,Raap geen steen op maar een mens" an Hanegem geeft een kromme pass naar de n e op rechts helemaal vrij staat. Zelf springt hij het gat dat hij in het midden getrokken heeft. ig één backEen wanhopige tackle. Het adion veert overeind. Het brult om een vrije hop. Golvend slaat het geschreeuw tegen de hoog rende tribunes. De scheidsrechter gebaart: door- elen, doorspelen. Spreekkoren van de tribunes. >t gewone zondagse beeld in elke stad of elk dorp, lar maar een voetbalveld te vinden is. Men leze ïchts voor Van Hanegem: Pieterse of Jansen of irnelissen of X. bal is inmiddels uit. Er is niets gebeurd. De fans kken terug op de banken. De lawaaigolf ebt af. kijk je om je heen en je denkt: stel nu eens it dit stadion de hele Nederlandse bevolking was. u dat hele vak M volgend jaar dood zijn. esforven aan een hartziekte. En vak L daar. En st vak daarnaast. Een op de 250 mensen in dit adion sterft dit jaar aan een hart- of vaatziekte, isschien de man naast je, die daarnet nog zo tbundig schreeuwde, misschien de man achter je; zojuist nog enthousiast op je schouder sloeg, isschien ben je het zelf wel. n dan zit die wedstrijd je toch niet lekker meer. an ga je denken, erover lezen, erover praten. Dan erk je dat het ernstigste gezondheidsprobleem van welvarende westerse mens de ziekten van hart bloedvaten zijn. voortdurende stijging van sterfte en invaliditeit door het hartinfarct is ook in het Nederland nu het meest verontrustende verschijnsel onder de hart- en vaatziekten en grijpt steeds dieper in gezin en maatschappij in. Een bekende Engelse onderzoeker heeft eens op een in Nederland gehouden wetenschappelijke bijeen komst, speciaal gewijd aan het hartinfarct deze ziekte een „gedragsziekte" genoemd. Dat wil zeggen een ziekte die voor een belangrijk deel wordt be paald door onze leefgewoonten. De ontwikkeling van een land wordt dikwijls geme ten naar het energie-verbruik in dat land per inwo ner. Genoemde Engelse onderzoeker heeft vastge steld dat, hoe groter het energieverbruik van een land is, des te meer hartinfarcten er in dat land voorkomen. De westerse geïndustrialiseerde landen, waaronder frederland, hebben een hoog energieverbruik. De mensen, levend in deze welvarende landen, zijn tot een leefpatroon gekomen, dat op den duur schade lijke gevolgen heeft voor het hart. In ontwikkelings landen zien we met het toenemen van de welvaart en daarmee het geleidelijk aannemen van de „wes- Aan het ontstaan van het hartinfarct ligt aderver kalking ten grondslag. Aderverkalking is een ziekte proces, dat zich aan de binnenzijde van de wand van een bloedvat afspeelt. Daar vindt een ophoping van een vetachtige substantie plaats, waardoor het bloedvat vernauwt en er minder bloed doorheen kan stromen. Dit proces van „dichtslibben" van een bloedvat kan steeds verder voortschrijden en ten slotte kan de sterkvernauwde doorstroomopening plotseling geheel worden afgesloten door het ter plaatse ontstaan van een bloedstolsel. Vindt dit proces aan een van de kransslagaderen het hart plaats, dan blijft een gedeelte van de hartspier van bloed en daardoor van de zonodige zuurstof verstoken en gaat afsterven. Het acute afsluiten van een kransslagader kan gepaard gaan jnet een ernstige verstoring van het hartritme, die vaak een plotselinge dood ten gevolge heeft. Hoe dat allemaal kan, daarover is nog weinig bekend. Wel weten we dat er een aantal factoren is, die de kans op het ontstaan van een hartinfarct sterk vergroten. De belangrijkste risico-factoren zijn een verhoogd yet-, vooral cholesterol -gehalte van het bloed, mede veroorzaakt door onjuiste voeding, het roken van sigaretten, in mindere mate van pijp en sigaren, onvoldoende lichaamsbeweging, overgewicht, ver hoogde bloeddruk, andere factoren als bijvoorbeeld geestelijke spanningen of erfelijke aanleg. Om het maar eens te verduidelijken: igmand met als risico-factor uitsluitend het sigarettenroken heeft een twee keer zo hoge kans om een hartinfarct te krijgen als een niet-roker. Iemand die sigaretten rookt en tevens weinig lichaamsbeweging heeft, In tweehonderd van deze stadions kan onze hele Nederlandse bevolking ondergebracht worden: mannen, vrouwen, kinderen, grijsaards en baby's. Van deze bevolking sterven jaarlijks ruim 113.000 personen Dat is ruim een honderdste deel: bijna twee van deze stadions. Bijna een van die twee stadions moet gereser veerd worden voor hen die jaarlijks aan hart- en vaatziekten overlijden, namelijk 53.000 mannen, vrouwen en kinderen. moet rekenen op een 3 - 4 keer hogere kans als een lichamelijk actieve niet-roker. Dat betekent dat we er iets aan kunnen doen: gezonder eten, beweging nemen, minder roken. Na tuurlijk, wisten we dit al lang, maar het wil nog niet zeggen dat we het ook deden. De week na Pasen Is do nationale hartweek. Dan vraagt de Nederlandse hartstichting onze aandacht voor ons hart. Geldelijke steun is hard nodig, omdat de strijd tegen hart- en vaatziekten nog lang niet gestreden is. De hartstichting heeft die strijd aange bonden. Geen wanhopige strijd, als iedereen tenmin ste meevecht Even terug naar het stadion. Dat hele vak M, en vak L en het vak emaast Volgens de statistieken allemaal dood volgend jaar. Een op de 250 mensen sterft dit jaar aan een hart- of vaatziekte, tenzij GEHARD CRONE Om de veertien dagen zendt de KRO- televisie een eucharistieviering uit vanuit de kerk van de H. Franciscus Xaverius op 't Zand in Amersfoort met als voorgangers de pastores Jack de Valk en Jan ter Laak. De kerk is dan goed bezet en naar schatting 200.000 mensen zitten dan voor hun televisietoestel. Gemiddeld worden daarna zo'n 150 schriftelijke of telefo nische reacties ontvangen. Aanvanke lijk was de teneur van die reacties: „Goed zo, ga zo door", of „Dat zouden jullie nog iets anders moeten doen". Tegenwoordig getuigen de reacties veelal van nood en wordt om raad gevraagd. Nog veel meer kijkers trekt de mini- reportage, die het omroeppastoraat elke zaterdagavond om 19.50 uur, half Nederland voor de buis zit, uitzendt; een uitzending van vijf minuten (of langer in belangrijke ge vallen), waarin een reportage wordt gepresenteerd met een pastoraal on derwerp. Dit programma heeft de naam van het huisadres van de paro chie ,,'t Zand 33". Doel is geloof en ervaring te integre ren, maar de pastores hebben aller minst de illusie, dat zij duizenden jubelend in de hemel brengen. Zij willen trouwens geen Billy Graham zijn of een Franciscus Xaverius, die naar men zegt, in zijn leven honderd duizenden bekeerlingen maakte. „Wat zijn bekeerlingen", vraagt pastor De Valk. „Zijn of worden zij goede OMROEPPAROCHIE MERSFOORT Sinds kort ekken twee televisierubrieken aandacht van velen. Het zijn rubrieken van ,,'t Zand 33" n „onzichtbare parochie", die rritoriaal gesitueerd is in het irtje van Amersfoort en „ge- lonsord" wordt door de KRO. KRO was er zich al een rtal jaren van bewust, dat zij katholieke omroepvereni- via haar media de moge- kheid had een „onzichtbare" rochie te 'stichten, een paro- 2, die haar de kans zou geven vele godsdienstige aspecten i haar pakket in een goede anning en een vaste structuur ider te brengen en bovendien inhoud te geven aan de an KRO. Zo groeide ,,'t md 33", zoals het nieuwe om- leppastoraat al snel genoemd erd. ft wordt geleid door twee pas ts en sinds januari me- door een vrouw, namelijk fvrouw Maria ter Steeg-van ayenburg (28). Pastor Jan ter aak (36), was een jaar kape- i, studeerde daarna vier jaar assieke talen te Nijmegen en as vervolgens zes jaar verbon- aan Pax Christi en het In- rkerkelijk Vredes Beraad te Haag. Pastor Jack de Valk is wat men noemt een 'e roeping. Hij was architect, de Mulo en de HTS studeer- hij aan de Academie van >uwkunst te Amsterdam en erkte daarna als architect. In werd hij priester gewijd en daarna kapelaan en later tstor. Mevr. Ter Steeg, die ge- »ortig is uit Wassenaar stu- erde theologie en Hebreeuws Nijmegen. Zij werd aan het istoraat verbonden toen de erkzaamheden een steeds gro- i omvang namen tengevolge de stroom reacties, die op programma's van het om- *Ppastoraat loskwamen, een Het interieur van de kerk. van waaruit de eucharistievieringen zondags om de veertien dagen worden uitgezonden, doet wat ouderwets aan. De heiligenbeelden staan er nog en je treft er ook nog een oude, gebeeldhouwde kruiswegstatie aan. Maar mocht dit wat traditioneel aandoen, de eucharistievieringen zijn dit geenszins, al moet men ook niet denken dat het progressieve experiment hier voortdurend hoogtij viert. nog steeds wassende stroom, die schriftelijk en telefonisch bin- nenvloeit. ,,'t Zand 33" voert soms dappere mensen ten tonele, mensen, aan wie de kijker zich kan optrek ken en troosten en dat willen vele kijkers. Maar de oorzaak moet misschien toch ook wel mede gezocht worden in het feit, dat de pastores ons aller heilige koeien voor de camera leiden en de kijkers voorhouden hoe on heilig die beesten soms kunnen zijn. En dan ten slotte in het feit, dachten wij, dat zij niet alleen dappere, van di'" prachti ge humane figuren laten zien, maar ook, en dan zonder een woord van zending of verkondi ging, de vaak tragische werke lijkheid van mensen en wereld benadrukken. Tegelijkertijd in direct ter overweging geven: maak er nou alsjeblieft een we reld van zoals God die heeft gedroomd. Maar die koeien en die humane en tragische of tra gisch schijnende mensen staan er dan intussen wel. En het land bezint zich, praat er in elk geval over. En ziet uit naar de volgen de ,,'t Zand 33". In een gesprek met de pastores Ter Laak en De Valk en mevr. Ter Steeg-van Wayenburg blij ken zij het gevoel te hebben dat er een botsing is ontstaan tussen christelijk gelovig denken en de ervaring van elke dag. Zij reali seren zich, dat er sprake is van een stortvloed van stormachtige ideeën over het scheepje van Petrus, een stortvloed van ver anderingen, die over ons is ge komen sinds het tweede Vati caans Concilie: contraceptie, ce libaat, liturgie, bestuur van de kerk, sociaal engagement, vreedzame coëxistentie, enz. Maar zij willen in hun „onzicht bare" parochie niet dubben over de leegloop van kerken of over de gezagscrisis van Rome. Pas tor Ter Laak zegt: „De kerk gaat door en dan bedoel ik niet in de eerste plaats de Rooms Katholieke kerk, maar de kerk als een groep mensen, die ge bruik maken van de waarden van de Bijbel en die'geinspi- reerd willen worden door Chris- n, die in Christus in- Het omroeppastoraat 't Zand 33 wordt op het ogenblik geleid door de pastores Jan ter Laak (1.) en Jack de Valk (r.) en mevrouw Maria ter Steeg-van Wayenburg. spiratie vinden en geen aspirine of die Hem als een aspirientje willen gebruiken". Elke week verschijnt in het om roepblad van de KRO „Studio", een artikeltje van een van de pastores of van Joost Reutcn, die coördineert tussen KRO cn omroeppastoraat. Dat artikeltje wordt vooraf besproken en in houdelijk gekeurd. Wat er don uiteindelijk in Studio komt liegt Het handelt dan weliswaar glo baal over algemene, penibele kwesties, maar elk van ons heeft daarmee telkens direkt te Iedereen zou zich bijvoorbeeld het artikeltje onder de kop „Hei lig Jaar pleidooi voor links?" kunnen aantrekken, een artikel tje, dat nogal wat stof deed .opwaaien. Daarin werd 'n revo lutionair programma herhaald: „Herverdeling van de grond en van alle bezit mensen, die in een staat van dienstbaarheid vervallen, vrijlaten je volks genoten niet benadelen aan je medemensen in nood rente loos geld lenen", een program ma overigens, dat men vinden kun in het Oude Testament Daar staat immers ook: „Wee u die het ene huis neemt na het andere en die akker koppelt aan akker totdat gij de gezeten lieden in het land zijt" (Jes. 5.8.). In het artikeltje wordt de politi ci, die christen zijn, dan ge vraagd, er in dit Heilig Jaar iets aan te doen. Waarom niet aan de politici, die niet-christen zijn, vragen wij pastor De Valk. Hij zegt: „Die hebben hun eigen inspiratie bronnen. Hoewel, Marx was let terlijk en figuurlijk een kind van Abraham". De pastores en mevr. Ter Steeg weten overigens best, dat som migen hen van linkse signatuur zullen verdenken, maar, aldus pastor Ter Laak, wut zegt dat. „Iedereen, die tegenwoordig een geprononceerde mening uit of niet zo gelukkig is met bepaalde zaken in onze samenleving wordt aangeduid uls links. Dat is trouwens niet zo verwonder lijk, want de kerken hebben zich in het verleden teveel bezig gehouden met pietluttigheden „LINKS IS EEN LEEG ETIKET" cn dat liet niet na zijn uitwerk ing te hebben op de i Het is zelfs zo, dat kardinaal, als voorzitter van Pax Christi, zich op het ogen blik uitspreekt tegen de bewape ningswedloop, hij dan al links wordt genoemd. Kom nou, links is een leeg etiket". Wut wij willen, zo zegt hij, is slechts, dat de mensen worden gestimuleerd de bestaande bur gerlijke grenzen te overschrij den en echte christenen te wor den. Van welke kant ze ook Hij en de zijnen daar op 't Zand 33 hebben trouwens wel hoop. Pas geleden preekte een van hen nog als omroeppastor: „Ik weet niet of u de laatste weken hebt gekeken op zaterdagavond nuar die grote reportage over de Tweede Wereldoorlog met zijn verschrikkelijke beelden, maar ook met zijn opheffing van Frans-zijn, Beis-zijn, Neder lands-zijn, Rooms-zijn, Protes tants-zijn en ga zo maar door. Wel, in onze dagen zien we, dat allerlei groeperingen cn mensen elkaar weer vinden en zoeken en dat zoeken loopt vaak dwars door de kerken heen. Zij zoe ken, dat is duidelijk, naar de wereld, waarin de opdracht van God gestalte krijgt, waarin het vervuld moet worden, dat het hier een wereld is: leefbaar en bewoonbaar". De wereld van nu schilderend sprak de pastor: „Het betreft hier vaak zoekenden, die voelen, dat er in onze tijd hoe on voorstelbaar ook meer gevan genen zijn dan ir» de Tweede Wereldoorlog. Dat er meet ar beidsdienst is dan toen concen tratiekampen. Dat er nu meer geld wordt uitgegeven voor be wapening dan voor het bestrij den van de honger. Dat er meer stille evacuatie is, doordat aller lei mensen over West-Europa uit allerlei landen aangetrokken worden vi Sttcdi w« katies va „Houdt u r arbeid in onze ge- klinkt in de predi- de pastores door: ïire van het heilloze ir welvaart en het veiligheid in neutra liteit" en dan bijna dichterlijk: „In de woestijn, waarin wij le ven lopen we steeds het risico een steen op te rapen en die te koesteren en erin te willen bij ten. Nee, raap geen steen op, RICUS HERTSENBERG

Leidse Courant | 1975 | | pagina 21