Conjunctureel herstel zal slechts gering zijn Geld lenen Kardinaal bij paus tijdens pelgrimage naar Rome Bonden vrezen ontslagen voor buitenlandse werknemers Eigenaar van verongelukte Franse autobus gearresteerd Nieuw rampjaar verwacht voor Belgische boeren i PROF. DR. F. W. RUTTEN: Huishoudbeurs CHU WIL GEEN KABINETSCRISIS "sneeuwstorm in chicago Gilden en fanfares vieren jubileum mgr. Bluyssen mee KORTE METTEN VRIJDAG 4 APRIL 1975- LEIDSE COURANT Het meest bekende oude-stijl-jazzorkest. The Dutch Swing College Band tijdens een concert gisteravond in Laren. Het is het eerste concert in een jubileumtournee, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de band. Tien maanden geëist tegen man die met 14-jarige jongen rondzworf DEN HAAG De officier van de rechtbank te Den Haag heeft gisteren tegen de 44-jarige stand bouwer J. G. M. C. sooder vaste woonplaats tien maanden gevangenisstraf (drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar) wegens ont trekken van een minderjarige aan het onderlijk gezag en mis drijf tegen de zeden. Verdachte zwierf vorig jaar ne gen maanden van het vorig jaar 1 door het land met een toen nog 14-jarige jongen, die hij in Vlis- smgen had ontmoet Hij zou het hebben doen voorkomen dat hij een film ging maken en de jon gen daarin een rol mocht spe len. De jongen die thuis moei lijkheden had, ging mee op reis. Het tweetal verbleef onder valse namen in hotels. Nadat verzoe ken tot opsporing waren gedaan en de foto van de jongen was verspreid, kon het tweetal in Den Haag worden aangehou den. Uitspraak 17 april. DEN HAAG Buitenlandse werknemers, die zich bij de vreemde lingenpolitie melden voor legalisering van hun verblijf hier, maar daarvoor niet in aanmerking koenen, krijgen de kans binnen 14 dagen ons land op eigen gelegenheid te verlaten. Tot 1 mei zullen zij ook niet worden vastgehouden. Komen zij zich na die datum onterecht melden, dan kunnen zij wel worden vastgehouden. Eén van de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om voor legalisering in aanmerking te komen, is dat men vóór 1973 naar Nederland is gekomen en dat de sociale premies en loonbelasting zijn betaald. Vooral door deze bepaling leeft bij de vakbewegingen de vrees, dat er onder de illegale en „zwart" werkende buitenlanders veel ontslagen zullen gaan vallen. „Verschillende werkgevers zullen tot ontslag overgaan, om te voorkomen dat ze later alsnog worden gedwongen voor hun werknemers sociale verzekeringspremies en loonbelasting te betalen. Door die lasten niet te betalen, kan een aantal bedrijven nog net het hoofd boven water houden", aldus de bonden. Delft Het mogelijke conjuncturele herstel, zoals dat in de herfst voor West-Duitsland en Nederland wordt ver wacht zal in omvang slechts gering zijn. Dit is een gevolg van de ongun stige structurele ontwik keling in de economie, een ontwikkeling die te vens van grote invloed zal zijn op de duurzaam heid van het herstel. Deze opmerkingen maakte gis teren I^rof. Dr. F. W. Rutten, secretaris generaal van het mi nisterie van Economische Zaken gisteren tijdens een lezing in Delft Hij acht het denkbaar dat de overheid het bedrijfsleven fi nancieel zou steunen en hij is van mening dat er allerlei maat regelen zullen moeten worden genomen om te voorkomen dat over vijf of tien jaar een herstel niet meer mogelijk is. Ook voor spelde hij dat de werkloosheids cijfers vooralsnog hoog zullen blijven. Over onze betalingsbalans zei Prof. Rutten dat deze op het ogenblik wel sterk is, maar dat dat niet betekent, dat deze ook sterk zal blijven. „De inkomsten uit het aardgas zorgen op het ogenblik voor die gunstige posi tie, maar die inkomsten zullen in relatieve betekenis gaan afne men. De grenzen van het weer standsvermogen zijn op dit mo ment nog niet voelbaar, maar zij zijn wel degelijk aan de horizon te herkennen", aldus Prof. Rut ten. Sprekend over de prijsstijgin gen zei hij dat wij ons niet mogen laten sussen met de over weging dat het in landen als Engeland en Italië veel erger is. De situatie in die landen dient juist een waarschuwing te zijn, zo meende hij. In Algerije doodstraf voor drughandelaars ALGIERS De Algerijnse pre sident heeft gisteren een de creet ondertekend, op grond waarvan tegen drughandelaars die de geestelijke volksgezond heid in gevaar brengen, de doodstraf kan worden uitge sproken. Importeurs, expor teurs, fabrikanten, koeriers e.d.' kunnen 10 tot 20 jaar gevange nisstraf krijgen. De eigenaar van de verongelukte Franse touringcar, die gisteren is gearresteerd. (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs - De eigenaar van de Franse touringcar, die woensdag beneden aan de beruchte helling van Laffray nabij Grenoble verongelukte, is gistermiddag door de politie gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd dat zijn bus niet van de in Frankrijk wettelijk voorgeschreven electro-magnetische rembe- krachtigingsinstallatie voorzien was. De eigenaar van de bus heeft bekend dat hij de installatie drie weken geleden voor een revisie had laten demonteren en deze was daarna niet weer op de bus aangebracht, ondanks het feit dat deze een tocht door het Alpengebied ging maken. Twee van de zwaargewonden zijn inmiddels ook overleden, zodat het totale aantal slachtoffers van de ramp thans 29 doden en 14 gewonden bedraagt. Twee overlevenden hebben verklaard dat de chauffeur die eveneens om het leven is gekomen, al eerder enkele malen tijdens de tocht had moeten stoppen om zijn oververhitte remmen te laten afkoelen. De snelheidsmeter van de verongeluk te bus was op 120 km per uur blijven staan, hetgeen er op wijst dat de bestuurder reeds ongeveer op de helft van de helling al geen kans meer had zijn passagiers te redden en hij moet zich daarvan wel degelijk rekenschap gegeven hebben. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De boeren bonden in België voor spellen voor de land bouw in 1975 een levens grote catastrofe. Nu reeds rekenen zij erop dat de inkomsten van de boeren in België dit jaar zeker 40 procent lager zullen liggen dan in 1973. Dat is nog eens 5 procent minder dan in het al zeer slechte jaar 1974. Ging vorig jaar een groot deel van de landbouwoogst door overvloedige regenval verloren dit jaar kon tot nog toe op honderden hectaren landbouw grond niet worden gezaaid om dat de regenval aanhoudt en de grond te drassig is. In tal van landbouwgebieden in België staat eenderde van de landbouwgrond momenteel on der water en kan op de reste rende tweederde niet worden gewerkt. De suikerbieten zouden ook reeds medio maart gezaaid moe ten zijn. Daar wordt zeker een vertraging van een maand opge lopen met als resultaat een late re oogst en minder kwaliteit Ook de aardappelen moeten dringend worden gepland maar de akkers zijn nog steeds te nat. De helft van de wintertarwe is mislukt doordat ze vorig jaar te laat is gezaaid en de zomertar- we kan nog niet worden uitge zaaid. De enorme regenval heeft er ook toe geleid dat tientallen ton nen kunstmest met het water naar zee zijn gestroomd. 30e INTERNATIONALE RAI AMSTERDAM 4ttnl3APRIL1975 ADVERTENTIE] De attraktie van het jaar! Voor iedereen die van gezelligheid houdt, het nieuwste tg?wa" het nieuwste wil zien en weer 'es op heel èndere ideeën wenst te komen Ga er óók van genieten en heerlijk vrij rondneuzen. De 30e Beurs heet u hartelijk welkom en garandeert u een uniek plezierig dagje-uil t§jfi&É]l De gezelligste en grootste nieuwtjes- show van ons land wèfë Dagelijks open van 10-5 en van 7-10.30 uur. TT biljetten aan alle NS stations. de *°ndagen 5 uur. Entree 5.- p.p. Veilige kleuterspeelplaats grabs gj. Kinderen tot 14 jaer en Ruime parkeerpleinen vlakbii groepen van minstens 25 pers. reduktie! Dr. R. Kruisinga: (Van onze parlementaire redactie) BERGEN OP ZOOM De CHU is niet uit op een kabinetscrisis. Dat aci de fractievoorzitter van de CHU, dr. R. KruLsinga, gisteravond op een bijeenkomst van de Brabantse en Zeeuwse afdelingen van KVP, ARP en CHU In Bergen op Zoom. Slechts in zeer uitzonderlijke omstandigheden moet volgens de heer Kruisinga, aan een crisis worden gedacht. Hij noemde het dringende noodzaak dat de inkomenspositie in hot midden- en kleinbedrijf en de landbouw wordt verbeterd. Over de werkgelegenheid zei dr. Kruisinga dat het kabinet nog macr maatregelen zal moeten nemen, speciaal voor de gebieden met de grootste werkloosheid. Zo nodig zullen de christen-democratische Kamerfracties hierover bij het komende werkgelegenheidsdebat in de tweede Kamer een uitspraak vragen. Over de christen-democra tische samenwerking zei hij dat bij KVP, ARP en CHU nog steeds de wil aanwezig is om de samenwerking verder uit te bouwen. „We zullen ons daarvan niet door trieste incidenten laten afleiden", zei dr. Kruisinga, kennelijk doelend op het aftreden van KVP-voor- zitter De Zeeuw. handen aan 't stuur ogen op de weg, dank zij deVariomatic gebouwd uit veiligheid CHICAGO - Gisteren zijn min stens 27 mensen om het leven gekomen tijdens een sneeuw storm in Chicago, waar op en kele plaatsen de sneeuw bijna 40 cm dik lag, aldus Is door de' politie meegedeeld. Duizenden auto's werden op de wegen achtergelaten en de scho len en vele fabrieken gingen dicht. De meeste slachtoffers vielen bij verkeersongelukken tengevolge van het slechte zicht Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Voor alle doeleinden Ook voor hel verbeteren van uw woning Geen informatie bij werkgever Kwijtschelding bi| overlijden Inlichtingen bij alle NMB-kanloren NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBA Kardinaal Alfrink zal van 9 tot en met 16 april in Some zijn met een groep Nederland se pelgrims, die in het kader van het heilig Jaar een reis naar Rome maken. De Kardi naal zal voor hen een aantal plechtigheden leiden en er staat onder meer een audiën tie inet paus Paul us op het programma. Het ligt voor de hand maar zekerheid daarover is uite raard nergens te krijgen, om dat privé-audienties zich na drukkelijk onder vier ogen plegen af te spelen dat Paus en kardinaal van gedachten zullen wisselen over de aan- Op dit moment is de bisschop van Roermond, mgr. Gij sen in Rome, samen met een aantal priesterstudenten van het se minarie Rolduc. Ook hij zal in de komende dagen een aantal plechtigheden leiden voor Ne derlandse pelgrims die mo menteel in Rome zijn of er binnenkort zullen arriveren. Op 16 april zal mgr. Zwart kruis in Rome aankomen, eveneens als geestelijk leids man van een groep Heilig Jaar-pelgrims en later in het jaar zal mgr. Bluyssen naar Rome gaan, tegelijk met enke le honderden Brabantse gilde- broeders die voornemens zijn om de paus een vendel over te brengen. Paus Paulus heeft overigens tijdens de algemene audiëntie deze week het seminarie Rol duc van het bisdom Roermond ten overstaan van de studen ten, de docenten, de regent en de bisschop van Roermond duidelijk bevestigd. De groep was apart geplaatst naast zijn troon gedurende de audiëntie en de paus sprak de leden als volgt toe: „Met bijzondere vreugde begroeten wij heden de studenten van het nieuwe seminarie Rolduc in Neder land die samen met hun ver dienstelijke bisschop mgr. Joh. Gijsen hun superieuren, do centen en enige priesters en priesterkandidaten hier aan wezig zijn. Dierbare vrienden, met leven dig interesse volgen wij de groei van uw seminarie en al les wat daar gebeurt Moge deze jonge plant tot een sterke boom groeien, die zijn takken wijd uitstrekt en wier vruch ten uw gehele land ten goede komen. Christus de verrezene storte in uw hart de sterke liefde voor zijn kerk en blij vende trouw aan zijn zicht baar plaatsbekleder op aar de". KERK EN WERELD Op 3 juni herdenkt de bis schop J. Bluyssen van 's-Her- togenbosch het feit dt hij vij fentwintig jaar geleden tot priester werd gewijd. Bij de festiviteiten rond dit zilveren jubileum zal tevens betrokken worden dat bisschop Bluyssen vorig jaar twaalf en een half jaar bisschop was. Het feest rond de Bossche bisschop zal in het teken staan van „wer ken in de kerk". Op zondag 1 juni zal mgr. Bluyssen voorgaan in een fees telijke eucharistieviering. Om zoveel mogelijk mensen uit het bisdom te betrekken en om na afloop van de vieringen een gemakkelijke overgang te kun nen maken naar een ontspan nen samenzijn zal deze bijeen komst plaatsvinden in de Bra banthallen in Den Bosch. De KRO zal van dit alles een tv- uitzending verzorgen. Die middag zal het feest wor den voortgezet op de Parade in Den Bosch voor het bis schoppelijk paleis. Aan dil deel van de viering zullen tal van harmonieën, fanfares en gildes hun medewerking verle nen; daarnaast zal een aantal oude kinderspelen worden georganiseerd. Bovendien zul len oude ambachten worden gedemonstreerd. Mgr. Bluyssen heeft nadrukke lijk te kennen gegeven geen persoonlijke cadeaus te willen ontvangen. Hij wil de feestga ven bestemmen voor de bis schoppen van Haiti. Vorig jaar bracht bisschop Bluyssen een bezoek aan dit Zuid-Ameri kaanse eiland. Haiti is iets kleiner dan Neder land en er woncrl 5,5 miljoen mensen. Het behoort tot de armste en minst ontwikkelde landen van de wereld. Vogens de Unctad III hebben de inwo ners de laagste lvensstan- daard. Negentig procent van de bewoners is analphabeet. Vrijwel de gehele bevolking is afstammeling van uit Afrika geimporteerde slaven. Sinds 1953 richt het werk van de bisschoppen op Haiti zich voornamelijk op de vorming van de bewoners. Zo zijn er een aantal vormingscentra ge sticht, waar de bevolking aller lei uiteenlopende zaken wordt aangeleerd. PROF. WETTER (GREGORIANA): Positieve verhouding mogelijk tussen marxisme en christendom De relatie tussen marxisme en godsdienst behoeft niet per sé negatief en vijandig te zijn. Integendeel, een marxisme, dat zich qua wereldbeschou wing baseert op het historisch materialisme, kan wanneer het dat wil, komen tot een Positieve verhouding tot de godsdienst. /Udus de bekende Oosten rijkse marxisme-expert en hoogleraar aan de pauselijke Gregoriana-universiteit te Ro me, prof. dr. Gustav A. Wetter, in een voordracht voor Radio Freies Berlin over „Hoe atheïstisch is het marxisme?" Prof Wetter twijfelt er overi gens niet aan, dat het marxis me, voorzover het zichzelf als wereldbeschouwing ziet, atheïstisch is. Maar hij stelt daarbij de vraag of dit wel per sé moet. Naar de mening van de romeinse hoogleraar kan het Marxisme „zonder zich zelf en zijn theoretische voor onderstellingen ontrouw te worden" een nieuwe basis vin den voor zijn verhouding tot de godsdienst Zijn wetenschappelijke be wijsvoering aldus prof. Wet ter richt zich niet op de verbroedering van het marxis me en het christendom. Maar zij zou wel de basis kunnen bieden, waarop in de landen, waar het communisme aan de macht is, „aan de christenen en in het algemeen aan het godsdienstig gebonden deel der bevolking volledig gelijke rechten verschaft kunnen wor den als aan de andere bur gers". Prof. Wetter zei, dat zijn voordracht zich dan ook richt te op het marxisme der socia listische landen. Prof. Wetter bevestigt, dat het mensbeeld bij Marx en ook het dialectisch materialisme „radicaal atheïstisch van ka rakter" is. Maar ten aanzien van het historisch materialis me valt dit te betwijfelen. De godsdienst krijgt daarin tegen over andere vormen van het maatschappelijk bewustzijn „een uitgesproken stiefmoe derlijke behandeling". Terwijl het marxisme de andere vor men van dit maatschappelijk bewustzijn, zoals de kunst en de wijsbegeerte, een „betrek kelijke waarheidsinhoud" toe kent is volgens het marxisme de godsdienst een „wezenlijk valse vorm" van dit maat schappelijk bewustzijn. Noch voor noch na de proletarische revolutie kan aan de gods dienst een „betrekkelijke waarheidsinhoud" toegekend worden. Deze waardering voor de godsdienst als vorm van maat schappelijk bewustzijn vindt prof. Wetter niet consequent. Wanneer men de godsdienst erkent als een „specifieke vorm van het maatschappelijk bewustzijn", dan moet voor de godsdienst hetzelfde gelden als voor de andere vormen van maatschappelijk bewustzijn. Door bemiddeling van de Duitse legerpredikant in Bu- del is de hervomde kerk van Budel officieel aangekocht door de Evangelische Kir- chenkreis van Aken. Hiermee is het behoud van de kerk verzekerd. De kleine groep hervormden zag geen kans de onderhoudskosten van de an derhalve eeuw oude kerk, die onder bescherming staat van monumentenzorg op te bren gen. Men wendde zich om hulp tot de Duitse militairen, die in Budel zijn gelegerd. De legerpredikant vond de oplos sing bij de Akense Klrchenk- reis. De Zuidkoreaanse regering heft gedreigd de grote christe lijke universiteit Yonsei in Seoel te sluiten als niet de rector wordt ontslagen en aan twee professoren, alsmede zes tien studenten, die onlangs als politieke gevangenen waren gedetineerd, de toegang wordt ontzegd. De Yonsei-universi- teit, waaraan negenduizend studenten studeren wordt ge steund door vijf Koreaanse protestantse kerken en een viertal protestantse kerken in de Verenigde Staten en Cana da. Mgr. Manuel Vieira Pinto, bis schop van Nampula In Mo zambique is weer in zijn dio cees terug. Mgr. Pinto moest in april vorig jaar Mozambi que, dat toen nog onder Por tugees bestuur stond, verla ten, omdat hij met de bevrij dingsbeweging Fremilo had samengewerkt. Sinsdien woonde hij in de buurt van Lissabon.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7