Totogelukkigen een ontgoocheling rijker "GEWELD NIET TE VERMIJDEN MEESTERKNECHT VAN MERCKX HALF JAAR UITGESCHAKELD f Achtste editie Olofraces brengt primeur van de 750cc-klasse Kies een goede auto, maar evengoed een garage Li die aandacht voor uneeft. Kindermoordenaar tot twintig jaar veroordeeld Amerikanen waren te snel tegen Rusland uitgeblust Maertens won Ronde van Belgié FC Den Haag kan laatste puntje bij Utrecht pakken Ali wil niet tegen Bugner maar Lyele „VRIJDAG 4 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA 13 DEN HAAG - De Stichting Nationale Sporttotali- sator heeft 132 goklustigen een teleurstelling moe ten bezorgen. Op 1 april (geen grap) kregen deze totodeelnemers een gelukwens van de SNS, omdat zij 993,90 hadden gewonnen, zijnde 1325,20 min 331,30 kansspelbelasting, omdat zij elf uitslagen juist hadden voorspeld. Het ging om toto 12, op 23 maart gespeeld. Gisteren ontvingen de "winnaars" een nieuw be richt met'de mededeling dat de uitslag NAC - FC Twente (1-2) verkeerd (als 1-1) voor de computer werd geprogrameerd. Dus hadden de "winnaars" slechts tien uitslagen juist voorspeld. De meesten, die hun formulier hadden nagekeken wisten dat natuurlijk, maar de domper was er niet minder om. De andere prijzenbedragen voor hen die elf, twaalf of dertien punten juist hadden veranderen nu in het voor- of nadeel. Het merkwaardige is dat in de brief waarin op de fout wordt geattendeerd en die is ondertekend door directeur Lut, geschreven staat dat de teleurgestel- den nog een brief zullen ontvangen. Ook de kranten kregen van de sporttoto destijds een onjuiste opga- Michels op conferentie: 99 Monte Carlo - Aan het einde van de driedaagse rondetafelconfe rentie van voetbalexperts in Monte Carlo is een lijst met voorstellen aan de FIFA voorgelegd met wijzigingen in de spelregels. De belangrijkste daarvan zijn: 1) tijdelijke uitsluiting van een speler voor overtredingen die geen rode kaart opleveren; 2) de mogelijkheid voor de scheidsrechter om een strafschop te geven tegen een team dat twee of drie waarschuwingen heeft .gehad; .3) de afschaffing van de buitenspelregel bij vrije trappen; 4) de afschaffing van het zogenaamde "muurtje" bij vrije trappen; 5) de mogelijkheid voor de scheidsrechter om bij het niet genoeg afstand nemen bij een vrije trap door de verdedigende partij de bal vijf of tien meter dichter bij het doel van die partij te leggen; 6) de mogelijkheid voor de scheidsrechter om na het toepassen van de voordeelregel alsnog een vrije trap of zelfs een straf schop te laten nemen. De vergadering, die zich heilig had voorgenomen iets wezenlijks bij te dragen aan de vermindering van het geweld op de velden, was nogal ontdaan over een uitspraak van Rinus Michels. Deze liet weten ervan overtuigd te zijn dat dit verschijnsel niet zal kunnen worden uitgebannen. Geweld is volgens Michels onver mijdelijk. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, vroeg de FIFA of het mogelijk zou zijn in elk land ter wereld dezelfde straffen te hanteren voor overtredingen. Enige Afrikaanse gedelegeerden stelden voor het spelen van de volksliederen bij internationale wedstrijden af te schaffen. Het voorstel werd door vertegen woordigers van jonge onafhankelijke staten, die het volkslied als zeer belangrijk zien, verworpen. I Een goede auto. die vindt u in de nieuwe generatie VW's en Audi's. De Golf. de Scirocco. de Passat, de Audi's. Concepten van de toekomst, met spreek woordelijke zekerheden van VVV/AUDI, versterkt met unieke computer-diagnose. Ze worden u van harte aanbevolen door Kamsteeg. met 4 vestigingen in Leiden en omgeving (er is er altijd één bij u in de buurt). Kamsteeg koopt niets voor één malige verkoop-s Wel voor blijvend tevreden klanten. Vandaar extra aandacht, extra service, tot uw dienst: AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft een 53-jari- ge Amsterdamse tijdschriftenbezorger wegens doodslag op twee kinderen tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis veroordeeld. De officier van Justitie had levenslang geëist. Verdachte, wiens leven beheerst is ge weest door sterke pedofiele neigingen. wurgde op 4 augustus 1971 de negenjari ge Basje Bloemena en drie jaar later, op 5 augustus 1974, de tienjarige Heleentje Isaac. Hij doodde de kinderen in zijn woning in Osdorp nadat hij eerst ontucht met hen had gepleegd. De rechtbank was met de deskundigen van oordeel dat ver dachte gevaarlijk is voor de maatschap pelijke veiligheid en een langdurige ver wijdering uit de maatschappij nodig is. WERELDKAMPIOENSCHAP IJSHOCKEY München Tsjechoslowakije heeft in de openingswedstrijd van het 42e toernooi om het wereldkampioenschap ijshoc- keu, dat in München wordt ge houden, met 5-0 van polen ge wonnen. In deze wedstrijd, die door 5000 toeschouwers werd Toto en lotto DEN HAAG de cijfers van lotto en toto nr. 13 zijn: Lotto no. 13 Aantal deelnemers 1.082.288 Inleg 4.234.826,- Prijzenbedrag 2.152.548,- le prijs, geen winnaars, van het bedrag van de le prijsgaat l/5e deel naar de jackpot voor de le prijs van de volgende week. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e tot en met de 5e prijs. 2e prijs, 4 winnaars, die elk bruto 92.540,- ontvangen 3e prijs, 341 winnaars, die elk bruto 1.380,- ontvangen 4e prijs, 12979 winnaars, die elk 44,- ontvangen 5e prijs, 15565 winnaars, die elk f 36,- ontvangen. Jackpot voor de le prijs van lotto no. 14 169.009,- Toto no. 13 Aantal deelnemers 268.996 Inleg 749.839,- Prjjzenbedrag 404.429,- 'e prijs, geen winnaars, van het be drag van de 1 prijs gaat l/3e deel naar de jackpot voor de le prijs van toto 14. Hel overige deel wordt in t«Wke delen toegevoegd aan de 2e *n 3e prijs. Pnjs, 3 winnaars, die elk bruto 50.872,- ontvangen. Prijs, 31 winnaars, die elk bruto 6 072,- ontvangen 63P"1 V°°r 16 Pr'^S t0t° nr' 14 bijgewoond, nam Polen direct een defensieve houding aan om de proberen de score zo laag mogelijk te houden. De Poolse Coach Anatoly Jego- row, die na afloop zijn tevreden heid uitsprak over het vertoon de spel, had het geluk dat doel man Tkacz in uitstekende vorm stak. Dat nam niet weg dat de Tsjechen veel kansen hebben laten liggen om het doelsaldo, dat later van groot belang kan zijn. op te voeren. Coach Janos Starsi; „Wij hebben teveel kan sen laten liggen, maar de Polen hebben zich erg knap verde digd. Het duurde dan ook tot de 12e minuut van de eerste perio de dat Martinec, de uitblinkende Poolse doelman Tkacz passeer de. Het was weer Martinec die in 5e minuut van de tweede periode de stand op 2-0 bracht. De Tsjechen, die een perfecte techniek demonstreerden, ble ven ook na deze 2-0 zenuwachtig opereren. Hieraan kwam na het derde doelpunt van Novak een einde, waarna Machac en Au gusta de eindstand bepaalden op 5-0. Verrassing Heel even heeft de Verenigde Staten tegen Rusland gespeeld op een manier die een verras sing mocht doen verwachten. er voor de Verenigde Staten (dat in een oefenwedstrijd nog met 1-15 van de Tsjechen ver loor) niet in. De Russen lieten hun tegenstanders uitrazen en sloegen hard terug. Binnen vijf minuten voerden Jakoesjev (2), Michaijlov en Chalimov de stand op tot 5-2. In de iaatste periode bleek de krachtsinspanning te groot ge weest voor de Amerikanen, die hun tegenstanders toch nog een overwinning van 10-5 moesten toestaan. SAN BARTOLOME DEL GRAÜ De wielrenner Joseph Bruyère die in het begin van de Catalaanse week het algemeen klassement aanvoerde, heeft aan een valpartij in de vierde etappe een gebroken dijbeen overgehouden. De Belgische renner zal daar door zeker zes maanden niet kunnen rijden. De Fransman Christian Seznec heeft de vierde etappe van de Catalaanse week gewonnen. De rit ging over 185 kilometer van Berga naar San Bartolome del Grau, een afstand die door Sez nec werd afgelegd in 5 uur 9 minuten en 48 seconden. De Bel gen Rik van Linden en Eddy Merckx, die de leiding in het algemeen klassement behoudt, werden respectievelijk tweede en derde. Zonder moeilijkheden Heverlee Zonder op de laat ste dag in moeilijkheden te zijn gekomen heeft Freddy Maer tens de 59ste Ronde van België gewonnen. De voorsprong die de 23-jarige Belg zondagmorgen in de ploegentijdrit te Genk opbouwde met zijn ploeggenoot Michel Pollentier, plus de boni ficaties te Kampenhout en Oos tende bleken voldoende om de ronde af te sluiten met een voordelige marge van 20 secon den op Pollentier en van 27 seconden op Frans Verbeeck. Ook in 1974 won Maertens de Belgische profronde, maar hij werd later gediskwalificeerd wegens het gebruik van verbo den stimulerende middelen. Vierde in het eindklassement was de Noor Knudsen (op 30 seconden), vijfde de beste Ne derlander, Jan Raas, op 39 se conden. De vijfde en laatste etappe be stond uit twee gedeelten. Het eerste „part", een rit over 100 kilometer van Borgworm naar Heverlee, leverde een zege op voor de Belg Johan de Muynck, met een voorsprong van 38 se conden. Medevluchter Eddy Verstraeten werd op vijftien ki lometer van de finish terugge worpen door een lekke band en slaagde er niet in het contact met de leider te herstellen. Be ste Nederlander in de eerste helft was Theo Smit, die een achterstand had van 1 minuut en 41 seconden op de winnaar. Gerard Kamper, die woensdag een snijwond had opgelopen aan een duim, startte niet. De middagrit, over 76.5 kilome ter (een ronde van 32.5 km. en twee van 22), werd gekenmerkt door talrijke ontsnappingen, die echter niet gevaarlijk waren voor Maertens. De grootste winst werd geboekt door Engel- bert Opdebeeck, die op een ge geven moment het peloton 2 mi nuten en 15 seconden achter zich had gelaten. Vrij snel moest de Belg zijn krachtsinspanning echter bekopen. In de eindfase werd over kasseien gereden en het peloton verbrokkelde enigs zins. Een lange eindsprint bracht Guido van Sweefelt de winst. Cees Priem werd vierde (op 8 seconden), Albert Huize bosch zesde en Jan Raas zeven de. In het eindklassement was De uitslag van het tweede gedeelte van de vijfde en laatste etappe is: 1. Van Sweefeld (Bel) 76.5 in 1 uur 52 minuten 5 seconden (met bon. 1.51.55). 2. Teirlinck (Bel) 1.52.10 (met bon. 1.52.05), 3. Van Roosbroeck (Bol) op 8 sec., 4. Priem (Ned) z.t., 5. Verbeeck (Bel) zX, 6. Huizebosch (Ned) z.t., 7. Raas (Ned) zX, 8. Jean- Louis Danguillaume (Fra) zX, 9. Schepmans (Bel) z.t., 10. Van der Slagmolen (Bel) zX, 11. Demeyer (Bel) zX, 12. Vrstraeten (Bel) zX, 13. Knudsen (Noo) zX, 14. Peeters (Bel) zX, 15. Osier (Ita) zX, 16. Krekels (Ncd) z.t., 19. Tabak (Ned) zX. 28. Prinsen (Ncd) op 30 sec., 36. Smit (Ned) op 48 sec., 37. Karstens (Ned) op 1.13. Van den Hock (Ned) gaf op. Het eindklassement van de Ronde van België is: 1. Maertens (Bel) 23 uur 8 minuten 27 seconden, 2. Pol lentier (Bel) op 20 sec., 3. Verbeeck (Bel) op 27 sec., 4. Knudsen (Noo) op 30 sec., 5. Raas (Ned) op 39 sec., 6. Swcrts (Bel) op 49 sec., 7. Priem (Ned) op 57 sec., 8. Osler (Ita) op 1.30, 9. De Geest (Bel) op 1.40, 10. Van Roosbroeck (Bel) op 2.03, 11. J. L. Danguillaume (Fra) op 2.33, 12. Kar stens (Ned) op 2.39, 13. Van der Slagmolen (Bel) op 2.42, 14. De Witte (Bel) op 2.49, 15. Smit (Ned) op 3.29. 16. Tabak (Ned) op 5.23, 29. Huize bosch (Ned) op 18.25, 32. Prinsen (Ncd) op 22.39, 35. Krekels (Ned) op 30.37. Bonhof wellicht naar Atletico MOENCHENGLADBACH - De kans is groot, dat Rainer Bonhof, •de middenvelder van Borussia Moenchengladbach, volgens seizoen voor Atletico Madrid speelt. Vorige week heeft de Duitse interna tional een verleidelijk aanbod gehad van de Spaanse vereniging, die dit seizoen een crisis doormaakt Volgende week zal een afgevaardigde van Atletico naar Moenchen gladbach komen om over een eventuele transfer te praten. Bonhof zelf voelt veel voor een Spaans avontuur. „Ik zou dom zijn als ik een dergelijke aanbieding afsla. Ik geloof nit, dat Borussia mij zal tegenwerken. De club kan aan de transfer veel geld verdienen en bij Borussia vindt men het juist fijn als een speler zich in financieel opzicht aanzienlijk kan verbeteren", aldus de 23-jarige Bonhof, die ook bij andere Spaanse clubs hoog op het verlanglijstje staat. Atletico vervroegd BERN De tweede wedstrijd tussen het Spaanse Atletico Madrid en het Argentijnse Independiente, met als inzet de officieuze wereldbeker voor clubteams, zal op donderdag 10 april in Madrid worden gespeeld en niet op de oorspronkelijk vastgestelde datum 11 april. De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het eerste duel werd door Independiente gewon nen met 1—0. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Voor FC Den Haag valt er dit seizoen weinig eer meer te behalen, tenzij men alsnog interesse zou tonen om aan de inter-toto (nog één punt) deel te nemen. Dc rangschik king van de komende zondag is beslissend. De Zuiderparkers trekken zondag met een onge wijzigde selectie naar FC Ut recht, want ook Hans Bres is alsnog in genade opgenomen. Leen Swancnhurg Is dc enige die ontbreekt wegens rugklach ten, Henk van Leeuwen, lang uit de circulatie, heeft de trai ning (loopoefeningen) hervat. FC Utrecht is al geruime tijd volkomen van slag af en boekte een serie rake nederlagen. Voor al de verdediging laat het finaal liggen, in het bijzonder de cen trale verdedigers Co Adriaanse en Chris Kronshorst. Alleen rechterflankverdediger Arnold Oostrom is zijn plaats meer dan waard. Derhalve voor trainer Jan Rab een belabberde situa tie, mede omdat het middenveld - eveneens als zeer pover over komt. Spelers als Marco Cabo en Ries Coté zijn zelfs niet zeker meer van een vaste plaats en ook in aanvallend opzicht man keert er van alles aan. Henk Wery heeft de Utrechters even min doen opveren en Leo van Veen is voorts sterk in vorm teruggelopen. Joop van Maurik zal er hoogstwaarschijnlijk niet bij zijn, want tegen Telstar liep de lange spits tegen een gele kaart op. PSV, Feyenoord en....Ajax zet ten de strijd voort om het landskampioenschap. In de Kuip komen Feyenoord en Sparta in dc derby uit onder leiding van de Amsterdammer Berrevocts. Uiteraard kan Feyenoord zich geen verder puntenverlies per mitteren, maar moeilijk blijft het tegen de Spartanen. PSV krijgt morgen Telstar op bezoek met als arbiter Charles Corver. Daarentegen moet Ajax een vi site afleggen bij Haarlem dat reeds met één been in de eerste divisie staat Slechts een wonder kan de Barry Huyges-brigadc nog redden. Het betaalde jcug- delftal van FC Den Haag spoelt morgen een uitwedstrijd tegen Wageningen. De Haagse selectie: Thie.Mon- nee, Mansveld, Van Vliet, Korc- vaar, Kila, Ouwehand, Perazic, Ling, Jol, Bres, Louwerens, Lochtenbcrgh en De Caluwé. VAN LUSTRUMSTUNT TOT TOPEVENEMENT Dat was in het begin van de wedstrijd toen de Amerikanen een duizelingwekkend tempo draaiden en snel een voor sprong van 2-1 namen door doelpunten van Schneider en Wilson en een tegentreffer van Kapustin. Maar meer dan die overdonderende beginfase zat NEW YORK Wereldkampioen boksen, Muhammcd Ali, «al op 16 mei in Las Vegas zijn titel in het zwaargewicht verdedigen tegen Ron Lyele. De Amerikaan Ron Lyele neemt op dit moment de zevende plaats in op de wereldran- CUjst. Voordat Ali zijn fiat gaf aan het titelgevecht tegen Lyele had hij te kennen gegeven niet tegen de Engelse kampioen Joe Bugner te willen boksen. Hij liet enigszins doorscheme ren wat angst te hebben voor de Engelse kampioen die een maand geleden geen enkel probleem had met Chuck Wepner, waar Ali onlangs nog met de grootste moeite van won. HILVARENBEEK Met ge paste trots heeft Swiet van Ros- sum namens zijn gigantische le ger medewerkers de achtste editie van de Olof-wegraces gis teren in het strijdperk "De Beekse Bergen" ten doop ge houden. De man die de leiding heeft van de organisatie kon digde met van trots zwellende borstkas de Nederlandse pri meur aan die deze "club van studenten en ex-studenten van de Economische Hogeschool van Tilburg" heeft verworven: de start van bet veld motoren in de 750cc-klasse. Een eerste "uitvoering" in ons land van dergelijke kanonnen, die op de TT in Assen een vervolg krijgt als zij voor de eerste keer in een Grand Prix in Nederland over het circuit zullen loeien. Maar de Olofraces brengen in elk geval die zware klasse voor het eerst. Op de internationale motor sportkalender hebben de races, die in 1968 voor het eerst wer den gehouden omdat de studen tenvereniging in Tilburg iets unieks zocht voor een lustrum viering, inmiddels een vaste plaats gekregen. Destijds werd het veld voor het grootste ge deelte voor een uiterst zacht prijsje "voor het goede doel" aangetrokken. Dit jaar vergt de primeurrace van de 750cc'ers alleen al een bedrag van vijf tienduizend gulden, waarvan ze venhonderd plus een caravan - geen onwelkome vorm van beta ling voor lieden die gewend zijn per rijdend huis van circuit naar circuit te trekken - voor de winnaar. die zware klasse - top van 300 km. per uur - eiste ook allerlei voorzieningen op het natuurlij ke circuit van het recreatieoord De Beekse Bergen. Het is vrij wel elk jaar een voor het pu bliek - er worden op 13 april als de races worden gehouden vijf tigduizend toeschouwers ver wacht - vast nummer dat een of meer coureurs in de gracht duikt langs het circuit Boten met duikers moeten voorkomen In de 750 cc-klasse zal onder meer worden deel genomen door de Austra liër John Dodds, in 1974 winnaar van de FIM-Cup. Alle Nederlandse topcou- reurs komen aan de start, onder wie in de 50 cc- klasse wereldkampioen Henk van Kessel uit Mill. Ook de wereldkampioen in de 125 cc-klasse, de Zweed Kent Andersson is van de partij. Boet van Dullemen maakt zijn de buut bij de kwartliters riet een MZ. uit het oog te verliezen. Daartoe heeft hij, mede gedwongen door de verscherpte veiligheidseisen van de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging, onder wier auspi ciën de races staan, verbeterin gen aan het wegdek laten aan brengen, uitrijstroken aange past, gevaarlijke obstakels tijde lijk laten verwijderen, bijge- dat de zware machines en hun berijder pijlsnel de diepte indui ken om in de modder te smoren. Het vier en een halve kilometer lange circuit vergde overigens niet minder dan vijf weken werk van twintig man om het zo veilig mogelijk te maken. Kersvers Aan vijftienhonderd palen werd vijfduizend vierkante meter gaas voor afzetting getimmerd, er werden drie bruggen over het wegdek geslagen om de kijkers een veilige overtocht te garande ren, achttienhonderd meter dranghekken zorgen ervoor dat het risico van het kijken tot een minimum wordt beperkt en uit Duitsland zijn ruim drieduizend kersverse strobalen geïmpor teerd om alsbeveiliging in boch ten en "moeilijke" delen van het circuit te dienen. Als een parkoersbouwer bij ee concours hippique heeft circuit bouwer Cees van de Bosch uit Sittard de moeilijkheidsfactor berekend zonder de veiligheid staan door de enthousiaste staf van de motorclub "Vitesse" uit Uden die van het begin af de, toen nog, hulpeloze studenten dc hand heeft toegestoken. Veiligheid staat voorop, hoewel alle voorzorgsmaatregelen geen races garanderen zonder een ongeluk. Maar ook in dat geval is het optimale verwezenlijkt. Brandweer, Rode Kruis, ambu lancewagens, een team chirur gen van het Elisabethzickenhuis te Tilburg zijn ter plekke. Wat de veiligheid betreft kun nen dc Nederlanders en zeven tig buitenlandse renners - er hadden zich meer aangemeld maar er moest gelimiteerd wor den - zich koesteren in een uiter ste zorg van dc organisatoren die een lustrumBtuntje hebben doen uitgroeien tot een volwaar dig, internationaal motorevene ment dat op 13 opril de volgen de klassen op het circuit brengt: 125- en 350cc nationual, 50-, 125-, 250-, 350-, 500- en 750cc interna tionaal. HERMAN VAN BERGEM Arkesteijn in biljartfinale (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG De zestienjarige biljarter Aard Arkesteijn van de jeugdbiljartvereniging Het Centrum uit Den Haag plaatste zich in de finale om de landsti tel van de hoofdklasse jeugd, moyennegrenzen van 7.00 tot en met 10.99, partijlengte 250 ca ramboles. Deze finale wordt het aanstaan de weekeinde gespeeld in Zieu- went (gemeente Lichtenvoorde) in de Achterhoek en zijn tegen standers zijn K. Lomans uit Born, F. Ottenhof uit Amster dam en S. Strijbos uit Berkel- Rodenrijs. Een alleszins eervolle plaatsing voor deze jeugdspeler, die in januari reeds van zich deed spreken door zijn plaatsing in het Nederlands jeugdteam voor de drielandenontmoeting Duits- land-België-Nederland. C. v. Spronsen (The Corner), J. C. Bankras (DBO), T. A. v. Ol- denmark (BVO) en G. L. Ritman (Wilhelmina) zijn de finalisten in de spelsoort eerste klas kader 38/2 om de districtstitel. Om de titel wordt gespeeld op 9, 12 en 13 april a.s., aanvang 19.00 uur. op de zondag 13.30 uur, in de biljartzaal Samonda aan het Willem Dreespark, organisatie b.v. Moerwijk. De moyennegrerv zen zijn van 16.00 tot 27.00 en de partijlengte bedraagt 350 ca ramboles. NEREUS WON PROTEST UTRECHT De derde ontmoe ting In de hoofdklasse van de waterpol ©competitie tussen Ne- reus en VZC Ritmeester wordt niet gespeeld. De tweede ontmoeting eindigde in een overwinning van 7—6 van de Nereiden. maar deze uitslag werd later door de scheidsrech ter gewijzigd in 6—6. Scheids rechter Goossen had reeds ge floten voordat de bal de doellijn zou zijn gepasseerd. Nereus pro testeerde hiertegen en word in het gelijk gesteld door de tucht- commissie, die de uitslag be paalde op 7—6.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13