Allerlei(ds) „We hebben veel met elkaar gemeen" Burggravenlaan krijgt ander aanzicht CJP werd een groot succes Keukenhof i In geuren en kleuren WOENSDAG 2 APRIL 1*975 - LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden - Vanavond wordt er in de aula van de Vredeskerk een bijeenkomst gehouden voor de bewoners van de Burggraven- laan, waarop aan de orde ko men de reconstructieplannen die de gemeente voor de laan heeft. De bijeenkomst staat on der leiding van wethouder Waal van stadsontwikkeling, openba re werken en verkeerszaken. De gemeente stelt zich voor dat het profiel van de Burggravenlaan op dezelfde wijze wordt uitge voerd als de De Sitterlaan. Dat betekent, dat de weg er als volgt komt uit te zien: een voetpad van 3,5 m.; een parkeerstrook met klinkers van 1.75 m.; een geasfalteerde^ rij baan van 5.25 m.; een midden berm met beplanting van 4 m. en vervolgens weer een rijbaan, parkeerstrook en voetpad van dezelfde afmetingen als hierbo ven genoemd. De bomen op de Burggraven laan zullen worden gehand haafd en verder zal op de rij baan een fietsstrook worden aangegeven door middel van een witte streep. Voorts zullen er enkele verkeerstechnische maatregelen getroffen worden. Zo worden de kruispunten aan gepast en overzichtelijker ge maakt. Dat geldt vooral voor het kruispunt aan de Roombur gerlaan, waar de trottoirs wor den doorgetrokken en zebra oversteekplaatsen worden aan gelegd. Dergelijke oversteek plaatsen komen ook bij de Van den Brandelcrkade, Roodenbur- gerstraat, Oppenheimstraat, Fruinlaan en Hoge Rijndijk. Tenslotte worden op het wegdek van de zuidelijke rijbaan ter hoogte van de afslag naar de Hoge Rijndijk twee voorsorteer- stroken aangelegd aan het eind gescheiden door een „verkeers- druppel". Ten behoeve van deze maatre gel zal de middenberm ter plaat se versmald worden en zal een viertal bomen warden verwij derd. Het ligt in de bedoeling om in het komende voorjaar met deze werkzaamheden te be ginnen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OXFORD-GASTEN WEER NAAR HUIS Lelden - Slechte weinigen van de paar honderd erbij betrokkenen kunnen het zich goed voorstellen, maar het zit er weer op. Bijna 80 Engelse sportmensen en „vaklieden" zoals brandweerlui en architecten, zijn vanmorgaen op het Leidse station in de trein gestapt, op weg naar huis. Na een week, die omgevloen is. Dit jaar bestond de Oxford-Leiden-uitwisseling 29 jaar. Aan Leidse rijde zijn daarbij ongeveer 2750 gezinnen betrokken geweest. Wat er de afgelopen dagen allemaal bezegeld is weten we niet precies, maar het was vanmorgen in de stationshal wel weer raak. Van de uitwisselings-„veteraan" J. A. E. Aalders (oud- KVP-raadslid) vernamen we, dat de afscheidssymptomen „heel gewoon" waren. Het scheiden vanochtend ging namelijk hier en daar gepaard met het onderdrukt plengen van kleine tranen. Zo heeft de fami lie Aalders al weer ruim 20 jaar een vaste gast uit Oxford in huis gehad, de penningmeeste- resse van het Engelse comité, Molly genaamd. Een stuk men senleven, sedert de laatste we- Zoeterwoude krijgt weer tuinkeuring Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur hecht er grote waarde aan dat de inwoners van Zoeterwoude een zo groot mogelijke zorg besteden aan hun voortuin. Twee jaar geleden heeft dit ertoe geleid dat er een commissie tuinbèoordeling in het leven werd geroepen. Bij haar werk deelde de commissie de'gemeente in een viertal ge bieden, waarvoor afzonderlijk drie prijswinnaars werden uit- ■gekozen.Bij de beoordeling heeft men zich niet beperkt tot de zomermaanden maar werd ook de onderhoudstoestand in de winter betrokken. De com missie bestaande uit wethouder P. de Jong, J. B. N. v. Diemen, J. A. v. Schie en P. Bruines is herkozen en gaat haar werk voortzetten. Er is getracht de commissie met een vrouwelijk lid uit te breiden, maar het raadslid mevr. E. Plantinga- van Heerde, wenste geenbenoe ming te aanvaarden. De deur blijft echter open staan om als nog een vrouwelijk lid toe te voegen. reldoorlog. De heer Aalders weet nog heel goed, dat het „allemaal om de jeugd is begon nen" destijds. Inmiddels is de uitwisseling Oxford-Leiden al weer aan de tweede generatie toe. „Het blijft een reuzesucces", aldus de heer Aalders; „we heb ben al een paar keer eerder 'beleefd bij zo'n afscheid. Dan wordt er onder de jongelui soms „hevig .gekleefd". Wij ouderen snappen dat best. Er zijn zelfs huwelijken uit voortgekomen, een uitwisseling in optima for ma, mag ik wel zeggen". „En er kan aan Oxford-zijde ook helemaal niets misgaan. Die Oxford-Leiden-link heeft een dubbel bestuur. Als er een be stuurslid uitvalt om de een of andere reden, komt er meteen een ander deskundig lid voor in de plaats. Men is er hevig op gebrand, dit contact in stand te houden." Ook de voorzitter van de Engelse organisatie, John Parsons, wilde nog een keer kwijt, dat hij dit verkeer over en weer niet graag zou willen missen: „We hebben veel met elkaar gemeen. Al was het al leen maar het gevoel voor hu mor, dat ik bijvoorbeeld bij on ze Duitse vrienden niet terug vind. Ook is me opgevallen, dat Engelsen en Hollanders interes se hebben in dezelfde soort amusementsmuziek..Dat „Din- ge-dong" van jullie zou zó een Brits succes geweest kunnen zijn.." Over een jaar gaat Leiden met een legioen naar de overzijde van de Noordzee. Op „herha ling". Mét een Boerenkapel, die de Britse zelfverzekerdheid een fikse knauw gaat geven. Oxford is er alles aan gelegen om één keer in de twee jaar naar Lei den over te komen. Een heel jaar lang wordt er via allerlei acties geld ingezameld. Er zijn fancy-fairs en loterijen om ieder deelnemer in het bezit te stellen van een reisbiljet ten bedrage van ongeveer 130 gulden. Er worden vakanties voor opzij ge zet. Zo blijven Leiden en Ox ford elkaar uitdagen; het is een rivaliteit op het vriendschappe- lijkste niveau. Burgemeester Vis (die vorige week tijdens de ont vangst ten stadhuize sprak van „een ontmoeting van vrienden die slecht bij kas zitten" - want Oxford heeft het volgens John Parsons ook niet al te breed) meende, „dat we nu al zoveel bij elkaar komen, dat we nou maar eens geen geschenken moeten uitwisselen. Uiteindelijk weten we niet meer wat we elkaar moeten geven". In Oxford leren de Leidenaars een heleboel, in Leiden steken de mensen uit Oxford heel wat op. Voorzitter van het Leidse comité Aad van der Pompe: „Die jongens passen zich hier helemaal aan: geen Engels ont bijt, Nederlands geld, Neder lands bier, een Nederlands café. Nou, dat vinden ze wel wat, die knapen. Ze zouden het niet an ders willen hebben". Gisteren kwam onder reelijke weersomstandigheden het hoog tepunt van de Oxford-visite: een bustocht naar „het zuiden des lands", met o.a. een bezoek aan het Evoluon te Eindhoven. In Oisterwijk werd tenslotte gedi neerd, waarbij van Leidse zijde nog wat cadeautjes over de tafel kwamen („als beloning voor het goede gedrag, de laatste dagen", aldus burgemeester Vis). Op een paar hardnekkige uitzonderin gen na kroop men gisteravond na aankomst te Leiden bijtijds onder de wol, want zo'n week mag nou wel fijn zijn, maar je wordt er ook moe van. Vanmor gen was er de ontroering, die onopgesmukt en traditioneel is: tot het volgend jaar, Oxford..! Ton Pieters Burgemeesters bij BB-jubilaris 6>e heer J. P. van der Meulen werd giste ren in het zonnetje gezet, omdat hij veer tig jaar in dienst was van de Bescherming Burgerbevolking, A-kring afdeling Leiden. Op de foto van links naar rechts: de burgemeesters Brouwer de Koning van Woubrugge, Van der Haven van Leider dorp, Gallas van Alphen aan den Rijn en Smolders van Alkemade. Zittend: links de heer Laurens, hoofd van de B.B. afdeling Leiden en rechts de jubilaris. De heer Van der Meulen is werk zaam bij de B.B. als hoofd van de afdeling opleidingen, oefening, paraatheid en vei ligheid. Kortgeleden is het 300.000e cultureel jongeren paspoort aange vraagd. De feestelijke uitreiking van dit „mijlpaal-exemplaar" zal op 19 april plaatsvinden door de staatssecretaris van CRM, de heer W. Meijer. Dat zal gebeuren in en om de muziektent „De stenen Brug" in Alkmaar. Het cultureel jongeren paspoort was in 1961 een Amsterdamse primeur. In dat jaar hadden 7000 Amsterdamse jongelui van 15 tot 22 jaar zo'n paspoort op zak, waarmee ze voor aanmerkelijke reducties toegang kregen tot theaters, concertzalen en musea. Den Haag, Zaandam en Maastricht volgden in 19Ó2, Wormerveer, Hilver sum en Utrecht in 1963 en in 1964 waren Enschede, Rotterdam en de provincie Zeeland toe aan een „eigen" jeugd- of jongerenpas- De leeftijdsgrens is inmiddels verruimd van 15 tot 25 jaar. De prijs van een paspoort bedraagt 4,50 (soms zelfs minder) en geeft als regel 50 pet reductie op theaters en concertzalen. Musea zijn gratis toegankelijk voor de houders van het CJP. Andere concrete gebruiksmogelijkheden van het CJP: galerieën en exposities, filmhuizen (en soms bioscopen), disco- artho-, en biblio theken, tijdschriftabonnementen, (bulk)boeken, creativiteitscursus- sen en -clubs en (op beperkte schaal) grammofoonplaten. De Keukenhof m iisse Altijd goed voor n geweldig dagje uit Bezoek deze bloeiende bloemenhof en bewonder Duizend en één verschillende i bloemen J Altudweer j nieuw, altijd f weer anders Kom 't ontdekken Aanslag Het Kroatische ver zet heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag die zaterdagavond is ge pleegd op de vice-consul van Joegoslavië in Lyon, Mladen Djogovic. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Politie-bus Op dinsdag 8 april staat er op het Stadhuisplein van 10.30 tot 20.00 uur een z.g.n. wervingsbus van de politie. Geïnteresseerden in het werk van de politie kunnen er vrij in rond kijken. Paaslunapark Door het wisselvallige weer heb ben de kermisexploitanten dit keer maar een magere boter ham op het Leidse Paasluna park verdiend. De enige dag die er een beetje tussenuitsprong was tweede Paasdag. Op alle dagen was het 's avonds bijzon der rustig. Vandaag draait de kernmis voor de laatste dag. Hasj Vrijdagavond zijn op de Lam mermarkt twee meisjes en twee jongens, in leeftijd variërend van 17 tot 22 jaar, aangehouden, omdat zij in bezit waren van een blokje hasj, 7 hasj pijpen, 19 spuiten en 200 injectienaalden. inbraak is zondag een 53-jarige man zonder beroep en zonder vaste woon- en verblijfplaats aangehouden, die inmiddels be kend heeft Inspecteur Zilver voor ambtenaar Messteken Wetthouder C. J. D. Waal heeft hier net een zilveren ere-medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau opgespeld bij de heer C. J. de Waal, die gisteren veertig jaar in dienst was van de overheid. De heer C. J. de Waal is thans werkzaam als monteur bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in Leiden. Van maandag- op dinsdagnacht js bij een guzie in een woning san de Apothekersdijk, een 27- jarige Marokkaan door messte ken in hals en buik levensge vaarlijk gewond. De steken wer den toegebracht door een 31-ja- rige landgenoot Discriminatie Van maandag op dinsdag zijn drie jongens op heterdaad be trapt bij het bekladden van ra men. De jongens, in leeftijd va riërend van 15 tot 18 jaar, had den op een raam in de Haarlem merstraat „Verboden voor ne gers" geschilderd. Tegen de jon gens is proces verbaal opge- Café-roof Amsterdam aan de Oude Vest. Uit het café werden 900 gulden en 10 antieke tegeltjes ter waar de van 4000 gulden gestolen. Uit de huiskamer naast het café werd ook nog een bedrag van 1400 gulden gestolen, dat onder een zitting van een bank verbor gen was. In verband met deze De. heer A. Boogaard, al ruim 16 jaar werkzaam als inspecteur van het lager onderwijs in Lei den, is benoemd tot hoofdin specteur van het lager onder wijs in de 2e hoofdinspectie. Mede namens de gemeente- en schoolbesturen in de inspektie Leiden zal het gemeentebestuur van Leiden de heer Boogaard een afscheidsreceptie aanbieden en wel op woensdag 9 april 's middags tussen 4 en 6 uur in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis. Burgerlijke stand Geboren: Diana d.v. A.W. van Bohemen M. Smit, Derya d.v. M. Mercan N. Artas, Tim Jordi z.v. F.A. Sjollcma M.H. Gasille, Ma ria Wilhelmina Bianca d.v. H.T.J. Knijnenburg J.H.L. Bon- te, Erna Tamara d.v. W.F. van Leeuwen E.A. AUaart, Marit Eli- ne d.v. D A. van der Ham L.C.H. Bakker, Mélanie d.v. C. Hulsbos G.M.C. de Faber. Overleden: A. Konijnenberg geb. 26 juni 1897 echtgenote va- n: G. van Herk, H.W Hoogka mer geb. 17 feb. 1900 man; H. Kok geb. 27 jov. 1888 man, M. Huijbers geb. 25 juli 1972 zoon. R. Veltman geb. 5 sept. 1910 man, A.A. van Zijl geb. 3 mei 1906 man. Gehuwd: R.H.F. Bakker en Y.S. de Ru, W. Neuteboom en C.P.M. l'Ami, H. Arnoldus en P. van der Heijden, J.J. Stikkelorum en J.E. van Wezel, C.J. Trouwee en A.A. van Egmond, J.E.A. Dre- sen en M.J.E. Kriellaars, W.F.P. van der Maden en M.J.T.M. Goddijn. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. „The Towering Inferno" 14 jaar, dag.: 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919; ..It's in the air" a.l.. dag. 19.00 en 21.15 uur. donderdag 27/3 tot en met woensdag 2/4 kindermatinee: „Tarzan in New York" a.l., dag. 14.30. Udo: Steenstraat 39. tel. 24130; „Keetje Tippel" 18 jr.. dag.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „Jesus Christ Superstar" a.l., da- g.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. bei de Paasdagen: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875, „Rooie Sien" 14 jr, dag.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. ..Het is pas goed. als een tiroler het doet", 18 jaar. dag.: 19.00 en 21.15 uur. Kindermati nee. Walt Disney film (titel nog niet bekend), dagelijks om 14.30 uur. nachtvoorstelling: „Ninotsch- ka weet wat vrijen is" 18 jaar. vrijdag- en zaterdagavond om 23 30 uur. De redactie behoudt zich het recht voor brieven verkort weer te geven. Voor„ publicatie In aanmerking komende stukken- worden met de volledige naam van de inzender ondertekend. Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie het met de strekking van deze me ningen eens is. Stralings gevaar in Leiden Als aanstichter van de diskussie, die ontstaan is rond het radio-actieve laboratorium-afval n.a.v. een interview van mij in Aesculinair, het Leidse subfaculteitsblad van Farmasie, met dokter Dijkstra van de afdeling stralingshygiëne van de univer siteit, lijkt het me noodzakelijk wat recht te zetten en mij van wat blaam te zuiveren. Onder de koppen "De werkelijkheid omtrent stralingsgevaar Leiden" en "Vals geciteerde arts F. Dijkstra zet paniek-verhaal recht" schreef de Leidse Courant j.l. zaterdag een artikel van dubieus allooi. Voor iemand, die het originele interview niet gelezen heeft (aan te vragen bij ondergeteknde), moet ik nu wel als moedwillige rellenschopper worden beschouwd. Edoch, dat ben ik niet. Dat er zoveel beroering is ontstaan komt door een foutieve kop in het Leidsch Dagblad ("Onvoldoende toezicht op radio-aktief af val") en doordat het interview slecht werd gelezen. Volgens de LC zou ik Dijkstra niet gedane uitspraken in de mond hebben gelegd en vals geciteerd hebben. Dit noem ik zwart-ma- •kerij. Nadat ik Dijkstra hierover had opgebeld zei hij mij, dat er voor wie goed leest van geen "paniek-verhaal" sprake kan zijn en de inhoud correkt is. Ons enige verschil van mening is of hij tijdens dat interview toen hij sprak van "verzwegen bcsmèttingsgevallen" op Leiden doelde of op heel Nederland. Volgens mij op het eerste, volgens hem sprak hij over de landelijke situatie. "Want landelijk", zo zei hij mij nu. "zijn mij wel verzwegen ongelukken bekend, maar in Leiden weet ik er geen. In het artikel van de LC zegt hij, dat er nog nooit iemand blijvend letsel heeft opgelopen. Dat geloof ik direct, omdat dan de besmettende dosis straling wel heel hoog moet zijn. Maar dat er nooit "lichtere" besmettingen zouden zijn geweest, lijkt me onwaarschijnlijk. Deze kunnen zich pas na plm. 30 jaar openbaren d.m.v. kanker. Deze noemt Dijkstra echter niet in de LC, behalve dat ene geval, waarbij iemand 3 rem had opgelopen. En als er toch besmettingsgeval- letjes zijn, dan zal dat Dijkstra heus niet altijd worden verteld. Verder wordt in de LC gesuggereerd, dat ik de "toereikendheid van de veiligheidsmaatregelen die men in Leiden in acht neemt bij het gebruik van radio-aktieve stoffen" aanval. Dit is niet uit mijn artikel te destilleren. Evenmin dat ik zou beweren dat de situptle "gevaarlijk" zou zijn. Wat ik in het "gewraakte artikel" over de afvalvaten van RCN schreef, wordt nog steeds door Dijkstra onderschreven. Deze vaten worden door radioactieve oplosmiddelen aangetast, zij het dat ze pas na maanden doorrotten. Maar omdat RCN maar vier maal per jaar deze vaten komt ophalen wordt het spul zolang provisorisch in bestendiger vaten als mandflessen be waard. Dijkstra zei mij indertijd hierover: "Ik ben daar tegen, maar er is geen andere oplossing. RCN schrijft het nu eenmaal zo voor en ze hebben geen vaten die tegen oplosmiddelen kunnen. Ze nemen alleen hun eigen vaten mee. "Volgens de LC suggereer ik hier NB. mee dat dit grote risiro's met zich mee brengt. Na deze zg. rechtzettingen op het interview in Aesculinair heft de LC jubelende kreten aan over de contröle-structuur waaron der in de Leidse laboratoria wordt gewerkt. Deze voorstelling van zaken is, zo verzekerde Dijkstra mij telefonies, geheel voor rekening van de journalist. Er wordt gesproken van vijf contróle-'Magen". Laag 1 wordt de rijksoverheid genoemd en de arbeidsinspectie en inspectie van milieuhygiëne laag 2. In werkelijkheid controleert het rijk niet op zich, maar doen de inspecties dit voor hem. Laag 1 en 2 zijn dus identiek. Bovendien zegt Dijkstra (en ook onderen) hiervan: "Het over- heidstoczicht is niet daadwerkelijk. In de praktijk komt er weinig van dit toezicht terecht, omdat de inspecties erg onderbemand zijn." Dat Is gewoon zo. Laag 3 wordt het college van Bestuur genoemd, maar die laat het over aan de deskundi gen in de laboratoria ("laag 5"). Maar laag 4, een centrale stralingsbeschermingsdienst, een afdeling die wél effectief en onafhankelijk zou kunnen controleren en volgens de wet er zou moeten zijn, ontbreekt Dijkstra noemt dit een groot vacuüm en zegt: "Administratieve fraude is nog altijd moge lijk." In de LC staat, dat Dijkstra in 1976 met deze stralingsbe schermingsdienst hoopt te beginnen. In Aesculinair zei hij: "Ik weet zeker dat het in ieder geval niet gebeurt. Het is al mooi als we het eens worden over wie bv. het personeel levert, het AZL of de universiteit" Dat in de LC mijn hele artikel als zijnde min of meer lasterlijk en opruiend wordt gekraakt is onterecht, ook volgens Dijkstra. Ons enige verschil van mening is: bedoelde Dijkstra "Leiden" of "Nederland" toen hij sprak van verzwegen besmettingsge- vallen. In beide gevallen natuurlijk niet goed te praten. Jammer is, dat de LC niet ingaat op het ontbreken van tanks onder de gootstenen van de Bloedbank van het AZL en het isotopenlab van Botanie en wellicht elders ook. Volgens de kernenergiewet moeten die er zijn. Dijkstra zei daarover in Aesculinair: "Het is stom. dat ze er nog niet zijn. Het is een onaanvaardbare situatie. Je moet maar geloven dat het ofval echt wordt opgeslagen. Maar het gebeurt overal, dat er dom weg door de gootsteen wordt gespoeld. De discipline is niet goed te noemen." De meest saillante uitspraak van Dijkstra in Aesculinair is wel: "De veiligheid is een sluitpost van de universiteit" En daarmee laat hij zien, dat een discussie als deze van groot belang is en daarom ook door Aesculinair is "uitgelokt". Renout van Gulick, Salvatorhof 14, Leiden. (Ingaan op deze reactie zou lelden tot een welles-nietes discussie tussen de heer Van Gulick enerzijds en de heer Dijkstra en de LC anderzijds. De heer Dijkstra, hoofd van de afdeling stralingshygiëne aan de Leidse universiteit, blijft er bij dat hem in het artikel in Aesculinair uitspraken in de mond zijn gelegd die hij niet heeft gedaan, dat de inhoud van die uitspraken de kwalificatie nonsens verdient en dat de strekking van het betrokken verhaal in zijn geheel onjuist Is. Dijkstra blijft ook van mening dat het artikel dat de LC van Jongstleden zaterdag over deze materie publiceerde "uit-, stekend" is. Red.)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3