r Leidse afdeling vierde klinkend van NVV 75-jarig feest Bijna tweehonderd Vissers in reünie Meerburg onder dak MAANDAG 7 APRIL 1975 LEIDSÉ COURANT PAGINA 3 Nieuwe ,,Grof' in gebruik Van een onzer verslaggevers LEIDEN-ZOETERWOUDE De Koninklijke Nederland- sche Grofsmederij, die bijna 140 jaar in Leiden gevestigd is geweest, heeft zaterdag op het industrieterrein „Grote Polder" in Zoeterwoude-Rijn- dijk een nieuwe fabriek in gebruik genomen. Een van de stichters van de in 1836 opgerichte KNG was Ko ning Willem I. Het bedrijf le verde reeds in 1839 de rails voor de eerste Nederlandse spoorverbinding van Amster dam naar Haarlem. Het be drijf heeft nu een personeels bestand véin 200 man. De oudste medewerker met 48 dienstjaren, de heer A. Turen- hout, voorman-bankwerker en de jongste medewerker, Mary Geradts, assistente afdeling verkoop, hebben op het fa brieksterrein een door de 1974 benoemde directeur, H. P. Schut, beschikbaar ge stelde kastanjeboom geplant. Dit gebeurde tijdens de voor het personeel en hun familiele den georganiseerde open huis dag. Aan de daarbij aanwezige personeelsleden is ter gelegen heid van de overplaatsing van de fabriek naar Zoeterwoude een verzilverd aandenken met het nieuwe KNG-embleem aangeboden. KNG is momenteel speciaal gericht op het ontwerpen en vervaardigen van ankers, com plete scheeps-schroefasleidin- gen, smeedwerk, hoogwaardig gelaste konstrukties en alge mene machinebouw. Pater De Leeuw (77) overleden Van een onzer verslaggevers Leiden - Op 77-jarige leeftijd h zaterdagavond in het St Elisa- beth-ziekenhuis overleden pater Willem de Leeuw OFM. De overledene was tijdens de oor logsjaren pastoor van de Paro chie H. Leonarus Portu Mauri- tio aan de Haagweg in Leiden. Vanaf maart vorig jaar wa rustend aan de pastorie vai Hartebrug. Het stoffelijk over schot is opgebaard in de aula van Ad Sanctos aan de Lange Mare. De begrafenis heeft don derdagmorgen om 12 uur plaats op het kerkhof der Francisca nen in Katwijk. Daarvoor is er een H. Uitvaartmis in de Harte- brugkerk, die om 10.30 uur be gint. van één onzer verslaggevers LEIDEN De afdeling Leiden van het NVV vierde zaterdag het 75-jarig bestaan. Veel be langstellenden verschenen za terdagmiddag ter receptie, die gehouden werd in de koffieka mer van de Stadsgehoorzaal. Hier was het gehele bestuur onder leiding van voorzitter I. en wit, een gematigde politieke uitmonstering. Er waren heel wat sprekers die de jubileren de NW-afdeling het beste toe wensten, in het bijzijn van het college van b. en w. Zo wenste wethouder Tinus van Aken de afdeling veel vruchtbare sa menwerking toe met het colle- de gehele Leidse raad. Coster in de bloemetjes gezet; Ook oud-wethouder Ceés Piena ook in de knoopsgaten der be stuurlijke revers prijkten an- schillende uitgangspunten. Als we een behoorlijk alternatief kunnen vinden, is een gesprek met elkaar altijd mogelijk", al dus de heer Coster, die zei te hopen, dat de plannen van b. en w. aangaande de Witte Sin gel en de Sumatrabrug spoedig werkelijkheid zullen worden; „dat betekent ook weer een stuk werkgelegenheid". jers in de Leidse kleuren: rood Burgemeester Vis van Leiden tekent het receptie-boek van de Vissers tijdens de reünie in Avifauna. LEIDEN Als Evert Visser (eigenlijk schreven ze toen Vis- scher) omstreeks 1650 niet geboren was in het land van Cleef en hij was 33 jaar later in Scheveningen niet getrouwd met 1 Direkie Goossens, die nu Dirckje zou heten, en ware hij niet na het verscheiden van Dirckje hertrouwd met Helena van Bisselen, dan hadden gistermiddag niet bijna 200 Vissers gezellig bijeengezeten voor een formidabele en zeldzame familiereünie. De nazaten van Evert maakten er in Avifauna's Parkrestaurant I ,3 een paar gezellige uurtjes van met burgemeester en mevrouw Nis in hun midden, want de meeste Vissers van voorvader Evert fonen nu eenmaal in het Leidse. En met een Vis in hun midden, rijn ze volkomen in him element. 'Eigenlijk was het begonnen uit Dirckje in de Nederduits Herv. 1 een soort familiair heimwee. In Kerk in Den Haag getrouwd, I die grote Visser-gemeenschap vermoedelijk vanwege de „uit leven neven en nichten, klein- zet",.want als katholiek kon je kinderen en achterkleinkinde- ook beter in de reformatorische ren, die elkaar nog nooit heb- trouwboeken staan opgetekend, ben gezien of het moest zijn op in die 17e eeuwse dagen. Toen Bbegrafenissen, als er weer een hij de tweede sprong in het Visser het tijdelijke met het ongewisse met Heleentje van eeuwige had verwisseld en men Bisselen waagde, deed Evert dat rond graf en koffietafel een in de R.K. Statie aan de Oude •- schaars contact met elkaar had. Molstraat. Evert schijnt iets met Op een gezellige avond had de de bouw te maken hebben ge- grote groep Vissers nog nooit had en Helena was vermoede- bijeen gezeten. En het zijn juist lijk een weesmeisje uit het Gel mensen (een bijzondere trek derse. In elk geval trok zoon van het geslacht Visser, naar Johannes, een timmerman-aan- wij vernamen) bij wie de gezel- nemer naar Voorschoten ligheid en de humor in het dertdien bleven - bloed zitten. JJTelnu, daar moest verandering in komen. Er werd een „kap- nstok" gevonden: zo'n beetje hon derd jaar geleden trouwden Hendrik Joh. Visser in Leider dorp met Meijntje Zwetsloot. ■Hun kinderen zijn er niet i wat alle Vis- daar en trouwden rooms. Dat was bij De Vink, gemeente Zoeterwoude, in de buurt van Ter Wadding. „O ja", zo komt Hendrik Joh. Visser er even tussendoor, „die Franse namen in de familie (zoals zoveel in Leiden voorko men) zijn e'cht niet allemaal r de kleinkinderen die op Hugenoten afkomstig. Veel Lei hun beurt ook al weer een groot aantal loten aan de stamboom toevoegden hebben nu de bloemetjes van Hendrik en Meijntje nog eens op een laat- "twintigste eeuwse manier buiten Dit was in feite te danken aan de genealogische kwaliteiten van Hendrik J. A. Visser (72), die in 1946 uit Leiden wegtrok en zich als ambtenaar in Delft vestigde, nadat hij in Leiden al zijn ambtelijke loopbaan was begonnen toen hij een verkla ring had ondertekend, waarin stond, dat hij Ariër was en der halve geen Joodse voorouders had. In Delft werd hij inspec teur van de kinderbescherming en toen hij zeven jaar geleden Werd gepensioneerd vroeg men hem als ambtenaar van de bur- jerlijke stand. Hij verbindt nu in de herfst van zijn leven nog zo'n 10 paartjes per week in de echt. Voor een amateur-geschiedkun dige als Hendrik Visser, wiens boekenkast de taal van weleer spreekt, mag je je petje afne men. Als stambóomdeskundige heeft het vergaren van de Vis- Ser-telgen hem echter een pet met centen gekost. Stad en land is hij afgegaan om gegevens op Je vragen, om archieven na te pluizen en gegevens uit tal van burgerlijke standen te verzame len, want de Vissers kwamen gisteren, behalve uit Leiden, ook uit Heerlen, Vlaardingen, Am- Sterdam, Wapenveld, Gronin gen. En dat zijn dan allemaal weer nakomelingen van de 8 kinderen (één ervan is jong ge storven) van Hendrik Johannes en Meijntje die zich eens meng den met families als Van der Kroft, Le Noble, Heinis, Alke- rnade, Bremmer, Overdijk, La- Al heeft Hendrik J. van 1975 de planter van zijn stamboom uite raard nooit gekend, toch kan hij ei erg onderhoudend over pra ten. Zo is de oude Evert met drenkte „Hugenotennaam", maar ook bij ons waren het mensen die uit Frans-Vlaande ren in deze streken een boter ham trachten te verdienen: Le Noble, Laman en ga zo maar Waarschijnlijk telt Leiden na deze ontboezeming op slag heel wat „Hugenoten" minder, want als genealoog Hendrik Visser het zegt, is er geen speld tussen te krijgen. Of het moet waar zijn, dat alle Vissers ook iets eigengereids over zich hebben. Hoe het ook zij, de Vissers van vandaag willen wel graag kwijt,- dat het geen kastplantjes zijn. Zeker niet de zoons van Hen drik Antonius en Engelbertha v.d. Kroft niet. Hendrik van 1975: „We hadden ouders die allemaal aan hard werken de den. Het ging er harder tegen aan dan tegenwoordig. Vroeger moesten we allemaal om 10 uur 's avonds helpen om de slagers winkel schoon te maken, daar hielp geen uitvlucht tegen". In Avifauna hieven opnieuw sla gers het glas om op het geslacht Visser een heildronk uit te bren gen, maar er waren ook kappers onder, een machinist, een procu ratiehouder, reclamemensen, een dansleraar, een ambtenaar, opticiens, drogisten, een oor-, neus- en keelarts, een psycho loog, juristen, een tandarts, een religieuze, een caféhouder en bollenkwekers. Als Evert dat al lemaal eens had mogen meema ken... Ton Pieters die daartoe uit het Friese Zaterdagavond vierde de jubile- noorden was gekomen haal- rende NW-afdeling uitgebreid de heel wat oude herinneringenfeest in de grote zaal van het op. Namens CNV en NKV werd Stadsgehoorzaalcomplex (nadat het woord gevoerd door de heer bestuur en genodigden even te- Lamers, die o.a. memoreerde, voren van een koffiemaaltijd dat de samenwerking van de hadden genoten). Een zeshon- drie vakbewegingen binnen het overlegorgaan altijd goed derd aanwezigen hebben zich uitstekend vermaakt bij het op treden van een keur van arties ten, waarbij Mieke van Ingen als gastvrouw optrad en boven dien als zangeres haar vrouwtje stond. Voorts werkten mee The Jerry Jox Six showorkest de Como Brothers met acroba tiek, het Trio Alegres dat Zuid- amerikaanse muziek ten gehore bracht en niet te vergeten „good-old" Rob de Nijs, die de harten van jong en oud nog steeds kan bekoren, zullen we maar zeggen. Het was zonder meer een klinkend feest. Het jubilerend NW-afdelingsbestuur neemt de geluk wensen van velen in, ontvangst; bestuurder Langezaal wordt gecomplimenteerd door de heer-Lamers. geweest. „Het plaatselijk NW- bestuur heeft altijd getoond de moeilijkheden in de afgelopen jaren te willen overwinnen". Spreker sprak zijn vertrouwen erin uit, dat het NW-werk ten gunste van Leiden en de Leidse gemeenschap mag floreren en dat de samenwerking met de andere vakcentrales bestendigd mag blijven. Voorzitter I. Coster zei in zijn dankwoord, dat de Leidse afde ling van het NW in onderhan deling wil gaan met B. en w. op tal van gebieden, zoals de werkgelegenheid, het milieu, het verkeer en andere zaken. „Dit willen wij doen in samen werking met beide andere vak bewegingen met wie de omgang steeds voortreffelijk is geweest, ondanks onze nu eenmaal ver- ADVERTENTIE Nog 25 jaar Arhii wens je CI UIJ hartelijker met een bloemetje- via Fleur op. UITGAAN in en rond Leiden Maandag 7 april Stadsgehoorzaal Concert popgroep Alquin; aanvang 20.15 uur. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. „The Towering Inferno" 14 jaar. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. „Les enfants du Paradis18 jaar. dag, 20.00 uur. Klridermatlnee: „Kuifje en de zonne tempel" a.l. za en wo. 14.30 uur zon dag 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „2(01 A Space Odessey" 18 jaar. vr. eri za. 23.30 uur. Lldo: Steenstraat 39, tel 24130. „Keetje .15 uur. en 21.15 u Studio: Steenstraat 39. tel. 33220. „Je- sus Christ Superstar" a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Êreestraat 31, tel. 23875. „Rooie Sien" 14 jaar. dag. 14.30, 19.00 Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Elke klap is een daalder waard" 14 jaar. dag. 19.00 en 21.15 uur. Dames Leiderdorp, stoppen met overzetten schooljeugd Van een oi LEIDERDORP De dames Pley en Sormani zullen aan het eind van het schooljaar stoppen met het overzetten van kinde ren op de Mauritssingel. Ruim zes jaar hebben deze dames dag in dag uit er voor gezorgd dat de lagere-schooljeugd veilig kan oversteken. Om de scheidende dames te ver vangen, doet de Leiderdorpse zebradienst een beroep op de ouders van schoolgaande kinde ren. In augustus zullen inschrijf formulieren voor deelname aan de zebradienst via de scholen worden verspreid. In verschil lende wijken van Leiderdorp is het aantal medewerkers zo groot dat elke medewerker maar drie of vier oversteek- diensten per jaar heeft. ,,Le Papillon" schitterde Van onze correspondent LISSE/ABBENES Wegens het ontbreken van een goede toneelaccommodatie in Abbe- nes zelf, werd door de ballet school „Le Papillon"uit Abbe- nes een opvoering gegeven in de grote zaal van gebouw Reho- both te Lisse. Mevr. van Rijn-Cornelissen heeft met haar 55 meisjes tellen de balletschool de bezoekers een buitengewone genotvolle avond gegeven. Leiden - De Stichting Meerburg heeft zaterdag middag aan de Zaanstraat een buurt- en club huis in gebruik genomen. De officiële opening werd verricht door wethouder D. J. Tesselaar. Samen met stichtingsecretaris J. C. Veeren ont hulde hij de naam van het (nood)gebouwtje, Klein Matillo. De heer Veeren heeft deze naam, die herinnert aan een Romeins castellem dat in de buurt moet hebben gelegen, bedacht Voordat wethouder Tesselaar daarna de deur van het gebouwtje kon openen, moest hij een spaarvar ken kapot slaan, waarin de sleutel zat. Het stichtingsbestuur wilde daarmee aangeven, dat het de laatste centen had uitgegeven om het buurt- en clubhuis te kunnen realiseren. Het is Wethouder Tesselaar (met baard) haalt een stuk papier weg voor de naam van het gebouw. Hij wordt daarbij geassisteerd door de heer Veeren. overigens de bedoeling, dat binnen twee jaar een definitief buurt- en clubhuis wordt neergezet. Het bestuur heeft goede hoop, dat het lukt. Van de ongeveer 1200 gezinnen die de wijk telt, zijn er al ruim 550 donateurs. Nu het buurt- en wijk- werk een onderdak heeft verwacht men dat dit aantal zal toenemen. Het wijkgebouwtje zal wor den beheerd door de heer J. Wilkens. Mevr. Zee gaat het onderhoud verrichten. Met een groot wij kfeest hoopt De Stichting Meerbrug 31 mei het eerste lustrum te vieren. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Holswilder was nog even voorzitter LFC Henk Holswilder heeft zaterdag, onder grote belangstelling van de buitenwacht in casu het Leidse sportleven, afscheid ge nomen van LFC. Holswilder was acht jaar voorzitter van de Kanaries maar moest begin dit seizoen afhaken om gezond heidsredenen. Hoe gezien hij was als voorzitter bleek uit de enorme opkomst, de vele ca deaus en de lovende woorden op de afscheidsreceptie. Het woord werd onder anderen gevoerd door de voorzitter van de Afdeling Leiden, mr. dr. J. J. de Jongh. „Twee dingen zijn me opgevallen", zei hij. „Aller eerst zag ik bij mijn komst, dat het scorebord van LFC op 0—1 stond en dat symboliseert het verlies, dat de club geleden heeft nu haar voorzitter weg valt. Maar vooral wil ik memo reren hoe belangrijk Henk voor LFC is geweest, want hij was het die de club naar het niveau bracht, waar het nu op gekomen drank, sigaren en cigaretten zal i de scheidende voorzitter de eer- Jj€CSCll Dl01Ï13. ste maanden niet hebben. De jeugdafdelingen Openbare Bibliotheek Leiden organiseren dit jaar weer een leesprogramma voor de kinde- Trans vaalbuurt speelplaatsje op Tiet Lopsen- plein. De organisatie is in han den van het wijkcomité Trans- vaaibuurt Een drumband en majorettes maken een rondgang door de buurt, bij de opening worden ballonnen opgelaten en voorts zijn er tal van kinderspe len. hand waren komen schudden.- Hij had ook nog enkele goede lc"' suggesties aan het adres van Hiervoor is een lijst samenge- Piet Biegstraaten, de voorzitter steld met boektitels waarvan el- van de Sportstichting. „De trai- ke jeugdige lezer(es) minstens 3 ningsgelegenheid voor de clubs boeken moet lezen. N.a.v. deze laat in Leiden duidelijk te wen- boeken kan men een tekening sen over. Vooral dit jaar kwam maken, de oudere kinderen dat aan het licht nu de regen wordt gevraagd zelf een verhaal de clubs van de velden deed te schrijven. In ieder geval zul- JherSte paai verjagen. Maak gelegenheid in ien al de kinderen die aan dit de Mors en stuur daar een Bos- leesprogramma meedoen een huizerkade-club heen om ruimte leesdiploma ontvangen. In juni te scheppen voor een half-ver- zullen de leesdiploma's moeten hard oefenterrein. De rest van worden uitgekeerd. De adressen de Boshuizerkade en de^ Vliet van de jeugdafdelingen van de kan daar van profiteren", vol- Openbare Bibliotheek: Plantage gens Holswilder. Hij was nog 6, Steenschuur 17, Zweilandlaan Radio-activiteit even voorzitter van LFC. 5 (Houtkwartier), E. van Bei- Vrijdagmorgen wordt de eerste paal geheid voor een nieuwe bedrijfstechnische school aan de Vondellaan. Het echtpaar Holswilder toast in het net gekregen tuinameublement op de toekomst van LFC. Rheumafonds lijk het tegenwoordig is om ge schikte bestuursleden te vinden. Het is zonde, dat zo'n goeie weg gaat", aldus de wethouder. ASC-voorziter Splinter sprak namens de CCLV, maar over- Wethouder Tesselaar vond het handigde een persoonlijk pre- jammer, dat de LFC- sentje in de vorm van een speld- men kijken", voegde hij er aan toe. Holswilder, die overigens wel bestuurslid blijft van de Afde ling Leiden, kreeg een groot aantal cadeaus overhandigd. Van het bestuur van LFC kreeg hij een tuinset met parasol. De jeugdafdeling bood hem een stel antieke vazen aan. Gebrek aan De geldinzameling in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest van de Stichting Het Nationaal Rheumafonds heeft tot nu toe 21.442,42 opgebracht. Nog steeds komen overschrijvingen op postgirorekening no. 2900545 binnen. 1 Co- De Timdelerclub De Leidse toneelgroep De Tim delerclub speelt donderdag 17 april in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest „De Muren van de boomgaard", een stuk in drie bedrijven van R. F. Delderfield. De regie is in handen van Ge rard van Kamp. Het raadslid Laurens Beijen (PPR, PSP, D'66) heeft het colle ge van b. en w. een serie vragen gesteld over het gebruik van radio-actieve stoffen in het Aca demisch ziekenhuis en de uni versitaire laboratoria. Hij wil weten hoe het college de milieu hygiënische situatie in Leiden met betrekking tot de radio-ac tieve stoften beoordeelt en hoe het college eventueel een scho ner milieu in dit opzicht kan bevorderen. Woubrugge genoot van koorwerken e correspondent Woubrugge De lierhebbers van renaissance- en barokmu ziek konden zaterdagavond in de oude sfeervolle Hervormde kerk genieten van het optreden van de Amsterdamse Cantorij. De circa dertig veelal nog jonge zangers en zangeressen wisten onder leiding van de inspireren de dirigent Louis Mol deze ker kelijke zangstukken uit vervlo gen eeuwen op een zodanige wijze te vertolken, waarbij de uitvoeringspraktijk van de com ponisten zo dicht mogelijk bena derd werd. De dirigent mocht onlangs voor zijn vele muzikale verdiensten de dirigentenprijs van de stad Amsterdam in ontvangst ne men. Door zijn grote beweeg lijkheid, zijn gebaren en mimiek wist hij zijn koor van enthou siaste zangers op te wekken tot prestaties, die allerwegen be wondering oogstten. Alle uitge voerde stukken muntten dan ook uit door zuiverheid en per- ,,Stil, niet over praten Verrassend regie-debuut Jaap van Ek Van onze kunstredaktie Leiden De laatste productie van toneelgroep Imperium in dit seizoen, ging zaterdag avond in het theatertje aan de Ves testraat in première. „Stil, niet over praten", geaffi cheerd als een vrolijke impie- cal en gebaseerd op het in 1972 bekroonde kinderboek van Jan Terlouw, „De koning van Katoren". Na voorstellin gen van Sartre en Wolkers, wilde de groep het seizoen vrolijk besluiten en wat mij betreft is dat gelukt. Jaap van Ek maakte een ver rassend debuut als regisseur; Chris Marks bleek goed op zijn plaats als hoofdrolspeler en vertolker van Stach, een achttienjarige jongen, die ko ning van het land Katoren wil worden. Het vorige staats hoofd is overleden en het land wordt nu geregeerd door een ministerraad, van wie Stach zeven opdrachten krijgt, die hij eerst moet vervullen, voor hij de troon mag bestijgen. „Stil, niet over praten", gaat over een tovenaar, Pantaar, die elke avond bij een van de bewoners van het plaatsje Eki- librië aanbelt en hen vraagt om hun dierbaarste bezit. Een ieder weet, dat bij een weige ring, Pantaar hem verandert in een hangklok. De bewoners zijn ten einde raad maar Stach weet hun probleem op te los- Het boek van Terlouw leende zich uitstekend voor een thea terbewerking. Jaap van Ek werkte met een groep van veertien acteurs en het was verbazend te zien hoe hij pre cies wist wat hij wel en niet met zijn acteurs kon doen. Er ontstond een uitgebalanceer de, fantasierijke regie, die hier en daar wat meer tempo had moeten aanbrengen, maar waarin alle spelers zich prettig konden voelen. Marjolein Briër zorgde voor een aange paste choreografie, Ans Al- ting, ditmaal met een klein rolletje onderdak, was onget wijfeld als regie-assistente een steunpilaar voor Jaap. Zonder meer jammer is het, dat alle voorstellingen 's avonds worden gegeven en dat het daardoor voor kinderen niet mogelijk is om te gaan kijken. Ik ben er bijna zeker van dat als dit stuk op zondag middag wordt geplaatst, de zaal meer dan vol loopt. Ton van Brussel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3