£eidóe (2owamt Thieu verliest snel terrein, Lon Nol ,,op reis'9 naar VS kreeften. Rustige pasen met 700.000 buitenlanders JONGEN (3) SCHIET MOEDER IN BUIK Kissinger nog 2 jaar minister POSTTARIEVEN WEER OMHOOG om Elfvoudige moord in VS Dinsdag 1 april 1975, 65e jaargang no. 20081 DAGBLAD VOOR ZüiD-HOLLAND Le Mépris De speelfilm Le Mépris van Jean-Luc Godard naar een boek van Alberto Moravia, met Brc- gitte Bardot op Ned. II om 20.35 uur. Deze film wordt om 22.15 uur gevolgd door het Simplisties Verbond. Op Ned. I deel 4 van Sam om 20.21 uur Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Maximum temperaturen circa 7 graden. Morgen zon: 6.1419.14 Maan: 1.399.56. Schev. hoog.: 7.00-19.29. Laagw.: 2.46-15.11. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar schatting 700.000 buitenlanders hebben in het paas weekeinde een bezoek aan Nederland gebracht. Vorig jaar waren dat er één miljoen, maar toen viel pasen twee weken later en was er een periode van mooi weer aan vooraf gegaan. In dit weekeinde, waarin de sneeuw in het zuiden voor een „witte pasen" zorgde, hebben zich in het verkeer weinig problemen voorgedaan. Er zijn in het verkeer in ons land twaalf mensen om het leven gekomen: in West-Duitsland eiste het verkeer hon- [oaen. vooral Duitsers die naar ons land kwamen, en verder ook veel Fransen en Belgen en in Duitsland gelegerde Amerikanen. De meeste toe risten trokken naar het westen, waar derd dod< Amsterdam en de Keukenhof de grote trekpleisters waren. Het onderbrengen van de toeristen leverde weinig pro- .blemen op. Hotels en pensions in de toeristencentra waren wel vol, maar van een echte paasslag om de bedden was geen sprake. De Keukenhof trok overigens ruim de helft minder men sen van vorig jaar: 75.000 tegen 160.000. Naar Madurodam kwamen 44.000 mensen (vorig jaar 64.000), het Amsterdams Rijksmuseum trok 26.000 bezoekers (26.850), de Efteling 25.000 (40.000), de Scheveningse Pier 13.183 (18.000), Duinrell 10.000 (18.000). Onder de verkeersslachtoffers waren drie buitenlanders: een 16-jarig meisje uit Gelsenkirchen dat bij Venlo om kwam en een 24-jarige Engelse en haar 16-jarige broer die in Wormer- veer de dood vonden. Twee jongens van 18 en 16 jaar verdronken, toen hun auto uit een bocht schoot van het TT-circuit bij Assen en in een vijver terechtkwam. In Hellevoetsluis ver dronk de leider van een zeekadetten- korps uit Rotterdam toen de motor sloep, waar hij in zat omsloeg. In het Belgische Brasschaat slipte de 18-jari- ge Benjamin Boers uit Naaldwijk tij dens een sneeuwbui met zijn auto tegen een lantaarnpaal en kwam om het leven. NOG ZES WEDSTRIJDEN... Nog maar zes wedstrijden duurt de race om de landstitel, een wedloop die elk weekeinde spannender wordt In het Paasweek einde liet Feijenoord een kostbare steek vallen tegen FC Amster dam terwijl concurrent PSV moeiteloos de punten veroverde op Roda JC. Ook in de onderste regionen van de eredvisie is de strijd nog lang niet gestreden. De topscorerslijst geeft eveneens nog geen uitsluitsel. Kandidaat nummer één Willy van der Kuylen werd gisteren ingelopen door Ajaxied Ruud Geels. Toenemende spanning op alle fronten en de competitie duurt nog maar aes wedstrijden... ■HHHHI De voeten van een Zuid-Vietnamese militair bungelen uit de ruimte van het landingsgestel bij de laatste vlucht vanuit Danang voor de val van de stad (1). Aan de vleugel vn het toestel (2) is het gat te zien dat is veroorzaakt door een ontploffende handgranaat, die werd geworpen door een soldaat die ook met het toestel meewilde, en het probeerde tegen te houden (Zie over de chaos bij deze laatste vlucht pagina 11). SAIGON (UPI/Rtr) Het bewind van president Thieu van Zuid-Vietnam verliest meer en meer de greep op de gebeurtenissen in zijn land. In het afgelopen weekeinde is Thieu er niet in geslaagd de evacuatie van de gevallen stad Danang voort te zetten. De kuststrook wordt in snel tempo door de Vietkong en de Noordvietnamezen veroverd. Van morgen viel de grote stad Qui Nhon, de derde stad van het land, gelegen op 270 kilometer ten zuiden van Danang. Steeds meer gevechten worden ook gemeld uit de Mekongdelta, ten zuiden van Saigon, de rijstschuur van het land. Steeds meer blijkt dat de militairen Thieu niet meer gehoorzamen. Militairen slaan aan het plunderen in de steden die nog in handen van de regeringstroepen zijn, zij vechten zich toegang tot de voertuigen en schepen die voor vluchtelingen bestemd zijh en weigeren in veel gevallen te vechten tegen de aanstormende revolutionaire troepen. De bevelhebber van de gevallen noordelijke provincies, lt.-gen. Ngo Quang Truong, heeft geweigerd naar Thieu te gaan en blijft op zijn nieuwe hoofdkwartier aan boord van een schip ter hoogte van de stad Cam Rahn. In de hoofdstad Saigon worden al voorbereidingen getroffen voor het vertrek van buitenlanders. Met het huidige slechte moreel van de troepen achten waarne mers het niet onmogelijk dat de stad over twee maanden zal vallen. Amerikaanse deskundigen twijfe len eraan dat Zuid-Vietnam ir staat zal zijn een defensielinié rond de stad aan te leggen die bestand zal zijn tegen de vastberadenheid van de tegenstan ders. Wel zijn de Amerikanen begonnen met het verzenden van nieuwe wapens aan Saigon. Vanmor gen is een eerste toestel in Saigon geland, nauwelijks twee dagen nadat in Danang voor honderden miljoe nen dollars aan militair materieel in handen van de revolutionairen was gevallen. De door Amerika gestuurde schepen om vluchtelin gen uit Danang op te halen, zijn zondag onder zwaar vuur komen te liggen en zijn vervolgens op veilige afstand teruggetrokken. In totaal zijn ongeveer twin tig schepen voor Danang gearriveerd of onderweg naar de gevallen stad, maar het lijkt niet waarschijn lijk dat veel vluchtelingen nog gelegenheid zullen krijgen te vertrekken. Ook zijn slechts 20.000 van de ruim 100.000 militairen erin geslaagd Danang te verlaten. Bij de achterblijvers bevinden zich veel van de best getrainde troepen van Thieu. In het buurland Cambodja lijkt de strijd beslist, nu vanmorgen president Lon Nol de omsingelde hoofd stad Phnom Penh heeft verlaten voor een reis naar Thailand, Indonesië en de Verenigde Staten. Hij is vertrokken in gezelschap van premier Boret en een groot aantal medewerkers. Met zijn vertrek lijkt een van de voornaamste hinderpalen uit de weg geruimd vor onderhandelingen met het vroegere staatshoofd, de vijf jaar geleden verdreven prins Norodom Siha- noek die thans in Peking verblijft Waarnemers in Pnom Penh verwachten overigens dat een terugkeer van Sihanoek, boeddist en niet-commu- nist, mogelijk opnieuw zal leiden tot conflicten met linkervleugel van de Rode Khmer. Een van de voor naamste leiders is Khieu Samphan, de huidige vice- premier in Sihanoeks regering en bevelhebber van de Rode Khmer. Hij wordt algemeen gerespecteerd om zijn onkreukbaarheid. ..en Ajax trók weer wat bij door drie punten tegen gparta te halen Vals duizendje in Sassenheim Van onze correspondent SASSENHEIM Een juwelier aan de Hoofdstraat bleek on langs te zijn opgelicht met een vals bankbiljet van duizend gul den. Hij belde de politie, die na een uur een 24-jarige woonwaT genbewoner uit Leiden kon aan houden. De Leidenaar had de gouden voorwerpen die hij voor het diAendje had „gekocht" nog in zijn bezit. Deze konden dan ook weer aan de Sassen- heimse winkelier worden terug gegeven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 3-jarige Remond uit de Haagse Joubertstraat heeft op Eerste Paas dag zijn moeder met een pistool in de buik geschoten. De vrouw is in het Westeinde ziekenhuis opgenomen en maakt het na een operatie goed. Het zoontje kon z'n moeder neerschieten, nadat hij in haar handtas een pistool had gevonden. De ex-echtgenoot van de vrouw, die op dat moment in de woning was, zag het pistool in de hand van de jongen. Hij waarschuwde de vrouw, die op haar zoontje toeliep terwijl ze riep „niet doen Remond". De jongen luisterde echter niet en haalde .al spelend de trekker over. De politie onderzoekt nog hoe de vrouw in het bezit van het pistool is gekomen. De vrouw heeft verklaard zich bedreigd te voe len door een man en daarom het wapen altijd bij zich te dragen. Hamilton (AP) Acht kinderen, hun ou ders en hun grootmoeder rijn op eerste paasdag doodgeschoten in het huls van de grootmoeder waar de familie met pasen zou eten, zo deelt de politie in Hamilton, in de staat Ohio, mee. De oom van de kinderen, James Ruppert, Is gearresteerd en beschul digd van de elf moorden. De slachtoffers werden geidentificeerd als de moeder van de moordenaar, Charity Ruppert, zijn broer Leonard Ruppert, Leo nards vrouw Alma en de acht kinderen van het echtpaar van wie het jongste vier jaar was en het oudste naar de middelbare school ging. Brand verwoest kerk aan Haagse Reitzstraat DEN HAAG Een grote en spectaculaire brand heeft zaterdagmiddag de voor de sloop bestemde gereformeerde „Nieuwe Zuiderkerk"1 aan de Reitzstraat in Den Haag volledig in de as gelegd. Door de omvang van de brand en door instor tingsgevaar van een deel van de kerktoren en de gevels van de kerk moesten in de Reitzstraat en de Kockstraat op last van de brandweer zestig gezinnen worden geëvacueerd. De bewo ners konden 's avonds hun woningen weer betrekken. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Door de grote verkeersdrukte op deze paasza terdag ontstond in de omgeving van de Paul Krugerlaan een enorme verkeerschaos, waar van ook de H.T.M. de dupe werd. Tegen elf uur 's avonds, acht uur na het uitbreken van de brand was de situatie rond de Reitzstraat weer normaal. CHICAGO - Henry Kissinger heeft president Ford de toezegging gedaan dat hij nog twee jaar minister van buitenlandse zaken zal blijven. Kissinger heeft deze belofte gegeven op een de vorige week gehouden bijeenkomst op het Witte Huis toen geruchten de ronde deden dat Kissinger, ontmoedigd en ontevreden na het mislukken van zijn jongste pendel-missie in het Midden Oosten, overwoog af te treden. Met een snel verslechterende Amerikaanse positie in zuidoost-Azië en een situattie in het Midden-Oosten die in het slop zit, heeft Kissinger het advies ingewonnen van „grijze eminenties" die hoge posten bekleedden in vorige democratische en republikeinse rege ringen in Washington. Onder de vroegere „sterren" waarmee Kissinger zich omringde waren oud-minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, expresi- dentsadviseur McGeorge Bundy, oud-ministers van Financiën C. Douglas Dillon en George Schulz, oud-minister van defensie Robert McNamara, de Amerikaanse ambassadeur bii de NAVO David K. E. Bruce. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De posttarieven zijn vandaag weer verhoogd. Op een brief (tot 20 gram) moet nu 50 cent worden geplakt. De prijs van een briefkaart is onveranderd gebleven (35 cent). Ook het drukwerk is duurder. Drukwerk tot 20 gram 5 cent, zodat men nu 35 cent moet betalen. Het verzenden van een postpakket is 50 cent tot één gulden duurder. Aangetekende stukken en spoedbestelling zijn 50 cent duurder (nu 3,50 gulden). Een girostor ting gaat van 75 naar 85 cent en de postwissel van 2 naar 2 10 gulden. naamr 1 adres:- woonplaats: I stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld nar adres: woonplaats:. maar voor alle sterrenbroldeh hebben wij eon astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin 'u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw> sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. Deae bon In open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. VOETBAL Na het Paasweekend met nog zes wedstrijden voor de boeg.. heeft P.57V. de leiding ge nomen, omdat het geen kind aan Roda J.C. had. Feyenoord verslikte zich gisteren in Amsterdam..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1