Pater Smeets wil Nederland warm maken voor alternatief kruisbeeld OMBUDSTEAM VOOR VALKENBURGERS Paardenpension in 17e eeir.vse Sassenheimse boerderij Burgemeester opende,Het Fraaie geschenken voor Grote Kerk VAGINA 4 - LEIDSE COURANT -f WOENSDAG 2 APRIL 1975 Van onze correspondent NOORDWIJK Gisteravond werd in de gerestaureerde Grote Kerk „open huis" gehouden. Het was een vreugdevol besluit van een reeks plechtigheden rond de oplevering van het kerkgebouw, dat vier en een half jaar buiten gebruik is geweest. Een schare Noordwijkers, oud-Noordwijkers en andere be langstellenden vulde het sfeervol verlichte schip van de kerk op deze voorjaarsavond vol hoogtepunten en ontroerende momenten. „Eindelijk is het zover", verklaarde mevrouw Bonnike-Wijers namens de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning. Daarmede leidde de echtgenote van de burgemeester een der hoogtepunten van deze avond in, namelijk de officiële overdracht van 343 stoelen en twee knielbanken, waarvoor het geld was bijeengebracht door alle vrouwenver enigingen in Noordwijk. Het initiatief daartoe was genomen door Noordwijks hoogbejaarde ereburgeres, mevr. A. van Gilse-Van Geldermalsen, die wegens ziekte dit voor haar en zovele andere Noordwijkers heel gelukkige moment niet kon meemaken. Notaris S. Pasma was de schenker van de bijzonder fraaie lichtkroon, opgehangen voor het koorhek. De kroon is voor zien van een inscriptie waarin de schenker aan de restauratie herinnert. Pastoor Van den Bosch kon niet aanwezig zijn. Namens de beide rooms-kathoheke parochies werden twee avondmaalsbekkens aangeboden. Na de toespraken bestond er gelegenheid om in het koor koffie te drinken en de kerk te bezichtigen. Hiervan werd door de deelnemers aan het „open huis" ruimschoots gebruik gemaakt. Architect Van der Sterre gaf de bezoekers voorlichting. Vandaag van start Van een onzer verslaggevers Valkenburg De Valkenburgsc telefoonnum mers 72905 en 72332 zijn vanaf vandaag ter beschikking van inwoners van Valkenburg, die omhoog zitten met hun problemen. De twee telefoonnummers behoren toe aan leden van het Valkenburgse ombudsteam dat vanaf van daag operationeel is geworden. Hoewel het dorp slechts een zeer gering (nog geen driedui zend) aantal inwoners telt, is het zes personen sterke ombudsteam er van overtuigd dat er toch voldoende werk aan de winkel zal blijken te zijn. De zes leden van het Ombudsteam Valkenburg zijn Anneke v.d. Broek, Diny Rijnsburger, Leen Bruinsma, Ria van Zeyden, Katy van Venetië en Henny in 't Zand-Botermans. Op elke eerste woensdag van de maand zullen twee van hen aanwezig zijn op het adres Frankenburg 48 om de Valkenburgers ter zijde te staan. Henny in 't Zand-Botermans: "Uit ervaring weten we dat er veel Valkenburgers zijn, die de weg naar de officiële instanties niet weten. Of dat nu de gemeente, het arbeidsbureau, de sociale dienst of wat dan ook is. Men heeft een soort drempelvrees om bij dergelijke instanties hulp te gaan vragen. Er zijn ons gevallen bekend van mensen die bijvoorbeeld geen bij stand durven te vragen. Voor velen is dat een levensgroot probleem. Wij wijzen ze de weg. Als er problemen zijn in de privé-sfeer kunnen wij natuurlijk niet zo direct hulp verlenen. Dan zal het in de meeste gevallen aankomen op het verwijzen naar daarvoor aanwezige instanties." Omdat het éénmaal zitting houden per maand aan de wat schrale kant is, zal het Valkenburg- se ombudsteam ook dagelijks telefonisch be reikbaar zijn viè de telefoonnummers 72905 en 72332. Men kan zich ook door middel van een brief tot het ombudsteam wenden. Het corres pondentieadres is: Ombudsteam Valkenburg per adres Botcnpad 12. Het Ombudsteam Valkenburg heeft zich terde ge voorbereid op haar taak. Mevr. in 't Zand- Botermans: "We beschikken over lange lijsten van instanties, hulporganisaties etc. Ook wat betreft de wettelijke kant van de zaak hebben we veel naslagmateriaal voor handen. We zijn van plan om alle zich in Valkenburg voordoen de aanvragen in een kaartsysteem te gaan onderbrengen. Namen van betrokkenen worden daarbij echter niet genoteerd. Wie een beroep doet op het ombudsteam kan rekenen op de grootst mogelijke anonimiteit. Omdat Valken burg zo klein is willen we voorkomen dat de een van de ander te weten komt wat voor moeilijkheden men heeft." Van een onzer verslaggevers Voorhout Vergezeld door zijn huishoudster en zijn trouwe hond Rean, trekt pater-kunstenaar René Smeets momenteel met zijn Jezus-Expo kris-kras door Nederland. De pater exposeert vierendertig uit hout gesneden beelden, allen variaties op de verschijning van Jezus. Zo sneed pater Smeets op maat „Jezus Superstar", „Jezus Astronaut", .Je zus de ladder naar God" en nog eenendertig anderen. Afgelopen weekeinde was de pater met zijn beelden in Voorhout. In de toneelzaal van de Bisschoppelijke Nijver heidsschool kon men drie dagen lang kennis maken met pater René en zijn beelden. En velen grepen die gelegenheid aan, want een pater die voor de kost „Jezus-beelden" maakt en dat bovendien doet met behulp van een omgedraaide damesfiets, dat moet toch wel een vreemde vogel zijn. Dezus.Gcxls minister van binnenlandse zaken Rifujoi) üiedkun sthuiu'> kvuLen.mrL vel* vkxitiivii Wzat.rij vt-tvrihRcbccbJiiij de plol'Wmi'ii vut) »vk« M tk»<k. Tuisai \k :e wtvvWk- innrk Het wil Li aiKl»uUi«H|l»tvr dut v)o2Uv» <k lÜiiAll diM'n LKXI ak ibr H :i«- V1H Ma™ - Pater Smeets is 53 jaar en be hoort tot de Orde der Passionis- ten. In Nederland telt deze Orde 150 leden, die hun „moederhuis" hebben staan in Mook, vlak bij de drukke rijksweg. De Passio- nisten leggen zich hoofdzakelijk toe op de studie over het lijden en sterven van Jezus Christus. Als Passionist verdiepte pater René Smeets zich vooral in de geschiedenis van het kruisbeeld in al zijn verschijningsvormen. Daarbij kwam hij voor zichzelf tot de conclusie dat het orthodo xe kruisbeeld, zoals dat thans nog in miljoenen huiskamers hangt of staat, in deze tijd „niet meer beantwoorde aan noodza kelijke estetische vormen". Hij ging daarom op zoek naar een geschikt alternatief en dacht dat gevonden te hebben in het zgn. Jezus-beeld. Pater Smeets vestigde zich in middels in Duitsland, waar hij in het 800 zielen tellende Ober- dorf een benoeming had gekre gen als bouwpastoor. Tussen al le drukke bedrijven door zag de paterpassionist daar kans zijn „kruisbeeldentheorie" in daden te gaan omzetten. Hij trok bijna dagelijks het bos in, verzamelde daar geschikt materiaal en daal de dan af in de kelder van de pastorie om daar aan de slag te gaan. Om het ruwe hout in een glad jasje te kunnen steken ontwierp pater Smeets een polijstmachi- ne. Een eenvoudig damesrijwiel op zijn kop met een kettingaan drijving naar het voorwiel. Op Hein Ruygrok, die zijn leven lang al op de boerderij woont, is het omgaan met de edele viervoeters als het ware met de paplepel ingegoten. Vandaar ook dat hij zonder al te veel moeite de manége op poten heeft kunnen zetten. "Het idee kwam ineens in mij op. Ik heb toen riiet lang geaarzeld en ben direct aan de slag gegaan", al dus Ruygrok. Zijn manége telt acht New For rest-pony's en twee kleinere Dartmoors. Deze laatsten zijn er speciaal voor de jongste begin ners, want zegt Ruygrok: "Som mige kinderen zijn nog niet sterk genoeg om direct al een grote pony te berijden. Die moe ten eerst even wat kracht op doen op een kleiner exemplaar." De lessen worden in hoofdzaak gegeven door mevrouw V.d. Berk. Zij beschikt over een 12- jarige ervaring in de paarden sport. Mevrouw V.d. Berk heeft in het federatie-centrum van de Koninklijke Federatie van Lan delijke Rijvereriigingen haar op- leding gevolgd als instructrice en daar ook haar diploma be haald. In de nieuwe Sassen heimse manége wordt ook les gegeven door een aantal jongere krachten. En dat de paarden sport ook in Sassenheim aan slaat blijkt wel aan het aantal leerlingen. Begonnen met acht maar nu zijn het er al weer zestig. de buitenband bevestigde hij schuurpapier. Dan nog een makkelijk zitje, links en rechts een beetje olie en de creatieve pater kon in de kelder van de pastorie'de pedalen gaan rond draaien, daarbij de stukken ruwhout tegen het snel draaien de wiel drukkend. Smeets: „In die kelder heb ik een tijdje aangerommeld, todat de parochieraad doorkreeg dat ik daar beelden maakte. Men stak er aanvankelijk de draak mee, want ze zagen Jezus niet zo erg zitten als astronaut of als revolutionair. Maar dat veran derde toen een van de parochie- raadsleden mij een keer een poets wilde bakken. Die kerel werkte in ren dynamo fabriek en stelde voor dat ik nu maar eens een beeld moest maken „Jezus, de magneet van God". Ik kreeg het zowaar voor el kaar. Dat sloeg in als een bom. Toen zag men mijn werk ook opeens zitten. Ze dachten mij te kunnen pakken maar het was juist andersom". In Duitsland maakten de beeld jes van pater Smeets al snel furore. Een paar maal kwam een tv-ploeg een kijkje nemen in de kelder. In de pers verschenen talloze artikelen en pater Smeets, aangestoken door het succes, bekroonde zijn werk ook nog eens met een zelf geschre ven boek. De Hollandse pater was de gevierde man van Ober- dorf. Smeets: „Ik had er mijn leven lang op mijn lauweren kunnen rusten. Maar ik voelde dat ik de parochie moest verla ten om dit gemakkelijke leven te ruilen voor het onzekere le ven van een kunstenaar". Kortgeleden kwam pater Smeets in Nederland aan. Men vond bet best dat pater Smeets als passionist deze weg insloeg, maar geldelijke steun hoefde hij niet te verwachten. Door middel van de Jezus-Expo hoopt de pater, die een huisje heeft in Leidschendam, toch in het levensonderhoud van zich zelf, zijn huishoudster en zijn hond, te kunnen voorzien. Zijn beelden kunnen dan ook ge kocht worden. In prijs variëren ze van dertig tot tweehonderd gulden en voor de minder draagkrachtigen heeft de pater ergens in een hoek nog een doos diversen staan, waarin nog tal loze onbewerkte beelden op een koper wachten. Bezoekers van de Jezus-Expo krijgen een lijst met namen van de tentoongestelde beelden met het vriendelijke verzoek een kruisje te zetten bij de vijf beel den, die hen het meest hebben aangesproken. Zodoende wil pa ter Smeets een inzicht krijgen in wat er onder de mensen leeft In Voorhout kreeg het beeld „Jezus in de samenleving" de meeste stemmen. Een goede tweede plaats was voor „Jezus de andersdenkende" en het brons was voor „Jezus de nerf in het blad van de geschiede nis". A.s. zondag zal de Jezus- Expo haar tenten opslaan in Voorburg. H van Amsterdam Warmond De Wa^mondse raadscommissie ruimtelijke ordening heeft zich gister avond uitgesproken tegen de aanleg van de Schiphollijn. De commissie vreest dat de wij ken Endepoel last krijgen van geluidshinder. Wanneer de lijn toch wordt aangelegd, dan maar om Sassenheim heen. Aan het landschap wordt dan minder schade berokkend, al dus de commissie. De raads commissie openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met het bouwrijp maken van Endepoel II 2e fase. Hiermee is een bedrag gemoeid van 170.000. Mogelijk wordt maandag al met het werk be gonnen. F. Vink ere-lid Oranjevereniging Van onze correspondent Noordwijkerhout Tijdens de ledenvergadering van de Oran jevereniging Noordwijkerhout, gisteravond in hotel-rest. Ze- gers, nam de heer F. Vink na 30 jaar afscheid. De heer Vink heeft in die 30 jaar diverse be- stuursfunkties vervuld. Het voorstel van voorzitter J. Heemskerk hem tot erelid te benoemen werd dan ook met applaus door de vergadering aangenomen. Erevoorzitter bur gemeester Bosma heette de heer Vink welkom in de kring van ereleden en dankte hem voor zijn grote inzet gedurende al die De aftredende bestuursleden die zich herkiesbaar hadden ge steld, werden bij acclamatie herkozen, terwijl de heer Vink in het bestuur zal worden opge volgd door zijn zoon Floor. Ballonwedstrijd Van onze correspondent I ZOETERWOUDE - Ineke Bos heft de ballonnenwedstrijd van de Bernardusschotjl gewonnen. Haar ballon kwam terecht in i Bengley (Engeland). De tweede prijs is voor Saskia Kalkers en u de derde prijs is voor Bas van Heek. Hun ballonnen landden respectievelijk in Wispech (En geland) en Sporle (Engeland). De ballonnen werden opgelaten ter gelegenheid van het eerste- paalslaan voor een nieuw ge bouw van de Bernardusschool aan de Oranjelaan. Van Leeuwen breekt sleutelbeen Van onze correspondent ZOETERWOUDE Amateur wielrenner Piet van Leeuwen is maandagmiddag, betrokken ge raakt bij een valpartij in Bra- - bant waarbij hij een sleutelbeen brak. Dat gebeurde in de ronde var» Gerwen. Van Leeuwen maakte aanvankelijk deel uit van de kopgroep van 8 man maar reed lek en viel terug in de tweede groep. In de eind sprint raakte de fiets van een andere renner zijn achtervork en ontstond de fatale valpartij. Eén van de nare konsekwenties van de valpartij is dat hij niet kan deelnemen aan een interna tionaal criterium in Wenen waarvoor hij door de KNWU. samen met de Scheveninger Gert Pronk, was uitgekozen. Bedrijfsvoetbal RIJNSBURG Gisteren is op het oude terrein van de Valken in Valkenburg de eerste wed strijd gestart van de bedrijfs- competitie voetbal van Rijns- burg en omstreken. De strijd gaat om de Floris de Vijfdebe- n ker. De aftrap werd verricht door Rijnsburgs ereburger Nic den Heijer, in oud-Hollandse klederdracht. De wedstrijd ging tussen F.C. Union en F.C. van Egmond. Union won met 3-1. De competitie duurt tot half Verkeersproef Van onze correspondent SASSENHEIM Bij de ver- keersproeven onder leerlingen van Sassenheimse basisscholen zijn van de 282 deelnemende leerlingen, 39 afgewezen. Vijf leerlingen kwamen met een maximum score van veertig uit de bus. Dat waren T. Westeyn van de Kompasschool en Mar griet van Goeverden, M. de Jong, J. v. d. Vegt en B. Kooy van de Parkschool. Koninklijk goud voor hoofdleidster Van onze correspondent WASSENAAR Mejuffrouw A. Zonneveld is onlangs door burgemeester Staab koninklijk onderscheiden. Zij ontving de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau voor haar verdiensten voor het kleuteronderwijs in Wassenaar. Zij is 26 jaar werkzaam geweest - als hoofdleidster van de r.k. - kleuterschool „De Twickeltjes". Deze baan moet ze om gezond heidsredenen neerleggen. Te vens maakte mejuffrouw Zon neveld zich verdienstelijk voor de Wassenaarse missionarissen. ZOETERWOUDE Speciaal i.v.m. de paasvakantie bestaat er a.s. vrijdag voor de jeugd gelegenheid tot vrij zwemmen in het overdekte instructiebad op Haasbroek. Daarvoor is de vol gende tijdsindeling gemaakt: 9-9.45 uur 9.45-10.30 uur 10.30- 11.15 uur 11.15-12.00 uur. Pauze tot 13.30 uur 13.30-14.15 uur, 14.15-15.00 uur 15.00-15.45 uur 15.45-16.30 uur. Sassenheim Inbrekers heb ben afgelopen Paasweekeinde voor duizenden guldens gesto len uit een bungalow aan de Elbalaan. Er worden o.m. gou den antieke sieraden vermist- Katwijk De NCRV televisie maakt vanavond opnamen van een show op het markt-terrein in het kader van het „Tulip Time International Music Fes tival", dat deze week in Kat wijk wordt gehouden. Late komst wethouder wekt wrevel Van onze correspondent Voorschoten De leden van de raadscommissie voor wel zijn en onderwijs te Voor schoten toonden zich gister avond zeer ontstemd over de houding van wethouder me vrouw Nellien de Ruiter. De leden waren opgeroepen om 7 uur voor de bezichtiging van de verbouwing van de Oranje School tot openbare bibliotheek. Na een kwartier waren de commissieleden uitgekeken en uitgepraat en gingen naar de raadzaal voor de commissievergadering, die vastgesteld Was na het bezoek aan de verbouwing en volgens plan omstreeks 8 uur zou kunnen beginnen. ■Wie er kwam, niet de wet houder. Om half negen kwam de wethouder binnen en keek tegen boze gezichten De heer Iestra sprak namens de commissie „het misnoe gen uit over de wijze waarop deze vergadering is ver traagd. Ruim een uur is er niets gedaan en het getuigt van weinig referentie ten op zichte van de leden". Mevrouw De Ruiter verde digde zich door te verklaren dat zij nog een gesprek had met een van de bestuursle den van de bibliotheek en dat deze bestuursleden zeer bezet in hun tijd zijn. Me vrouw Bloembergen meende dat ook raadsleden druk be zet zijn en dat het geen pas geeft als voorzitter gewoon weg te blijven. Ir. Potma constateerde dat het nog nimmer is voorgeko men dat een openbare com missievergadering zo over tijd begonnen is zonder enig aanvaardbare oorzaak. Mevrouw De Ruiter deelde mede dat de bezwaren van de commissieleden door haar begrepen waren en sprak: •„ik trek het mij zeer aan." Van onze correspondent Sassenheim Dank zij paardenliefhebber Hein Ruygrok beschikt ook Sassenheim sinds kort over een manége annex paardenpen- sionstal. De manége ligt vlak bij de boerderij "Schoonewegen" aan de Rijksstraatweg en is een unieke gelegenheid voor de jeugd om er het paardrijden onder de knie te krijgen. Niet alleen beschikt Ruygrok over een respectabel aantal rijdieren maar ook leent de lap grond voor de 17e eeuwse boerderij zich bij uitstek voor deze voor Sassenheim nieuwe ontspanningsmogelijkheid. Mevr. V.d. Berk met haar leerlingen voor de eeuwenoude boerderij Schoonewegen. Het dochtertje van het echtpaar Van Rheenen draagt hier de sleutel voor de burgemeester aan. Van onze correspondent WASSENAAR Burgemeester mr K. Staab heeft gistermiddag de officiële opening verricht van restaurant „Het Reghthuys" aan het Plein, bij de oudere Wassenaarders bekend als „Het Wapen van Wassenaar". De nieuwe naam voor dit eeuwenoude etablissement grijpt terug naar het verleden, toen in de dorpsherberg aan het Plein inderdaad recht gesproken werd door de schout en de schepe nen. Burgemeester Staab wist te vertellen dat ongeveer 2 eeuwen geleden de dienstbode van de schout Adriaan van der Does, Kee Piek genaamd, de herberg aan het Plein exploiteerde en onder meer belast was met het bereiden van de maaltijden voor de schepenen. Totdat zij ongenoegen kreeg met de schout en haar verboden werd nog langer voor de natjes en droogjes van de rechtbank te zorgen. Mr. Staab herinnerde er ook aan dat in de eerste 25 jaren van deze eeuw „Het Wapeen van Wassenaar" het belangrijkste ontmoetingscentrum voor het dorp Wassenaar was. Daar werden de muziek- en toneeluitvoeringen gegeven, daar werd vergaderd en tentoongesteld en daar werden ook de openbare verkopingen gehouden. In 1920 hadden in de zaal ook de eerste bioscoopvoor stellingen in Wassenaar plaats. De zaal waarin dat alles plaats vond is er nu niet meer; deze zaal is nu bij het restaurant getrokken en de familie Van Rheenen, die nu de exploitatie heeft overgenomen, heeft er een bijzonder romantisch geheel van gemaakt. Mr. Staab wenste de heer en mevrouw Van Rheenen toe, dat Het Reghthuys opnieuw een centrum in Wassenaar zal mogen worden maar dan een culinair centrum.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4