CDA: uiterst verzet tegen verstedelijking van Zoeterwoude Tweerichtings verkeer op doorgetrokken Jagerslaan Spoed bepleit met kinder dagverblijf in Leidschendam Eind mei opening nieuwe zuiverings installatie Jongerenkoor van 'De Menswoording' viert le lustrum t^IDSE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 19 Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het CD A-Zoete rwou- de wil zich tot het uiterste verzetten tegen verstedelijking van Zoeterwoude. Dit staat in een verklaring die het bestuur van deze 2e politieke groepering heeft uitgegeven. De plannen van de Provinciale Planologi sche Dienst in Zuid-Holland om Zoeter woude uit te breiden met circa twintigdui zend woningen, zijn in lijnrechte tegen spraak met het beleid van andere overhe den, zo meent het bestuur. Door de ge meente wordt reeds jarenlang gestreefd naar een bescheiden groei omdat elk wo- ningbouwplanstuit op grote weerstand van de provincie. Het rijk op zijn beurt doet al het mogelijke om de bedrijvigheid in het noorden, oosten en zuiden van het land te bevorderen, teneinde het bevolkingscijfer in de randstad terug te brengen. „Dit op zichzelf loffelijk streven wordt nu naar onze mening doorkruist door de PPD die stelt dat de bevolkingsgroei in de randstad „nu eenmaal doorgaat", aldus het CDA-be- stuur. Het CDA-Zoeterwoude verwijt de PPD dat zij werkt met achterhaalde gegevens. Het verlangt van de dienst duidelijk uitgewerk te rapporten, gebaseerd zijn op recent cijfermateriaal, waarmee de behoefte aan nieuwbouwplannen in de randstad wordt bewezen. „De dan eventueel noodzakelijke uitbreiding van het woningareaal moet worden gezocht binnen de bestaande ste den door middel van stadsvernieuwing, renovaties en dergelijke en door uitbouw van de reeds bestaande groeigemeente", meent het CDA-bestuur. In de verklaring wordt de zin van een discussie over deze zaak betwijfeld: „Het is maar al te goed bekend wat het effect is van dergelijke plannen: voordat de dis cussie goed op gang is gekomen wordt in het algemeen reeds begonnen met de voor bereiding en uitvoering van de plannen. Dit meestal met het motief dat anders te veel tijd verloren gaat". Daarom wijst het CDA reeds vroeg op haar standpunt, nu een en ander nog in een pril stadium is. Overigens meent het bestuur hiermee de mening van het grootste deel van de Zoe- terwoudse bevolking te verwoorden. Subsidies voor HGC en Zeeverkenners- groep Van onze correspondent WASSENAAR - Aan de Wassenaarse gemeenteraad is een voorstel voorgelegd om op grond van de verorde ning. die de bijdrage regelt in stichtingskosten van sport en jeugdaccommodaties twee subsidies toe te kennen. Voorgesteld wordt aan de sportvereniging HGC een bij drage van 11.000,- toe te kennen in de bouwkosten van een nieuw clubgebouw. Als de raad geen bezwaren heeft zal aan de zeeverken- nersgroep Van Wassenaer Obadam een subsidie van 2.825,- worden toegekend voor het aankopen van het wacht/kampschip „De Een dracht" en het plaatsen van een ruilmotor op dit schip. Het schip was eigendom van een stichting, maar de geld schieters voelen te weinig binding meer met de verken- nersgroep en willen daarom de eigendom van het schip overdragen. Na vervanging van de motor zal het schip zeker nog 15 jaar goede diensten aan de groep kunnen bewijzen. LEIDERDORP Het jongerenkoor „De Menswording" viert deze maand zijn eerste lustrum. Ter gelegenheid daarvan zal het koor aanstaande zaterdag optreden in een speciale jonge renmis in de Scheppingskerk, die om zeven uur's avonds begint. In de soos „Punt Kommaar", in de kantine van de Touwfabrie- ken, werd op initiatief van Jan Krikke „De Menswording" vijf jaar geleden opgericht. Het koor ging van start met ongeveer twintig man. Na twee jaar leek het koor uiteen te vallen. In die tijd hadden twee dirigentenwisselingen plaats. Het enthousiasme van de leden heild het koor echter bijeen. Onder leiding van de heer Verhey groeide het jongerenkoor weer tot wat het nu is: een groep van zeventig jongens en meisjes. Een keer per maand verzorgt „De Menswording" een jongerenmis in de eigen parochie en twee maal per maand treedt het koor elders op. De begeleidingsgroep bestaat uit een organist, een bassist, een sologistarist, een slaggitariste een dwarsfluitiste en een drummer. Behalve in kerken, geeft het koor ook uitvoeringen voor ouders en in verpleegtehuizen en in ziekenhuizen. Hiervoor heeft het jongerenkoor een speciaal niet religieus repertoire van liedjes, die variëren van „oude stampers" tot de laatste nieuwe hits. Ook buiten de repetitie-avonden, eens per week, ontmoeten de koorleden elkaar regelmatig. Eens per maand wordt een sociëteitsavond gehouden. Tevens worden er fietstochten en koorweekeinden georganiseerd. B en W Wassenaar Wassenaar De Wassenaarse gemeenteraad zal maandagavond te beslissen krijgen welk verkeer er op de doorgetrokken Jager slaan zal worden toegelaten. Zoals bekend is daarover al geruime tijd een discussie aan de gang. Bewoners in de omgeving van de Jagerslaan, verenigd in twee buurtverenigingen, hebben een beroep op het gemeentebestuur gedaan om alleen voetgangers en fietsers toe te laten. Het Verkeerscontact van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar staat op het standpunt dat voorlopig ook autover keer in beide richtingen op de doorgetrokken weg kan worden toegestaan. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de gehele Jagerslaan open te stellen voor verkeer in beide richtingen, maar voertuigen van meer dan 2 meter breedte te weren en bovendien een inhaalverbod en een parkeerverbod in te stellen. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Verkeers- en Welzijnsoverleg bleek, dat de meningen in de raad verdeeld zijn. Tegelijkertijd wordt aan de raad voorgesteld een wijziging aan te brengen in de aansluiting van de Jagerslaan-zuid op de Groot Haesebroekseweg. De wijziging komt er op neer dat de uitmonding van de Jagerslaan op de Groot Haesebroekseweg enigszins wordt omgebogen, zodat een haakse aansluiting ontstaat. Extra kosten brengt dit niet met zich mede omdat de uitgaven bestreden kunnen worden uit het krediet dat de raad voor de dootrekking van de Jagerlaan heeft beschikbaargesteld. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld de heren W. van Bemmelen en A. J. Heeres, beiden werkzaam bij de afdeling Bevolking Burgerlijke Stand en Lands verdeling te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlij ke stand. Kerkeveiling Sassenheim: recordopbrengst Van onze correspondent SASSENHEIM De kerkevei ling ten bate van de Sassen- heimse Pancratius-parochie, die afgelopen maandag en dinsdag avond werd gehouden bij „Cees en Ineke" heeft ruim 60.000,- opgebracht, ƒ5.000,- meer dan vorig jaar. Het is het hoogste bedrag dat een kerkeveiling in de Bollenstreek ooit heeft opge bracht. Als afslagers fungeerde de heer P. v. Dijk uit Lisse en de heer P. Hulsbergen. Dinsdag nacht ging het veilen door tot twee uur. Restauratie theekoepeltje valt 35 mille hoger uit WASSENAAR »De restaura tiekosten van de theekoepel op de buitenplaats „De Wiltzanck", waarvoor de raad eerder een bijdrage beschikbaar stelde van ruim 35.000.- blijken hoger te zijn opgelopen. In verband daarmede wordt aan de raad voorgesteld het gemeentelijk subsidie te verhogen tot ƒ59.291,70, dat is 30% van de subsidiabele kosten van de res tauratie, die in totaal bijna ƒ200.000,- zal kosten. Zoals be kend heeft de gemeente Wasse naar de eigendom van de thee koepel overgedragen aan de Ne derlandse Monumentenstichting en daarna aan de stichting Lie ven de Key Volksdansen Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - De afdelng van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen organiseert van avond een bijeenkomst van de monstratie over volksdansen. Mejuffrouw M. van Gessel zal er in het Dienstgebouw aan de Regthuysstraat het een en ander over vertellen. Aanvang kwart voor 8. Drs. Bouterse voorzitter LVI Van onze correspondent LEIDEN - Tijdens de ledenver gadering in het gebouw van de LOI te Leiderdorp is drs. H. J. Bouterse, directeur van de Meelfabriek „De Sleutels" met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de Leidsche Ver eniging van Industriëlen. De verkiezing van een nieuwe voorzitter was noodzakelijk we gens het bedanken van drs. R. Sloos.direkteur van de Leidse Onderwijsinstellingen, die 3 jaar vorzitter is geweest en 6 jaar bestuurslid. De vergadering respekteerde het besluit van de heer Sloos, die het voorzitterschap nauwge zet heeft vervuld, hetgeen in de dankwoorden tot de scheidende voorziter tot uitdrukking kwam. Veel belangstelling voor Santhorst- braderie Het grootste deel van de Lei- derdorpse bevolking was gis teren te vinden bij het win kelcentrum aan de Santhorst. Hier werd de gehele dag een braderi gehouden ter gelegen heid van het vijf-jarig be staan van het winekelcen- trura. Om acht uur gister avond verrichtte burgemees ter Van er Have de trekking van de loterij, (foto rechts). Tien Leiderdorpers gingen als de gelukkige eigenaar van een fiets naar huis. Naa de mening van de heer Minnee, voorzitter van de middenstandsvereniging Lei derdorp toont het suces van de braderie aan dat Leider dorp zeker rijp is voor een weekmarkt. Deze zal, zoals bekend in mei worden geo pend in de Hoofdstraat De heer Van Leeuwen uit de Santhorst vindt dat de brade rie een jaarlijks terugkerend evenement moet worden. „Ik zie iets dergelijks ook wel twee keer per jaar zitten. Ie dereen in het winkelcentrum heeft nu gezien dat het kan, dat het de moeite waard is om enig risico te nemen". Van onze correspondent Leidschendam „Over het ja of nee van een dagverblijf voor kinderen in Leid schendam hoeft niet meer gesproken te worden, de gemeenteraad en B en W zelf hebben zich over de noodzaak al in 1973 en opnieuw bij de behandeling van de begroting in 1974 uitgesproken. B en W zijn toch geen weerhuisje die de ene keer ja zeggen en nu weer nee" Aldus een wat geïrriteerde heer A. A. van Delft gister avond in de commissie Sociale Zaken en volksgezondheid naar aanleiding van de nogal negatief gestelde nota over kinder dagverblijven. meenten zijn al kinderdagverblijven, als ik goed geïnformeerd ben hebben 10 a 15 kinderen al elders onderdak die moeten die gemeenten daarvoor niet geringe be- dragenbetalen". Mevrouw E. M. Schilp-den Hertog, nog 'n raadslid dat spoed eiste, noemde het „klaplopen" wat Leidschen dam doet" en bovendien worden de ouders zo'n beetje gestraft omdat ze ergens anders dubbel moeten betalen". Dat voor een ge zonde ontploo'ing voor het kind een dagver blijf niet nodig zou zijn, zoals in de nota werd gesteld bestreed zij. Wethouder J. M. Kranenburg, die moeilijk kon ontkennen dat er al 'n besluit lag, gooide het maar op de rangorde van de prioriteitenlijst die ook nog op de agenda stond. Bovendien wees hij er op dat de Stichting Kindercentra Leidschendam bij verschillende besprekingen had gezegd zich eerst te willen bezighouden met de peuterspeelzalen. De prioriteit moet hoog zijn, zei de heer van Delft, „maar wanneer komt er 'n dagverblijf, in Den Haag floreren ze, zou den ze dan bij de grens ineens niet meer nodig zijn, in Leidschendam zijn de proble men gelijk aan die in Den Haag". Het commissielid zei indertijd al 'n vraagteken te hebben gezet bij de honderdduizend gulden die B en W hadden geraamd „Dat is misschien voor 24 kinderen maar we zouden klein kunnen beginnen, met 12 kinderen, en al werkend misschien gaan uitbreiden. Tweehonderd gulden boete voor soldaat Van onze rechtbank verslagge- Den Haag - Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren het vonnis bevestigd van de Krijgs raad, waarbij een 21-jarige dienstplichtige soldaat uit Lei derdorp werd veroordeeld tot tweehonderd gulden boete, om- datij officiers-distinctieven had gedragen. De soldaat had dit gedaan om tijdens zijn deelname aan een mars door in Den Haag te doen alsof ook officier meeliep. De buurtbewoners van de Boekhorst laan en omgeving in Voorhout wa ren gisteren op vi site in jeugdsocie- teit „Kontakt". Er ontstond een spontaan feestje waarbij even de problemen tussen de buurtbewoners en de bezoekers van de sociëteit werden vergeten. Het buurtfeestje is een van de manie ren waarop het nieuwe bestuur van de jeugdsoeïe- teit de verstand houding met de bewoners wil ver beteren. Deze was de laatste jaren ernstig verslech terd door de over last die de sofcie- teit bezoekers de buurt bezorgden bij het naar huis gaan. LEIDEN Tijdens de gisteren in het Gemeenlandshuis gehouden verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland deelde dijkgraaf J.' van Knobelsdorff mee, dat de nieuwe afvalwa terzuiveringsinstallatie Haarlem-Schalkwijk (80.000 inwoner-equiva lenten) op vrijdag 30 mei a.s. officieel in gebruik zal worden gesteld door de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. Over aard en functie van het aan de Breestraat te bouwen nieuwe kantoor van Rijnland zullen architect Drexhage en het hoogheem raadschap op 25 april tijdens een openbare bijeenkomst in het gemeenlandshuis informatie verstrekken aan de Leidse raadscom missie voor standsontwikkeling en de Adviesraad voor de Binnen stad. Omtrent de initiatieven van de provincies Noord- en Zuid-Holland om ook binnen Rijnland te komen tot samenvoeging van polders deelde de heer Van Knobelsdorff mede, dat inmiddels een onder leiding van beide betreffende gedeputeerden vertrouwenscommissie is samengesteld, die bestaat uit 21 personen: viermaal vier vertegen woordigers uit de Rijnlandse kiesdistricten, één uit het kwaliteitsbe heersgebied tussen Noordzeekanaal en Rijnlands noordgrens en vier vertegenwoordigers van Rijnlands bestuur. Inmiddels "oriën teert Rijnland zich over de aan een polderconcentratie verbonden herverdeling van waterstaatszaken. Twee hoogheemraden, tevens resp. eerste en tweede waarnemend dijkgraaf, de heren C. G. M. Meskers en J. C. Rip, zullen op 1 mei a.s. aftreden i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd. *11 LTB wijst nieuwe"- stad in de Bollenstreek af Bollenstreek Het kringb stuur van de L.T.B. in de Dui streek, heeft zich tegen de do de Provinciale Planologisel Dienst van Zuid-Holland opg stelde nota gekeerd, waar voor het opvangen van de bevo kingsdruk in de Haagse agg] meratie de vestiging van o.t een nieuwe stad tussen Voc hout en Sassenheim wordt b pleit Het grote model (9300 w ningen) noch het kleine modf* (4300 woningen) is volgens ty, LTB-kringbestuur baar. Het realiseren van dergelijl plannen zou het begin vormt i van een nieuwe aanzet voor h volbouwen van een landelijk g J' bied wat nu uit landschapp lijk oogpunt gezien nog va betekenis is. In dit toch al dich bevolkte agrarisch gebied zt l. een nieuwe Bollenstad een nie we aanslag vormen op de no aanwezige schaarse cultuu grond en bovendien de belan rijke centrumfunktie van 4>| Bollenstreek voor de teelt i handel in bloembollen i bloemen met de daarmee paard gaande werkgelegenhei voor deze en aanverwante 1 drijvigheid, al te zeer aantaste Het kringbestuur stelt zich i deze duidelijk achter het afw zende standpunt wat eerd^ door het Samenwerkingsorgaaj Bollenstreek is ingenomen. Legermuseum wordt gerestaureerd DEN HAAG Het Legert seum „Generaal Hoef er" i: den moet voor het grootste dei voor onbepaalde tijd worden g sloten wegens bouwvallighef van het voormalige „Pesthuysf aldus heeft de staatssecrets van defensie, Stemerdink, r gedeeld in antwoord op vragej van het Tweede Kamerlid Por] heine (lib). Men wil volgend jaar beginntj met de restauratie, „tenzij beschikbare financiële middelef zulks zouden verhinderen", j dus de staatssecretaris. Hij wacht dat binnenkort ling kan worden getr de gemeente Leiden dracht van het voormalig „Pesthuys" aan het rijk, waar» door de restauratie door cP rijksgebouwendienst kan woL den uitgevoerd. W {El Drie zaken in f» Blokhuis openen hun deuren a Van onze correspondent Lisse In het nieuwe winkel i centrum Blokhuis in Lisse op< nen woensdag a.s. drie zake van Ahold N.V. hun deurei Het zijn een Albert Heijn Si permart, een Alberto Dranke Discount en een Etos Discour o Drogisterij. De AH-Supermart zal op eei I oppervlakte van 792 m2 eenh compleet levensmiddelenassorti ment bieden waaronder 73 soor ei ten vers vlees, melk en melkprolij dukten en brood van de warrrue bakker. De groente-afdeling biedt specialiteiten uit de geheld wereld. Bedrijfsleider is de heei t Th. Linnekamp, die wordt bijgefe staan door 50 personeelsledetal (incl. part-timers). o De Etos Discount Drogisterij - oppervlakte 172 m2 veertiende in een keten va: ciale drogisterijen waarm mei 1974 werd begonnen. Dez^ drogisterijen voeren maal assortiment, aangevuli met cosmetica, foto- en filmartiÏE kelen, reform- en dieetprodukj ten en dergelijke. Nieuw in deze opzet is het zelfbedieningssys] teem. Bedrijfsleider in de Etos Discount Drogisterij is de heerj, J. van Hemert, het aantal perso neelsleden is 4. De Alberto Dranken Discount^ (van deze zaken zijn er thans 27 in Nederland) werkt volgens def discount-formule. Bedrijfsleider is de heer J. Stikkelorum. Het pand Blokhuis werd ge bouwd naar ontwerp van de j architecten Groosman Partners^ te Rotterdam door de aanne mingsmaatschappij Dura uitjd Rotterdam. De totale bebouwde^ oppervlakte bedraagt 1375 m2.|0 In verband met de opening van] de nieuwe AH-Supermart zal de[ bestaande op de Hereweg 230|\ zaterdag a.s. worden gesloten. Weerstand tegen polderconcentratie Vanonze correspondent Voorhout „Men kan i stellen, dat negentig procent v de polderbesturen en een ev< groot percentage van deingelan- I den tegen polderconcentratie is, maar hogerhand zet haar plan nen tochgewoon door. We zullen ons er dus maar neer bij dienen te leggen". Dit stelde voorzitter Jansze tj- dens de jongste algemene leden- vergadering van de Boekhorst polder (de grootste van Voor hout). De vergadering betreurde het ten zeerste, dat men binnen af zienbare tijd zijn zelfstandig heid zal moeten prijsgeven. De vergadering vreesde ook verho ging van de polderlasten i nabije toekomst. Deze bedragen momenteel 20. Tijdens de ver gadering gingen er stemmen op de reserves van de vereniging (rond 10.000) op te maken, maar daartoe werd (nog) niet besloten. Ook viel er geen be sluit over de bouw nieuw gemaal, waarmei drag zou zijn gemoeid van zeker 100.000.»

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4