Loonsverbetering door lagere lasten Ccidoe Somant Raffinaderij Mobil sluit voorlopig roede kans in Iran oor Nederlandse industrie OORSTELLEN VOOR MINDER ROEPEN MIDDEN-EUROPA rgumenten om VRR et te erkennen Voorzitter katholieke Middenstand Oproep tegen zenden Vietnamese wezen naar het buitenland Broodmaaltijd is geldverspilling Liesbeth heeft spijt IJDAG 18 APRIL 1975 Jrins Bernhard: LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) 0ESTERBERG „De Nederlandse industrie heeft goede ,%nsen in Iran. Van irritatie in Iran ten aanzien van Nederland geen enkele sprake meer. De sjah heeft me zelfs gezegd,, aag met Nederlandse bedrijven te willen samenwerken". Dit prins Bernhard gistermiddag nadat hij op de vliegbasis testerberg aankwam na een werkbezoek aan diverse landen het Verre en Midden-Oosten. door de tropenzon gebruinde prins was in hoofdzaak op S gegaan om de belangen van het Wereldnatuurfonds te Hij maakte echter van de gelegenheid gebruik om met oriteiten te spreken over Nederlandse belangen. Zijn bezoek i de sjah van Iran had als hoofddoel de weg te effenen voor een Nederlandse handelsdelegatie die volgende maand daar de Nederlandse deelneming in diverse projecten zal bespreken. De prins had voor de handelscommissie nog wel een waarschu wing van de sjah meegebracht. „We moeten er niet alleen komen om te kijken. Andere landen zijn ook met goed doordachte en vastomlijnde plannen naar Iran gereisd. Dat moet Nederland ook doen". Tijdens zijn bezoeken aan Indonesië en Maleisië sprak hij met regeringsleiders eveneens over de mogelijke aanschaf van Fok ker vliegtuigen. „Aan Indonesië hebben we acht Fokker Friends hips kunnen verkopen en één Fokker van het type F28. Met een beetje geluk hebben we ook twee F28-ers verkocht aan Maleisie", aldus een duidelijk vermoeide prins, die pas gisteren de naam van zijn jongste kleinzoon vernam. Een peinzende prins Bernhard tijdens de persconferentie, die hij gistermiddag op het vliegveld Soesterberg gaf na zijn terugkeer uit Azië. EUZEWORTEL van verbazing omhelst dit konijn deze reuzewortel, afkomstig sn moestuin in Port Angeles (VS). De wortel weegt ingeveer tweeëneenhalve kilo. lN' DER STOEL: ",onze parlementaire redactie) I HAAG Minister van der Stoel (Buitenlandse zaken) heeft ren in de Tweede Kamer een aantal nieuwe argumenten ;omd om de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- m niet te erkennen. lister zei in een debatje over de situatie in Vietnam, dat irlopige regering zichzelf als voorlopig blijft beschouwen, de VRR zou streven naar een regering van een nationale fid. Voorts zou er gestreefd worden naar een hereniging van Zuid-Vietnam. Daaruit zou het voorlopige karakter van gering nog eens extra blijken, aldus de minister, li nister vindt wel dat de overlevingskansen van de regering- gering zijn, maar wees een PPR-verzoek om de banden direkt te verbreken, af. De Nederlandse zaakgelastigde zal op zijn post blijven, ook als de regering-Thieu het erlaat, om de belangen van Nederlanders daar te kunnen i behartigen. it en Simca werden duurder fTERDAM (ANP) De Nederlandse importeur van Fiat heeft dagen de prijzen van de Fiat-personenauto's met gemideld rocent verhoogd. Zo kost de Fiat 126 nu 6850 gulden en de toopste 127 kost 7990 gulden. Ook de prijzen van Simca en' earn zijn omhoog gegaan, met 4 procent De Simca 1000 LS jiu 7295 gulden. ROOSENDAAL (ANP) „Geen reële loonsverbete ringen volgend jaar en zeker geen volledige compen satie van de prijsstijging wanneer de aardgasprijzen weer betekenend stijgen, maar wel een verbetering van de besteedbare inkomens door belastingverla ging". Daarvoor heeft de voorzitter van het Neder lands Katholiek ondernemersverbond (NKOV), de heer W. Perquin, gisteravond gepleit op een bijeen komst van Roosendaalse ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De heer Perquin die ook sprak keerde zich fel tegen degenen de christelijke en alge- die menen dat Nederland er dit middenstandsbonden jaar in zal slagen binnen de in lllllllllllll het najaar 1974 verwachte loon somstijging van 13 procent te blijven. „Dat is misleidend" zei hij. „Uit de jongste cijfers van het Centraal Planbureau blijkt, dat wij te maken krijgen met een veel grotere werkloosheid; een veel lagere stijging van de produktiviteit en waarschijnlijk ook een minder grote prijsstij ging. Volgens de heer Perquin is daarom de loonsomstijging per werknemer die in het najaar 1974 werd verwacht, niet te ver gelijken met dezelfde loonsom stijging die we nu verwachten. „Volgend jaar daarom geen reële loonsverbeteringen. Ik 'pleit voor de nul-lijn. Niet voor een nul-lijn waarbij de stijging van het nationaal inkomen ge heel ten goede komt aan de collectieve middelen, maar voor een nul-lijn in die zin dat de verruiming van de particuliere inkomens niet door loonsverho gingen maar door belastingver lagingen tot stand komt Aldus de voorzitter van de katholieke Middenstanders. GENEVE (AP) Eenentwin tig landen uit de communisti sche en de derde wereld heb ben op de in Genève gehouden conferentie over de humanitai re wetgeving een dringende oproep gedaan tot het staken van het zenden van Vietname se wezen naar het buitenland. Dit was tegen de conventies van Genève, aldus werd ge zegd, en met klem werd ver zocht aan de evacuatie een einde te maken. De petitie werd ondertekend door de chefs van de delega ties van de Sowjet-Unie, Noord-Vietnam en twaalf an dere socialistische landen en door zeven Arabische en Afri kaanse landen, en hierop ter distributie doorgegeven aan de voorzitter van de conferentie, de Zwitser Pierre Graber. De oproep komt zeker ter sprake als vandaag de verga dering, wSaraan wordt deelge nomen door vertegenwoordi gers van 130 landen, de aan passing behandelt van de con venties van het Geneefse Rode Kruis van 1949 aan de heden daagse methoden van oorlog voering en de moderne bewa pening. Tot degenen die al tegen het evacueren der wezen in het openbaar bezwaar hebben, aangetekend behoren onder meer het Zwitserse Rode Kruis en enige kerkelijke groepn in Zwitserland. Die hebben zich bijvoorbeeld afge vraagd wat het doel en het nut ervan was om jonge kinderen uit hun eigen omgeving weg te halen en naar verre en vreem de landen te brengen. bot aantal (skramen :t bekend EN Met een rede, geti- ichromosomen en ons mi- heeft dr. P. L. Pearson Imbt als lector in de me- cytogenitica aan de p universiteit vandaag lard. Dr. Pearson stelt, dat le gegevens hebben aange- dat bij ongeveer zestig alle miskramen een af in de chromosomen is iteerd; bijvoorbeeld een m te weinig, gebleken dat tussen de pet van alle herkenbare een miskraam en zodoende is tenminste 15 pet het gevolg van isomale afwijkingen, snog neemt men aan dat ide frequentie een on- itting is en dat een groot concepties eindigt vóór iment dat deze herkend worden. Er is klaarblij- ïorme selectie in de van chromosaal af- concepties. iteel is er een grote toena- chromosomenonderzoek loende is men begonnen ibruik van een computer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll De consul van Koe weit, de heer Mah- moed S. Rabbani opende gistermid dag in het Elsevier- gebouw in Amster dam een tentoon stelling van schilde rijen van het Egypti- sch-Nederlandse schilders-echtpaar Yoessef en Vivienne Yacco. De tentoon stelling is tot en met 22 mei te be zichtigen. Illllllllllllllllllllllllllllllll KAMPER RAADSLID: KAMPEN (ANP) Het raadslid C. A. Kranenburg (PvdA) te Kampen heeft b. en w. in een brief meegedeeld niet mee te zullen doen aan het ge bruik van een broodmaaltijd die het college de raadsleden volgende week aanbiedt voorafgaande aan twee begrotingsvergaderingen op 21 en 23 Het raadslid deelt mee dat het geld voor dergelijke maaltijden beter kan worden besteed voor noodza kelijker doeleinden, zoals bijvoorbeeld het aanleg gen van een oversteekplaats voor kinderen. Reeds eerder maakte het raadslid bezwaar tegen de huldiging van toneelspeler Henk van Ulsen. jEN (AP) De NAVO en de landen t Warschaupact hebben gisteren nieu- pijzonderheden bekendgemaakt over 'oorstellen voor wederzijdse troepen- jndering in Midden-Europa. De twee persconferenties werden gehouden t begin van een reces van drie weken. mei zullen de besprekingen weer een g nemen. r W. de Vos van Steenwijk, het hoofd Be Nederlandse delegatie, die als zegs- de NAVO optrad, zei dat de heeft voorgesteld niet meer dan 700.000 man troepen aan iedere zijde in het gebied te houden. Tadeusz Stroelak, het hoofd van de Poolse delegatie, zei dat het Warschaupact had voorgesteld dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun troepenmacht ieder met 10.000 man zouden verminderen gedurende de eerste helft van 1975. West-Duitsland en Polen zouden hun troe pen ieder met 5.000 man moeten verminde ren, en nogmaals 5.000 man zouden moeten worden teruggetrokken door Groot-Brittan- nië, België, Canada, Nederland, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland geza menlijk. Dit zou gedurende de tweede helft van 1975 moeten plaatsvinden. Beide partijen verklaarden dat deze voor stellen als aanloop bedoeld waren. De NAVO heeft nog geen duidelijke voor stellen gedaan voor troepenvermindering ge-' durende de tweede helft van 1975. Het War schaupact heeft echter reeds verklaard dat alle direct betrokkenen bij de conferentie in Wenen hun troepen in 1976 nogmaals met 5 procent moeten verminderen. Christelijke intentie ER ZIJN KAMERLEDEN OPGESTAPT om minder belangrijke redenen dan drs. Schouten doet, nu de A.R.-kiesverenigingen met zeer ruime meerderheid de statuten van het C.D.A. hebben goedge keurd. Het jonge anti-revolutionaire Kamerlid stapt op om tegen overgestelde redenen dan die welke ir. De Zeeuw noopten om de voorzittersstoel van de KVP te verlaten: Schouten wil geen CDA dat „open partij" is, maar een beweging welke met al haar leden bewust op de grondslag van het Evangelie staat Dit is een principieel punt en wie consequenties trekt uit het feit dat hij in geweten vindt dit zwaar te moeten laten wegen, verdient meer respect dan sommige anderen die om materieel-politieke zaken opstappen. Een andere kwestie is evenwel of Schouten's gelijk zo groot is, dat anderen hem zouden moeten volgen. 5' WAAROM HET MENINGSVERSCHIL GAAT heeft het afgetreden Kamerlid - dat overigens lid van zijn partij blijft - eigenlijk het duidelijkst aangegeven in een artikel dat hij op 29 maart voor zijn partijblad Nederlandse Gedachten schreef. „Het Evangelie verliest in het „open"-CDA zijn dwingend appèl, het wordt vrij-blij- vend. Iedereeen kan meedoen op het politiek program. In die vrijblijvendheid kan ik de politiek niet zien als een geweldig waagstuk dat slaagt. Of zullen de drie partijen het toch eens worden over een CDA als formatie, die uitdrukkelijk en eenduidig kiest voor de christelijke intentie?" Welke laatste vraag Schouten dan beantwoordt met de opmerking, dat met name KVP-politici duidelijk anders blijken te willen. De kernvraag is dus, of de christelijke politiek in het CDA expliciet of impliciet de grondslag moet vormen; als nadrukkelijk en voor iedereen geldend uitgangspunt, of als het beginsel dat door zijn gevolgen mensen bindt? In de statuten van het CDA worden eerst Evangelie en Bijbelse gerechtigheid genoemd als richtsnoer, welk richtsnoer moet leiden tot een politiek werkprogram waarmee, zonder onderscheid qua geloofsovertuiging, het gehele Nederlandse volk benaderd gaat worden. Het politiek profiel van die partij zal door zijn uitgangspunt beheerst blijven. PAS OP HET MOMENT DAT het CDA zou meewerken aan een politiek die strijdig is met de Evangelische richtlijnen, zou drs. Schouten gelijk krijgen. Maar dan kan dat CDA zich onmogelijk CHRISTEN-democratisch blijven noemen; noch als „open" noch als confessionele partij. Weeroverzicht De Bilt Een front dat de voor ste begrenzing vormde van zachte lucht drong gisteren van het westen uit ons land binnen. In vrijwel het gehele land ging dit met regen gepaard. In Den Helder werd tussen gisteravond en vanmorgen elf millimeter re gen afgetapt. De minimumtemperaturen kwa men op diverse plaatsen niet beneden de negen graden. Ook in België en Frankrijk be vond zich de vochtige lucht waaruit regen en motregen vieL De achterste begrenzing van deze vochtige zachte lucht lag van morgen boven zuidoost-Enge- land en de Golf van Biscaje. Hierin vormen zich enkel golfvor- mige storingen waardoor de west oost verplaatsing slechts Vaiidaag zal er dan ook nog veel bewolking zijn maar later kun nen van het westen uit enkele opklaringen ontstaan. AMSTERAM (ANP) De raffi naderij van Mobil in Amster dam is met ingang van vandaag voor vijf tot zes weken stilge legd. De reden daarvan is, dat het voor Mobil momenteel goedkoper is de installaties niet te laten draaien. Door het gedaalde olieverbruik in Nederland is de activiteit van de raffinaderij teruggelopen tot minder dan zeventig procent' van de capaciteit. Omdat de in stallaties efficiënter werken bij Karei geen „dorpsgek" GOUDA Het spijt Liesbeth den Uyl, vrouw van de minister-president, dat zij op 3 april de 53-jarige Karei Mersmans uit Gouda heeft uitgemaakt voor „dorpsgek". Dat gebeurde tijdens een openbare vergadering van de afdeling Gouda van de PvdA, toen Karei Mersmans de premier naar de mening van mevrouw Den Uyl te fel bestreed. Toen zij weigerde dit woord terug te nemen, diende de heer Mersmans bij de politie een aanklacht in wegens belediging. In een brief liet Liesbeth gisteren weten dat ze erg onvriendelijk was geweest. Zij bood haar excuses aan, en verklaarde dat het haar had gehinderd dat Karei Mers mans de toespraak van haar man had gestoord. Christen-democraten tegen junta in Chili SANTIAGO (AP) De grootste en invloedrijkste politieke partij van Chili heeft de banden met de militaire junta die het land regeert verbroken en de junta beschreven als „een rechtse dic tatuur met fascistische trekjes en een neiging tot eeuwig aan blijven". De aanklacht werd geuit in een korte verklaring die de christen democratische partij uitgaf na een geheime en illegale nationa le vergadering die enige weken geleden is gehouden. De nationale vergadering die de christen-democraten hebben ge houden gaat lijnrecht in tegen het verbod van de junta op alle politieke activiteiten maar het was nog niet bekend of de junta maatregelen zal nemen tegen de partij en zo ja welke. Vooruitzichten voor zondag: Zacht weer met plaatselijk regen. Aantal uren zon: 0 tot 7 Min. temp.: omstreeks 8 graden Max. temp.: omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent In de Houtrustkerk aan de Haagse Beeklaan wordt op zon dagmiddag 27 mei een concert gegeven door Hans Maas, alt- en sopraanblokfluit en Ben Fey, orgel. Het programma bestaat uit werken van Sweelinck, Stan ley, Croft, Martini, Veracini,"Lu- beck en Telemann. hogere produktie, dat wil zeg gen minder - dure - brandstof verbruikt per vat verwerkte olie, zal (tijdelijke) sluiting ener gie (en dus geld) besparen. Wan neer de raffinaderij weer in be drijf wordt gesteld, zal men ge noeg opdrachten opgespaard hebben om de installaties op volle kracht te laten werken. De sluiting heeft in dit stadium geen gevolgen voor de werkgele genheid in de raffinaderij, aldus een communiqué van Mobil.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9