Keizer Merckx nam twijfel weg Fred Imhoff zeilde FD naar tweede plaats Maertens bij absentie Merckx heerser in België Tweede plaats voor polojeugd JOOP ZOETEMELK: ALSOF IK OP EEN DRIEWIELER ZAT Wereldrecords blijven sneuvelen in Alma Ata Cambridge zette traditie voort Rolhockeyers verdienstelijk DINSDAG 1 APRIL 1975 MEERSSEN De ontreddering was groot na afloop van de tiende Amstei Goldrace. Stilletjes, met bedrukte gezichten, verdwenen de coureurs die geacht werden tot de categorie favorieten te behoren. De nederlaag was dan ook hard aangekomen. Eddy Merckx had weer eens keihard toegeslagen. Had opnieuw geschie denis geschreven. De „golden wonderboy" uit België had weer gedemonstreerd wat pure klasse, doorzettingsvermogen en tak- tisch vernuft voor geweldige wapen kunnen zijn. Op het moment dat de hele wielerwereld zich opmaakte de superkampioen aller tijden dan eindelijk eens definitief uit de wielen te rijden, kwam diezelfde Merckx terug. Was zijn zesde overwinning in de klassie ker Milaan—San Remo al een indicatie geweest, in het zonnige, maar koude Limburgse heuvelland nam de keizer de na Parljs-Ni- ce ontstane twijfel definitief weg. Toen het er op aankwam, kon niemand hem volgen. Freddy Maertens, alom aangeduid als de kroonprins, mocht tot op een kilometer van de streep aan zijn wiel zitten. Daarna werd ook deze vedette tot een figurant gedegradeerd. Eddy Merckx won voor de tweede keer in zijn carriere de Amstei Goldrace na een dramatisch wedstrijdverloop. Want niemand minder dan Joop Zoetemelk was de grootste ver liezer. De Franse Nederlander, die door een lichte blessure acht dagen niet had kunnen trainen, werd op eigen terrein verne derd. Voor het eerst sinds jaren werd hij volledig uit de wielen gereden. Op de smalle, steile helling (twintig procent) van de Keuterberg moest de klimmer Zoetemelk zijn grote rivaal la ten gaan. Waar anderen echter om de grote waarheid heen- draaiden, was Joop Zoetemelk onthutsend eerlijk. Als een spor tieve verliezer en groot sport man biechtte hij op „Merckx reed formidabel goed. Hij heeft alles gecontroleerd, Op ieder bergje zat hij op kop. Hij regel de de zaak zoals hij wilde. Tot de Keuterberg kon ik bijblijven. Toen leek het wel of ik stilstond. Piet van Katwijk en Luc Leman die al eerder er waren afgere den, haalden mij in alsof ik op een driewieler zat Ik had de Amstei Goldrace graag uitgere den, maar ik had beslist geen kracht meer". Verdwenen Zoetemelk was de grootste, maar dus overigens beslist niet de enige verliezer. Ook erkende renners als Gerrie Knetemann, Cees Bal, Knudsen, Delisle en Dietrich Thurau kwamen in het stuk niet voor. Met inspanning van alle krachten konden zij Merckx lang blijven volgen. Tot het moment dat de Belg de tijd rijp achtte om definitief weg te sprinten. Hennie Kuiper, die eveneens bij de koplopers zat, vertelde daarover: „ik kon er niet meer bij komen. Ineens sprong Merckx weg. Hij sprong naar een viertal motorrijders die ons begeleidden en was me teen verdwenen. Alleen Maer tens kon nog meekomen". Wat een ontketende Merckx in vorm allemaal nog kan, werd op de daarna volgende tien kilome ter duidelijk. Knetemann: „Uit gezonderd Bruyere en Pollentier hebben wij alles gegeven. En toch pakte hij bijna twee minu ten op ons. Ongelooflijk". De kracht van Merckx was inder daad opmerkelijk. En maakte Maertens duidelijk, dat zijn weg naar de top voorlopig geblok keerd blijft. Immers, als hij had willen aantonen dat hij werke lijk de supervedette wil worden, had hij in het tweegevecht met Merckx, het eerste sinds de we reldkampioenschappen in Bar celona, zijn faam moeten bewij zen. Het lukte hem niet. Uiteind elijk had hij het louter aan het tactisch vernuft van Merckx te danken, dat zijn beslissende de marrage pas op een kilometer van de eindstreep werd geplaat st. Wanneer Merckx had gewild, had hij Maertens op de Cauberg al definitief op achterstand kun nen zetten. Maar de crack der cracks liet zijn hersens weer eens verschrikkelijk goed wer ken. Wanneer bekend.zou wor den dat Maertens uit het wiel was gereden, zou de sterke ploegmakker van Maertens de Flandriacoureur Pollentier ook weer „onderin de beugels" grijpen, waardoor het afstoppen voor zijn eigen knecht Bruyere wel eens een te grote opgave zou kunnen worden. Daarom plaatste Merckx zijn coup pas in het zicht van de finish. Kapot En zo kwam er een einde aan een bijzonder aantrekkelijke klassieker. Een wielergevccht over 238 slopende kilometers waarin vanaf het eerste mo ment strijd werd geleverd. Dat was vooral te danken aan Nidi den Hertog en ex-wereldkam pioen Harm Ottenbros. De bei de Frisol-coureurs demarreer- OOSTENDE Bij afwezigheid van Merckx en zijn Molteni's heeft Freddy Maertens zich dit weekeinde opgeworpen als de absolute heerser in de Ronde van België. Zondag won hij met Pollentier de tijdrit voor koppels, hij voegde er een ritzege aan toe in de etappe van Genk naar Kampenhout en voltooide de paas-trllo- gie gistermiddag in Oostende met een nieuwe sprintzege uit een kopgroep van veertien man. De rit van gisteren, 185 kilometer tussen Kam penhout en Oostende, ontwikkelde zich volgens de bekende lijnen van de Vlaamse klassiekers. Kleine aanvallen, die zonder resultaat bleven. Breuken in het peloton met de sterksten in het eerste deel en hergroeperingen, waaraan slechts de zwaksten van de dag niet konden deelnemen. Tot die renners behoorden Ceulen en Schepers. Nadat Maertens en zijn plocgmak- kers in de eerste anderhalf uur van de koers hadden geprobeerd een definitieve scheiding tot stand te brengen, reed na tachtig kilometer het complete peloton weer broederlijk bij een. Na 110 kilometer vormden, zich tegen de wind in, twee waaiers, waarbij 42 man in de eerste groep reden. Pintens, Van Sweevelt en Den Hertog berustten niet in de nederlaag en gingen gezamenlijk op jacht Zonder succes overigens. Op de brede rechte weg naar Oostende, tien Kilometer voor de eindstreep viel de beslissing. Veertien renners maakten zich los. De Waal probeerde te ontkomen aan een sprint met- Maertens, De Witte, Verbeeck, Swerts, Raas, Pollentier, De Geest, Jan van Katwijk, Gijze- mans, Van Roosbroeck, Demeyer Osler en Pa- suello. Zijn poging was vergeefs en in de sprint toonde Maertens zich opnieuw de sterkste.BAR- CELONA Jos Bruyere heeft gisteren de eerste etappe van de Catalaanse week, een rit over 1% kilometer van Hospitaiet de Llobre- gat naar Valls gewonnen. Bruyere ontsnapte een duizend meter voor de finish uit een kopgroep, van dertien renners bij wie zijn ploeggenoten Merckx en Van Looy. Aan de streep had hij nog vijftien meter winst over op Van Linden, Van Looy, Merckx en de andere renners uit de eerste groep. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Bruyere (Bel.) 196 km. van Hospitaiet de Llobrcgat naar Valls in 6 uur 2 minuten en 53 seconden, 2. Van Linden (Bel.) 6.2.54, 3. Van Looy (Bel.), 4. Merckx (Bel.), 5. Knetemann (Ned.), 0. Martos (Spa), 7. Gimondi (Ita.), 8. Zoetemelk (Ned.), 9. Ocuna (Spa 10. Vianen (Ned.), 11. Houbrechts (Bel.), 12. Fraccara (Ita.), 13. Seznec Gio (Ita.) 6.03.27, 15. Misac (Fra.) allen dezelfde tijd als Van Linden, 14. Santambrogio (Ita.) 6.03.27, 15. Misac (Fra.) z.t. 50. Bal 6.03.28. den bij het vertrék en verwier ven zich een knappe voor sprong van ruim vier minuten. Na honderd kilometer moest Harm Ottenbros afhaken: „Ik was kapot. Nidi reed geweldig. Ik moest invallen. Van tevoren wist ik dat deze afstand op dit traject voor mij te veel was. Toen ik dan ook hoorde dat Nidi vanuit het vertrek wegwil- de, heb ik gezegd: ik ben je man". De beide dapperen, die van te voren wisten dat de strijd verlo ren zou gaan, verwierven met een doldrieste actie toch veel respect. Vooral Nidi den Hertog, die na het afhaken van Harm Ottenbros nog eens vijftig kilo meter in zijn eentje doorraasde. Alle aanmoedigingen van de duizenden langs de wegen ten spijt moest hij tenslotte echter toch het hoofd buigen. De door Merckx persoonlijk ontketende tegenaanval was te sterk. Het enige dat Nidi den Hertog nog kon doen, was krampachtig aanklampen. Ui teindelijk echter moest hij op het zoveelste heuveltje de groep laten gaan en kwam tenslotte als zeventiende binnen met een achterstand van negen minuten. Het peloton van twintig kanslo ze dapperen arriveerde overi gens pas zeventien minuten na Merckx. Er was orde op zaken gesteld. In de Catalaanse week zal de komende dagen wel duidelijk worden hoe groot de door Merckx uitgedeelde klap werkelijk is. De nauwelijks gete kende Belg was vol vertrouwen voor die nieuwe confronatie. „Normaal zou ik de Ronde van België rijden. De Catalaanse Week heeft echter de voorkeur gekregen. Ik Vind het best. Ik heb nu een dag extra rust en bovendien is het in Catalonië warmer. Dat is niet onbelang rijk". De concurrentie is ge waarschuwd! Peter van Putten LOOSDRECHT - Bij af wezigheid van de beste Nederlandse FD-zeilers heeft de sterke Oostduit- se afvaardiging zich op permachtig getoond bij de Paaswedstrijden op Loosdrecht. In een veld van 22 zeilers bezetten de Oostduitse zeilers de eer ste vier plaatsen. In de vier wedstrijden op de Loosdrechtse plassen waren de vier Oostduit sers steeds bij de eerste zes. Een resultaat dat een enigszins vertekend beeld geeft van de situatie, om dat niet alleen de sterkste Nederlandse FD-Zeilèrs naar San Remo waren af gereisd, maar eigenlijk de hele internationale top. In San Remo namelijk start ten 123 FD's uit tien lan den. DEN HAAG - De Laser-zeilers hebben in het paasweekeinde hun eerste nationale krachtme ting gehouden op de Kralingse plassen. Doordat er zeventig in schrijvers waren, moest het veld worden gesplitst in een A- en een B-klasse. Veruit de sterkste was Henk van Gent, die drie keer als win naar door de finishlijn ging, een keer tweede werd en de strijd zaterdag had geopend met een derde plaats. De belangrijkste uitslagen zijn: 1. Van Gent 3-1-2-1—1, 2. Pels 1—6—52—2, 3. Stuy 4uitgeval len—1—3—4, 4. Cortlever 2-2-18-5—13. 5. Rutgers en Pauli. KOPENHAGEN - Groter over macht dan van de Oostduitser Schwartz bij de internationale Solingwedstrijdcn op de Sont onder Kopenhagen was niet denkbaar. Schwartz won de vier wedstrijden die werden ge zeild, de vijfde moest worden afgelast wegens een sneeuw- .storm. Er was dus geen aftrek mogelijk van de slechtste uit slag. Rien Roozendaal eindigde als zevende in het eindklassement, waarmee hij de huidige wereld kampioen, de Deen Hoy Jensen, die op eigen water voer, nog net achter zich hield. Heike Blok bezette de tiende plaats in de eindklassement. Er waren 35 deelnemers uit 11 landen. Geert Bakker, het derde Soling- lid van de Nederlandse kern ploeg streed in een veld van 54 deelnemers bij Palma de Major ca. Willi Kuhweide, de Europese kampioen uit West-Duitsland werd winnaar voor zijn landge noot Hirt, de Oostenrijker Rau- daschl en de Italiaan Albarelli. Bakker maakte de volgende uit slagen: 15—8 4 5—12 en mocht derhalve zijn vijftiende plaats uit de eerste wedstrijd aftrekken, waardoor hij op de elfde plaats eindigde. SAN REMO - De FC-week in San Remo heeft, door de weers omstandigheden, slechts uit een wedstrijd bestaan. Een keer moest een face worden afgelast wegens een opgestoken Mistral, aan de andere kant verdwenen drie wedstrijden van het pro gramma omdat er te weinig wind was aan de Italiaanse Rievera. De enige wedstrijd die gehou den werd leverde een overwin ning op voor de zilveren-medail lewinnaars, van Kiel, de Franse broers Paillot. In het zeer sterke veld van 123 deelnemers uit tien landen eindigde Fred Imhoff in de ene wedstrijd die werd ge houden als tweede, Vollebregt werd zevende. De Nederlandse tweeling kwam bij de bovenboei nog als eerste door, lag bij de onderboei nog in tweede positie achter Paillot maar kreeg daar na moeilijkheden met de spina ker en zakte terug naar de ze vende plaats. De uitslag is: 1. Paillot (Fra), 2.1m- hoff (Ned). 3. White (Eng). 4.Seid- l(Wdl), 5.Hotz (Zwi). 6.Musto(Eng), 7.Vollebregt (Ned.) Aan de Franse Riviera begon zondag de vooroiympische week van Hyeres voor Finnjol- len en 470-ers. Door de mistral konden de tachtig Finnjollen uit negentien landen gisteren niet starten voor de tweede wedstrijd. De eerste race werd gewonnen door de Italiaan Pelaschier. De Nederlandse afvaardiging Kruyer, Vollebregt en Yntema eindigde in het midden van het veld. Bart Jan Wilton werd ge diskwalificeerd wegens een te vroege start. In de 470-klasse heeft Van Werkhoven zondag redelijk meegedaan met een achtste plaats. De andere Nederlanders, Van Vianen en Louwers moes ten met materiaalschade naar de kant. Gisteren eindigde Van Werkhoven als 33e, Louwers en Van Vianen voltooiden de twee de wedstrijd wel, maar behoor den niet bij de eerste veertig aankomenden. Pelaschier(Ita), 2.Howlett(Eng), 3.Montedegui(Fra), 26.Kruver, 30.Peter Vollebregt, 35. Yntema. 470-klasse zondag: l.Guyader(- Fra), 2.Aaster (Noo), 3.Crebi- n(Eng), 8.Van Werkhoven(Ned), Maanag: 1: HubnerfWdl), 2. Guyader(Fra), 33.Werkhoven (Ned.). .Fuente niet in Parijs-Roubaix VITORIA De beste renners van de Spaanse wielerploeg „Kas", Lasa, Fuente, Perurena en Aja, hebben besloten dit jaar niet in te schrijven voor Parijs- Roubaix en de belangrijkste Belgische klassiekers. Zij willen zich meer gaan toeleggen op de een- en meerdaagse koersen in Spanje. Zwaarge wicht Adelaar won in Wenen WENEN Peter Adelaar heeft bij internationale judowedstrij den te Wenen de eerste plaats veroverd in het zwaargewicht. De Nederlander versloeg in de finale de Oostenrijker Pollar. De winnaars in de andere ge wichtsklassen van dit toernooi, waaraan judoka's uit acht lan den deelnamen, ziin: licht: Tuncsik (Hong), weiter: Hetenyi (Hong), midden: Hargesheimer (WDld), half-zwaar: Neureuther (WDld). ALMA ATA De stroom van wereldrecord verbete ringen op de Medeoschaatsbaan van Alma Ata in Kazakstan (Sovjet-Unie) blijft aanhouden. Tijdens de wedstrijden voor de Russische sprintkampioenschap pen zorgden Tatjana Averina en Jevgeni Koelikov voor fantastische tijden op de 500 meter, respectieve lijk bij de dames en bij de heren. Tatjana Averina uit Gorki bracht het wereldrecord 500 me ter dames met een tijd van 41.06 seconden maar liefst 0.63 secon den omlaag. Dit record stond sinds enkele dagen met 41.69 seconden op naam van Ljoebov Satjikova. Vera Krasnova bleef met een tijd van 41.30 seconden ook nog zeer ruim onder het vorige record. Bij de heren baarde Jevgeni Koelikov opzien met een schitte rende tijd van 37.00 seconden op de 500 meter. Hiermee was hij 0.2 seconde sneller dan op 28 maart op dezelfde baan. Ale xander Safronov (37.42) en Vla dimir Kasjej (37.47) waren ook LONDEN Cambridge heeft de traditionele roeirace op de Theems tegen de ploeg van Oxford gewonnen. De acht van Cambridge bleef de tegen standers drie en driekwart lengte voor en liet een tijd van 19 minuten en 27 seconden afdrukken over de 6740 meter. Oxford moest enige tijd met zeven man roeien daar de man aan slag de controle over zijn riemen verloor. Cambridge ze gevierde voor de 69e keer in 121 races. Cambridge veroverde op Oxford een voorsprong van drie en driekwart lengte. sneller dan ooit Tatjana Averina en Jevgeni Koelikov blijken tijdens de wed strijden om de Russische sprint- titcls, vrijdag en zaterdag op de Medcobaan te Alma Ata, ook de wereldrecords puntentotaal ver beterd te hebben. Tatjana Aver ina had een totaal van 168.285 punten. Dit record stond sinds 2 maart met 172.540 punten op naam van dc Amerikaanse Young. Koelikov had 153.250 punten en dat was 0.140 punten meer dan het totaal van zijn landgenoot Valcri Moeratov (18 maart van dit jaar). Tatjana Averina verbeterde op de Medeobaan ook haar eigen wereldrecord op de 1000 meter. Zij realiseerde een tijd van 1.23.6. Dit record stond op 1.25.29. In nauwelijks veertien dagen tijd zijn op de Medeobaan zes tien wereldrecords verbeterd. HEIDELBERG West-Duits land heeft voor de derde keer het internationale waterpolo- toernooi voor jeugd ploegen ge wonnen. Op de slotdag wonnen de Duitsers eerst van Neder land, dat tot dat moment nog ongeslagen was, met 10-3 en slo ten hun reeks overwinningen af met een zege van 8-7 op Spanje. Resultaten: West-Duitsland—Ne derland 10—3, Nederland Frankrijk 9-4; Nedcrland-Span- je 8-7; Nederland-Itahë 6-5. Eindstand: West-Duitsland 5 10 48-23 Nederland 5 8 35-32 Spanje 5 5 48—37 Italië Joego Slavië Frankrijk 5 33-28 2 32—40 0 15—45 WURZBURG - Het Nederlands seniorenwaterpoloteam verloor zaterdag ook zijn tweede wed strijd in het drielandentoernooi te Wdrzburg. West-Duitsland ze gevierde met 4-3 (0-0, 3-1, 1-1, 0-1). Voor de Nederlandse tref fers zorgden Van Zeeland, Ke- man en De Zwarte. Eindstand: 1. Joegoslavië 2 2 0 0 4 7-4 2 West-Duitsland 2 10 12 6-6 3 Nederland 2 0 0 2 0 5-8 MONTREUX Het Nederlandse rolhockeyteam heeft tijdens een toernooi in Montreux een verdienstelijke overwinning behaald op Argentinië. Dc uitslag was 6-5. Eerder had de ploeg verloren van Italië (5-0) en Spanje (7-2). Tegen West-Duitsland werd een gelijk- tUÉri 'a zijn laatste ontmoe- Eddy Merckx temidden van zijn ploeggenoten Joseph Bruyère (links) en Frans van Looy. Harm Ottenbros (rechts) en Nidi den Hertog veroverden onmiddellijk na de start een voorsprong, die opliep tot vier minuten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9