SJELEPIN WEER GEDEGRADEERD deTïjd HP NAVO-TOP ONDANKS FRANKRIJK ?oares noemt )lanco stemmen :en gevaar Bloemencorso van 26 april nog drie dagen zon PvdA-idealen en de werkelijkheid Bonus-Sparen: 7% rente voor konstante spaarders. Geen hoop opvarenden vermist schip ONDERDAG 17 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINS7' 5SABON (Rtr/UPI/AP) De socialistische partij van Mario ires heeft verklaard, dat blanco stemmen bij de verkiezingen volgende week in Portugal „een gevaar voor de democratie ekent". De partij geeft hiermee hetzelfde advies als de bis- toppen vorige week hebben gedaan en stelt zich hierbij op tegen standpunt van de Beweging van de Strijdkrachten, die kiezers geen keus kunnen maken aanraadde blanco te stemmen, lardoor een duidelijker politiek beeld van het land verkregen worden. De militairen zijn van mening, dat de partijen niet iet belang van het volk werken. Oporto zijn de arbeiders in Portwijn-kelders in staking ;aan, omdat zij willen dat de t lustrie wordt genationali- rd. Het is een van de belang- cste export-industrieën van itugal, maar bijna geheel in handen. De Portugese re- ing, die deze week omvang- nationalisaties bekend akte, hheeft echter verzekerd de buitenlandse belangen lig zijn. In de Mateus-kelders, r de bekendste rosé-wijn Portugal wordt bereid, is tot een treffen gekomen tus- stakers en werkwilligen. De nmunisten, die gisteravond grote betoging hielden ten ;te van het nationalisatie- igramma, hebben de arbei- gewaarschuwd geen grote risverhogingen te eisen die rampzalig zijn voor de econo mie. De regering zal de komen de dagen trouwens versobe ringsmaatregelen bekend ma ken, die lonen en prijzen aan banden leggen. De aartsbisschop van Lissabon, kardinaal Ribeiro, heeft in een interview met het Franse blad Le Monde gezegd, dat er geen sprake is van enige aantasting van de godsdienstvrijheid. „Ik meen dat sociale hervormingen in dit land absoluut noodzake lijk zijn, en ik ben gelukkig dat de beweging van de 25e april eindelijk de deuren daarnaar heeft geopend". Hij vraagt be grip voor de nieuwe revolutio naire ideeën, al zijn er sympto men van ontsporingen die hem verontrusten. Otudent koos :ntamen ipv erhaling Wegens !N HAAG (ANP) tentamen aan de t dat samenviel met een her- lingsoefening, was de 25-jari- dienstplichtige soldaat J.A. Ossendrecht een week on- rgedoken, in plaats van zich melden bij zijn onderdeel. ïgen een degelijke handelwij-.- kan niet genoeg worden ge- arschuwd", zo zei gisteren de vocaat-fiscaal bij het Hoog litair Gerechtshof in Den lag. Hij eiste twee weken cel, n verzwaring van het vonnis in de krijgsraad in Arnhem, e A. tot 200 boete had ver- irdeeld. I raadsman van de soldaat uit dat uitstel van herha- [soefening of tentamen on gelijk was, zodat de soldaat est kiezen. Hij koos, omdat geen „eeuwige student" wil- zijn, voor het tentamen. De spraak is op 14 mei. eld Wereldraad xjr anti-raeisme "ENEVE (DPA) - Het uitvoe- _|nd comité van de Wereldraad Kerken heeft het record-be- j van 479.000 dollar 1,2 iljoen) uit het antiracisme- nds toegekend aan 19 organi- ties „van mensen die op grond hun ras worden onder- rukt" en aan acht organisaties volgens de raad de strijd gen het racisme ondersteunen. de helft van het bedrag, 7.000 dollar, gaat naar bevrij- Jngsbewegingen in Rhodesie-, amibië en Zuid-Afrika. Bijdra- an voorts naar organisa- Latijns-Amerika die in olivia, Ecuador en Columbia rechten vati de Indianen on- -^rsteunen, naar vijf organisa- 3 in de Verenigde Staten die belangen van indianen, Mexi- ten en negers behartigen, ar een organisatie in Austra- die opkomt voor de oor- ironkelijke bewoners van dat n naar een organisatie voor Koreanen in Japan. De Tijd maakt bij het PvdA- congres de kanttekening: „Het lijkt soms wel alsof het in linkse kringen tegenwoordig verboden is je hersens te ge bruiken en je idealen te toet sen aan de werkelijkheid". Daarnaast pagina's lange aan dacht voor de rode happening, waarbij verrukkelijk proza van Herman van Run. Een groot artikel ook over de gedwongen verhuizing van PTT-ers van Den Haag naar Groningen. „Enige tijd geleden is er een opmerking gemaakt door een vrouw uit Amster dam van wie de man een hoge, positie kreeg in Den Haag, maar die niet wilde gaan ver huizen. Ze verklaarde toen: „Je kunt een gezin niet uit de vertrouwde omgeving overpo- ten. De kinderen hebben hier hun contacten, hun school vriendjes en vriendinnetjes. Ik zit in vijf besturen. We hebben hier altijd gewoond, en we hebben hier onze basis". Dat dit gezegd werd door me vrouw Liesbeth den Uyl is ab soluut niet interessant. De waarde ervan ligt daarin dat zij, net als de PTT-vrouwen, in, kort bestek zwaarwegende be zwaren tegen een onvrijwillige verhuizing heeft opgesomd". Het omslagartikel gaat over de zorgen van de middenstand. Een interview tenslotte met het nieuwe hoofd godsdienst van de KRO, pater dr. C. Braun. „Als katholieke om roep moet de KRO niet polari serend werken. De KRO moet' een plaats van ontmoeting zijn 1 met verschillen de opvattingen, maar van het zelfde geloof elkaar kunnen vinden. Zo kan de KRO her kenbaar blijven voor katholie ken. Daarnaast moet deze om roep verstaanbaar zijn voor de talrijke niet-katholieke kijkers en luisteraars". Ook de Haagse Post analy seert het PvdA-congres. „De ministers Van der Stoel en Vredeling kregen op het NA- VO-congres van hun partij meedogenloze kritiek te verdu ren. De jacht werd deze keer niet geopend door de achter ban, maar door kamerleden en partij-bestuurskandidaten. Werd daarmee bereikt dat de basis zich milder opstelde te genover de partijleiding? Wel nee, Ien van den Heuvel, Ed van Thijn en Relus ter Beek leden de ene nederlaag na de andere". In het blad een lovend portret van prins Claus. „Het lijkt er duidelijk op dat zijn nadenken hem tot een hervormingsge zind man heeft gemaakt". In het omslagartikel praat Al- bert Mol over Gerard Reve. „Als ik dit nou lees „Ik had hem lief", dan zou ik een schattig klein verhaaltje kun nen vertellen. Ik heb hem ook een keer bemind.... alleen weet hij het niet". OEMEUWEUNIE De nieuwe Linie wijdt een analyse aan het „Beslissende stadium voor links-Neder land". Citaat: „Aan de minu tenlange ovatie voor Den Uyl afgelopen zaterdag zit een ge vaarlijke kant. Niet dat Den Uyl op moet stappen daar is voorlopig geen sprake van maar het kan nuttig zijn erop te wijzen dat er wel dege lijk een natuurlijke opvolger voorhem aanwezig is. Hij is nu burgemeester van Rotterdam". Voorts een artikel over de ver pletterende opmars van de pa- tat-lectuur. Vooral de jeugd tijdschriften van Oberon (Do nald Duck, Pep, Kijk) komen er slecht af. „Wie kennis neemt van de inhoud van deze bladen, moet al snel constate ren dat hij te maken heeft met een amorfe drol, uitgekakt door een stel volstrekt fanta sieloze, van elke artistieke kwaliteit gespeende tekst schrijvers, tekenaars, vormge vers. Er is een stramien dat in uitputtende monotonie wordt ingevuld. Daarbij vergeleken zijn de damesbladen uiterst gevarieerd". KlSlfrEHS Elsevier Een jachtvliegtuig, uitsluitend bestemd voor een verdedigingstaak, zoals de Pv dA wil, bestaat volgens het blad niet. „Het verbijsterende is vooral dat geen enkele con- die het woord voerde, eigenlijk wist waar over hij sprak".In een com mentaar op het congres wordt gesteld: „De genomen beslui ten hoeven niet zo zeer op korte termijn tot een kabinet scrisis te leiden, maar zullen een volgende kabinetsformatie tussen christen-democraten en socialisten zeker bemoeilij- Een groot interview voorts met de nieuwe Holland Festi val-directeur Hans de Witte. „Wij moeten langzamerhand eens af van al die hoge kunst, die kunst voor de eeuwigheid en van de sfeer van loges, stalles en pluche. Ik wil bij voorbeeld ook erg graag eens aandacht gaan besteden aan fotografie, mode, vormgeving en stedebouwkunde. Er moe ten meer dwarsverbindingen komen tussen allerlei kunst vormen onderling. Als een mo gelijkheid om dat te bereiken zie ik het geven van thema's aan de komende festivals. Een duidelijke beleidsverande ring". Vrij Nederland heeft ook een verdediging van Gerard Reve .en zijn jongste boek, maar dan op literair niveau. Dit past in het kader van de voortreffelij ke boekenbijlage die het blad deze week brengt. Over de politieke situatie na het PvdA-congres: „Het ver dwijnen van Vredeling zonder kabinetscrisis zou zinloos zijn, want tenslotte kiest het kabi net de opvolger van de Star- fighter. En als het kabinet toch gewoon de F16 kiest, dan blijft er voor de PvdA slechts de kater van een intern con flict". En: „Waarom dan no- geens zeuren over opslag en gebruik van atoomwapens? Waarom geen congres over het werkelijke meningsverschil dat er binnen de Partij van de Arbeid heerst?". In de rubriek Het Wereldje de voorspelling dat Louis Paul Boon een uit stekende kans maakt op de Nobelprijs voor literatuur, en in dezelfde rubriek de namen van de kandidaten die om budsman Hans Ouwerkerk willen opvolgen, waaronder Ton Planken, Gerda Brauti- gam, Jan Nagel, Herman Wig- bold en Johan van Minnen. In Hervormd Nederland een kritische kanttekening bij de adoptie van Vietnamese we zen. „Met het geld waarvoor je een kind uit Vietnam haalt, kun je ter plaatse honderden kinderen helpen". Ook de vraag in het blad of er in het jaar 2000 nog wel een kerk zal zijn. Voorts een opvallend groot interview met NOS- nieuwslezer Bob Meijer, „die de waarheid kent". MOSKOU (Reuter/UPI) Alexander Sjelepin de Sovjet-Russische vakbonds leider die twee weken geleden zijn controversieel bezoek aan Engeland voortijdig moest afbreken, is ontheven van zijn lidmaatschap van het Politbu ro, het hoogste beleidsorgaan in de Sov jet Unie. Het besluit werd „op eigen verzoek van Sjelepin" genomen tijdens een zitting van het Centrale Partijcomi té. De nieuwe degradatie van Sjelepin lijkt een overwinning voor partijleider Brezjnev. De 57-jarige Sjelepin heeft een grote partij carrière achter de rug. Na een succesvol leiderschap over de liga van jonge communisten werd hij in 1958hoofd van de KGB, de gevreesde geheime politie. Vervolgens kreeg hij deleiding over het staatscontrolebureau van de partij, maar in 1967, na de val van Kroetsjev, kreeg hij de tweederang spositie van vakbondsleider. Hij had toen de strijd om het leiderschap van Brezjnev verloren. Toch werd enkele maanden geleden, temidden van de geruchten over de raaselachtige ziekte van Brezjnev, gespeculeerd over een nieuwe kans voor Sjelepin. Later werd officieel de ziekte van Brezj nev griep genoemd, waarvan dc partijleider volle dig was hersteld. In februari, bij het bezoek van Wilson aan Moskou viel op dat Sjelepin door zijn collega's werd gemeden. liet mislukte bezoek aan Engeland en de daar geuite felle protesten tegen het bezoek van de voormalige KGB-chef hebben Sjelepin kennelijk de das omgedaan. Het aantal leden van het Politburo bedraagt nu 15. Het is niet zeker dat in Sjelepins plaats een nieuw lid wordt benoemd. Alexander Sjelepin, zoals de Londenaren hem twee weken geleden te zien kregen. Illlllllllllllllllllll Nieuw gevechtsvoertuig In plaats van de AMX-pantservoertuigen heeft de Koninklijke Landmacht in de Verenigde Staten 850 pantservoertuigen van het type M 113 PI besteld. Ongeveer 350 van deze voertuigen worden uitgerust met een 25 mm boordkanon, dat besteld wordt bij Oerlikon in Zwitserland. Met de gehele order is een bedrag gemoeid van ƒ435 miljoen. De levering zal lopen van medio 1977 tot het najaar van 1978. Een co-produktie door DAF wordt momenteel voorbereid. Indiase wijsgeer en staatsman Radnakrisjan overleden (86) MADRAS (India (AP) Dr. Sarvepalli Radnakrisjnan, de vermaarde Indiase wijsgeer en staatsman, is gisteren na een hartaanval overleden. Hij is 86 jaar geworden. De gezondheidstoestand van dr. Radnakrisjnan, die president van India was van 1962 tot 1967, was al wankel sinds 1969. Op 20 augustus van verleden jaar kreeg hij een hersenbloeding. Hij is een van 's werelds toon aangevende wijsgeren gewor den. Iemand die het westen de oosterse filosofieën verklaarde en in het oosten de werken van westerse denkers. Hij was ook een groot spreker die vier talen beheerste: het En gels, het Sankriet, het tamiel en zijn moedertaal, het Teloegoe. Radnakrisjnan heeft talloze boe ken geschreven over godsdienst en filosofie en is vaak vergele ken met de wijsgeer-staatsman Plato. Hij was een zeer godgelovig Illlllllllllllllllllll^ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Nog minimaal drie dagen zon zijn er nodig om het bloemencorso, dat zaterdag 26 april door de bollen streek trekt, van voldoende bloemen te kunnen voorzien. Totnutoe bieden de bollenvelden een troosteloze aanblik. De stichting Bloemencorso Bollenstreek heeft deze situatie zien aankomen en heeft een groot aantal hyacinthen dat de basis vormt van de kleurenpracht op de praalwagens, in januari, toen dc velden reeds in volle bloei stonden, opgeslagen in enorme koelhuizen. Wanneer het weer niet meewerkt zullen waarschijnlijk ook narcissen voor het opmaken van de wagens worden gebruikt. In totaal 23 wagens rijden in de bloemenstoet mee. Ze zijn. opgemaakt naar het ontwerp van de bloemkunstenaar Jos Driel uit Amstelveen, die dit jaar zijn zilveren jubileum als corsover sierder viert. Het thema van dit 28ste bloemencorso in de bollenstreek is „Europa in bloemen". Het is gekozen naar aanleiding van het dit jaar te vieren gouden jubileum van de internationale bond van officiële nationale toeristische organisa ties. Op iedere praalwagen worden de kenmerken van de verschillende Europese landen weergegeven. De figuranten op de wagens dragen kleding in de nationale kleuren van het land dat zij vertegenwoordigen. Acht opgemaakte luxe wagens en 35 muziekkorpsen uit heel Nederland completeren de stoet. De bond van bloembollenhandelaren rijdt mee in de openings wagen. Dit ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van de bond. Op de wagen krijgt de Nieuwzeelandse tulip queen Annemarie Westreenen een ereplaatsje. Een paar meisjes uit Gothenburg zullen de Zweedse wagen bemannen. Voor het eerst in zijn bestaan doet het corso dit jaar ook Noordwijk aan. Rond half zes zullen de wagens en de muzikan ten (ongeveer 1750) een rondgang door de gemeente maken. Het corso vertrekt om ongeveer kwart voor tien van de Haarlemse Nassaulaan. Begin februari zijn de voorbereidingen voor dit 28ste corso al begonnen. De 2.000 meter lange stromatten zijn inmiddels door de strobinders op de praalwagens aangebracht. Het bloemsteken wordt volgende week woensdag ter hand genomen door voorna melijk leerlingen van de hoogste klasse van tuinbouwscholen uit Amsterdam, Rijnsburg en Overveen. Hun werk en dat van vele anderen is behalve op zaterdag 26, ook op vrijdag 25 april van 11.00 uur 's morgens tot 12.00 uur 's nachts te bezichtigen, in de Hobaho- en de HBG-hallen in Lisse. BRUSSEL (Rtr) De Navo- landen hebben besloten in Brussel op 29 en 30 mei een Navo-topconferentie te hou den, ondanks het Franse ver zet daartegen. Dit hebben kringen van het Atlantisch bondgenootschap meegedeeld. Zij verklaarden dat de Noord - atlantische raad, die de am bassadeurs van de 15 landen omvat, het voorstel tot het houden van de topconferentie vermoedelijk vrijdag op zijn volgende bijeenkomst formeel zal steunen. De Fransen menen dat de At lantische bondgenoten voedsel zouden geven aan de Russi sche propaganda, als zij zelf Minister Van der Stoel lYfalilr Wil heeft gisteren zijn Indo- J »eiisch5 am,btsge,n50t Van der Stoel Adam Malik ontmoet, die op doorreis naar Helsinki bruik maakte van ge- van de gelegenheid ge- dachten te wisselen over onder meer het probleem der Molukkers. Indonesië is volgens minister Malik bereid hen, die naar Indo nesië willen terugkeren, bij de opvang te helpen. [ADVERTENTIE] Bonus-Sparen bij de NMB levert u 7% rente op. Dat is 21/2% meer dan op een gewone spaar rekening. En toch kunt u dagelijks over uw spaargeld blijven beschikken. Hoge rente en geen opzegter mijn,dat is interessant! Eris alleen één'maar': als ugeld opneemt wordt 1% van het opgenomen bedrag als retourrente in rekening gebracht. Dat betekent dat als u vaak geld opneemt, een Bonus-Spaarrekening wat minder gunstig kan uitvallen-. Bent u echter een konstante spaarder, dan speelt die retourrente nauwelijks een rol en geniet u een BKB -jff^ aantrekkelijke hoge rente. Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. een top houden alvorens naar Helsinki te gaan voor een uit gebreidere bijeenkomst van regeringsleiders om de veilig heidsconferentie af te ronden die voortkomt uit een initiatief van de Russische partijleider Breznjew. De V.S, Groot-Brittannië en West-Duitsland willen de top om de westelijke solidariteit te demonstreren en om verschil lende NAVO- en wereldproble men te bespreken na de recen te Amerikaanse diplotieke te genslagen in Indo-China en het Midden-Oosten. De Fransen zeggen echter dat het niet waarschijnlijk is dat NAVO-problemen zoals het Grieks-Turkse geschil over Cyprus en de nieuwe ruk naar links in Portugal op een top conferentie zullen worden op- FRASERBURGH (UPI) - De ei genaars van een bevoorradings schip voor olieboortorens, dat reeds negen dagen op de Noord zee wordt vermist, hebben de hoop opgegeven, dat het schip en de bemanning ooit nog ge vonden worden. Het vermiste schip is de 329 ton metende „Compass Rose 3". Zijn bemanning bestond uit zes tien man. Men vermoedt, dat het schip is vergaan tijdens een Nieuwe leider in Tsjaad PARIJS (Rtr) - Generaal Felix Malloum is benoemd tot nieuwe leider van Tsjaad, na de coup van- zondag waarbij president Ngarta Tombalbaye ten val werd gebracht. Generaal Mal loum is voorzitter van een hoge militaire raad van negen man. Preisent Tombalbaye (56), die het roerige Afrikaanse land ge regeerd had sinds de onafhan kelijkheid in 1960, is bij tie staatsgreep gedood. In het land is het nu rustig. Fotowedstrijd voor vrouwen AMSTERDAM (ANP) - Onder het motto „Vrouw-en-foto-van- het-jaar" wordt van half apri tot half oktober een fotowed strijd alleen voor vrouwei houden. De stichting amateurfo tografie organiseert de wed strijd. Ook de jury bestaat al leen uit vrouwen, nl. Sonja rend, Martine Bijl, Tiny Carmig- gelt en Maartje van Weegen. De 75 beste foto's worden bekroond met een totaal aan prijzen van ruim 10.000. Wedstrijdfolders zijn verkrijgbaar bij de Neder landse fotodetailhandel en bij de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7