JAN HUPPEN JOEG ONVERMOEIBAAR ACHTER TITEL AAN Zwak Rusland toch onbedreigd A1 FISSCHER Drukke instuif Interfootball Martin Haar overtrof zichzelf bij Sparta Als ik zondag de hoofdprijs heb in de Nationale Lotto, in Australië. Van Marwijk drie jaar bij AZ'67 DINSDAG 15 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT Timman blijft leider Winstkans Ree liep op een remise uit !EUVVARDEN De zevende ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap schaken was voor de kenners het aankijken alleszins waard. Hoogtepunt van de dag was gisteren in Leeuwarden uite raard het treffen tussen groot meester Timman en Hans Ree. Weliswaar is Ree in deze titel strijd inmiddels kansloos, doch de drievoudige oud-kampioen van Nederland was wel de aan- zen man om Timman een halt toe te roepen. Dat gebeurde ook. Gedurende lange tijd werd zelfs rekening gehouden met winstkansen voor Ree. Zover kwam het niet Wel werd het een royale remise voor Hartoch, die het initiatief nam tegen Schouten, zou de grote winnaar kunnen worden van een misstap van Timman. In de partij tegen Schouten kwamen beide spelers in tijdnood. Schouten ontkwam nog juist een nederlaag. Ook hier remise het resultaat zodat Hartoch nog steeds een punt op Timman achter staat Boe hm volgt op anderhalf punt heeft in de afgebroken partij tegen Dop enige mogelijkheden op winst Bonn verloor van Du Chattel, die die bijzonder mooi aanval lend speelde. Roy Dieks behaalde twee pun- Du Chattel gaf zijn afgebro ken partij van zaterdag tegen (Dieks gewonnen. In de midda guren rekende Dieks bekwaam tl met de onzeker spelende En taar. De partij Van der Sterren Vogel leverde weliswaar een loeiende remise op. Het gevecht werd echter wel wat vroegtijdig 'estaakt Dinsdag vraagt het duel Hartoch Boe hm, dat zal beslissen over de bezetting van de tweede plaats de meeste aan dacht. De uitslagen van de partijen voor de zevende ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap schaken Iuiden:Hartoch Schouten 1/2 1/2; Boehm Van Dop afge- br.; V.d. Sterren Vogel 1/2 1/2; Dieks Enklaar 1 0; Timman Ree 1/2 1/2; Bonn Du Chattel 0—1. Stand na 7 ronden 1. Timman 6; 2. Hartoch 5; 3. Boehm 4—1/2 en 1 afgebr.; 4 t/m 8. Du Chattel, Enklaar, Ree, Schouten en Vogel 3-1/2; 9/10. Dieks en v.d. Sterren 2—1/2; 11. Borm 2; 12. Van Dop 1 en 1 afgebr. Wit; Borm. Zwart; Du Chattel. 1. e2-e4, g7-g6; 2. d2-d4, c7-c6; 3.. Pbl- c3, d7-d6; 4. Lcl-c3, Pg8-h6; 5. f2-f3, «7-f6; 6. Ddl-D2, Ph6-f7; 7. a2-a4, Lf8-g7; 8. Lfl-c4, e7-e6; 9. Pgl-e2, 0-0; 10. 0-0, d6-d5; 11. Lc4-b3, g6-g5; 12. Kgl-hl, f5-f4; 13. Le3-gl, Pf7-h8; 14. Tal-el, Ph8-g6;15.Pe2-cl, Pb8-d7; 16. Pcl-d3, Pd7-f6; 17. Pd3-c5, Pf6-h5; 1& Lgl-f2, b7-b6; 19. Pc5-d3, Kg8-h8; 20. Pd3-e5, Lc8-a6; 21. Tfl-Gl, Pg6xe5; 22. d4xe5, d5-d4; 23. Dd2xd4, Ph5- g3+; 24. H2xg3, Dd8^8; 25. g3-g4, Ta8-d8; 26. Dd4-b4, c6-c5; 27. Db4-a3, h7-h5; 28. Tel-dl, h5xg4; 29. f3xg4, De8g6; 30. Tgl-el, Lg7xe5; 31. Tdlxd8, Dg6-h6+; 32. Khl-gl, Tf8xd8; 33. Pc3-e2, La6xe2; 34. Tel- xe2, fi-f3. Wit geeft het op. Medisch team voor Montreal DEN HAAG In aansluiting op de benoeming in juli 1974 van de heer J. L. de Jongste tot chef van de medische begelei ding voor de Olympische Spelen 1976 te Montreal, heeft het be stuur van het Nederlandsch Olympisch comité de heer A. E. Stuur, hoofd van de medische afdeling der stichting gezond heidszorg voor studenten aan de technische hogeschool te Delft, benoemd tot arts van de medi sche staf voor MontreaL Voorts heeft het bestuur van het N.O.C. de heren E. A. J. van Breukelen en Th. Klaas sen aan gewezen als fysiotherapeut resp. Masseur/verzorger. MANILLA De vice-president van de wereldschaakbond, FI DE, Florencio Campanes, heeft la Manilla verklaard dat de voormalige wereldkampioen Khaken bereid is tot een ge- tprek met de huidige titelhou der, de Rus Karpov. Campanes deelde mede dat Fi scher hem vanuit Pasadena had gebeld en hem gezegd had dat hij graag met Karpov zou willen praten over het spelen van een LEEUWARDEN Ton- ny van Eek werd voor de vijfde achtereenvolgende maal Nederlands kam pioen. De Amsterdam mer, die tweemaal titel houder was in het lichtge wicht, veroverde in Leeu warden zijn derde kam pioenschap in het licht- weltergewicht Van Eek kreeg de 19-jarige Eind- hovenaar Hans van der Vleuten, die zich in de voorronde en halve fina les als een nieuw talent had aangediend als tegen stander. Van der Vleuten bleek, nadat hij het in de eerste twee ronden uitstekend had gedaan, toch niet opgewassen tegen de gerouti neerde Amsterdammer. Van Eek, vorig jaar augustus een van de drie Nederlanderse ver tegenwoordigers op het eerste wereldkampioenschap voor amateurs in Havanna (Cuba), bokste veel gevarieerder en be sliste de partij in de laatste ron de. Nadat hij eerst met rechtse opstoten was doorgekomen ver volgde een linkse hoek op de kaak. Van der Vleuten stond zwaar groggy in de ring en toen Van .Eek na de acht tellen rust, weer instapte gooide de Eindho- vense helper de handdoek. Jan Huppen, de laatste tien jaar een trouw finalist, veroverde zijn achtste nationale titel. De inmiddels 34-jarige Amsterdam mer was voor Christ Biemans, vorig jaar ook verliezend-fina list maar toen in het lichtge wicht tegen Wim Ruck, veel te sterk. De geroutineerde Huppen joeg zijn tegenstander door de ring en sloopte hem volledig. Het einde was wat onbevredi gend. Zonder dat er een stoot was gevallen, lag Biemans plot seling op het kanvas omdat zijn hoofd in aanraking was geko men met het lichaam van Hup pen. Biemans ging Jan Huppen is geraakt en wankelt. Maar hij herstelt zich en de achtste bokstitel in zijn carrière wacht op hem. zijn hoek en Huppen werd door knock out Dolf Krijgsman, in 1973 in het vedergewicht finalist tegen zijn broer Tonny, bleek tegen Bertus Brouwer op een overwinning aan te gaan. Aan het eind van de eerste ronde moest Brouwer na een rechtse hoek en een links-rechtse combinatie op het hoofd naar het kanvas. Voordat Krijgsman de partij kon afma ken, klonk de gong. Brouwer bleek zich in de minuut rust goed hersteld te hebben en hij trok het initiatief aan zich. In de laatste ronde sloeg Brouwer een links-rechtse combinatie waar Krijgsman duidelijk last van had. Zijn verzorger nam geen risico en gooide heel ver standig de handdoek in de ring. Imponerend ponerende wijze. De Utrechter, veruit de beste bokser van deze titelstrijd, stond tegen Ron Wijngaard weer als een volleer de professional in de ring. Na nauwelijks twee minuten was het afgelopen. Na een linkse hoek op de kaak ging Wijn gaard zwaar neer, Huussen stapte direct in om zijn „werk" af te maken. Hij zette zijn weer loze tegenstander tegen de tou wen, maar na een serie op het lichaam vond scheidsrechter Mercey het genoeg en staakte de strijd. Nico Jeurissen slaagde er ook dit keer weer niet in de nationa le titel te veroveren. De Maa strichtenaar, die in de voorgaan de toernooien als lichtwelter Tonny van Eek altijd op zijn weg vond, probeerde het nu een gewichtsklasse hoger. Hij be reikte opnieuw de eindstrijd, maar stuitte daarin op titelhou der Guus Schulz. Het krachts verschil was uitermate gering. Jeurissen won de eerste ronde, knap vanuit het midden van de ring boksend, dank zij zijn linkse en lin.ka-Techtse combina ties. Schulz, die in de tweede ronde wat sterker was, werd een wat gelukkige winnaar op punten omdat de jury zijn agressiviteit kennelijk hoger waardeerde dan de techniek van Jeurissen. Zwaargewicht Piet Holtkamp was de derde bokser die zijn titel prolongeerde. De Westlan der was binnen drie minuten klaar met Ben Ti ben. die twee maal acht tellen rust kreeg na een treffer op de maag. Tiben werd verliezer door technisch k.o. Van laag niveau waren de eindstrijden in het midden- en halfzwaargewichti Kobus Sch midt (Den Bosch) werd de nieu we kampioen in het middenge wicht In welke klasse hij de erfenis van de prof geworden Guus Bleus overnam. Johan Tabben werd in het half zwaar- gewicht de opvolger van Berry Berendsen, die vorig jaar on middellijk na het veroveren van de titel met boksen stopte. B ANT AMGEWICHT Koos Verstappen (Zuid) wint op pun ten van Leo Helmerich (Zuid) Jan Huppen (NH) wint door knock out in de derde ronde van Christ Bie mans (Zuid) LICHTGEWICHT: Bertus- Brouwer (Oost) wint door opgeven in de derde ronde van Dolf Krijgsman LICHTWELTERGEWICHT: Tonny van Eek (NH) wint door opge ven in de derde ronde van Hans Van der Vleuten (Zuid) WELTERGEWICHT: Guus Schulz (Oost) wint op punten van Nico Jeurissen (Zuid) ZWAAR WELTERGEWICHT: Adrie Huussen (Oost) wint door in terventie in de eerste r Wijngaard (NH) Ron t op pun- MIDDENGEWICHT: Kobus Schmidt (Zuid) ten van Peter Remmers (Zuid) HALFZWAARGEWICHT: Johan Tabben (ZH) wint op punten Hohnny Smit (Noord) Maarten de Vos, Cor Coster en Piet Keizer, de initiatiefnemers van Interfootball overleggen met Pol van Himst over wat er in Belgie allemaal moet gebeuren. <73° orae sportredactie) zal de schaal geleidelijk afgebouwd worden tot AMSTERDAM De instuif van Interfootball vijf procent per jaar. bedoeld als een informele presentatie-bijeen- f)e bijeenkomst van Interfootball werd o.a. bijge- komst van het nieuwe bemiddelingsbureau voor Woond door De Stoop, voorzitter FC Amsterdam, voetbalzaken kenmerkte zich gisteren in het Hans Kraay, manager Ajax, de trainers Joop Esso-motorhotel door de aanwezigheid van talrij- Castenmüler, Pim van der Meent, Frans de ke personen, die wat in de Nederlandse voetbal- Munck, Bob Haarms, Evert Teunissen, Barry wereld te betekenen hebben. De kritiek, op Inter- Hughes, Jaap van der Leek, secr.-generaal van football van de laatste weken was kennelijk niet de WON en de spelers Dick van Dijk, Wietze ®rf? aaRf>eslagen. Tijdens de instuif deelde de Couperus, Andre van der Ley, Wim van Hane- jundische medewerker van Interfootball, mr. gem, Wim Rijsbergen, Theo van Duivenbode, Barry Bertels mee dat de aangepaste vorm van Piet Schrijvers, Wim Suurbier, Horst Blanken- de contracten gestalte had gekregen. De speler, burg( Ruud Krol, en Pol van Himst. Verder die een langdurige overeenkomst tekent zal het waren blijken van waardering ontvangen van eerste jaar tien procent van het contract als gage johan Cruyff, Johan Neeskens, Frans Berken- voor de bemiddeling moeten afdragen. Daarna bauer. Ron Dellow bij Helmond Sport (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN - De 54-jarige Ron Dellow zal volgend seizoen de technische leiding in handen hebben bij Helmond Sport. Het afgelopen weekeinde tekende de Brit voor de duur van een jaar. Al eerder was hij in Helmond, waar hij HW Helmond onder zijn hoede had toen deze vereni ging nog in het betaalde voetbal uitkwam. Hij werkte in Neder land verder o.a. bij Gooiland, Volendam en Heracles. Eddy Treytel doelman van Feyenoord tekende gisteren een nieuw con tract. Voor het leven nog wel met Jacoba Heijkoop. De huwelijksvoltrekking, die bezegeld wordt met een kus, vond plaats op het stadhuis in Rotterdam. Donderdag big match op wk ijshockey Boris Mikhalo stormt naar zijn ploeggenoten met geheven armen terug. De vierde treffer van Rusland is een feit. MüNCHEN Rusland mag dan aan een van zijn zwakkere toernooien bezig zijn, de kwaliteit van de vooral op automatis me geprogrammeerde ploeg is nog altijd genoeg voor onbedreigde zeges. Evenals in de eerste ontmoeting met Finland stok te de Russische aanval en haperde de verdediging. Maar ook tegen het tech nisch verzorgde en attraktieve Finse spel betekende dat in Düsseldorf geen neder laag. p Het bijna ongewoon sportieve duel, zowel Rusland als Finland kregen twee strafmi- nuten, leverde een regelmatige overwin ning van 5—2 op voor de regerende wereldkampioen. Jakoesjev opende de score in de zevende minuut en nam daardoor de leiding op de lijst der top schutters. Sjarlamov bouwde twee minu ten later de stand uit Finland bood kwalitatief dan wel niet gelijkwaardige maar toch wel goede tegenstand, die leidde tot de aansluitingstreffer door Lappae. Het publiek (5000), dat politieke motieven verkiest boven speltechnische en daarom nog altijd partij kiest tegen Rusland, werd warm, maar vijf minuten na de eerste hervatting startte Michailov met zijn hattrick, die hij in de 79e en 48e minuut zou voltooien. Daar tussenin maakte Repo de tweede Finse treffer, die de stand een redelijk aanzien gaf. Tsjecho-Slowakije heeft Zweden, in voor gaande toernooien een gelijkwaardige en soms zelfs te sterke tegenstander, maan dag in Düsseldorp overspeeld. In twintig minuten kwamen de Tsjecho-Slowaken dank zij droomijshockey tot een voor sprong van 4—0 door treffers van Eber- man, Martinec, Augusta en Novy. Het doelpunt van Martinec was een ju weeltje. Hij flitste met drie, vier schijnbe wegingen langs Johansson en doelman Homqvist, om daarna de puck in het door hem leeg gemaakte doel te schuiven. De Tsjechen maakten in die eerste perio de nog aanspraak op een vijfde treffer. Holik schoot in de achtste minuut derma te hard, dat de zwarte schijf dwars door het net achter Holmqvist vloog. De scheidsrechter noch de doelrechter zag het, waardoor onder felle protesten geen treffer werd toegekend. De Tsjechen, blijkbaar geïnspireerd door de spekulaties rond een ontslag van hun trainer Karei Gut, hadden het doelpunt eigenlijk ook niet nodig. Het overwicht op de machteloze Zweden was dermate groot dat meer doelpunten als vanzelf zouden gaan vallen. Zover kwam het pas in de tweede en derde speeltijd. Novak drukte het technische en taktische over wicht nog eens uit in twee treffers, waar van een na een prachtig uitgevoerde drie- tegen-een-combinatie, en Dvorak maakte de Tsjechische compositie met de zeven de treffer af. Zweden, meedogenloos ge hoond door de 7000 toeschouwers, bleef met lege handen, want Holicek verdedig de zijn doel met verve en wist zich na de 5—0 tegen Polen in de eerste helft van het dubbele programma, wederom niet gepasseerd. Daardoor behoudt het toer nooi zijn spanning tot donderdag, wan neer Tsjecho-Slowakijes „erfvijand" Rus land voor de tweede keer tegenover zich heeft De stand na zeven wedstrijden is: 1. Rusland 7 7 0 0 14 58—17 2. Tsjecho-Slowakije 7 6 0 1 12 41—14 3. Zweden 7 4 0 3 8 34—16 4. Finland 7 3 0 4 6 29—27 5. Polen 7 1 0 6 2 11—57 6. Amerika 7 0 0 7 0 17—59 (Van onze sportredactie) ZWOLLE Martin Haar geeft het eerlijk toe: hij had er zelf eigenlijk al niet meer op gerekend dit seizoen nog de gelegenheid te krijgen zijn onmiskenbaar aanwezige voetbalkwalitelten ten toon te spreiden in de topelf van Go Ahead Eagles. Dat de nog al tijd in Zwolle woonachtige middenvelder afgelopen zon dag in actie kwam tegen Spar ta, was dan ook alleen te dan ken aan de gedwongen absen tie van Peter Arntz (geschor st) 'en vormde geenszins een sportieve „beloning" voor op vallende prestaties in het C-elftal. JDit seizoen", biecht -Martin Haar op, „beschouwde ik al als verloren. Natuurlijk, ik trainde nog wel, en nam me af en toe ook wel voor er de beuk in te gooien om nog een plaats in het eerste te verove ren, maar dat lukte allemaal niet zo best". Toen Martin Haar eenmaal die (waarschijnlijk enige) kans kreeg zich te manifesteren, in het eerste elftal van de Eagles, greep de pas 22-jarige semi- prof hem met beide benen aan. Martin Haar speelde te gen Sparta een voortreffelijke wedstrijd, bekroond met drie doelpunten, een onvervalste hattrick dus. „Die wedstrijd", meldt Martin Haar opgetogen, „heeft me mijn zelfvertrouwen terugge geven voor de laatste wedstrij den van het seizoen. ,,Ik heb erg veel pech gehad Op de valreep van het voor Go Ahead Eagles niet op alle fronten ideaal verlopen sei zoen maakte Martin Haar dan toch nog een gedeelte van de voor het begin van dit voetbal- jaar hooggestemde verwach tingen waar. Haar: „Tot zon dag was het voor mij een te leurstellend seizoen, vooral ook omdat ik er van uit ging dat trainer Notermans me niet voor niets terughaalde van De Graafschap, waar ik een jaar heb gespeeld. In de oefenwed strijden voor het seizoen speel de ik dan ook mee. In die tijd kwam ik net uit militaire dienst en kon ik me goed voor bereiden door vakantie op te nemen. Maar toen ik weer aan het werk moest (bij de expedi tie van de PTT in Zwolle) ging mijn spel achteruit. Er zijn Wel pogingen gedaan me over te plaatsen naar Deventer, maar dat is niet gelukt Ik ben er van overtuigd dat mijn werk een belemmering is voor mijn ontwikkeling als voetballer. Doordat ik in de ploegendienst zit, mis ik te veel trainingen van de A-groep. Het kan ook gebeuren dat ik na de training de nachtdienst in moet". contact gevolg van die weinig ideale omstandigheden was dat Mar tin Haar buiten het eerste elf tal geraakte en het allemaal niet meer zo erg duidelijk zag zitten. „Ik had al contact ge zocht met PEC Zwolle, en vo rige week heb ik met manager Stephan een gesprek gehad over de mogelijkheden Go Ahead Eagles te verlaten. Via via ben ik in aanraking geko men met een makelaar die zou bekijken of ik in België mis schien aan de slag zou kun nen. Zondag schijnt er inder daad een vertegenwoordiger van een Belgische eerste divi sie club op de tribune te heb ben gezeten. Tot op heden heb ik echter nog niets Van hem gehoord", verkondigt Martin Haar, die overigens verwacht dat eventueel in hem geïnte resseerde clubs eerst contact zullen opnemen met de leiding van Go Ahead Eagles, omdat die de vraagprijs bepaalt Haa- r: „Dat bedrag zou rond de anderhalve ton liggen, wat na tuurlijk veel te hoog is, wat heb ik dit seizoen nou eigen lijk in het eerste gespeeld?". Dat Martin Haar zo weinig „aan de bak" kwam, is echter niet alleen te wijten aan zijn werk. Ook de factor geluk wendde zich nadrukkelijk van hem af. Haar: „In het begin van het seizoen, voor de wed strijd tegen FC Amsterdam, was Johnny Oude Wesselink geblesseerd. Ik zou hem ver vangen, maar de vrijdag voor de wedstrijd kreeg ik angina en moest ik een maand aan de kant blijven. Tegen FC Twen te had ik ook moeten spelen, maar 's woensdags voor die wedstrijd werd ik in een wed strijd met het C-elftal gebles seerd en kreeg ik de volgende dag een dikke knie, zodat er van de oorspronkelijke bedoe lingen weer niets terecht kon komen." -Al die tegenslagen hadden tot gevolg dat Martin Haar begon te twijfelen. Laat, maar niet te laat, kreeg hij dan toch nog de kans zich te manifesteren. Hoe had hij dat overtuigender kun nen doen dan door drie keer te scoren tegen Sparta? Voor f 1,75 hebt u al era twéé kansen. Veel plezier vast In de Nationale Lotto heb je voor f 1,50 en een kwartje administratiekosten elke zondag al tweé kansen c de 1 e prijs. En die kan een half miljoen gulden bedragen. Zeg nooit dat de wonderen de wereld uit zijn.- Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. (Van onze sportredactie) DEVENTER Go Ahead Eag les linksbuiten Bert van Mar wijk heeft gisterenmiddag een driejarig contract getekend bij de Alkmaarse eredivisieclub AZ'67. De 24-jarige spitsspeler kwam gisterenochtend -na de medische keuring snel tot een beslissing. Vlak voor het tekenen van het driejarig contract werd Van Marwijk nog door Feyenoord- manager Guus Brox benaderd. In de ochtenduren had Peter Stephan de Rotterdamse club „beleefd doch dringend" ver zocht de besprekingen tussen AZ'67 en Bert van Marwijk niet te doorkruisen. De grootte van de transfersom wordt volgens insiders op 300.000 gulden ge schat De Graafschapdoelman Nico van Zoghei, die het afgelopen seizoen vrij onverwacht voor 3000 gulden van Go Ahead Eag les naar de Doetinchemse ploeg werd getransfereerd, voert mo menteel onderhandelingen met FC Groningenmanager Wim Beltman. Het ziet er naar uit dat Van Zoghei zijn voetbalcarrière in het hoge noorden zal afslui ten. Biljartvete opgelost NIJMEGEN Op korte termijn zal er in Nijmegen een einde komen aan een vete in biljart kringen die nu al tweé jaar duurt Wanneer de vereniging Noviomagum ingaat op de voor waarde van het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond het jeugdcentrum aan de Papengas te verlaten is het vrijwel zeker dat 400 leden die zich twee jaar hebben afge scheiden zullen terugkeren naar de KNBB. Na een gesprek tus sen leden van het bondsbestuur, het district Nijmegen en leden, van de afgescheidenen, die zich hebben verenigd in de biljart bond kring Nijmegen, zijn de partijen tot een voor iedereen aanvaardbare oplossing geko men. B.S. Leiden woedend (Van onze sportredactie) LEIDEN B.S. Leiden is woe dend op Studio Sport In een brief aan Bob Spaak, chef van NOS-sport, vraagt voorzitter Ton Menken zich af wat de reden van het niet uitzenden van B.S. LeidenRaak is ge weest Het argument tijdgebrek gaat er bij de leiding van B.S. niet in. Wie Studio Sport heeft gezien zal zich afvragen of het inder daad nodig was „herhalingen" van de 's-middags reeds uitge zonden motor- en wielerwed strijden moesten worden gege ven. Afgevaardigden van B.S. Leiden bezochten gistermiddag de officiële presentatie van In- ter Football. Veel wijzer zijn Ton Menken, Ben van Cleef en Frans van Egmond niet gewor den. Maarten de Vos van Inter Foot ball: „Wij weten op dit moment niets meer. Wij wachten op rap porten uit onder meer Leiden en Delft Een paar kandiaat-spon- sors zijn een beetje geschrok ken. En dat kan ik me best voorstellen, als je hoort, dat Raak in zijn eigen sporthal Hero verkoopt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11