Niet Haagse maar Utrechtse rijksdiensten spreiden elefoontje verhindert \wendel van 5 miljoen AR-meerderheid kiest voor CDA Regering gebruikt te veel lapmiddelen tegen werkloosheid Qeid&aQowcmt ankoop F-16 ed voor 8000 beidsplaatsen Amsterdamse hoogleraar: Jacqueline's bezittingen moeten van Scorpios Rapport Weinreb thans gereed fojDERDAG 17 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA 13 deze aantallen ar beidsplaatsen bij aanschaf van de F-16. In 1976 zullen voor het eerst de gevolgen merkbaar zijn door 700 nieuwe arbeids plaatsen, in '77 zijn een onzer ver slaggevers) HAAG - Indien rland besluit aanschaf van straaljager F-16 opvolger van de fighter, dan zal r aanzienlijke ge- hebben voor Nederlandse ar- narkt. De aan- |af van het toestel |voor 1976 al 700 arbeidsplaat sen met zich mee brengen. Dit aantal groeit jaarlijks snel tot 8000 arbeids plaatsen in 1982 en de daaropvolgende jaren. Vice-president P. Ta- kis Veliotis van de Amerikaanse lucht vaartindustrie Gene ral Dynamics, zei gis termiddag in Den Haag, dat Amerika garant zal staan voor dat i 700, '78 1000, 3200, in '80 6200, in •81 7500 en in 1982 en de erop volgende ja ren tenminste 8000 arbeidsplaatsen. Vol gens vice-president Veliotis zijn deze ge gevens geënt op pro- duktieplan van 2000 toestellen. „Worden er meer toestellen be steld, dan zullen de genoemde aantallen nog groter worden". Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Als onderdeel van het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Hartman zijn gisteren 40 po litieambtenaren be gonnen met hel controleren van de ruim 1 miljoen rit ten die Rotterdam se taxichauffeurs ir het afgelopen jaar maakten, aan de hand van 200.00C ingevulde rittenlijst- .en. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een oi DEN HAAG Indien men besluit tot spreiding van rijksdiensten, dan kan beter gedacht worden aan Utrecht en West-Gelderland dan aan Den Haag. Het wemelt ook daar van de Rijks diensten en de ruimtedruk in die gebie den is veel groter. Men kan beter nog plak Zuidhollandse polder toevoe- aan de Haagse agglomeratie dan de heuvelruggen in Utrecht en Gelder land aantasten". Aldus prof. dr. J. G. Lambooy directeur van het Economi- ïh-Geografisch Instituut van de Uni- rersiteit van Amsterdam gisteren tij- Idens een symposium over het sprei- dingsbeleid van de regering. [De bijeenkomst in het Haagse Congres gebouw werd gehouden door het Neder lands Economisch Instituut. Tijdens het symposium wilde men planologische, economische en sociale gevolgen van de spreiding wetenschappelijk benaderen. Prof. Lambooy voerde tijdens zijn toe spraak ook nieuwe alternatieven aan voor een „zachtaardiger en sluipender" spreiding. „Waarom zorgt men er bij voorbeeld niet voor, dat de schoolklas sen in het Noorden minder leerlingen mogen tellen. Dan kunnen daar meer leerkrachten geplaatst worden. Ook kan men de normen voor de gemeenten bij het aantrekken van personeel wijzigen, zodat kleine gemeenten ook referenda rissen mogen aanstellèn". De directeur van de Provinciaal Plano logische Dienst van Zuid-Holland prof. ir. N. A. de Boer liet een ander geluid horen. ,Het spreidingsbeleid is een ver gissing", meende hij. Hij bepleitte con centratie van de bevolking 1 0. ote steden in het westen van het land en enkele grote steden in de overige re gio's. „De kleine stadjes en de dorpen moeten een pas op de plaats maken en niet meer uitbreiden". „Het is onjuist te zeggen, dat het Westen vol is. Er is zeker geen gebrek aan vierkante kilometers. Bij de mensen in de randstad bestaat het idee dat het er „vol" is, doordat men beklemd raakt in de bebouwing. De aanwezige groenge bieden zijn niet voldoende toegankelijk. We kunnen gerust stellen, dat het Hol landse landschap tekort schiet in de behoefte aan recreatie van de bewoners van de steden. Om in ons land landschappelijke gebie den te kunnen behouden, moeten we meer concentreren en zorgen voor gro tere steden. Het thans gevoerde sprei dingsbeleid doet afbreuk aan ons land als geheel", aldus prof. De Boer. Voorstander van de spreidingsplannen was drs. A. Jelsma, directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Groningen. Hij rekende de toehoorders voor, dat de eerste fase van de sprei dingsplannen Den Haag vrijwel geen schade toebrengt en het Noorden enorm helpt. „Het Noorden kan de spreidings maatregelen niet missen", opperde hij. Over de mogelijke sociale gevolgen voor de betrokken ambtenaren, zei hij: „Op de langere termijn zullen de be trokkenen de overplaatsing wellicht als een weldaad ervaren". gevers) STERDAM Door ken v moesten zich- Zwitserse francs, dat de de Hoogovens gisteren verantwoorden zou moeten worden omdat de .doorslag ont- voor de Amsterdamse overgemaakt aan een brak. Uit het antwoord idel ten nadele van rechtbank. De twee lei- Zwitserse firma, die bleek, dat Hoogovens ^Algemene Bank Ne- ders van de actie, een werd geleid door een in geen betalingsopdracht bedrag 32-jarige bankemployé het complot zittende had gegeven. 45-jarige „bemid- stroman. Het formulier OP BEVEL CHRISTINA ONASSIS: iiim vijf miljoen voorkomen. Dat delaar", voormalig eige- was tevoren i de i De voormalige eigenaar uitzendbu- dige stempels voorzien van een uitzendbureau 'dat de zwen- reau, hadden de zaak en door de employé tus- had al eerder een soort- iren vergeten vakkundig voorbereid. sen een stapel andere gelijke oplichting ge- betalingsop- betalingsoprachten ge- pleegd. De Amsterdam- Zwit- £)e bankemployé had stoken. De zwendel se rechtbank zal de zaak de Hoogovens kwam aan het licht toen tegen de vijf verdachten deviezenformulier de man, die het formu- vrijdag voortzetten. BESTAND IN BEIROET BEIROET (DPA) Na vier da gen van bloedige gevechten tus sen Palestijnen en leden van de rechtsgeoriënteerde christelijke falanx-partij in Libanon is giste ren een overeenkomst aangaan de een wapenstilstand van kracht geworden. Deze overeenkomst werd be reikt met medewerking van de secretaris-generaal van de Ara bische Liga Machmoed Riad, en de in de Libanese hoofdstad geaccrediteerde Arabische am bassadeurs. Alternatief voor legaliseren illegale gastarbeiders (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De VARA-om- budsman en het Nederlands Centrum voor Buitenlanders hebben gisteren de Tweede Ka mer een voorstel aangeboden voor een ruimere legalisering van illegale gastarbeiders. De nieuwe overheidsregeling is volgens deze instellingen slecht en biedt hij de meeste illegalen geen uitzicht in hun belabberde positie. De alternatieve regeling noemt slechts drie voorwaarden om in het bezit te komen van een ver- blijfs- en arbeidsvergunning: de buitenlander moet een geldig paspoort hebben, moet sinds 1 december j.l. in Nederland zijn en moet een antecedentenver klaring kunnen ondertekenen. De voornaamste kritiek van Ombudsman en NCB op de strakke overheidsregeling is, dat deze niet uitgaat van de mense lijke nood van de gastarbeiders, maar van de arbeidsmarkt. Voorgesteld wordt de werving van buitenlanders geheel stop te zetten tot alle werkloze Neder landers en illegale buitenlanders aan het werk zijn. Verder vraagt men een verscherpte grenscontrólke, strafbaarstel ling van te werkstelling van ille galen en bestrijding van ronse laars en koppelbazen. Kamerlid Schouten bedankt Drs. A. Schouten (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Na de K.V.P. en de C.H.U. heeft nu ook de lA-R-P. de statuten van het Christen Democratisch Appel aanvaard. De federatieve sa menwerking in het C.D.A. is hiermee een feit geworden. Als gevolg van deze beslissing heeft het 33-jarige A.R.-Tweede Ka merlid lid drs. A. Schouten (lid ATHENE (AP) Christina Onassis, de voornaamste ergename van het vermo- an haar overleden vader, heeft bevolen dat de persoonlijke bezittingen Jacqueline Kennedy Onassis ver wijderd moeten, worden van het p'rive- iiland Scorpios in de Ionische Zee. Aristoteles Onassis stierf in Parijs op Christina, Onassis 24-jarige dochter, en haar stiefmoeder Jacqueline schijnen op slechte voet met elkaar te staan. Klaarblijkelijk kunnen ze nog slechter met elkaar op schieten nu Onassis over leden is. „Wij hebben al een deel van de bezittin gen van mevrouw Onassis naar Parijs gezonden, waaronder verscheidenen kostbare schilderijen van het jacht Christina, Byzantijnse manuscripten, oude Griekse krijgsuitrustingen en haar collectie Griekse kralensnoeren aldus familiebronnen. Dit zou kunnen betekenen dat mevrouw Onassis nooit meer voet op Scorpios zal zetten of zelfs op het luxe-jacht de Christina. Onassis had een groot appar tement in Parijs dat nog steeds wordt gebruikt door Jacqueline Onassis. INCIDENT In het Van Gogh-museum in Am sterdam vond gisteren de prijs uitreiking van de 19e World Press Photo plaats. Hoofdprijs- winnaar Ovie Carter van de Chi cago Tribune ontving uit handen van premier Den Uyl 5000 gul den, het diploma voor uitmun tendheid en het „Gouden Oog". Carter won de prijs met een foto van een hongerend Afrikaans kind, met de beschermende han den van de moeder op het hoofd. Den Uyl noemde de foto van het jaar een „foto van vertroosting". Een veiligheidsfunctionaris kweet zich volgens de aanwezige foto grafen iets te goed van zijn taak en ging ongelukkigerwijs voor de lens van fotograaf Ed v.d. Elsken staan, waarop deze fors uithaal- sinds 1971) voor de A.R. be dankt. „Gegeven mijn visie op de tweespaltigheid van het C.D.A kan ik geen enkel vertrouwen hebben in de toekomstige ont wikkeling van de christen-demo cratische politiek", aldus drs. Schouten, wiens vertrek door fractievoorzitter Aantjes wordt betreurd. Deze zal over de door hem gerespecteerde opvatting van drs. Schouten niet met hem in discussie treden. Van de 850 A.R.-kiesverenigin- gen hebben er 534 deelgenomen aan een schriftelijke stemming over de C.D.A.-statuten. Hier van stemden 477 kiesverenigin gen vóór, 50 tegen en 2 blanco: dat is 91.8 procent vóór het C.D.A. Van de A.R.-partijraad stemde 86 procent van de leden vóór het C.D.A. Zaterdag 23 augustus zal het C.D.A. zijn eerste congres hou den in het Congresgebouw te Den Haag. Daar zullen de poli tieke beleidslijnen uitgestippeld worden. Sovjetvliegtuig uit koers boven Sinai CAIRO - Een lijntoestel van de Russische luchtvaartmaatschap pij „Aeroflot" is gisteravond bo ven het door Israël bezette deel van de Sinai terechtgekomen, toen het een onweersbui tracht te te ontwijken. Dit hebben luchthavenfunctionarissen in Cairo bekendgemaakt. Het vliegtuig was op weg van de Egyptische hoofdstad naar Moskou, met aan boord o.a. de Sovjet-ambassadeur in Cairo, Vladimir Poliakov, die naar Moskou reisde voor overleg over de toestand in het Midden- Oosten. Volgens berichten uit Tel Aviv onderschepten Israëli sche jachtvliegtuigen het lijntoe stel boven de Sinai De Russi sche machine mocht haar vlucht voortzetten, toen was vastge steld dat het een burgervliegtuig n onze parlementaire redac- N HAAG De regering ge likt te veel lapmiddelen in strijd tegen de werkloosheid. beleidsplan ontbreekt. Die tiek doortrok gisteren als rode draad de urenlange schouwingen in de Tweede tner over de werkgelegen- dsnota. De Kamer oordeelde nelijk vriendelijk over de igekondigde maatregelen, als het heet hangijzer ef de grote vraag achter: hoe iet het nu verder met de rkgelegenheid? Kamermeerderheid vindt, t behalve gerichte ook alge- ?ne maatregelen nodig zijn het bedrijfsleven en daar- de werkgelegenheid te sti lleren, zoals belastingverla- ig, beperking van de arbeids- kosten, herstructurering van het bedrijfsleven. In navolging van de KVP en de WD zei CHU-fractievoorzitter Kruisinga dat aan vermindering van de overheidsuitgaven en verlichting van de belastingdruk niet valt te ontkomen. De dienst verlenende sector moet sterk worden gestimuleerd het over heidsbeleid mag het bedrijfsle ven niet dooddrukken. Het kabi net ontkomt er volgens Kruisin ga niet aan zijn prioriteiten te herzien. Bijzondere aandacht verdient het midden- en kleinbe drijf en de land- en tuinbouw. De Kamerleden vroegen betere financiële regelingen voor de langdurig werklozen. Aandacht van de regering werd gevraagd voor omscholing en herscholing. Dr. Drees (DS'70) vroeg zich af of de werkelijke situatie niet veel ongunstiger is dan de 200.000 werklozen doen vermoe den, omdat ook in de sociale werkvoorziening veel mensen werkzaam zijn. Volgens hem is er teveel gesnoeid in overheids opdrachten. Dr. Drees bepleitte snellere aanleg van recreatie- projecten, zoals Midden-Delf land. In een motie vroeg hij stopzetting van de komst van nieuwe gastarbeiders en bevor- Ook Beumer (AR) vond het hele beeld van de werkloosheid on duidelijk. De situatie is nog ge flatteerd doordat de aardgasop brengsten een „goudsluier" over de Nederlandse economie heb ben gelegd. Ook hij pleitte voor maatregelen ter structurele ver betering van het bedrijfsleven. PPR en PSP zagen weinig heil in steun aan particuliere bedrij ven. Zij achten het risico te groot, dat dankzij die steun diepte-investeringen (machines) tot stand komen waardoor geen nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. De PPR had ook bezwaren tegen een aantal maatregelen die teveel gericht zijn op stimulering van de eco nomische groei zonder meer, terwijl juist dit kabinet de gren zen van de groei in het oog zou moeten houden. De PPR pleitte tenslotte weer voor „vrijwillige werkloosheid" op 63-jarige leef tijd, zodat oudere werknemers met een behoorlijke vergoeding tot hun 65e plaats kunnen vrij maken voor jongere werkne- „Kort geding"-toename ONZE INDRUK IS, dat de Nederlandse burger in toenemende mate de weg naar de rechter heeft leren vinden. Om te beginnen omdat namens de overheid politie en justitie meer en meer gevallen te verwerken krijgen, waarbij een dagvaarding niet kan uitblijven; maar ook doordat meer burgers uit eigen beweging, daar waar er niet direct van een misdrijf sprake is, proberen via de rechter hun rechtsgevoel bevredigd te krijgen. Het kort geding is dan meestal de aangewezen weg; én omdat de zaken waarom het gaat daar thuis horen én omdat de procedure bij de „gewone" rechter gewoonlijk een langdurige is en een uitspraak dan het gevaar met zich meebrengt dat bevrediging van het rechtsgevoel als mosterd na de maaltijd komt. MET ALS GEVOLG, dat in Nederland een toename in „kort geding" merkbaar is. Om de meest uiteenlopende redenen krijgt de rechter daar geschillen uit te zoeken; variërend van omvangrijke zaken als maatregelen bij een arbeidsconflict tot de klacht van een voetballer die zich door een publikatie in zijn goede naam aangetast ziet en door een rechtstreeks beroep bij de „dader" geen gelijk krijgt. Er t|aat geen dag voorbij of een aantal zaken welke in „kort geding" behandeld worden, komt in de kranten; met een zekere regelmaat haalt zo'n kort geding zelfs de vóórpagina. Wat bewijst, dat er in zo'n beroep op de rechter copy zit, waarvoor de publieke opinie belangstelling hebben zal. TOCH ONTKOMT MEN, als een groot aantal van die gevallen naast elkaar gelegd worden, niet aan de indruk, dat in diverse gevallen om futiliteiten naar de rechter gelopen wordt. Leuk voor juristen; want die moeten hun brood ermee verdienen; minder leuk vaak voor de persoonlijke verhoudingen tussen betrokkenen. Want als een rechter iemand in het gelijk stelt, wordt wel recht gedaan, maar het conflict is daarmee niet altijd de wereld uit. Vaak kan wat dit betreft een bemiddelaar met een niet-officiele status betere resultaten bereiken. Zodat we ons niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat soms publiciteit het eigenlijke hoofddoel van het aanspannen van een kort geding is. DE BILT Samenhangend met het passeren van een rug van hoge luchtdruk kwam in de af gelopen nacht op verschillende plaatsen in het land nachtvorst voor. De rug werd gevolgd door een frontensysteem dat van- Xmsterdai morgen boven het oostelijk deel x>e Bilt' van de Britse eilanden lag en i^le1 waarvan het bijbehorende re- Eindhovcr gengebied tot aan Zeeland reik- te. Verwacht wordt dat dit fron- Twente tensysteem op zijn weg naar viissmgen het oosten geleidelijk zal vertra- Aberdeen gen, doordat boven Midden- en Athene Noord-Europa een hogedrukge- bied tot ontwikkeling komt. Bordeaux Morgen zal de frontale zone naar het zich laat aanzien dicht bij ons land tot stilstand ko men. Er zal dan ook veel bewol king voorkomen. Plaatselijk zal er wat regen of motregen val len. Vooruitzichten v Veranderlijk met plaatselijk re gen. Ongeveer normale tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-7 Min. temp.: omstreeks 5 graden Max. temp.: omstreeks 12 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Frankfort Helsinki t Treumann opvolger Riethof AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag het P.v.cLA.-raadslid Pitt Treumann benoemd tot wethouder. Treumann neemt de plaats in van Huib Riethof (PSP) wiens politieke carrière stuk liep op de Metro. Voorstemmers waren de P.v.d.A., PPR, PSP, D'66 en de CPN. De WD en het CDA, die hevige kritiek hadden op de gang van zaken rond de kandidaatstelling, onthielden zich van stemmen. (Van e i onzer verslaggevers) Den Haag Binnen niet al te lange tijd zal een omvangrijk rapport kunnen verschijnen over de sinds de oorlog fel om streden dr. F. Weinreb uit Den Haag. Deze wordt er al jaren van be schuldigd een groot aantal Joodse landgenoten tijdens de oorlog aan de Duitse nazi's te hebben uitgeleverd. Zelf heeft dr. Weinreb, die thans in het buitenland woont, sinds jaar en dag deze beschuldigingen van de hand gewezen. Een aantal joodse Nederlanders is hem tot in deze dagen blijven steunen. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie te Amsterdam heeft 400 getuigen gehoord tot in Israël toe, om het rapport te kunnen afronden. Het instituut heeft enige tijd geleden aan staatssecretaris Klein van On derwijs toestemming gevraagd om het omvangrijke rapport thans te mogen publiceren. Deze toestemming is er nog niet, maar dr. L. de Jong, directeur van het instiuut, verwacht dat zij binnenkort zal afkomen. Hij zei dit bij de presentatie van deel 6 van zijn standaarwerd: „Het koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log". In dit deel, dat de periode medio 1942 medio 1943 be handelt, wordt Weinreb voor het eerst genoemd. Dr. L. de Jong schrijft over hem: „Zo waren er in de laatste maanden van 1942 met name in Den Haag en omgeving enkele duizenden, die een haast on- schokbaar geloof koesterden in de verhalen van de Scheven- ingse doctorandus in de econo mie F. Weinreb, die beweerde, van de Wehrmacht verlof te hebben gekregen om met drie treintransporten de ingeschre venen op zijn lijst naar onbezet Frankrijk (later zei hij naar Spanje) te mogen brengen". Ontslagen bij Lips-Drunen DRUNEN (ANP) Lips BV in D runen heeft aan onderne mingsraden en vakbonden het plan voorgelegd om in totaal 220 van de huidige 2.600 werk nemers te laten afvloeien. Dit om het personeelsbestand in overeenstemming te brengen met vermindering van produk- tie-activiteiten en de verminde ring van de uitbreiding, zo heeft Lips bekendgemaakt. De afvloeiing zal geschieden op basis van een sociaal plan waar over reeds eerder met de vak bonden overeenstemming werd bereikt. Op korte termijn, is ondanks stimuleringsmaatregelen van de Nederlandse overheid, geen vol ledig herstel van de markt te verwachten, aldus Lips. In de sector scheepsschroeven is nu het effect van de oliécirisis op de scheepsbouw waar te nemen en is aan de snelle uitbreiding een duidelijk einde gekomen. In het kader van „Amsterdam 700 jaar" wordt op 19 en 20 april in het Cartesiuslyceum te Amsterdam een nationaal koor festival gehouden, aarvoor 21 koren hebben ingeschreven. On der hen zijn het dameszangkoor Sempe Cantare, het jongens koor De Kleine Stem en het kinderkoor De Skippies uit Den Haag en het Rijswijks Jeugd koor uit Rijswijk. Personeelsvereniging Nationale Nederlanden geeft op zaterdag 26 april in Stadsdoelen te Delft een opvoering van ,De fluwelen handschoen" van Rosemary Cassy oner regie van Cees Oost-, dijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13