,,Bloemensector is een dynamische bedrijfstak CBS-cijfers Aandelen in maart omhoog Bloemenveilingen verenigen zich 99 MEESTE KASGROENTEN GOED AAN DE PRIJS BOLLENKWEKERS HOUDEN BOOT AF SNIJBLOEMEN: GROTE AANVOER, HOGE PRIJZEN Zorgen om tomatenprijs rWMmsW'V GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Vergeleken met andere sectoren gaat het in onze bedrijfstak eigenlijk redelijk goed. Het aantal bloemkwekers neemt toe, de omzet van de bloemenveilingen neemt toe, de exportwaarde neemt toe, het aantal bloemenwinkeliers daalt niet zoals in andere branches. Dit is een dynami sche bedrijfstak". Een optimis tische constatering van drs. G. Hogewoning, directeur van de pas opgerichte vereniging van Bloemenveilingen in Neder land, de VBN. Deze vereniging overkoepelt de twaalf belangrijkste bloe menveilingen in ons land. Tot voor kort had iedere veiling zijn eigen beleid. De laatste jaren echter is de omzet van bloemen en planten gigantisch gestegen, en daarmee kwam de noodzaak om de opdoemen de problemen op een doeltref fende manier samen aan te pakken. Een cijfer: tussen 1965 en 1974 steeg de omzet van de bloemenveilingen met 350 procent, van 211 miljoen naar 954 miljoen gulden. Al leen al in 1974 bedroeg de waarde van de omzet 20 pro cent meer dan in het jaar daarvoor. De VBN heeft sinds enkele weken een stafbureau op de Koninginnegracht in Den Haag. In het nog naar verse, verf ruikende kantoor zetelen onder meer een marktdeskun- dige, een verpakkingsexpert, een produktdeskundige en een bedrijfseconoom. En directeur Hogewoning zelf, die afkom stig is van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen waar hij hoofd van de be- drijfs-economische afdeling was en met name de recente fusies van Westlandse groente veilingen begeleidde. Daar vóór is hij een tijd directeur geweest van bloemenveiling Flora in Rijnsburg. „Wij gaan onder meer zoeken naar andere afzetmogelijkhe den. Van de export (dat is drie-kwart van de gehele pro- duktie) gaat 79 procent naar West-Duitsland. Dat is 745 mil joen. Op de tweede plaats komt Frankrijk met maar 41 miljoen. Per hoofd van de be volking wordt in Noorwegen en Denemarken het meeste aan bloemen uitgegeven: 65 en 64 gulden per jaar; in Duits land is dat 58 en in Nederland 47 gulden. Deze cijfers ver toonden de laatste jaren een aardige stijging. Maar in Fran krijk is dat bedrag nog hetzelf de als zeven jaar geleden, 21 gulden, en in Engeland steeg het sinds 1967 maar van 11 naar 13 gulden. Dus in die landen liggen nog wel moge lijkheden." „Verder gaan we proberen meer eenheid te brengen in de verpakkingen, bekijken we de prijsvormingsproblematiek, de keurings- en kwaliteitsnormen, het verkoopsysteem. We bege leiden de efficiency van de bloemenveilingen, we willen de energieproblematiek bekij ken en het vervoer. Ook bekij- Wie biedt? De klokken van de bloemenveilingen draaiden vorig jaar voor 954 miljoen gulden aan bloemen en planten weg. ken we hoe we moeten staan tegenover de activiteiten van derde landen. Een voorbeeld van dit laatste: in Colombia is de anjerteelt erg in opkomst. Nu al worden er per jaar 200 miljoen anjers geteeld, terwijl wij in Nederland 280 miljoen anjers leveren. Die ontwikke ling zou marktverstorend voor ons kunnen werken." De twee grootste bloemenvei lingen in ons land zijn Aals meer en Honselersdijk, die vo rig jaar een omzet haalden van resp. 322 miljoen en 295 miljoen gulden. Daarna komt Rijnsburg met 104 miljoen. De andere kunnen qua omzet nauwelijks in de schaduw staan van dit drietal. Onder aan bungelt Hilversum met een omzetje van 750.000 gul den. Toch zijn er in de statu ten waarborgen geschapen dat de grootste de kleintjes niet in alles overvleugelen. „De grote hebben de kleine ook nodig: de kleine zouden voor een prijsbederf kunnen zorgen waar de grote het nadeel van ondervinden." „De vraag naar bloemen is de laatste jaren ontzettend geste gen. Dat komt enerzijds door de gestegen welvaart, en an derzijds door het feit dat men in deze verzakelijkte wereld gewoon wat meer gezelligheid in huis wil halen." In Zuid- en Noord-Holland zijn er zeven bloemenwinkeliers en bloe menmarkthandelaars op iede re 10.000 inwoners, in Utrecht is dat 6 en in Gelderland 5. In de andere provincies zijn er 3 op 10.000 inwoners. Drs. Hoge woning: „De conclusie is, dat men in die andere provincies meer tuintjes heeft" Opvallend vindt hij ook, dat het aantal winkeliers en marktkooplui constant blijft. „En dat terwijl in erg veel sectoren het aantal vestigingen achteruitgaat" De laatste jaren zijn opvallend veel groentetuinders overge stapt op het kweken van bloe men. En nog iéder jaar stijgt de omzet flink. Kan er niet plotseling een verzadigings punt komen? De heer Hogewo ning: „We moeten wel in de gaten houden, dat de bomen niet altijd naar de hemel groeien. Ook de omschakeling van tuinders moeten we wat afremmen. We moeten nuchter zijn, maar niet pessimistisch. Het inkomen van de mensen stijgt nog steeds, dus er zullen steeds bloemen gekocht wor den. De groei gaat .wel door en ook op den lange duur zie ik nog grote mogelijkheden voor de Nederlandse bloemenaf- zet." De nieuwe organisatie van bloemenveilingen zal zich ondermeer bezig houden met uniformering van kwaliteits- en keuringsnormen en verpakkingen. Bij de voorjaarsteelt van andijvie, waarvan de oogst nu op gang komt, is er door het koude weer een verschuiving in de oogst opgetreden. De andijvie van de volle grond loopt bij aanhoudend koud weer de kans om vroeg te gaan schieten, waardoor er jong geoogst zal moeten worden. Door deze tijde lijke stagnatie in de aanvoer worden er prijzen tot 2,20 gulden per kg. betaald. De glasspinazie kan eveneens profiteren van goede prijzen 2,50 tot 2,80 per kg.) door de geringe aanvoer. Ook bij de spinazie van de volle grond is er een oogstverlating ont staan, maar deze kan snel ingelopen zijn en de „fabelachtige" prijzen zullen dan ook moeilijk stand kunnen houden. Bloemkool De teelt van winterbloemkool in Zeeland heeft met moeilijkheden te kampen door de wateroverlast van het afgelopen najaar. Er moet op gerekend worden dat 20 tot 40% van de oogst verloren is. De oogst van deze kool is al wel reeds begonnen, maar de grootte en de kwaliteit vallen nog wel iets tegen. Voor de kool van onder glas worden prijzen betaald die varieren van 2,45 tot 4,35 gulden per stuk, afhankelijk van de grootte. Naast de aanvoer van Hollandse bloemkool worden er flinke hoeveelheden bloemkool uit Frankrijk ingevoerd, dagelijks zo'n 4000 bakken (prijs per stuk 2,40 gulden). Tomaten Bij de tomaten doen zich naast de zeer matige prijzen, waar de tuinder weinig aan doen kan, nog enkele andere moeilijkheden Bij de vroege gewassen komen nogal eens steektrossen voor, na dé vruchtzetting wordt door het „knikken" van deze trossen het zwellen van de tomaten bemoeilijkt, waar door ze minder grof worden. Er zijn in vrij veel gewassen moeilijkheden met Botrytis; de schade die deze schimmel kan veroorzaken moet niet onderschat wor den. De tomaten van de warme luchtteelt, die de laatste weken gepoot zijn, hebben over het algemeen een trage start gehad door een lage grondtemperatuur. De aanvoer van tomaten is echter niet ge ring, deze ligt wekelijks zo'n 50 procent hoger dan vorig jaar. In de maanden januari en februari zijn er respectievelijk 18 en 3% minder tomaten aangeplant dan vorig jaar. Er is duidelijk sprake geweest van een vervroegde aanplant in de maanden november en december. Per begin maart stonden er dit jaar 4 pro cent minder tomaten dan vorig seizoen. De referentieprijzen zijn door de Commissie van de Europese Gemeenschappen op 26 maart j.l. ingesteld voor 1975. Ze gelden van 1 april tot en met 10 juli voor kastomaten en van 11 juli tot en met 20 december vi natuurtomaten. De referentieprijs voor aj is vastgesteld op 307,52 gulden per 100 Voor natuurtomaten wordt een aanpassin coëfficiënt toegepast van 1.80. Het hantei van een aanpassingscoëfficient wil zegg dat men de prijzen van de betreffende ton ten uit derde landen eerst vermindert n de douanerechten en vervolgens vermen vuldigt met de aanpassingscoëfficient. Vo mei is de referentie prijs vastgesteld 230,35 gulden per 100 kg. De samenwerkende standsorganisaties het Zuidhollands glasdistrict hebben dof middel van een telegram bij de minister vf Landbouw aangedrongen om het referentf prijzensysteem in 1976 niet op 1 april, mat een maand eerder, op 1 maart in werkifl te doen treden. Verder werd in het telegraf met ingang van donderdag 3 april een effe tief referentieprijzen systeem geëist. Sla Als de aanplantcijfers van de sla bekekq worden, mag verwacht worden dat de aa» voer in de maand april kleiner is dan j de maand maart. In april valt nog geen sla van de volle g te verwachten en het ziet er naar uit t_ de prijzen weinig verandering zullen ondei gaan. De bloembollenkwekers, die vorige week duidelijk begonnen met de boot af te hou den, volharden tot nu toe in die houding. De handel wil graag tulpen kopen, maar wil niet die prijs op tafel leggen die de kwekers in hun achterhoofd hebben. Is het tot nu toe zo geweest dat cultivars als Apeldoorn, Charles en Kees Nelis - om maar een paar grote broeisoorten te noemen - van de hand gingen voor 7 gulden per 100 voor de maat twaalf, voor die prijs worden nu weinig zaken meer gedaan. De kwekerij wil graag 0.50 gulden per 100 méér en daar wil de export nog niet zo best aan. Voor 7.25 gulden worden nog wel koopbriefjes ge schreven, maar de commissionair die grote aantallen wil - en dan spreken we over aankopen van een kwart miljoen stuks in één keer vraagt zich wel met schrik af, of hij voldoende kwekers bereid zal vinden voor die prijs toe te happen. De terughoudendheid van de kwekers is voor een groot deel te verklaren uit het feit dat ze bepaald een mindere oogst verwach ten dan in 1974. Zelfs al is die maar een 25 stuks per Rijnlandse Roe minder, dan zullen er geen tulpen over zijn wanneer het verbruik even groot zal zijn als in 1974. Daar komt nog bij dat de groeiomstandigheden niet gunstig zijn. Een vrij hoge temperatuur in februari heeft het gewas vroeg doen ontwikkelen, maar aangezien we onze portie kou nu in maart hebben gekregen - en wie zegt dat we in april geen staartje extra zullen krijgen? - blijft de grond koud. En dat, zo zeggen de kwekers, is ook al niet bevorderlijk voor de ontwikkeling. Het zijn natuurlijk maar theorieën, maar het gehele bloembollenvak hangt van stemmingen aan elkaar. Voor de rooimachines eind juni aan de gang gaan, zal het gewas nog wel teemaal goed en driemaal best geweest zijn. In de wandelgangen en op de bloembollenbeurs wel te verstaan Noemden we straks een paar grote soorten, die rond 7 gulden per 100 noteren, voor cultivars als Madame Spoor en Mirjoran komt men zo hoog niet Van die soorten ligt de prijs wél een gulden per 100 lager. Met de handel in irissen is het nog vrij s Ook hier een afwachtende houding a zijde van de kwekers - het plantgoed a de irissen is op de kleigronden veel t de grond ingegaan - maar de exporteurs z toch niet bereid hoger te gaan dan t toe het geval was. Dat is ook wel verklaa baar, omdat de prijzen van de irissenbla men in de eerste maanden van het jas maar zo-zo zijn geweest en dat animeert d' bloemkwekers niet om ondanks dat toci maar weer voor een volwassen kapitaal aa i irissenbollen in de grond te stoppen. Wai het gaat er populair gezegd wel inhakkei! als men een kas met irissen wil beplante: Vele Westlandse kwekers kunnen i meepraten. Op het terrein van de narcissen hyacinten is niet veel veranderd. In di artikelen wordt weinig gedaan. Met de han del in voorjaarsartikelen is het nu uiteraai gebeurd. Weinig schokkende feiten dus uit de bloei* bollenhandel, maar wat nog niet is, kan s kómen In de maand maart waren de gemiddelde prijzen van de meeste snijbloemen aanmer kelijk hoger dan verleden jaar. De aanvoer bracht dezelfde tendens met zich mee. Deze ontwikkeling werd natuurlijk wel beinvloed door de paasdagen (dit jaar in maart, verle den jaar in april). Bij de C.C.W.S. in Honse lersdijk was er b.v. een uitbreiding van de snijbloemen in financieel opzicht van ruim tien miljoen gulden in deze maand. Uitschieters bij de verschillende produkten waren de jaarrondchrysanten (gemiddeld 1,20 gulden per bos duurder dan in maart 1974), en de dubbele freesia's (0,95 gulden per bos). Het snijgroen lag rond een gemid delde van 2 gulden per bos. De stukanjers bleven bij deze goede prijzen toch wel een beetje achter. De trosanjers lagen gemiddeld 0,50 gulden per bos hoger dan in 1974, maar hierbij moet wel worden opgemerkt dat de aanvoer minder was dan verleden jaar. Dé anthuriums reikten tot een gemiddelde van 2,40 gulden per stuk. De grootbloemige chrysanten lagen rond een gemiddelde van 1 gulden per stuk. Er werden wel veel meer stuks in de veiling gebracht dan verleden jaar (ruim 230%). In de maand maart werden minder enkele, maar meer dubbele freesia's aangevoerd. De freesia's werden wel tegen hoge prijzen ver handeld. De aanvoer van de gerbera's lag lager dan in 1974. De financiële resultaten waren mede door deze gang van zaken des te beter. De witte leliekelken werden i zeer goed betaald. Opvallend was bij product het gemiddeld prijsverschil t.o.vf verleden jaar (0,61 gulden per kelk in 19 tegenover 0,38 per kelk in 1974). Evenals bij de geplozen chrysanten was e bij lelietakken een behoorlijke uitbreidinl waar te nemen (ruim 150%). Ondanks derf toch wel bedenkelijke .meeraanvoer was her prijsverschil in negatief opzicht voor kwekers te, verwaarlozen. Zowel bij de grotf als de kleine rozen waren de gemiddeld/ prijzen hoger dan in 1974. De tulpen werdej] vlot afgedrukt. De prijzen waren ook bij c produkt hoger dan in maart 1974, maar e werden er minder aangevoerd. DEN HAAG In februari is 307 hectare tomaten aangeplant in Nederland, zo blijkt uit cijfers van het GBS. Dat is 3 procent minder dan in februari 1974. De op 1 nlaart aanwezige oppervlakte tomaten bedroeg in totaal 1503 ha., tegen 1567 ha. vorig jaar, ofwel een daling van 4 procent. In februari werd 65 ha. komkommers geplant, evenals vorig jaar. De totale oppervlakte komkommers was op 1 maart echter 5 procent groter dan in 1974: 524 tegen 497 ha. In dezelfde maand werd 349 ha. sla geoogst, nagenoeg evenveel als vorig jaar. Er werd 378 ha. sla gepoot tegen 428 ha. in februari 1974. In totaal was er op 1 maart 1050 ha. sla, net als vorig jaar. Op die datum was er 172 ha. andijvie, 4 procent meer dan in 1974. NAALDWIJK De prijzen die momenteel op de Nederlandse veilingen worden betaald voor exporttomaten liggen een stuk lager dan vorig jaar. Toen leverde een bakje van zes kilo nog 23 gulden op, maar vorige week liep de prijs van 11 tot 16 gulden. Vao doordraai was nog geen sprake. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen meent dat de sterk .vergrote export van Marokkaanse tomaten naar de EEG, vooral naar de voor Nederland zo belangrijke Duitse markt, een der oorzaken van de prijsdaling is. Exposities Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat 3. Leiden. Dagelijks geopend van negen tot vijl uur, behalve op zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expostie van Max Koot. Galerie Heuff: Hoflaan 7, Wassenaar, tel. 01751-12185. di t/m za 10-17 uur. dl ook 20-22 uur. t/m 26/4, Theo v.d. Horst met schilderijen en tekeningen. Peter v.d. Meer met bronsplastieken. Atelier "De Scherf': Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur, zondag's gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met een tentoonstelling van eigen werk, n.l. glasbuigen. Stedelijk Muaeum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag s van 13-17 uur. Tot- 20/4 een tentoonstelling van Aad van Houwelingen met tekeningen en zeel- drukken. Galerie v.d. Vliet: Botermarkt' 3. tel. 22806. di t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur. zon- en (eestdagen 13-17 uur. Tot 10/4 de Canadese i tentoonstelling die een beeld geelt v het leven in de poolgebieden met a titel: „Circumpolar Community" rr tieke kajaks e.a. Galerie 't Hoeke blf de Pomp: Dorp9l straat 38, Warmond, tel. 01711-3501 n t/m za 10-17 en dl ook van 20-22 i Tot en met 15/4 exposeert Hans Arkeveld met expressionistische i derljen en Liesbeth van Esveld-Manssenl i 27/4 van 14.00-17.00 i en 27/4 een tentoonstelling va lappen en macrame' gemaakt op t n K+O afdeling Leiderdorp. Het COSA-expositiecentrum in! het Prinsenhof te Delft toontf van 2 april t/m 31 mei gewevenj wandkleden van Fiep ten, plastieken van Rien Goené,^' keramische potten van Guy v Hardenbroek, textiel vormend van Bé Helfferich, keramische^ plastieken van Francine Tir mers, fotomontages van Dick, Wessels en plastieken .van Did van Wijk. Amsterdam De koerswaarde van de ge wone Nederlandse aandelen op de Amster damse effectenbeurs is in maart verder gestegen, en wel van 42,208 min tot 42,557 min. (exclusief beleggingsmaat schappijen). De groep beleggingsmaatschap pijen ging van 6199 min. naar 6408 min, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De beurswaarde van de internationale con cerns daalde van ƒ21,179 min tot ƒ21,159 min, die van handel, industrie en diversen steeg van 8641 min. tot 8737 min, die van scheep- en luchtvaart ging terug van 1033 min naar 995 min, die van bank- en verze keringswezen ging omhoog van 4613 min naar ƒ4717 min en die van overige fondsen van 543 min tot 561 min. De beurswaarde-index (1970 is 100) voor het algemeen gaf een stijging te zien van 79,8 tot 80,2. De beurswaarde-index voor de in ternationals ging in maart omlaag van 66,0 J naar 65,9 en van scheep- en luchtvaart van 1 106,7 haar 104,6, terwijl die van handel, industrie en diversen omhoog ging van 111,6 naar 112,9, van bank- en verzekeringswezen van 143,9 tot 147,1 en van overige fondsen van 68,5 naar 70,8. MAANDAG 7 APRIL 19 i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8