Werknemers positief over arbeidsklimaat in glastuinbouw SPEKLAPPEN PAPRIKAPRIJZEN KOMEN MEER ONDER DRUK KOUD WEER: WEINIG SNIJBLOEMEN 150 KÏÏÏSSb llw EXTRA VOORDELIG SERVIO-ARTIKEL ONTKRACHT DOOR ENQUETE DEN HAAG Meer dan drie kwart van de werknemers in de glastuinbouw heeft het er goed naar zijn zin, vindt dat er goed wordt verdiend en heeft een uitstekende verhou ding met zijn werkgever. Dat, zo is ons van verschillende kanten bevestigd, is de in houd van een door een van de landbouwinstituten uitge bracht, maar nog niet gepubli ceerd rapport over een enfjue- te naar het arbeidsklimaat in de glastuinbouw. Een nogal verrassende uitslag. Temeer omdat hij komt op een mo ment, dat in het vakbondsor gaan Servio van de A.V.G. nogal is uitgepakt over socia le wantoestanden die zouden heersen in de tuinbouw, waar men wat de personeelsvoor ziening betreft maar wat aan zou rommelen met goedkope buitenlandse gastarbeiders. Dat dit in werkgeverskringen juist op het moment dat men met werknemers en de ambtelijke wereld om de tafel zit om een oplossing voor dat moeilijke personeelsprobleem te vinden in het verkeerde keelgat is geschoten is begrij pelijk. Een ogenblik vroeg men zich zelfs af of samen werking nog wel mogelijk was. Samen met de werknemers blijven ze zich zorgen maken over de personeelsvoorziening in de glastuinbouw. Niet dat er op het moment onvoldoende aanbod van arbeidskrachten zou zijn. In het Westland bleek in het najaar nog een behoefte te bestaan aan 275 werkkrach ten. maar toen het arbeidsbu reau in Naaldwijk begin dit jaar kans zag een aantal bui tenlandse arbeidskrachten, dat moest afvloeien bij een rijwiel- fabriek elders in het land, in de tuinbouw te plaatsen bleek plotseling de behoefte tot vijf zes te zijn gereduceerd. Wie in de tuinbouw geen on bekende is zal daarop onmid dellijk het antwoord weten: het Westland en de andere glastuinbouwgebieden zijn de laatste maanden overspoeld met illegale arbeidskrachten. Overal vragen zij de tuinders om „werkie, werkie, baas?" Het aanbod is soms zo groot, dat sommige tuinders borden bij de ingang van hun bedrijf hebben geplaatst met het op schrift „geen werk", op gevaar af, dat de mensen dat niet kunnen lezen en toch het be drijf opkomen. Overvloed Het is begrijpelijk, dat bij een dergelijke overvloed van ille gale werknemers de regeling van het ministerie van sociale zaken en van dat van justitie voor regularisering van het verblijf van buitenlandse werknemers weinig zoden aan de dijk zet Die mening heerst ook bij de arbeidsbureaus, waar men ondanks de verlichting van de voorwaarden die kort geleden is aangekondigd toch blijft aankijken tegen het feit, dat het „wit" maken van de ille gale arbeidskrachten maar voor een beperkte groep geldt. Van de andere kant beseffen ook de werkgevers in de tuin bouw terdege, dat het voortbe staan van deze situatie on houdbaar is. De bewering in het AVG-blad, dat liever met illegale gastarbeiders in dienst neemt "moet, zo vindt men in sommige kringen, de overheid maar zorgen, dat er geen illegalen meer door de tuinbouwgebieden rondlopen. De nu aangekondigde verdui delijking, eventueel verlich ting, van de regeling zou er toe kunnen leiden, dat een groter aantal illegalen „wit" kan worden gemaakt, zodat meer werkgevers die illegale arbeidskrachten in dienst hebben en de illegalen zelf over de brug durven komen. De werkgevers beseffen wel, dat ook al worden de buiten landse werknemers gelegali seerd zij toch nog meer moe ten doen om de sociale om standigheden te verbeteren. Het houden van spreekuren, het inschakelen van tolken, het regelen van centrale huis vesting en het zorgen voor een betere begeleiding behoren daartoe. Met de legalisering is het hele probleem echter niet opgelost. Ook aan de image van de glastuinbouw en de gedachten die hier en daar leven over het daar heersende werkklimaat moet het nodige worden gedaan. Vandaar, dat in de stuurgroep arbeidsvoorziening glastuin bouw het idee leeft om een arbeidspool in te stellen. Een stichting, een soort uitzendbu reau, zou centraal werknemers (Nederlanders) moeten aanne men en daar inzetten, waar ze nodig zijn. Gedacht wordt aan ieder, die werken wil (ook werklozen) via dit bureau de gelegenheid te geven. Omdat het idee afkomstig is van werknemerszijde en de werk gevers er eigenlijk niet zoveel resultaat van verwachten, heb ben zij zich toch bereid ver klaard eraan mee te werken. Zij willen het proberen mits de overheid financiële steun Buitenlandse werknemers legaal of illegaal verleent. De werkgevers vra- treffen in de tuinbouw een goed arbeidsklimaat aan. ien zich af wat ze aanmoeten goedkope illegale arbeids krachten wordt gewerkt wordt dan ook gelogenstraft door het genoemde onderzoek, waaruit onder meer blijkt, dat tachtig procent van de werkgevers veel liever met Nederlandse arbeidskrachten werkt, dat het overgrote deel zich duidelijk houdt aan de werktijden en de vakantiedagen en dat de lonen gemiddeld zelfs hoger liggen dan de vastgestelde c.a.o.-lo- nen. Reden waarom kennelijk slechts vier procent van de werknemers in de glastuin bouw blijk heeft gegeven niet zo tevreden te zijn met hun arbeidssituatie. De moeilijkheid is nu. hoe de door illegale krachten maar heel gebrekkig opgevulde grote vraag naar arbeids krachten in de glastuinbouw moet worden beantwoord. Een probleem, dat de tuinbouw al vele jaren bezighoudt. Werving van werknemers elders in het land is nooit een groot succes geworden, ondanks bouw van extra woningen in het West land en het verlenen van ande re faciliteiten. Toen bleek, dat Marokkanen en Turken uitste kende krachten waren is men enkele jaren geleden begonnen met werving in het buitenland. Na de beslissing van minister Boersma om daar een eind aan te maken is een stuur groep opgericht die de perso neelsvoorziening in de glas tuinbouw zou moeten trachten op te lossen. Onder leiding van directeur voor de arbeidsvoorziening K. Lewin is men aan het praten geslagen en praat men heden ten dage nog. De beperkte re gularisering, die nu landelijk uit de bus gekomen is een regeling, waar minister Boers ma vorig jaar voor wat de tuinbouw betreft nog het rode potlood doorhaalde wordt als een van de resultaten van dit overleg gezien. Het is een van de manieren om de on houdbare toestand te bestrij den. Een manier, die echter in de tuinbouw veel onrust te weeg heeft gebracht. Welke „gevaren" lopen de tuinders en de illegale arbeids krachten als ze zich bij de politie gaan aangeven en als ze niet blijken te voldoen aan de In werkgeverskringen wordt de regeling dan ook niet an ders gezien dan als een eerste aanzet tot verbetering van de arbeidssituatie. Natuurlijk vin den ook de werkgevers, dat het tewerkstellen van illegalen geen goede zaak is, dat daar alles aan gedaan moet worden, maar ze staan als het ware met de rug tegen de muur. Ze hebben immers dringend ar beiders nodig, want de pro- dukten moeten worden geoog st. Om nu te voorkomen, dat men met personeel in tijden buiten de „pieken", die in de tuin bouw nu eenmaal voorkomen. Men kan begrijpen hoe de werkgevers reageerden op het Servio-artikel, waarin de tuin bouwbedrijven „een paar dui zend individuele ondernemer tjes" werden genoemd, waar „verouderde sociale verhou dingen" zouden heersen. Het antwoord van de eerder gesig naleerde enquête op de bedrij ven, waaruit blijkt dat de ar beidssituatie in de tuinbouw gemiddeld beter is dan in wel ke bedrijfstak ook heeft hen ongetwijfeld een stimulans ge geven om het overleg niet een zijdig te verbreken. Een andere conclusie, die de stuurgroep arbeidsvoorzie ning glastuinbouw inmiddels heeft getrokken Is, dat er meer kansen op promotie in de tuinbouw moeten worden geschapen. Bij de werkgevers blijkt nu bereidheid om het aantal functiegroepen uit te breiden. Intussen vraagt men zich af hoe het met de arbeidsproble- matiek in het Westland en de rest van het Zuidhollandse glasdistrict zal aflopen. Voor lopig lijkt de oplossing nog niet dichtbij. Een van onze zegslieden vatte de hele kwest ie als volgt samen: „Het was een probleem, maar tot op he den is het een probleem geble- AAD VAN HOLSTEIN De oppervlakte paprika's is dit jaar groter dan in 1974. dit is gebleken uit de grotere aanvoer tot half maart. Na die tijd is de aanvoer niet toegenomen maar eerder iets minder geworden. De stand van de gewas sen is over het algemeen goed en door de zonnige perioden van de afgelopen week mag verwacht worden dat de aanvoeren weer snel groter worden. Dit zal tot gevolg hebben dat de prijzen een daling ondergaan, prijzen van 2,60 tot 3,10 per kg. zullen zich moeilijk kunnen handhaven. Er bestaat wel een vrij grote exportmarkt, West-Duitsland neemt de belangrijkste plaats in, verder wordt er geëxporteerd naar Denemarken, Engeland, Zweden, Frankrijk, Noorwegen, België en Ierland. Dit is op het eerste gezicht een indrukwekkend aantal landen maar de concurrentie uit andere landen moet niet onderschat worden, al zijn ze niet allemaal even belangrijk. Om een indruk te krijgen welke landen meedingen naar de West-Europese markt de volgende opsomming: Bulgarije, Roemenië. Italië, Ethiopië, Marokko, Spanje, Israël, Zuid-Afrika, Senegal. Cuba en de Ver. Sta ten. Vooral de kwaliteit en de houdbaarheid zullen bepalend zijn bij het veroveren van een goede plaats in deze „concurrentieslag". Aubergines i aubergines was dit jaar vroeger op gang gekomen dan voorgaande jaren. De kwaliteit van de vruchten is wel wat tegegevallen. Of dit als oorzaken heeft het vroege poten of het slechte weer, is nog een open vraag. De verwachtingen is wel dat de kwaliteit nu wel snel beter wordt. Het is vooral bij deze teelt interessant om de prijsontwikkeling te volgen, daar er steeds meer belangstelling voor de aubergi ne ontstaat. De prijs varieert van 85 cent tot 1,50 per stuk. Komkommers van komkommers is weer in stijgende lijn. De prijzen blijken erg con stant te zijn. Het invoerpatroon in West- Duitsland verloopt voor landen als Bulga rije, Roemenië en Griekenland erg grillig. Onze export naar Engeland, Frankrijk, Zwe den en Denemarken is nog steeds groter dan vorig jaar. Het ziet er niet naar uit dat de prijzen de komende week een sterke veran dering ondergaan. Voor de aubergine ontstaat steeds meer belanstelling Overige gewassen De hoge prijzen bij de andijvie en de spina zie hebben zich goed kunnen handhaven, maar zodra de aanvoer van de volle grond op gang komt, komen ze onder zware druk te staan. Of dit snel het geval zal zijn is met het huidige weertype moeilijk te voor spellen. De slaprijzen variëren van 30 tot 60 cent per stuk afhankelijk van het gewicht Het ziet er naar uit dat er de komende week weinig verandering in de aanvoer ontstaat en het is niet uitgesloten dat de prijzen zelfs nog iets oplopen. Er wordt enige concuri tie van Italië en België ondervonden. Over de prijs van de tomaten valt weinig te melden daar deze ten opzichte van vorige week weinig verandert is. Kleine gewassen die het op het ogenblik erg goed doen zijn selderij en peterselie, waar prijzen van 50 cent tot 1 gulden per bosje voor betaald worden. Het bijzonder koude dragen dat de laatste tijd gering heeft er toe bijge in snijbloemen de Door deze ontwikke ling blijven de prijzen i goed, met uitzonderingen van produkten die op een hoog prijspeil liggen. Tegenvallende prijzen zijn er ook, zoals bij voorbeeld de amerikaanse anjers. Hierbij moet wel worden aangetekend dat de kwali teit in de meeste gevallen nog niet meevalt. De alstroemeriatakken worden kwalitatief beter. Er worden veel amarylliskelken aan gevoerd (voornamelijk rode), waarbij het prijsverschil tussen zware stelen en lichtere stelen opvallend groot is. De gemiddelde prijs van de trosanjers ligt rond 2.50 per bos. De kwaliteiten worden tot boven 5 door de kooplieden afgedrukt. De prijzen van het snijgroen (extra veren) liggen tussen 2.50 en 3 per bos bij een regelmatige aanvoer. De prijzen van de anthuriums fluc tueren. Goede afzet i jaarrondchrysanten breidt zich steeds verder uit. Desondanks kunnen de prijzen zich goed handhaven. Hetzelfde kan gezegd worden van de grootbloemige chrysanten. Bij dit produkt bestaat de aan voer voornamelijk nog uit het sortiment „Rivaly". De freesia's vinden een goede af zet. De prijzen zijn hoog. Op sommige dagen- werden gemiddeld voor de freesia's eenszo- veel betaald als in de paasweek van 1974. Er was in 1974 wel een behoorlijke i voer dan op het ogenblik. De de gerbera is niet groot. Het verschil van kwantiteitaanvoer tussen de zgn. gerbera op kleur en de gemengde gerbera wordt steeds groter in het voordeel van de kleurgerbera. De kwekers van irissen hebben in financieel opzicht goede weken achter de rug. De gemiddelde prijzen liggen tussen 2 en 2.50 per bos. Het sortiment „Witte Wedge- wood" reikt in incidentele gevallen tot 6 per bos. De witte leliekelken zijn in de afgelopen week in prijs gedaald tot rond 0.35 gemiddeld per kelk. De uitbreiding van de lelietakken heeft een drukkende uitwerking op de prijzen. De grootste sorti mentaanvoerder „Enchantment" noteerde n een gemiddelde prijs van 0.40 tot 0.60 per tak, die toch niet tot tevredenheid kan stemmen. Bij de grote rozen zijn het qua aanvoer de Sonia's welke de boventoon aan voeren. Het prijsverschil van dit soort ter» opzichte van rode rozen is daarentegen op vallend gering. Kleine rozen. Het sortiment „Mercedes" wordt bij de klei ne rozen qua prijs veel minder gewaardeerd dan enkele maanden geleden. De kwaliteit van deze roos in deze periode is hier mede schuldig aan. De aanvoer van tulpen neemt geleidelijk verder af. Indien het huidige weertype in de komende week omslaat (hogere temperaturen) en er wordt volgens natuurlijke begrippen aange voerd, dan is het niet uitgesloten dat de ns erg groot wordt. Afdeling Gouda zaterdag Puntloos gelijkspel Bodegraven- Zwammer dam Van onze sportredactie BODEGRAVEN - Bodegraven, noch Zwammerdam hebben op het terrein van de thuisclub kans gezien het beslissende doelpunt in deze voor beide ADVERTENTIE) AM.C0RNE0BEEF -HQ MAGERE 500 GRAM 249 clubs zo belangrijke wedstrijd te scoren. In de eerste helft had Zwam merdam de winst kunnen pak ken, maar enerzijds goed verde digen van de rood-zwarten met Jan Hogenboom aan het hoofd en anderzijds slecht schieten van Koopman en de zijnen ston den de openingstreffer in de weg. Na de thqe was Bodegra ven geruime tijd in het offen sief, maar ook de Zwammer- damse verdediging wist van wanten en sloeg elke aanval re soluut af. Geblunder van de zwak leidende arbiter was er de oorzaak van, dat Zwammerdam bij een overtreding van de Bo- degraafse doelman een penalty werd onthouden. Het gelijke spel was evenwel toch de juiste uitslag. Aarlanderveen liet het thuis te gen Gouda lelijk liggen al werd dein bij de Aarlanderveners Wijfje wel sterk gemist. Foutief terug spelen van Rossenberg en vervolgens Van Leeuwen stelde de gasten in staat voor de pauze een 0-2 voorsprong te nemen. Jan Vergeer wist na de thee de achterstand te halveren, maar kort voor het einde bracht de Goudse midvoor het verschil toch weer op twee doelpunten, einde 1-3. Floreant wist het bezoekende Sportief na een goede wedstrijd met 2-1 huiswaarts te sturen. Gerard Van Ooi jen nam de bei de Boskoopse doelpunten voor zijn rekening. Stand: WDS 16-24 Bodegraven 17-24 Zwammerdam 15-22 Mocrkapclle 16-4 Afdeling Gouda zondag Nieuwkoop en Floreant aan de leiding Van onze sportredactie NIEUWKOOP Nieuwkoop, dat thuis het Reeuwijkse RVC ontving, is dank zij een 1-0 overwinning op de gasten weer gelijk met Floreant op kop in de afdeling Gouda gekomen. Daarvoor heeft Floreant dan (zij het natuurlijk ongewild) medewerking verleend door met 4-2 bij Schoonhoven te ver liezen. In Nieuwkoop wisten de Reeu wijkers tot een kwartier voor het einde uitstekend stand te houden tegen de vooral na de thee zeer talrijke stormlopen van de thuisclub. Uiteindelijk slaagde Siemon Verlooy er na enkele vergeefse pogingen in de zege voor zijn ploeg vast te stel len. 1-0. Zelfs zat er nog een grote overwinning in ware het niet, dat lat en paal de Reeu wijkse doelman te hulp kwa men. De waarheid gebiedt even wel te vermelden, dat diezelfde lat en palen in de eerste helft Nieuwkoop voor een achter stand hebben behoed. Stand: Floreant 15-JJ Nieuwkoop 15-M Oudewater 16-17 Bergambacht Ammerstol

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6