Handtekeningenactie in Katwijk tegen dansen op zondag Voor Hillegomse spraakwater val einde in zicht MAREDORP WIL GEEN CAFE'S MEER Statenkring KVP kraakte harde (Zeeuwse) noten Gewestvorming andermaal in het slop B. en w. Valkenbur wil sloop omstreden woning 3INSDAG 8 APRIL 1975 fElDSE COURANT PAGINA s Universiteit distantieert zich van gewraakt artikel Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De Voor schotenaar Jan Hendriks, zater dag een eervoille klassering in de Molenloop, won gisteren de Poldercross welke door de K.P.J. werd georganiseerd. Het\ succes was compleet want zijn verloofde, de Leidse Sjanet On derwater, pakte de zege bij de dames. Jos de Boer won met royale voorsprong bij de junio- Bedrijfsvoetbal in Hazerswoude Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE De be drijfsvoetbalcommissie orga niseert dit jaar weer een toer nooi op 7 en 14 juni. De finale en de semi-finale zullen wor den gehouden op dinsdag avond 17 juni. De wedstrijden beginnen op de beide zaterdagen om negen uur. De twintig deelnemende elftallen zijn verdeeld over vier poules. De indeling van de poules is als volgt: Poule A: v.d. NietNedairco, Voets-Hoogeveen-Dekker, Fasson, F. C. Loete Poule B: Boomkw. Smitweg, Vogelaar, Windhorst-De Ruy- ter-Timmermans, De Boer-de Groot, de Boer, Kooter, Poule C: Boeren Groenendijk, Slootweg-Hassefras, De Hoop- Sehrier-Batelaan, A.B.N., Boomkw. De Bent. Poule D: Gem. Hazerswoude Deltabouw-v.d. Meer-Smits, Egbo-Boers, Vleeswaren Scholte N.C.K. Volleybal Van onze correspondent HAZERSWOUDE Orion, de Hazerswoudse Sport Vereni ging die vrijdagavond tekent voor de organisatie van wed strijden in het kader van de Sportweek Hazerswoude, zal ook zélf aktief zijn. Het stan daardheren- zowel als het da mesteam zullen om 22.00 uur in de pas geopende Landvliethal wedstrijden spelen tegen „buur man" DAC uit Alphen aan den Rijn. KATWIJK - Zaterdag 12 april worden in Katwijk aan Zee huis-aan-huis handteke ningen verzameld om dansen op zondag in openbare gele genheden tegen te gaan. Dat is zondag tijdens de diensten in de hervormde kerken van Katwijk meegedeeld. flict tussen de gemeente Kat wijk en de heer O. Hornkamp, eigenaar van twee dancings in Katwijk. De heer Hornkamp vroeg in augustus 1973 bij de gemeente een vergunning voor dansen op zondag, maar die werd hem niet verleend. Tegen de gemeentelijke beslissing ging Hornkamp bij de Haagse arrondissementsrechtbank in beroep. De Katwijkse gemeen teraad besloot de zaak tot in hoogste instantie (de Hoge Raad) te laten uitzoeken, toen de rechter de heer Hornkamp ook in hoger beroep in het gelijk stelde. Sindsdien wordt in de beide dancings van de heer Hornkamp op zondag ge danst, tot ongenoegen van een deel van de Katwijkse bevol king. Dominee Catsburg, een van de negen predikanten van de her vormde -gemeente in Katwijk aan Zee, zei dat de handteke ningenactie wordt gehouden op initiatief van de vijftien jeugdverenigingen van de her vormde gemeente. Zij willen de handtekeningen aan het Katwijkse gemeentebestuur aanbieden in de hoop dat ze de gerechtelijke procedure zul len beïnvloeden. Nieuwbouw van universiteit wordt aangepast aan gehandicapten LEIDEN „Wij zullen bij de nieuwbouw van het A.Z.L. en bij de uitvoering van het Witte Singelplan er nauwlettend op toezien, dat de voorzieningen zullen worden aangepast ten be hoeve van lichamelijk ge handicapte bezoekers." Dit antwoordt het college van bestuur van de Rijksuni versiteit op schriftelijke vragen van het lid van de universiteitsraad, dr. P. P. V. van Moorsel (weten schappelijk personeel). De heer Van Moorsel had er bij het college op aange drongen, dat de nieuw te bouwen openbare ruimten goed en gemakkelijk voor gehandicapten toeganke lijk zouden worden ge maakt Bovendien pleitte hij voor aangepaste sani taire voorzieningen in de gebouwen. Al meer dan 600 kerkeveilingen Van een onzer medewerkers Bollenstreek Toen hij op 7 juli 1962 gehuldigd werd omdat hij in het deke naat Noordwijk 500 kerkeveilingen had geleid, nam Piet v.d. Voort zich voor het toch wat kalmer aan te gaan doen. De Hillegomse spraakwaterval, onder scheiden met de pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice", is dat echter niet gelukt. Men bleef een be roep op hem doen ep Piet v.d. Voort kon dan geen „nee" zeggen. Na 1962 heeft de praatgrage Hillegommer er zeker nog wel zo'n 100 kerkeveilingen aan zijn recordreeks toegevoegd. En daarbij bleef zijn rappe „one-man- show" niet beperkt tot het dekenaat Noordwijk. Ook daarbuiten deden paro chies graag een beroep op V.d. Voort, die als geen ander de bij opbod te verkopen artikelen aan elkaar praat. Als men dan weet dat Piet van acht tot circa half één vrijwel onafgebroken be zig is, zal het ieder duidelijk zijn dat dit vooral met meer avonden per week, een vermoeiende bezigheid was. Want zegt hij: „Onafgebroken moet worden doorgegaan, anders gaat de actie er uit, en dat mag niet want het moet slagen." Overigens zegt v.d. Voort dat de kerk- veilingen, die tientallen jaren gefloreerd hebben, langzaam maar zeker gaan ver dwijnen, want hoe langer hoe meer gaan de parochies, evenals altijd al in de protestante kerken het geval was, er toe over om van ieder parochielid jaar lijks een vaste kerkelijke bijdrage te vragen. „Hoe gezellig en leuk het ook is, op de kerkveiling komt het altijd op een klein aantal trouwe bezoekers aan, en dat is op zichzelf genomen niet helemaal juist, want het komt op de hele parochie aan, of het nu gaat om restauratie van kerkgebouw, orgel of jeugdwerk, het is de zaak van alle maal." Niettemin zal hij in de komende jaren hier en daar nog wel dienst doen, zoals in juni a.s. in de Engel te Lisse, maar verder neemt het af, zodat de man „met de gouden stem" zoals V. d. Voort door de Hillegomse arts, le Cocq d'Armand- ville kernachtig wordt genoemd, in de nabije toekomst niet meer zal worden gehoord op kerkveilingen. Zelfs zegt hij nogmaals: „Hoe leuk en aardig het is geweest, het is toch beter dat het anders gaat worden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De buurtvereniging „Maredorp" wil voorkomen dat nieuwe café's zich vestigen in haar wijk. In een brief aan de Kamer van Koophandel vraagt de buurtvereniging erop toe te zien dat de wijk geen „onbewoonbaar vermaakcentrum" wordt Directe aanleiding van het schrijven van de brief aan de kamer van Koophandel is het gerucht dat er weer een café „van twijfel- achtig allooi" aan de Van der Werfstraat zal worden gevestigd. 1 De buurtvereniging dringt er bij de Kamer op aan dat er geen aanbeveling voor een dergelijke vestiging zal worden gedaan. Reeds vele jaren ondervinden (ie bewoners grote overlast van de horeca-bedrijven in de wijk. In de brief maakt de buurtvereniging nelding van vechtpartijen, dwars in de straten geparkeerd staande auto's en tot diep in de nacht ronkende bromfietsen. „Een deel 'van de jongere Leidse bevolking heeft er genoeg van om in 'verouderde, slecht ingerichte huizen te wonen, die aan straten liggen waar kinderen overdag niet kunnen spelen, verkeerde dingen zien en die's avonds geteisterd worden door activiteiten die het daglicht niet kunnen verdragen', aldus de buurtvereniging. Van onze universitaire mede werker Leiden Het college van be stuur van de Leidse universi teit heeft zich gisteravond bij monde van zijn voorzitter, Mr. EL J. Cath gedistantieerd van het geruchtmakende artikel over radio-actieve afvalstoffen in „Aesculinair", het orgaan van de subfaculteit Farmacie. Volgens dit artikel zou er aan de universiteit bijzonder on voorzichtig met radio-actief af val worden omgesprongen en zouden besmettingsgevallen in het verleden verzwegen zijn. De affaire werd gisteren in een vergadering van de universi teitsraad door drs. Smit (weten schappelijk personeel) aan de orde gesteld. De heer Cath wees in zijn reactie op het artikel in de Leidse Courant, waarin dr. F. Dijkstra, hoofd van de afde ling stralingshygiëne van de uni versiteit stelde, dat hem door .Aesculinair" onwaarheden in de mond waren gelegd. Mr. Cath vond een nader onderzoek niet noodzakelijk, omdat vol gens hem de lozing van de af valstoffen voldoende wordt ge controleerd. Wel deelde hij mee te zullen nagaan of een publieke rectificatie van het artikel in .Aesculinair" gewenst is. Swift winnaar van nederlaag wedstrijd Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse wieler vereniging Swift heeft gisteren de zesde wedstrijd in het kader van zijn nederlaagserie gewon nen. De Bollenstreek werd met 92—37 van het wegdek gefietst. De enigen, die Swift werkelijk op verlies hebben kunnen zetten zijn WWV en De Kampioen ge weest. De laatste met een iets' groter verschil. De uitslagen. Amateurs: 1. Cees Valentijn (Sw.) 2. Arie Ravens- bergen (Sw.), 3. Arie van der Burg (B.), 4. Teun van Duuren (Sw.) en 5. Chris Kampenaar (Sw.). B-klasse: 1. Marcel Hageman (B.), 2. Hans van der Voort (B.), 3. Sjaak Aertssen (Sy/-), 4. Sjef Dubbeldeman (Sw.) en 5. Ton i Eyk (B.). Jeugd 14 jaar: 1. Alois Goosen (Sw.). A-jeugd: 1. Leen van der Linden (B.); B-jeugd: Ton van Weeren (Sw.) en C-jeugd: 1. Ru- di Zomerveld (Sw.). Hendriks wint Zoeterwoudse Poldercross Rijsbergen Ontslagen van rechtsvervolging tEIDEN De Leidse prof voetballer Wim Rijsbergen is gistermorgen door de Leidse kantonrechter ontslagen van alle rechtsvervolging. Rijsber gen stond terecht, omdat hij op 12 januari van het vorig jaar een aanrijding had ver- oorzaakt op de kruising Hooi- s gracht—Nieuwe Rijn door j geen voorrang te verlenen. Volgens Rijsbergen trof hem geen schuld,omdat de andere partij met zijn auto deze bij- zonder onoverzichtelijke krui sing met veel te hoge snelheid zou zijn genaderd. „Hij doem- de ineens op vanachter een Eend, die ik wel voorrang ver- leende", aldus Wim Rijsbergen gisteren tegenover kanton- j rechter Van Dijke. In het feit, dat de andere par- tij inmiddels al wegens zijn aandeel in de botsing was ver oordeeld, zag officier van jus titie, mevr. mr. Van Schaik, uiteindelijk voldoende reden om slechts een schuldigverkla ring zonder toepassing van. straf te eisen. „Er zijn vele omstandigheden, die pleiten in het voordeel van verdachte", zo vond zij., Rijsbergen vónd daarentegen, dat hem hele maal geen schuld trof en zag liever de no-claim van zijn all- riskverzekering behouden door ontslag van rechtsvervol ging. Het kostte mr. Van Dijke weinig moeite hierin met hem mee te gaan en hij ontsloeg hem van alle rechtsvervolging. Universiteit wil leerstoel humanitair recht LEIDEN De Leidse univer siteitsraad heeft gisteren op voorstel van het college van bestuur besloten de Minister van onderwijs te vragen het instellen van een bijzondere leerstoel in het internationale humanitaire recht aan de Rijksuniversiteit te bevorde- Het denkbeeld van instelling van zo'n leerstoel is opgeko men na een enquête gehouden door het Internationale Rode Kruis te Genéve naar de stand van zaken met betrekking tot het onderwijs in het interna tionale humanitaire recht, toe gespitst in gewapende conflic ten. Uit de enquête bleek, dat het onderwijs veel te wensen over liet en instelling van een bijzondere leerstoel binnen de juridische faculteit in Leiden, zou een belangrijke aanvulling kunnen betekenen op de be staande studiemogelijkheden in Nederland. Deze zijn tot nog toe beperkt tot de leer stoel in de polemologie aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen en die in het militaire recht aan de Universiteit van Amsterdam. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zich bereid verklaard de aan de leerstoel verbonden kosten voor zijn re kening te nemen. we zullen vanaf nu veel meer aan politiek hande len moeten gaan doen; de beste verdediging ligt in de aanval". Dit was een van de harde noten die gisteravond gekraakt werden op de vergade ring van de Statenkring Leiden van de KVP in het Antniusclubhuis. Deze noot werd onder ap plaus gekraakt door KVP-Statenlid Piet Bakker, tevens lid van de KVP-partijraad. Hij de noot paste in het kader van' een vurige kleine discussie die door de voorzitter der Statenkring A. J. van der Klaauw mogelijk werd gemaakt betreffende het aftreden van de partijvoorzitter De Zeeuw. De heer Van der Klaauw wilde allereerst doen uitkomen, dat het niet waar is dat de Kring Leiden in haar geheel achter de ideeën van De Zeeuw zou staan, bij diens „open partij-hobby". „Ik zou het erg goed vinden, als wij onze vergaderingen voortaan weer zouden openen met gebed en belangrijke bijeenkomsten vooraf deden gaan door eerst naar de kerk te gaan", aldus voorzitter Van der Klaauw. De heer Bakker stipuleerde nog eens, dat hij als lid van de partijraad er nu op uit is, te discussie ren over politieke zaken. „Er zijn maar twee mogelijkheden die voor ons openstaan: óf we vinden ons in het CDA, óf we gaan op eigen toer verder, omdat het niet hard genoeg gaat. Alsjeblieft niet nóg eens zeven jaar hetzelfde doormaken", verzuchtte Bakker, die met ziin Statenfractie-collega's mej. mr. M. Overtoom en mr. N. W. A. Brink naar de vergadering was gekomen om met de aanwezige leden te praten over verkeers- en vervoersinfrastructuur in de Leidse agglomeratie en over de aanleg van rijks- en provinciale wegen en het openbaar vervoer. Daarbij werd een tweede noot gekraakt door de heer Brink, die teleurgesteld, had moeten consta teren, dat op het punt van wegenplannen en openbaar vervoer kortsluiting en gebrek aan coördinatie bestaat tussen Rijk en provincie, maar ook tussen de KVP-leden van de fracties in de Staten en in de Tweede Kamer. „We zullen moeten vaststellen: er gebeurt geen donder, hier werken twee instanties naast elkaar en zonder elkaar". Ook werd in de vergadering met spijt vastgesteld, dat bijvoorbeeld de provincie geen enkele vinger in de pap van de toekomstige Schiphollijn heeft waar het alternatieven aan gaat. De heer Bakker beloofde, dat de Statenle den er bij Gedeputeerde Staten op zullen aan dringen, dat de provincie alsnog in deze kwestie een advies zal geven. Men vond, dat er te veel plannen worden gemaakt rond een beleid, waar niets uitkomt. Hiervan worden bepaalde bevol kingsgroepen de dupe. Zoals een raadslid van Koudekerk opmerkte: „We kunnen in Koudekerk niets aan een broodnodige verkaveling doen, zolang het tracé van rijksweg 11 of provinciale weg 6 niet bekend is." Van den Oever weg bij SJC Van onze sportredactie Noordwijk Jan van den Oe ver, de ex-ADO speler, die de afgelopen twee seizoen als trai ner was verbonden aan het Noordwijkse SJC, zal met in gang van het nieuwe seizoen de technische leiding óvernemen bij Scheveningen. Van den Oe ver tekende voorlopig voor één jaar bij Scheveningen, dat in de tweede klasse uitkomt, maar momenteel in degradatiegevaar verkeerd. Piet v.d. Voort: de man m^t de gouden stem Van een onzer verslaggevers Leiden Pogingen om nieuwe besprekingen op gang te brengen over de vorming van een gewest met Leiden als centrum-gemeente, zitten andermaal in het slop. „Het intiatief dat Warmond zou nemen is opgeschort totdat de besprekingen rond het streek-energie-bedrijf zijn gevorderd", aldus een mededeling van wethouder Van Aken tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad. De wethouder voegde daaraan toe dat hij daarvan al op 26 februari op de hoogte is gesteld. Zoals bekend heeft op verzoek van burgemeester Vis zijn collega van Warmond enige tijd daarvoor de toezegging gedaan een overleg op gang te brengen tussen de gemeenten die zijn opgenomen in het door het rijk vervaardigde concept-gewest Oude Rijsnstreek. CDA-fractie-leider Driessen sprak als zijn oordeel uit dat door het optreden van B. en W. in kwesties met betrekking tot bijvoorbeeld het streek-eniergiebedrijf of de aanleg van kabel-televisie, „allerlei gunstige kansen die er lagen voor gewest-vorming omslaan in ongunstige kansen". Als daar dan nog bij wordt betrokken de overige informatie die met betrekking tot de gewestvorming voor handen is, aldus Driessen, lijkt erop dat men het gewest Oude Rijnstreek wel kan afschrijven. Op zijn vraag of B. en W. niet overwegen „een ander lid van het college met gewestvorming te belasten opdat er althans nog iets te bereiken valt voor Leiden", kreeg hij geen antwoord. Momenteel maken gewestzaken deel uit van de portefeuille van wethouder Van Aken. Van onze correspondent Valkenburg Het veel besproken pand Lange Commandeursteeg 11 komt vanavond op nieuw in de raad ter discussie. B. en w. stel len, geruggesteund door een door deskundigen van volkshuisvesting uitgevoerd onderzoek, dat de woning in een dermate slechte staat verkeert, dat sloop niet kan uitblijven. Rond de verkiezingen vorig jaar ontstond in Valkenburg nogal dei ning over het feit dat de gemeente deze woning aankocht. Er werd toen een bord op gespijkerd met de tekst „Gemeen teopslagplaats". Dat was blijkbaar om te voorko men dat het pand ge kraakt zou worden. Er bleken namelijk wel mensen te zijn die dit huisje met tuin op het zuiden wilden betrek ken. Het belangrijkste be zwaar tegen de gemeen telijke aankoop van het huis betrof het feit dat men vond dat het pand goed bewoonbaar was en het desondanks toch aan het woningbestand werd onttrokken, en dat terwijl Valkenburg een lange lijst van woning zoekenden heeft. Slopen of niet Vanavond moet de raad gaan beslissen. Het omstreden pand Lange Commandeursteeg 11: slopen ol niet?

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5