ZWARE GEVECHTEN IN MIT,A AN EISEN WEER EEN DODE Geld lenen Zwangerschap of huwelijk geen reden tot ontslag Techniek gezondheidszorg krijgt meer aandacht AUGUSTIN ZIET AF VAN GEBRUIK LAATSTE WOORD teun voor -erbetering rtsenzorg TH-EINDHOVEN: Ontwikkelingshulp Nederland-Israél verviervoudigd Randkrant w 9hlIJDAG 18 APRIL 1975 LEIDSE COURANT/I RECHT (ANP) Een weten- tappelijk onderzoek van hef oomisch instituut van de iversiteit in Leiden en het nisterie van volksgezondheid ft uitgewezen dat uitbrei- g van de eerste-lijns gezond- dszorg, zoals staatssecretaris ïdriks van plan is, de be fte aan ziekenhuisvoorzie- gen kan doen dalen, staatssecretaris heeft deze :k een rapport „Het zieken- s in de gezondheidszorg" ont- igen, waarin wordt geconclu- rd dat de norm van vier tenhuisbedden per duizend roners te verwezenlijken dt genoemd. Dr. H. Lam- ts van het gezondheidscen- n Ommoord in Rotterdam daar overigens vraagtekens omdat het volgens hem niet er is of de gewenste huisart- ■dichtheid wordt gehaald, nu staatssecretaris vorige week e vestiging voor huisartsen, alve in gebieden waar een ?el dreigt, heeft aangekon- 1. Dr. Lamberts zegt: „Je it van jonge huisartsen niet ir verwachten dat ze met alle anderingen die op til zijn nog mamesommen voor goodwill ren betalen". Hij wil een ac- vestigingsbeleid, het steunen oprichten van samenwerk- iverbanden van twee of drie sen, waarvan alle wer- n dienstverband moeten ;rband tussen fevormingen bij figelingen in ustralfé en rnproeven ISBANE (Rtr) In de Aus- [ische staat Queensland pkt men zich ongerust over jhoge aantal met misvormin- I geboren kinderen. Men hgt dit in verband met de Inse kernproeven op het atol eroeroa in de Stille Zuidzee. j minister van gezondheid in [ensland, John Edwards, (ft een onderzoek gelast je week verklaarde de arts volksvertegenwoordiger (tt Young in het provinciale jlement in Brisbane dat in gebied van de havenstad psville, waar 90.000 mensen tien, sinds een aantal weken ongewoon hoog aantal ge- jrten van misvormde kinde- j plaatsvindt Bij een bepaal- indrichting ligt Queensland es in de baan van radioac- je neerslag van kernexplosies t Young vestigde er de aan- ht op dat de laatste boven- ndse kernproef op het atol jeveer negen maanden gele- Iwerd gedaan. khtzuster in nderziekenhuis lep - 25 doden GRADO (KPI) - Een jhtzuster van het kinderzie- i Joegoslavië, waar vo- t maand bij een brand vijfen- ptig zuigelingen van nog week oud omkwamen, E bekend dat zij was gaan ;n in een kamer die grensde j de zaal waar de kinderen Daardoor werd de brand Jat ontdekt. j het onderzoek is verder ko- n vast te staan dat het meisje onvoldoende opleiding had. j had voor haar taak geen Iciale instructies gekregen, Jar leerde deze door te kijken f oudere verpleegsters het de- 'tegen het lakse optreden tegen neo-fas- cisten. MILAAN Tijdens zware straatge- Naar aanleiding van die moord in koele vechten tussen duizenden linkse en neo- bloede werden in de nacht van woens- fascistische jongeren in Milaan, is gis- dag op donderdag al protestbetogingen termorgen opnieuw een dode gevallen, georganiseerd, die bij het ochtendgloren het tweede slachtoffer binnen 24 uur. gisteren uitliepen op massale demonstra- De 26-jarige student Gianni Zibecchi ties van duizenden links georiënteerde werd overreden door een voertuig van en anti-fascistische personen, de carabinieri. Woensdagavond was de 17-jarige Claudio Varalli, lid van een Claudio Varalli werd neergeschoten van linkse organisatie, tijdens een betoging uit een auto die plotseling op het plein doodgeschoten door een inmiddels verscheen, waar een grote groep jonge- geindentificeerde neo-fascist. De vak- ren betoogd had ten gunste van een centrales hebben voor vandaag een al- aantal daklozen die in Milaan een aantal gemene staking uitgeroepen uit protest huizen had bezet. Zwaar beschadigde politiewagens na de ongeregeldheden van gisteren in Milaan. Op de plaats waar Varalli werd doodgeschoten, werden in de loop van de nacht ontelbare bloemstukken en boeketten neergelegd. Vanaf die plaats zijn gisteren de anti-fascistische demonstraties begonnen, die zich voornamelijk richtten tegen de zetel van de MSI, de officieel in het parlement vertegenwoor digde neo-fascistische partij. Omdat de vele demonstranten geweld gebruikten, werden poli tie en leger ingeschakeld die aanvankelijk met traangas pro beerden de demonstranten ui teen te drijven. Toen daarop met molotov-cocktails werd ge gooid, organiseerde de politie tal van harde charges, onder meer met voertuigen. De 26-jari- ge student Zibecchf werd door een van de wagens gegrepen, kwam onder de wielen en werd op slag gedood. Volgens de poli tie raakte de chauffeur van de bewuste wagen de macht over het stuur kwijt omdat hij getrof fen werd door een steen. De auto reed op het fatale moment op volle snelheid aan het hoofd van een colonne politievoertui gen. EINDHOVEN (ANP) De technische hogeschool in Eind hoven wil meer aandacht gaan geven aan de technische en we tenschappelijke inbreng van in genieurs bij de gezondheids zorg. Maandag komt hierover een voorstel in de hogeschool- raad aan de orde om een orgaan in te stellen dat alle activitei ten op dit gebied, die door alle stadierichtingen heenlopen kan gaan bundelen. Men is op de Eindhovense TH al bezig met tussen de 40 en 50 projecten op dit terrein van de biomedische en gezondheid stechniek. De activiteiten varie- Slakkenvangers gegrepen VALKENBURG (ANP) De rijkspolitie van Wittem (L) heeft twee Belgen gearresteerd bij het vangen van wijngaardslakken. Ze hadden er al 300 in hun bezit. De Belgen verklaarden de slakken voor eigen gebruik te willen consumeren. De wijn gaardslak behoort in ons land tot de beschermde diersoorten. ren van studies over wachttij den in poliklinieken tot onder zoek naar de vraag waarom kunstmatige hartkleppen in pa tiënten niet goed functioneren. De projecten in Eindhoven val len in enkele grote categorieën in te delen. De afdeling bedrijfs kunde houdt zich bijvoorbeeld bezig met organisatieproblemen in ziekenhuizen en poliklinie ken. De afdeling bouwkunde on derzoekt zo gunstig mogelijke leef- en werkomstandigheden. Verder wordt onderzoek gedaan aan het spier- en skeletstelsel van de mens, wat van groot belang is voor de revalidatie van invalide mensen. Veel aan dacht krijgt ook de anaesthesio- logie en de wefking van vitale organen als hart en longen. Bij het onderzoek op het terrein van de anaesthesiologie wordt onder meer nagegaan welk deel van toegediende narcosegassen nu werkelijk in het lichaam van de patiënt terecht komt. Dit is volgens hëm van groot belang, omdat de toediening van die gassen via de longen nog wel eens binnen nauwe grenzen dient te worden gehouden, ter wijl de verdamper waarin dit gas zit, technisch gezien niet al te nauwkeurig werkt. Men heeft daarom in de operatiekamer volgens hem behoefte aan een instrument dat nauwkeurig con centratie van dit gas zowel in de ingeademde als in de uitgea demde lucht meet. Er zijn aan de Eindhovense TH voor dit doel instrumenten ontwikkeld die thans in het ziekenhuis kun nen worden gebruikt. Ook wordt aan deze TH gewerkt aan een methode om de toediening van anaesthesie-middelen en te vens de bewaking van de pa tiënt tijdens de operatie te auto matiseren met behulp van com- .ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever, Kwi|tschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren, In het Engelse Cardington heeft een vliegende scho tel zijn eerste opstijging gemaakt. Het is een onbe mand gevaarte, ongeveer tien meter in doorsnee, en vervaardigd van triplex en nylon stof. De ontwerpers zien in hun „Sky Ship" de voorloper van enorme luchtschepen, die zo breed als een voetbalveld grote aantallen passa giers en enorme ladingen vracht in alle rust zullen vervoeren. De eerste op waartse vlucht vond plaats in de hangar, die eens diende als onderdak voor de Britse Zeppelin R 101, die in 1930 boven Fran krijk neerstortte, waarbij 46 mensen om het leven kwamen. „Sky Ship" heeft vier electrische motoren en een vulling van heiium- gas. DEN HAAG Zwangerschap, bevalling en huwelijk kunnen voortaan geen redenen meer zijn voor ontslag. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een regeringsvoorstel, dat ontslag voor taan onmogelijk moet maken. Opzegging van het dienstverband m geval van zwangerschap, bevalling of huwelijk is nietig. De nietigheid moet binnen twee maanden bij de kantonrechter worden ingeroepen door de vrouw die wegens zwangerschap, bevalling of huwelijk wordt ontslagen. Ook mannen die tegen de zin van hun werkgever gaan trouwen en daarna ontslagen worden kunnen dit doen. Ook zijn bedingen tussen werkgevers en werknemers nietig, waarin wordt afgesproken dat de dienstbetrekking in de hier genoemde gevallen eindigt. Het Kamerlid mej. Barendregt (PvdA) pleitte tevergeefs voor een uitbreiding tot zes maanden, waarbinnen de nietigheid zou worden ingeroepen. Minister Van Agt (justitie) is niet bereid daaraan mee te werken. Bovendien wil de rest van de Tweede Kamer daar niet veel van weten. Een voorstel van de GPV-er Verburgh om het wetsontwerp zo te wijzigen, dat ongehuwde moeders, of vrouwen die zwanger zijn van een buitenechtelijk kind, toch kunnen worden ontslagen, als ze een functie als lerares of onderwijzeres bij het bijzonder onderwijs bekleden, maakt geen kans. Noch de minister, noch de Tweede Kamer zijn van plan aan deze discriminatie mee te werken. De KVP-afgevaardigde mevr. Lïickers-Bergmans wil dat het wets ontwerp zo gewijzigd wordt, dat priesters, die bijvoorbeeld als leraar werkzaam zijn in dienstbetrekking, wel kunnen worden ontslagen. Minister Van Agt zal pas volgende week hierop reageren. Er staat echter wel vast, dat hij daar niet zo veel voor voelt. SCHIPHOL (ANP) Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking is in Tel Aviv met de Israëlische regering overeenge komen om voor 1975 het bedrag voor de gezamenlijke ontwikke lingshulp te verhogen tot 6 mil joen gulden. Vorig jaar werd daarvoor door de beide landen nog een bedrag van 1,5 miljoen uitgetrokken, zodat van een ver viervoudiging gesproken kan worden. Dit heeft minister Pronk gister middag op Schiphol verklaard, na zijn aankomst uit de Israëli sche hoofdstad, waar' hij vier dagen is geweest Tussen Nederland en Israël be staat sinds vier jaar een samen werkingsprogramma voor pro jecten in ontwikkelingslanden. Tot nu toe waren dat de landen, die Nederland als concentratie- land in zijn ontwikkelingsbeleid heeft opgenomen. Tijdens de onderhandelingen is men over eengekomen de gezamenlijke hulp uit te breiden tot alle ont wikkelingslanden. De 6 miljoen gulden die in dit kader voor dit jaar beschikbaar is, zal worden besteed, evenals dat in het verle den het geval was, aan zuiver technische bijstand en niet aan kapitaalhulp. Ongeveer drie mil joen gulden is bestemd voor beurzen voor studenten uit de ontwikkelingslanden die in Is raël gaan studeren; voor geza menlijke research zal een be drag van ongeveer een miljoen gulden worden uitgetrokken, en voor het uitvoeren van ontwik kelingsprojecten in de sector technische bijstand is de overige drie miljoen gulden gereser veerd. Minister Pronk zei te ver wachten dat de Nederlands-Is raëlische hulp zich voorname lijk zal richten op landen in Latijns-Amerika en in Zuidoost Azië. Op de vraag of het moge lijk zou zijn om Israëlische des kundigen in een Nederlands ontwikkelingsproject in Arabi sche landen in te schakelen ant woordde de minister: „Op deze vraag heb ik in beginsel ja ge zegd. Ik zou het zelfs toejuichen wanneer het zal kunnen". BtiCKEBURG Op de laatste procesdag voor de uitspraak van het vonnis tegen hem heeft de 25-jarige Nederlandse anar chist Ronald Augustin geweigerd gebruik te maken van het laatste woord. Augustin, die tijdens het op 18 februari begonnen proces in de gevangenis van het Neder- Saksische Biickeburg slechts enkele uren in de geïmproviseerde rechtbank aanwe zig was, moest zelfs naar binnen gedragen worden om deze weigering kenbaar te maken. In de loop van de dag hadden alle vier raadslieden met grote overtuigingskracht aangetoond, dat er geen sprake kon zijn van een poging tot moord, toen Augustin op 24 juli 1973 bij zijn arrestatie in de trein van Oldenzaal naar Bentheim zijn revolver getrokken had. Hierbij beriepen zij zich op verklaringen van de getuigen, waaruit dui delijk bleek, dat Augustin voldoende tijd had gehad om te schieten wanneer hij dat gewild zou hebben. Ook de door Augustin fel gehate en hem opgedrongen raadsman Heinz Blaser, die door Augustin tijdens het proces enkele keren werd aangevallen, sloot zich bij deze opvatting aan. Blaser hield een indrukwek kend pleidooi, waarbij hij als enige van alle betrokkenen uitvoerig in ging op de persoonlijkheid van Ronald Augustin, die hij een verdwaalde in onze verwarde maat schappij noemde. Blaser citeerde talrijke passages uit brie ven van Augustin en verklaringen van getuigen, waaruit volgens hem bleek, dat Augustin in wezen een vriendelijke en bereidwillige jongeman was. De raadsman schilderde hem vooral als een nuttig hulpje van een vereniging, waarvan hij de crimi nele doeleinden niet kende, omdat hij door de overige leden niet in hun plannen werd ingewijd. Blaser: „Hij is niet de schietgrage misdadiger, zoals men het heeft willen doen voorkomen". Aan het slot van de zitting deelde president Haack mee, dat de rechtbank volgende week donderdag vonnis zal wijzen. Neemt zij hierbij aan dat Augustin inderdaad zes paspoorten zelf vervalste, dan kan deze hiervoor tot maximaal vijf jaar gevange nisstraf worden veroordeeld. Hierbij (he nen de rechters dan wel het standpunt te huldigen, dat het een „bijzonder zwaar geval" van documentenvervalsing betreft Dezelfde maximale straf staat op verzet tegen het openbare gezag. In zijn requisi toir vorige week donderdag had het open bare ministerie een samengevoegde cel straf van negen jaar geëist Hierbij was de poging tot moord inbegrepen. PACINA7 Slechte minnaars Vele Britse vrouwen zijn niet tevreden over hun mannen. Het zijn weliswaar goede va ders en kostwinners, maar ze tonen onvoldoende begrip, liefde en hartelijkheid voor hun wederhelft en velen van hen zijn maar povere min naars. Dit blijkt uit een erfque- te, ingesteld door het Britse vrouwenblad „Woman's Own", waarop bijna 11.000 vrouwen reageerden. Vele vrouwen la ten het er echter niet bij zitten. Op elke vier vrouwen die het enquêteformulier invulden was er één die toegaf dat zij wel eens een slippertje maakt. Omgerekend over de gehele bevolking van Engeland bete kent dit, dat er drie miljoen ontrouwe Britse eega's zijn. Twee miljoen vrouwen zouden dan ontevreden zijn met hun huwelijk en één miljoen zou ofwel willen scheiden of zich bij hun „vreugdeloos bestaan" hebben neergelegd. Ruzie Twee chirurgen van een zie kenhuis in Sassari op Sardinië die om een onbenulligheid ru zie kregen, zijn tijdens een operatie met de ontleedmessen in de hand op elkaar losge stormd. Op de operatietafel lag een 47-jarige man met geo pende maag in diepe narcose. Pas toen een verpleegster alarm sloeg omdat de patiënt veel bloed verloor en zijn hart het elk ogenblik kon begeven, beëindigden de chirurgen het gevecht en voltooiden de ope ratie. De geschiedenis verhaalt niet of zij zelf verwondingen hebben opgelopen. Zoek Op de Brusselse luchthaven Zaventem raken jaarlijks 11.500 koffers van reizigers zoek. Ongeveer 5% daarvan komt nooit meer boven water. De Sabena betaalt de reizigers daarvoor een schadevergoe ding van ongeveer 55 gulden per kilo verloren gegane baga ge. In 80% van de gevallen komt de zoekgeraakte begage binnen 24 uur weer boven wa ter, in 90% van de gevallen is ze binnen een week terugge vonden. De meeste koffers ra ken zoek bij tussenlandingen. Tijdens de spitsuren verwerkt de luchthaven 2.000 reizigers per uur. In de meeste gevallen reist een zoek geraakte koffer de reiziger in een volgend vliegtuig achterna. Gebeurt dat niet, en komt een reiziger in verlegenheid door het zoe kraken van zijn bagage, dan springt de Sabena bij. Zij ver strekt scheer- en toiletartike len, een pyjama, zakdoeken en zakenlui die kunnen aantonen dat ze een belangrijke verga dering moeten bijwonen, mo gen een kostuum kopen waar van ze de helft van de prijs terugbetaald krijgen. Tandentoeriame In Japan viert een nieuwe „toeristische" attractie hoogtij: een vlucht om zijn tanden te laten trekken naar het 2.000 km verder gelegen Taiwan. Een Japans reisbureau kan de stroom klanten niet meer aan die een zesdaags bezoek aan Taiwan vAIlen boeken, inclu sief onderdak, verzorging en een afspraak bij de tandarts. Een enthousiaste tanden-toe- rist kon het nauwelijks vatten: „bij mij moesten zes tanden worden getrokken en 17 valse tanden en kiezen worden inge zet en dat alles heeft mij maar 88.000 yen (ongeveer 700 gul den) gekost Voor dezelfde be handeling zou ik in Japan ze ker het tienvoudige hebben moeten betalen". Lachen Een inwoner van King's Lynn in het noordoosten van Enge land, Alexander Mitchell, vond een uitzending op de televisie zo grappig dat hij 25 minuten achtereen gierde van het la chen. Toen was hij dood. Zijn weduwe zei dat haar man na de maaltijd voor het toestel was gaan zitten en om een komische scène begon te scha teren van de lach. Zijn huis arts zei, dat Alexanders hart niet al te best meer was en stelde vast dat het lachen te veel voor hem was geweest Mevrouw Mitchell heeft een brief aan de samenstellers van het programma gezonden en hen bedankt voor de gelukkige momenten die haar man in de laatste minuten van zijn leven heeft gehad. Andere bestemming Een bende van 7 man heeft in Engeland een eenvoudige, maar niettemin slimme manier bedacht om goederen in de wacht te slepen voor een be drag van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Twee bendele den solliciteerden voor een aanstelling als sorteerder van poststukken waarbij zij ge bruik maakten van valse na men. Zij voorzagen pakketten die van waarde leken van nieuwe adressen, gedrukt door een derde bendelid. Een •stroom van bijna 900 pakjes met kleding, stereo-uitrusting, schrijfmachines en kantoor machines werd bezorgd aan woningen die door andere le den van de bende waren ge huurd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7