Politie op jacht naar nog meer samenzweerders Tien kandidaten gesteld voor nieuw partij bestuur KVP SeidócQowumt Verkiezingsstrijd in Portugal begonnen „Arme" weduwe stierf aan ondervoeding Geen WW voor leraren in zomermaanden Egypte vraagt bijeenkomst in Geneve „Systeem van voedselhulp radieaal fout WOENSDAG 2 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 Suez WEST PALM BEACH (AP) - „Ik ben heus niet arm," zei Bertha Adams doorgaans als zij bij haar buren om voedsel kwam bedelen. En inderdaad: toen de 71-jarige weduwe aan ondervoeding stierf, liet zij een vermogen na van 800.000 dollar in baar geld en tenminste 40.000 dollar in waardepapieren. „Ze kwam aan de achterdeur om voedsel bedelen, maar zei altijd dat ze niet arm I was en ik geloofde haar," vertelde mevrouw Odell Edwards, die 25 jaar naast i mevrouw Adams woonde. Dat mevrouw Adams inderdaad zeer rijk was, kwam aan het licht toen twee dagen I voor zij zondag in een ziekenhuis overleed, de enorme bedragen baargeld en de waardepapieren in bankkluizen werden ontdekt. De drijvende bok Ramadan 10 druk bezig met werk zaamheden in het Suezkanaal, dat. zoals president Sa- dat van Egypte aan gekondigd heeft, op 5 juni voor de scheepvaart geo pend zal worden. (Van een onzer verslaggevers) Amhem/Soestdijk. De tien gearresteerde Zuid- Molukkers die met anderen van plan geweest zijn Paleis Soestdijk te overvallen en koningin Julia na te ontvoeren, wordt behalve een aantal bank overvallen, als zwaarste ten laste gelegd, dat zij een samenzwering op touw gezet hebben om een aanval uit te voeren op leden van het Koninklijk Huis. Zij kiinnen op grond van deze beschuldiging worden veroordeeld tot een straf van maximaal tien jaar gevangenisstraf. Intussen heeft ir. Manusama, president van de Zuid-Molukkers in Nederland het plan van de strijdbare groep een dwaas en onzinnig plan ge noemd. ,Hoe eerder deze kleine groep Zuid-Moluk- kers is opgerold hoe beter", aldus gisteravond laat een zeer boze ir. Manusama, die voor het doldries te en gevaarlijke plan van de groep geen goed woord over had. „Als ze zeggen, dat ze het doen voor de onafhanke lijkheid van hun land, dan geloof ik dat niet. Ze doen het veel meer om de zakken te spekken, want het zijn eenvoudig criminelen", aldus een verbit terde president van de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers. De plannen voor de overval op paleis Soestdijk en het gijzelen van koningin Juliana heeft in vele kringen verbijstering veroorzaakt. Vooral de tij dens de verhoren duidelijk geworden mogelijkhe den, dat bij de overval geweld gebruikt zou wor den, heeft verschillende instanties verontrust. „Men had de wacht willen overmeesteren en dan willen zien wat er verder zou gebeuren", aldus mr. A. W. HOLSTEIJN, hoofd van het parket in Arnhem, onder zijn leiding zijn de verhoren van de tien arrestanten gehouden en wordt het onder zoek naar de andere leden van de groep voortge zet. Mr. Holsteijn verwacht binnenkort meer arres taties, ook van de leiders van de groep. Volgens hem hadden de mannen het in eerste instantie gemunt op gijzeling van de koningin. Als dat niet zou lukken, zou men het verloop van de gijzelingsactie aan het toeval overlaten. De tien mannen, die de gijzelingsplannen in grote lijnen hebben toegegeven, wilden met hun actie de aan dacht op zich vestigen. „Zij wilden duidelijk in het nieuws komen. Zij vonden dat hun belangen niet genoeg bekend waren", aldus mr. Holsteijn. Enkele van de aangehouden Zuid-Molukkers beho ren tot de strijdbare Tamaela-groep, die de leden traint in het vormen van guerilla. De deelnemers willen een andere richting uit omdat de zaak van de vrije republiek van de Zuid-Molukken volgens hen niet snel genoeg gaat. De tien gearresteerde Zuid-Molukkers zitten op het ogenblik in verschillende Huizen van Bewaring. Afgelopen zaterdag zijn zij voorgeleid. Zeven Zuid-Molukkers zaten al sinds begin maart vast in verband met overvallen in Eist, Opheusden en Cuyk. Uit de verhoren werd de politie al spoedig duidelijk dat de mannen plannen hadden tot acties gericht tegen leden van het Koninklijk Huis. De arrestanten begonnen over elkaar te praten, waar uit voor de politie viel op te maken dat de opbrengst van de overvallen (enkele tienduizenden guldens) onder meer zou worden gebruikt voor de voorbereiding van de bezetting van Paleis Soest dijk. Het koninklijk paleis en het kasteel Drakes- tein werden daarop extra bewaakt Na de aanhouding van de zeven Zuid-Molukkers volgden nog arrestaties van drie anderen, die met de gijzelingsplannen te maken bleken te hebben. Het tiental is afkomstig uit Eist, Opheusden, Cuyk, Delfzijl en Drachten. De arrestaties verliepen zon der moeilijkheden, hoewel een aantal van de man nen gewapend w.*s met pistolen en geweren. Een had zelfs een automatisch geweer. Het is nog niet duidelijk wie een leidersrol heeft gespeeld. Naar de mening van mr. Holsteijn is het de eerste keer in de geschiedenis dat een groep mensen wordt verdacht van overtreding van artikel 96 van het wetboek van strafrecht, dat handelt over sa menspanning over een aanslag tegen leden van het Koninklijk Huis. Club van Zevenunaniem EINDHOVEN (ANP) - De „Club van Zeven" heeft gisteravond unaniem tien kandidaten gesteld voor de vorming van een nieuw partijbestuur voor de KVP. Eén van hen zal moeten afvallen omdat het bestuur uit negen personen bestaat. Ook heeft de groep unaniem een persoon gekozen die het voorzitterschap van de KVP zou moeten gaan vervullen. De namen van de betrokken personen werden niet bekend gemaakt. r een meuw De „Club van Zeven" die in het leven werd geroepen om orde op zaken te stellen na het aftre den van partijvoorzitter ir. D. de Zeeuw hoopt volgende week woensdag met een definitieve voordracht te komen. Onder de uitgangspunten van deze com missie van goede diensten onder voorzitterschap van de heer A. Wagemakers wordt in eerste plaats verstaan het maken van Den Haag (ANP) De Raad van Beroep in Den Haag heeft beslist, dat leraren van het Instituut Sehoevers gedurende de zomermaanden, wanneer geen cursus wordt gegeven, geen recht hebben op een werkloosheidsui tke- ring. De raad over woog hierbij, dat de leraren en leraressen bij het tekenen van het jaarcontract met Sehoevers bewust hebben gekozen voor een vast patroon, wat betekent dat zij in de vakantieperiode geen werk hebben. Zij zijn dus niet werkloos in de zin van de werk loosheidswet, zo is de mening van de Raad van Beroep in Den Haag. Deze uitspraak is gelijkluidend aan die van de Raad van Beroep in Amster dam, gedaan in fe bruari van dit jaar.- De Raad van Beroep heeft ook beslist dat leidsters van cursus sen, die op jaarover eenkomst werkzaam zijn in jeugd- en crea tieve centra, maar ge durende de zomer maanden niet wer ken, geen recht heb ben op een werkloos heidsuitkering. een voordracht partijbestuur. In totaal werden door de diver se commissieleden dertig moge lijke kandidaten voor dat nieu we partijbestuur genoemd. Na de vergadering van gisteravond zijn daaruit tien namen overge bleven. In de komende dagen zal de „Club van Zeven" onder zoeken of deze personen in aan merking kunnen en willen ko men. Onder de betrokkenen ko men geen oud-bewindslieden voor, wel enkele zittende be stuursleden. Over de persoon die door de commissie naar voren is gescho ven als opvolger van de heer De Zeeuw zei de heer Wagemakers, dat „hij een samenbindende fi guur moet zijn met organisatori sche kwaliteiten en de mogelijk heid om veel werk te verzetten. Het hoeft geert full-time voorzit ter te worden". Vragen over buitenbussen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het Kamerlid Beekmans (D'66) wil van staats secretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) weten, wanneer hij de PTT instructies heeft gegeven om het huidige buiten- bussenprojekt uit te stellen. Beekmans begrijpt niet waarom de betrokken PTT-instanties nog geen instructies in die rich ting hebben ontvangen, terwijl de staatssecretaris deze toch duidelijk op 6 maart in de Tweede Kamer had beloofd, na dat de Kamer een motie van Beekmans over deze zaak had aanvaard. De heer F. Vlae- minck toont hier vol trots een kabeljauw van ruim zeven kg. die hij, na een ge vecht van ruim een half uur uit de Oos- terschelde bij Wis- senkerke op het droge wist te krij- Cairo (UPI) Egypte heeft de V.S. en de Sovjet-Unie verzocht de nodige stappen te doen voor de bijeenroeping van de Geneefse vredesconferentie waarop het conflict In het Mid den-Oosten in zijn geheel, dus de Palestijnse kwestie inbegre pen, behandeld zou moeten worden. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fach- mi, die dit gisteravond bekendmaakte, zei dat Egypte graag zou zien dat landen als Frankrijk en Engeland en minstens een tot geen enkel wereldblok behorend land aan de Geneefse conferentie deelnemen om „polarisatie te voorkomen" tussen de V.S. en Israël aan de ene en de Sovjetunie en de Arabische landen aan de andere kant. Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië (die ook eerste vice-pre- mier is) heeft een beroep op de Arabische landen gedaan overeenstemming over een verenigd front te bereiken vóór de hervatting van de vredesconferentie in Genève. In een vraaggesprek met het in Beiroet verschijnende blad Al Anwar zei Fahd dat de Arabische landen een standpunt moeten innemen over de huidige doelstelling van Israël na het mislukken van de vredesmissie van minister Kissinger. Daley weer burgemeester van Chicago CHICAGO (UPI) Richard J. Daley, de democratische politi cus die wel „last of the big-city bosses" wordt genoemd, is met overweldigende meerderheid (Rond 80 pet.) herkozen voor een zesde ambtstermijn als bur gemeester van Chicago. Daley's tegenkandidaat was de 60-jarige laatste republikeinse wethouder van Chicago John J. Hoellen. De 72-jarige Daley is herkozen ondanks de beroerte die hem in de zomer van 1974 trof, federale strafvervolging van naaste me dewerkers en beschuldigingen dat de politie van Chicago de gangen naging van zijn politieke tegenstanders. Ontspoorde groep DOOR wanhoop gedreven kunnen mensen soms tot het uiterste gaan. Maar wat na de arrestatie van een aantal Zuid-Molukkers bekend geworden is duidt veel meer op een criminele achtergrond, dan op wanhoop over een verloren vaderland en vrijheid. De vooral jongere Zuid-Molukkers, die van plan geweest zijn koningin Juliana te gijzelen, desnoods met geweld, zijn door enkele losgeslagen ouderen opgeleid tot gevaarlijke vechtersbazen die voor niets terugdeinzen, ook niet voor moord. Bankovervallen moesten hen het geld bezorgen, om aan wapens te komen en om hun verdere plannen te kunnen uitvoeren. Dat heeft niets meer met idealisme te maken. Men zal daarbij duidelijk voor ogen moeten houden, dat het hier gaat om een zeer kleine groep. Het gaat zeker niet aan om alle Zuid-Molukkers waarvan het allergrootste deel in rust in Nederland wil leven, aansprakelijk te stellen voor wat had kunnen gebeuren. Dat zou een heksenjacht ontketenen, die aanleiding zou kunnen zijn tot veel erger ontsporingen. ,,Open schoolkiest voorzichtig VOORLOPIG IN NEDERLAND geen universitaire opleidingen en hoger beroepsonderwijs via radio en televisie. Want de onder leiding van oud-minister Veringa werkende „Open school"-commis- sie adviseert de eerste proeven voor een open-school-systeem op heel ander terrein te nemen: het terrein van de werkende jongeren, oudere werknemers en gehuwde vrouwen die met lager onderwijs hebben moeten volstaan en nu graag een tweede kans op meer onderwijs zouden willen benutten. Met deze keus van de commissie-Veringa zijn wij niet ongelukkig. Want al zijn in Engeland en de Westduitse Bondsrepubliek succes sen geboekt met ether-onderwijs van een hoger niveau, tot een evaluatie ervan is men nauwelijks gekomen. De vraag is zelfs of Nederland niet te klein is voor een ether-universiteit en of het wel zin heeft daarmee te beginnen in een tijd die straks voor talrijke academisch-gevormden permanente werkloosheid voorspelt BOVENDIEN VALT ALLES ERVOOR TE ZEGGEN, als voorko men wordt dat „gelijkheid van kansen" op onderwijsgebied in Nederland iets wordt wat alleen maar ten deel zal vallen aan de allerjongste generatie. Degenen die nu een tweede kans graag zouden benutten, moeten ook aan bod komen. De proefobjecten zullen dan ook eerst op hen gericht worden, waarbij de commissie- Veringa terecht grote nadruk legt op de noodzaak om betreffende groepen te helpen over de drempel te stappen die hen ervan weerhield om van de al bestaande mogelijkheden tot voortgezet onderwijs gebruik te maken. Sommige onderwijsdeskundigen zullen de voorstellen van de com missie „Open school" aan de magere kant vinden; zij hadden misschien aan een groot nieuws onderwijssysteem of aan uitgebrei de radio- en televisiecursussen gedacht. Ervaringen in het buiten land hebben tot andere conclusies geleid en de commissie-Veringa handelt juist, als ze proefondervindelijk wil vaststellen, hoe ze permanente educatie in de kring van ouderen en jongeren die kansen gemist hebben, op gang kan brengen. Voorzitter produktschap: 99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er zit Iets radi caal fout bij de wereldvoedsel voorziening. Vorig Jaar kende de wereld de grootste honger snoden sinds de tweede werel doorlog, maar intussen bleef de EEG zitten met ongekend grote overschotten aan melkpoeder". LISSABON - In Portugal is vannacht de campag ne begonnen voor de eerste vrije verkiezingen sinds 49 jaar. In de hoofdstad Lissabon trokken jongelui erop uit om muren vol te plakken met biljetten. De liberale democratische volkspartij organiseerde een songfestival. In het zuiden hield de socialistische partij een massabijeenkomst in de havenstad Faro waarop vier Zweedse muzikanten optraden. De campagne begon vrijwel onmiddellijk na de klok van middernacht De verkiezingen hebben plaats op 25 april en moeten 247 afgevaardigden voor een wetgevende vergadering opleveren. Dit orgaan zal de grondwet voor een presidentiele regering opstellen die later in het jaar wordt gekozen. De Nederlandse ambassadeur in Portugal, Ar- nout de Waal heeft afgelopen vrijdag, naar eerst nu bekend is gemaakt, een demarche gemaakt bij de president van Portugal. Hij heeft daarbij onderstreept welke waarde de Nederlandse rege ring hecht aan het voortbestaan van de politieke en menselijke vrijheden in het land. Soortgelijke stappen zijn ook door ambassadeurs van andere EEG-landen ondernomen. g steeds het n- zei te ver- Nederlandse - Dit constateerde vanmiddag de heer H. Schelhaar, bij zijn In stallatie als nieuwe voorzitter van het Produktschap voor Zui vel. De levering van mager melkpoe der aan het wereldvoedselpro gramma stagneerde en daarom moest de verstrekking van melkpoeder vervangen worden door die van andere, schaarse eiwitten. Het wereldvoedselpro gramma zou, volgens de heer Schelhaar, alleen al voor de be staande hulpprbjckten twee maal zoveel zuivelproduktcn kunnen gebruiken als de 100.000 ton waarover men nu kan be schikken. In zijn rede zei drs. Schelhaar vanmiddag ook, dat het Pro duktschap voor Zuivel zijns in ziens de melkdetailhandel en grote groepen veehouders teveel in de kou heeft laten staan. Het schap (maar ook overheid .en - bedrijfsleven) was nog niet „vol doende rijp" om de ongezonde concurrentie te voorkomen, waardoor melk beneden een kostendekkende prijs verkocht worden. Melkhandelaren, boe ren en werknemers dreigen van die concurrentie nog steeds het slachtoffer te worden De heer Schelhaar .wachten, dat de Nederlandse melkproduktie tussen 1974 en 1980 zal stijgen van 9,5 tot 13 15 miljard kilo. In 1980 zal twee-derde van de zuivelpro- duktie geëxporteerd worden, voornamelijk naar EEG-landen. Zijn conclusie: de Nederlandse melkveehouderij en zuivelindus trie zouden in hun huidige om vang onbestaanbaar zijn zonder EEG. Neto gelooft niet aan strijd in Angola AMSTERDAM (ANP) - Agostin- ho Neto, de leider van de volks beweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) gelooft niet dat de spanningen tussen de drie bevrijdingbewegingen die deel uitmaken van de voorlopi ge regering van Angola zullen uitlopen op een interne oorlog in dit land. De MPLA-leider ver klaarde dit gistermiddag tijdens een persconferentie in Amster dam. Volgens Neto is de gespannen situatie tussen de drie bevrij dingsbewegingen, het FNLA, de MPLA en de Unita, het gevolg van de machtsstrijd om de. be heersing van de natuurlijke rijk dommen van Angola. De belan gen van de westerse wereld spe len hierbij een grote rol.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9