BEZIELING ONTBRAK BIJ PSV Nieywe traSner kon zich afvragen w5e van de twee Feyenoord was Ajax rolde AZ op en had zijn revanche Niet in Zweeds elftal Toch Ajax De Graafschap taktisch sterk VINK ZIET AF VAN EXCELSIOR (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De PSVers Edström en Nordqvist heb; ben een uitnodiging om met het Zweedse elftal een vriendschappelijke wedstrijd (deze week) tegen Schotland te spelen, afgewezen. Zij laten de belangen van PSV prevaleren. Reserve Peter Dahlqvist is wel beschikbaar voor hpt Zweedse elftal. (Van onze sportredactie) Amsterdam Ajax zal toch deelnemen aan het voetbal toernooi (met o.a. Barcelona, Feyenoord, Bayerri' Mun- chen) dat ter gelegenheid van Amsterdam 700 jaar wordt georganiseerd. Aanvankelijk was Ajax niet geaccepteerd omdat het te duur was. Kritiek op dit beleid van de club en het feit dat FC Amsterdam zich gisteren heeft teruggetrokken, hebben Ajax ertoe doen besluiten tegen een veel lagere prijs toch deel te nemen. CMS l 'ÓÓST 0 Kees Rijvers maakte zich kwaad over deze situatie. Schoenaker stopt een kopbal van Edström met de hand maar scheidsrechter Beek liet deze overtreding passeren. Doetinchem - Niettegenstaande de voortreffelijke 1-1 van het nog niet geheel uit de degrada- tiezorgen zijnde De Graafschap tegen lijstaanvoerder P.S.V. stel de de Doetinchemse trainer Evert Teunissen: "Natuurlijk is het een goed resultaat, maar toch is het mij een punt tegenge vallen. Vooral in uitwedstrijden is PSV door een underdog tak tisch goed te bestrijden. Het spelpatroon is bekend. PSV kan daar niet van afwijken". - PSV's Kees Rijvers was erg kortaf, deed geirriteerd en zat duidelijk in de zorgen. "Als Evert Teunissen ons een compli ment geeft, is dat zeker voor het rustige optreden van PSV, want er zijn toch een paar dingen gebeurd om uit je vel te springen. Schoenaker heeft de bal uit het doel geslagen. Dat hebben de jongens mij verteld. En de trap die Jan van Beveren van Sytze Veen tegen het hoofd kreeg, was ook niet mis". PSV had het moeilijk genoeg gehad tegen een strijdvaardig en taktisch sterk spe lend De Graafschap, dat lange tijd zelfs een goed uitzicht had op de volle winst. PSV zat muurvast in de combinatie en greep naar het oude, vertrouwde middel: de bal hoog in de richting van hét hoofd van Edström, Die eenzijdige manier van voetballen was een kolfje naar de hand van De Graafschap, dat door Evert Teu nissen voortreffelijk was geinstrueerd. In de klem Edström won weliswaar vrijwel alle kop duels van de tenminste even lange Schreur maar zijn mede-aanvallers zaten in de klem. Mintjes, Zaaier, Koenders, geholpen door ijlings terugkomende mid denvelders en aanvallers, hielden de zaak gesloten, zodat PSV bedroevend weinig kansen kon crëeren. Van Zoghei in het Doetinchemse doel kreeg bepaald niet meer of lastiger werk d,an Jan van Beve- PSV had wel voldoende klasse om De Graafschap in de verdediging te druk ken, maar het ging allemaal te werktui gelijk. Elk spoor van bezieling ontbrak. Vooral in dit stadium van de strijd een kwalijke zaak voor de Eindhovenaars. Twee spelers legden zelfs voortijdig het loodje. Tijdens de rust werd Willy van de Kerkhof vervangen door Bent Sch midt Hansen (rentree sinds Augustus NACHTMERRIE Meer dan ooit had Evert Teunissen zijn hoop gevestigd op de counter. Zijn com pliment voor spits Gerrie de Jonge (kort voor het einde vervangen door Adrie Nanlohy) was terecht. De Jonge was een nachtmerrie voor Nordqvist, door zijn niet aflatende ijver. Bovendien stoorde De Jonge voortreffelijk. Als klap op de vuurpijl zorgde Gerrie de Jonge zes minuten voor de rust met een daverend schot voor het openings doelpunt. Uit een zeer verre, nauwkeurig gerichte pass van Guus Hiddink daalde de bal juist voorbij Kees Krijgh. De op volle snelheid liggende De Jonge vuurde pardoes langs de niet reagerende doel man Van Beveren. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat PSV niet bij machte zou zijn die achter stand teniet te doen. De Eindhovenaars gingen na de rust weliswaar vaak mas saal in de aanval, maar er kwam bedroe vend weinig uit. BANDAGE Eerst nadat Harry Lubse in de negende minuut van de tweede helft een wanorde lijke situatie voor het doel van De Graaf schap had uitgebuit leek de deur voor een Eindhovense zege open te staan. De Graafschap was echter niet van plan de 1-1 uit handen te geven. De Doetinchemse ploeg moest weliswaar ver terug, maar. de mogelijkheid op tegenaanvallen bleef bestaan. Hoe van niets toch nog iets gemaakt kan worden, bewees De Jonge toen hij doorliep op een voorzet van Mintjes. Van Beveren dacht dat de bal langs zijn doel zou gaan, maar De Jonge sprintte door en kopte de bal voor het doel. Van Beveren wierp zich op de bal, terwijl Sytze Veen juist met zijn rechter voet uithaalde voor een schot. De doel man werd aan het hoofd getroffen en speelde met een bandage verder. Na afloop bleek hij weinig hinder van de trap te hebben. GERRIT ZWIERS. De Graafschap: Van zoghei, Mintjes, Zaaier, Schreur, Koenders, Schoenaker (Poulus), Van Londen, Hiddink, Overgoor, Veen, De Jonge (Nanlohy). PSV: Van Beveren, Krijgh, Van Kraay, Nordq vist, Deijkers, Willy van de Kerkhof (Schmidt- Hansen), Quaars, Van der Kuylen, René van de Kerkhof (Dahlquist), Lubse, Edström. nieuwe baas bij Feyenoord, Antoni Brze- zanzcyk, op de tribune bij Excelsior. De aanval van Feyenoord liet het weer afweten. Rijsbergen (links) scoorde het enige doelpunt. Rinus Israel kan het niet meer voorkomen. ROTTERDAM - Zo zui- nig schijnt Feyenoord te zijn op de uit het niets opgedoken nieuwe trai ner, de Pool met de tongbrekende naam An toni Brzezanczyk, dat hij op de knusse hoofd tribune van het veld van Excelsior helemaal ingekapseld was tussen de bonzen., van zijn nieu we club. Het bestuur van Feyenoord was er, de beleidsgroep betaald voetbal en tussen hen in de kleine Pool met zijn donkere bril. Hij lurkte wat aan zijn pijp en zag door de donkere glazen van zijn bril de zaak nog don kerder dan hij al was. Brze zanczyk moet zich meermalen afgevraagd hebben welke van de twee nu eigenlijk Feye- welijks verschil tussen het be scheiden geklasseerde Excel sior en het in de top draaiende Feyenoord dat tenslotte toch nog het ene doelpuntje kreeg dat zo zwaar meetelt in de race naar de titel. Wiel Coerver - "nooit gehoord van hoe-moet-je-die-naam-uit- spreken" - had Theo de Jong, onwaarschijnlijk achteruitge- tuimeld in vorm, vervangen door Lex Schoenmaker, die eindelijk eens een hele wed strijd mocht spelen maar zich daarin niet kon onderschei den. Dat was wel geheel in de lijn van Feyenoord, dat alleen in Wim Jansen de traditionele werker had en in Jan Everse een stugge, goéd ingrijpende verdediger met oog op situa ties. Daaraan mankeerde het bij de rest van de defensie (Van Daele, Schneider, Rijs bergen). Omdat het midden veld maar wat aansukkelde en de aanval al weken niets voor stelt, kon Excelsior de zaak achterin gemakkelijk dicht houden. Met counters stichtten de mannen van Ben Peeters zowaar voldoende gevaar om tweemaal te scoren. (Van o s sportredactie) ROTTERDAM Maarten Vink, die op de nominatie stond om trainer van Excelsior te worden als opvolger van Ben Peeters die zijn contract niet verlengt, heeft zaterdag besloten niet op de aanbieding in te gaan. Maarten Vink acht het leiding geven aan zijn horecabedrijf in Rotterdam belangrijker dan een eenjarig contract Geen sier-Plant Na tien minuten al toen Feye noord voor de tweede keer een hoekschop had moeten wegge ven, waaruit Bassant de bal bij v.d. Berg bracht die Rogge veen bereikte. Treytel werd omspeeld en Excelsior leidde. De uiterst zwak optredende Jan Keizer wees naar het mid den want hij stond er met zijn neus bovenop maar had het verkeerd gezien. Grensrechter Plant had de vlag wel gehe ven. Hij had het goed gezien hoewel hij later nogal eens misgreep en derhalve geen sier-Plant langs de lijn was. Na de protesten van Feye noord ging Keizer de heer Plant consulteren en de Volen- dammer keurde de treffer af. Zeer zwak want hij had het duidelijke buitenspelgeval zelf moeten constateren. Tegen de rust scoorde Excel sior weer, uit een verre vrije trap van Israel, die in de twee de helft het veld moest verla ten omdat hij te veel last kreeg van zijn linkerknie waar Schoenmaker tegenaan had getrapt. In buitenspelpositie nam Bassant de bal ineens op zijn schoen. De heer Plant vlagde niet, maar Keizer had het ditmaal zelf wel gezien. Oudgediende Dirk Nijs wond zich hierover op de tribune erg op. Nijs: "Die grensrechter heeft nooit hoger dan derde klas KNVB gefloten en moet nu oordelen over doelpunten in de eredivisie. Dat blijf ik onjuist vinden". De KNVB zal zich waarschijnlijk niets aan trekken van wat Dirk Nijs vindt maar hij heeft wel gelijk. Excelsior bleef gemakkelijk overeind maar bezat niet de durf om over het gezapige tempo van Feyenoord heen te gaan en druk uit te oefenen op de lekke defensie van de "gro te broer". Het verweerde zich alleen goed. Jaap v.d. Berg te goed want hij haalde Kristen- sen - weer enorm veel balver lies - neer en kreeg de gele kaart Goede pass Toen het helemaal niet wilde lukken, wisselde Coerver de licht geblesseerde Schneider voor, toch, De Jong, die een vrije kans kreeg maar te zacht inschoot zodat Wickel de bal uit het doel kon werken. Pal daarop gaf Kristensen een van zijn schaarse goede pas ses en Rijsbergen kon scoren: 0-1. Ressel kreeg nog de kans de score te vergroten maar toen hij doelman v.d. Roer was gepasseerd, schoot hij naast. Kristensen mikte nog eens in de slotfase, toen Feye noord druk uitoefende, tegen de paal maar de armoe van Feyenoord kon daarmee niet worden verdoezeld. Armoe die ook bij Jan Keizer volop aanwezig was. Een scheidsrechter, die het ook goed vond dat Van Hanegem' hem driemaal ten aanschouwe (van de volgepakte tribunes voor aap zette. Enfin, hij paste geheel in het slechte duel. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 74. Rijsbergen 0-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 11.500. Kwakkernaat; Reygersberg, Rog geveen, Bassant. Feyenoord: Treytel; Schneider (De Jong), Van Daele, Rijsbergen, Everse; Jansen, Van Hanegem, Schoenmaker; Ressel, Kreuz, Kris- wam. AMSTERDAM - Ajax kan nog wel degelijk voetballen. De al meermalen in deze competitie afgeschreven equipe van Hans Kraay maakte dat duidelijk in het treffen met AZ'67. Ajax kreeg zijn revanche voor de eerder geleden nederlaag in Alkmaar en rolde AZ op met vier treffers. Een AZ dat op weg lijkt de competitie uit te zeulen in tegenstelling tot Ajax, dat een sterke eindsprint lijkt te hebben ingezet. AZ zat met het verlies niet eens iri zijn maag. Met Joop Brands' commentaar: "Wij hebben nog maar een doel, en dat is de nacompetitie", is de instelling van AZ verklaard. Joop Brand is bezig om de ploeg in optimale vorm aan de start te krijgen voor de drie wedstrijden in de na-competitie, die zullen beslissen wie in het UEFA Cup-toernooi mag uitkomen. Toch had AZ, al weer volgens Joop Brand, voor een stuntje willen zorgen, maar het miste daarvoor gisteren het zelfver trouwen en de precisie om een ploeg als Ajax te ontrafelen. Weliswaar was AZ in de eerste vijftien minuten niet de min dere van de Amsterdammers, maar nadat Steffenhagen een fout in de allerminst water dichte defensie van AZ had afgestraft, verdween het laat ste beetje geloof in eigen kun nen. Dieptepass Ajax hanteerde veelvuldig de dieptepass naar de snelle Stef fenhagen en Ruud Geels. Uit een van die dieptepasses nam Ajax na een kwartier verras send de leiding. Nygaard kon Ruud Geels (rechts) heeft met de helft van de produktie van Ajax tegen AZ'67 zijn aandeel wel weer geleverd. Hij is tevens vrijwel onaantastbaar topscorer geworden. Steffenhagen niet volgen en bovendien begrepen doelman Vooys en Nygaard elkaar niet, waardoor Steffenhagen simpel kon profiteren van het misver stand. Dit doelpunt ontwricht te AZ nog niet Ook de Alk- maarders kregen kansen. Kist glipte langs Dusbaba en stelde Meister in staat in te koppen. De bal ging echter net naast. Kort daarna leek AZ zelfs de gelijkmaker op het scorebord te brengen. Een dieptepass van Kees Kist op de naar bin nen gezwenkte Vosmaer kreeg Blankenburg niet goed onder controle. Vosmaer, voor de rest van de wedstrijd overi gens lamgelegd door Krol, kon de bal meenemen, maar schoot hem over. Een counter van Ajax, na ver keerd ingrijpen van Suuren- 'donk (uiterst pover) bij de middenlijn, stelde Steffenha gen in staat hoog voor te zet ten. Met een juweel van een kopbal bracht Geels zijn ploeg op 2-0. Voor AZ was geen succes meer te behalen. Joop Brand: "Twee weggevertjes, die doel punten. Het eerste doelpunt was een opraapbal. Gerrit Vooys heeft met recht Zoete Lieve Gerritje gespeeld. En dat tweede doelpunt? Dat zou met Dusbaba niet gebeurd zijn. Dan ben je wel drie rib ben kwijt". Eigen doel AZ raakte de kluts kwijt, vooral toen Ajax in de tweede minuut van de tweede helft de score op 3-0 bracht, overigens met behulp van AZ. Van Rijn soever stapte weer niet naar voren en Mol blesseerde zich bij een poging de doorbraak van Mulder ongedaan te ma ken. Mol miste en Mulder kon alleen doorgaan. Zijn schot ca ramboleerde via de paal het veld weer in voor de voeten van Brokamp. Van Rijnsoever kon Brokamps inzet niet meer wegwerken, ook niet Meyer, die met een sliding de bal hard in eigen doel knalde. Drie mi nuten later zat Ajax op rozen. Krol lanceerde Geels, die Vooys omspeelde en dat was 4-0. TON DE WIT Scoreverloop: 14. Steffenhagen 1-0, 37. Geels 2-0, 47. Meijer (eigen doel) 3-0, 52. Geels 4-0. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 18.000. Ajax; Schrijvers: Van Dord, Blan kenburg, Dusbaba, Krol; Notten, Mühren (Rep), Steffenhagen; Mul der, Geels, Brokamp. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever, Meijer, Mol, Vonk; Nygaard, Wild- bret, Suurendonk; Vosmaer, Kist, Meister.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9