Van de rugbyclub DIOK niets anders dan goede berichten Jeugdhonk is pure noodzaak voor Meerburg LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 MAART IS ,TE Van onze sportredactie LEIDEN Met de Leidse Rugby Club DIOK gaat het bijzonder goed. Het eerste team van de burgerrugbyclub promoveert zo goed als zeker naar de ereklasse, terwijl ook het tweede team een bijzonder florissante positie op de ran glijst inneemt. Ook van het derde team en van de jeugd niet anders dan positieve be richten. DIOK denkt er serieus over om volgend seizoen met een vierde vijftiental op de proppen te komen. Wat het arsenaal aan spelers betreft daarmee op gelijke voet ko mend met HRC en Hilversum, twee van de grootste en be langrijkste clubs van Neder land. Qua niveau komt DIOK, met de promotie van het eer ste team, ook dicht in de buurt van bovengenoemde clubs. En dit alles binnen vier jaar tijd. Want zolang bestaat de vereni ging pas. Nogmaals: DIOK vaart wel. Teun de Reede, lid van de jeugd- en feestcommissie, or ganisator van enkele „Enge- land-trips" en speler van het tweede team, legt uit waarom het zo goed gaat met de R.C. DIOK. „LSRG. de studenten club doet het al jaren goed in de vaderlandse competitie, maar op een bepaald moment bleek er duidelijk behoefte aan een tweede rugby-vereni ging in Leiden. Het begon alle maal met een stelletje vrien den die voor de gein tegen een bal trapten en een en ander nam op den duur vaste vor men aan. Die vriendenkern is trouwens de basis van ons suc ces. De een nodigt zijn vrien den weer uit, de ander komt op zijn beurt met kennissen aandragen en voor je het weet is een club geboren. Puur een vriendenclub dus. Een belang rijk gegeven de rest komt en kwam bijna vanzelf. Je doet mee aan de competitie; enkele spelers blijken erg goed te zijn; de rest trekt zich daar aan op; iedereen wordt opeens fanatiek en resultaten blijven niet uit", somt Teun de Reede de logische volgorde op. „En fin, binnen vier jaar tijd heb ben we het gemaakt. Niet al leen wat betreft de prestaties van het eerste team, maar ook qua organisatie". Vooral dat laatste woord krijgt de nadruk en De Reede legt uit waarom. „Van het be gin af aan waren wij erg ent housiast en lieten geen kans voorbij gaan om het rugby en de club te „pushen". Sfeer is alles en ook aan dat punt werd hard gewerkt. We startten met een vriendenclub, maar on danks het feit, dat de vereni ging snel groeide slaagden we erin om die vriendschap te bewaren en nummero één te stellen. In het rugbywereldje is dat gewoon alles". Uiteraard is het voor een club een verheugende situatie, wan neer het eerste team binnen vier jaar weet door te breken naar de nationale top. Aan de andere kant is dat wellicht een teken aan de wand, want de vraag rijst: hoe staat het met het peil van het Nederlandse rugby? Op het eerste gezicht lijkt het niet veel voor te stel len. Teun de Reede: „Je moet het rugby bepaald niet vergelijken met het voetbal. Rugby is hier een nog betrekkelijk jonge sport en gezien vanuit dit standpunt is het inderdaad niet zo moeilijk om binnen korte tijd door te dringen tot de top. Aan de andere kant moet je niet vergeten^ dat de prestaties van het nationale team toch wel tot de verbeel ding spreken. Op het continent is alleen Frankrijk beduidend sterker en de ster van Neder land is nog steeds rijzende. Tegen Schotland B. bijvoor beeld kwam Nederland erg goed voor de dag. Het duurt misschien nog vijf of tien jaar, maar dan behoort Nederland absoluut bij de Europese top. Gezien in dat licht is de pres tatie die DIOK momenteel le vert beslit niet gering, en ver geet niet, dat wij behoorlijk fanatiek bezig zijn", memo reert hij. DIOK vertoeft overigens dit weekeinde met twee teams in Engeland. Teun de Reede maakte de arrangementen hiervoor en hij zegt: „Het is de derde keer, dat wij naar Enge land gaan en je kan het niet genoeg doen. Niet alleen", zo lacht hij, „omwille van de ge zelligheid en de lol, maar voor al om de ervaringen die je daar op rugbygebied opdoet. Engeland is de bakermat van het rugby, dus je kan het ner gens beter spelen dan daar. Ik heb een vriend in Engeland, Tom Cadman, en hij regelde alles. Hij woonde in Oxford e de eerste keer speelden \a daar. Hij verhuisde naar Wa- i les, waar we de tweede keer speelden en nu woont hij Birmingham. Dit weekend ko- men we driemaal in het veld, ondermeer tegen The Midland Police. Die „gezagsboys" schij- nen erg goed te zijn. Ik hoop in ieder geval dat we er veel van kunnen leren, want daar gaat het ons om", aldus Teun j de Reede. DIOK speelt overigens het vol- i gend weekeinde tweemaal en de mogelijkheid bestaat, dat de ploeg, met een positief sal- I do van 660 tegen 60, dan reeds kampioen van de eerste klasse wordt. Teun de Reede en zijn maats willen daar echter niet 1 van weten. „Onze officiële kampioenswedstrijd hebben wijzelf bepaald op 13 april, wanneer we op eigen veld uit komen tegen Te Werve. Of we nu kampioen zijn of niet: we willen het thuis vieren. 13 april is dus onze datum. En geloof maar dat het in ons honk ach- j ter De Gouden Leeuw een groot feest wordt. DIOK gaat, het maken", is zijn mening. En het klinkt erg overtuigend. AD VAN KAAM LEIDEN Nog vóór Gerard Désar zijn B-licentie heeft kunnen binnenhalen is de middenvelder van UVS een fel begeerd object geworden van twee Leidse voetbalclubs. Twee weken geleden klopte elftalbegeleider Jan van We zel van Roodenburg bij de blauwwitte middenvelder op de deur: of hij er bezwaar tegen had dat zijn naam op een lijstje kwam te staan met mogelijke opvolgers van trai ner v.d. Zwart, die de Noord- club aan het eind van dit seizoen gaat verlaten. Uit die vijf gegadigden werd Gerard Désar als nummer één door het Roodenburg-bestuur te voorschijn gehaald. Maar nog voor hij zijn handtekening kon plaatsen onder het lucra tieve contract dat Rooden burg hem aanbood, kwam UVS in actie. Immers, de hui dige trainer, Wally van Schoo- tcn, heeft te kennen gegeven door omstandigheden wellicht gedwongen te zijn zijn activi teiten bij UVS aan het eind van het volgend seizoen te „Van bepaalde clubsentimen ten is volgens mij hierbij geen sprake. Ik geloof niet dat het UVS-bestuur nu zo graag Roo denburg in het vaarwater wil de zitten", aldus Désar, die om alle eventuele misverstanden te vermijden elk woord wikt en weegt. „Wel is het zo, dat het aanbod van UVS-zijde, door de activiteiten van Roo denburg. op een eerder tijdstip is gedaan dan wanneer Roo denburg mij niet had bena derd. UVS realiseerde zich plots, dat het vertrek van trai ner Van Schooten dichter bij is dan aanvankelijk werd ver moed en wilde daarom zijn opvolging nu reeds regelen". Het was al een tijdje bekend, dat Wim v.d. Zwart aan zijn laatste seizoen bij Rooden burg bezig was. Had Gerard Désar ooit gedacht door de Kooibewoners als eventuele opvolger te worden benaderd? „Als ik daar heel eerlijk op mag antwoorden: eigenlijk wel. Ik ben de enige Leidenaar die op het ogenblik bezig is met die B-licentie. Bovendien zat het er in dat Roodenburg na alle opgedane wijsheid het aanstaande seizoen liever van start gaat met een bekende trainer. Een bekende, dat wil dus zeggen, iemand uit Leiden of omstreken. En daarom was het voor mij geen volslagen verrassing toen ik opeens door Van Wezel werd opgebeld." Wie waren overigens die an dere vier gegadigden die op het lijstje van Jan van Wezel stonden? nig. Is het niet een beetje riskant om je trainersloopbaan al di rect te beginnen op zo'n hoog niveau? Kun je niet beter bij een onaanzienlijk afdelings clubje van start gaan? „Dat kan uiteraard zijn voor delen hebben. Ook daar kun je uiteraard een hoop ervaring opdoen. Toch zie ik dat idee niet zitten. Het zou me veel te lang duren. Bovendien voetbal ik al sinds m'n zevende jaar, heb nog een tijdje profvoetbal gespeeld en nu acteer ik al zo'n tien jaar in het eerste van UVS. Een groot deel van de week ben ik bezig met voetbal. Daarom vermoed ik dat ik in middels zo'n massa ervaring heb opgedaan, dat wat dat be treft er weinig kan misgaan. Bovendien: er is nog nooit be wezen dat ik het trainersschap van een hoofdklasser niet zou aankunnen". Graag was Gerard Désar inge gaan op het aanlokkelijke aan bod dat Roodenburg hem deed. „Roodenburg is een club die mij aanspreekt. De spelers groep spreekt mij aan en ook de uitdaging om Roodenburg naar de hoofdklas te brengen het spelersmateriaal is zeer zeker aanwezig zag ik wel zitten." Uiteindelijk blijft Des- ar UVS tóch trouw: „UVS zal voorlopig hoofdklasse blijven spelen, daarvoor staat de orga nisatie in de club gewoon ga rant. Bij UVS wordt er altijd overleg gepleegd voordat men een beslissing neemt. Emotio nele reacties op een delicate kwestie zijn er nooit bij. Ook dat ligt in mijn straatje. Maar al met al heeft het mij ontzet tend veel moeite gekost om ten slotte toch voor UVS te kie- Ad van Kaam De toekomstige trainer van UVS hier in „vliegende" actie. Hogenelst: „Je moet de jeugd wat bieden, meer dan alleen voetbal". Van onze sportredactie ZOETERWOUDE Op 5 april a.s. opent de voetbalvereniging Meerburg haar jeugdhonk. Na UVS en LFC is de Zoeterwoudse club de derde vereniging in Lei den die kan beschikken over een „specifiek home" voor de jeugd leden. „In deze tijd is het pure noodzaak dat een club over een dergelijke accommodatie be schikt", zegt jeugdvoorzitter Ho genelst. „Het verloop onder de jeugdleden is groot. Denkend aan de toekomst moet je als vereniging proberen om dit af te stoppen. Middels dit jeugdhonk hopen we een stap in de goede richting te doen". Meerburg is „slechts" een afde lingsclub, maar ondanks dat, of misschien juist daarom, denkt men in Zoeterwoude voorname lijk aan de toekomst. De club van de Hoge Rijndijk heeft twee honderd jeugdleden en dat is zeker geen gering aantal. „Dat zegt overigens niet alles", meent jeugdman Hogenelst. „Vooral in deze tijd ben je ze zo weer kwijt, zeker wanneer je ze weinig kan bieden. Met dat weinig bedoel ik, dat je ze slechts één keer per week kan laten trainen en eens per week kan laten voetballen. Zit het tegen, zoals in deze maanden met dat slechte weer, dan blijft er helemaal niets over. De kantine wordt over het algemeen in be slag genomen door de senior-leden en voor de jeugd blijft er weinig ruimte over. Speelt de jeugd een aantal weken niet, dan gaat het contact tussen hen en de club snel verloren. Wil je van de vereniging een florerende club maken, dan zal je de jeugd moeten binden. Je moet ze wat bieden. Meer dan voetbal alleen", verwoordt Hogenelst de mening van het jeugdbestuur. Meerburgs plannen voor een jeugdhonk dateren overigens niet van dit jaar. Men speelde al geruime tijd met deze gedach te, maar pas in oktober 1973 kon gestart worden met de realisering van de ideeën. Het gebouw van de Landbouwschool, grenzend aan het voetbalterrein van Meerburg, kwam vrij en Meerburg zag zijn kans schoon. Naast de nieuwe kleed kamers bleek er nog genoeg ruimte te besteden en de jeugdcommissie kwam onmiddellijk in het geweer. „We konden", zo vertelt Hogenelst, „het bestuur van de oude stelregel overtuigen, dat wie de jeugd heeft ook de toekomst heeft, en zodoende prefereerden het jeugdhonk bo ven de uitbreiding van de kantine. Van toen af was het nog slechts een kwestie van het drukken van de kosten". Dat laatste bleek overigens geen pro bleem. Zelfwerkzaamheid was geboden en een en ander werkte goed. Hogenelst en zijn bestuursleden schakelde de jeugd en een aantal ouders in en het resultaat is zonder meer verbluffend. Het oude praktijklokaal werd, in zes maanden tijd, omgetoverd in een prachtige accommo datie, compleet met bar, zitkuil, biljart, tafeltennistafels etc. De kosten van de verbouwing bedroegen 15.000,—. „Als we de boel uitbesteed hadden, waren we minstens het drievoudige kwijt geweest", aldus Rob Hogenelst. „De medewerking die we kregen", zo vervolgt hij, „was enorm". Onder leiding van de jeugdlei ders Piet van der Hulst en Ge rard Koek en de A-junioren Han Paulides en Wim van der Maat werd er avond na avond door de jeugd en door ouders keihard gewerkt. Wat dat betreft kan je echt wel zeggen, dat het honk is voor, maar vooral dóór de jeugd. „En wat", zo besluit hij, „kan je je beter wensen?" 5 april wordt het jeugdhonk van Meerburg geopend. Leidens be kendste burger van het moment, Willem Rijsbergen, zal voorgaan in de ceremonie, waarna de v.v. Meerburg allerlei aktiviteiten zal ontplooien. Op die ochtend zul len er ondermeer billart- en tafel- tennisdemonstraties worden ge houden, terwijl er voor de jeugd een voetbaltoernooi is georgani seerd. De festiviteiten starten om 10.00 uur. Ad van Kaam

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4