lode Khmer: Loers wordt leutraal olukkers mogen reen mars houden Deelname spreiding blijft vrijwillig; met duidelijke uitzonderingen Helen Reddy biedt excuses aan *$- l v.o - Vrouw Nederlandse consul in Angola ernstig mishandeld Veel reacties op KRO-film over zelfmoord [Illllllllllllllllllllllllll Dag in ziekenhuis kost in 1977 al 500 gld. foidoeSouAO/nt Vrijdag 18 april 1975, 65e jaargang no. 20096 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas - Chef-redacteur: J W. C. Leune s (excl. B.T.W0,42 per mm. Telefoontjes 3.85 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2,69, kwartaal 34,76; jaar 135,15 - losse nummers: 50 cent. Quiet Man De John Wayne-serie wordt be sloten met de film Quiet Man op Ned. II om 20.21 uur. Televizier gaat vanavond over Zuidoost-Azié en de Zeeuwse (aardappel) boeren, op Ned. I om 22.00 uur. Om 23.00 uur Dr. Eduard Wirths, SS-arts in Auschwitz. Veel bewolking Veel bewolking met van tijd tot rijd regen of motregen. Meest matige, in het Waddengebied af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidoost Max. temperaturen omstreeks 14 gr. Morgen zon: 5.36—19.43. Schev. hoogw.: 8.02—20.43 Maan: 11.46-2.14 Laagw.: 3.27—16.06 n onzer verslaggevers) !N HAAG - De Zuldmolukkers mogen op 25 ril geen mars door Den Haag houden. De agse rechtbank heeft dit vanmorgen beslist het kort geding dat de leider van de Moluk- J. A. Manusama, had aangespannen en de gemeente Den Haag. it Haagse gemeentebestuur had eerder een rzoek om een mars te mogen houden afgewe- n. Terecht, aldus de president van de recht- ir. J. H. Blaauw, omdat „iedere redelijk denkende en handelende burgemeester tot de conclusie komt dat hier gevaar voor wanorde lijkheden ontstaat". Hij verwees hierbij naar het verleden: augustus 1970 (overval op de Indonesische ambassade in Wassenaar, waarbij een agent gedood werd), september 1970 en december 1973 en tenslotte 27 december 1974 toen het tot ernstige rellen bij het Vredespaleis kwam. De president had er begrip voor dat de Molukkers op 25 april hun 25-jarige „onafhan kelijkheid" wilden vieren, maar daar zijn vol gens hem genoeg andere i (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Iedere ambtenaar, die in het kader van de spreiding rijks diensten niet wil meeverhuizen, mag aanspraak maken op passend ander werk. Is dit niet mogelijk, dan komt de ambtenaar in aanmerking voor wachtgeld. Dit is gisteren besloten in het Georganiseerd Overleg ambtenaren onder voorzitterschap van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken. Onmiddellijk daarop volgden ech ter twee uitzonderingen. De belangrijke groep van beroepsmili tairen komt noch voor het een noch voor het ander in aanmerking. Ver.der kunnen ambtenaren wier diensten el ders onmisbaar zijn voor ten hoogte twee jaren naar de nieuwe standplaats gedetacheerd worden. Het Georganiseerd Overleg heeft als principe met bovenstaande uitzon deringen de basis van vrijwilligheid bij de spreiding van de rijksdiensten aangenomen. De regering zal bij het spreidingsbeleid van dit uitgangspunt Uitgaan. In het overleg van gisteren is geen overeenstemming bereikt over de finan ciële faciliteiten voor over te plaatsen ambtenaren. De centrales van ambtena ren willen verschil blijven houden tus sen overplaatsing wegens spreiding van de diensten en de normale overplaatsin gen, maar willen niet zover gaan als de regering. Deze wil huurtoelagen verle nen of tegemoetkomen bij het kopen van een woning voor hen, die vrijwillig aan de spreiding meewerken. Dergelij ke verbeteringen moeten volgens de centrales ook voor normale overplaat singen gelden. ng Boret vermoedelijk gevangen Zuidvietnamese vluchtelingen drommen samen langs dö weg in afwachting van helikopters, die hen naar elders moet overbrengen. Een groot deel van de bevolking van Xuan Loc sloeg op de vlucht tijdens de zware gevechten. PENH In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom is de rust teruggekeerd nadat soldaten van'de Rode tr gisteren als overwinnaars waren binnengehaald. Cambodjaanse regeringstroepen hebben nu de wa- neergelegd. atste minister president. Long Boret is naar verluidt inom Penh gearresteerd; zijn stafchef en andere hoge eren zijn gevlucht naar de Thaise hoofdstad Bang- A,° sterke man in Phnom Penh geldt nu Khieu Samphan, die onder de regering van Norodom Sihanoek korte tijd minister van economische zaken is geweest. Het nieuwe bewind heeft inmiddels aangekondigd ten aanzien van het buitenland een neutrale politiek te voeren. Er zullen geen buitenlandse bases op Cambodjaans grondge bied worden geduld, aldus de gezant van het nieuwe bewind in Parijs, Chaoe Seng. Japan en de vijf landen van de associatie van Zuidoost Azie, Thailand, de Filippijnen, Indonesië, Singapore en Maleisie, hebben aangekondigd, zo spoedig mogelijk de nieuwe regering in Phnom Penh te erkennen. In Washing ton deelde president Ford via zijn perschef mede dat de Verenigde Staten de val van het regime in Cambodja bezien met droefheid en medelijden. De Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft gisteren een wetsontwerp verworpen dat voorzag in militaire hulp aan Zuid-Vietnam voor een bedrag van 515 miljoen dollar. Wel werd 150 ipiljoen dollar beschikbaar gesteld voor humanitaire hulp aan Zuid-Vietnam en, als dit nodig is, voor de evacuatie van Amerikanen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, Henry Kissinger beschuldigde gisteren de Sovjet Unie en de Chinese Volksrepubliek er van dat zij de Parijse vredesak koorden voor Vietnam door middel van wapenleveranties aan Hanoi tot een aanfluiting hebben gemaakt Opvallend is dat president Ford eerder op de dag tijdens een rede 'voor hoofdredacteuren. Moskou en Peking niet heeft gekapitteld over de naar schatting 1,5 miljard dollar steun die zij Noord Vietnam hebben gegeven. _r anderen zullen dat toch danig in hun portefeuille er duurder TERDAM Het bier It met ingang van maandag pril duurder. Het Centraal Jwerij Kantoor in Amster- heeft bij het ministerie een genomen prijsverhoging 1,5 cent voor een pijpje bier 05 cent voor een halve-liter- aangemeld. Hoe duur een e bier in de winkel gaat ïn is niet bekend, aangezien detailhandel zelf zijn prijs bepalen. Er wordt echter "acht dat dit ook 2 of 3 cent tijn. Lijken geborgen Op de Brennerpas heeft men twee totaal onderges neeuwde auto's ontdekt en gebor gen. Zij lagen on der een tien meter dik sneeuwdek. In de auto's werden de stoffelijke res ten gevonden van drie, naar men aanneemt, Oos tenrijkse toeris ten. LISSABON De echtgenote van de Nederlandse consul in Loeanda (Angola) mevrouw De Groot, is woensdag overvallen door militanten van het Angolese nationale bevrijdingsfront (FNLA), zo is gisteren bekendgemaakt in een communiqué dat is uitgegeven door het Angola-huis in Lissabon. Het Angola-huis in Lissabon dat wordt geleid door de Angolese groepering MPLA zegt verder dat toen de echtgenote van de Nederlandse consul een bezoek bracht aan het dagblad „La Provincia de Angola", de directeur van dit blad enkele militante leden van de FNLA riep, die haar begonnen te slaan. Zij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De aanval zou, volgens het communiqué, een represaille-maatregel zijn van het FNLA voor de hulp die Nederland aan Angola heeft toegezegd via de MPLA. Dit is gebeurd tijdens het bezoek dat de president van het MPLA Agostinhoneto onlangs aan Nederland heeft gebraht. De FNLA en de MPLA staan zeer vijandig tegenover elkaar. (Van een onzer ver slaggevers) HILVERSUM Vol gens de KRO zijn er na de uitzending van de film over zelf moord „Wil ik wel dood" gisternacht honderden telefoni sche reacties binnen gekomen. De mensen werden te woord gestaan door een team van onge veer 30 man, te weten hulpverleners van het crisisproject van dé Nijmeegse univer siteit, omroeppasto- res en andere des kundigen. Over het algemeen waren de gesprekken van lan ge duur met kenden of die bekend waren met gevallen uit hun naaste omge ving. Zij vroegen vooral om adviezen hoe hulp te bieden. De KRO zegt met na druk de film zelf niet voorzien te hebben van adviezen omdat de film mede tot doel had de zaak be spreekbaar te maken, zelf het denken en praten te zetten. Dan moet men niet eerst van ons een boodschap meekrijgen, aldus de KRO. Rode vlag Rotterdam Kroon moet besluit van raad vernietigen ROTTERDAM De fracties van het CDA, de VVD en SGP in de gemeenteraad van Rotterdam hebben de minister van Binnenlandse Zaken ge vraagd het besluit van de Rotterdamse gemeente raad om op 1 mei, de dag van de arbeid, de rode vlag op het stadhuis te hijsen, ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. giucpciiiigeii U1 rMJiwnuaiu zicu niDUg gtiiwcuil i voelen door het voorgenomen vlagvertoon. De WD sprak van een provocerend gebaar van het] rode college van h. en w., dat zich bedient van een partijpolitiek symbool. De Rotterdamse socialisten willen zelfs zo verj gaan, om van 1 mei een nationale feestdag te maken. DEN HAAG „Eind 1970 voorspelde dr. L. P. de Jong dat de totale bosten voor een verpleegdag in een ziekenhuis in 1980 on geveer 500 gulden zouden zijn. Hij krijgt ongelijk: het zal wel 1977 worden". Deze constatering is van de directeur van de Natio nale Ziekenhuisraad mr. L. C. Wesseldijk, in een com mentaar in het blad „Het ziekenhuis". Aan deze sterke stijging is volgens hem niet veel te doen. „Waarschijnlijk zal gezocht moeten worden naar een vermindemg van het aantal opnamen en het aantal medische verrichtin gen. Deze zaken heeft de ziekenhuiswereld echter niet zelf in de hand". Als kostenverhogende factoren noemt mr. Wesseldijk on dermeer de gemeentelijke vastgoedbelasting die de ziekenhuiswereld 30 mil joen per jaar gaat kosten, de omroepbijdrage en Bu- ma-rechten die men moet gaan betalen en de arbeid stijdverkorting per 1 april die 100 miljoen gulden kost OP RIJKSWEG 19 Dodelijke sprong van viaduct BREDA (ANP) - Een 19-jarige jongen uit Scherpe- nisse is vannacht om het leven gekomen, nadat hij per ongeluk van een viaduct in de nieuwe Rijksweg 19 was gesprongen. De jongeman reed met zijn verloofde naar huis toen zijn auto het begaf. Hij parkeerde zijn wagen op de vluchtstrook, niet wetende op een viaduct te staan. Nadat hij zijn familie had gebeld, bleef hij met zijn verloofde in de auto wachten op de zeer donkere weg. Toen zijn familie uit andere richting op de andere rijbaan stopte, wilde de jongeman daar heen lopen. Hij sprong over de vangrail, maar viel tussen de twee viaducten ter plaatse naar beneden. Hij was vrijwel op slag dood. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In een advertentie in diverse dagbladen heeft de Amerikaanse zangeres Helen Reddy haar verontschuldigingen aangeboden aan het Ned. publiek. Zoals we al meldden zou zij vanavond zijn opgetreden in het TROS-tv-programma „Music all in Tijdens de opnamen was er echter geen huis met haar te houden, zodat regisseur Ralph Inbar haar de studio's uitstuurde. In haar verontschuldiging zegt zij, dat zij betreurt vanavond niet in de Ned. huiskamers te verkeren, terwijl zij hier juist zo naar had uitgezien. Onvoorziene omstandigheden hebben dit echter belet. In november komt zij echter een live-concert geven in Amsterdam. ties in Hilversum voor haar vertrek op Schiphol aan haar Hollandse manager 4000 gulden in de handen zou hebben ge stopt met de opdracht daar iets mee te doen om het weer goed te maken. Ofschoon de advertentie is voor zien van het vignet van de Bove- ma, ontkent deze platenmaat schappij dat zij de plaatser is van deze advertentie. De gang van zaken zou aldus geweest zijn, dat Helen geschrokken van de reacties na de complica- ADVERTENTIE] CHRISPIJN CARAVANBEDRIJF B.V. TOER- EN STACARAVANS BUNGALOWTENTEN - Speciale aanbiedingen - PRAAG (AP) De felle aanval van de Tsjechoslowaakse com munistenleider Gustav Husak op Alexander Dubcek, de man van de „Praagse lente", zal naar het lijkt er toe voeren dat er een officiële campagne op touw wordt gezet om Dubcek het land uit te krijgen. De aanval van Husak werd prompt gesteund door tal van leidende functionarissen en ge zagsgetrouwe communisten in het hele land.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1