rEEN KANS VOOR „-MOLUKSE STAAT Confessionelen door PvdA zwaar op de proef gesteld Kottervloot moet 20% inkrimpen figidóeQoti/to/ni Nerveuse pleegouders vangen Vietnamese weeskinderen op randweer araat BIJ n rampen Staatsgreep in Tsaad president gedood UITERST LINKS IN PORTUGAL TABOE VOOR KATHOLIEKEN ANDAG 14 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ^CRM-minister na werkbezoek: [PHOL „Het is volkomen irreëel om nog Jer te praten over de wens van sommige r0! .Molukkers in Nederland voor een onafhan- ie, eigen republiek". Met deze mededeling gistermorgen minister Van Doorn (CRM) chiphol terug na een twaalfdaags bezoek aan nesië. Volgens de bewindsman is niemand in nesië bereid ernstig over dit ook volgens hem te verwezenlijken plan te praten, ens minister Van Doorn resten de Zuid-Mo- xla, ers twee mogelijkheden: blijven in Nederland ze zich binnen de Nederlandse samenleving at »ns de spelregels en dus correct gedragen of gkeren naar Indonesië. In dat laatste geval zal egering de reiskosten vergoeden. Overigens Indonesië al verklaard kritisch te zijn in de iting om de komst van personen die een eigen ■Molukse republiek willen bevechten, te voor komen. Indonesië houdt zich tevens het recht voor te beslissen op welk eiland de terugkerende Zuid- Molukkers zullen worden gehuisvest. Voor de achterblijvers die momenteel nog staten- loos zijn heeft minister Van Agt (Justitie) een faciliteitenwet op stapel gezet, waardoor de Zuid- Molukkers recht krijgen op een deel van de voor delen van het Nederlanderschap De leider van de Zuid-Molukkers ir. Manusama heeft inmiddels op de conclusies van de bewinds man teleurgesteld gereageerd. „Zijn bezoek is tijdverspilling en weggegooid geld geweest. Hij solt met ons. Met een ander beleid zou onze toekomst er anders uit zien. Overigens verwachtten minister Van Doorn en ir. Manusama, dat slechts weinige Zuid-Molukkers de terugreis naar Indonesië zullen aanvaarden. Hindelopen 750 jaar Het Friese IJssel- meerstadje Hinde lopen viert dit jaar het 750-jarig bestaan. Ter ere hiervan trokken zaterdag kleurige folkloristische groepen uit de drie noordelijke provincies door de straten van het oude dorp en ga ven op enkele plaatsen demon straties. ■IIIIIIIIIIIIIII Onbekende koper voor Krasnapolsky AMSTERDAM (ANP) Het college van commissarissen en de directie van Grand hotel Krasnapolsky N.V. hebben het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel verzocht de notering van aandelen Krasna polsky vandaag op te schorten. De reden van dit verzoek is dat het commissarissen en directie (op 12 april) bekend is geworden dat aan enkele groot-aandeel houders het voornemen is ken baar gemaakt om onderhande lingen te openen over het uit brengen van een bod op de aan- llllllllllllll (Van t 'remier Den Uyl parlementaire redac tie) Den Haag De partij van de Arbeid heeft de confessionele regeringspartners KVP en ARP zwaar op de proef gesteld, niet alleen de eventuele samenwerk ing met deze partijen (of met het CDA, waaraan dan wellicht gestalte is gegeven) na de ver kiezingen van 1977, maar ook de huidige coalitie is danig op de tocht komen te staan. Deze conclusie kan getrokken wor den na de anti-NAVO-uitspra- ken van het PvdA-congres vori ge week in Amsterdam. De voortzetting van het Neder landse NAVO-lidmaatschap is door het congres afhankelijk ge steld van een groot aantal stren ge voorwaarden, waaraan de NAVO uiterlijk in 1978 zou moe ten voldoen. Uit de eerste reac ties van confessionele zijde blijkt duidelijk, dat men het daar volstrekt oneens is met het PvdA-congres en dat men het onbehoorlijk vindt om de NA- VO-bondgenoten zo voor het blok te zetten. De eis dat kern wapens uit Nederland moeten verdwijnen als niet binnen drie jaar resultaat is geboekt met dè ontspanning tussen oost en west, werd door AR-leider Aantjes betiteld als „parasiteren op je bondgenoten" KVP-fractieleider Andriessen vond dat de ministers en fractie leden van de PvdA het pistool op de borst hebben gekregen. „Daardoor loopt nu al de coali tie gevaar" De heer Andriessen vreest, dat het kabinet en de PvdA-fractie door de congre suitspraken zo onder druk zijn gezet, dat de uitwerking al spoe dig in de Tweede Kamer ie mer ken zal zijn. Het politieke kli maat is volgens hem al aardig verpest. Ook premier Den Uyl was overi gens niet erg gelukkig met de uitspraken van het congres over de NAVO. „Ik zie niet in, hoe men de ontspanning tussen de supermachten kan bevorderen door uit de NAVO te hollen". Op korte termijn lijkt er trou wens aardig vuurwerk te ver wachten in de Tweede Kamer. De PvdA heeft zich tegen de aankoop van de straaljager YF- 16 gekeerd, die minister Vrede- ling nog steeds wil kopen. KVP en ARP willen het beste toestel en zullen daarom Vredeling steunen. Bovendien zien zijn in de afwijzing van de YF-16 de eerste openlijke anti-NAVO- stap, een reden temeer om Vre- delings voornemen te steunen. De keuze is nu: of de PvdA kiest eieren voor haar geld, of Vredeling stapt uit de regering met alle eventuele gevolgen voor het hele kabinet. Premier Den Uyl zei in zijn congresrede, dat Nederland de komende tijd een aantal wenig populaire maatregelen kan ver wachten om de dreigende werk loosheid een halt toe te roepen. Hij kondigde aan dat de lonen in 1976 niet of nauwelijks om hoog kunnen. Ook liet hij doorschemeren dat de overheidsuitgaven tijdelijk verlaagd zullen moeten worden en dat de reering de sociale fondsen zal steunen via rijksbij dragen, om aldus de premies niet verder te laten stijgen. Ingeval ISSINGEN (ANP) De Ne- ilandse brandweer-organisa- «ojn vandaag op de hoorzit- er mg van de vaste Tweede Ka- 5r nwommissie voor civiele ver- jpfcing in Den Haag met een Wsluidend standpunt voor de w gekomen over hun taal bin- de organisatie Bescherming :al nolking, hulpverlening bij 'K apen. brandweerorganisaties staan aniem achter de onlangs door minister van Binnenlandse ken uitgebrachte nota hulp- ,0lJ rlening bij ongevallen. In deze la is aan de brandweer een ofdfunctie toebedeeld, derland heeft op dit moment beschikking over 23.000 vrij- 1 v lligers, 3.000 beroeps- en 000 bedrijfsbrandweerlieden volgens de organisaties vol- ig op een nieuwe hulpverle- Bgstaak berekend zijn. Voor ingrijpen bij grote rampen wel een aanpassing van de indweerorganisatie en een falitatieve verbetering van het iterieel nodig zijn. Daarnaast vooral in de regio uitbreiding het beroepspersoneel. *1), a )uderbestuur ëpijnkliniek ïeengezonden. T Dc officiële ouderver- ng van de Pepijnklinieken zwakzinnigen in het Lim- urgse Echt is dit weekeinde de lan uitgestuurd. Het besluit rerd genomen op een algemene tdcnvergadcring waarop de mdervereniging verantwoorde- Ijk werd gesteld voor de finan ciële chaos die de laatste jaren de Pepijnklinieken is on- laan. J1 Het bestuur werd tevens be- ehuldigd van „onwil en onver- nogen ten opzichte van de ou- lers in kritieke situaties". De mdervereniging zou de belan- len van het stichtingsbestuur ^gesteld hebben boven dat van lie pupillen en ouders, toen zij zich achter direkteur-genees- dr. J. Bijaert schaarden bij pogingen van het bestuur hem te ontslaan, omdat hij het niet eens is met de opvattingen van het bestuur over zwakzinnigen zorg. Er is voorlopig een nieuw be stuur geformeerd, dat de finan ciën moet saneren en voor no vember een verkiezing van een definitief bestuur mogelijk moet maken. (ADVERTENTIE Sterkte klinkt kaweraadschappelijker met een bloemetje viaFleurop. SCHIPHOL (ANP) Schiphol heeft zaterdag een ware inva sie van Vietnamese weeskin deren beleefd. Het begon met een groep van 33 weesjes die op doortocht waren naar Frankfort, om daar door plee gouders te worden opgeno men. Daarna volgde een groepje van 20 dat direct werd vervoerd naar een kli niek in Huizen (NH). Een toestel met 27 peuters aan boord zorgde op de luchtha ven voor een flinke chaos, blij de en tragische taferelen. In grote spanning wachtten 27 Nederlandse ouderparen op hun nieuwe aanwinst Sommi ge peuters waren volkomen apatisch, andere schreiden klaaglijk en enkele waren vol komen overstuur. Sommige ouders legden de kinderen me teen op de grond om ze van een nieuwe luier te voorzien, anderen hadden zuigflessen meegebracht, waarmee ze pa niekerig probeerden het huilen van hun nieuwe telg te stop pen. Aan boord van het toestel met 20 kinderen bevond zich ook pater Johan Donders van de congregatie Don Bosco met in zijn gezelschap zes breedla- chende jongens en drie meis jes. Hij heeft de kinderen in de straten van Saigon opge pikt. Eerst was hij van plan alleen de zes jongens mee te nemen, maar toen bleek dat een van hen nog drie zusjes had rondzwerven heeft hij die ook meegenomen. De KLM heeft voorlopig genoegen ge nomen met een schuldbekente nis van 5000 gulden. De pater heeft bovendien al zijn bezit tingen in Vietnam moeten ach terlaten. Van een Amerikaans toestel op weg naar Los Angeles heb ben de meevliegende artsen elkaar woedend beschuldigd van de verwarring op de lucht haven die het vervoer van de kinderen naar een ziekenhuis heeft vertraagd. Er heerste een volledige chaos. Boven dien overleed een klein meisje nog voordat het toestel geland was. De door reuma ge kwelde Rien van Nunen was zater dag overgelukkig, toen hij in Zand- voort de „Ere Loeres" in ont vangst mocht ne men. De „Ere Loeres'of „Grand Prix de Joke" is hem toe gekend door het „1 april-genoot- schap" alias „de Bond van Hande laren in Feest neuzen". Op de foto het echtpaar Van Nunen na de uitreiking van de ze hoge onder scheiding. President Tombalbaye van Tsjaad die zondag door het leger werd gedood. Ndjamena (AFP) In de Cen- traalafrikaanse republiek Ts jaad heeft het leger een eind gemaakt aan het bewind van president Ngarta Tombalbaya (56) Tombalbaye werd hierbij gedood. Generaal Noel Odingar, tijdelijk bevelhebber van de strijdkrach ten, verklaarde via de radio dat het leger de macht had overge nomen. De staatsgreep volgt na een zui vering die eerder de^ maand door president Tombalaya bij het leger en de politie werd uitgevoerd. Verscheidene hoge officieren, onder wie generaal Djogo, hoofd van de militaire staf van de president en kolonel Djimet, hoofd van de politie, werden toen gearresteerd op be schuldiging een militaire staats greep te hebben voorbereid. De ze had in de nacht van 2 op 3 april moeten plaatshebben. (Van een onzer verslag gevers) UTRECHT Aan een inkrimping van de Ne derlandse kottervloot zal volgens minister Van der Stee (Land bouw en Visserij) niet zijn te ontkomen. Na zeer gunstige en tot de bouw van vele nieuwe schepen leidende resul taten in de jaren 1970 tot 1973 is het afgelopen jaar 48 miljoen verlies geleden; voor dit jaar wordt gerekend op een verlies van 71 miljoen. Het voortbestaan van de kot tervloot zal verzekerd moeten worden, maar dan zal een in- krimping van 20% nodig zijn. Voor dit laatste is op steun van de overheid te rekenen. Aangezien de Nederlandse vis serij ook in de toekomst met internationale vangstbeperkin gen te maken krijgt, heeft de minister zaterdag op de verga dering van de Vissersbond de aandacht gevestigd op de voordelen van een quotenver- deling per schip of bedrijf. Daarmee kan men zijns in ziens voorkomen, dat het aan Nederland toegewezen vang staandeel wordt volgevist in scherpe onderlinge concurren tie met lage opbrengstprijzen als gevolg. Deze mening wordt overigens niet gedeeld door de voorzitter van het Produkt- schap voor vis en visproduk- ten. Het produktschapsbestuur heeft bovendien al gekozen vjoor een ander systeem: het heeft raamverordeningen vast gesteld die aan het Produkt- schap de bevoegdheid geven regelen te stellen aangaande het uitvaren ter visserij, /de uitoefening van de visserij en de visaanvoer. Dit wordt een betere methode geacht om de visserij op de onder de vangst beperking vallende soorten in de hand te houden. Rijden onder invloed van sterke drank neemt toe DEN HAAG Het aantal automobilisten, dat achter het stuur van hun auto gaat zitten, nadat ze een flinke hoeveelheid alcohol hebben geconsumeerd, neemt duidelijk toe. Men kan spreken van bijna een verdubbeling van het aan tal overtreders van de 1 november-wet, waarbij een alcoholpromilage van 0.5 is toegestaan, sinds de eerste. Dit is gebleken uit de con troles die in het afgelopen weekeinde in de provincies Zuid-Holland en Noord- Brabant zijn gehouden. Ook andere, niet groots op gezette controles, hebben op een duidelijke toename gewezen. In Friesland bleek onderlaatst 1.7 pro cent van het aantal aange houden bestuurders dron ken te zijn. Ook worden er bij deze controles nog veel wagens aangetroffen waar aan het een en ander man keert, hoofdzakelijk gladde banden. Drie jaar voor Nederlandse in Algiers. ALGIERS (AP) In Algiers zijn zaterdag 17 buitenlanders veroordeeld wegens het in bezit hebben of trachten te smokke len van verdovende middelen. Onder de veroordeelden, onder meer afkomstig waren uit West- Duitlansland, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen en De nemarken, was de Nederlandse, die drie jaar kreeg. Haar landgenote werd vrijge sproken. Drie zeilers verdronken DORDRECHT (ANP) Een 51- jarige man uit Langeweg (NB) is zaterdag bij het zeilen op het Hollands Diep omgekomen toen zijn boot door een rukwind om sloeg en hij in touwen kwam vast te zitten. Op de Westerschelde zijn zater dag de lijken geborgen van twee onbekende Belgische zeilers. Hun zeilboot was door onbeken de oorzaak omgeslagen. RODE KRUIS - Het Neder landse Rode Kruis heeft giste ren per vliegtuig zestig ton voedsel naar Singapore ge stuurd, voor de vluchtelingen in Zuid-Vietnam. Op het gironum mer 6868 van het Rode Kruis is tot nu toe 30.000 gulden binnen gekomen voor de vluchtelingen hulp. Van de 80 miljoen gulden die nodig is voor directe hulp in Vietnam en Cambodja is nu 20 miljoen bijeen. Partijcongres en positie kabinet DE POSITIE VAN HET KABINET DEN UYL is er sinds vorige week maandag niet beter op geworden, dan denken we niet in de eerste plaats aan het vonnis dat minister Pronk aan zijn broek gekregen heeft; regeringspartijen zijn niet van plan hiervan een politieke kwestie te maken, hoewel Pronk de eerstkomende tijd over veel zaken beter zijn mond kan houden, daar hij maar op het nippertje aan het strafkamp is ontkomen. Veel erger is wat er eind vorige week op het socalistisëh partijcongres allemaal is gezegd en besloten. De PvdA-ministers met Den Uyl voorop mogen naar buiten uit erg disciplinair doen en zich optimistisch tonen, het zit voor de samenwerking tussen progressieven en christen-democraten niet lekker en tussen bepaalde PvdA-ministers en hun achterban evenmin. ENKELE FEITEN: de vervanging van de Starfighter kan voor minister Vredeling nog altijd een te heet hangijzer worden, evenals de Navo-politiek in het algemeen voor minister Van der Stoel. De nieuwe samenstelling vein het PvdA-bestuur is bepaald niet zo dat men er een gerust hart van kan krijgen; de anti-Navo-gevoelens zijn in het gunstigste geval slechts voor een paar jaar onder controle gezet en op elk daarvoor geschikt ogenblik kunnen pacifisten als de nieuwe voorzitster gaan proberen de handen die ze vuil vinden, wit te wassen. Wie het anders ziet kan dit dan uitleggen als een gelegenheid om hun handen op een andere manier zwart of rood te maken. De kans op prolongatie van de samenwerking tusSen links en de christen-democraten is door het PvdA-congres met een zware hypotheek belast; in het samenwerkingsverband van links krijgen PPR en PSP samen even veel te zeggen als de veel grotere socialistische partij. Een nobele daad van zelfverloochening of een welbewuste keuze om straks de ARP en KVP (al dan niet omgezet in het CDA) tot grote concessies te kunnen dwingen? Er zijn realisten die vermoeden, dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen en dat tussen de twee partijcongressen door er wel weer stoom zal worden afgeblazen. Het kan zo zijn, maar het kan ook heel anders aflopen. Van kritiek tegen linkse dictaturen was er op het PvdA-congres amper iets te horen. Met zijn vele Nederlandse guldens kan Soares in Portugal misschien wel proberen propagan da te maken, maar hij moet bij enig succes daarvan vrezen, dat de communisten en linkse kolonels de ware vrijheid en echte democratie weinig meer kans zullen gunnen dan Salazar en zijn opvolger gaven. KOMENDE MAANDEN ZAL MOETEN BLIJKEN, OF Den Uyl c.s. van plan zijn aan de leiband van het PvdA-congres te lopen. Doen zij dat, dan wordt de parkementaire democratie een kind met bloedarmoede; doen ze het niet, dan loopt de interne kracht van de socialistische partij ernstig gevaar en dreigen er andere moeilijkheden. Terecht heeft zelfs de milde AR-fractievoorzitter, mr. Aantjes, zich zaterdag via de radio erg pessimistische uitgelaten. Misschien is een en ander voor de KVP die zelf oók in de perikelen zit aanleiding om komende weken het eigen onderlinge wild geraas te staken en zich met geestveranten te bezinnen op de vraag, hoe tegenwicht geboden kan worden aan de storm die op een kwaad moment vanuit de socialistische hoek zou kunnen losbarsten. Een kabinetscris is thans om diverse redenen politkeke, tactische en nationale ongewenst. Maar men zal wel voorbereidingen moeten treffen, voor het moment waarop zo'n crisis vanuit de PvdA geforceerd zou gaan worden. Drs. Den Uyl heeft zijn voorganger van 1940 gelukkig niet nage daan met de raadgeving aan de natie om maar rustig te gaan slapen. Wij hebben zo'n idee, dat hij zelf dit op het moment ook liever niet doet". De Bilt Aan een periode met koud weer is voorlopig een einde gekomen. Gistermiddag drong met naar zuidwest ge draaide winden zachtere en vochtiger lucht ons land bin- nen. De circulatie werd name lijk eerst bepaald door een krachtig hogedrukgebied boven de Azoren, dat, tezamen met depressies boven Oost-Europa, voor een noordwestelijke stro ming boven onze omgeving zorgde. Het hogedrukgebied heeft zich nu naar zuidelijker breedten teruggetrokken, waar door van de Atlantische Oceaan afkomstige depressies hun invloed tot onze gewesten kunnen uitbreiden. Dit betekent voor ons een enigszins wissel vallig weertype met temperatu ren, die ongeveer normaal zul len zijn voor dit jaargetijde. Vooruitzichten voor woensdag: Enigszins wisselvallig met hier en daar regen en enige verdere stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. J ADVERTENTIE LISSABON (U.P.I.) De Portugese rooms-katholieke priesters hebben gisteren hun gelovigen verzocht tegen de communisten en andere atheïstische partijen van uiterst links te stemmen. De preken waren voornamelijk gericht tegen de communistische partij zelf, in navolging van een verklaring die na een bisschop penconferentie in Fatima was uitgegeven. „Het is", aldus deze verklaring, „rooms-katholieken (moreel) verbo den op partijen te stemmen die 'door hun ideologie, doeleinden, vooroordelen en geschiedenis hebben getoond onverenigbaar te zijn met de christelijke opvatting van de mens en diens plaats in de maatschappij". In de verklaring wordt er ook op aangedrongen, niet blanco te stemmen bij de verkiezingen van 25 april. De bisschoppen zeggen dat de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering politiek iets van hun betekenis hebben verloren, maar als opiniepeiling belangrijk blijven, omdat zij het volk de gelegenheid geven te laten blijken hoe het in werkelijkheid de nieuwe Portugese gemeenschap wil opgebouwd zien. (ADVERTENTIE Kleindochter Russell steekt zich in brand PENZANCE De 26 jarige Lu cy Russell, kleindochter van wij len Bertrand Russel, heeft zich zelf aan de voet van een stenen kruis op een kerkhof in St. Bu- i^an met bezine overgoten en in brand gestoken. Daarna rende zij als een levende fakkel het dorp binnen. Verbijsterde dorpelingen doof den de vlammen met paarden dekens, maar wat later overleed zij in het ziekenhuis.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5