Wettelijk verbod abortus-toerisme Sleutelposities in Portugal voor strijdkrachten AUTO-TAXATIE BIJ V. EN D. £cidócQowumt Landbouwschap gaat praten met kabinet NA VERKIEZINGEN: PEUGEOT DUURDER Waldheim: kapitein verlaat schip niet PROTESTEN TEGEN LEGALISEREN GASTARBEIDERS DINSDAG 8 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PACIJjA 9 I VOORSTEL KVP-Kamerfractie: pen Haag Aan het abortus toeris me van buitenlanders naar Nederland moet paal en perk worden gesteld. De tweede Kamer-fraktie van de KVP overweegt dit wettelijk te regelen door het initiatiefwetsontwerp van Schaik- van Leeuwen aan te vullen. Het kamer lid mr. Th. van Schaik liet dit weten na de hoorzitting die de kamerfraktie van de KVP gisteren over de abortus- iroblematiek heeft gehouden. ïen groepen hebben gelegenheid gekregen tijdens Ie hoorzitting hun mening te geven over het nitiatief-wetsontwerp afbreking zwangerschap, in- ediend door KVP en ARP. Ook kon een oordeel rorden gegeven over de initiatief-wetsontwerpen 'an de' PvdA en dat van de WD-fraktie. Van de ien groepen lieten er acht hun ernstige bezwaren egen abortus-provocatus horen. Diverse personen eten weten dat het ontwerp van KVP en RP veel soepel is. lekende figuren tijdens de eerste hoorzitting wa- en de gynaecoloog prof. Plate en de Nijmeegse enuwarts dr. A. Terruwe. 'rof. Plate zei: „Ik zou nooit een abortus verrich- Ik begrijp wel dat er concessies gedaan noeten worden. Als ik een keuze zou moeten doen lit de drie bij de Tweede Kamer liggende initia- iefwetsontwerp dan kies ik dat van KVP en ARP-" lij noemde het spiraaltje en de zgn. morning-af- terpil abortieve middelen. Hij gaf er de voorkeur aan de commisie die bij een abortus moet advise ren zo klein mogelijk wordt gehouden en hooguit uit twee personen zou moeten bestaan. Professor Plate noemde de inrichting van sommi ge abortusklinieken een „aanfluiting". De richtlij nen voor kraamklinieken moeten minstens gelden voor abortus-klinieken. Er dient een laboratorium te zijn, alsmede een kamer voor kleine operaties en de mogelijkheid voor bloedtransfusies. .Mevrouw Terruw noemde de abortus-provocatus een angstwekkend symptoon van een maatschap pelijke ziekte. Het is een zelfontkenning, de diepste verwonding die een mens zich kan aandoen. De effectiviteit heeft de affectiviteit verdrongen, aldus dr. Terruwe. De consequenties van abortus-provo catus zullen ook te vinden zijn in de samenleving, want die houdt de geschonden en verwonde men sen over. Abortus is dan ook geen werkelijke oplossing, noch voor de vrouw die het ondergaat, poch voor de hele samenleving. De psychiater van der Does de Willebois zei de vrouw nog te moeten tegenkomen die door een abortus-provocatus tot grotere zelfontplooiing was gekomen Hij noemde het confessionele wetsont werp „bijna goed". De vraag is of men het niet beter bij de juidige wetgeving kan houden. In het confessionele wetsontwerp wordt teveel uitgegaan van de goede wil van iedereen. De groep Terruwe had de steun van de jurist professor Struycken en van de buitenkerkelijke humanist prof. van Esch. Vrijdag houdt de Tweede Kamerfractie van de KVP een nieuwe voorzitting in het kamergebouw. Staatssecretaris Mertens, gisteren een Sociale Markt in Dordrecht openend, trof tot zijn aangename verrassing op deze markt een doeltreffend vergroot gaaf gebit aan, dank zij blijkbaar het regelmatig en goed poetsen. De staatssecretaris kon daar met een volle mond tanden uitstekend van genieten. Klein deel Surinamers naar Zeeland Middelburg (ANP) Het Centraal Bureau uitvoe ringsbeleid spreiding rijks genoten in Rijswijk heeft een aarzelend begin ge maakt met het plaatsen van een kleine groep Suri namers in Zeeland. De heer Breddels, directeur van het bureau, meent dat de animo voor Zeeland bij de rijksgenoten nog niet erg groot is. Men houdt rich het liefst bij Amster dam, zei hij. De groep die nu in Middel burg is geplaatst, heeft hier zelf om gevraagd. De huis vestingsmogelijkheid ligt voor Zeeland zeer gunstig, terwijl er ook wel aan werk te komen is. „Als het experiment slaagt en er melden zich meer rijksgenoten voor Zeeland, dan denken we toch niet meteen in getallen van dui zend" aldus de heer Bred dels. Torpedo's met kernkoppen opgevist Los Angeles (UPI) Het CIA- schip Glomar Explorer, dat een deel van een Russische duikboot heeft geborgen van de bodem van de Stille Oceaan, -is er in geslaagd twee torpedo's met kernkoppen te lichten en heeft ook het lijk geborgen van een kernwapenexpert met zijn per soonlijke dagboek, aldus de Los j Angeles Times. De Glomar Explorer gaat deze zomer terug naar de betrokken plaats om te trachten een raket met een kernkop te bergen die uit de grote grijper van het schip is geslipt, met nog meer delen van de onderzeëer. Het projekt, dat te duur ge noemd is omdat het naar schat ting 400 miljoen dollar heeft ge kost, was in feite „een daverend succes" zo heeft een CIA-man volgens het blad gezegd. Met de twee torpedo's zijn ook 11.5 me ter van het voorschip geborgen. Be Amerikaan se acteur Ja mes Stewart tij dens de repeti tie van zijn al klassieke rol als Elwood P. Dowd in de ko medie Harvey die morgen in Londen in pre mière gaat. Links de actrice Katryn Leigh Scott die de rol speelt van de verpleegster Ruth Kelly, in het eens met de Pullitzerprijs bekroonde stuk. LISSABON De politieke partijen in Portugal zullen vrijdag een overeenkomst ondertekenen waar in zij toestemmen dat na de verkiezingen op 25 april de strijdkrachten voorlopig het binnenlands en bui tenlands beleid zullen bepalen. De sleutelposities in de regering die tot stand komt na de verkiezingen zullen worden bekleed door personen voorgedragen door de strijdkrachten. sche partij MRPP verklaarde gisteren dat meer dan honderd partijleden en sympathisanten door de Portugese veiligheids dienst zijn gearresteerd. Alle arrestanten zouden hebben geweigerd verklaringen af te leggen en hun namen bekend te de de UTRECHT (ANP) De Neder landse Peugeotimporteur in Ut recht (gebr. Nefkens) heeft be sloten de prijzen van een aantal personenautomodellen met ge middeld 2 tot 4 procent te ver hogen. Niet in prijs werden verhoogd de 104 GL 9.995,-) en de 504 L 14.995,-). Het 404-model is uit produktie genomen, maar met de 304 S is dit „gat" nu opgevuld, aldus de importeur. jWENEN (UPI) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gezegd dat Westerse kritiek op zijn beleid hem niet zal kunnen dwingen zijn post te verlaten. „Een kapitein verlaat zijn schip niet als het in gevaar is", zo verklaarde Waldheim in Wenen op een persconferentie. .De secretaris-generaal toonde zich geprikkeld over kritiek op de [Tol van de volkerenorganisatie in Vietnam en hij beschuldigde de meeste Westerse nieuwsmedia ervan berichten over humanitaire hulp door de VN achter te houden. I .,Wat kunnen we nog meer doen?", zo vroeg hij zich af. „Zowel de Vietkong als Hanoi hebben ons laten weten de evacuatie van i vluchtelingen, niet toe te zullen staan", aldus Waldheim, die hierbij 1 zwaaide met een stuk papier, dat volgens hem een nota was waarin de evacuatie van vluchtelingen uit door de revolutionairen bezettte gebieden werd uitgesloten. J De kritiek als zou de VN de humanitaire hulp in Vietnam vertraagd .Jhebben was volgens Waldheim onjuist. „We hebben op 31 maart een krachtig en dringend beroep gedaan de vluchtelingen te helpen, maar met uizondering van sommige Europese nieuwsmedia werd -1 mijn oproep genegeerd". AMSTERDAM, ANP Wie overweegt een gebruikte auto, motorrijwiel of caravan te kopen, te verkopen of in te ruilen, kan voortaan bij het warenhuis Vroom en Dreesmann een taxatie aanvragen. De verkoop van de taxatie-certificaten start 10 april a.s. in de V en D-zaken te Amstelveen en Tilburg. Daarna zullen alle warenhuizen worden ingeschakeld. De taxatie kost de eerste maand 45,en later 55, De Bovag ziet het nut van deze beoordelen of de gevraagde of nieuwe activiteit van het waren- geboden prijs reëel is. Met de huis niet in. „Iedere particulier nieuwe regeling wil men bevor- kan bij een ANWB-kantoor of deren, dat over de taxatie meer bij zijn Bovag-garage gratis de zekerheid wordt verkregen. Des- zogenaamde ANWB-Bovag gevraagd wordt een verzeke- koerslijst krijgen. Dit is richtprij zenlij st voor gebruikte auto's, zodat men zonder enige betaling toch een goede indica tie heeft wat de gebruikte auto bij verkoop waard is", aldus de Volgens V en D kan de door snee particuliere koper of ver koper van een auto etc. moeilijk ringsadvies verstrekt. Minder vuile lucht door ovens DEN HAAG (ANP) - De luchtver ontreiniging door verbran dingsovens is in de periode tus sen I960 en 1972 afgenomen. Ondanks een bijna drie keer zo groot brandstofgebruik be droeg de verontreiniging in 1972 slechts 70 pet. van die in 1960. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) heeft dit uitgere kend. Het verklaart de vermin dering van de verontreiniging door een verschuiving in het brandstofpakket: relatief meer aardgas en minder steenkool. De luchtverontreiniging van het verkeer is in de periode 1960- 1972 wel snel toegenomen. Ze was in 1972 ongeveer drie keer zo hoog als in 1960. Intussen heeft de linkse Demo- kratische Volksunie (UDP) de communisten ervan beschuldigd de qude archieven van de gehei- politie (PIDE) te hebben overgenomen om een eigen con tra-revolutionaire geheime poli tie te vormen. De onlangs verboden Maoisti- maken. De MRPP is een drie partijen die niet Konsumenten kontakt: Uitgebreider cadeauverbod noodzakelijk Den Haag (ANP),.— Het konsu menten Kontakt vindt dat er een verbod moet komen op het geven van geschenken door fa brikanten/leveranciers aan we derverkopers. In een reactie aan de vaste Tweede Kamer commissie voor Economische Zaken stelt de consumentenor ganisatie, dat een dergelijke verbodsbepaling alsnog behoort te worden opgenomen in het onlangs ingediende wetsont werp beperking cadeaustelsel. Het Konsumenten Kontakt vindt dat verder de zegel- en puntensystemen ook in de wet beperking cadeaustelsel thuis horen. Het denkt daarbij dan ondermeer aan de volgende maatregelen: - de consument moet duidelijk worden geïnformeerd over de waarde en de opbrengst van de zegels, - er moet een minimumbedrag worden bepaald van waaraf de zegels moeten kunnen worden verzilverd. - de klanten behoren, net als bij cadeaus, het recht te hebben te kiezen tussen zegels, of een kor ting op de gekochte artikelen. verkiezingen van 25 april mogen deelnemen. Deze partij is een aartsrivaal van de communisti sche partij. Regering- bedrijfsleven TOEN VORIGE MAAND de speciale Kamercommissie die de werkgelegenheidsnota van het kabinet bestudeert, een hearing hield, hebben partijen van het bedrijfsleven onze parlementariërs duidelijk gemaakt, dat naar hun mening de tot dusverre door het kabinet getroffen maatregelen voor het veilig stellen van de werkgelegenheid omvoeldoende zijn. Daarbij toonden noch vakbeweging noch werkgevers enige interes se voor de mening van actiegroepen en verschillende kerkgenoot schappen!), dat in onze westerse samenleving aan beperking van produktie en consumptie niet te ontkomen valt. In tegendeel; ieder op zijn manier proberen werknemers- en werkgeversvertegenwoor digers de wetgevende macht ervan te doordringen, dat de wel vaartsstaat in tact moet blijven. Dat het regeringsbeleid mede hierop gericht blijft, noemen beiden een essentieel bedrijfslevenbe- lang. de vennootschapsbe- ti tot voorkoming van s volgens de onderne- paar krenten maar een drastische wijziging van de houding welke de regering ten opzichte van het bedrijfsleven inneemt. Een suggestie als die van C. D. A. -politici c lasting ten bate van nieuwe investeringen verdere bedrijfssluitingen wat te verlagen, mersverbonden niet veel meer dan krentebrood. Zij verlangen van de regering veel meer fiscale financiële armslag: minder belemmerende bepalingen en niet in de laatste plaats een politiek die de stijging van arbeidskosten aan banden legt. Eerste werkgeverswoordvoerder oud-minister Van Veen heeft daar bij niet onder stoelen of banken gestoken, dat het kabinet-Den Uyl om die reden politieke en maatschappelijke eisen zorgvuldiger moet gaan wegen, omdat er anders van een echt saneren van de werkloosheidskwaal in Nederland geen sprake zal kunnen zijn. De werkgevers denken dan niet in de laatste plaats aan een zuiniger beleid bij de sociale verzekeringen. NATUURLIJK BEKIJKEN DE WERKGEVERS de sociaal-econo mische problemen in de eerste plaats door de bril van het ondernemersbelang. Aan de loon- en prijsexplosie van de zestiger jaren zijn zij niet minder debet dan vakbeweging en het politiek bedrijf. Wel hebben ze gelijk met hun stelling dat voor een sterke werkgelegenheidspoli- tiek meer nodig is dan verhaaltjes over een welzijnsstaat, waarbij onvoldoende benadrukt wordt dat dit ideaal consequenties vraagt van de hele samenleving, de loontrekkenden incluis DE BILT - Een omvangrijke hagelbuien gere depressie boven de Noorizee hend moet worden Ook komt ihet stormveld aan de achterzij- raS'SrSosTeren'^m^ van de dep^ss.e dichter bij gen waarschijnlijk boven ons hggen. Noordwest Duitsland aanko men. Boven Groenland en het westen van de Atlantische Oceaan bevindt zich een rug Vooruitzichten voor donderdag: van hoge druk. Samen met ge- Koud weer met sneeuw- of ha- noemde depressie wordt een gelbuien. noordelijk stormveld in stand Weersvooruitzichten in cijfer^: gehouden, waarmee zeer koude Voor donderdag: lucht rechtstreeks uit de pool- Aantal uren zon: 0 tot 8 streken wordt aangevoerd. Min. temp: omstreeks 3 graden Morgen zal deze lucht tot ver Max. temp.: omstreeks 7 graden in Europa zijn doorgedrongen. Kans op een droge periode Vooral boven de Noordzee en van minstens 12. uur: 70 procent onze omgeving blijft de lucht Kans op een geheel droog etmaal: zeer onstabiel waardoor op veel 40 procent Tweekoppig kalfje met een luchtpijp EPE, ANP Bij een vee handelaar in Ernst, ge meente Eist, is dit week einde een tweekoppig kalf geboren, waarvan beide koppen tot dusver goed functioneren. Volgens de plaatselijke veearts heeft het dier één slokdarm en één lucht pijp. Het kalfje kan met beide koppen slikken. De veeartsenijkundige dienst in Utrecht heeft grote be langstelling voor het kalf- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnenkort zal het Landbouwschap een gesprek hebben met een afvaardiging van het kabinet over de inkomenspositie van de land- en tuinbouw. In een brief aan premier Den Uyl zegt het schap, dat het markt- en prijsbeleid in de EEG onvoldoende is om de inkomensachterstand van boer en tuinder in te halen. Even rust Het verkeer in Rome liep gisteren weer eens goed vast. Op de voorgrond een paardentaxi, waarvan de koetsier de poging maar heeft opgegeven om door het verkeer heen te worstelen. Het paard kreeg even rust. Spoedig zullen er aanvullende maatregelen moeten komen, al dus het Landbouwschap,-om de positie van de zelfstandige agra rische ondernemer te verster ken. Die maatregelen zullen dan vooral moeten liggen op fiscaal en sociaal terrein. Belasting druk en premieheffing zullen meer moeten worden afgestemd op de bijzondere positie van het inkomen van de zelfstandige on derneming. Daar is volgens het schap te meer aanleiding toe, omdat in andere EEG-landen de belastingstelsels en sociale pre mies veel minder druk leggen op het inkomen dan in ons land. Bij de inkomensbelasting wil het Landbouwschap een spe ciaal beleid voor zelfstandigen, omdat die een belangrijk deel van hun inkomen nodig hebben om een vermogen te vormen waarmee arbeidsplaatsen kun nen worden behouden. Een interimregeling zou onder meer een flinke verhoging van de tijdelijke zelfstandigenaftrek moeten bevatten, terwijl ook de fiscale oudedagreserve ver hoogd moet worden. CIA De kroniekschrijver Jack Anderson van de „Was hington post" heeft gisteren ge schreven, dat de Amerikaanse geheime dienst (CIA) in 1966 en in 1968 pogingen heeft gedaan om wijlen president Frangois Duvalier van Haiti uit de weg te ruimen. In het eerste geval hadden agen ten van de CIA geprobeerd een met Duvalier bevriende pianist, Robert Pritchard, te bewegen om de president te vergiftigen. Overwinning centrum-links in Griekenland Athene De tweede ronde van de gemeenteraadsverkiezingen in Griekenland hebben een be vestiging van de overwinning van de kandidaten van centrum links opgeleverd. Evenals in de eerste ronde op 30 maart, toen een socialist werd gekozen tot burgemeester van Athene, boekten alleen de kandidaten van het „gemeen schappelijke front" van de op positie of degenen die uitslui tend door de linkse partijen werden gesteund, grote over winningen. Zo behaalde in Pi raeus Tasos Voulodimos, de kandidaat van het centrum die de steun had van links en van een middenpartij, de overwin ning op Kyriakakos, die de kan didaat was van het centrum en de „orthodoxe" communisten. Daarentegen verloor het cen trum in het noordelijke Saloniki aan de kandidaat van links en de communisten. Amsterdam (ANP) Dertien organisaties van buitenlandse werk nemers in Nederland en aktiegroepen hebben van de regering onmiddellijke intrekking geëist van de regeling, die legalisering bepogt van illegale gastarbeiders, die aan bepaalde voorwaarden voldoen. In een'telegram aan de regering zeggen zij zeer verontwaardigd te zijn over de manier waarop de regeling is gepresenteerd. De regeling wekt de indruk humanitair te zijn, maar is een voorberei ding op grootscheepse uitwijzing, aldus de organisaties. Zij eisen een nieuwe regeling, die tot stand is gekomen na overleg van de organisatiès van buitenlandse werknemers met de betreffen de vaste kamercommissie en met de regering. Tot dat gebeurd is, mogen er geen arrestaties of uitwijzingen plaatsvinden, aldus de organisaties.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9