KVP kan deel verloren terrein heroveren Merry Engeland'is met Pasen niet zo vrolijk PIET VAN ZEIL: Rode Kruis wil Bangladesj blijven helpen HULDE VOOR KONING CHALED Ook fruittelers willen een vergoeding VRIJDAG 28 MAART 1975 LbiUSuCGURANT VACiN» LONDEN (RN) Wilt u met Pasen „merry England" bezoe ken? Het Britse bureau voor toeristen zal u begroeten Maar een paar waarschuwen de woorden zijn wel op z'n plaats: boek geen passage op een Brits schip; breng wat kaarsen mee voor het geval employe's van de elektrici teitsbedrijven de stroomvoor ziening afsnijden; en ver wacht niet dat uw vrienden thuis uW brieven krijgen als u in Soho of Mayfair verblijft, want daar wordt bij de post gestaakt. Als u per boot komt, weest er dan zeker van dat u in een haven terechtkomt die niet wordt afgegrendeld door vis sers die protesteren tegen de invoer van buitenlandse vis. En stuur de bagage niet naar Londen via het laadkistenver- voer: de havenarbeiders be handelen de bagage niet. De regering heeft gisteren gis teren bekendgemaakt dat in de economie van het land in februari 695.000 arbeidsdagen verloren zijn gegaan door „in dustriële acties". Dat is aan zienlijk minder dan in februa ri vorig jaar toen de grote mijnwerkersstaking leidde tot de val van het conservatieve bewind. Maar het aantal sta kingen is gestegen van 220 tot 350. Alle veerbootdiensten van de Britse Spoorwegen naar het vasteland, Ierland en de Ka naaleilanden worden tot zater dagmiddag niet uitgevoerd. De zeelieden staken uit protest te gen de opheffing van de veer dienst van Heysham (bij Liver pool) naar Belfast (Ierland) die 200 werknemers overbodig zal maken. Meer dan 100.000 Paasvakanties zijn hierdoor in het water gevallen en de Brit se spoorwegen, die al diep in de rode cijfers zitten, zullen een strop hebben van zeker nog eens zes miljoen gulden. De Londense havenarbeiders besloten woensdag hun reeds een maand durende onofficië le staking voort te zetten. Door deze staking is al voor een waarde van 1,5 miljard gulden aan goederen gestrand. De hvenarbeiders vrezen dat een toenemend goederen per laadkisten een bedreiging voor hun werkgelegenheid zou kunnen vormen. Zij vragen een exclusief recht dat v af te handelen. De werknemers bij de elektri citeitsbedrijven in het land hebben zojuist een aanbod verworpen dat hun inkomen met 25 procent zou hebben verhoogd. Zij zullen mogelijk, een nationale staking van 24 uur afkondigen, waarbij de elektriciteitsvoorziening afges neden wordt. Zij achten een verhoging van 25 procent on voldoende bij het huidige in- flatiepeil en de prijsverhogin- Een unieke, vier meter hoge kwarts-kris tal werd ontdekt in de steengroeve van René Fargeot uit het Zuidfranse Saint Paul I la Roche. De zeszijdige piramide weegt 20 I tons en is voor 98 procent zuiver. Kwarts van dezelfde zuiverheidsgraad is indertijd gebruikt voor de vensters van de Apollo 8, een van de Amerikaanse beman de ruimteschepen die op de maan zijn geland. ONDANKS GELDGEBREK: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Het bedrag van 2,4 miljoen gulden dat de Nederlanders voor Bangladesj schonken is op, dus doet het Rode Kruis andermaal een beroep op de Nederlandse bevolking en brengt daarom het gironummer 777 weer onder de aandacht. Om de hulp tot eind 1975 vol te kunnen houden is zeker nog anderhalf tot twee miljoen nodig. Het Rode Kruis wil dat geld ter beschik king stellen van de Liga van Rode Kruisverenigingen, die daar voor in buurlanden voedselaankopen kan verrichten", dit ver klaarden de heren Kalverboer en Van Esveld, die dezer dagen terugkeerden van een reis naar het door watersnood geteisterde Bangladesj, waar zij als vertegenwoordigers van het Rode Kruis de huidige situatie in ogenschouw hebben genomen. Zij hebben daar drie kampen bezocht om te controleren of het voedsel dat het Nederlandse Rode Kruis rechtstreeks en via de Liga van Rode Kruisverenigingen verstrekt op de plaats van bestemming terechtkomt. „De distributie zoals die nu is, verloopt uiterst bevredigend. Het voedsel wordt in ontvangst genomen en gedistribueerd door vrijwil ligers van de Liga. We vonden dit een plezierige constatering", verklaarde de heer Kalverboer, hoofdinkoper van het Rode Kruis. De hulp die de Liga na de overstromingen van juli en augustus van het vorig jaar organiseerde, zou aanvankelijk op 1 januari jl. stopgezet worden. Maar de toestand was zo ernstig dat de hulpverlening met drie maanden verlengd werd. Op 1 april zullen de 84 voedselcentra opgeheven worden, maar de toestand in de kampen, waar per dag twee tot vier mensen sterven, is zo ernstig dat het Rode Kruis de voedselvoorziening graag wil voortzetten. RIAD (AP) - Duizenden Saoe- di's hebben gisteren hulde ge bracht aan hun nieuwe ko ning Chaled, de opvolger van de vermoorde koning Feisal. Stilzwijgend drukte Chaled zeker vierduizend mensen de hand. Naast hem stonden de nieuwe kroonprins Fahd én andere leden van de konin klijke familie. In de hoofd stad Riad heeft het leven weer z'n normale gang gekre gen. De Amerikaanse vice-presi dent Rockefeller heeft gisteren „nuttige" gesprekken gehad met de nieuwe Arabische ko ning. Ook heeft hij met de Egyptische president Sadat ge sproken. Volgens een Nigeriaanse krant zou Saoedi-Arabic het plan hebben om 130.000 Nigerianen die zonder verblijfsvergunning in Saoedi-Arabië wonen, het land uit te zetten. De meeste van deze Nigerianen zijn naar Mekka gegaan als pelgrims, maar zijn niet naar huis terug NS wil weer vervroegde pensionering UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen heeft minister Wester terp (Verkeer en Water staat) voorgesteld het ou dere personeel weer de kans te geven met ver vroegd pensioen te gaan. Op grond van dc pensioenwet van 1966 mogen NS-ers niet meer met 60 jaar met pensioen, zoals de oude wet wel mogelijk maakte, maar moeten zij tot hun 65ste blijven werken. De NS vraagt nu die regeling weer terug te draaien, „omdat deze averechts werkt op de be hoefte aan afvloeiing in de ou dere leeftijdsgroepen". De ver vroegde pensionering zou niet verplicht moeten zijn. Tussen 60 en 65 jaar kan een personeelslid met pensioen gaan. Op 65-jarige leeftijd moet het, aldus het voor stel. DEN HAAG (ANP) Fruitte lers menen dat zware nacht- vorstschade in boomgaarden evenzeer aanleiding kan zijn tot een vergoeding voor ongcoogst produkt, als de zware regen- schade, onlangs in Zuid-Holland en Zeeland. Dit blijkt uit een commentaar in „De Fruitteelt" orgaan van de Nederlandse fruittelersorganisatie NFO. Veel van de akkerbouwers die voor niet-gcoogste aardappelen, uien, gladiolen en bruine bonen een hectarevergoeding ontvin gen, zo redeneert het FNO-blad, hadden andere gewassen zoals granen en zaden al geoogst. Ook de suikerbieten en veel aardap pelen konden, zij het met moei te, geborgen worden. Maar uit een boomgaard die bevroren is (de nachtvorstschade ontstond in mei vorig jaar) komt in dat jaar helemaal niets. De fruitte lersorganisatie vindt het blij kens het artikel bijzonder te leurstellend en onbegrijpelijk dat de minister van landbouw Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG "Door het aftre ten van dr. B. de Zeeuw als KVP-voorzitter is de positie ran de KVP binnen het CDA ilieen maar versterkt ten koste van een vervelende laak tonen wij ons loyaal, be- rouwbaar en geloofwaardig. Ik loop dat dit zal worden geho- Ereerd. De KVP wil de Chris- i-democratische samenwerk- f. Ik heb zo'n idee dat het iftreden van Dick de Zeeuw *n positief effect zal hebben." )at zegt Piet van Zeil, tweede tamerlid en lid van het demis- üonaire dagelijks bestuur van ijn partij. Op verzoek van het lagelijks bestuur is hij zich na haandagavond met de organi- ntie van de KVP gaan bezig- Euden. Met spoed is van Zeil het partijbureau begonnen n een inventarisatie van wat de komende maanden te loen staat De 47-jarige P. van Zeil was ^renlang een bekwaam vak- jondsbestuurder.Ook was hij torte tijd secretaris van de tVP-kamerfractie. Als kamer- Itrandlopers irganiseren halve tiarathon Van onze correspondent [oordwijkerhout Tweede pasdag organiseren de Noord- Hjkerhoutse Strandlopers, ISL, een halve marathon (21 hi). Het parcours gaat via ver- jttde duinpaden, door bossen zand naar het strand, tart en finish zijn bij óafe-res- urant „De Duinpoort" aan de ingevelderweg. De inschrij- staat open vanaf 9.30 uur de start- en finishplaats r personen van 16 jaar en uder. Voor de jeugd en voor trimmers is er een loop over en 8 km langs een even fraai prcours. De kosten zijn voor de plve marathon ƒ7,50 en voor 6 jeugd 2,-, trimmers betalen 3,-. De jeugd- en trimgroep ptvangt een medaille, terwijl oor alle deelnemers aan de hal- t marathon een exclusieve landaard beschikbaar is. lid houdt hij zich o.a. met ver- voerszaken en met de proble men van 'de west' bezig. In een eerder stadium is Van Zeil wel eens genoemd voor dat voorzit terschap. Nu mag hij worden beschouwd als een heel serieuze kandidaat voor de opvolging van De Zeeuw. Zelf praat hij daar liever niet over, omdat hij niet vooruit wil lopen op de ontwikkelingen en ook niet om de maandagavond na het aftre den van de Zeeuw benoemde onderzoekcommissie van zeven kringvoorzitters zo vrij mogelijk te laten opereren. Hij zal de komende tijd veel te vinden zijn op het KVP-partij- bureau aan de Haagse Maurits- kade. Temeer, omdat de direc teur van het partijbureau, drs. B. Gribnau, en diens plaatsver vanger, A. Colijn te kennen heb ben gegeven hun posten te wil len verlaten. Voor Piet van Zeil is het duide lijk dat de KVP zo snel mogelijk opnieuw geactiveerd moet wor den. Hij is nu bezig met het opstellen van organisatieplan nen waarbij het er ook om gaat zoveel mogelijk kader warm te maken voor een opbloei van de partij. Volgens Van Zeil zijn er vanuit het partijbureau te wei nig stimulerende activiteiten uit gegaan. Hij is ervan overtuigd, dat de KVP in de laatste jaren weliswaar verlies heeft geleden, maar dat dit uiteindelijk wel mee kan vallen.' We moeten snel onze positie hervinden. Ik geloof dat er een weg omhoog is, daar heb ik vertrouwen in. We kun- i terrein terugwinnen, als de ir op de juiste wijze gemotiveerd worden en weer met enthousiasme aan het werk worden gezet.' De KVP had op 19 april en 24 mei vergaderingen van de Par tijraad gepland. In mei zou de bestuursverkiezing plaats heb ben. Van Zeil verwacht dat de onderzoekcommissie niet voor half april klaar kan zijn, waar na het rapport van de commis sie nog in het partijbestuur moet worden besproken voor het naar de Partijraad gaat. Be twijfeld moet dan ook worden of de partijverkiezingen eerder dan eind mei kunnen plaatsheb ben. Intussen is de 'oude ver trouwde' Dick Laan, Gedepu teerde in Noordholland, waarne mend voorzitter. Piet van Zeil zegt dat het aftre den van Dick de Zeeuw op de Afscheid van loco-secretaris Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Veel waarderende woorden en cadeaus waren er gisteren voor de heer J. Constandse, die in het gemeentehuis af scheid nam als loco-secretaris van de gemeente en als chef van de Afdeling Algemene Za ken en Stadsontwikkeling. Als blijk van waardering ontving de heer Constandse het wand bord van de gemeente Alphen aan den Rijn. Paasdienst op de radio vanuit Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE De Paas nachtviering die de IKOR-radio morgen uitzendt komt uit de N.H.-kerk in Zoeterwoude. Voorganger zal zijn Ds. S. L. Schoch, organist H. v.d. Berg, terwijl ook het Klein Koor o.l.v. A. v. Kapel zijn mede werking verleent. Frits Mehrtens, die vorig jaar te gast was bij de N.H. gemeente van Zoeterwoude, was enkele weken terug opnieuw aanwezig op een bijeenkomst welke als thema droeg „Samen liturgie vieren". Uit de contacten is een verzoek om medewerking aan de Paasdienst voortgekomen. Tijdens de „dienst van het Licht" zullen ook twee kinderen worden gedoopt. De dienst be gint 's avonds om half negen maar de kerkgangers wordt ge vraagd een half uur eerder aan wezig te zijn om vooraf nog enkele liederen door te nemen. De technici hebben dan daarbij de mogelijkheid hun apparatuur af te stellen. De uitzending van de dienst heeft enkele uren la ter plaats, namelijk van 24 uur tot 1.10 uur vergadering van het partijbe stuur maandagavond als een donderslag bij heldere hemel kwam. Vóór maandag al wist de Zeeuw al dat zijn denkbeelden door het partijbestuur niet ge slikt zou worden. Hij had ook gezegd dat hij geen konsekwen- ties uit verwerping ervan zou trekken, maar de denkbeelden dan aan de Partijraad ter toet sing zou voorleggen. Na een schorsing maandag avond, toen de ideeën van De Zeeuw met een overgrote meer derheid waren verworpen, con cludeerde de KVP-voorzitter on verwacht dat hij 'weinig krediet' meer had en dan ook onmiddel lijk zijn functies ter besdhikking stelde. Piet van Zeil: 'Het lijkt erop, dat het een discussie tussen De Zeeuw en mij is geweest, omdat ik tegen de denkbeelden van De Zeeuw in een aantal suggesties had geplaatst De Zeeuw wilde de KVP ombouwen tot een christendemocratische partij en die aan de volgende verkiezin gen laten deelnemen. Als die christen-democratische partij, open voor iedereen, dan op het spoor was gezet, mochten de ARP en CHU wel in de rijdende trein springen. Dat heb ik be streden. Je moet tegenover je partners geloofwaardig blijven en je loyaal aan je afspraken houden. We hebben het CDA gewild en dan moeten de drie partners proberen de samen werking zo maximaal mogelijk te maken. We hebben in vergadering van het dagelijks bestuur uren lang over de plannen van De Zeeuw gepraat. Maar we hebben gezeg- d. Dick, wat jij wilt dat had wel gekund voordat we aan het CDA waren begonnen, maar nu is het te laat. Want wat jij wilt is een rechtstreekse ontploffing van het CDA" Met nadruk stelt van Zeil dat niemand in de KVP aan de goe de bedoelingen en het idealisme van De JSeeuw twijfelt. Over het eindpunt, de christen democrati sche eenwording, is iedereen het eens. De Zeeuw dacht echter heel anders over de strategie, bezorgd als hij was over de trage voortgng in het CDA. Daarbij moet volgens Van Zeil wel worden aangetekend dat De Piet van Zeil: heropbouw van de K.V.P. noodzakelijk. mocratische ontwikkeling'. Volgens Van Zeil zou dat te meer jammmor zijn geweest, omdat op de conferentie van de drie partijen, eind februari in Woudschoten, een sfeer had ge heerst van: we komen tot el kaar, dit is meer dan alleen maar plooien glad strijken. Van Zeil blijft het aftreden van de KVP-voorzitter overigens als een vervelende en pijnlijke zaak zien. Hij hoopt dat de persoon lijke verhoudingen er niet onder lijden en is blij dat De Zeeuw zich ten volle christendemocraat blijft achten.' Ik heb sinds maandagavond vele reacties ge- Zeeuw dikwijls onvoldoende oog had voor de politieke reali teit Denkbeelden van De Zeeuw waren KVP-bestuurders in het verleden wel eens meer slecht gevallen wat op de duur wrevel zet. Dat kwam nu bij de stem ming in een harde afwijzing tot uitdrukking. Als de KVP aan De Zeeuw zijn zin had gegeven, dan was dat een koerswending geworden die de verhouding tot ARP en CHU ernstig had ver- troebeld. Als dagelijks bestuur hadden wij dat namelijk bij ARP en CHU afgetast', aldus Van Zeil. 'Het zou afschuwelijk geweest zijn voor de christendo- hoord. Gelukkig zijn ze niet fel. Van deining of een mogelijke scheuring is geen sprake. In te gendeel. Ik geloof dat er velen wakker zijn geschrokken en nu de schouders er weer onder wil len zetten', zegt Van Zeil vol vertrouwen midden tussen zijn organisatieplannen. WARMOND Morgenmiddag zal er in Warmond om 2 uur een groot paasvuur worden ontsto ken op de Gemeentehaven. De leden van de jeugdnatuurwacht hebben hiervoor hout geprok- keld in het park rond Ooster geest. De jeugdafdeling van de brandweer zal na afloop het blussingswerk uitvoeren. bij de toepassing van de „rijks groepsregeling" aan dit hoofd punt van haar bezwaren geheel is voorbijgegaan. Ontvoerders van Leupin aangehouden BOGOTA (DPA) De Colom biaanse politie heeft drie man nen aangehouden die hebben bekend op 31 januari in de buurt vun dc provinciehoofd stad Cali dc Nederlandse hono rair consul in die plaats, Eric Leupin, t# hebben ontvoerd. Van de consul ontbreekt echter nog elk spoor. De autoriteiten hebben een hoge beloning uitge loofd voor inlichtingen die kun nen leiden tot het terugvinden van de consul. Bloemendrive in Noordwi j kerhout Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - Tweede Paasdag wordt door de bridgeclub „Het Juiste Bod" voor de 26e maal een bloemen drive gehouden in de zaal van Brama; aanvang 13.00 uur. Deze drive geniet grote bolangstelllng uit geheel Nederland. Gepeeld wordt om twee prijzen per groep, alsmede om een vereni- gingsprijs. Inlichtingen over de inschrijving worden verstrekt door Mevr. A. C. Kroone. Wild- laan 44, telefoon 02523—3187. Vernieuwbouw in Katwijk Van onze correspondent KATWIJK In tegenstelling tot vorige plannen, wil de gemeente Katwijk nu toch het gebied Lou westraat—Baljuwstraat zijn ori ginele karakter laten behouden. Daartoe zullen de daarvoor in aanmerking komende woningen worden gerestaureerd. Wonin gen die vanwege hun staat van verval niet meer te behouden zijn, zullen plaats moeten ma ken voor nieuwe woningen, die echtr ln oude stijl zullen worden uitgevoerd. Voor dit plan zal de raad voorlopig een krediet van 355.000 gulden worden aange vraagd. Aantal ongevallen op de Engelendaal sterk gestegen Van onze correspondent LEIDERDORP - Het aantal verkeersongevallen waarbij li chamelijk letsel werd opgelopen Is vorig jaar op de Engelendaal aanzienlijk gestegen. Van de drie ongevallen met dodelijke afloop vonden er twee (in 1973: geen) plaats op deze doorgaande weg: Het ging daarbij om een voetganger en een wielrijdster. Ook konden drie (in 1972: twee) van de acht zwaar gewonde ver keersslachtoffers op de Enge lendaal worden genoteerd. Het aantal licht gewonden steeg in 1974 tot zeven tegen drie in 1973. In totaal vonden er in Leider dorp in 1974 220 (geregistreerde) verkeersongevallen plaats tegen 211 in het jaar daarvoor. Hier van waren er 39 (1973: 21) mrt licht lichamelijk letsel, 8 (1973: 4) met zwaar gewonden. Het aantal dodelijk gewonden steeg van twee tot drie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7