Kalf voelde zich als leeuw tussen „al die mensen" Trilogie De Vlaeminck was minder overtuigend UNIEK SFEERTJE CITY-PI ER-CITYLOOP Politie was beste vriend Veel interesse voor trimloop Cityloop moet groter opgezet traditie worden Eerst reputatie dan sponsoring GESCHIEDENIS IN PARIJS-ROUBAIX Beboet DEN HAAG Op een kruising van de Scheveningseweg ge beurde het onvermijdelijke. Een automobilist, tot stoppen gemaand door een agent, maak te zich woedend. Het kon er bij hem, eigenaar van een glanzend voorwerp op vier wielen, niet in dat hij voorrang moest verle nen aan een - in zijn ogen - stelletje nietsnutten. De niet snutten waren atleten. Een kleurrijk gezelschap, dat op de route kriskras door Den Haag en Scheveningen zeer gemengde reacties opriep. Reacties van winkelende huisvrouwen in de stad, argeloze wandelaars op pad in de Scheveningse bosjes en automobilisten die hun weg tijdig zagen afgesneden. Allen waren getuige, of ze nu wilden of niet, van de City-Pier-City- loop. En hoe uiteenlopend de gedachten van de toeschouwers ook mogen zijn geweest, een ding zal door niemand worden betwist Het Haagse lange-af- standsevenement, zaterdag voor het eerst gehouden, was een voorbeeld van perfecte or ganisatie. Een van de compli menten na afloop was afkom stig van Henk Kalf, de win naar. „Deze wedstrijd verdient een vervolg. Ik zal er de volgen de keer zeker bij zijn". Henk Kalf zei het énkele ogen blikken, nadat hij begeleid door een motoragent in de druk be zochte Prinsestraat het laatste gedeelte van de 14.500 meter nog even sprintend had efge- legd. Hij praatte honderduit met zijn vrouw en de trainer die hem op de fiets begeleid had. Alsof het traject, door hem af gelegd met een gemiddelde van ongeveer twintig kilometer per uur totaal geen moeite had ge kost De Groningse atleet later in de dubbeldekker van Sijt- hoff-Pers: „Inderdaad, je kan wel zeggen, dat ik in goede vorm verkeer. Tegenwoordig kan ik ook sprinten. Ik hoef niet (Van onze sportredactie) DEN HAAG - "De politie is je beste vriend", Een indrukwekkend motorescorte, enkele wa- luidt een slogan waarmee na zaterdag de gens en verkeersleiders op ongeveer elk kruis- organisatoren van de City-Pier-Cityloop van punt - en er waren er nogal wat - legden de harte kunnen instemmen. grondslag voor de perfecte organisatie. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De trimloop, wat de gemeente betreft uitgangspunt om het initiatief van raadslid Wiersma die op het idee kwam van een loop in het centrum zo daadwerkelijk te steunen, kende een ruime belangstelling. Enkele minuten na de wedstrijd startten bijna 600 deelnemers om na zeven recreatieve kilo meters in Scheveningen te finishen. "Voor de eerste keer niet slecht", aldus Dick Lindhout. meteen meer te forceren". Een tempoversnelling van Henk Kalf was genoeg geweest om zijn naaste belagers Cor Criend, Roelof Veld en Piet Vonck, toch geen kleine namen van zich af te schudden. „We waren net om hoog gegaan tegen een heuvel toen we de wind in de rug kre gen. Met een tussensprint was ik los". Het gebeurde op de Scheven ingse boulevard, ongeveer hal verwege het parkoers. Op dat moment waren er nog vier kans hebbers over. Al zeer vroeg had de eerste schifting plaats gevon den. Op het vijf kilometerpunt hadden andere atleten, van het eerste uur", de Belg Paul Leleu, Thomas Verbeek, Johan Kijne, No op den Oordt en Winfried Helwich (W-Dld.) tesamen met „de grote vier" meteen na de start op het Lange Voorhout, ontsnapt, moeten lossen. Het da verende tempo van Henk Kalf die twee weken geleden het Ne derlands record op de tien En gelse Mijl verbeterde bleek bij de finish, waar de chronometers op 42.52.2 bleven stilstaan. Leeuw De atleet van GVAV, luid beju beld, was meteen tot praten in staat „Ik hou wel van zo'n wedstrijd. Atletiek zit nog in een verdomhoekje. Je loopt al tijd buiten de steden. Zo breng je de atletiek bij de mensen. Ik hou van dat sfeertje. Met al die mensen voel je je, als het goed gaat als een leeuw". Als een leeuw, het is een goede vergelijking. Henk Kalf die zijn seizoen heeft afgestemd op de weg was bevreesd voor de con currentie. Moest wel bevreesd zijn, want vijftien kilometer is eigenlijk iets te kort voor hem. Bovendien: „Steeds tegen de zelfde mensen lopen is moeilijk. Je kijkt nog teveel tegen die concurrentie aan. Dan mis je dat machtige gevoel. Een voor beeld is het Nederlands kam pioenschap 25 kilometer in Win schoten. Ik stond toen, omdat Geert Jansen meeliep, onder zo'n mentale druk dat mijn plannen in het water vielen. Nu is ook volgende maand de mara thon in Amsterdam. Liever had ik aan een wedstrijd in het bui tenland meegedaan. Het mocht nu niet van de KNAU. Nu moet Henk Kalf, omringd door Het verkeer werd tijdelijk stilgezet voor de City-Pier-City- familieleden, zijn trainer en loop. Omdat pijlen ontbraken - een schoonheidsfoutje - onze verslaggever, praat na was het improviseren voor de lopers. Roelof Veld, Cor terwijl hij zijn trainingspak Vriend en Henk Kalf (achter Vriend), bijeen terwijl Piet aantrekt. Vonck zijn eigen weg kiest. Henk Kalf bejubbelt in de Prinsestraat zijn zege, goed voor een draagbare TV. „Met zoveel mensen voel jè als een leeuw". Foto's: Simon E. Smit. je je als eerste Nederlander weer waarmaken". Bij het noe men van Geert Jansen valt ook onmiddellijk de naam Jos Her mes, die vanwege een blessure niet kon meddoen. „Jammer", aldus Kalf. Spoorboekje Henk Kalf (28) durft de strijd aan met de gereputeerde atle ten. Met een trainings arbeid van 250 kilometer per week mag dat ook wel. „Sinds ik vorig jaar getrouwd ben, is er rust in mijn training gekomen. Ik train geprogrammeerd, het is net een spoorboekje". Hij houdt ook alles bij en kan daarom de conclusie trekken dat hij op drie maanden arbeid vorig jaar al een maand is uitge lopen. „Ik hou ook alle presta ties bij. Als het nu eens een keertje slecht gaat, kan ik terug vallen op mijn plakboek. Mis schien klinkt dat een beetje sen timenteel, maar het geeft een hoop moed". Henk Kalf heeft moed. Als ama teur („ik train twee keer per dag, maar werk toch full-time. Door aan de weg te timmeren komt er misschien een spon sor") heeft hij uiterst professio nele plannen. „De marathon is alles. Ik denk aan een Neder lands record in de buurt van de 2.17. Dit jaar 2.19 en dan moet volgend jaar op de Olympische Spelen de kroon op het werk worden gezet". Kees Kooman WENS GEMEENTE (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Een van de meest enthousiaste geluiden na afloop van de City-Pier-Cityloop was afkomstig van Dick Lindhout, hoofd sport zaken' gemeente Den Haag. "Geweldig", sprak hij voor de prijsuitreiking in het gemeentelijk informatiecentrum. "Het is op mij afgekomen als een uitstekend georganiseerd evenement". Lindhout huldigde de politie en de ruim hon derd Haagse juryleden die het parkoers be waakten, alvorens voor organisator afdeling Den Haag van de KNAU zeer verheugende woorden uit te spreken. "Het is bewezen, dat Den Haag een evenement van aanzienlijk meet allure aan kan. Voor volgend jaar denken we dan ook aan een lange-afstandsloop van inter nationaal karakter. We zullen er, zo heeft de wethouder al beloofd, alle mogelijke mede-L werking aan verlenen." De City-Pier-Cityloopj. zal dus, nog groter opgezet tot een traditie., groeien. Lindhout: "We hebben eerst eens ge-L zien, wat men kon. Met een traditionele internal tionale afstandsloop hebben we iets fantastische bereikt voor onze stad". (Van onze spotredactie) DEN HAAG - Een facet in de professioneel opgezette organisatie van de Cityloop ontbrak zaterdag: de in wielerwedstrijden gebruikelij ke steun van de middenstand. De aantrekkelij ke omstandigheden van een drukke omgeving werden niet uitgebuit. Fromberg, als voorzit ter van de afdeling Den Haag van de KNAU, de grote man achter de organisatie: "Dat hebben we bewust niet gedaan. Voor sponso ring wilden we eerst een reputatie vestigen". Voor volgend jaar zullen zeker stappen in die richting worden genomen. Zoals er ook op ander gebied veel plannen zijn. Voor de datum wordt gedacht aan Koninginnedag, de afsta wil men uitbreiden tot de officiële tien Engels Mijl. Het idee is geopperd om op een druk punE een gesloten TV-circuit uit te zenden, zodat del hele wedstrijd kan worden gevolgd. Harm Hen-F driks van het organisatiecomité: "We hebben nu een draaiboek, voor volgend jaar moeten we zorgen, dat het een nog groter spektakelstuk wordt. Dan moeten we ook de middenstand bewerken, daar was nu geep tijd meer voor". En over de publieke belangstelling, die toph tegenviel: "Dat moet. groeien, net als alles. Organisatorisch kunnen we het aan. Dat is de basis". ROUBAIX Roger de Vlaeminck, de evenwichts kunstenaar op de wegfiets, de wereldkampioen veld rijden, heeft zich tussen de groten uit Parijs-Roubaix, geplaatst. De Vlaeminck won zondag voor de derde keer de zwaarste klassieker uit de wielergeschiedenis. Hij plaatste zich daarmee op gelijke hoogte met Octave Lapize (uit het begin van deze eeuw), Gaston Rebry (uit de dertiger jaren), Rik van Looy en natuurlijk Eddy Merckx. De wereldkampioen was tussen Parijs en Roubaix, in weerwil van een hinderlijke blessure aan de linkerknie, die hem pas an derhalf uur voor de start defini tief deed besluiten toch maar te vertrekken, de meest op de voorgrond tredende rijder. In de slotfase was Merckx op zijn al lerbest Acht kilometer voor de wielerbaan van Roubaix kreeg hij een lekke band. Voor hij op zijn reservefiets zat had hij zijn vluchtmakkers De Meyer, De Vlaeminck en Dierickx meer dan twintig seconden van zich zien wegrijden. Het drietal deed er alles aan om Merckx uit de wielen te houden, maar in de straten van Roubaix, na een jacht van maar net 4000 mêter pikte Merckx weer aan. Hij ging onmiddellijk door, maar zijn landgenoten Gieten zich niet uit het wiel rijden. In de eindsprint probeerde Merckx het nog eens, maar zijn lange sprint werd ge pareerd door De Vlaeminck, die in de laatste twintig meter over hem heen sprong en met een dik half wiel zijn derde Parijs-Rou- baix veroverde. Minder overtuigend dan zijn overwinningen in 1972 en 1974 was de triomf waarmee de Belg De barre omstandigheden in Parijs-Roubaix in beeld. Wegen waarop met de auto nauwelijks gereden kon worden moesten door de renners worden afgelegd. Op tritogie voltooide. De viae- MerckT9r0nd de Be'9 Andfé Di6riCkX me' aChter h8m ^gew™l"d,een„rr"ru" Wj Net als bij Merckx was zijn knie-blessure verergerd in Gent- Wevelghem woensdag. De 73e Parijs-Roubaix, de eerste koers werd gereden in 1896, werd beslist even buiten Neuf- ville na 147 kilometer. Het pelo ton dat in de eerste drie uur 131 kilometer had afgeraffeld, kwam daar in de beruchte „loopgraaf van Neufville" te recht Verrast De karavaan, die Neufville, de grimmige smalle slang die naar de hel van het noorden leidt van haver tot gort kent, werd verrast Het was zonnig. Men had er eigenlijk niet op gere kend dat in die slurf de modder zich nog had gehandhaafd. Au to's, voor de karavaan uitrij dend, kwamen dwars op de weg te staan. Motoren slipten alsof de weg met groene zeep was inges meerd. Onder de modder, glad en nat, moesten nog de kasseien liggen, maar zij waren onzicht baar onder de vette zwarte brij. „Het was de moeilijkste veldrit uit mijn loopbaan", verklaarde De Vlaeminck. „Drie keer ben ik onderuit gegaan. Je kon ge woon niet in het zadel blijven". De renners die het risico van een val niet wilden nemen en dat waren de meesten - verlieten de weg en hobbelden door de smalle grasberm. Het yeld van meer dan 130 renners, dat als een vrijwel gesloten groep in Neufville was aangekomen, werd verbrokkeld in de berm. Als elastiek schoot de prop uit in een lange lint. De renners klauterden een voor een uit de „loopgraaf". De ravage was compleet. Nimmer in de moder ne geschiedenis van Parijs-Rou baix was de schifting zo scherp geweest. ROUBAIX - De wedstrijd- commissarissen in Parijs1 Roubaix hebben het pro bleem Roger de Vlaeminck als salomo's opgelost De Vlaeminck had uit de wa gen van zijn ploegleider drinken aangenomen. Een overtreding, die volgens de reglementen zwaar zou worden gestraft In plaats van de winnaar uit de strijd te nemen, werd hij, net als zijn ploegleider Franco Cribiori, beboet Hoe klein het verschil was bij de finish van Parijs-Nice toont deze momentopname aan. Roger de Vlaeminck gooit zijn laatste krachten in de strijd tegen Merckx, die hij ook wint. kilometers lang was geworden. Het kaf was van het koren ge scheiden. Veertig kilometer voor Roubaix waren er nog slechts negen ren ners over in de eerste groep. En Merckx stoomde maar door. Maertens en Moser moesten los sen en op twintig kilometer voor Roubaix had Merckx nog maar drie concurrenten over: De Meyer, Dierickx en De Vlae- .minck. Een lekke band in de slotfase kon Merckx niet uit schakelen, De Vlaeminck wel in de eindsprint. Slechts 43 van de bijna 160 renners die vertrok ken, haalden de eindstreep Roubaix, Gerard Kamper als laatste, ruim een half uur na De Vlaeminck.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16