I r 'DAMRAK PAPRIKAPRIJZEN MINDER STANDVASTIG OPRUIMING GLADIOLEN VERLOOPT GOED PAASBLOEMEN DUUR BETAALD 3 ZATERDAG 29 MAART 1975 LEIDSE COURANT/; Blokkade De vissers in Groot-Brittannië gaan door met hun acties tegen de import van zwaar gesubsi dieerde visfilet uit Noorwegen en Usland, waarmee de Britse markt wordt over stroomd. Ver scheidene ha vens, zoals hier die van Grimsby, worden door de vissers volledig geblokkeerd. t,;t: 03; De laatste week van maart deed wel de deur dicht. Wij begonnen K met een verdergaande afbrokkeling van de koersen, maandag door het mislukken van de vredesonderhandelingen in het Midden-Oos- ten, dinsdag door de moord op koning Feisal. En die daling ging e wel zo ver, dat het dinsdag op basis van het algemene A N n P-indexcijfer de slechtste dag van maart werd. Onzekerheid beheerste de beurs. Er was nauwelijks vraag, waardoor het aanbod onmiddellijk tot koersverliezen leidde. Het was maar een geluk dat de handel rustig bleef. Deze terugslag zagen wij overigens ook op andere beurzen, hetgeen uiteraard de stemming op het Damrak beïnvloedde. Wall Street zakte zelfs 16 punten. j: Woensdag veerde de beurs weer op. Uit berichten en commentaren had men de conclusie getrokken, dat er niet direkt vrees bestaat i! voor een wijziging in de politiek van Saoedi-Arabië. Ook elders in de wereld haalde men weer wat geruster adem. Wall Street j sprong 19 punten omhoog. j In Amsterdam trokken de koersen op een breed front aan. De beroepshandel haastte zich om zijn baisse-posities te dekken, dat I wil zeggen, hij geloofde niet meer in een verdere daling en ging kopen om de reeds verkochte stukken te kunnen leveren. Ook het I publiek ging weer voorzichtig kopen. Dat alles mondde in een duidelijke verbetering van het A. N. P.-indexcijfer uit (90,9). Donderdag de laatste beursdag van maart, werd de lijn verder doorgetrokken tot 92,1. Er was een duidelijke kooplust die gestimu- leerd werd door de opleving in Wall Street. we nu het koersverloop van de eerste drie maanden bekijken, dan valt de volgende ontwikkeling op. Ultimo december uit.januari ultfebruari ult.maart Internat, fondsen Industrie Scheepvaart Banken Verzekeringen Handel Algemeen zien een flinke stijging van het algemene koersniveau in januari, die in de maand februari op wat rustiger wijze doorgaat. In maart blijft zo op het oog het beeld onveranderd, maar de werkelijkheid is, dat het koersiveau de eerste tien dagen bleef stijgen tot een record voor dit jaar van 94,5 op 10 maart. Daarna is de koers gaan afbrokkelen tot 88,9 op 25 maart, waarna en.weer een herstel kon optreden. Opvallend is, dat het koersniveau van de banken, ook in maart, kon blijven stijgen. Dit is duidelijk te danken aan de gunstige cijfers die de banken over 1974 hebben verstrekt. De jaarverslagen hebben dit nog eens onderstreept. Deze week hebben we dat nog de verslagen van de Algemene Bank Nederland en de Nederland- Credietbank kunnen lezen: allerwegen hogere balanstotalen, hogere winsten en hogere dividenden. Het zoveel mogelijk handha ven van de rentemarge (het verschil tussen betaalde en ontvangen rente) door de discontoverlaging van 1 pet maar voor de helft aan de geldvragers door te geven, speelde hierbij ook een rol. Het bedrijfsnieuws begint nu volop los te komen. En in overwegen de mate gunstig nieuws, met stijgende winsten en stijgende dividen den. Als voorbeelden van deze week noemen wij Van der Grinten, Verenigde Machine Fabrieken, Nederlandse Credietbank, Konin klijke Nederlandse Papierfabrieken, ACF en Verben. Van de Algemene Bank Nederland waren de cijfers al eerder bekend gemaakt Verenigde Machine Fabrieken vermeldde nog extra dat de resultaten voor 1975 naar verwachting niet bij die van 1974 ten achter zullen blijven. Voor teleurstellend nieuws zorgde Pont die wel het dividend optrok, maar ook moest melden dat de winst met 40 pet was gezakt door de daling van de prijs van het gezaagde naaldhout. Hero maakte het slimmer met een dividendverlaging van 12 tot 5 pet terwijl Ballast Nedam helemaal niet uitkeert door een verlies van goed 20 miljoen gulden tegen een winst van ruim 7 miljoen gulden in 1973. Van geheel andere maar niet minder belangrijke aard was de mededeling dat bankier Pierson, Heldring en Pierson met de Amrobank wil gaan samenwerken. Pierson is een middelgrote bank met grote internationale ervaringen en contacten. Maar de ontwik kelingen in de financiële wereld en de eisen die er op internationaal gebied aan de dienstverlening van een bank worden gesteld, maken het voor zo'n middelgrote bank steeds moeilijker om zich tegen de grote banken staande te kunnen houden. We zien dus ook in de bankwereld dezelfde tendens als bij de industriële ondernemin gen: de concurrentie, nationaal en internationaal, dwingt tot con centratie om de stijd te kunnen volhouden en de werkgelegenheid zoveel mogelijk zeker te stellen. Op de obligatiemarkt was het over het algemeen rustig. Er zit ook weinig beweging meer in de koersen. In een enkel geval trekken ze fractioneel nog aan (met de kortlopende 11 pets lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten was dat het geval), maar overwegend werd er pas op de plaats gemaakt. De inschrijving op de 9 1/4 pets lening van het Instituut Voor ziekenhuisfinanciering is een groot succes geworden, waardoor er op inschrijvingen een belangrijke reductie moest worden toegepast. Maar dat het ook anders kan verlopen, bewijst de inschrijving op de 8 3/4% lening van de Europese Investeringsbank, die tegen de koers van 99 1/2 werd uitgegeven. De beurs had hier al een hard •hoofd in, omdat de voorwaarden erg krap geacht werden. Het gevraagde bedrag van 75 miljoen werd deze week dan ook niet gehaald, hetgeen betekent dat de lening mislukt is. De voortdurend dalende rente is door geldvragers gretig aangegre pen om een lening uit te schrijven. De rente blijft echter niet ononderbroken dalen, de geldgevers worden bij de dalende rente minder happig om hun geld beschikbaar te stellen, waarbij zij uiteraard ook letten op de standing van de geldvrager en op de verhandelbaarheid van de stukken. Het echec van de Europese Investerings Bank zal zeker een waarschuwing zijn voor ieder, die van plan is op korte termijn geld door middel van een obligatiele ning aan te trekken. De wekelijkse rubriek „Groenten, fruit, bloemen en bollen" die blijkens reacties van onze lezers vooral bij de agrariërs in goede aarde valt wordt deze keer enke le dagen eerder gepubliceerd in verband met het feit, dat onze krant dp tweede paasdag niet ver schijnt. Te wachten tot dinsdag zou afbreuk doen aan de actualiteit van de gegevens. De volgende aflever ing is weer op maandag te weten op 7 april. De verwachte prijsstijging voor de afgelo pen week is voor de paprika's tot en met dinsdag tot uitdrukking gekomen, namelijk van 8,40 tot 11,80 per kg. (de week ervoor gemiddeld 5,50 per kg.) Na de dinsdag zijn de prijzen enorm gedaald en kwamen op 2,00 tot 3,40 per kg. terecht. Dit is gedeeltelijk het gevolg van de "export stilte" voor Pasen, daarnaast zijn er als oorzaken de flinke aanvoer en de concurren tie. Uit de markt- en prijsberichten van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat West-Duitsland in de periode van 21 tot 24 maart 53 ton paprika's invoerde. Van deze 53 ton kwam er 2 ton uit Nederland. De belangrijkste concurrenten waren Bulga rije 16 ton. Italië 15 ton. Spanje 8 ton en Roemenië 6 ton. De overige 6 ton kwamen uit Kenia, Mali en Venzuela. In Nederland worden op het ogenblik Papri ka's ingevoerd uit Senegal en de Canarische Eilanden. Hieruit blijkt dat er heel wat paprika's van verschillende nationaliteit in de handel zijn. De aanvoeren zullen na de Pasen waar schijnlijk verder toenemen, waardoor de druk op de prijzen blijft bestaan. Tomaten De tomatenprijzen geven geen reden tot vreugde, zelfs de week voor Pasen heeft de prijsdaling niet tot stilstand kunnen bren gen. Tot afgelopen dinsdag waren de prijzen nog redelijk maar aan het eind van de week zijn ze met maar liefst 6,00 per kistje gekelderd (van 17,50 naar 11,50) Oorzaak van deze slechte prijzen is onder meer de grote aanvoer. Daarnaast blijkt uit de gegevens van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen dat West-Duitsland een niet geringe hoeveelheid tomaten uit Marok ko invoerde (1.600 ton) en slechts 97 ton uit Nederland. Het is te hopen dat de concurrentie snel minder wordt, vooral ook in verband met het groter wordende aanbod uit ons eigen land. Het ziet er naar uit dat de prijzen zich moeilijk zullen herstellen. Overige gewassen De komkommers en de sla hebben niet aan de prijsdaling meegedaan. Een klein gewas wat het dit jaar erg leuk doet, is radijs namelijk gemiddeld van 65 tot 70 cent per bos. Tot nu toe, was de prijs hoger dan vorig jaar, dit komt doordat een deel van het aanbod naar West-Duitsland geëxporteerd wordt Gewassen als spinazie, andijvie en postelein worden goed betaald, maar ook hier geldt dat de aanvoeren zullen toenemen met nis gevolg een prijsdaling. Het houdt maar niet op. Ook de restantenop ruiming van de dikke gladiolen verloopt nog geheel naar wens van de kwekers. Welis waar behoren nu de fancyprijzcn van de afgelopen maanden tot het verleden, maar iedere gladiolenteler wil tekenen voor nóg zo'n seizoen. Het aantal producenten dat van de „hausse" heeft kunnen profiteren is he laas niet zo groot omdat het overgrote deel van de oogst al was voorverkocht tegen prijzen die waarlijk geen reden tot jubelen gaven. Wat de laatste jaren niet meer was vertoond, gebeurde nu: sommige cultivars zijn niet meer leverbaar. Wie dikke knollen moet hebben van bijvoorbeeld Spie and Span of Sans Souci kan ze niet krijgen, al wil hij ze met goud betalen. Het plantgoed van gladiolen heeft ook goed in de markt gelegen. Men zou verwwachten dat de be langstelling nu minder zou worden, maar het tegendeel is waar. Toch loopt het met de planten van de kralen en de pitten erg tegen. De structuur van de grond in het Zuidwesten van ons land, is bepaald niet van de bovenste beste. Het heeft de afgelo pen winter niet gevoren en de regen-, de hagel - en de sneeuwbuien van de afgelopen week hebben het er allemaal nog minder feestelijk op gemaakt. Er is dan ook nog heel weinig plantgoed de grond in gegaan De handel in bloembollen voor zomerlever- ing is de afgelopen week wat stroever ge worden. Dat was géén gevolg van een ver mindering van de vraag, maar wel van het wat strakker trekken van de teugels door de kwekerij. Men wil graag een halve gulden per honderd stuks méér gaan maken en dat lukt nu niet zo best. Vandaar dat er de afgelopen week minder koopbriefjes zijn geschreven. Met name voor tulpen. Intussen zijn verschillende exporteurs weer op hun basis terugekeerd en zij die in de Scandinavische landen hun klanten hebben zitten hebben naar verluidt, mooie orders kunnen boeken. ADat is ook verklaarbaar, als men weet dat de bloemen in zweden en in Finland, de afgelopen winter uitermate vriendelijke prijzen hebben opgebracht. Ook in Duitsland, waar men de eerste maanden van dit jaar maar weinig heeft verdiend, is men een tikje optimistischer geworden als gevolg van de betere prijzen van de afgelo pen twee weken. Dat wil niet zeggen dat men ginds niet op een Mark meer of minder kijkt als het om de inkoop van de benodigde broeibollen gaat. De Duitsers behoeven trou wens niet bevreesd te zijn dat ze het vel over de neus wordt gestroopt, want de concurren tie tussen de bollenexporteurs is zo groot, dat men elkaar niet eens het verlies wenst te gunnen, zo gaat het verhaal. Nu mag dat laatste overdreven zijn, het blijft een feit dat het allemaal niet bijdraagt aan een goede prijsvorming als men de deur van de klan ten gewoon plat loopt. Duitsland ligt dichtbij, de reis-en verblijf kosten kan men binnen redelijke perken houden en de heren die naar Duitsland trekken in de hoop er een groot aantal bloembollen te kunnen slijten, zijn beslist niet gering in aantal. Ook van de zijde van de binnenlandse broeiers is er vraag naar tulpen, vooral nu ze twee weken achter de rug hebben die men stellig aan de balk kan schrijven. Zelfs narcissen die men buiten uitstak en in de kas in bloei trok, brachten ver boven de 1,- per bos op. Rond Nieuwjaar haalde men die prijs op geen stukken na en toen moest men er vele liters kostbare olie voor verstoken om ze in bloei te krijgen. Maar nogmaals; men is niet bereid een hogere prijs te betalen dan tot nu toe het geval was. De handelaren die 0,50 per 100 stuks méér vragen, zien meteen een schichti ge blik in de ogen van hun geachte clientèle komen.. Misschien dat er nog een stuk of wat beste weken nodig zijn om ze over drempel te helpen. En ddér zit de gehele bloembollen- wereld dan ook op te hopenl de prijsvorming van de snijbloemen heeft in de week voorafgaande aan de paasdagen aan de verwachtingen voldaan. Er werden vooral in de eerste dagen van de nieuwe week veel snijbloemen aangevoerd, waarbij nieuwe omzetrecords werden genoteerd. De witte irissen werden duur betaald 6,— per bos). De extra veren van het snijgroen liepen qua prijsvorming op tot ver boven de 3,50 per bos. De betere kwaliteiten Amerikaanse anjers gingen tot boven de 0,50 per stuk. Opgemerkt moet wel worden dat er nog veel lichtere anjers worden aangevoerd, zodat de gemiddelde prijs toch wel tegenvalt. Veel belangstelling is er voor de anthuriums, waarbij het sortiment „Holtkamp" tot boven de 5,— per stuk noteren. De marblesoor- ten van de chrysanten zijn kwalitatief op een enkele uitzondering na nog niet opti- De spiderchrysanten liggen goed in de markt. Grootbloemige chrysanten werden in de afmijnzaal tussen de 1,— en 1,35 afgedrukt. Opvallend was het hoge finahcie- le gemiddelde bij de freesia's. Hieruit kon men concluderen dat ook de mindere kwali teiten duur betaald moesten worden. De gerberakwekers waren optimistisch ge stemd. De prijs van de witte lelies stonden nog steeds op een hoog- peil. Bij de lelietak was het voornamelijk het sortiment „En chantment", waaruit men een bestek kon opmaken. Bij de grote rozen zijn het de betere kwaliteiten van de rode soorten die nog boven de 1,— per stuk noteren. Belin da en Gamette zijn de meest aangevoerde kleine rozen. De tuloen blijven goed aan de prijs. Samengevat zullen de snijbloemen in het paasweekeinde door de consument duur be taald worden. Bij de potplanten was dezelf de tendens waar te nemen ^„Snelheid 13 3 rt rij Ml SRV! kar. He* "Ui rein „Transrapid" is ."^'l de veelbelovende naam van dit pro- 1.0}: totype van een ger nieuwe generatie (^voertuigen voor openbaar vervoer. Het is een mag netische trein, die tijdens zijn proe frit op een baan bij München een snelheid bereikte j van 200 km per iuJ uur. Maar gedra- '0S gen door het ma- genetisch veld. moet de trein tot een snelheid van 400 km per uur in staat zijn. al dus de fabrikan ten met bekende namen als Krauss en Maffei-Mes- serschmidt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19