AHerlei(ds) ,Mijn adviezen zijn jaar lang in de wind geslagen" weidse jeugd heeft iet oude kinderspel neer ontdekt UITGAAN INDERDAG 17 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 den In het kader van de 4e eeuwfeestviering der Leidse versiteit wordt niets achterwege gelaten, te trachten met iaal-culturelc manifestaties de lang bestaande kloof tussen dse bevolking en de universiteit te overbruggen. Projekt '75 t daarvan het leeuwendeel op zich genomen. Een opvallende niteit hierbij is het Kinderspelen-projekt, dat nu al weer 10 verschillende plaatsen in Leiden (en één in Oegstgeest: Jenaplanschool) sinds 26 februari elke woensdagmiddag volop oiit. allemaal begonnen ronc uitgave van een Kinderspe- >oek, waarin de student in >estuurswetenschappen Jean itiste Segond en zo'n 12 me- tudenten tientallen bijna of anaal vergeten kinderspelen ben verzameld. We noemen stel: tikkertje, twee is :el, groen is gras, Jan Huigen de ton, zevensprong, balspe- aftelrijmpjes, behendig- Isspelen, hinkelspelen, ingspelen, tikspelen in een -J »- met de hebben ze uit oude boeken overlevering bij elkaar ge- ld," vertelt Jean Baptiste. januari j.l. zijn 1500 exem- van ons Kinderspelen- b k gestuurd naar de lagere olen, buurt- en clubhuizen, eltuinverenigingen en naar Haanstra-school, waar de terleidsters worden opge- We deden er de mededeling dat wij graag op de vrije Idagen wilden komen om iets t' organiseren. Nou, ik moet gen: het functioneert aardig, kinderen vinden het prachtig l die hoepels en stelten. Op neede Pinksterdag 19 mei >l iden we van 11 tot 3 uur een ot speelfestijn op het Stad splein en op woensdag 21 zijn er kinderspelen in het der Werfpark van 11 tot 5 naar liefst tijdens de „park- ijekt '75 heeft zelf materialen maken. Zo werden door lagere technische scholen lerwetse hoepels van be toni j- (er zijn er al een paar ges- iveld in de hitte van het spel) houten stelten vervaardigd. "j armee trekt Jean Baptiste el- woensdagmiddag school- elplaatsen en clubhuizen n ze „uit te lenen". Het natuurlijk een vrij beperkt i de kinderen die een •aaide middag het zonder j ;pels of stelten moeten doen, 3 iren net zolang totdat Jean ptiste belooft: „volgende ek krijgen jullie ze..." n 'n Baptiste en de zijnen trek- zich na mei terug uit het riein der oude kinderspelen. Het project moet dan zijn werk Hebben gedaan. „Wat wij op het ogenblik doen, is slechts een aanzet om de lege speelruimtes, vooral op de scholen tijdens de vrije woensdagmiddagen, meer te laten functioneren. Het ligt er trouwens ook aan hoe enthou siast de moeders (en de school hoofden) zijn. Als" de kinderen werkelijk „de ruimte" krijgen kunnen we de jeugd gerust aan haar eigen speellot overlaten," vindt Segond. Gistermiddag al was het wat guur weer zagen we hoe op verschillende speelplaatsen (Jan Ligthartschool, de school aan de Agaatlaan, de Apolloschool en het terrein van De Tamboerijn aan de Valeriusstraat) de kinde ren weer bezit hadden genomen van eeuwenoude middelen om de vrije tijd te besteden. De vaardigheid met de hoepels was hier en daar formidabel en het moet gezegd: sommige moeders kunnen er óók wat van, tot op de stelten toe. Er werd aan elas- tiekentwist gedaan, landje pik en diefje met verlos of zoals wij dat eens noemden: diefie met de klos. Een enkele keer werd er een stevig partijtje ge- Hoepelen en steltlopen: herontdekte kinderspelletjes. rost, maar dan was er altijd weer een spelleidster bij (eerste jaarsstudentes van de Haanstra- school of één van de 20 studen tes die zich voor dit project hebben ingezet) om de zaak in der minne te schikken. Het liep allemaal op rolletjes. Een deel van de Leidse jeugd heeft ten minste het creatieve straatspel weer ontdekt. Een goede lei draad daarbij is het Kinderspe- lenboek van Projekt '75, wj van een handelseditie (in poc ketformaat) in de maak is. Ton Pieters Koninklijk goud voor kleuterleidster Mej. Af. J. Th. R. Rohde, hoofd leidster van de openbare kleu terschool Bambino aan de Op- penheimstraat is ter gelegenheid van haar 40-jarig ambtsjubi leum koninklijke onderschei den. Wethouder Tesselaar (on derwijs) speldde gis term or gen de ere-medaille in goud op ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Eeuwfeest-stand op de markt Tweede Pinsterdag zal de „eeuwfeestweek" van de Rijksu niversiteit Leiden geopend wor den. Op 19 april zal er een kraampje op de hoek Haarlem merstraat/Lange Mare (voor de Hartebrugkerk) ingericht wor den waar men inlichtingn over het eeuwfeest kan krijgen en waar tevens voor het laatst de mogelijkheid bestaat in te schrijven voor activieiten als de Geuzenloop en de Historische maaltijd. Om alvast een voor proefje van de feestelijkheden te krijgen zal het „marktgebeu- ren" worden opgeluisterd door muziek. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Suriname-week De gevolmachtigde minister v Suriname, de heer W. F. v Eer, opent aanstaande dinsdag om half acht in de hal van Vredeskerk aan de Burggravi laan de Suriname-week. Lottogelden Bij de sigarenzaak, annex s shop, van de heer Nievaart de Monsstraat is dinsdagavond ingebroken. De inbrekers kwa men binnen na het vernielen van een ruit in de deur. Er wordt 400 gulden aan lottogel den vermist. Drijfzand Mej. Rohde tussen haar leerlingen Door de ernstige regenval i de laatste tijd is volgens de'poli- tie, nabij de inbouw zijnde tun nel in de Merenwijk het zand gaan drijven. Gisteren zijn 10 borden geplaatst met daarop „levensgevaarlijk drijfzand". De politie waarschuwt de ouders hun kinderen uit deze buurt te houden. In en rond Leiden Donderdag 17 april Rijnlands Lyceum, Oegstgeest - To neel: De muren van de boomgaard door toneelgroep Timdelerclub; aan vang 20.15 uur. Antoniuskerk, Zuid-West - Concert, loop-in concert door het Gewestelijk orkest van Zuid-Holland; aanvang 20.15 uur. Groenoordhal - Vrljetijdsbeurs. Ope ningstijden: 13.00 tot 18.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur Vr1|dag 18 april Rijnlands Lyceym. Oegstgeest - To neel: ..Maria Stuart" van Hildesheimer door Stadstoneel Rotterdam; aanvang 20.1S uur. Groenoordhal Vrijetijdsbeurs. Ope ningstijden: 13.00 tot 18.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur. LAK-theater, Levendaal - Groep Iris brengt totaaltheaterprogramma 'Rain bow' met muziek, ballet en toneel; aanvang 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40-lmpecal verhaal met veel muziek, beweging en tekst gespeeld door Imperium; aan vang 20.00 uur. Collegezaal Sterrewacht, Sterrewacht- laan - lezing over de zonsverduiste ring van 30 juni 1973 In Zuid-Afrika door dr. J. Houtgast; aanvang 20.00 Exposities Drukkerll De Bink: Rooseveltstraat 3, Leiden. Dagelijks geopend van negen tot vijl uur, behalve op zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expostle van Galerie Heuff: Hoflaan 7, Wassenaar, tel. 01751-12185. di t/m za 10-17 uur. di ook 20-22 'uur. t/m 26/4, Theo v.d. Horst met schilderijen en tekeningen. Peter v.d. Meer met bronsplastieken. Atelier "De Scherf": Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur. zondag's gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met een tentoonstelling van eigen werk, n.l. glasbuigen. Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag's van 13-17 uur. Tot 20/4 een tentoonstelling van Aad van Houwelingen met tekeningen en zeel- Galerie v.d. Vliet: Botermarkt 3. tel. 22806. di t/m za 10-17 uur, do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Rllkemueeum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot 10/4 de Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft van het leven in de poolgebieden met als titel: „Clrcumpolar Community" met an tieke kajaks e.a. Galerie 't Hcyka bl) do Pomp: Dorps straat 38, Warmond, tel. 01711-3501 ma t/m za 10-17 en dl ook van 20-22 uur. Tot en met 15/4 exposeert Hans van Arkeveld met expressionistische schil derijen en Llesbeth van Esveld-Manssen met keramiek. Atoller van Rian v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggestraat. 26/4 van 14.00-17.00 uur en 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 en 27/4 een tentoonstelling van wand- lappen en macrame' gemaakt op de .ursussen K+O afdeling Leiderdorp. Hulpverlening Telefonisch Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7, tel. 54171, spreekuren maandag van 11.30-14.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. Apotheekdienst: Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239 6e en laatste weekl „The towering Infer no". 14 jaar. Dagelijks: 14.00 en 20.00 Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. 2e week: „Immorele vertellingen". 18 jaar. Oagell|ks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE: „Apanachi" Een Winnetou film. zaterdag en woensda- g: 14.30 uur zpndag: 14.00 en 16.15 NACHTVOORSTELLING: ..Tell them Willy boy is here", met Robert Red- fort. 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39, tel. 24130. „Kee tje Tippel". 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 1900 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30, 1S.45 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „1001 nacht" 18 jaar. dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „Roole Sien". 14 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „De klokkenluider van de Notre Da me" 14 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. KINDERMATINEE: „Heksen en bezemstelen", een Walt Disney film. woensdag's: 14.30 uur. NACHTVOOR STELLING: „Pomosex In Bankok" 18 jaar. Vrijdag en zaterdag: 23.30 uur. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeen telijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden: Haagweg, Rijndijk, Dijk- hofaan, Valkenburgseweg, Da Cos- tastraat, Klikspoanweg, De Genes- tetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgie terlaan, Tollensstraat, Schimmel straat, Oltmansstraat, Hasebroek- straat, Borgerstraat, de Lennep- straat ten Katestraat, Toussaintka- de. Staringkade. Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan Boshof, Duinhof Meer hof Akkerhof, Weidehof, Telders-' kade, Mulderstraat, Gerrit Kastein- straat, Segaarstraat, van Diemei straat, Rooseveltstraat Burgerlijke stand LEIDEN Geboron: Miranda dr. v. L. L. van Duijvenbode en W. A. M. Beentjes, Michael, zn. v. J. do Vreugd en A. M. Bisschop. Johanna dr. v. J. Barnhoorn en D. Duijts, Hanna, dr. v, W. J. van Glnhoven en A Molenaar, Petra, dr. v. A. van der Hoogt en E. J. du Prio, Vincent, zn. v. C. van Dorst en M. J. Breedeveld, Sandra Cornelia Maria dr. v. A. L. M. Keijzer en C. A. M: van der Ham, Petrus Jan Jaap zn. v. H. Slegtonhorst en T. Kettenis, Adriana Ewouda, dr. v G. W. M. Waelpoel en A. W. Augustlnus. Eduar- dus Gerardus zn. v G. W. M. Waelpoel en A. W. Augustinus. Overleden: C. Verlint geb. 12 nov. 1885, geh. gew. met L. van der meer, L van Duijn, geb. 28 maart 1902 man. K. Pors geb. 20 febr. 1906. man, J. W. van dor Zon geb. 15 leb. 1899 man, M. Keereweer geb. 7 aug. 1920, man, J. B. van Ekeren geb. 6 feb. 1910, man; A. van Kleef geb. 29 okt. TERUGGETREDEN WAARNEMEND-DIRECTEUR VAN DE LEIDSE SOCIALE DIENST Vervolg van Pag 1 eiden - Na een kort verblijf buiten de stad om wat tot ist te komen van alle emoties die het versturen van de anhoopsbrief aan b. en w. met zich mee heeft gebracht waarnemend directeur M. W. J. Kramer van de Gemeen- lijke Sociale Dienst nu weer thuis. Vrijwillig met verlof «gaan, verricht hij thuis nog wat afrondende werkzaam- eden. ihakend op het afscheids-schrijven dat hij gisteren onder ambtenaren van de sociale dienst heeft laten versprei- en, vroegen wij hem - om tot een zo compleet mogelijke eeld-vorming te komen - nu ook zijn visie op de proble- len te geven. De 64-jarige heer Kramer die ruim een ar lang het directeurschap va de dienst op zich heeft nomen maar altijd uitdrukkelijk heeft gesteld die post :t te ambiëren, voldeed na enig aandringen aan dat rzoek. grote spanningen waaronder de heer Kramer heeft leefd en nog leeft traden in het gesprek duidelijk aan licht. Zijn 64 jaren en het feit dat hij een zeker ook verhouding tot zijn schouders zeer zware last heeft oeten torsen zijn hem aan te zien. In die conteket gezien j ag zijn beslissing om terug te treden en het roer over dragen aan de heer F. van Ovemeire van de gemeente- k reinigingsdienst, verstandig heten, ijnheer Kramer - uw brief aan de medewer- ;rs van de GSD. Waarom hebt u die geschre den? Is de informatie die b. en w. hebben s egeven niet toereikend geweest? moet begrijpen dat het gebeurde een groot aantal edewerkers van de GSD emotioneel heel veel heeft idaan. Als ik als hoogste baas zeg: ik .schei er mee uit, an lijkt het net alsof ik als kapitein het zinkend schip eerste verlaat. Voorzover die indruk is ontstaanheb hem willen corrigeren. Om die schijn weg te nemen heb ik uiteengezet wat er zich twee weken geleden precies heeft afgespeeld en waarom en onder welke voorwaarde ik aan het vezoek om de leiding neer te leggen heb voldaan. Tot mijn pensionering vervul ik nu een adviseen- de functie. Dat ik bij het in dienst treden van een nieuwe directeur - en dat is nu dan een tijdelijke - en dergelijke taak zou krijgen is overigens al overeengekomen onder het oude college. Wat betreft de informatie van b. en w.: ik vind dat veel te veel de nadruk is gelegd op de vraag: „hoeveel is er ten onrechte uitbetaald? Over het menselijk leed van de ambtenaren is nog geen woord gesproken. Die financiële noodsituatie is heel erg overtrokken. Er zijn schatting gemaakt dat voor een bedrag van enkele tonnen ten onrechte zou zijn uitbetaald. Dat is uit de lucht gegrepen. Hoeveel er eventueel ten onrechte zou zijn uitbetaald valt absoluut niet te achterhalen. Ik zal niet zeggen dat er nooit fraude is gepleegd, maar je kan het ook overdrijven. Zoals het via de kranten naar buiten is gekomen, lijkt het dat het b. en w. uitsluitend om het geld gaat en dat de mensen ze niets kan schelen. U stelt in uw brief: „Het is erg triest te moeten ervaren, dat mijn verzoeken en adviezen een jaar lang in de wind zijn geslagen". Op welke verzoeken en adviezen doelt u? In augustus 1973 heb ik al om een versterking van de dienst met zo'n tien man gevraagd. Pas vorig jaar februari of maart heb ik er een stuk of vijf, zes bijgekregen. Terwijl de behoefte voortdurend groeide. In de eerste helft van 1972 hadden we zo'n 400 werklozen. Nu zijn het er ongeveer 1700. Men wilde niet toestemmen in een verster king. het werd niet nodig geacht. Door b. en w. niet en ook niet door hun raadgevers, zoals het organisatie-bureau ODRP, de werkgroep BOO onder voorzitterschap van wethouder Van Aken, de afdeling personeelszaken. Goed. dat organisatiebureau mag uitbreiding dan niet nodig achten - ik ben het daarmee volkomen oneens. En dat ze de problemen nu denken op te lossen door 10 man in tijdelijke dienst te nemen is voor mij onbegrijpelijk. Het heeft voor mij nu geen zin meer iets over extra mankracht te zeggen maar ik heb wat dit betreft altijd tegen ODRP gevochten. Meer personeel is een essentiële voorwaarde voor een oplossing. En wat betreft het tegen argument dat de automatisering ons veel werk uit handen zal nemen: ook om in het stadium van geautomatiseerd zijn te raken, heb je meer personeel nodig. In het algemeen kan je zeggen dat de uitbreiding van de mankracht van de GSD achterblijft bij de toename van het beroep dat erop wordt gedaan. En dan de accommodatie. Ik heb op het gebouw van het Pedologisch Instituut gewezen - dat bleek niet mogelijk. Ik heb een uitbouw in onse tuin voorgesteld - dat mocht niet omdat het gebouw van de GSD een monument is. En ik heb gezegd: er staan grote gebouwen leeg in Leiden - dat kon ook niet. Blijft de vraag of u niet in een eerder stadium harder om hulp had moeten roepen. Misschien was het verstandig geweest om met voorbijgaan van b. en w. direct bij CRM aan te kloppen. Het was werkelijk wel te voorzien dat het op een gegeven moment echter niet meer zou gaan. Al jaren zit het ziekte-prcentage van de dienst tegen de 10%, terwijl 5 a 7% misschien normaal is. En die 10% is dan het gemiddel de van de hele dienst; het percentage op bepaalde afdelin gen ligt al lang veel hoger. Dacht u dat ik dat b. en w. niet onder het oog had gebracht? Ik heb gepraat en gepraat met het college. Ik heb ze gezegd dat volwassen mannen van de dienst huilend bij mij kwamen. Maar nee: centen vinden ze belangrijk, van mensen trekken ze zich niets aan. U zegt dat ik harder aan de bel had moeten trekken. Maar ik kan mé toch niet tot de gemeenteraad gaan wenden. En bij CRM aankloppen? Dat heeft geen zin. Een jaar geleden heeft de directeur van een GSD in een andere stad dat gedaan. Zonder of vrijwel zonder resultaat. Het ARP - Tweede Kamerlid mevrouw Van Leeuwen heeft daar toen vragen over gesteld. Het komt er op neer dat het ministerie redeneert: de gemeente-besturen zijn mans genoeg, wij bemoeien ons niet met het personeels-bestand. Moet de conclusie dan toch zijn dat het Leidse gemeentebestuur de ernst van de problemen te laat heeft ondertekend? Ik weet niet of je dat het college moet verwijten of de adviseurs van het college. Maar wat weten b. en w. of de raadgavers nu af van de feitelijke situatie zoals die in de praktijk bestaat? Opent de huidige situatie perspectieven voor een definitieve verbetering? Als de heer Overmeire er dingen door krijgt die ik er niet heb doorgekregen, dan is dat in ieder geval bereikt. Er gaat nu eindelijk wat gebeuren. Van belang is in dit verband dat voor Ovemeire het directeurschap van de sociale dienst een tijdelijke functie is. Hij kan zijn eisen kracht bijzetten door te dreigen dat hij er anders mee ophoudt en zich weer bepaalt tot zijn werk op de reini gingsdienst. Hebben de afgelopen jaren u bitter gemaakt, mijnheer Kramer? Wat heeft het voor zin om kwaad te worden? Ik heb tegen de burgemeeser gezegd: ,3urgemeester, dit is mijn laatste jaar. Ik hoop dat uw laatste jaar anders is dan het mijne". WILLEM SCHEER Zie verder pag. 5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3