Nederlanders ontvluchten Zuid-V ietnam nr Kans op nieuwe injectie voor werkgelegenheid "NACHTWACHT" NIEUWMARKT alstublieft: ONTSNAPTEN i GIJZELEN BOERENGEZIN i.v.d.wiel Zomer v.d.wiel airconditioning WEER FEL VERZET TEGEN SLOOP KIND HOUDT NAAM VAN VADER Arbeiders gijzelden directeur Bruynzeel dansavond; boskoop Zaterdag 5 april 1975, 65e jaargang no. 20085 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (ort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Ad| hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl BTW) 0.42 per mm Telefoonties 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2.69. kwartaal 34.76. iaar 135.15 - losse nummers 50 cent Vanavond Ned. II de tv-film „Donkere zomer" om 21.30 uur. Ned. I om 19.20 uur Hameien en om 20.21 uur BB-kwis. Zondag Ned. I tv-serie deel I „Driehoog achter" om 21.15 uur. Om 22.0^ UUf opera „Change the world". Ned. II om 19.30 uur Jonge men sen naar concertpodium en om 20.30 uur Columbo. VRIJ VEEL BEWOLKING In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen omstreeks 7 graden. Morgen zon: 6.05—19.21; maan 3.5014.12. Schev. hoogw.: 11.47; laagw. 7.01—19.59. DEN HAAG/SAIGON De evacuatie van Nederlanders uit Zuid- Vietnam is op gang ge komen. Dit deelde gis teravond premier Den Uyl na afloop van het kabinetsberaad mee. De Nederlandse rege ring ziet op dit mo ment nog geen aanlei ding om de banden met het bewind Thieu te verbreken, hoewel premier Den Uyl wel van mening is dat het regime van president Thieu in Zuid-Vietnam moet verdwijnen. Het verbreken van de ban den met Saigon zou met zich kunnen meebrengen, dat de mogelijkheid om de belangen van de Nederlanders in Zuid- Vietnam te behartigen, wordt afgesneden. In Zuid-Vietnam verblijven momenteel nog veertig Nederlandse gezin- In Saigon heerst momenteel een toestand van spanning, angst en onzekerheid. De ramp met het Amerikaanse transportvliegtuig bracht gis teren een nieuwe schok te weeg (zie pagina 9). Presi dent Nguyen van Thieu maakte gisteren het aftreden van zijn kabinet bekend. Hij zei dat een nieuwe regering zal worden gevormd en bood aan onderhandelingen te be ginnen met de voorlopige re volutionaire regering, die de laatste weken grote delen van Zuid-Vietnam in handen heeft gekregen. Het aanbod van Thieu zal waarschijnlijk onbeantwoord blijven omdat hij zelf aanblijft als presi dent. In een toespraak zei Thieu gisteren: „We mogen dan veel land hebben verlo ren aan de communisten, maar we zullen vechten om het land terug te krijgen, hoe lang dat ook zal duren". Volgens Zuid-Vietnamese mi litaire kringen ondernemen de regeringstroepen momen teel nieuwe pogingen om hun posities te behouden en zelfs om het verloren gegane ge bied te heroveren. Na de eer dere terugtocht zouden de troepen van Saigon in felle gevechten gewikkeld zijn in het gebied 270 km. ten noordoosten van de rege- ringsstad. Ook zouden ze zich voorbereiden om het binnenrukken van de haven- Een ogenblik rust temidden van de tumultueuze toestand In Zuid-Vietnam. Een soldaat is ontkomen aan de oprukkende troepen van het noorden en geeft zijn zoon de fles in het kustplaatsje Can Gio dat de laatste dagen is overstroomd met vluchtelingen, zowel burgers als militairen. stad Nha Trang, die begin deze week werd ontruimd. In Cambodja heeft De Rode Khmer gisteren een nieuwe bres geslagen in de verdedi gingslinies rond de hoofd stad. De regering heeft mili taire versterkingen laten aanrukken uit enkele provin ciesteden om de verdediging van Phnom Penh te verster ken. De Rode Khmer zou thans gevorderd zijn tot op acht kilometer van het stads centrum van de hoofdstad. IN BOERDERIJ BU LE MANS LE MANS (Reuter) Twee 27- frrige ontsnapte gevangenen houden sinds gisteravond vier personen in gijzeling in een boerderij in Le Mans in Fran krijk nadat ze gistermiddag een Postagentschap beroofden van 24-000 francs. De beide mannen waren don derdag ontsnapt uit de gevange nis van Chaumont op 250 km van Parijs. Nadat zij vrijdag middag het postagentschap in het stadje Silli le Guillaume be roofden verwisselden zij op hun vlucht in St.-Bermain Coulamer vun auto en namen de eigenaar van hun nieuwe auto en de bur gemeester van het plaatsje ian gijzeling. Ze konden het politie- cordon niet doorbreken en drongen toen binnen in de boer derij in de omgeving van Le Mans waarbij ze het gezin met twee kinderen in gijzeling na men. De Franse politie heeft de boer derij afgezet en onderhandelt met de mannen over hun eisen. Er is gevraagd om een snelle auto, 200.000 francs, paspoorten en een voorsprong van vijf uur nadat ze de boerderij hebben verlaten. De mannen beloofden de kinderen vrij te laten zodra aan hun eisen tegemoet zou worden gekomen. De ouders van de kinderen, het echtpaar Claude Morin, zouden echter worden meegenomen op de vlucht lADVERTENTIE montuur siert demens!! Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden nooit bedompt, benauwd, te koud of te warm. Leiders complot Zuid-Molukkers nog in vrijheid (Van een onzer verslagge vers) SOESTDIJK - De leiders van het complot van Zuid- Molukkers om paleis Soest- dijk te bezetten en leden van de koninklijke familie te gijzelen, zijn nog op vrije voeten. Dit meent mr. A.W. Holstcijn, hoofdoffi cier van Justitie in Arn hem die het onderzoek in deze affaire leidt. De tien ingesloten Zuid-Mo lukkers, alsmede de twee Zuid-Molukkers die deze week bij het vervoeren van wapens werden betrapt, zijn allen ingesloten in di verse Huizen van Bewaring verspreid over het gehele land. De verscherpte veilig heidsmaatregelen bij het hoofdbureau van politie in Arnhem zijn gisteren inge trokken. De maatregelen bij de pa leizen Soestdijk, Drakes- teijn en 't Loo worden on verkort gehandhaafd. Het koninklijk gezin en de schoolgaande prinsjes heb ben meer bewaking gekre gen dan voorheen. Bij de prinsjes zit zelfs een re chercheur in de klas, zoals op pagina 9 uitvoerig te lezen staat in een exclusief verhaal over de verscherp te maatregelen. Van der Stoel enthousiast ontvangen Minister M. van der Stoel kwam gistermiddag aan in Israël voor een officieel bezoek van vier dagen. Op het vliegveld werd hij enthousiast verwelkomd door zijn ambtsgenoot Yigal Allon. Op weg naar Israël bracht minister Van der Stoel een kort bezoek aan Griekenland, waar het parlement hem op een stormachtig applaus onthaalde. De debatten werden onderbroken en de parlementariërs dankten de Nederlandse minister voor zijn inzet voor het herstel van de Griekse democratie. Het bezoek aan Israël heeft inmiddels aanleiding gegeven tot speculaties dat minister Van der Stoel op verzoek van zijn Amerikaanse ambtsgenoot Kissinger zou trachten Israël te bewegen een soepeler houding in te nemen ten aanzien van de Amerikaanse voorstellen voor het Midden Oosten. HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Beslissing na overleg met bouwwereld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet zal pas na overleg met de bouwwereld beoordelen of een nieuwe injectie van de werkgelegenheid in de bouw noodzakelijk is. Dit zei premier Den Uyl gister avond. Een gesprek tussen een kabinetsdelega tie en vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in de bouw zal woensdag plaatsvinden. De Tweede Kamerfractie van de PvdA heeft gisteren reeds druk uitgeoefend op de regering om maatregelen ter stimulering van de werkge legenheid in deze bedrijfstak te treffen. Volgens de fractie is er gezien het voortdurende over schot op de betalingsbalans voldoende ruimte. De injectie zou geconcentreerd moeten worden op de gebieden met de hoogste percentages werkgelegenheid. Tevens bepleitte de Kamer fractie dat de gemeenten 300 miljoen extra zullen ontvangen. De helft van dit bedrag zou moeten dienen voor het opvangen van exploita tielasten in de latere jaren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinr SITHOLE UIT GEVANGENIS SALISBURY (Reuter) De Rhodesischc regering heeft erin toegestemd de Afrikaanse nationalistische leider dominee Ndaba- n in pi Sithole uit hechtenis vrij te laten opdat hij de conferentie kan bijwonen die de organisatie van Afrikaanse Eenheid volgende week in Dar Es Salaam houdt. Sithole, leider van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU), werd op 4 maart aangehouden op de beschuldiging van samenzwering tot het doden van sommige van zijn politieke tegenstanders en van voortgezette steun aan terrorisme in Rhodes- Premier Ian Smith van Rodesië heeft gezegd, toegestemd te hebben in de tijdelijke vrijlating op verzoek van diverse Afrikaanse presidenten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er dreigen opnieuw ernstige moeilijkheden te ontstaan bij het vervolg van de ontruimings- en sloopwerkzaamheden die het Am sterdamse gemeentebestuur dinsdag in de Nieuw- marktbuurt wil uitvoeren ten behoeve van de metro-aanleg. Bewoners van de Nieuwmarkt en twintig samenwerkende actiecomités zijn van plan in de nacht van maandag op dinsdag een massale "nachtwacht" te houden om ontruiming en sloop te verhinderen. Onder het motto "verhinder overheidsgeweld door jullie aanwezigheid" willen de organisatoren van de "nachtwacht" mensen massaal mobiliseren. Tij dens een persconferentie werd gistermiddag ver klaard, dat de actiegroepen niet zullen beginnen met het gebruik van geweid. "Zetten B. en W. echter door met het politie-apparaat, dan zijn de gevolgen voor hen", aldus een woordvoerder die eraan toevoegde, dat men een les had getrokken uit het politieoptreden vorige week maandag. De bewoners van de voor de metro te slopen panden hebben van het gemeentebestuur de aan zegging gekregen de woningen uiterlijk maandag nacht te verlaten. De gezamenlijke groepen "Am sterdam Autovrij" hebben inmiddels aangekon digd dinsdagmiddag opnieuw een demonstratie te zullen houden. DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie voelt niets voor een bepaling in bet Burgerlijk Wetboek, dat een kind zowel de geslachtsnaam van de vader als die van de moeder kan dragen. Dit blijkt uit bet antwoord op schrifte lijke vragen vanuit de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een recent artikel in het Nederlands Juristenblad was aan de bewinds man gevraagd of hij bereid was er voor te zorgen dat de naam van de kinderen niet automatisch die van de mannelijke partner in het huwelijk behoort te zijn. De bewindsman deelde mee niet de indruk te hebben dat de huidige regeling, namelijk dat het wettig, ge wettigd of geadopteerd kind de geslachtsnaam van zijn vader draagt, door een belangrijk deel van de bevolking van Nederland als onjuist wordt ervaren. werklozen In maart is het aantal werklozen in de V.S. ge stegen tot 8 miljoen of 8,7 per cent van de beroepsbevolking. De laatste zes maanden was het aantal werklozen regelmatig en snel gestegen. In september 1974 had het nog 2,6 miljoen bedra gen. Opnieuw uitstel spreiding rijksdiensten (Van f parlementaire redak- tie) DEN HAAG Het kabinet zal niet eerder dan 18 april het voorstel over de spreiding van de rijksdiensten naar de Twee de Kamer sturen. Premier Den Uyl zei gisteravond dat het overleg met de ambtenarenbon den dit uiLstel noodzakelijk De minister-president toonde zich wel optimistisch over een akkoord met de bonden. Hij zei, dat algehele overeenstemming wel mogelijk lijkt. Volgens Den Uyl zal het nog te bereiken akkoord een redelijke grond slag kunnen vormen van de uit voering van de spreiding der rijksdiensten. SURINAME (ANP) - Arbeiders bij de houtonderneming van Bruynzeel in Suriname hebben eergisteren de directeur van het bedrijf tweeënhalf uur in gijze ling gehouden. Zij eisten dat onmiddellijk aan alle arbeiders een bedrag van 200 gulden werd uitbetaald. Via de Bemiddclingsraad voor Suriname wisten de beide par tijen elkaar te vinden. De hou tonderneming kwam overeen een bedrag van 200.000 gulden ter beschikking te stellen voor de werknemers. Dat bedrag zou worden verdeeld naar verhou ding van het aantal werkne mers. Na deze toezegging werd de directeur, de heer Verhoe ven, vrijgelaten en beëindigden de werknemers een staking die ruim een week geleden werd begonnen. Verenigingsgebouw Rozenlaan a.s. zondagavond aanvang 8 uur BLOEMENSLOTBAL ..FLORIDA" BOSKOOP Zondag 13 april Speciaal bussonvorvoor uit 12 verschillende plaatsen In de Rl|n- en Gouwestreok Kaarten nog verkrijgbaar op onza los sen en dansavonden. Vjfï DANSSCHOOL Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. ...als nieuw kwartaalabonnee van da woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: •draa:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1