Just together" laat parochianen inhaken „Ondanks bouw toch nog woningnood" 3ENSDAG 16 APRIL 1975 LEIDSE COURANT Zoeterwoude J. A. Detmers, burgemeester van Zoeterwoude, een dorp, dat sinds geruime tijd een magische klank heeft in bierkennerskringen, is het volgende „slachtoffer" in onze serie „Pro fiel van een burgemeester." Zoeterwoude. Een dorp dat de laatste jaren sterk uitbreidt, maar nog altijd wordt doorsneden door een drukke verkeersweg, die nu eenmaal de snelste verbinding is met Zoetermeer. Ongeduld ig wacht men dan ook om de tot standkoming van de wegomlegging en de aanleg van de nieuwe Rijksweg 11. Wie is Johannes Alfonsus Detmers? „Ik ben op 14 augustus 1915 in Rotterdam gebo ren. In 1920 verhuisden mijn ouders naar Nijme gen. Ik moest wel mee. Ik geloof dat ik weinig keus had. Daar heb ik de lagere school en de HBS bezocht. Vervolgens in militaire dienst en daarna werd ik volontair in achtereenvolgens Ewijk, Druten en Beuningen, allemaal plaatsjes in het Land van Maas en Waal. Ik heb in die tijd niet bij hoeven te betalen, zoals vele anderen, maar heb wel vijf jaar voor niets gewerkt. Een normale zaak toen, maar eigenlijk te gek, want als volontair deed je het werk van een gewone ambtenaar, en bovendien liep de organisatie in het honderd, als de volontairs er niet waren. Vakantie kon je ook nauwelijks krijgen. Ik heb eens drie keer een verzoek daartoe ingediend, voordat ze zeiden, dat ik een weekje kon ophoe pelen. In 1941 ben ik naar Woerden gegaan als ambtenaar van algemene zaken en in '53 werd ik burgemeester in Zevenhoven. Tot 1960 en sindsdien zit ik hier. Wat mijn gezin betreft: ik heb negen kinderen. Zes dochter en drie zoons." Wat is het om burgemeester van Zoeterwoude te zijn? „Als elke burgemeesger het zo naar zijn zin zou hebben als ik, zou er geen een iets te klagen hebben. Zoeterwoude is een fijn dorp, dat on danks de uitbreiding en industrialisatie zijn lan delijk karakter en recreatie heeft behouden. Ik heb het hier meer naar mijn zin dan in Zevenho ven, omdat ik daar gaandeweg moeite kreeg dedag te vullen." Zijn er momenten waarop u erg graag burge meester bent? „Speciale momenten springen er niet zo uit. Ik ga elke dag met plezier naar mijn werk en ben steeds weer benieuwd wat de post zal brengen. Je komt hier niet zo snel in een sleur, omdat je als burgemeester geen vaste' kantoortijden hebt. Je hebt veel externe betrekkingen met collega's en de provincie." Zijn er momenten waarop dat niet zo is? „Die zijn er wel geweest De grenswijziging met Leiden (Vrouweweg, Vlietweg en stukje Rijndijk) heeft nogal veel voeten in de aarde gehad. Die zaak kwam telkens weer terug. Een teleurstel lend geheel. Leiden heeft met dat stukje nog steeds niets gedaan. Andere gevallen kan ik me niet zo voor de geest halen." Wat zijn de specifieke problemen van Zoeter woude? „We moeten voortdurend proberen het evenwicht tussen woningbouw en het landelijkkarakter te bewaren. Er wordt hier vrij veel gebouwd, maar de echte woningnood is in feite nog steeds niet opgelost. De vestiging van Heineken geeft geen extra problemen. Een groot deel van het personeel pendelt van ennaar Rotterdam en het nieuwe personeel was toch al woningzoekend. Dus dat maakt de problemen niet groter. „Zoeterwoude is een fijn dorp dat ondanks industrialisatie zijn landelijk karakter heeft behouden." Een ander probleem is het verkeer. Sinds jaar en dat wahten we op de omlegging van provinciale weg. De provincie heeft het nu aange meld in het kader van de extra werkgelegenheid. In dit verband moet ik ook de nieuwe Rijksweg 11 noemen. De Rijndijk dus en het al dein niet aanleggen van de Burgemeester Smeetsweg. Het ,,Er is hier geen drempelvrees om het gemeentehuis binnen te lopen." zijn zaken, die voortdurend de aandacht vragen maar waarop we het antwoord schuldig moeten blijven. De bedoeling was, dat Heineken de Hoge Rijndijk niet extra zou gaan belasten. We hebben het nu tijdelijk opgevangen door verkeerslichten en een gedeeltelijke reconstructie van de weg in samenwerking met Rijkswaterstaat." Wat is het grootste probleem? „Mijns inziens het feit, dat nu ook hier de werkloosheid de kop opsteekt. Het gaat vooral om de bouwsector. Ik vind het vooral zorgelijk voor de jongeluis, die zonder werk zijn. Het percentage is gelukkig nog wel lager dan het provinciale cijfer." „Ik dacht goed. Sinds 1949 is de Leidse brand weer ook die van Zoeterwoude en in de jaren vijftig is het Industrieschap Leiden—Zoeterwou de opgericht. Maar ook met andere gemeenten is er een goede samenwerking. Voor de school- artsendienst zijn we aangesloten bij Voorschoten Valkenburg en Katwijk, maar voor de school- tandverzorging weer bij de Rijnstreek-gemeen ten. Samenwerking hoeft zich niet vast te pinnen op een paar gemeenten. Het moet met die ge meenten gebeuren, waarmee het, gezien het on derwerp nodig is." „Als gewestvorming een vierde bestuurslaag be tekent, voel ik er bijzonder weinig voor. De weg van alle zaken wordt dan alleen maar langer. Bovendien kan niet elk probleembinnen hetzelf de gebeid worden opgelost Het zou gaan beteke nen, dat gemeenschappelijke regelingen omge bouwd zouden moeten worden en dat er relaties verbroken zouden moeten worden. Hoe je echter de zaak ook indeelt, er blijven altijd grensgebie den waardoor bepaalde samenwerkingen buiten het gewest zullen gaan. Het liefst zou ik het houden, zoals het nu is. Samenwerken, akkoord, maar per zaak bekijken. En als er iets anders moet komen, dan liever een andere provincie-indeling. Zelf denk ik daar bij aan eengebied met Leiden, Alphen Gouda, maar ook een deel van de Haarlemmermeer en een gebied, waarin ook Haarlem een rol kan spelen. Of de gemeenten een deel van hun identiteit verliezen, kan ik op dit moment niet overzien." Hoe is de betrokkenheid van de inwoners? „Aan de matige kant. Het publiek krijgt hier al jaren na de raadsvergadering de gelegenheid om vragen te stellen aan de leden van de raad. Er wordt weinig gebruik van gemaakt Op de pu blieke tribune zitten meestal niet meer dan een man of vijftien. De oorzaak? Ik weet het niet Misschien een zekere tevredenheid. De voorzie- ningenliggen hier op een goed peil. Sommige raadsleden hebben wel een moeite om een veran- gen te formuleren, omdat het er vaak al is. De hoorzittingen worden vaak wel goed bezocht en er is ook geen drempelvrees om het gemeente huis binnen te lopen of brieven te schrijven." Wat is uw liefste wens voor Zoeterwoude? Zowel voor het dorp als persoonlijk? „Voor het dorp zou ik willen wensen, dat we de zelfstandigheid mogen behouden in het belang van de in We denken de problemen die er zijn zelf te kunnen oplossen. Als dat in groter verband wordt gedaan, wil dat niet zeggen, dat het dan altijd beter en sneller gebeurt. Persoonlijk hoop ik hier in Zoeterwoude in goede gezondheid mijn 65ste verjaardag te kunnen vieren." „Vestiging van Heineken geeft geen ex- tra-problemen." Burgemeester Detmers van Zoeterwoude: „Publieke belangstelling voor de raad aan de matige kant." (ADVERTENTIE f HAZERSWOUDE/ZOETER- WOUDE Het jongerenkoor van de parochies H.H. Engelbe waarders uit Hazerswoude en Meerburg uit Zoeterwoude "Just together", treedt zondag voor het eerst op in de paro chiekerk van Hazerswoude tij dens de Eucharistieviering van half twaalf. Zaterdag 26 april geeft het koor een staaltje van zijn kunnen vanaf zeven uur 's avonds in de Meerburgkerk. Het anderhalve maand oude koor. staat onder bezielende lei ding van de uit Nijmegen af komstige José Hertman (22), die ook wel "Jumping José" wordt genoemd, omdat ze placht te dirigeren met handen en voe- een vriendin kwam José Hertman terecht in Hazerswou de, waar zij al gauw de vijftig leden van het kinderkoor uit die gemeente onder haar hoede kreeg. Vandaar was het slechts een klein stapje naar het Ha- zerswoudse jongerenkoor. Een optreden in de Meerbursparo- chie had tot gevolg dat ook daar jongeren vroegen of zij een koor wilde begeleiden. "Dat werd me echter te veel. Ik heb toen voor gesteld de koren bij elkaar te voegen", vertelt José. Bij het koor dat thans bestaat uit meer dan vijftig leden, werd het com bo van de Meerburgkerk ge voegd. "Just together" was ge- Répertoire Het repertoire van "Just toge ther" bestaat uit populaire me lodieën met door José Hertman bewerkte teksten. Zo zullen tij dens de uitvoeringen ondermeer de liedjes "Sloop John B" van de Beach Boys, "The Sound of Silence" van Simon en Garfun- Iris toont dramati sche kleuren in „Rainbow" Het nieuwe verschijnsel aan het Leidse dra matische firma ment: de groep IRIS. Leiden Een nieuw verschijnsel aan het Leidse dramatische firmament: IRIS. Men kan er deze dagen kennis van nemen. De creativiteit en produktiviteit van 30 jonge lui is voortgekomen uit een moeten. Aller eerst bij Warner van Es („ik ben alleen met muziek bezig"), die een steeds groter wor dende groep om zich heen verzamelde. Totdat in januari een stichting Iris van stapel liep, waarin conservatoriumleerlin gen, cineasten, dansers, mime-spelers van alles te vertellen hebben. Het eerste openbare ontluiken heet „Rain bow", dat in het LAK-theater te horen en te zien zal zijn. Muziek is de basis van het stuk, dat uit 5 delen bestaat, en de steun wordt geleverd door dans, film en toneel. Rainbow vertelt twee verhalen: in de mu ziek de geschiedenis van de jongen die zijn koningin ontmoet, op weg naar zijn „oplos sing", in het toneel is het de vogel Galdo- vim, die tenslotte na veel wederwaardighe den zijn rust vindt in zijn geboorteland. Tekst en muziek zijn van Warner-van Es, die de eerste de beste keer een opmerkelijk talent heeft blootgelegd. „Ik wilde iets gaan doen", aldus Warner in een soort „apologie": het is een huiska merideetje geworden dat uit de hand is gelopen". De muziek van „Rainbow" wordt door Irs omschreven als „mooie trillingen zonder agressie en irritatie, een mengeling van klassiek, blues, jazz en van (veel) pop-invloeden". Alles zoekt „de regen boog", een opheffing van tegenstellingen tussen regen en zonneschijn. Iris kan ook met zichzelf alle kanten uit: het is een bloem, een oog, een verzameling van kleu ren, een harmonie. Het muziek-theater van Iris maakt een goede opening. De teksten (Engels gezon gen) zouden voor de duidelijkheid beter op papier gezet kunnen worden, want in de presentatie zijn ze onverstaanbaar. Maar de muziek is een boeiende belevenis op zich, in de poëtische conceptie van Warner van Es: de belevenissen van „de jongen" vloeien en dreunen het LAK uit, alle spookbeelden op de vlucht drijvend. De gesproken (Nederlandse) tekst bij de vogel Galdóvim is sprookjesachtig. Op 30 en 31 mei a.s. komt „Rainbow" in het Shaffy-theater. „We gaan pas echt draaien in september", aldus Warner, „we geven eerst een paar schoten voor de boeg. Er komt zeker een vervolg van het Iris-pro- dukties". Ton Pieters kei en "Let the sun shine" uit de musical "Hair" ten gehore worden gebracht. "Het Onze Va der" dat we brengen is werke lijk het einde", licht José Hert man toe. "Als je dat hoort krijg je gewoon de neiging om in te haken". Het is een walsje dat gecomponeerd werd door de or ganist van de H.H. Engelbe waarders. Bij haar vijftig pupillen (Nou ja, pupillen. Ze zijn bijna even oud als ik") weet José voorlopig het enthousiasme er in te houden. "Dat is wel het aller belangrijk ste. Je moet als dirigente zorgen dat ze zoveel mogelijk uitvoerin gen hebben, waar ze naar toe kunnen leven". Overigens heeft ze wel wat te stellen met de koorleden, die tussen de acht-, tien en drieëntwintig jaar oud zijn. "Maar als ze lastig worden, geef ik gewoon het stokje uit handen om ze te laten zien dat het allemaal niet zo gemakkelijk is." De dirigente van "Just together" vindt het wel jammer dat het koor aan de kerk gebonden is. "Je kunt nooit een aardig tekst je schrijven waar geen "Jezus" in voorkomt". Ze is dan ook vast van plan het koor over een jaar ook bij andere manifesta ties te laten optreden. Tevens werken de leden van "Just toge ther" zelf aan het organiseren van activiteiten buiten de repeti ties om, zoals een sociëteit en dergelijke. "Jumping" José Hertman tussen de leden van het jongerenkoor "Just together"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5