DE WERKELIJKHEID OMTRENT STRALINGSGEVAAR LEIDEN Alleriei(ds) Oxford raakt weer aardig thuis in Leiden en daarbuiten 1SZATERDAG 29 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden Het orgaan „Aesculinair" van de sub-faculteit Farma cie in Leiden heeft dezer dagen op volstrekt onterechte gronden grote onrust teweeggebracht door de plaatsing van een artikel dat als kop meekreeg: „Radio-actieve besmettingsgevallen in Leiden zijn altijd verzwegen". In dat verhaal wordt de arts F. Dijkstra, hoofd van de afdeling voor stralingshygiëne aan de universiteit een aantal alarmerende, overigens nogal ver warde, uitspraken in de mond gelegd waaronder: „Het pro bleem van het radio-actieve afval is nog steeds niet helemaal voor elkaar. Op beleidsniveau wor.dt het belang ervan niet voldoende onderkend. Ongelukken worden verzwegen. Er zijn gevallen van besmetting geweest, waarna het werk op een kamer moest worden stilgelegd of die pas thuis ontdekt werden". Onmiddellijk na het verschijnen van het artikel, dat is geschreven door een 21-jarige farmacle-student, heeft de heer Dijkstra zich tegenover ons ondubbelzinnig gedistantieerd van deze en andere citaten, de inhoud ervan als „pure nonsens" gekwalificeerd en de strekking van het artikel in zijn verhaal als onjuist van de hand gewezen. Atgelopen donderdag is een belangrijk deel van het verhaal op de voorpagina van het Leidsch Dagblad gepubliceerd onder de zware kop: „Onvoldoende toezicht op radio-actief afval". Ook van die kop heeft de heer Dijkstra zich gedistantieerd evenals inmiddels de schrijvende apotheker in spe zelve. Ver warring alom dus. Argumenten Op de vraag wat er dan wèl aan de hand is, wilde de heer Dijkstra ons met alle genoegen antwoord geven. Uit dat ant woord blijkt dat, zo iemand de toereikendheid wil aanvallen van de veiligheidsmaatregelen die men in Leiden in acht neemt bij het gebruik van radio-actieve stoffen, hij argumenten voor zo'n aanval in ieder geval niet kan ontlenen aan enigerlei overtuiging van Dijkstra. „Integendeel", aldus het hoofd van de afdeling stralingshygiëne in het gesprek met ons waarvan, dit voor alle duidelijkheid, de weergave door hem als „volkomen correct" is gewaardeerd „als je mij vraagt: „is de situatie gevaarlijk?", dan moet ik zeggen: nee, de situatie is helemaal niet gevaarlijk. En als je vraagt: „kan de situatie in de nabije toekomst gevaarlijk worden?", dan kan ik ook dat niet op goede gronden bevestigen. Afgezien van de talloze veiligheidsmaatregelen waarmee het gebruik van radio-actieve stoffen is omringd, gaat het in Leiden om zulke geringe hoeveelheden dat alleen al om die reden een ernstig ongeluk uitermate onwaarschijnlijk is. Een voorbeeld. Al het radio-actief afval van de universiteit en het AZL dat een halveringstijd heeft van meer dan 15 dagen, wordt verza meld in een depót aan de Wassenaarseweg. Dat depót wordt vier keer per jaar geleegd, waama men de inhoud overbrengt naar Petten in Noord-Holland, waar de kernreactor staat. In het buitengewoon onwaarschijnlijke geval dat die opslagruimte, zeg aan het eind van de periode van drie maanden, wanneer hij helemaal vol is, in brand zou vliegen, zelfs dan nog zouden er geen mensenlevens in gevaar komen. Wel zou er onder die omstandigheden, in termen van wat wettelijk is toegestaan, natuurlijk een besmetting van jewelste ontstaan". Vals geciteerde arts F. Dijkstra zet paniek-verhaal recht „Ook in het verleden", zo voegt Dijkstra daar desgevraagd aan toe, „is het nooit voorgekomen dat binnen het universitair complex iemand aan een ongelukje met radio-actieve stof, blijvend letsel heeft overgehouden. Althans niet in de 15 jaar dat ik in Leiden zit." „Volgens de wet", aldus zijn toelichting, „mogen simpelweg gezegd radiologische werkers per jaar maximaal een hoeveel-1 heid straling oplopen die wordt uitgedrukt in 5 „rem". Die drempel is nog nooit overschreden. Ik herinner me één geval, dat is ongeveer vijf jaar geleden geweest, waarbij iemand de hoeveelheid straling van 3 rem had opgelopen. Maar normaal gesproken komt niemand boven de 1 rem, terwijl 99% van de radiologische werkers vrijwel helemaal geen straling ontvangt Daarbij moet dan worden bedacht dat aantoonbare biologische gevolgen pas optreden bij een ontvangen dosis van meer dan 50 100 rem. Kortom, mij de uitspraak in de mond leggen dat in Leiden „ongelukken worden verzwegen", zoals in Aesculi nair wordt gedaan, is volkomen nonsens". Een derde aspect van de stralingsproblematiek waarover door het gewraakte artikel in het blad van farmacie-studenten onze kerheid is ontstaan, betreft het overbrengen van radio-actief afval van Leiden naar Petten. Gesuggereerd wordt dat dit grote risico's met zich meebrengt in het geval organische oplosmidde len worden vervoerd die radio-actief zijn. Het vervoer heeft namelijk plaats in dubbelwandige vaten waarvan de binnenste wand uit plastic bestaat De oplosmiddelen zouden die binnen wand aantasten. Dat van die aantasting inderdaad sprake is wordt door Dijkstra allerminst bestreden. Maar hij voegt daar wel aan toe: „Het duurt maanden voordat dat plastic inderdaad is doorgerot. En die vaten worden na aankomst in Petten niet meer gebruikt. Dus ook dat is zo safe als wat". Tot zover de belangrijkste van de rechtzettingen die de Leidse stralingsdeskundige op het artikel in Aesculinair aanbrengt Maar wat is er dan wèl aan de hand? Wat dan wel? Leidse laboratoria met radio-actieve stoffen wordt gewerkt Aan de top daarvan bevindt zich de rijksoverheid. Die heeft ten behoeve van de verschillende laboratoria vergunningen verstrekt aan het College van Bestuur van de universiteit. Dat college is de verantwoordelijke instantie en moet zorgen dat aan de voorwaarden waaronder de vergunning is afgegeven, wordt voldaan. Als je nu de rijksoverheid laag 1) noemt en het college van bestuur laag 3), kunnen daar tussenin de arbeidsinspectie en de inspectie voor milieuhygiëne als laag 2) worden gesitueerd. Die instanties moeten controleren of het College van Bestuur aan zijn verplichtingen voldoet en oefenen derhalve toezicht uit op alles wat onder zijn verantwoordelijkheid gebeurt. Onder het universitair bestuur als vergunning-houder kan je als laag 5) de z.g. „verantwoordelijk deskundigen" situeren. Dat zijn specialisten die zelf in de laboratoria hun (full-time) baan hebben, vaak afdelingshoofd zijn en in het leven van alledag de eerstverantwoordelijke zijn voor de inachtneming van alle veiligheidseisen. Deze functionarissen ontlenen hun status aan een vergunning die ze hebben gekregen na voltooiing van een speciale opleiding. Laag 4 Naar het oordeel van Dijkstra nu, zou tussen de verantwoordelij ke deskundigen en het College van Bestuur een officiële laag 4) moeten worden gecreëerd. Die laag zou soortgelijke controle rende bevoegdheden over de verantwoordelijke deskundigen moeten krijgen als de arbeidsinspectie en de inspectie voor milieuhygiëne over het College van Bestuur hebben. Waarom? Omdat de „afstand" tussen de bestuursleden en de verantwoor delijk deskundigen naar Dijkstra's oordeel te groot is; ze hebben te weinig voeling met elkaar; precies zoals de rijksoverheid en het College van Bestuur zonder de twee genoemde inspecties als trait d'union te weinig voeling met elkaar zouden houden. Dijkstra zelf de heer Dijkstra zelf. Zijn taak is het, in ronde woorden gezegd, dat niemand ziek wordt van zijn werk met radio-actieve stoffen. Maar hij is arts en zijn deskundigheid op niet-medisch gebied is derhalve beperkt. Om die reden acht hij het van belang dat aan zijn afdeling voor stralingshygiëne twee fysisch-technische specialisten wor den toegevoegd en daarnaast een lager gekwalificeerde functio naris die in vak-jargon wordt aangeduid met „snuffelaar". Daardoor en door een verdere delegatie van bevoegdheden door het College van Bestuur aan de afdeling Stralingshygiëne zou de „vierde laag", stralingsbeschermingsdienst te noemen, ade quaat gestalte krijgen. Dat principe is door het College van Bestuur en ook door het AZL inmiddels geaccepteerd. Voor een nadere uitwerking ervan is een commissie in het leven geroepen en als de verdere procedure voorspoedig verloopt hoopt Dijkstra dat met de realisering van de stralingsbeschermingsdienst in 1976 kan worden begonnen. Conclusie Vanzelfsprekend, aldus nu zijn conclusie, zal hierdoor de veilig heid worden verhoogd. Maar dat betekent niet dat de huidige situatie onveilig of niet veilig genoeg is: „Wat straks het werk wordt van de fysisch-technische specialisten wordt nu door mij of door de verantwoordelijk deskundigen gedaan. Belangrijkste motief om de verandering toch door te voeren ligt in de overweging dat, mocht er op een kwade dag iets gebeuren en dat mag je natuurlijk nooit uitsluiten de rechter mogelijkërwijs zou kunnen staande houden dat wij onvoldoende waarborgen hebben geschapen. De wet zegt name lijk dat de vergunninghouder alles gedaan moet hebben om een gevaarlijke situatie te voorkomen door aan een toezichthoudend orgaan voldoende middelen ter beschikking te stellen en be voegdheden te delegeren. Om juridisch helemaal zeker van onze zaak te zijn en de lacune in de organisatie-structuur op te vullen, dient die stralingsdienst er te komen. En dat is wat er aan de hand is". WILLEM SCHEER 500ste BABY ®e dames Kroft en Hildebrand resp. uit Nieuwveen en Róelofarendsveen hebben dezer dagen respectieve lijk de 500ste en 501ste bevalling achter de rug. Beiden zijn verbonden aan het kruiswerk. Zuster Kroft is momenteel werkzaam bij de familie Van 't Kruis aan de Oud Nieuwveenseweg en zuster Hildebrand bij de familie Uitewaal aan het Klaas Vispad. Op de foto zuster Kroft met „haar 500ste baby". Majorettes stelen show Majorettes uit Frankrijk hebben gisteren de show gestolen in Lisse. Ze gaven demonstraties voor het bejaardencomplex Eikenhorst en bij het winkelcen trum aan De Ruyterstraat, die veel bewondering af dwongen. De majorettes zijn te gast hij het Lisser muziekgezelschap „Trou moet Blycken", dat binnen kort in Frankrijk een tegenbezoek brengt. Leiden - U moet zich werkelijk niet voorstellen, dat wanneer een groep van zo'n 80 jonge (en oudere) Britten uit Oxford - die een week zich gaan vermaken in Leiden en wijde omgeving - zich onder het „Hollandse" volk mengt, men de zaak maar ver der voor gezien houdt Het „bei uns ist alles besser" geldt be paald niet voor deze jumelage- vrienden, die in uitwisselings vlagen nu al weer voor de 28ste keer de oversteek hebben ge maakt om zich onder te dompe len in de geneugten der lage landen. Neem nu bijvoorbeeld eens die „Young riders", die kinderen in hun rolstoelen. Ze bezochten gistermiddag met hun begeleiders en nog wat an dere stadgenoten (onder wie de Deputy Lord Mayor Williamson) Madurodam. Nou, de Leidse gastvrouwen en hun huisgeno- ten hebben zelden zulke schitte- rende ogen gezien. Het was niet zo'n best weer, maar niemand die daar op lette. De „Oxford people" zag in elk geval Holland in een notedop, een koninkrijk in miniatuur en men keek zijn ogen uit De in dustrie van Madurodam (en dus van Nederland) vond men zon der meer heel erg modern. Dat hadden ze nooit gedacht. En dat Nederland al olie haalt uit het continentale plat in de Noord zee, dat was helemaal geweldig; „daar piekert men bij ons in Engeland nog in het geheel niet over", vertelden doorgaans goed ingelichte kringen in Oxford. En dan die productiemethoden, die hier zomaar kunnen. Maduro dam leerde Oxford heel wat Na de klinkende openingsak koorden in de Burgerzaal, don derdagmiddag, was ook gisteren de Leids-Oxfordse gezelligheid De paardenliefhebbers uit Oxford en Leiden op bezoek bij de stoeterij van De Vroomen in Lisse. En wat is nu mooier J® dan t® '®f®n fotograferen in een bloeiend bollenveld. den alles weten van een boerde rij in het oosten des lands, de tafeltennissers maakten kennis met Helnekcn (nou, was me dat een verschil met die ginger ale) en de brass band werd ontvan gen in het eigen home van Werkmans Wilskracht aan de Boommarkt, waar de vrij onbe kende majorettes het doelwit van de belangstelling vormden, ofschoon verder nog volop aan dacht werd besteed aan een W.W.-repetitie. Dat daarop een gezellige avond volgde spreekt voor zichzelf. De jongens en meisjes die zich met tafeltennis en badminton bezighouden speelden gister avond tegen hun Leidse tegen standers oen aantal fikse partij en. De tellers waren redelijk vermoeid, zodat wij pas dinsdag een betrouwbare uitslag kunnen geven. Trouwens, dat doet er niet zozeer toe; de stemming was overal opperbest en het einde van de week, de Leidse week, was nog lang niet in zicht Eind augustus trouwens gaan de Leidenaars het in Oxford dunnetjes over doen. Dat staat nu al vast. niet van de lucht We pikken er maar een enkel moment tussen uit: de Engelse architecten ver maakten zich onder dreigende wolkenluchten opperbest op een tocht naar Apeldoorn en het gefotografeerd; de brand- verdere Gelderse, andere Brit- weerlieden bezochten Am ster ten (badminton) zagen met wij- dam en schudden het hoofd bij dopen ogen Marken en Volen- de Nieuwmarkt, de jonge boe- dam, waar driftig werd gekocht ren bleven bij hun stiel en wil- •*c,rn 7°-°ü' «ndljvto IM- 108 tmjoor 990--10,00, ■tAmlxinm 15,40, IcroU-n af kookt 70, pr*l 7983, r.burher 184-188, ipinuir 28Ö-- 301, iloofila 80 88, »pruit<-n A 25-347, ipruiti-n B 128-188, «pruiUn C 149, tomatrn A 13,78-1480. torna Irn B 1570. tomaun C 1280—1350, tomaten CC 980, uien 1012, witlof 450, komkommer* 98—111, komkommer» A 117, komkom- C «8-74. mer» B 7985, komkomme.» Onder redactie van Jantje vein Leyde tel. 071-22244 tst.17. Schoolvoetbal De regen blijft het schoolvoet bal teisteren. Gisteren is het programma opnieuw afgelast De lagere scholen voetballen nu a s. dinsdag op het sportcom plex aan de Vliet de B- en C-jeugd ook a.s. dinsdag op het sportcomplex aan de Boshuizer- kade en de A-jeugd a.s. woens dag op de terreinen in de Kik kerpolder. De wedstrijdindeling is hetzelfde gebleven. Dolfijnenshow Voor het eerst zullen dolfijnen een bezoek brengen aan Leiden. Ook al is het maar voor één keer. Dinsdagavond a.s. om 7 uur, treden in het verwarmde en overdekte zwembad van Holi day Inn aan de Plesmanlaan drie geoefende dolfijnen uit het Amerikaanse Delphi op. Ze luis teren naar de namen Gompie, Flintstone en Flipper. Of ze dat in het bad van H.I. ook zullen doen, valt te bezien. In elk geval staat er een aantrekkelijke en eenmalige show op het pro gramma. Naar verluidt heeft de Dierenbescherming, afdeling Leiden, toestemming tot dit dol- fiin-optreden gegeven, ondanks het vrij hoge chloorgehalte in het zwemwater. Club 101 De Club 101is nog niet dood. De algemene verwachting was, dat de vereniging gisteravond tijdens een ledenvergadering in Eigenzorg wel het leven zou la ten. Maar het paJcte anders uit Mr. J. P. van Ham, één van de 56 contribuanten van de Club 101+, wil een poging doen de club, die zich inzet voor grote sportevenementen in Leiden, nieuw leven in te blazen. Een onverwachte ontwikkeling, die nu niet bepaald enthousiast werd ontvangen. Maar na enig heen en weer gepraat kreeg mr. Van Ham toch de ledenlijst van secretaris André de Jong toege schoven en de toezegging, dat hij bij de afgetreden voorzitter en secretaris eventueel om raad kon komen. De vrees bestaat, dat de poging van Van Ham niet zal slagen. De animo is zeer gering. Ook gisteren bleek dat Slechts zes leden hadden de weg naar Ei genzorg gevonden. Het bestuur had kennelijk al met een derge lijke „opkomst" rekening gehou den, want erg veel mensen meer zouden er niet in het piepkleine vergaderzaaltje hebben gekund. Rond 1 juli zal de heer Van Ham verslag uitbrengen van zijn bevindingen. Blijken er dan geen mogelijkheden te zijn, zal de Club 101+ worden geliqui deerd. Het nu demissionaire be stuur zal dan het in kas zijnde geld in overleg met de leden besteden aan een goed doel. De Club 101+ is nog niet dood, maar ligt wel in coma... Eddy Monsels Eddy Monsels, lid van de A V Holland, is gisteren terugge keerd naar Suriname. Monsels, één van Nederlands beste sprin ters, verbleef sinds 1967 in ons land. Hij studeerde geologie in Leiden en werd lid van Holland en de zaalvoetbalclub Batteljee en Terpstra, voor welke vereni ging hij menig goaltje scoorde. Monsels keerde terug naar Suri name om in zijn eigen vader land zijn weg te zoeken. Waar mee een bekend figuur uit de Leidse sportwereld verdween. Winkeldiefstal Donderdagmiddag, tegen vijf uur, stapten drie personen de Anna Molenaar kinderboetiek aan de Nieuwe Rijn binnen. Terwijl een van hen de winke lierster aan de praat hield, stop ten de andere twee kleren in hun tas. Toen het drietal de winkel verliet, zag de winkelier ster de kleren in de tas zitten. Zij rende het drietal achterna en kon ze nog op de Nieuwe Rijn staande houden. Ze haalde de kinderkleren uit de tas, maar was niet bij machte om deze personen terug te krijgen in de zaak. Later bleek dat er uit een handtasje, dat op een bureau ergens in de hoek stond, ook nog 100 gulden was gestolen. Toeval In de Spilsteeg is dinsdag een auto gestolen met een waarde van 1500 gulden. De eigenaar beldq woensdag de politie met de mededeling dat hij zijn auto had zien staan bij een sloperij in Zwammerdam. De auto was inmiddels in het sloopproces op genomen. De sloper verklaarde dat hij de auto voor 75 gulden had gekocht van een woonwa genkampbewoner uit Leiden. Autodiefstal Van donderdag- op vrijdag nacht is van een bij het Slacht huisplein geparkeerde vracht wagencombinatie, ingericht voor het vervoer van auto's, een nieuwe amberkleurige perso nenauto gestolen. Paaslunapark ionder al te veel tam-tam is er een lunapark in Leiden neergestreken. Op het ter rein van de Groenoordhal staan in totaal 30 kermisat tracties. Nieuw is een show boot. in het donker moet men de uitgang zien te vin den door nauwe gangen, over bewegende vloeren en draaiende tonnen. Op de foto een beeld van de op bouw van de kermis. Bioscopen Lusor: Stationsweg 19. tel. 21239, „The Towering Inferno" 14 Jaar. dag 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919; „It's In the air" a.l„ dag. 19.00 en 21.15 uur. donderdag 27/3 tot en met woensdag 2/4 kindermatinee: „Tarzan in New York" a.l.. dag. 14.30, maar. met de paasdagen 14.00 en 16.15 uur; nachtvoorstel ling. „The tast american heroe" 18 jaar. dag. 23.30 uur. Lldo: Steenstraat 39, lel. 24130; „Keetje Tippel"' 18 Jr.. dag.: 14.30. 19,00 en 21.15 uur. Belde Paasda- gon: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210, ..Jesus Christ Superstar" a.l., da- g.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. bei de Paasdagen: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Trtanon: Breeslraat 31. tel. 23875, „Rooie Sien" 14 Jr, dag.: 14.30. 19.00 an 21.15 uur. beide Paasda gen: 14.30. 16.30. 19 00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tal. 25414. „Hel is pas goed. als een tiroler het doet", 18 jaar. dag.; 19.00 en 21.15 uur. Kindermati nee Walt Disney film (titel nog niet bekend), dagelijks om 14.30 uur. nachtvoorstelling: „Nlnotsch- ka weet wat vri|en is" 18 jaar, vrijdag- en zaterdagavond om 23.30 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3