Ceidae (Bowuvnt i ii Paniek overvalt Saigon: banken worden belaagd we maken het goed met'n bloemetje HIP IN RIB. Urgentieprogramma vakcentrales moet korter" W. Vergeer mogelijk nieuwe voorzitter van KVP Groepen tolken in vorming voor gastarbeiders Geruchten stroom rond plan Molukkers AUTOBUS STORT IN RIVIER: 27 DODEN VISSERSVLOOT MOET WORDEN INGEKROMPEN Nog geen debat over ontruiming Nieuwmarkt Donderdag 3 april 1975, 65e jaargang no. 20083 jr-hoofdredacieur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune iur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76. iaar f 135.15 losse nummers 50 cent Nachtpapa Deel I van de 8-deIige jeugdserie „Julia en haar nachtpapa" op Ned. I om 19.25 uur. In Achter het Nieuws om 20.21 uur een interview met de vice-president Neto van Angola en leider van het bevrijdingsleger Agostinho. I In De Ombudsman huurverho gingen en het arbeidsbureau als bemiddelaar om 21.25 uur. Ned. II Cliff Richard en Nicole Rieu bij Eddy Becker om 20.21 AANHOUDEND KOUD Zonnige perioden, afgewisseld met enkele buien Matige tot krachtige noordelijke wind. Aanhoudend koud; maximum temperaturen omstreeks 6 gra den. Morgen zon op 06.10, zon onder 19.18 uur Scheveningen hoog water 08.56 en 21.39. laagwater 04.21 en 17.04 uur. UTRECHT (ANP) CNV-secretaris H. van der Meulen vindt de urgentiepro gramma's van de vakcentrales te lang. In deze programma's legt de vakbewe ging in het voorjaar vast, wat zij van het overheidsbeleid verwacht in het vol gende begrotingsjaar. Het urgentieprogramma 1975 telde 17 hoofdstukken met 117 punten. Daar wa ren wensen bij die niet binnen een jaar te verwezenlijken waren, zegt de heer Van der Meulen in „De Gids" van het CNV. Volgens hem doet het ook wat ongeloofwaardig aan, als er in zo'n pro gramma 117 punten staan die voor een bepaald jaar als .dringend" worden aan gegeven. Hij meent dan ook, dat er voor taan met inschakeling van de leden een veel korter program moet worden opgesteld met alleen werkelijk dringende (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het is bijna zeker dat de heer W. J. Vergeer de opvolger van dr. ir. D. de Zeeuw wordt als voorzitter van de KVP. De heer Vergeer is wet houder van gemeentebedrijven en ver keer in Utrecht en lid van de Eerste Kamer. De heer Vergeer staat bovenaan het lijstje van tien kandidaten voor het partijbestuur, dat de „club van 7" heeft opgesteld. Deze onderzoekcommissie bestaat uit vijf KVP-kringvoorzitters en de bestuursleden Van Bijsterveld en Jansen en is ingesteld nadat dr. De Zeeuw plotseling als voorzitter had be dankt. De opdracht van de „club van 7" was een lijstje op te stellen met kandidaten voor een nieuw dagelijks bestuur dat uit negen personen bestaat. De onderzoekcommissie is het eens ge worden over de tien namen. Volgende week woensdag zal een afsluitende ver gadering worden gehouden. Daarna zal een definitieve kandidatenlijst worden opgesteld. DEN HAAG (ANP) Er is overleg gaande over het vormen van groepen tolkeiv „tolkeopools", om de communi catieproblemen van buitenlandse werk nemers in Nederland te verlichten. Dit blijkt uit een antwoord van staatsse cretaris Hendriks aan leden van de eerste Kamer op vragen over de moeilijkheden die de taalbarrière veroorzaakt bij de medische verzorging van de buitenlan ders. Als een van overheidszijde te stimuleren algemene voorziening wordt de oprich ting van een voldoende aantal tolken- pools volgens de staatssecretaris wel ge schikt geacht Deze pools moeten dan bestaan uit mensen die afkomstig zijn uit de buitenlandse gemeenschappen zelf en die daarbinnen het volste vertrouwen genieten. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/Arnhem De Indonesische am bassade wijst de beschuldigingen van Mo lukse zijde, als zou een Indonesiër betrok^ ken zijn geweest bij het koraplot om Paleis Soestdijk te overvallen en koningin Juliana te gijzelen, van de hand. „Wij betreuren het hiermee in verband te zijn gebracht", aldus ambassaderaad SoerjadL De beschuldigingen hebben voedsel gekre gen door verklaringen van een woordvoer der van de groep Zuid-Molukkers rond gene raal Tamaela. Volgens deze woordvoerder „zou de Indonesische ambassade in deze plannen een belangrijke rol gespeeld heb ben". Het politiekorps van Arnhem, versterkt met deskundigen vein elders, blijft speuren naar de overige leden van de groep samenzweer ders, waarvan zich reeds tien leden in arrest bevinden. Mr. A. Holsteijn, de Arnhemse officier van justitie, verwacht, dat zeker nog tien, wellicht nog twintig Zuid-Molukkers, behorende bij deze groep», gearresteerd zul len worden. Ir. J. A. Manusama blijft in de komende dagen alles in het werk stellen, om te probe ren alsnog toestemming te verkrijgen voor een mars op 25 april van duizenden Zuid- Molukkers door Den Haag. Hij overweegt bij blijvende weigering een kort geding te gen het Haagse gemeentebestuur aan te spannen. Vluchtelingen uit de noordelijke provincies van Zuid- Vietnam hebben dit gebied verlaten dat nu in handen is van leden van het Revolutionaire leger, en trekken naar een kamp in Ranh Bay, in de omgeving van Saigon. SAIGON, (Rtr/UPD De eerste tekenen'van paniek hebben zich vandaag in de Zuidvietname- se hoofdstad Saigon voorgedaan. Het publiek heeft de banken bestormd om geld op te nemen. Tegelijkertijd kwam het paleis van president Thieu onder versterkte bewaking te liggen, nadat gisteren geruchten de ronde hadden gedaan dat de revolutionaire commando's, gekleed in Zuid- vietnamese uniformen, in de stad waren gesigna leerd. Vandaag zou een nieuw oorlogskabinet worden gevormd, waarin ook politici van de oppositie zitting zouden hebben. Gisteren heeft de senaat een nieuw beroep op Thieu gedaan af te treden. Zijn gezin zou het land al hebben verlaten. De Amerikaanse vice-president Rocke feller acht het te laat om nog iets voor Zuid-Viet nam te doen. De druk op Thieu, vanuit militaire en regerings kringen, om af te treden, is gisteren nog versterkt door verklaringen van de Voorlopige revolutionai re regering »(VRR) dat de strijd wordt voortgezet zolang Thieu aanblijft. Maar de WR is direct Vietnamese weeskinderen rusten uit aan boord van een van de laatste vliegtuigen die uit Saigon wisten te vertrekken ondanks een startverbod. De kinderen, inmiddels in Tokio gearriveerd, vormen een deel van de vluchtelingen die in een luchtbrug de bedreigde Zuidvietnamese hoofdstad verlaten. bereid tot vredesbesprekingen als in Saigon een nieuw bewind tot stand komt. Ook de „derde macht" in Saigon.de groepering die streeft naar verzoening met de revolutionairen, wacht op het moment dat Thieu valt, omdat men ervan over tuigd is dat de WR dan bereid is de macht met „progressieve en vreedzame elementen" te delen. De militaire ontwikkelingen gaan in snel tempo voort. Het „tweede militaire gebied", het midden van het land, is geheel door Saigon opgegeven, en de troepen concentreren zich op de belangrijke •verkeersweg n.l. 1 van Saigon naar de kust. Onge veer 20 de d 45 provincies zijn volledig in handen van de revolutionairen, terwijl in de overige pro vincies grote gebieden onder hun contróle staan. De regering probeert door executies de discipline onder de militairen terug te brengen. Een nieuw drama doet zich voor bij de evacuatie van weeskinderen uit Vietnam. In Californië is een vliegtuig aangekomen met 52 weeskinderen die door Amerikaanse gezinnen zullen worden gea dopteerd, de eersten van een gepland totaal van 2000 kinderen. De piloot verklaarde dat hij geen toestemming van Zuid-Vietnam had gekregen om te vertrekken. Statenlid B.P.: „Volkstelling geldsmijterij" DEN HAAG (ANP) De volk stelling 1971 die vele miljoenen heeft gekost, was een nutteloze geldsmijterij. Dit vindt het. lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland W. T. van den Burg (Boerenpartij). In vragen aan het college van G.S. merkt hij op dat de gegevens van de volkstelling nog steeds niet be kend zijn en zelfs al zouden ze dit jaar nog, bekend worden dan zijn ze volkomen verouderd om te gebruiken in Zuid-Holland met zijn grote planologische problemen. De heer Van den Burg vraagt G.S. of zij het met hem eens zijn. wakker blijven Dit is nu officieel aan het binnen land èn het buitenland bekend Sjemaakt. Maar. wordt er bij gezegd: Am sterdam blijft wel een aardige stad. (Van onze correspondent) Parijs Op de plaats waar op 19 juli 1973 een Belgische bus verongelukte, waarbij 43 doden vielen, is gisteren andermaal een bus in het riviertje de Romanche gestort, hetgeen 27 perso nen het leven kostte. Er vielen 16 gewonden, waarvan 10 ernstig. Het nu in minder dan 30 jaar 149 mensen het leven verloren, onder wie zeven Nederlanders. De bus die gisteren verongelukte, vervoerde pel grims die van Nótre Dame de Salette terugkeerden naar hun woonplaatsen langs de Loire en de bestuurder is op de sterke helling van 14 procent de macht over het stuur kwijtgeraakt. Het stond nog niet vast of de ramp te wijten was aan een Restanten van de neergestorte bus in de buurt van Grenoble. I ADVERTENTIE Corduroy mantel 100% katoen. In beige, groen of zwart M 36/46 Corduroy blazer 100% katoen In groen, ice-blue. camel en oud-rose mantelspecialist Sterke stijging criminaliteit Den Haag (ANP) - De criminali teit in Nederland is vorigjaar gestegen met 10 procent, verge leken met 1973. Vorig jaar wer den 420.000 misdrijven gemeld bi de politie, tegen 383.000 in 1973, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vergeleken met 1964 was de stijging in 1974 165 procent. De grootste toeneming vertoon den de vermogensmisdrijven: in tien jaar 198 procent In deze categorie misdrijven zijn het vooral de verschillende vormen van diefstal die tot de stijging bijdroegen, zoals diefstal van fietsen en auto's en diefstal met braak, aldus het CBS. Deze drie delicten vormen samen meer dan de helft van alle vermo gensmisdrijven (resp. 20. 3 en 29 procent). De vermogensmisdrij ven maken weer driekwart uit van het totaal aantal misdrijven. De agressieve misdaden stegen ook: 8 procent vergeleken met 1973. Dit betrof vooral vernie ling (19 procent stijging), maar ook de misdaden tegen het le ven (7 procent). DEN HAAG (ANP) De Nederlandse vissersvloot moet met twintig procent worden Ingekrompen om voor de overblijvende vissers een redelijk bestaan te behouden. Daarbij zijn zeven- tot achthonderd opvarenden betrokken en ongeveer honderd schepen. Ir. Th. J. Tienstra, directeur van de visserij en bij het ministerie van landbouw en visserij heeft dat desgevraagd meegedeeld. Als een aanzet daartoe heeft de stichting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de visserij besloten tot een saneringsregeling, waar door voor ieder schip dat aan de Nederlandse zeevisserij wordt onttrokken een saneringsbijdrage wordt betaald, afhankelijk van de grootte van het schip. De sanering is nodig, omdat de grens van de uitbreiding in de visserij is bereikt. Prof. dr. P. Korringa van het rijksinstituut voor vissenjonderzoek meent, dat het zelfs mogelijk is met de helft van het huidige aantal schepen een gelijke hoeveelheid vis te vangen. Voor vissers die werkloos worden als schepen uit de vaart genomen worden, wordt een regeling gemaakt. Vissers die onder cao varen kunnen gebruik maken van bestaande ww- en wwv-uitkeringen; de „maatschapsvissers" die voor eigen rekening varen, krijgen een aparte regeling. Voor 31 mei 1976 moet het schip worden aangemeld en binnen een jaar moet het dan aan de visserij onttrokken zijn. Nadat de kottervisserij in 1972 en 1973 een wmst maakte van resp. 21 en 14 miljoen gulden, werd vorig jaar verlies geleden en voor dit jaar wordt een nog groter verlies verwacht AMSTERDAM (ANP) Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft besloten eerst nadat alle ontruimingen en sloopwerkzaamheden in de Nieuwmarktbuurt voor de aanleg van de oostlijn van de metro langs het lastagi-trace achter de rug zijn, in de raad verantwoording af te leggen over de uitvoering daarvan. Die verantwoording zal de uitvoeringsfasen van maart en de daarop volgende maanden omvatten en worden vastgelegd in een nota. die nog voor het zomerreces bij de raad zal worden ingediend. Dit heeft burgmeester Samkalden gisteren in de raad meegedeeld. Of liever gezegd met eon fraai, geurig boeket bloemen van een Flourop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement Een echte 'blijmaker'. nietwaar! naam: adres: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1