Ailerlei(ds) ROMANTISCH SPECTAKEL Toch bungalows op het landje aan de Blauwe Vogelwijk Zekerheid over verdeling sportvelden noodzakelijk' VOORTREFFELIJKE KOORZANG UITGAAN VRIJDAG 4 APRIL 1975" LEIDSE COURANT PAGIN A 3 Le ak Bewoners Vogelwijk teleurgesteld iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een tiental bewo ners van de Vogelwijk verliet gisteravond teleurgesteld de 1 koffiekamer van het Stadhuis. De raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken bleek niet bereid de wensen van de bewoners omtrent een stukje braakliggende grond aan de Blauwe Vogelweg in te wil ligen. De commissie zal de raad adviseren in te stemmen met het uitgeven in erfpacht van een deel van de grond aan de heer De Graaf, die hier een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bungalow op wil bouwen. Vol gens plannen van de gemeente zal er dan nog ruimte zijn voor het bouwen van twee villa's. De bewoners van de Vogelwijk hadden als alternatieven voor het „landje" aangedragen: al leen een vergunning geven voor het bouwen van de bungalow en het overige deel van het terrein- tje laten voor wat het is of het bouwen van bijvoorbeeld zeven minder luxueuze woningen, die beter passen in de bestaande bebouwing. Van dit laatste alternatief toon de de heer Beijen (PSP/PPR) zich een voorstander. „We heb ben in Leiden meer behoefte aan kleine betaalbare woningen dan aan grote middenstands wo ningen", betoogde hij. Wethou der Waal antwoordde hem dat het helemaal niet zeker is dat de zeven kleine woningen ook goedkoop zullen zijn. „De grondprijs is in ieder geval al 20.000.- tot 25.000,-" De heer Elzenga (VVD) noemde het voorstel van de bewoners en de heer Beijen „een sabotage-voor- stel". „We hebben hier een afge rond geheel voor ons liggen. De heer Beijen probeert alleen maar de boel te saboteren, door plotseling over zeven kleinere woningen waarvan geen enkel plan voor ons ligt, te gaan pra ten". Om de bewoners toch nog enigs zins tegemoet te komen besloot de commissie de raad voor te stellen bij de wijziging van de bestemming van de Pesthuispol der ook de bestemming van het bos van Nieuweroord te betrek ken. Zowel de polder als het bos hadden de bestemming „wo ningbouw". In de Pesthuispol der zal in de toekomst het Nieu we Academisch Ziekenhuis wor den gebouwd. Het bos zal een recreatieve bestemming krijgen. Behalve al het geharrewar over woningbouw op het terreintje speelt nog een andere zaak: de mogelijke uitbreiding van de Mytylschool aan de Blauwe Vo gelweg. De Vogelwijk-bewoners zagen het liefst dat de grond bestemd zal blijven voor de school. Wethouder Tesselaar (onderwijs) moest speciaal uit zijn eigen commissievergade ring komen om een en ander toe te lichten. „Uit gesprekken met het school hoofd is gebleken dat de school voldoende mogelijkheden tot uitbreiden heeft, zonder het landje. Daarom hebben we de onderwijskundige optie hierop laten vallen". Overigens moest de nethouder toegeven dat er nooit onderzoeken zijn gedaan naar mogelijke stijgingen van het leerlingenaantal in de toe komst. „Deze stijging is niet on denkbaar", aldus een lid van het Vogelwijkcomité. „Nu er plan nen zijn de Mytylschool in Kat wijk te sluiten". Een eventuele uitbreiding met een voortgezette vorm van my- tylonderwijs zag de heer Tesse laar voorlopig niet zitten. „Daar kan wel tien jaar mee heen gaan en dan is het nog de vraag of Leiden de aangewezen plaats voor dergelijk onderwijs is". WETHOUDER TESSELAAR: Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Tesselaar zal in overleg treden met de sportstichting over het tot stand brengen van een lange termijn planning voor de verdeling van de Leidse sportvelden over de verschillende sportverenigingen. Dat heeft hij gisteravond aange kondigd tijdens een vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor sport. De wethouder - acht een lange termijn planning noodzakelijk omdat het voor de verenigingen erg moeilijk is een investeringsbeleid uit te stippe len zolang ze in "onzekerheid verkeren over de vraag of ze over enkele jaren mogelijk tot verhuizing gedwongen zullen worden. Met name voor vereni gingen die veel geld en inspan ning besteden aan de ver fraaiing van hun kantines is dit een probleem omdat ze daar voor bij verhuizing geen ge meentelijke vergoeding krijgen. Motief van voorzitter P. Bieg- straten van de Sportstichting om niet tot een lange termijn planning over te gaan is dat in verband met het grote tekort aan sportvelden de meest wen selijke en rechtvaardige verde ling zich binnen enkele jaren kan wijzigen. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering is tussen Bieg- straten en Tesselaar afgespro ken dat de Sportstichting zo snel mogelijk voorstellen zal doen voor de besteding van de 100.000 die de gemeente wil besteden aan het herstel van de Pomona-velden. Zoals bekend blijven deze in gebruik totdat (over ongeveer drie jaar) drie nieuwe velden in de Mors ge reed zijn. De sportstichting, die eerst over leg zal plegen met de verenigin gen die van de Pomona-velden gebruik maken, dient het be schikbaar gestelde geld zo te besteden dat de te treffen voor zieningen ook bruikbaar zjn na verhuizing naar een ander veld. Dus bijvoorbeeld aan kleed-ac commodatie. Alleen in het uiter ste geval mogen voorzieningen worden getroffen die over drie jaar, wanneer de grond in han den komt van de Jan Mulderkli niek, verloren gaan. Op het ver- Deze week in de Leidse bioscopen Leiden - Tot de grote successen van de Franse film na de Tweede Wereldoorlog behoorde ongetwijfeld Marcel Carné's „Les enfants du Paradis", een romantisch spektakel dat lang na zijn première in 1945 een vast onderdeel was van het Nederlandse bioscoop-repertoire en jaarlijks minstens twee of drie weken terugkwam. In de jaren sestig werd met deze traditie gebroken, maar nu is de film weer te zien in Camera. De copie is uitstekend en de film heeft zich in zijn genre goed staande weten te houden. Carné maakte zijn „Les enfants du Paradis" met senarioschrij- ver Jacques Prévert tijdens de Duitse bezetting, toen in Frankrijk het nationale produkt, door het verbod Amerikaanse of Engelse films te vertonen, ongekende mogelijkheden kreeg. Zo'n dure produktie als die van „Les onfants..." was tot dan toe in Frankrijk nog niet mogelijk geweest. Na het vertrek van de Duitse bezetter werd de film in Parijs voltooid. Carné maakte zijn film oorspronkelijk in twee delen: „Le boulevard du crime" en het negen jaar later spelende „L'hom- me blanc", waarin de inmiddels succesvolle mime-artiest Bap- tiste Debureau (Jean-Louis Barrault) zijn geliefde Garance (Arletty) opnieuw ontmoet. Beide delen - tezamen zo'n dikke drie uur - met al zijn intriges en neven.-intriges rond de wereld van het Parijse theater midden vorige eeuw- werden echter al spoedig overal in één programma vertoond. „Les enfants du Paradis" was met zijn bonte mengeling van wervelende massa-scenes, zijn ode aan de pantomime en een verhaal dat ongeveer parallel loopt aan wat er op de planken wordt gebracht - Pierrot houdt van Pierette maar zij houdt alleen van de liefde - meteen een geweldige publieksfilm en is dat voor romantisch ingestelde zielen na dertig jaar nóg. Milo Vrolijke western Het gaat er vrolijk aan toe in de slapstick-western van Alfio Caltabiano „Elke klap is een daalder waard" die deze week in Hex draait. Bandieten zitten elkaar achterna en daartussen lopen de beeldschone Clementine en haar vier broertjes die voor de nodige afwisseling zorgen. Het verhaal gaat over de slimme bandiet Amen die samen met de bende van de niet al te snuggere Chaco geld uit de kluis van de bank van Little Hole steelt. Hij doet dit om de eerwaarde Smith, zijn vijand, die de kluis uitvond, dwars te zitten. Amen wordt na de bankroof verliefd op Clementine. Hiervan maakt de bende van Chaco gebruik om het geld te verbergen, dat uiteindelijk weer door de broertjes van Clemen tine wordt gevonden. Het meisje brengt het geld terug naar de bank. Met de beloning die zij hiervoor krijgt, zal zij het circus van haar vader, dat totaal afbrandde, opnieuw opbou- En verder Luxor komt deze week met „The towering inferno", een van de nieuwste „rampenfilms". Steve McQueen, Robert Wagner en Faye Dunawy en anderen zetten in de film hun beste beentje voor om de brand in een meer dan honderd etages tellend flatgebouw te bestrijden. „Keetje Tippel" is, compleet met filmbeelden uit Leiden, te zien in Lido. Het is de nieuwste film van Paul Verhoeven, de maker van „Turks Fruit". De hoofdrolspelers zijn Monique van der Ven en Rutger Houwer. Voor de tweede week draait de bekende film-musical „Jezus Christ Superstar" in het Leidse Studio-theater. De film tracht een moderne versie te geven op het nieuw-testamentische verhaal over het leven van Jezus Christus. Een andere Neder landse film die in Leiden te zien is, is „Rooie Sien", die voor de tweede week in Trianon draait. Willeke Alberti, Kees Brusse en Jules Hamel spelen de hoofdrollen in dit volksdrama, dat jarenlang door de toneelgroep van Beppy Nooy jr. op de planken werd gezet zoek van de voetbalvereniging Leiden om over drie jaar naar de nieuwe velden in de Mors te mogen verhuizen, zal wethouder Tesselaar zich nog nader bera den. Overigens is de verdeling van de velden een bevoegdheid die in handen ligt van het be stuur van de Sportstichting. Tesselaar zal ook laten onder zoeken of op dit moment juri disch een beroepmogelijkheid bestaat op beslissingen van het bestuur. Als blijkt dat dat niet het geval is, zal de gemeente raadscommissie voor sport overwegen of het zinvol is zo'n beroepmogelijkheid in het leven te roepen. LEIDEN In een goedgevulde Mare- kerk concerteerden gisteravond het Ne derlands Madrigaalkoor en het Chapter House Choir uit York (Engeland). Mede werking verleenden verder nog de orga nist Francis Jacson, de fluitiste Hilde Broekhuijsen en de sopraan Esther Hil- linga. Het Nederlands Madrigaalkoor zong voor de pauze werken van Cornelius Schuijt, Herman Strategier, Jan Mul, A. Scarlatti en Ton de Leeuw. Dit koor, dat al een respektabele staat van dienst heeft was deze avond, gesteund door de voortreffe lijke acoustiek van de kerk, uitstekend op dreef. Onder leiding van de huidige dirigent Frits Kox gaat het met dit koor mijns inziens duidelijk weer bergop waarts. Van zijn programma trof mij vooral de „Missa causa nostrae laetitiae" van Jan Mul, voor tweestemmig vrou- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllillllHIIIIIIIIl Het Chapter House Choir werd gister morgen door het gemeentebestuur ont vangen in de Burgerzaal van het stadhuis. Het gaf daarbij alvast een voorproefje van de voortreffelijke koorzang, die men later in de Marekerk liet horen. Leiden De opening van het nieuwe buurthuis in Zuid West zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van staatssecreta ris Wim Meijer. Dat is gister avond meegedeeld door Wethou der Tesselaar (samenlevingsop bouw). De opening heeft plaats op 10 mei. wenkoor en fluit. Mooi afgewogen van klank en met fraaie toon begeleid door de fluitiste Hilde Broekhuijsen. Ook het Kyrie van Scarlatti werd zeer genuan ceerd uitgevoerd. Een bijzonder compli ment verdient het koor voor „Prière" van Ton de Leeuw. Dit razend moeilijke werk werd uitstekend gezongen. Het koorpro gramma werd afgewisseld met orgelspel van de niet ten onrechte befaamde Engel se organist Francis Jacson. Vooral zijn eigen compositie, „Diversions for mixtu res", vond ik buitengewoon knap ge schreven en uitgevoerd, met geraffineerd gebruik van dit toch voor hem volkomen vreemde orgel. Daarom was het dubbel jammer dat het instrument, waarschijn lijk door de rijkelijk hoge temperatuur in de kerk, nogal ontstemd was. Na de pauze dan het Chapter House Choir, voor het eerst buiten eigen land optredend. In dit aan tradities zo rijke land staat de koorzang reeds sinds men senheugenis op zeer hoog peil. Echter, wat dit koor presteerde overtrof mijn stoutste verwachtingen. Het bestaat nu zo'n tien jaar en telt 32 leden, allen amateurs. De gemiddelde leeftijd is der mate laag, dat men, naar onze normen gerekend, feitelijk van een jongerenkoor kan spreken. Maar daarmee houdt dan elke vergelijking op. Met een verbijste rende kunde en gemak brengen deze Engelsen een programma van meren deels onbekende en uiteraard Engelse componisten. Het stemmenmateriaal en de beheersing zijn van een niveau waar van men in ons land alleen maar kan drómen. Om het even of het nu om zestiende-eeuwse juweeeltjes als „Sing and we chant it" van Thomas Morley; kostelijke eigen bewerkingen van de diri gent als: „Two for the price of one" gaat, alles is volkomen „relaxed". Het meest overrompelend waren de laatste twee „hedendaagse" werken. Eerst het „Exsul- tet" van John Paynter, een waanzinnig moeilijk werk dat met een ongehoorde precisie en techniek werd gebracht. Dan tot slot de „Geografical Fugue" van Ernst Toch, een uiterst interessant stuk „spreekzang", dat bestaat uit het ritmisch uitspreken van een groot aantal plaatsna men en landend) Wat hieraan ten grond slag ligt aan koordiscipline, maar tevens aan musiceervreugde is een prestatie die men voor onmogelijk zou houden, ware het niet dat ik er met eigen oren getuige van was. Een voltreffer op koorgebied, die alle aanwezigen nog lang zal heugen. Dit na de pauze geheel Engelse program ma, werd eenmaal onderbroken door Est her Hillinga, die op zeer charmante wijze het „Magna res est amor" van Hendrik Andriessen vertolkte. Huub Buurman in en rond Leiden Orchestra; aanvang 20.15 u Zaterdag 5 april Folkcafe Horus, Koltmakersteeg Con cert lolkgroep Craker Hask; aanvang 21 Zondag 6 april Stadsgehoorzaal Koffieconcert Hoorn Trio; aanvang 11.30 uur Leids Poppentheator, middelweg Poppenkastvoorstelling; aanvang 14.30 Maandag 7 april Stadsgehoorzaal Concert popgroep Alquln; aanvang 20.15 uur. Exposities Orukkerfl De Bink: Roosevoltstraat 3. Lelden Dagelijks geopend van negon tot vijf uur. behalve op zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expostle Van Max Koot. Galerie Heuff: Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751-12185. dl t/m za 10-17 uur dl ook 20-22 uur. t/m 26/4, Theo v.d. Horst met schilderijen en tekeningen. Peter v.d. Moer mot bronsplaatlekon. Atelier "De Scherf": Nassaulaon 41. Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur, zondag s gesloten Ans v.d Holdo- Kort met een tontoonetelllng van eigen werk. n.l. glasbulgen Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel 44044 ma t/m za 10-17 uur. zondag s van 13-17 uur Tot 20/4 een tentoonstelling van Aad van Houwelingen met tekeningen en zeef drukken Galerie v.d. Vllst: Botermarkt 3. tel 22806. dl t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur In de maand april Ab Stoenvoorden met tekeningen en schllderljon Rljkamuaeum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641 ma t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur Tot 10/4 de Canadoso reizende tentoonstelling die oen beeld geeft van het leven in de poolgebiodon met ala titel; ..Clrcumpolar Community" met an tieke kajaks o.a. Galerie 't Hoeke bij de Pomp: Dorps straat 38. Warmond tel. 01711-3501 ma t/m za 10-17 en dl ook van 20-22 uur. Tot en met 15/4 exposcort Hans van Arkeveld met expressionistische schil derijen en Llosboth van Esveld-Manssen Atelier van Rlen v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggestraat. 26/4 van 14.00-17 00 uur en 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 en 27/4 een tentoonstelling van wand- lappen en macromo' gomoakt op do cursussen K+O afdeling Leiderdorp. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. „Iho Towering Inferno" 14 jaar. dag. 14,00 en 20 00 uur. Camera: Hogewoerd 4'J, tel 24919. „Les enfants du Paradis 18 laar daa 20.00 uur. Klndormatlnee: „Kuifje en de zoono ten ipal" a.l. za. en wo. 14.30 uur, zon dag 14.00 en 16.15 uur Na rhtvoorstelllng: „2(01 A Space Odjssey" 18 jaar. vr. on za 23.30 uur Lldo: Stoenstraat 39. tel 24130 „Koot|e Tippel" 18 jaar. dag 14.30, 19 00 en 21.15 uur, zondag s 14.30. 16 45. 19 00 en 21.15 uur. Studio: Steonstraat 39. tel. 33220. „Je- Superstar" al dag 14 30. Zondags 14.30, sus Chrit 19 00 en 21.15 i 16 30. 1900 en 21.15 u... Trianon: Broestraat 31. tel 23875 ..Rooie Sion" 14 jaar dag 14.30, 19 00 zondag s 14 30. 16 30. 21.15 19 00 en 21.15 Rex: Haarlemmerstraat 52. „Elke klap is een daalder waard" jaar dag 19.00 on 21 15 uur Klndormatlnee: DAG 14 30 uur sen en bezemstelen" (Walt Disney). 25414 Rekenen Het rekenen aan de universiteit wordt steeds goedkoper. Dit rekende prof dr. G. Zouten dijk zijn gehoor voor bij zijn afscheid als directeur van het Centraal Reken Instituut van de Leidse universiteit. In de 11 jaar dat prof Zoutendijk het instituut leidde heeft het universitair rekenen een zes- tigvoudige groei meegemaakt. De kosten zijn echter maar verzesvoudigd. Rembrandt99 Het nieuwe gebouw voor de Rembrandt-scholengemeen- schap, dat komt op een terrein achter de Haagweg, zal niet worden gecombineerd met an dere accommodaties. Ook zal worden afgezien van de aanleg van een schoolsportveld. Aldus is besloten door het college van b. en w., dat een bouwcommis sie heeft ingesteld, waarina o.a. zitting heeft wethouder Tesse laar. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Latijnse school Inschrijving De universiteit zal voor 3 mei moeten beslissen of zij de voor malige Latijnse school aan de Lokhorststraat wil kopen. Dit deelde wethouder Waal gisteren mede in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening en openbare werken op vragen van de heer Beijen (PPR). De aanleg van rioleringen en noodstraten in het bungalow park in de Merenwijk is aanbe steed. Hoogste inschrijver was de HolJandsche Wegenbouw Za- nen b.v. in Heemstede met 563.000 gulden. Laagste inschrij ver was het aannemersbedrijf Bcrkel b.v. in Berkel en Roden rijs met een bedrag van 426.000 gulden. De komende en gaande directeur van het Centraal Reken Instituut van de Leidse Uni versiteit: ir. R. Slegtenhorst en prof. dr. G. Zoutendijk. Witte Poort Het voormalige kazernecomplex Witte Poort, dat de Culturele Raad zo graag in gebruik geno men zou zien door het Leidse verenigingsleven, zal door de ge meente worden verhuurd aan de B.V. Confectie-industrie Van Es uit Leiden. wv 210. Zoals bekend moet het hui dige houten gebouw van de WV worden afgebroken in ver band met de aanleg van de Schiphollijn. Stenen Jongens, in de leeftijd van 12 tot 15 jaar, hebben eergisteren van het dak van het voormalig post kantoor aan de Breestraat ste nen van het dak gegooid. Een op de Boommarkt geparkeerde auto liep voor 400 gulden scha- Dieren en kleuters Op de kleuterschool „Pinkeltje" in Leidcn-Zuidwest, staat deze week alles in het teken van het dier. Onder leiding van de leid sters, kwekelingen, oudercomité en de heer Staffeleu, medewer ker van het Rijksmuseum voor de Natuurlijke Historie, is er een project voor de kleuters in en om de school. In elk klaslo kaal is een hoekje ingericht voor verschillende dieren. Ook voor de ouders is er gelegenheid om deze tentoonstelling te be zichtigen op maandag 14 april, 's avonds om 20.00 uur. Leidse Week In Krcfcld de Duitse stad waar mee Leiden een jumelage is aangegaan, is van plan in de week van 5 tot en met 14 sep tember een zgn. „Leidse Week" te houden. Winkeldievegge De „boot was aan", bij de Haag se politierechter, mr. C. Stolk. De 34-jarige huisvrouw uit Lei den die terecht stond, had het er wel naar gemaakt. Twee maal was ze al veroordeeld we gens het plegen van winkeldief stallen. De laatste keer had de rechter een week gevangenis straf opgelegd, maar daar had verdachte gratie voor aange vraagd en verkregen. Het vonnis werd gewijzigd in een boete van honderd gulden. Maar op 8 oktober van het vorig jaar was het opnieuw mis en voor de derde keer verscheen ze nu voor de rechter. Ditmaal had ze een kraantjeskan en tinnen kannetjes gestolen. „Zo kan het niet doorgaan", vond de officier van justitie. Hij eiste een week gevangenisstraf. Aan huilen geen gebrek. Haar man wist van niks en wat zou die er wel van zeggen. En ze wist maar niet hoe ze er toe gekomen was. De rechter was van oordeel, dat verdachte toch maar eens met de gevangenis kennis moest maken, al is dat dan ook maar voor vier dagen, waartoe hij haar veroordeelde. Het werd een huilende aftocht. FOUT PARKEERDERS De bewoners van Marcdorp-oost zullen voorlopig nog blijven tob ben met fout-parkeerders voor hun deur. Tijdens de gisteren aavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor openbare werken deelde wet houder Waal mede dat de ge meente weinig greep heeft op deze vorm van straatterreur. De heer Beijen (PPR) deed het voorstel de auto's van de fout- parkeerders radicaal te laten wegslepen door een speciaal daarvoor ingehuurd bedrijf. Concert Het Jeugd Kamerorkest Leiden geeft O.I. v. Henk Brie-r op vrij dag 11 april zijn jaarlijks dona teursconcert in de Zuiderkerk aan de Lammenschanswcg. Aanvang 20.15. Er zullen onder meer werken van Hündol, Haydn en Strategier worden uit gevoerd. Solistische medewerk ing wordt verleend door violist Esther van Stralen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3