuit Emden naar Delfzijl zijn gereden en op hun beurt de toegestane hoeveelheid goederen inslaan. Naast de rederij Förde uit Flensburg, die op de Oostzee ook een aantal schepen heeft varen tussen Denemarken en Duitsland met hetzelfde doel, doen ook de rederij Warrings uit Carolinensiel aan de Noordduitse wadderikust met de Emsclipper, de Stadt Leer en de Wangeroog Delfzijl aan. Het laatste schip werd door de rederij gecharterd van de Deutsche Bundesbahn. Tenslotte vaart de Ag. Ems uit Emden met de Ost-Friesland over de Eems naar Delfzijl. problemen aan land in Delfzijl en ook in zijn eigen land. Deze week is ook een Rotterdamse maatschappij, begonnen met deze „Butterfahrten" op de Eems. Het probleem om met het schip buiten de territoriale wateren te komen, wordt keurig omzeild door Duitse schepen te gebruiken. Die worden immers geacht in Duits gebied te varen, zodra ze de havenmond van Delfzijl verlaten. De Rotterdamse firma beschikt over een entrepot in Delfzijl, een magazijn waar de goede ren belastingvrij mogen worden opgeslagen omdat ze bestemd zijn voor de bevoorrading van schepen. Het ministerie van Financiën heeft echter deze week bepaald dat de Rotterdamse firma en ook eventuele andere Nederlandse firma's de schepen niet vanuit Nederland mogen bevoorraden. Hoofdinspecteur de Boer heeft toch wel bepaalde bezwaren geuit tegen de belastingvrije inkoop-boot- tochten op de Eems. "Deze tochten hebben eigeplijk niet zoveel met reizen te maken. Het grootste gedeelte van de passagiers gaat niet zozeer mee voor de In deze haven meren de "Butterfahrten" dagelijks af.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17