Zwerftochten door Nederland in lentetooi BOLLEN EN BLOESEM OP HUN PAASBEST «enTOURa enTOURage - en Tou BLOEMBOLLENROUTE 'jsselstreekl Z-Limbi4rg )e vrije uren van het komende Paas- ieÜong-weekend zijn op maat geknipt voor een zwerftocht door Nederland in zacht geurende, kleurrijke lente- tooi. WEG WEZEN zet u vast op het 1(%poor: bollen- en bloesemtochten voor l%et uitzoeken. Twaalfhonderd koste- "rt lijke kilometers door een natuur, die uit zijn natte winterslaap betoverend ir|ontwaakt is. Vlak bij huis kunt u in het rijk der bollen ronddwalen. Hoe- tie wel de snijbloemen snel terrein win- nen blijven de Nederlandse bloembol- len toch ook een exportartikel van «*groot belang (jaarlijkse uitvoer 416 kimiljoen gulden). De kaart links boven ns»tipt een route in de streek tussen Leiden en.Haarlem. Daarnaast is de ;op van Noord-Holland een bollenge- •ied, dat steeds belangrijker wordt. In de Beemster en Purmer wil de bloem graag de tolk zijn van uw geslaagde Paasbeste uitje. Ook rondom Enkhui zen (zelf een droomstad, die een be zoek ten volle waard is) staat de bloem der natie in de komende dagen in volle bloei. Overigens heeft de provincie Nood- r*Holland meer bloembollengebieden, •k dan deze overzichtskaart laat zien. In n feite doet de bloesempracht van Noord-Holland niet onder voor die in de veelbezongen Betuwe. Alleen zijn de ligging en de dichtheid van de boomgaarden anders dan in het Ne derlandse rivierengebied. De kaart zet u ook op het spoor van onbekende streken vol bloeiende boomgaarden. Doe er uw voordeel mee. In de Betuwe zijn de Appelroute, Kersenroute, Perenroute en Aard beienroute door speciale richtingbor den aangegeven. De Aardbeienroute is met zijn 65 kilometer de kortste, de Appelroute met zijn 140 kilometer de langste. Bij Utrecht heeft de ANWB twee bewegwijzerde bloesemroutes uitgezet. Wanneer bloeien boomgaard en bol? Globaal is dat vanaf half april tot half mei. Bij gunstige weersom standigheden (en het lijkt erop, dat de weergoden momenteel duidelijk op de hand der Nederlandse natuurliefheb bers zijn) kan dit tijdstip enige weken eerder liggen. Een blik in de krant is voldoende om te weten, wat u op uw tochten kunt verwachten. Uiteraard is de bloeitijd niet voor alle bloemen gelijk. Zo kunnen de hyacinten al eind maart volop in bloei staan, terwijl de tulpen het wat kalmer aan doen en pas half april hun kop opsteken. Op een koopje Mtloor Schotse Hooglanden De Nederlandse Jeugd Her berg Centrale, Prof. Tulp straat 2-6 in Amsterdam, biedt haar leden dit jaar de gelegenheid tegen een lage prijs (vanaf 170 gulden) 8 of 12 dagen een tocht te maken door de Schotse Hooglanden. Het is een arrangement, spe ciaal bestemd voor jeugdige individualisten. In april, mei en oktober kost de 8-daagse reis 170 en de 12-daagse 230 gulden. In de overige vakan tiemaanden respectievelijk n 260 gulden. Voor dit geld krijgt men een travel pass, die in die periode gel dig is voor trein, bus en boot, overnachting in alle jeugd herbergen van Schotland. Men krijgt ook een informa tiepakket, compleet met dienstregelingen. De reis naar en van Schotland is niet bij de prijzen inbegrepen. Zuidfrans dorp wordt toeristische oase Aan de oevers van de Durance, een smalle slingerende rivier in de Franse Alpen is begon nen met de restauratie van Le Col de Blaux, een dorpje hoog in de bergen, dat jaren geleden door de oorspronkelijke bewoners is verlaten. De huizen zijn sinds hun vertrek in verval geraakt en alleen de kelders worden nog ge bruikt door een schaapherder, die zijn kudde elke avond in de schilderachtige ruines stalt. Dit dorp vormt het middelpunt van een enorm landgoed, dat dit jaar geschikt wordt gemaakt voor de recreatie. Begonnen wordt met de reconstructie en uitbreiding van het oorspron kelijke dorp, dat in de toekomst het hart van het project gaat vormen. Hier komen de centra le voorzieningen zoals winkels, een postkantoor, restaurants en huizen. Op ruime afstand ver rijst op het 250 hectaren grote landgoed een chaletdorp aan de rand van een diep dal. Ze worden gebouwd in Roemenië en zijn luxueus en ruim van opzet. Ook komen er twee cam pings, waarop elke staanplaats zijn eigen sani tair krijgt. Le Col de Blaux ligt in de nabijheid van een stuwmeer. Het project wordt uitge voerd door Eden, Maatschappij voor Indivi dueel Toerisme bv, Dorpsdijk 115 in Rhoon. Goedkoop vliegen naar Stockholm In samenwerking met enkele Zweedse reisorganisaties organi seert het Bureau Zweden, Vijzelgracht 17 in Amsterdam, tele foon 020-237341 deze zomer goedkope vliegreizen naar Stock holm. Een basisarrangement omvattende de vliegreis Amster dam-Stockholm w, plus 7 maal logies en ontbijt kost 495 gulden per persoon. Naast dit basis-arrangement kunnen nog rondrei zen naar populaire Zweedse vakantiegebieden besteld worden. Deze aanbieding geldt van 15 mei tot 15 september. Vertrek elke woensdag. Gratis folder op aanvraag bij het Bureau Zweden. Reizen naar Groenland Nog maar enkele jaren gele den was een reis naar Groen land slechts weggelegd voor professionele poolreizigers. Dit jaar is het echter moge lijk om in enkele uren vanuit Kopenhagen het grootste ei land ter wereld te enteren. Er zijn nu vijf interessante arrangementen: een sportvis sersvakantie in Zuid-Groen land, een boot-safari in Zuid- Groenland en een trektocht vakantie in hetzelfde gebied. Dan is er een expeditie per hondenslee en tenslotte een rendieren jacht. De arrange menten duren van 10 tot 12 dagen. Om u alvast een in druk te geven: de lengte van Groenland komt overeen met de afstand tussen Oslo en Rome. Folders over Groen land zijn te verkrijgen bij het Deens Verkeersbureau, Kei zersgracht 518 in Amster dam, telefoon 020-226717. Per woonwagen door de Jura De Zwitserse Jura, een vrij onbekend toeristengebied, biedt een avontuurlijke ont dekkingstocht per woonwa gen door dit gebied aan. De tochten duren een week of, bij combinatie van twee tra jecten. twee weken. Vertrek: elke ochtend van 2 mei tot 24 oktober vanuit Lucelle aan de Zwitsers-Franse grens in de nabijheid van Delémont. In een rustig tem po van zes kilometer per uur sjokt u vandaaruit in UW een- pk vakantieverblijf op wielen door een ongerept bergge bied. Het arrangement kost 695 Zwitserse franken per persoon (de franc staat nage noeg gelijk met onze gulden). Deze prijs geldt voor de eer ste twee personen. Voor iede re verdere deelnemer (in elke woonwagen kunnen vier per sonen vervoerd worden) be taalt men 195 franken. Hier bij is inbegrepen de huur van de woonwagen (met paard, picnicmand, koelbox, kampeertafel met 4 stoelen, 2 ligstoelen, grill, afvalem mer, butagaskookplaat en luifel als bescherming van de koetsier), ontbijt, bediening en belastingen, verzorging en onderdak van het paard, WA-verzekering, ongevallen verzekering, permanente hulp onderweg, kaarten en reisdocumenten en instruc ties bij vertrek. Voelt u er voor neem dan contact op met Voyages Pro Jura, 2740 Moutier, Zwitserland of ACS Reisen AG, Laupenstrasse 2, 3001 Bern, Zwitserland. Vogelkunst in Westfries museum In het Prentenkabinet van het Westfriese Museum te Hoorn wordt tot 19 mei een expositie gehouden van 18de eeuwse ..vogelkunst". Het be treft hier gravures uit het vermaarde vogelboek van Cornelis Nozeman en de Hoorn se medicus Martinus Houttuyn, dat in de periode 1770-1829 in vijf folio-delen werd uitgegeven door de Amsterdamse firma J. Sepp en Zoon. Deze kleine oplage was reeds bij zijn verschij ning zeer kostbaar en was uitsluitend bestemd voor rij ke liefhebbers en genoot schappen, die in de eeuw van de verlichting tot bloei kwa men. De prenten op deze ex positie geven een representa tief beeld van deze zowel ar tistiek als wetenschappelijk interessante „Vogelkunst". Openingstijden van het Mu seum, „Huis Verloren", Kerkstraat 10 in Hoorn dage lijks 10-12 en 14-17 uur, zon dags 14-17 uur. Zesde Nederlandse auto-vierdaagse De zesde Nederlandse Auto- vierdaagse vindt dit jaar plaats op 7, 8 (Hemelvaarts dag), 9 en 10 mei. De organi satie is in handen van de Stichting Doetinchem '70. Postbus 104, Walmolen in Doetinchem, telefoon 08340- 23355. De VW-Doetinchem zal voor onderdak van de deelnemers zorg dragen. De trajecten variëren van 90 tot 160 kilometer per dag. De deelnamekosten bedragen 50 gulden per auto (2 inzitten den) en voor elke verdere passagier 10 gulden. Slaaptrein steeds meer In trek De Europese toerist gebruikt in toenemende mate de speciale slaaptrein naar toeristische bestemmingen. De bekendste treinen zijn de Bergland-Express, de Zon Express en de Mediteraneo. Vanuit Nederland vertrokken het afgelopen seizoen met deze treinen 12 procent meer vakantiegangers dan het voorgaande jaar. De verwachting van Wagon-Lits Nederland is wederom een toename van het aantal toeristen, dat gebruik maakt van de slaaptrein als vervoermiddel naar een zon-vakantie. Reizen naar Zwitserland In de programma's van 53 Nederlandse tour operators staan 300 reizen naar 'n honderdtal Zwitserse vakantieplaatsen. Bij het Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11 in Amster dam, telefoon 020222033 is een gratis brochu re verkrijgbaar met alle gegevens, zoals adres sen van touroperators, plaatsen van bestem ming. duur der reizen, vervoermiddel, kosten, jeugd of bejaardenreis etc. Hierdoor is het mogelijk om m sneltreinvaart te bepalen, wie u voor welk bedrag naar welke plaats brengt. De goedkoopste reis in de zomer van 1975 is een 10-daagse autobusreis naar Champex, vol ledig verzorgd voor 285 gulden per persoon. De duurste reis kost 1347 gulden en heeft eeh 17-daags verblijf in Interlaken in petto.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 23