HAAN WIL ONTBINDING CONTRACT RECHTBANK: HAAN HOORT OP HOGER NIVEAU THUIS" Scheidsrechters in basketbal overbelast KAREI. JANSEN IS BLIJ MET BESLUIT ,,Orde en discipline moet blijven bestaan Karpov wil best nog tegen Fischer spelen Kraay: ,,Ik houd me aan de afspraak" Hans Bres wil niet oordelen IN KOU GEZET DOOR BONDSBESTUUR 19JVRIJDAG 4 APRIL 1975 LEIDSE COURANT. rtie, Hans Kraay: „Ik kan er geen woord over zeggen" AMSTERDAM Hans Kraay, de ma nager van Ajax, heeft gisteravond een gesprek gehad met de heer D. Speelman, zaakwaarnemer van Arie Haan. Onderwerp: ontbinding van het contract tussen Haan en Ajax. Ook na het winnen van het kort geding wil de middenvelder nog graag weg bij de Amsterdamse club. Concrete toezeggingen heeft Kraay nog niet kunnen doen. De manager: „Dat is geen zaak van mij alleen. Ik kan er eigenlijk geen zinnig woord over zeggen. Hier beslist het be stuur". Karei Jansen (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Karei Jarfsen, de secretaris van de Vereni ging Voor Contractspelers (WCS) is uiterst gelukkig met de beslissing, waardoor de Ajacied Arie Haan in het gelijk is gesteld. „Hieruit blijkt weer eens dat de wetgeving, die de KNVB erop nahoudt, niet altijd in overeenstemming is met de burgerlijke wetgeving. In het betaalde voetbal wordt te vaak ongenuanceerd gestraft en tot heden is dat bijna altijd klak keloos aanvaard. Door het in schakelen van de burgerrech ter kan hierin eindelijk eens verandering komen. Er. wor den jurisprudenties gevormd, die de contractspelers van dienst kunnen zijn". soort gevallen wil stimuleren, vergelijkt de kwestie Haan met die van de ontslagen trai ner Henk Wullems. „In wezen gaat het hier om hetzelfde, nl. de inkomstenderving. Ik ben daarom gelukkig met de uit spraak van de rechter en ik hoop dat spelers, die in derge lijke situaties verzeild raken, ook zo verstandig zullen zijn naar de rechtbank te stap pen". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax moet met onmiddellijke ingang Arie Haan weer in de a-selectie op nemen. En dat met een dwang som voor iedere dag dat Ajax verzuimt om aan het bevel van de president van de Amster damse rechtbank gevolg te ge ven. Dat was de toch wel sensa- J tionele uitspraak, die mr. Bor- gerhoff Mulder gisteren deed in het kort geding, dat de Ajacied I tegen zijn vereniging had aan gespannen. Haan werd enkele weken gele den door Ajax naar de C-selec- tie teruggezet, omdat hij minder vleiende woorden had gericht aan het adres van manager Hans Kraay. Deze had Haan in de rust van de wedstrijd Ajax- Feyenoord vervangen en .dat had emotionele reacties (uit spraken tegenover de pers) bij de Ajacied teweeg gebracht, die Ajax niet accepteerde. Boven dien kreeg Haan een boete van 1500 gulden opgelegd. De presi dent van de Amsterdamse j rechtbank oordeelde, dat in de arbeidsovereenkomst die Haan in 1972 met Ajax aanging, inder daad de mogelijkheid open staat Haan naar het tweede elftal (met training in de C-selectie) terug te verwijzen. Maar daar ,staan volgens de rechtbank twee zaken tegenover: in de eer ste plaats dat de Ajacied qua spelpeil, en dat heeft Ajax niet kunnen weerleggen, op een ho ger niveau thuishoort, en ten tweede: dat Haan op dit mo ment niet in het tweede kan spelen, omdat de KNVB daar voor geen toestemming heeft ge geven. „In feite komt de opgelegde straf dus op een schorsing neer", oordeelde de rechtbank. En dat is een te zware straf. Dat Arie Haan, ondanks zijn terugkeer in de A-selectie, nog niet verzekerd is van de wed strijdpremies, liet de rechtbank in het "midden. Ajax (en Haan betwist dat niet) stelt namelijk, dat deze premies worden ver diend door elf spelers in het veld plus vijf bankzitters. Maar omdat bij Ajax de a-selectie uit 18 man bestaat, zal Haan dus toch nog buiten de prijzen kun nen vallen. Of Ajax in zo'n ge val niet te kwadertrouw zal han delen, was een kwestie die (nog) niet aan de orde was, meende de rechtbank. Bleek uit het vonnis dat Ajax Haan te zwaar gestraft heeft,' aan de andere kant kon de rechtbank wel meegaan in MANAGER VAN GO AHEAD: DEVENTER - Peter Stephan, manager van Go Ahead Eagles, die overigens slechts terloops kennis had genomen van de uitspraak: „Zoiets komt je wel hard op het lijf. Ik heb er nog niet intensief over na kunnen denken, maar volgens mij ligt aan de uitspraak de ontwikke ling van de gehele maatschappij ten grondslag. Dit is in de slaafse voetbalwereld totnutoe niet gekend. De tijd van de knoet is voorbij." Ook in de voetbalwereld. Bepaalde mensen moet je met kennis van zaken tot overtuiging kunnen brengen. Overigens zal orde en disci pline bij de voetbaljongens moeten blijven bestaan". Henk Warnas, aanvoerder van Go Ahead Eagle- s: „Hé, ik weet nog van niets. Nou, het valt mij mee, dat Haan gewonnen heeft Opstellen in eerste elftal gebeurt door manager of trainer. Als ik er naast gezet zou worden, omdat ik slecht heb gespeeld, zou ik er geen probleem- van maken. Arie Haan heeft het echter niet genomen en zocht de oorzaak ergens anders, in dit geval bij manager Hans Kraay. Ik kijk echt wel op van deze uitspraak. Er is wel iets gaande, maar ik zie op korte termijn toch geen*" grote veranderingen. Volgens mij geeft de uit spraak op dit ogenblik nog geen consequen ties". Ajax' bezwaren tegen Ilaan's uitlatingen. Zij achtte de 1500 gulden een begrijpelijke straf. Uitspraken als „Kraay moet op krassen" en andere negatieve geluiden, die Haan in „Voetbal international" liet horen, kun nen Ajax schaden. Toch was met deze uitspraak de zaak niet afgerond. Mr. Borger- hoff Mulder bleek in feite niet meer dan een tijdelijke orde maatregel te hebben genomen (Haan moet terug naar de a-se- lectie en een standpunt te heb ben bepaald (1500 gulden) boet is gerechtvaardigd). De recht bank liet de definitieve uit spraak over aan de arbitrage commissie van de KNVB. Mr. Sjetnitzer, aanwezig namens Haan's oorspronkelijke verdedi ger mr. Vorst: „Een normale gang van zaken in een kort ge ding. Je moet dit vonnis als een soort tussenstation zien waar de arbitragecommissie op door kan borduren". Haan; „Voorlopig zit ik tenminste weer in de a-selec- t5e. Dat is het belangrijkste voor mij. Ik had mezelf overigens maar 20 procent kans gegeven. En wat die uitspraak van de arbitrage-commissie betreft: daar heb ik wel vertrouwen in. Bij het geval Wullems, trainer van NAC, hebben ze ook gesteld dat iedereen naar zijn beste ver mogen moet kunnen werken. Alleen was het toen al te laat om Wullems nog terug te krij gen bij NAC. De situatie was Arie Haan gaf zich nauwelijks een kans, voordat hij het gebouw van de rechtbank binnenstapte. intussen helemaal veranderd. Er was al een nieuwe trainer, met zijn eigen werkwijze, en de spe lers waren daar weer op inge steld. Dat kun je niet zomaar terugdraaien. Daarom heeft NAC een soort smartegeld van 6000 gulden moeten betalen. In mijn geval zal er nu snel een definitieve beslissing vallen. Binnen vier weken zal ik mijn bezwaren bij de arbitragecom missie kenbaar moeten maken. En dat zal snel gebeuren, want in de voetbalwereld geldt nog altijd: opstaan, plaats vergaan. Voorlopig zit ik in ieder geval weer goed. En Hans Kraay gisteravond: „Natuurlijk houd ik me aan de afspraak. Alleen is mijn recht om Haan buiten het elftal te laten vanzelfsprekend niet aan getast. Hoe het met zijn wed strijdpremies gaat? We moeten het intern bij Ajax nog maar eens bekijken. We gaan eerst met onze jurist (mr. Voctelink) om de tafel zitten". (Van onze sportredac tie) DEN HAAG - Hans Bres van FC Den Haag, die begin deze week in conflict raakte met de leiding van zijn club doordat hij zich wat veront waardigd had ge toond bij zijn vervan ging waarna terug plaatsing naar de c-selectie volgde, acht zich niet tot een gefundeerd commen taar in de zaak Haan bevoegd. „Ik weet niet hoe do situa tie daar precies ligt", zegt hij. „Er is daar een selectie van 18 man met een a-con- traet, dacht ik. Als Haan dan volgens de uitspraak weer tot de n-selectie moet worden toegelaten, hoeft dat nog helemaal niet te betekenen dat hij weer deelt in de premies. Want je kunt wel lid zijn van de a-selectie, maar zelfs niet eens op de bank zitten. En dan verdien je nog niets". Hans Bres, die een overeen komst met het geval Haan niet zo duidelijk ziet, („Hij had gezegd niet meer onder Kraay te spelen, cn zoiets heb ik helemaal niet ge daan"), is overigens inmid dels weer in genade aange nomen. Gisteravond na de training werd hij bij mana ger Hartmann ontboden en kreeg hij te horen dat hij morgen (zaterdag) weer bij de training van het eerste werd verwacht en zondag op de bank zit j BLARICUM Henk van Houten is zaterdag één van de scheids- rechters bij het beslissende baskctbalduel in eredivisie tussen Raak Punch cn Transol. Dat betekent dat de 30-jarige Blaricum- mer behoort tot het kleine „gilde" van topfluitisten, waarvan er na het terugtreden van enkele (zoals Onrust en Ckristiaans) nog slechts zeventien resteren. En dat geringe aantal dreigt in de nabije toekomst nog verder te worden uitgedund. Want gaf internationaal gereputeerd en gerespecteerd scheidsrechter Piet Leegwater onlangs al te kennen er liever voor een maand wat afstand van te nemen en geen wedstrijden te fluiten, zijn collega's Van der Willige cn Van Houten borrelen ook al lang niet meer over van enthousiasme om een basketbalduel in goede banen te leiden. ,Tn dat maakt de huidige situa tie en de nabije toekomst van het de laatste jaren in snel tem po populair geworden basketbal ■nogal onzeker. Want niet alleert kampen verscheidene verenigin gen, met soms nauwelijks over komelijke sponsoringproble- men, ook in het kader van de Wsketbalbond rommelt het. 'Scheidsrechters voelen zich in de kou gezet door het bondsbe- 'stuur, dat enige jaren geleden "onder voorzitter Frese er welis waar in slaagde basketbal voor de massa attractiever te maken, maar verzuimde adekwate maatregelen te nemen op het vlak van de arbitrage. Henk van fouten: „Op dit moment is de situatie zo dat er topmensen zijn Van ongeveer 45 en dertig jaar. .daartussen zit een gat, omdat het bondsbestuur niet voldoen de aandacht schonk aan de Randverschijnselen van basket bal als topsport. Men dacht al leen aan het populariseren, maar wat de gevolgen zouden kunnen zijn van het binnenha len van Amerikaanse spelers heeft men niet voorzien. Die zorgden voor invloeden waar voordien vrijwel niemand zich op had kunnen instellen". Ontevreden Henk van Houten is één van de ontevreden scheidsrechters in de basketbalwereld. De 30-jari- ge Blaricummer, die inmiddels reeds negen jaar eredivisie fluit, is in dusdanige mate te leurgesteld in de hele ontwik keling binnen de basketbalwe reld dat hij reeds heeft aange kondigd het nog één jaar te willen aanzien, maar dat het daarna vrijwel zeker is dat hij stopt en zich op zijn andere liefde, handbal, gaat werpen. „Ik ben niet de enige", zegt Van Houten. „Ik weet dat Van der Willige er ook de balen van heeft". De bezwaren van de top- scheidsrechter richten zich niet eens zo zeer tegen de wat ach terhaalde financiële compensa ties voor hun inbreng. Een bas- ketbalscheidsrechter, toch een belangrijke rader in het grote rad, moet met het luttele bedrag van 44 gulden per wedstrijd, verhoogd met tweede klas reis kosten, genoegen nemen, terwijl er met hem in het veld spelers staan voor wie veelvouden van dat bedrag worden betaald. „De vercommercialisering", 'meent Van Houten, „heeft ertoe geleid, mede door de invloed van de Amerikaanse spelers, dat er onoirbare dingen gebeu ren. De toch al overbelaste scheidsrechters, die in Europees verband veel gevraagde figuren zijn (hetgeen een maatstaf ge noemd mag worden voor hun capaciteiten) en bovendien wed strijden in lagere afdelingen dan de eredivisie moeten flui ten, worden door de spelers vaak onheus bejegend. Als het bondsbestuur dan maar maatre gelen nam om daaraan paal en perk te stellen zou het nog te accepteren zijn, maar de bond biedt ons geen enkele bescher ming". „Een voorbeeld daarvan was onlangs een wedstrijd in Rotter dam waar veel troep op het veld werd gegooid. Er werden aan stekers en zelfs een mes van de vloer opgeraapt Er was een lid van het bondsbestuur aanwezig, maar hij heeft van het voorval zelfs geen melding gemaakt in zijn rapport Als wij als scheids rechters dat soort zaken dat zelf wél rapporteren wordt er niets aan gedaan. Dat is nou de ma nier waarop wij moeten wer ken". Bij de scheidsrechters wordt onderling veel gesproken over de situatie. Inmiddels is het contact tussen hen en de scheidsrechtcrscommissie al aanzienlijk verbeterd, maar er blijft toch veel te wensen over. „Er schort bijvoorbeeld nog een hoop aan de organisatie. Zo lang het voorkomt dat je ergens komt en je aanwezigheid blijkt elders vereist is er toch nog steeds iets mis", stelt Henk van Houten vast. „Je bent voor bas ketbal vier avonden in de week kwijt. Daar mag dan afgezien van de financiële kant van de zaak, wel iets tegenover staan. Als de huidige gang van zaken voortduurt zie ik het somber in. Wij hebben als scheidsrechter getracht binnen de spelregels het één en ander te veranderen, zoals het optreden tegen praten in het veld, maar laat het bonds bestuur nu eerst eens een uit spraak doen over wat basketbal nu eigenlijk is: sport of show. Omdat wij vinden dat het sport is proberen wij binnen de regels de zaak in de hand te houden. Als de bond van mening is dat het showelement voorrang moet krijgen willen we best mee gaan". „Kijk nou eens naar het natio nale team. Ik kan me voorstel len dat Bill Sheeridan naar suc ces op korte termijn streeft Daarom haalt hij Amerikaanse Nederlanders in zijn ploeg. Maar als je het Nederlandse be stand nu eens vergelijkt met dat van pakweg tien jaar geleden, dan is er geen enkel nieuw ta lent doorgebroken buiten Kees De belangen van de scheidsrechters worden onderge schikt gemaakt aan die van de spelers. Niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk spelen de basketballers een grotere rol. Op de foto Pieter van Tuyll in een demonstra tieve knieval voor Van Dishoeck. Akerboom. Het zijn allemaal nog dezelfde namen als jaren geleden. Dan is er toch iets aan de hand. Als er niet iets gebeurt ligt de hele zaak binnen een paar jaar plat". Als er dus op redelijk korte termijn geen wijziging in de hui dige situatie komt zal Henk van Houten binnenkort in actie te zien zijn als handbalscheids- rechter. Want hoewel basketbal hem mateloos boeit wil hij ook wel eens zonder problemen zijn hobby beoefenen. FRANK WERKMAN MOSKOU Anatoli Karpov, de nieuwe wereldkam pioen schaken, heeft zijn spijt betuigd over het feit dat Bobby Fischer zijn uitdaging niet heeft willen accepteren en gezegd: „Ik ben nog steeds bereid Fischer te ontmoeten". Karpov, met zijn 23 jaar een van de jongste wereldkampioenen uit de schaakhistorie werd door de internationale schaakfederatie (FIDE) de titel toegekend omdat de Amerikaanse kluizenaar uit Pasadenn niet binnen de gestelde termijn had laten weten of hij zijn kroon tegen de Rus wilde verdedigen. De nieuwe titelhouder zei: „Ik ben van mening dat Fischer niet klaar was voor het verdedigen van zijn titel. Het is drie jaar geleden dat hij wereld kampioen werd en in het schaakspel is drie jaar een lange tijd. In schaak kan een heleboel gebeuren. Het schaken kan veranderen, het schaken gaat vooruit". Karpov zei echter niet met zoveel woorden dat Fischer bang was om de handschoen op te nemen en vervolgde: „Maar natuurlijk heeft Fischer ongelooflijk veel talent en wedstrijdmen' iliteit". Karpov legde er de ladruk op dat hij de titel liever via een tweekamp had veroverd, maar zei: „Er stonden beginselen op het spel die dit hebber erhinderd. In weerwil van alles ben ik toch blij dat de FIDE dit S-sluit heeft genomen en het belang heeft ingezien van de beginselen die hier in het geding waren. Ongelukkig genoeg heeft Fischer verkozen om zijn mond te houden. Hij heeft gewoon niet geantwoord". Karpovs pluim op de hoed van de FIDE slaat op het feit dat de organisatie tijdens zijn buitengewone congres te Bergen niet op alle eisen van de Amerikaan is ingegaan. De nieuwe wereldkampioen zei: „Ik was klaar om het tegen Fischer op te nemen en ben dat ook nu nog. Ik ben bereid om met Fischer te onderhandelen als hij tegen me zou willen spelen. Dat zou een erg interessante match opleveren". Hij vervolgde: „Ik ben overigens erg gelukkig dat de wereldtitel weer in Rusland terug is". Karpov, die vorig jaar oktober via een laatste zege op landgenoot Viktor Kortsnoj titel pretendent werd, zei dat de beslissing van de FIDE voor hem niet per se betekent dat een toekomstige tweekamp met de excentrieke Amerikaan uitgesloten is.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11