RONDSPANTKOTTER WERD UIT DAGING VOOR KLEINE JACHTWERF POELMEER jeiden akkoord iet overdracht jeeuwenhoek lan universiteit "Meester zijn en heersen en bevelen UITGAAN DINSDAG 8 APRIL 1975 I.EIDSË COURANT Van een onzer verslaggevers jEIDEN De Leidse gemeenteraad is gisteravond unaniem ikkoord gegaan met een regeling voor de overdracht van de leeuwenhoek-gronden aan het rijk/de universiteit. ii De Leeuwenhoek wordt be- e grensd door Rijksweg 44, de Plesmanlaang, de Rijnsburger- weg en de Wassenaarseweg en bestemd voor universitaire Übebouwing en de nieuwbouw van het AZL. Op een beperkt gedeelte dat in handen blijft/- komt van de gemeente is wo- ingbouw gepland. De prijs die het rijk de universiteit voor de grond betaalt bedraagt 43 mil- oen. Dat bedrag is toereikend om de exploitatie van het Mors- kwartier sluitend te maken. De k universiteitsraad heeft aan de 1 grondtransactie al een zijn fiat gegc. In aansluiting op het bes\yit tot overdracht is tevens een besluit enomen waarbij de gemeente »erklaart dat een herziening van e bestemmingsplannen „Oegst- geest in hoofdzaak 1960" en Lei den Pesthuispolder 1960" wordt voorbereid ten behoeve van de u..... van een nieuw Acade- _.r ld is verder dat het ge meentebestuur medewerking zal verlenen aan het in werking doen treden van art. 19 van de ij Protectie i! ambtenaren Van een onzer verslaggevers iiden Reagerend op vra- sn hierover van CDA-fractie- ider Driessen hebben b. en ,w. zich gisteravond niet duide- gedistantieerd van de uit spraak van wethouder Ver toom dat sommige Leidse [ambtenaren „niet zijn aange nomen op grond van hun ca paciteiten maar op protectie", "'ethouder Verboom deed die litspraak enige tijd geleden «tijdens een fractie-vergadering van de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66, toen de twee partijen een compromis lx trachtten te bereiken in de reorganisatieproblematiek. Hij beoogde daarmee een van de oorzaken te schetsen die naar zijn mening ten grondslag lig- ;en aan de problemen w het ambtelijk apparaat leeft te kampen. Driessen gaf het college de gelegenheid ontwijkend te geren doordat hij zich in zijn vragen liet leiden door het misverstand dat Verboom de uitdrukking „lobby-en" zou hebben gebruikt in plaats van B „protectie". Nu kon wethouder Van Aken antwoorden dat het woord „lobby-en niet is ge bruikt" en dat hetgeen wel is gezegd niet in de publiciteit is gekomen. „Er is sprake ge weest van misverstanden in het woordgebruik", aldus Van Aken. „We hebben daarover inmiddels een verhelderend gesprek gehad met de chefs van de secretarie-afdelingen. De pijnlijke plekken die zijn ontstaan, zijn weggenomen. Afgesproken is dat als er op nieuw een situatie zou ont staan die om opheldering vraagt, er snel aan de bel zou worden getrokken". ruimtelijke ordening en art. 50 lid 8 van de woningwet opdat daardoor met de voorgenomen bouw een spoedig begin kan worden gemaakt. Voorwaarde die men daaraan heeft verbon den is wel dat tussen de twee partners eerst overeenstemming is bereikt over de indeling van het terrein. Ook heeft de ge meenteraad - los van het besluit tot grondtransactie een motie aanvaard waarin is vastgelegd dat b. en w. zo snel mogelijk en ieder geval nog voor de wijzi ging van de twee genoemde be- stemmingslplannen, de nodige stappen zullen ondernemen om te komen tot een overlegorgaan tussen het AZL/de universiteit en de gemeente. In dat orgaan zullen beleidskwesties aan de' orde worden gesteld die beide organen raken. Ook het CDA gaf zijn stem aan het overdrachts-besluit maar te kende daarbij wel grote teleur stelling aan over het feit dat niet eerst de herziene exploitatie-op- zet van het Morskwartier door de raad is goedgekeurd. CDA- fractie-leider Driessen wees erop dat dit de speelruimte van het college groter heeft gemaakt signaleerde voorts dat deze gang van zaken in strijd is met eerder door de gemeente raad genomen besluit. Wethouder Van Dam: ,,Van 4,5 ton blijft weinig over Uitrit voor gevaarlijke stoffen bij chemie-complex Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. zijn bereid de rijksuniversiteit toestem ming te verlenen voor de aan leg van een uitrit vanaf het chemie-complex naar dé Ples- manlaan, ten behoeye van het vervoer van gevaarlijke stof fen. Aan het verlenen van een ver gunning verbindt men een aantal voorwaarden waaron der de eis dat de te bouwen brug of dam met duiker te vens gebruikt kan worden voor een fietsverbinding over het universitaire buitenterrein. De kosten van de uitrit moeten voor rekening van de universi teit komen, zo vindt het colle ge. voor nieuwe dingen" Van een onzer verslaggevers Leiden Slechts een klein deel van de 4,5 ton die Leiden in het kader van de werkgelegenheids- impuls aan extra inkomsten van het rijk krijgt, zal kunnen wor den besteed aan echt nieuwe projecten. Het grootste deel is nodig voor dé dekking van pro jecten die al wel in het investe ringsprogramma 1975 zijn opge nomen, maar waarvan de lasten nog niet in de begroting zijn verwerkt. Dat heeft wethouder Van Dam tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering ge zegd in antwoord op vragen van het CDA-raadslid Vink. De ge meentebegroting 1975 is nu ter definitieve goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd. Uit gebreide discussies daarover zijn door de raad al eerder afge rond. Met betrekking tot de 4,5 ton deelde de wethouder mee: „Misschien blijft er nog een klein bedrag over voor nieuwe dingen. Over niet al te lange tijd, wanneer we weten welke ruimte er precies is, komen we met een voorstel tot wijziging van de begroting". Overigens bracht het raadslid Vink gisteravond enige opwin ding teweeg toen hij als zijn mening te kennen gaf op het laatste moment nog een beste dingsruimte van 5 miljoen ge vonden te hebben. Dit blijde bericht berustte, naar Van Dam uiteenzette, op een vergissing. ADVERTENTIE] Voor wie 't nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. Van een onzer verslaggevers Leiden "Hun zucht is mees ter zijn en heersen en beve len". Met dit citaat van Bilder- dijk vatte CDA-fractieleider Driessen gisteravond zijn oor deel over het optreden van b. en w. samen aan het slot van enkele algemene beschouwin gen die hij hield als onderdeel van de discussies voorafgaan de aan de definitieve goedkeu ring van de Leidse gemeente begroting. De confessionele verweet de linkse wethouders dat zij "bijzonder hardleers zijn als het erom gaat de belangen van Leiden naar buiten goed te vertegen woordigen". "De slechte naam die het Leidse gemeentebestuur lange tijd heeft gehad is tijdens het optreden van het vorig college aanzienlijk verbeterd", aldus Driessen, "maar door de on gunstige uitlatingen van het huidige college dreigt die naam opnieuw te verslechte ren". De CDA-leider informeerde in zijn speech of de molen aan de Kanaalweg die wethouder Oosterman enige tijd als on derkomen heeft gediend, aan de woonruimte is onttrokken. Dit omdat de wethouder in middels huisvesting heeft ge vonden aan het Pieterskerkhof maar de molen blijft gebrui ken als werkruimte. Ooster man antwoordde daarop dat hij de molen acht jaar geleden als werkruimte heeft gehuurd en er weliswaar enige tijd heeft ge\yoond maar dat "de molen nooit als woonruimte bedoeld is geweest". "Ik zoek momenteel een andere wer kruimte", aldps Oosterman. "Van dubbele bewoning is geen sprake". Vader Willems (midden) en zijn zonen in de rond- spantkotter. Opknapbeurten in binnenstad Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. hebben beslo ten op korte termijn over te gaan tot uitvoering van een aan tal projecten in het kader van de verbetering van het woon- en leefmilieu in oudere stadswij ken. De opknapbeurten hebben betrekking op: de Stadhouderslaan het terrein van de voormali ge speeltuinvereniging „Ron dom de Watertoren" nabij de Roomburgerlaan het herstellen van de be schoeiingen langs de Maresirtgel nabij het Huigparkje het plein van de Valkschool. „Voor zoveel nodig", zullen b. en w. over de uitvoering van de plannen hearings beleggen. LEIDEN Terwijl de Nederlandse visse rij zich opmaakt om te gaan inkrimpen om voor de overblijvende vissers een redelijk bestaan te behouden, gaat het de pleziervaart blijkbaar steeds meer naar den vleze. Viskotters verdwijnen, maar geslaagde zakenlieden laten voor hun genoegen en de „luuks" nog regelmatig aardige schuitjes van de werven glijden. Zo gaat de één uit de vaart en de ander erin. Zo zal zaterdagmiddag a.s. op de jachtwerf Poelmeer aan de Haarlemmer- trekvaart door een 27 tons kraan een rondspantkotter (althans het ijzeren cas co) in het water worden neergezet. De vrouw van de eigenaar, een niet onbe middelde watersportliefhebber, probeert daaraan voorafgaand een fles champag ne tegen de boeg kapot te smijten in het bijzijn van tal van genodigden onder wie wethouder J. J. Thorn van Cultuur en Recreatie. Drie mannen Willems (vader Gerard, de „ouwe", en de jonge Willemsen Gerard Petrus en broer Petrus Gerardus), die samen de werf runnen, ofschoon beide jongelui de zaak voornamelijk in handen hebben genomen, hebben er een maand of vier werk aan gehad. „Wij doen het zware werk, pa het lichtere, zals de span ten en het lassen", aldus Gerard (26), die het ontwerp van de rondspantkotter maakte. Bouwnummer 79 is het grootste jacht, dat op Poelmeer tot nu toe is gebouwd en waarschijnlijk de eerste rondspantkotter van Oegstgeest. De scheepsbouwers Willems zijn er in elk geval danig trots op, dat ze zoveel ijzeren rankheid uit hun vingers hebben laten komen. Het casco een prototype, dat naar de Willemsen hopen, door andere kotters gevolgd zal worden is 13.60 mtr. lang, 4 mtr. breed en haalt een diepgang van 1.30 mtr; de schuit (die bijna uit de loods is gegroeid) komt straks 2.60 mtr. boven de waterspiegel te liggen. De kotter heeft een waterverplaatsing van 15 ton. De vierbladsschroef, met een diameter van 70 cm., wordt aangedreven door een 160 PK Mercedes dieselmotor, die z'n voeding krijgt vanuit twee brandstoftanks waar zowat 1500 liter dieselolie in opgeslagen kan worden. Als je het geld ervoor kunt opbrengen, wordt een rondspantkotter-casco voor een 50 mille voor je gemaakt. De afwerk ing tikt iets meer aan. Als de boot een maal is afgetimmerd, kost-ie tussen de 250.000 en 300.000 gulden. En dan hoef je niet eens met gouden deurknoppen of extra poespas aan te komen. In de buik van de kotter is wel flink wat ruimte voor een eigen hut van eigenaar, een eigenaar „woonkamer" en slaapgelegenheid. De opdrachtgever heeft rekening gehouden met wat „overlengte" van zijn gasten aan boord, zo te oordelen naar de hoogte van de stuurhut. De kotter, die thuis gaat horen in Heer- jansdam („we hebben nogal wat gemaakt voor opdrachtgevers uit de buurt van Rotterdam", vertelt Gerard), is een zee waardig pleziervaartuig: „de eigenaar wil ermee naar zee en gaat voor zover ik weet daar een paar mijl uit de kust z'n rust zoeken", weet Gerard de scheeps bouwer. De (kleine) vensters zijn op een ruwe zee berekend en lopen geen gevaar, er door een kwaadaardige golf uitgesla gen te worden. De toekomstige „schipper naast God" uit Heerjansdam is niet onbe kend met het zeemansleven en deszelfs toerusting. Scheepsbouwers en opdracht gever hebben in dit opzicht samenge werkt en de aanwijzingen van de aspi rant-kapitein waren steeds steekhoudend: „van deskundige opdrachtgevers heb je de minste last, zo iemand zegt hooguit: je hebt daar een las vergeten. Nou, dan zeg je: dat klopt, en dan wordt dat verholpen. Maar zo gauw amateurs zich met de zaak gaan bemoeien, val je de ene narigheid in de andere", vertelt Gerard Willems. „We leveren hier op onze werf alleen maar gedegen goed werk af. Wie met vreemdsoortige ideeën voor een ondoelmatig schip bij ons komt, sturen we altijd door naar de concurrentie". Het is een filosofie, die jachtwerf Poel meer sinds 1937 op de been heeft gehou den. De bouwers zijn even soliede als hun materiaal, daarom durfden ze in 1962 voor het eerst ook de grotere jachtbouw aan. Een economische bedreiging ziet vader Willems nog niet direct zitten: „Daar weten we met z'n allen toch niets van tevoren van te zeggen. Voorlopig hebben we nog een paar jaar werk". Daarom wordt er zaterdagmiddag 12 april uit louter kottervreugde champagne vermorst, hoewel er ook wel iets inwen dig tot zijn recht zal komen als het nog wat kale drijvend plezier eenmaal in z'n element ligt. Ton Pieters In en rond.Leiden Donderdag 10 april Het Rijnlands Lyceum. Oegstgeest - Concert Hongaars Staats Zigeuneror kest: aanvang 20.15 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28 - Lezing over het Nederlands glas door Dr. Beatrice Jansen; aanvang 20.00 uur. LAK-theater, Levendaal - Een avond cultureel allerlei; aanvang 20.15 uur. Vrijdag 11 april Zuiderkerk, Lammenschansweg 15 - Concert Jeugd-Kamerorkest; aanvang 20.15 uur. LAK-theater. Levendaal - Funeral door Amsterdamse Mimeliga; aanvang 20.15 uur. Microtheater. Vestestraat 40 - Impical. verhaal met veel muziek, beweging en tekst; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 12 april LAK-theater, Levendaal - Ketelshow. met Fred v. Weth en Jasper Postma „de zot verwijt de ketel dat ie maf ziet"; aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Concert van het Residentieorkest onder lei ding van Jerzy Semkov; aanvang 20.15 uur. Museum van Volkenkunde. Steen- straat - kinderfilms; aanvang 14.30 Microtheater, I 40 - Impi- Groene Kerkje, Oegstgeest - Con cert met Max van Egmond, Rinus Groot, Caroline Watkinson en Tan Crome; aanvang 14.00 uur. Maandag 14 april Rijksherbarium, Schelpenkade 6 - Le zing door de heer J. Quint over een tocht naar Teneriffe; aanvang 20.00 L. J. A.. Noordeinde 2a -' Expositie van boetseerwerk, batik, mozaiek en der gelijke; aanvang 19.00 uur. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. „The Towering Inferno" 14 jaar. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera; Hogewoerd 49, tel. 24919. „Les enfants du Paradis 18 jaar. J 20.00 uur. Klndermatlnee: „Kuifje en de z< tempel" a.l. za. en wo. 14.30 uur, dag 14.00 en 16.15 uur. Lldo: Steenstraat 39, tel. 24130. „Keetje Tippel" 18 jaar. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33220. „Je- Christ Superstar" a.l. dag. 14.30, 19.00 i 21.15 i Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien" 14 jaar. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. 19.00 en 21.15 i Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Elke klap is een daalder waard" 14 jaar. dag. 19.00 en 21.15 uur. Exposities Drukkerll De Bink: Rooseveltstraat 3, Leiden. Dagelijks geopend van negei tot vijf uur, behalve op zaterdag zondag. Tot 30 april foto-expóstie v« Max Koot. Galerie Heuff: Hoflaan 7, Wassenaa tel. 01751-12185. di t/m za 10-17 uu dl ook 20-22 'uur. t/m 26/4, Theo v.d. Atelier "De Scherf": Nassaulaan Oegstgeest, tel. 50220. ma t/m za uur, zondag's gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met een tentoonstelling van eigen werk. n.l. glasbuigen. Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m 10-17 uur. zondag's van 13-17 uur. T 20/4 èen tentoonstelling van Aad vi Houwellngen met tekeningen en zei Galerie v.d. Vllst: Botermarkt 3. t 22806. dl t/m za 10-17 uur, do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1, tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot 10/4 de Canadese re tentoonstelling die een beeld geeft van het leven in de poolgebieden n titel: „Circumpolar Community" met an tieke kalaks e.a. Galerie 't Hoeke bij de Pomp: Dorps straat 38, Warmond, tel. 01711-3501 t/m za 10-17 en di ook van 20-22 i Tot en met 15/4 exposeert Hans Arkeveld met expressionistische schil derijen en Liesbeth van Esveld-Manssen met keramiek. Atelier van Rlen v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggestraat. 26/4 van 14.00-17.00 uur en 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 en 27/4 een tentoonstelling van lappen en macrame' gemaakt op de .ursussen K+O afdeling Leiderdorp. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Handvaardigheid Op 14 en 15 april worden op de 2e verdieping van het LJA-ge- bouw aan het Noordeinde de examenstukken tentoongesteld die zijn gemaakt door leerlingen van de cursus operatieve hand vaardigheid. Het betreft werk dat in diverse technieken is uit gevoerd zoals batik, macramé, mozaiek, boetseren, papier ma- ché, golfkarton, afvalmateriaal e.d. Gezien het feit dat het me rendeel van de kandidaten nau welijks of nooit iets aan hand vaardigheid had gedaan voordat zij de cursus ging volgen, is het resultaat na 2 jaar bewonde renswaardig, althans volgens di recteur Steinbach van de LJA. De expositie is beide avonden geopend van 7 tot 10 uur. Blindenbonden In het zaaltje van de speeltuin vereniging „Het Zuiderkwar tier" wordt aanstaande zaterdag weer een contactmiddag georga niseerd door de drie blinden bonden in Leiden. Er wordt een korte verhandeling gehouden over geheime zenders en er is een demonstratie van de be staande toestellen. Het zaaltje, dat aan de Anjelierstraat ligt, is te bereiken met de buslijnen 13, 14, 40, 41 en 42. De bijeenkomst begint om twee uur. Diefstallen en inbraken Een 20-jarige Leidenaar is afge lopen weekeinde op heterdaad betrapt bij een inbraak bij Elek- trobouw aan de Langegracht. Een 19-jarige Leidenaar werd door de politie aangehouden in verband met diefstal van een .motorfiets eerder dit weekeinde. Van een dekschuit aan de Bees tenmarkt werd een keerkoppe- ling ter waarde van 2500 gulden 'ontvreemd. Twee 25-jarige stu denten zijn in de Nieuwsteeg aangehouden, omdat zij drie ob stakellampen hadden weggeno men uit de Doezastraat. Uit een woning aan de Oude Vest werd, bij afwezigheid van de bewo ners, een bankbiljet van 1000 gulden gestolen. De inbrekers kwamen binnen na het forceren Gerinkel Bij van Uffelen aan de Bree straat is afgelopen weekeinde een ruit van 2,50 bij 3 meter vernield. De schade wordt ge schat op 1600 gulden. De dader ligt op het kerkhof. Artiestengala Teach-Inn, de enige weken geleden gehouden songfestival, treedt aanstaande donderdag op in de Stadsge hoorzaal. Met de Twentenaren zullen nog veertien andere Ne derlandse artiesten het podium van de Stadsgehoorzaal beklim men. Het zijn: Debbie, Albert West, Sandra en Andres, Peter Roelofs, Nico Haak, Patricia Paay, George Riley, Astrid Nijgh, Ronnie Tober, Ben Cra mer, Ciska Peters en Bolland en Bolland. De artiesten zij geëngageerd door het bureau "George Pro ductions", dat wekelijks een ar tiestengala in elf verschillende Nederlandse steden organiseert De artiesten zullen allen drie of vier nummers ten gehore bren gen. Kaarten voor het artiesten- gala zijn morgen en overmorgen tussen twaalf en vijf uur te krij gen aan de Stadsgehoorzaal. De Zevensprong In clubhuis de Zevensprong in Leiden-Noord worden cursussen georganiseerd, handvaardig heid, pottenbakken, sieraden maken, wandkleden maken en druktechnieken. De cursussen worden gehouden op maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Men kan zich nog opgeven bij het clubhuis, Bemardkade 35, telefoon 21879. De kosten per cursus bedragen 15 gulden. Duur van de cursus is vijf avon den. Natuureducatie In het gebouw van gemeente werken aan de Boommarkt is sinds kort een informatiecen trum voor natuureducatie geo pend op woensdag van half een tot half zes. Onderwijzers en leerlingen van lagere scholen en kleuterscholen kunnen in het centrum alle mogelijke in formatie krijgen over de na tuur. Tevenszijn er levende en ge droogde planten en dieren te le^n, die voor het aanschouwe lijk onderwijs gebruikt kunnen worden. Onderwijzers kunnen er ook terecht voor het verkrij gen van schriftelijk lesmate riaal. Scholen of klassen kun nen zich bij'het informatiecen trum vervoegen voor het krijgen van excursies naar het Heem park, het park in de Merénwijk en de Hortus Botanicus. ADVERTENTIE]

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3