Koffieconcert met het Hoorn Trio „ER KOMT WEL WEER EEN TIJD DAT IK WERK WIL LATEN ZIEN" Amerikaans orkest treedt op bij kaarslicht Kunst op zicht Amerikaanse band naar Katwijk Filosofisch schilderwerk Kees den Tex Markante foto's van Max Koot bij De Bink g* ZATERDAG 29 MAART 1975 EEIDSE COURANT HCINA Leiden Voor zondag 6 april aanstaande heeft K&O het Hoorn Trio uitgenodigd om een koffie concert te geven in de Stadsgehoorzaal. Het trio bestaat uit Vicente Zarzo, hoorn; Jaring Walta, viool en Jan van der Meer, piano. Het zal werken van Brahms, Schubert en Duvernoy uitvoeren. Begonnen wordt met het Trio nummer 1 in C-groot van de Franse hoornist Frédéric Duver noy (1765-1838), orkestmusicus en leraar aan het conservatorium van Parijs. Vervolgens van Franz Schubert (1797-1828) de laatste van de drie Sonatines in g-klein opus 137 voor viool en piano (1816). Wat betreft begaafdheid is deze componist beslist gelijkwaardig aan Mozart, met dit verschil dat Schubert, aanvankelijk onderwijzer, zich gro tendeels autodidaktisch ontwikkelde. Invloeden van Mozart en Beethoven zijn, wanneer men er een beetje in thuis is, in het hier uitgevoerde deel nog duidelijk hoorbaar. Tot besluit weer een trio, ditmaal van Johannes Brahms (1833-1897) in Es-groot opus 40, dat hij in 1867 komponeerde. Brahms moet beschouwd worden als de onmisbare schakel tussen het Weense klassicistische tijdperk van het laatste kwart van de achttiende eeuw (Haydn, Mozart, Beethoven) en aan de andere kant het klassicis- me van de twintigste eeuw (Strawinsky, Bartok, Hindemith). Paradoxaal wordt van hem gezegd, dat hij óf een halve eeuw te laat, óf een halve eeuw te vroeg geleefd heeft Romantici was hij te klassiek en andersom klassici vaak te romanti sch. Ik ben er van overtuigd dat dit werk van deze voor zichzelf en voor anderen uitermate kritische komponist, met het opvallende jachtthe- ma van de hoorn in de finale en het ontroerende daaraan voorafgaande adagio (een herinnering aan de dood van zijn moeder) indruk zal maken. De leden van dit Hoorntrio staan alle drie be kend als uitstekende musici. Zo zijn Vicente Zarzo Pitarch en Jaring Walta beide werkzaam bij het Residentie Orkest, respektievelijk als solo-hoornist en concertmeester en Jan van der Meer is een met name hier in Leiden en omstre ken bekend pianist, organist en dirigent Nog diezelfde zondagmiddag vertrekken zij voor een toernee naar Spanje en Portugal. Daarom zal er in het programma geen pauze worden ingelast Voor de gebruikelijke toegangsprijzen kan men vanaf elf uur weer in de Stadsgehoorzaal terecht, inclusief een gratis kop koffie. Het concert begint om half twaalf. Willem Breddels, beeldend kunstenaar: LEIDEN - Willem Breddels, 36 jaar, beeldend kunstenaar, kreeg een opleiding als techni cus en werkte een paar jaar als zodanig. Schilderde en tekende van kindsbeen af („Je bent vijf tien, zestien jaar en wilt schilde ren. Alleen die dingen, die je familie en kennissen ook mooi kunnen vinden. Stillevens en landschappn. Ik ging op zondag wel eens met iemand mee, de polder in met een veldezeltje"). Wilde op een bepaald moment voor zich zelf gaan werken („Als je dat lang uitstelt komt er nooit meer van). Was echter ge trouwd en had twee kinderen. Baan opgegeven, geen inkomen meer. „Ik ging voor acht tientjes in de week een paar avonden vloeren dweilen in het Acade misch Ziekenhuis". Kreeg zes jaar geleden samen met drie collega's een atelierruimte in de gemeenteschool aan de Van Duivenbodestraat in de Staal- wijk. Leefde een tijdje van de contra-prestatie en loopt nu in de bijstand. Schildert en maakt sinds een maand of wat zeef drukken. Had exposities in Lei den, maar ook elders in het land. Een zeefdruk van Willem Breddels, naamloos. „Ja, dat leg ik er niét bewust in". Je werk komt op mij nogal geladen over. Je wordt natuur lijk de hele dag opgeladen door alles wat er in je omgeving ge beurt. Door kranten, radio enzo. Dat speelt onbewust een rol als je werkt Kijk, ik ben een tijdje lang bezig geweest met dat werk uit de zeventiende eeuw. Fani- tas, dat hangt in de Lakenhal ook wel. Zo van alles in ijdel- heid en alles is vergankelijk. Zo'n mannetje op een schilderij met zijn vinger in de lucht zo van pas op jongens. Dat werk sprak me erg aan, niet alles, maar sommige dingen wel. Toch geloof ik niet dat je bewust iets over wil brengen. Dat komt er op de een of andere manier gewoon in". Stijl „Die periode dat je, alleen wilt maken wat je naaste omgeving accepteert gaat voorbij. Ik ben toen wat je noemt abstract-ex- pressionistisch gaan schilderen. Die latere Cobra-toestanden, die Zandebergen zo heeft gepushed. Dat was het in die tijd. Ook dat gaat over, ja en dan ga je zoe ken. Er kwam een verloop ik en ik ging steeds figuratiever wer ken". „En dan is het zo: je hoort een eigen stijl te hebben. Nou, die heb ik niet en die krijg ik mis schien ook wel nooit. Vormge ven, is voor mij het belangrijkst. Hoe, dat doet er niet zo toe". „Ik geloof dat ik in mijn werk altijd bezig ben met overeen komsten en tegenstellingen. Zoeken, hoe je iets kan verbeel den. Bepaalde dingen of mense lijke figuren. Hoe die met elkaar in relatie staan of hoe juist niet, Wacht even, ik zal je wat laten zien. Soms kan ik beter praten aan de hand ergens van". Staat op, loopt naar een laden- kast, zoekt, pakt een ontwerp voor zijn nieuwste zeefdruk. Een compositie, verdeeld over verschillende met elkaar samen hangende vlakken. In het een, een geveltje van een huis met een boom in herfsttooi ervoor. Het loopt over en een aangren zend vlak, waarin de planologie van Leiden (je herkent de top van de Marekerk) en van een dorpje (boerderij) in silhouet. Daarboven een appel, opgehan gen aan een galg. Dat is het uitgangspunt van het ontwerp en tevens respresentatief voor Breddels manier van werken". Filmisch „Zoals ik al zei, ik werk in vlakken, waarin dingen afzon derlijk worden weergegeven. In het geheel is een samenhang. Het gaat om de relatie, tussen de verschillende vlakken". Je werkt bijna filmisch. Met ver schillende shots, om het zomaar eens te zeggen. „Ja, zo kan je het zien". „Het beste compliment, dat ik ooit heb gehad, was van een zakenman in Zeeuws-Vlaande- ren. Ik kwam hem op een of andere partij tegen en hij bleek helemaal gek op zijn dochtertje te zijn en vroeg me een portret van haar te schilderen. Ik heb hem toen gezegd dat ik geen portretschilder ben, maar hij bleef aanhouden. Toen ben ik op een dag in de auto gestapt, heb wat schilderijen meegeno men en ben naar hem toegere den. Om te laten zien, hoe ik werkte. Dan wist die man ten minste waar ie aan toe was. Daar zat een schilderij tussen, „Het portret van een zaken man". Toen ie de titel nog niet wist, vond ie het wel aardig, maar toen ik hem een en ander ging uitleggen, werd ie ongelo felijk boos. We zijn toen maar gauw ergens anders over gaan praten en zijn op een bepaald moment maar opgestapt. Toch wilde hij dat portret, maar op de een of andere manier is het er nooit van gekomen, om het te maken. Zijn woede was voor mij een compliment, dat dat schilderij was overgekomen". Verkoop „Je maakt dingen niet direct voor de verkoop. Anders zou je eerst een marktonderzoek moe ten doen en kijken hoe en waar naar de vraag is en dan datgene maken, dat de mensen willen. Aan de andere kant, vind je het leuk als iemand iets van je koopt Ja, op een bepaald mo ment is iets „in". Heyboer bij voorbeeld, wordt op het mo ment gevreten. Dat kan mij ook wel eens overkomen, wie weet Een tijdje geleden was Melle, ook een schilder, in een pro gramma bij Ischa Meijer. Die zei: moet je nou eens horen jongen, ik ben ook pas een jgar of acht bekend. Zo is het, die man werkt al veel langer na tuurlijk. Hij maakt trouwens veel meer, dan hij verkoopt. Kan moeilijk afstand van zijn werk doen. Nou, en dan ver koop je veel, brengt dat je nu in zo'n plezierige situatie? Melle zei: Als ik maar 25 in mijn zak heb voel ik me best, meer hoeft niet. Maar als ik dat niet heb, is het vervelend". „Ik leef nu van de bijstand. Ik heb in de contraprestatie geze ten. Ja, ik zie wel eens werk van me hangen. Er is een verdeel- „Je hoort een eigen stijl te hebben. Nou. die heb ik niet en die krijg ik misschien ook wel nooit". nu wat meer terug getrokken. Ik wilde met mezelf en mijn werk bezig zijn. Er komt wol weer een tijd, dat ik werk wil laten zien aan mensen. Dan ga ik weer exposeren. Misschien met die zeefdrukken. Daar kom ik nu aardig mee opgang. Je moet veel investeren en de bijstand is geen vetpot, maar goed. We zit ten hier met een aantal anderen en we helpen elkaar een beetje. Zo kom je een heel eind. maar het blijft met weinig geld oppas sen geblazen, wat wel en niet kan". Ton van Brussel sleutel, dat de helft naar de overheid gaat en de rest naar de gemeente. Mijn kinderen hadden het er laatst over dat er op de muziekschool wat hangt. En bij Van Dam op de schouw burg is ook het een en ander. Ik ben uit de contra-prestatie gegaan, op een beetje lullige maiuer, daar heb ik het liever niet over. Ik ga nog wel eens terug". „Kijk, ik ben een tijd lang echt actief geweest. In de B.B.K. en- zo. Ik heb ook veel geëxposeerd. Dat is sinds een tijd voorbij. Heb ik bewust gedaan. Ik ben De band van de Akron Universiteit, Ohio (V.S.) onder leiding van de dirigent Richard Jackoboicc, zal a.s. maandag een concert geven in de sporthal Cley Duin in Katwijk aan Zee ter gelegenheid van het muziekfestival „Tulip Time Internatio nal". Het concert begint om 19.30 uur. Dit optreden vormt een onderdeel van een Europese tournee waarbij concerten worden gegeven in Parijs, Heidelberg, Keulen en Brussel. Het orkest dat voor het eerst een bezoek aan Europa brengt, werd opgericht in 1967 en bestaat uit muziekstudenten van de universiteit. Dirigent Richard Jackoboice geniet in de Verenig de Staten tevens grote bekendheid als componist en arrangeur. Tijdens deze tournee zal het orkest composities uitvoeren van George Gershwin, Robert Hanson. Vincent Persichetti, Samual Ward, Alfred Reed. John Philips Sousa en Henry Fillmore. Op het repertoire van de Akron Symphony Band staan ook werken van Wagner, Bach en Shostakovitch. LEIDEN - In Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt exposeert de in Bergen wonende en werkende schilder Kees den Tcx een aantal opmerkelijke schilderijen en wat litho's. Den Tex ontpopt zich hier nis zijnde min of meer filosofisch aangelegd. Hij filosofeert klaarblijkelijk over het fenomeen „mens" in allerlei geestelijke situaties. Hij begon met de mens te schilderen, veelal zittend in een stoel, later schilderde hij alleen de stoel (door de mens gebruikt) omdat de stoel door het gebruik (door de mens) voor Den Tex ook ieta menselijks heeft gekregen. Dat hij daarbij soms het bovennatuurlijke betrekt door enkele malen een kruisbeeld in zijn schilderijen op te nemen, maakt een analyse van de schilder en zijn werk alleen nog maar moeilijker. Zo schildert hij een naakte schoonheidskoningin - ook al weer zittend in een stool, ge plaatst in iwn wijdopen landschap - met op de achtergrond een crucifix Dat de zetel voor hem belangrijker moet zijn dan de figuren, die de stool bezetten, lijkt mij te zien in het schilderij van een voorname kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder in een stoel, waarvan hij de contouren wijd over het vlak doet uitstrekken, waardoor de stoel als het ware rust op zijn eigen, uitgedijde vormen. Ook enkele figuurstukken vertonen een geheel eigen opvatting van de schilder. Onder de titel „Baiad" schilderde hij de beroemde saxofonist Ben Webster. Een merkwaardig doek is ook „Rode monnik" een inquisitie-achtige figuur. Een gene- raalskop met op de achtergrond een verzameling maskers gaf hij de titel van „Gunta" mee. Een der mooiste schilderijen, zo vind ik persoonlijk - is geheel in blauw geschilderde „Nacht", een doorkijk door een venster op de nachtelijke hemel. Ook een groot doek van een open- bloeiende roos is zeer fraai. Tenslotte exposeert hij enkele zeer mooie litho's: „Acrobaten" en „Jacob en de engel". WILLEM PRINS „Meisje met bril" door Max Koot LEIDEN - Max Koot kan gerekend worden tot de topklasse van de Nederlandse fotografen. Zeer in het bijzonder op het gebied van de portretfotografie, maar ook op andere deelterrei nen van de camera obscurakunst. In Galerie De Bink in de Rooseveltstraat kan men zich daarvan ten volle overtuigen. En dan gaat het niet zozeer om de perfecte technische hoedanigheden van zijn prenten, maar meer nog door de psychologische, Koot weet de psyche van zijn sujetten nadruk kelijk voor ogen van de kijker te stellen. Dat laatste geeft overigens het fotografische portret zijn grootste waa'rde. Men beschouwe zo onder meer het prachtige beeld van een in „eigentijdse" kledij gestoken jonge vrouw met een tweetal kinderen. De zelfbewuste houding en de op de toeschouwer gerichte blik, en de min of meer ietwat nieuwsgierig-afwach tende houding van de kinderen komen zo indringend naar voren, dat de kijker er mateloos door kan worden geboeid. Zo is het ook met verschillende portretten van bekende persoonlijkheden zoals Henk van Ulsen, Toon Hermans, Her man van Veen en het paar Freek en Bram. Zeer fraai zijn ook een tweetal grote portretten van de schilder Carel Willink, vooral die met op de achtergrond een van diens befaamde schilderijen. Van de kleurenfoto's moge ik wijzen op de kop van een gebaarde en forsbesnorde oude man en op enkele prenten van Indonesische landschappen. W.P. „Hallelujah" viert jubileum in duplo Katwijk - Het Chr. Gemengd Koor „Hallelujah" uit Katwijk aan Zee gaat een dubbel jubi leum vieren. Morgen is het namelijk 75 jaar geleden dat het koor werd opgericht en tevens is zijn dirigent, de be kende Noordwijkse musicus Johan Admiraal een kwart eeuw aan „Hallelujah" verbon den. Het Katwijkse koor geniet ook in Noordwijk een uitstekende reputatie. Zijn medewerking aan de „Lucas Passion" is een traditie van vele jaren en daarmede hebben koor en di rigent tot ver in de omgeving De jubilea worden gevierd met een receptie. Deze wordt ge houden op vrijdag, 4 april a.s. van 5 tot 6.30 uur nam. in restaurant „Triton" aan de Zuid-Boulevard te Katwijk aan Zee. Schilderijen Jf- „Nettenboetsters" van Sara Bisschop foto links. „Waraan", keramische plastiek van Suzanne Eckhart WASSENAAR - De schilderes Sara Bisschop, die in Galerie Heuff te Wassenaar een aantal schilderijen exposeert, is een dochter van de schilderes Suzanne Bisschop-Robertson (1857—1922), die gehuwd was met de schilder Richard Bisschop. Behalve lessen van haar ouders,ontving zij opleidingen aan de Haagse en Amsterdamse Academies. De thans 81-jarige Sara toont thans bij Heuff een dertigtal werken, veelal ruig doch in gedekte tinten geschilderd. De motieven zijn voor het merendeel ontleend aan het werkzame leven van vissers- en n. motieven die zij inScheveningen en Noordwijk vond. Het werk heeft meestal iets donker- emailachtigs, dikwijls ook in soms wat merkwaardig aandoende anatomische verhoudingen. Op sommige van haar doeken is de invloed van Van Gogh te bespeuren. Een schilderij „Boten in Nazaré" is een bijna eender en welbekend motief - maar dan zonder het veel fellere Van Gogh-palet - aan deze schilder ontleend Er zijn op deze expositie ook enkele vogel- en dierschil- deringen te zien, waarin zij een hang naar min of meer stilering toont Vooral enkele werken van apen en uilen zijn mooie stukken, o.m. een strak schilderij van een drietal slapende Oehoes Tegelijk met Sara Bisschop exposeert haar dochter Suzanne Eckhart-Bisschop een aantal plastieken, voor namelijk van dieren. Mooi is o.m. „Olifant" van gebak ken klei maar ongeglazuurd. Twee mooie beeldjes zijn ook „Lezend vrouwtje" en „Vrouwtje met mof'. Het werk is niet groots, soms min of meer bric A brac-aeh- tig, maar daarom zeker niet onaantrekkelijk. Tot en met 29 maart is de expositie open. LEIDEN Bij „K&O" probe ren ze altijd het concertseizoen niet als een nachtkaars uit te laten gaan. Daarom laat men op vrijdag 4 april een groot Amerikaans symfonie-orkest, het Oak Park River Forest Symphony-Orchestra overko men voor een concert in de Dorpskerk van Leiderdorp. Dit „Concert bij Kaarslicht" be gint om 20.15 uur en wordt geo pend met een drietal werken van de Amerikaanse componist Aaron Coplan <1900) getiteld: Rodeo, Hoc Down, en Corral Nocturne. Wat een rodeo is zal u bekend zijn, Hoc Down is een uitnodiging om te gaan schoffe len en Corral Nocturne is een nachtelijke serenade bij de om heining waarbinnen het vee is. Copland is hier niet zo bekend. Aanvankelijk is zijn werk beïn vloed door de jazz, waarvan hij zich later vrijmaakt. Hoewel hij een ijverig propagandist is van de moderne Amerikaanse mu ziek, is zijn eigen werk Juist niet zo erg modern. Integendeel, zijn muziek ligt nogal gemakkelijk in het gehoor. Het piano-concert in A-groot K V 414 van Mozart dat Tjitte Weber zal spelen, is een van de minder bekende concerten van de Satóburger meester die zijn carrière als pianist reeds op zes jarige leeftijd begon. Na de pauze gaat de bekende "vijfde symfonie van A. Dvorak (1841-1904) bijgenaamd: „Uit de Nieuwe Wereld". Heel toepasselijk voor een Amfe- rikaans orkest. Deze, oorspron kelijk uit Praag afkomstige componist schreef dit werk tij dens zijn verblijf in Amerika. Dvorak's muziek is sterk folklo ristisch getint, denkt u maar eens aan zijn beroemde Slavi sche Dansen In zijn vijfde sym fonie heeft hij gepoogd de sfeer van Amerikaanse volksmclo- diën zoals bijvoorbeeld negro spirituals weer te geven. Het concert wordt besloten met Battle Hymn of the Republic van Copland. Vrij vertaald bete kent dit: Het Strijdlied van de (Amerikaanse) republiek, een titel die voor zichzelf spreekt sou Ik zeggen. Dit aantrekkelijke programma in de ifeervolle omgeving van de Dorpskerk lijkt mij geen ver dere aanbeveling van node te hebben. Huub Buurman

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7