Titel wan Raak hSncg van een puntje af Sterke comeback van Ina Schwarzkachel Enith werkte zich toch nog op tot een grote vedette Zenuwslopende slotperiode BS Leiden met IF in contact Zwemjeugd verraste Tweede plaats van Jan van Dooyeweerd MAANDAG 14 APRIL 1975 Ray Bouwerman (1) en Peter Kop (r) van BS Leiden i duel met Van Tuyll en Rogers van Raak/Punch. Van onze sportredactie LEIDEN Dat Raak/Punch basketbalkampioen van Nederland zou worden stond in feite vast. De Delftse formatie had aan twee punten uit drie wedstrijden voldoende en dat mocht natuurlijk geen enkel pro bleem zijn voor een ploeg, die dit seizoen pas twee competitienederlagen had geleden. Raak had aan de eerste van de drie mogelijkheden al voldoende. Za terdag pakte de ploeg van Bill Sheridan bij BS Leiden de winst en de nationale titel. Maar wat heeft het er om gespannen in de bomvolle Leidse Vijf Meihal. bedrijf geïnteresseerd is in sponsoring. Dit bedrijf heeft de zaak in handen gegeven van het in de voetballerij zo omstreden Bureau Inter Football. BS Lei den heeft daarom onmiddellijk contact gezocht met IF en in een drie uur durend gesprek met Piet Keizer werd duidelijk wat het bedrijf wil. Een eerste eis was een stunt. In welk opzicht deed niet zo veel ter zake. Een overwinning op Punch zou een schitterende inwilliging van die eis zijn. Het BS-bestuur charter de daarom een boerenblaaska- pel en reikte toeters en ratels uit aan de (Leidse) supporters. Op de tribune werd niemand minder dan Cor Coster gesigna leerd die in gezelschap was van een aantal heren, die naar alle waarschijnlijkheid de kandi daat-sponsor vertegenwoordig den. Wel de heren hebben hun hart kunnen ophalen. BS Lei den - Raak Punch is een smul partij geworden, die alles bood wat men maar enigszins mocht verwachten. Maar voordat het aart opgehaald kon worden, moest eerst de neus die hande- Uit handen van bondsvoorzitter Jan Berteling ontvangt Jantje Sikking de beker. Met nog negen seconden te spe len had aanvoerder Jan Sikking het lot van zijn ploeg in handen. Twee vrije worpen konden de zaak beslissen. De zenuwen moeten de routinier door de keel hebben gegierd, toen zijn eerste poging mislukte. In de herkansing ging het beter: 71-72. En dat zou tevens de eindstand worden. Leiden slaagde in die slotfase, die met nog één secon de voor de boeg werd onderbro ken door een time-out van BS- coach Harry Pappas, niet Het schot van Peter de Jong ging mis. De titel was voor Punch een feit. Niet alleen voor Punch was de wedstrijd uitermate belangrijk. Voor BS Leiden stonden er nog grote belangen op het spel. De enige tot nu toe niet in naam gesponsorde eredivisieploeg kende namelijk de aanwezig heid van een aantal zeer belang rijke figuren onder de ruim 1200 toeschouwers. Zo'n twee weken geleden kreeg het bestuur van BS Leiden van scheidsrechter/- NOS-regisseur Martijn Linden- berg de tip, dat een bepaald ling ondergaan. Het legioen van Punch achtte het noodzakelijk om stinkbommen op de vloer te gooien, waardoor de in een volle sporthal toch al niet al te goede atmosfeer danig terugliep. Het tweede relletje kwam kort daarop. BS Leiden was voorne mens in het lichtblauw te spe len, maar dat vond geen door gang, omdat Punch in het don kerblauw verscheen. Hoewel in alle voorgaande wedstrijden tussen BS en Punch deze kleur schakering werd gebruikt, moest Leiden witte shirts gaan aantrekken. Het betekende voor de ploeg een extra prikkel en een blik- semstart betekende na vijf mi nuten een 14-6 voorsprong, vooral bewerkstelligd door een goed draaiende Harry Stol. Terug Maar Punch kwam, onder aan voering van Harry Rogers te rug. In de vijftiende minuut was de voorsprong van BS ge slonken tot één punt: 26-25 en bij rust had Punch de leiding: 32-40. Een extra lange pauze, veroor zaakt door een grandioze de monstratie van gymnastiekver eniging Excelsior, bracht bij BS het geloof terug, dat Punch te pakken moest zijn. En weer werd de Delftse ploeg verrast door een snelle Leidse start. Binnen vijf minuten stond Lei den op voordeel (46-42) en bouwde die voorsprong zelfs uit naar tien punten. Maar wat in de afgelopen week tegen Delta Lloyd en Typsoos wel lukte, ging nu niet. Leiden kon die marge niet vasthouden en het dolenthousiaste publiek maakte zich op voor een super- spannende slotfase: 63-64 na 15 minuten. Er werd om en om gescoord. Negen seconden nog en de stand was gelijk: 71-71. Jan Sik king leek door te dringen op Rob Wallaart, maar de BS-man kreeg de fout. Het restje is al verteld. Voor Punch is een deel van de zorgen voorbij. De titel is bin nen, maar een nieuwe sponsor is er nog niet En Europa Cup spelen is natuurlijk erg leuk, maar er is wel geld voor nodig. Veel geld. Voor BS Leiden breekt een spannend weekje aan. Vermoe delijk zal er in de komende dagen een beslissing vallen. In- ter Football ziet het helemaal zitten en Piet Keizer heeft al gefilosofeerd over nieuwe stunts. Want wat let BS om, als de zaak doorgaat volgend sei zoen tegen een zwakke tegen stander iemand als Wim van Hanegem dertig seconden mee te laten spelen. En of dat werke lijkheid kan gaan worden ligt mede in handen van de spelers. Woensdag Transol in Leiden en zaterdag Levi's uit. Twee moge lijkheden voor nieuwe stunts. Scores BS Leiden: Rob Heuts 23, Richie Cornwall 17. Harry Stol 12, Peter Kop 9 (14 rebounds!), Ray Bowerman 6 en Peter de Jong 4. Schotpercentage ploeg: 42%. Scores Raak/Punch: Rogers 23, Pie- ter van Tuyll 15, Jan Sikking 13, Buff Kirkland (zeven minuten na rust gediskwalificeerd wegens een poging tot haken van een tegenstan der) 10, Eric van Weerkom 9 en CHaris Sieris 2. Schotpercentage ploeg 39%. JAN VAN DER NAT TILBURG De Nederlandse jeugdploeg heeft in het 25-me- terbad de Driebrucht in Tilburg een zeer goede indruk achtergelaten. Het sterke team van Rusland, dat enkele weken geieden West-Duitsland als het ware uit het bad zwom, behaalde met negen punten voorsprong als eerste de eind streep (214-205 punten), maar stuitte toch op veel grotere tegenstand dan was verwacht. De Russische coach Igor Krennikov was dap ook stomver baasd: „Dat had ik zeker niet verwacht. Vooral niet na de zware nederlaag die uw ploeg leed tegen de DDR", zei hij minzaam. „Wij weten nu wat ons te wachten staat bij de Europese jeugdkampioenschappen in augustus in Geneve. Wij kunnen op zeer zware tegenstand rekenen, waarbij dan ook nog de DDR komt". De Nederlandse ploeg heeft inder daad op aangename wijze verrast. Liefst 34 maal werd een persoonlijke prestatie verbeterd, waarbij natuurlijk als klapstuk het adspiratenrecord van Antoinette de Groot op de 200 meter schoolslag (2.42,7) opviel. Een record dat door de ploeg uitbundig werd gevierd. Maar wanneer zo vroeg in het seizoen 14 meisjes en 20 jongens onder hun eigen toptijd duiken (Richard van Klooster en Erik Kamphuis waren met vijf maal de topscqrers), dan is het duidelijk dat juist in deze zo belangrijke jeugdploeg een enorme vooruit gang zit. Van de 28 nummers won Nederland er 13 (waarvan twee zelfs nog gehonoreerd werden met een tweede plaats), tegen Rusland met 11 triomfen (met vier „dubbels"). Dat de eindoverwinning tenslotte toch naar de Russen ging, kwam doordat enkele nummers 200 school, 200 rug, en 100 vlinder jongens zeer zwak waren en doordat op enkele nummers de tweede zwemmer verslagen werd door de tweede Russische zwemmer. Maar gezien de werklust en het enthousiasme dat aan de dag is gelegd mag er met een zeker optimisme in de toekomst worden geblikt. Stockholm Enith Brigitha zat er zelf een beetje mee in. Zo kort voor haar twintigste verjaardag had ze graag wil len bewijzen nog altijd bij de wereldtop te behoren. Het herstel na de misère rond de hardnekkige voorhoofdshol teontsteking, dat in Londen werd inge zet, had bij de zeslandenwedstrijd in het nabij Stockholm gelegen Taeby moeten leiden tot tijden waarvan ook Oost- Duitsland met ontzag kennis zou hebben genomen. Daar is het niet helemaal van gekomen. Met 59.19 seconden en 2.07,10 op respectievelijk de 100 en 200 meter vrije slag was Enith een fractie sneller dan veertien dagen geleden in de Britse hoofdstad, maar er gaapt nog altijd een geweldige kloof tussen deze tijden en de recente wereldrecords Van Kornelia En- der: 56.38 en 2.02,37. Bij de afsluitende race: de vier keer 100 meter wisselslag, liet de Amsterdamse iets meer zien. Als slotzwemster kwam ze tot 57,86. Daarmee kon men Enith uitroepen tot de grote vedette van de zeslandenwedstrijd. Als enige eigenlijk, de aanwezigheid van de Europese vrije slag kampioen Peter Nokke (Wdl) en enkele gerenommeerde Russen ten spijt Terecht want Enith is zowat de enige die het hele jaar door een bepaald peil kan handhaven. Zoals bijvoorbeeld Ada Kok het ook in haar grote jaren deed. Terugval De dertiende zeslandenwedstrijd heeft als voornaamste indruk achtergelaten, dat West-Europa door een complex van factoren het laatste restje inbreng op wereldniveau dreigt te verliezen. Meq werkt nog steeds met het verouderde systeem van twee toppen per seizoen en staat daartussen een fikse terugval toe. Aan die voorzichtigheid werd de wed strijd in Taeby opgeofferd. Louter omdat voor de meeste landen de data van de zeslandenwedstrijd iets te laat viel, werd Taeby in plaats van een wintertop een winterflop. Met instemming overigens van de Russen, die West-Europa niet uit het hazeslaapje wilden laten opschrikken en hun grote mannen Boere en Pankin thuis lieten. Als de voortekenen niet bedriegen zal voor het gros van de deelnemers in Tae by Cali taboe zijn. En om Cali draait het dit seizoen uiteindelijk helemaal. Daar vinden in de tweede helft van juli de tweede wereldkampioenschappen plaats. In verband daarmee zijn de verschillende stadia in de voorbereiding naar voren geschoven en viel het gebeuren in Zwe den juist buiten de wintertop. Althans zo verklaarde de Nederlandse bondscoach bert Sitters het gezapige zwemmen. Waarmee nog geen verklaring is gevon den voor het feit dat Nederland ten opzichte van de andere landen nog ver der terug viel. Vorig jaar in Coventry, waar Enith Brigitha nog een Europees record op de 200 meter rugslag zwom, werd de equipe van Sitters derde achter Rusland en West-Duitsland. Nu schoven ook Groot-Brittannië en Zweden de na tionale ploeg voorbij. Bert Sitters ver strikte zich in een aantal elkaar gedeel telijk tegensprekende theorieën, maar kon toch eigenlijk geen acceptabele ver klaring bedenken voor het feit dat slechts twee zwemsters in alle redelijkheid volde den: Enith Brigitha en de laatbloeiende schoolslagzwemster Wijda Mazereeuw. Aan deze zwemster en aan de zonder tegenstand bevochten overwinning van Ada Pors op de 800 meter vrije slag was het te danken dat de Nederlandse meisjes in de afzonderlijke eindrangschikking West-Duitsland met twee punten voorble ven. Bij de heren arriveerden de Neder landse vertegenwoordigers meestal pas als nummer voorlaatst als de winnaar gerime tijd daarvoor al had aangetikt. Henk Elzerman (400 en 1500 meter vrije slag) en Ronald Woutering (200 meter vlinderslag) slaagden er in één man ach ter zich te houden. Daar ook het schoon- springen met een vierde plaats voor Lia Molenaar en een zesde plaats voor Frans van Konijnenburg weinig punten in bracht, is snel het gat verklaard dat in de eindrangschikking gaapte tussen de grote vier en Nederland. "We hadden eigenlijk vanaf november vier kilometer per dag moeten trainen. Gemiddeld is dat niet meer dan anderhal ve kilometer geweest", verzuchtte Bert Sitters in een moment van openhartig heid. Met de centrale trainingen die nog op het programma staan kan iets van die achterstand worden ingelopen. Ideaal zal het niet worden, ook al voorspelde Sit ters, toen hij zijn gebruikelijke optimisme had herwonnen, dat er toch nog wel een stuk of drie zwemmers zich voor Cali zullen kwalificeren. Dat moet dan gebeu ren tijdens de selectiewedstrijden eind juni in Utrecht. Volgens de harde Ameri kaanse methode, die in het geheel geen aansluitingspunt vindt bij de huidige stand van het Nederlandse Van onze paardesportmedewer ker WASSENAAR De Duindigt- blondine Ina Schwarzkachel was dit seizoen nauwelijks in het zadel geweest. Door ver schillende omstandigheden was Ina nog niet aan de bak ge weest op Duindigt. Verbonden aan Stal Wim van Dijk, stond ze in feite een beetje op het tweede plan achter de leerling jockey Erik Bloem die met de dag beter ging rijden en bij enkele eigenaren bij Stal Van Dijk de eerste keus was gewor den. Temeer om het feit dat hij - omdat hij leerling is - nog met ontheffing van kilo's mag rij den. Maar gisteren kwam Ina Sch warzkachel, de eerste vrouwelij ke jockey in ons land en al zo'n tien jaar in het zadel weer in de volle belangstelling. Links en de strijd in klassieke rennen - schouderklopjesna haar over winning met de vierjarige En gelse merrie Midnight Millie in de belangrijke ren om het W.J. Jochems Memoriaal. Ina Sch warzkachel was weer terug van weggeweest. Zo gaat het in de rensport. De ene keer halen du re buitenlandse jockeys de vette eerste prijzen in grote nummers voor de eigenaren binnen, de andere maal gaat een complete outsiders combinatie naar de overwinning. Na de start nam Kiki Lasn met Frans Vandeuren en de tweede favoriete combinatie Rucam met de daarvoor speciaal uit Engeland overgekomen jockey Harry Ballantine de leiding. Ri- ki Lash kwam ook als eerste het RECKLINGHAUSEN Jan van Dooyeweerd is zondag met de Franse hengst Bailly II in de draverij om de grote prijs van Recklinghausen als tweede geëindigd. Winnaar met een lengte voorsprong werd pikeur Hans Froemming met oud-wereldkam pioene Delmomica Hanover, (kilometertijd van 1.17.1). De draverij ging over 2000 meter en was gedoteerd met 50.000 mark. Op de derde plaats eindigde de Italiaan Casoli met het paard Dosson, voor de Belg Martens met Distique. laatste rechte stuk in en even leek het erop dat deze sprinter het huzarenstukje van enkele weken geleden zou gaan herha len. Maar 100 meter voor de eindstreep in deze ren over 2000 meter was duidelijk de lamp uit. Als eerste ging Midnight Millie de schimmel voorbij en om de tweede en derde plaats vochten Townsman en Ebeltoft. Towns man die verleden jaar driemaal op Duindigt won en knap werd gereden door de leerling Manuel werd tweede voor Ebeltoft en Riki Lash. De kleine Ina Sch warzkachel was de gelukkigste vrouw van Duindigt en met haar maar weinig toto-spelers, want winnend bracht het paard ruim 22 tegen een. Harry Ballantine de Engelse lichtgewicht kwam met Rucam de eerste favoriet ongeplaatst binnen. Zijn snipperdag op de Engelse baan was echter niet voor niets geweest. De pleister op de wonden had hij vooraf al gekregen door de grote favoriet Irish Coffee als eerste over de eindstreep te brengen in de Ebeltoftprijs. Ook daarin was hij bijna geklopt, hij keek om en werd toen bijna voorbij gelo pen door de combinatie Coven Cat (Cees Toet) die zeer sterk in de laatste honderd meters af kwam en een hoofdje te kort kwam. De laatste ren van de middag werd een dubbel succes voor trainer Tom McGarrity, die de bij hem in training zijnde paar den Marcellina en Heros als eer ste en tweede over de eindstreep zag gaan. Bij de dravers weer een treffen tussen Jaspis Du Bois en Joke die nog met gering verschil door de eerste werd gewonnen. In de slotdraverij kreeg de kleine pu- bliekstrainer Jos van der Broek loon naar werken. Hij boekte - niet zonder geluk - zijn eerste overwinning in dit seizoen met de trouwen Iliona Marijke de achtjarige merrie die hij in pri ma vorm heeft gekregen. Hij volgde daarmee het goede voor beeld van zijn dochter die vrij dagavond voor het eerst won met Jebastiaan N. Keith Addison wereldkampioen beroepspikeurs AUCKLAND De Australiër Keith Addison is in Auckland (Nieuw-Zeeland) wereldkam pioen bij de beroepspikeurs ge worden. Tweede werd de Nieuwzeelander Peter Wolfen- den. Jan Wagenaar, met een to taal van 85 punten als achtste en laatste. Eindklassement: 1. Addison (Aus.) 145 punten; 2. Wolfenden (Nw.-Zeel.) 144; 3. O' Brien (VS) 136; 4. Goud- reau (Can.) 131; 5. Thoresen (Noo) 128; 6. Marsh (VS) 116; 7. Bandemer (W.-Dld) 99; 8. Wagenaar (Ned.) 85. Onzin IJ shockeylief hebbers kunnen hun hart opha len aan de reportages van het toernooi om de wereldtitel. Het echte toernooi, want in de B- en C-klasse wordt ten onrechte met de titel ge schermd. Er is slechts één toernooi van belang voor de wereldtitel, het A-toernooi. Daarin wordt uitstekend ijshoc key ten beste gegeven. De techniek prevaleert. Er worden weinig straf fen uitgedeeld en vecht partijen komen tot nu toe niet of nauwelijks voor. Daarmee wordt bewezen dat de sport be paald niet rauw behoeft te zijn en vechtpartijen een gevolg zijn van een ondermaatse techniek die gecompenseerd moet worden met lichamelijk geweld. Dat het publiek gewelddadigheid op prijs stelt het hoort er nu eenmaal bij wordt beweerd is dan ook onzin. Vele duizenden meer dan ooit in Neder land rondom een baan, bezoeken de strijd in West Duitsland en zij zien geen vechtpartijen. Die worden klaarblijke lijk alleen in ons land op prijs gesteld. Afscheid Een onlangs overleden artieste werd tot haar dood achtervolgd met de bijtende opmerking dat zij jaren bezig is geweest afscheid te nemen. Het werd haar door velen zelfs kwalijk genomen. En wat zien we in de voetbalsport? Willem van Hanegem: „Na dit seizoen stop ik beslist Mijn besluit staat vast. Voor mij hoeft het niet meer" en „ik stel me beslist niet meer be schikbaar voor het Ne derlands elftal." Wij hebben destijds het voornemen van de Kromme om Feyenoord te verlaten gelaten voor wat het is. Er wordt zo veel beweerd in de prof- voetbalwereld. Zeer re cent ook nog door Geor ge Knobel, de bondscoa ch, die huiselijke om standigheden te voor schijn toverde en zijn contract met de KNVB niet verlengde. Maar zie- t: weinige dagen later tekent Knobel voor vier jaar. Weg zwaarwegende huiselijke omstandighe den. Door deze werkwij ze raakt men meer ver zoend met een instantie als Inter Football waar lieden zitten die rechtlij nig denken en niet emo tioneel handelen. Een in stantie die kan denken voor hen die daar blijk baar te veel moeite mee hebben en hun gezicht verliezen door als een blad aan de boom om te slaan, hoewel zowel Feyenoord als de KNVB met deze kameleonachti ge houding blij mogen zijn. De finish van de grote ren op Duindigt: Midnight Millie, Townsman (2), Ebeltoft (midden) en Schimmel Riki Lash. Onjuist In de boeiende race naar de titel in de eredi visie kan FC Twente nog een zeer belangrijke rol spelen. Volgende week moet de ploeg naar PSV en op de laat ste competitiedag (11 mei) gaat Feyenoord op bezoek bij FC Twente. Het zou-te betreuren zijn indien FC Twente zich niet volledig zou inzet ten. Tegen Telstar wa ren er symptonen die erop wijzen dat FC Twente het in de compe titie voor gezien houdt en louter de krachten concentreert op het toer nooi om de UEFA Cup en dat voor de KNVB beker. Overigens heeft ook AZ'67-trainer Brand laten weten dat de na competitie het belang rijkst is. De Alkmaar- ders treffen echter in de laatste vier wedstrijden geen ploegen die dingen naar de hoogste klasse ring. Niettemin is het onjuist indien men de zaak erbij laat lig Dat deed Feyenoor< de laatste wedstrijd van het vorige seizoen ook tegen NAC wat tot ge volg had dat NAC in de eredivisie bleef en NEC degradeerde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11