BITTERE BIJSMAAK AAN VREUGDE PUNCH Verbeeck kon Merckx niet van triomf afhouden RED RUM BLEEF GRAND NATIONAL VAN RECORD AF Van der Kraafs ook sterk in hordenren Lerman Battle beklimt Pieter van Tuyll in zijn poging via de rebound te scoren. DELFT De wat moedeloze Bill Sheridan, die in de pauze van het treffen van zijn ploeg met Transol enigszins somber tegen de muur stond geleund, had twintig speel-minuten later een volledige gedaanteverwisseling ondergaan. Weg was de sombere blik, de man die opgetogen om zich heen keek en vrolijk koutend iedereen te woord stond, was een coach met de plezierige weten schap dat zijn team de landstitel officieus had veroverd. Want Raak Punch sloot het duel met Transol met de voordelige score van 61-58 af, waarmee de Rotterdammers op een achterstand zijn gezet van zes punten en die zal de ploeg van Bill Sheridan in de resterende vier ontmoetingen niet meer uit handen geven. De wat neerslachtige houding van Bill Sheridan in de rust was begrijpelijk. De Amerikaan had zijn team in de eerste helft geen afstand kunnen zien nemen van Transol, dat zich zeker de even knie van de Delftse titelpreten- dent toonde. Onder leiding van een zoals gebruikelijk sober, maar knap opererende Jackie Dinkins bleef Transol steeds goed volgen, waardoor Raak Punch zijn bekende tussen- sprint niet kon plaatsen. Beide ploegen startten met een man- to-man-taktiek, waarbij Buff Kirkland, de alleskunner van Raak Punch, de zeker niet ple zierige taak kreeg toebedeeld Dinkins tegenspel te bieden. Inmiddels hadden beide ploegen elkaar nog goed in bedwang gehouden. Raak Punch kon na tien minuten weliswaar bogen op vijf punten marge (19—14), maar Transol kwam knap terug. De coaches brachten enkele wij zigingen in hun team aan, waar bij Bill Sheridan de inmiddels met drie pees rondlopende Kirk- land verving door Van Woer- kom. Van Helfteren, die eerder Jan Dekker had verdedigd, moest toen Dinkins schaduwen, hetgeen deze niet belette bij te dragen in dp „nivellering" waar in Transol slaagde: na twaalf minuten 23-22. „Dinkins is een formidabele speler", oordeelde Sheridan later. „Hij blijft moei- Harry Rogers trad als bewaker lijk uit te schakelen". Hoe cor- op van Lerman Battle. reet Dinkins bovendien acteerde bleek uit het feit dat de Ameri kaan geen enkele persoonlijke fout achter zijn naam kreeg. ui kwalitatief opzicht seen top- 0p de sland 23_22 voelde sheri. VARKEN IN DE ZAAL (Van onze sportredactie) DELFT Aanhangers van Raak Punch zijn tot veel in staat Dat is in het verleden wel gebleken. Maar wat twee supporters zaterdag avond in sporthal De Bui tenhof presteerden is nog niet eerder vertoond. Toen het eindsignaal had geklon ken bevond zich onder de hossende aanwezigen een levensecht varken dat op een rijdend plankier de zaal was ingereden. Het dier, dat zich van het ru moer om hem heen niets aantrok, was bestemd voor de topscorer van Raak Punch, Harry Rogers. Deze bleek voor de krulstaart echter niet zo veel belang stelling te hebben, zodat het besst na nog een "wate rig blijk van aanwezigheid" te hebben achtergelaten, onverrichterzake moest worden afgevoerd. duel geworden. Het belang van de wedstrijd legde een druk op beide teams, hetgeen niet naliet zijn invloed te doen gelden op het spelpeil. Dat een redelijke score niet in het verschiet lag werd al in de eerste minuten duidelijk. Het duurde niet minder dan twèee- neenhalve minuut alvorens de tweede bal door de ring gleed. De tactische opzet had eveneens tot gevolg dat de niet bijzonder sterk leidende scheidsrechters Lindenberg en Van Houten no gal wat persoonlijke fouten moesten uitdelen. Lerman Batt le was na ruim zes minuten al drie keer geboekt, reden voor coach Jan Bruyn om hem door Wim Weemhoff te vervangen. dan zich genoodzaakt een time-' out te nemen, maar dit weer hield Transol niet toch de eer ste en enige- keer in het hele duel een voorsprong (23—24) te nemen. Met Kirkland op de bank, de zeer produktieve Van Tuyll („Ik zou hem erg graag in het Neder landse team willen hebben, mis schien lukt het nog", aldus Sheridan) voor Van Woerkom en Rogers als „bewaker" van Dinkins slaagde Raak Punch erin de rust met een voordelige stand (35-34) te bereiken. Hoe wel er getuige deze score in de tweede helft nog van alles kon gebeuren, viel de spanning al spoedig weg. Nadat de Delftse aanhang was gemaand verdere activiteiten, als het gooien van spijkers en schroeven op het speelveld, achterwege te laten liep Raak Punch binnen enkele minuten een zevental punten uit (43-36) en deze marge werd knap intact gehouden. Zelfs het uitvallen van Jan Sik- king, die in de zesde minuut al zijn vijfde peetje incasseerde, vormde daarbij geen handicap. Zijn rol als guard werd goed door Charis Sideris overgeno men, waarbij deze hulp kreeg van Kirkland. En daarmee was meteen het verschil tussen beide ploegen aangetoond. „Bruyn wist niet wie hij naast Dekker als guard moest laten spelen", oordeelde Sheridan. „Eerst pro beerde hij Van Eek, daarna Welch en toen nog Vervoorn. Van Eek schoot tekort, Welch bracht de bal wel goed op, maar gooide hem er niet in en Ver voorn was minder sterk dan de vorige keer. Doordat Dekker bo vendien aan banden werd ge legd, (hij scoorde het voor hem schamele totaal van vier pun ten) speelde Raak Punch een gewonnen wedstrijd. „We hebben super-defensief ge speeld", vertelde Bill Sheridan met een brede grijns na afloop. „En dat is voortreffelijk gegaan. Ik heb in Kirkland en Rogers het beste koppel Amerikanen in Nederland. Kirkland kan op drie posities spelen en is zowel aanvallend als verdedigend sterk, Rogers is verdedigend misschien iets minder, maar hij schiet beter. Bovendien hebben de Nederlandse spelers goed ge speeld, als je weet dat Van Helf teren en Sideris nog een paas dagen in bed hebben gelegen, omdat ze ziek uit Polen waren teruggekomen. Ik ben heel erg tevreden". Dat was ook de aanhang, die de Amerikaanse coach onder wiens leiding Raak Punch voor het eerst sinds jaren weer een land stitel greep in triomf op de schouders hees en ronddroeg. Dat zij niet zo'n goede wedstrijd met bovendien een uitzonderlijk, lage score hadden gezien was al vergeten. Dat was echter na de eerste momenten van blijdschap niet het geval bij de clubleiding met de problemen van het nog steeds uitblijvende nieuwe sponsorcontract. Want terwijl zowel Transol als Levi's, met Raak Punch de grote drie uit het huidige basketbal, zich reeds hebben verzekerd van fi nanciële steun voor volgend seizoen, is men in Delft nog steeds op zoek. En dat geeft aan de gevoelens van vreugde een bittere bijsmaak. FRANK WERKMAN Topscorers: Transol: Dinkins 24, Battle 14, Weemhoff 8, Dek ker 4, Raak Punch: Rogers 22, Van Tuyll 20. Kirkland 16. MEERBEKE Ook in de Ron de van Vlaanderen is Eddy Merckx weer een absoluut heer ser geweest. In Gent gingen bijna 180 renners van start om de wereldkampioen partij te ge ven, maar ook tussen Gent en Meerbeke was niemand' bij machte om de man die dit sei zoen de Ronde van Sardinië, de Catalaanse Week, Milaan—San Remo en de Amstei Goldrace won, te weerstaan. Alleen Frans Verbeeck kon tot op en kele kilometers van de finish in de buurt van Merckx blijven. De „oude" melkboer was bijna 100 kilometer in het spoor van Merckx gebleven, had slechts incidenteel een bijdrage kun nen leveren in de opbouw van de geweldige voorsprong, die uitgroeiede tot meer dan vijf minuten, maar leek ten slotte vastgeplakt aan de keien, toen Merckx aanzette voor zijn laat ste slag. Echte klimmerskwali teiten zijn niet nodig in de Ron de van Vlaanderen, die in 1913 werd geboren en alleen in de eerste wereldoorlog niet op het programma stond. De ronde wordt per traditie beslist op de Muur van Geraardsbergen. Merckx echter begeerde een eerdere beslissing. Hij sloeg het gat al toen er nog ruim honderd kilometer moest worden gere den, op de Kwaremont. Merckx tekende daarmee voor. het twee de deel van de koers, die in het begin was bepaald door Dirk Gestopt (Van onze sportredactie) ALMELO Jos van Beers, een van de betere Neder landse beroepswielrenners, stopt. De Ti-Raleigh cou reur die vorig jaar door een verwaarloosde lon gontsteking in het zieken huis moest worden opgeno men en lange tijd op het randje van de dood zweef de, heeft besloten de wie lersport vaarwel te zeggen. "Ik heb mij op dit seizoen goed voorbereid, maar het gaat niet meer. Ik mis de kracht om aan te zetten. Als het tempo rond de veertig ligt, kan ik gemak kelijk meekomen, maar zo dra er echt gekoerst wordt en er 45 of harder moet worden gereden, moet ik lossen. Ik ben bij de dokter geweest, heb met tal van deskundigen gesproken, maar niemand weet hoe het komt. Ik vindt het echter te link om door te gaan. De keizer van het wielerrijk gloreerde weer. Vlak voor de finish in Meerbeke bedankt hij het publiek voor het enthousiaste onthaal bij zijn triomf in de Ronde van Vlaanderen. Baert, Mark Merenhout en Fe- dor den Hertog. Baert, ooit wereldkampioen achtervolging bij de profs, is in de vijf jaar daarna overgestapt naar de categorie vergeten ren ners. In het koude Vlaamse land wilde hij nog eens laten, zien dat de wielrenner Baert nog werke lijk bestaat. Dirk Baert viel aan op het moment dat het start schot net was weggestorven. Hij kreeg steun van zijn ploegge noot Merenhout en van Fedor den Hertog. Zoveel hulp van Den Hertog dat zijn ploegleider, nadat de voorsprong op het niet reagerende peloton gegroeid was tot bijna zes minuten (Kor- trijk, 113 kilometer) iets terug deed. Den Hertog kreeg een lek ke band, het vervangende wiel kwam uit de wagen van Baerts ploegleider. Een ijzeren wieler- wet was overtreden. Den Hertog werd uit de strijd genomen. Me renhout viel terug omdat zijn krachten waren gesloopt. Baert ging alleen door. Op de Kware mont, de eerste van acht hellin gen uit de bergzone had Baert nog 1 minuut en 25 seconden voorsproftg. Maar niet langer op het peloton, dat Merckx en Ver beeck had moeten laten gaan. Op de Kruisberg ging Baert te voet. Merckx en Verbeeck ach terhaalden hem en lieten hem staan, het veld volgde op bijna een minuut. In Geraardsbergen, dertig kilometer voor de eind streep, lag het peloton op^bijna vier minuten en nog steeds duldde Merckx, onder het motto alleen is maar alleen, Verbeeck in zijn nabijheid. Maar hij maakte zijn gezel duidelijk dat zijn aanwezigheid slechts te danken was aan de genade van de keizer. Dat mededogen hield op toen er nog vier kilometer moest worden gereden. Uit het wiel van Verbeeck flitste Merckx naar voren. Verbeeck kon niets meer terug doen. LIVERPOOL L'Es cargot, gereden door Tommy Carberry en ei gendom van de Ameri kaan Raymond Guest, heeft op de renbaan van Aintree bij Liverpool de Grand National gewon nen. L'Escargot had aan de finish van deze hin- dernisren over 7218 me ter een voorsprong van vijftien lengten op Red Rum, dat tot enkele honderden meters voor de eindstreep vrijwel gelijk lag met de win naar. Jockey Brian Fletcher poogde vergeefs in de slotfase het paard Red Rum tot grotere spoed aan te zetten. De derde plaats was voor Spanish Steps, eigendom van Edward Courage. Er waren 31 deelne mers. L'Escargot verdiende voor zijn eigenaar 38.000 pond sterling (ongeveer een kwart miljoen gulden). Het totale prijzengeld bedroeg 58.700 ponde sterling. Red Rum stond met 7 tegen twee als favoriet bij de book makers genoteerd. De notering voor L'Escargot was 13 tegen twee en voor Spanish Steps 14 tegen een. Een zege van Red Rum zou een uniek record hebben opge leverd. Als enig paard zou Red Rum dan drie maal achtereen de Grand National hebben ge wonnen. Tot de laatste van de dertig hindernissen die moes ten worden genomen lagen beide paarden vrijwel gelijk. L'Escargot, vorig jaar tweede achter Red Rum, bleek echter over meer reserves te beschik ken. Het winnende paard is twaalf jaar oud en won onder meer de Cheltenham Gold Cup in 1970 en 1971. De ZWARE HINDERNISSEN EISTEN ZEER VEEL VAN DE PAARDEN. Slechts tien jockey's reden de wedstrijd uit Naar schatting is er voor een bedrag van 20 miljoen pond sterling (zo'n 130 miljoen gul den) gewed op de afloop van de Grand National. De uit New York afkomstig Raymond Guest zei dolblij: "Ik probeer al 20 jaar de Na tional te winnen en ben nu de gelukkigste man ter wereld". Slechts 10 van de 31 paarden die aan het evenement van zaterdag deelnamen bereikten de finish. Twee paarden von den de dood. Hoe onmenselijk hard paarderaces in Engeland eraan toegaan wordt bewei met deze twee foto's. Op de ene maakt Land Lark een fatale buiteling en belai jokey Graham Thorner meters verderop en op de andere heeft de jockey Jere Glover gezien wat er aan de hand is en loopt met gebogen hoofd naar de ka Zijn favoriet Beau Bob is eveneens dodelijk verongelukt. Tenslotte beleefde maar één jockey plezier aan de Grand National. Het was Tom Carberry, die op L'Escargot triomfeerde. Achter hem juichen sommige toeschouwt Dokter Tan en direkteur vah Duindigt, Milders (op rug gezien) in actie. Wagenaar laatste MELBOURNE De Australiër Keity Addison heeft in de derde reeks van wedstrijden om het wereldkampioen schap beroepspikeurs, zijn leidende positie opnieuw ver sterkt. In de vier wedstrijden werd Addison eenmaal eerste en een keer tweede. Hij heeft 89 punten, dat is zeventien meer dan zijn voornaamste rivaal de Nieuw Zeelander Peter Wolfenden. Jan Wagenaar slaagde er niet in zich op te werken. Na twaalf van de 24 wedstrijden staat hij met 31 punten op de achtste en laatste plaats. De stand is: 1. Keith Addison (Aus) 89 pnt 2. Peter Wolfenden (Nw.Z) 72 pnt. 3. Shelly Goudreau (Can) en Ulf Thoresen (Noo) beiden 65 pnt. 8. Jan Wagenaar (Ned) 31 pnt (van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Henk van der Kraats was zaterdagmiddag op Duindigt met zijn paard Fieldmaster heer en meester in de hordenren. Hij bracht de derbywin naar van de vlakkebaan over de drie kilometer als eerste over de eindstreep. Een tevreden trainer Bertus Riem na de tweede strat van Fieldmaster en tevens tweede overwinning over de horden: "De chef van de afdeling renwezen, de heer Pim Kohier, kon het niet begrijpen dat we met zo'n goed paard over de horden gingen. Uit de twee starts hebben we nu zesduizend gulden verdiend. Dat is in vlakke baan rennen door zijn 77 kilo in de handicap General onmogelijk." Riem en eigenaar Deklever hebben groot gelijk om de combinatie Henk van der Kraats en Fieldmaster over de Duindigt horden heen te sturen. Fieldmaster zal nog meni ge hordenren kunnen winnen. Hij springt makkelijk, erg hoog en heeft een geweldi ge eindsprint over op het laatste echte stuk. Zaterdag bewees Henk van der Kraats weer een uitstekende horden joc key te zijn ook. Hij was bij de hordenren geen enkele keer in moeilijkheden. Dat waren twee andere combinaties echter wel. Wederom ontstond een valpartij. Oorzaak hiervan was het feit dat er in de bochten ook hindernissen staan. De paarden komen geheel uit hun balans de rechte lijn in en moeten dan gelijk weer springen. Dat brengt dan meestal een valpartij met zich mee. Ditmaal waren er twee combinaties de dupe. Joop Voor- haar viel met Frans en Tempered Steel met Clive McGarrity. Voor paarden en rijders liep het gelukkig weer goed af. Al moest Joop Vóórhaar1 per ziekenauto van de baan worden ge- Door de val van deze ttvoe kandidai voor een tweede en derde plaats Sandy die het steeds beter gaat doeni fraai tweede op afstand achter Fieldiw ter. Red Countess werd derde, nadat lang aan de leiding was geweest. Henk van der Kraats won ook nog vlakkebaan ren en wel met het paard v het jaar 1974 de nog steeds onverslaan! re Prince Wolter. De zesde achtereenfl gende overwinning van de Prince die evenals Woodfeets Speedy enkele wek geleden aandiende als een derbykao daat. Rock Aldis, de trouwe merr in een tempoloze koers tweede. De tw de vlakke ren ,werd geheel volgens verwachting een prooi voor Clive McG rity met'Star of Kamandu. Bij de dravers boekte Joke in hand van haar trainer Buick Leeman weer t overwinning. Ook nu kon Victorious met Gerard van der Wal haar in laatste meters niet kloppen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18